kmri-iiet-schriift Elke zes minuten een inbraak Verdacht N.S.M.-afval nu zeker nog tot 3 mei op stortplaats Terneuzen 'Discussie CAI Terneuzen vertroebeld PZC/p „WIJ BESTAAN NIET MEER" J. A. Poley te Kruiningen kreeg gouden eremedaille Oranje-Nassai ield §estolen )ij inbraak \in Middelburg provincie DINSDAG 27 APRIL 1976 Heart ge onder redactie van Jacques Cats In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken bij het reparatiebedrijf Walco aan de Noordmonsterweg in Mid delburg. De daders zijn binnengekomen via een openstaand raam op het dak van het pand. In de nacht van zondag op maandag is van de parkeerplaats Baden Powell in Zierikzee een personenauto ontvreemd. De Goesenaar A. J. de J. heeft bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van een portefeuille met een kleine 800 uit zijn woning aan de Rembrandtlaan,. Bijna dagelijks staan deze berichten in de krant. Berichten over diefstallen en in braken. Wist u wel dat er elke zes minuten ergens in Nederland wordt ingebroken? En dat aantal stijgt jaarlijks nog schrikba rend. Wist u ook dat elke vier minuten in Nederland een auto wordt gestolen en dat elke drie minuten iets uit een auto wordt ontvreemd? zakhorloge van opa, een uurwerk dat het allang niet meer doet, maar waar we toch erg aan gehecht zijn. En zo zijn er zoveel dingen te noemen. Daarom is het goed dat we ons huis beveiligen. Wie hoor ik daar zeggen, dat iemand die kwaad wil er toch wel in slaagt om ergens binnen te komen. Akkoord, dat kan misschien wel waar wezen, maar er zijn heel wat middel tjes te vinden om het de inbreker erg ongemakkelijk te maken in zijn be zigheden. De meeste inbrekers zijn namelijk op een gemakkelijk kar weitje uit. Zij schuwen licht en la waai. Kan een karwei niet geruisloos en eenvoudig dan zien ze er vaak vanaf. Elke minuut die u ze dan ook kunt vertragen in hun werk vergroot hun risico. Even een opmerking tussendoor: Uit onderzoekingen is komen vast te staan dat inbraken in een woning voor 62 procent aan de achterzijde plaats vindt. Waarom wordt soms een bepaalde woning uitgekozen voor het zetten van een kraakje? Daar zijn wat pun ten voor op te sommen: de woning ziet er verlaten uit, de gordijnen zijn overdag gesloten, kostbare voorwer Het staat allemaal in een boekje dat is samengesteld in overleg met de gemeentepolitie in Rotterdam en de afdeling beveiliging van Esso Neder land NV. Hoe komt het eigenlijk dat er zoveel gestolen wordt, zoveel ingebroken. Gaan we zo makkelijk met onze spul len om? Zijn we zo nonchalant? In het boekje wordt een antwoord op die vraag gezocht. Veel mensen gaan, zo wordt gesteld van het standpunt uit dat het niet nodig is om de woning te beveiligen. Want zo zeggen ze: we zijn toch verzekerd. Maar wat nooit te verzekeren is dat is de dierbare of persoonlijke waarde van bepaalde voorwerpen. En wat denkt u van de 'opdoffer' die u krijgt te verwerken bij het zien van de chaos die soms ach terblijft na een ongewenst bezoek? Toch blijven we het hardnekkig zeg gen: bij ons valt toch' niks te halen. We hebben niks van waarde in huis. Dat is natuurlijk flauwekul. Er is al tijd wel iets in huis dat waard is om door een ander gestolen te worden. En dan hebben we het nog niet eens gehad over de sentimentele waarde' van bepaalde voorwerpen, erfstukken die herinneren aan dierbaren. Een pen worden breeduit tentoongesteld, min of meer geëtaleerd zelfs Of er is een brievenbus, die uitpuilt van de post, duidelijk bewijs dat de bewo ners niet thuis zijn. Soms en dat ge beurt vooral in de zomer, wordt die afwezigheid zelfs geadverteerd met een briefje voor het raam. Zo in de geest van: Wij zijn met vakantie. Boodschappen op nummer 28. Kijk als we graag gevrijwaard willen blij ven van ongewenst bezoek moeten we dit soort dingen natuurlijk niet doen Enkele tips om inbrekers bui ten te houden: laat licht in de kamer branden, wanneer u 's avonds of 's nachts afwezig bent Sluit alles goed af. Denk aan de achterkant en aan de ramen. Trek de voordeur niet alleen dicht Draai het slot dicht en neem de sleutel mee. Vraag bij langere afwe zigheid aan de buren om een oogje in het zeil te houden. Laat nooit de sleu tel achter onder het matje, onder de vuilnisbak in een bloempot of in het open schuurtje. Ook zou u er goed aan doen eens te kijken hoe het zit met de sleutel aan de buitendeur. Vaak zijn er op buitendeuren gewone binnensloten aangebracht. En dat is maar een matige beveiliging. Een binnendeursslot heeft één kans op twintig variaties. Dat ligt met een ci- linderslot een tikkeltje anders: één kans op honderdduizend variaties! Ramen, vooral die op gemakkelijke plaatsen zitten, zoals platte daken en doorlopende dakgoten zijn geliefd bij de inbreker. Sluit ze daarom zo ar, dat openduwen of trekken niet moge lijk is. Tuimelramen, klapraampjes en tuindeuren zijn zwakke punten. Er zijn voor elk soort ramen sloten te krijgen. En dan de spulletjes in huis: zorg er voor, dat de nummers van uw bezit tingen zijn geregistreerd. Uw radio, tv, camera heeft een nummer. Noteer dat ergens. Hebt u kostbare juwelen, zorg dan dat daar kleurenfoto's van bestaan. Erg handig voor een even tuele identificatie na een vermissing. Voor schilderijen, beelden ikonen en [PORTEFEUILLE MEJ IE 800,— GESTOLEN UOES - De Goesenaar A. J. de J. hel fc. bij de politie in zijn wou ^eifle gedaan van de diefJ '•ie met een kl$ 1 de I andere kostbare zaken zijn zelfs regi stratieformulieren te verkrijgen bij de politie Met het aanbreken van het vakantie seizoen leeft ook de criminele handel in caravans weer op. Dagelijks ont- dekken vier tot vijf Nederlanders dat hun mobiele vakantieverblijf niet meer voor de deur staat maar in de nacht geruisloos is verdwenen. Voor zien van valse registratiebewijzen en nieuw ingeslagen valse chasisnum- mers hobbelen de voertuigen met nieuwe eigenaren naar de vakantie bestemmingen. De caravans worden op de meest brutale wijze wegge haald. Het liefst zelfs op het moment dat de caravan volgepakt gereed staat voor het vertrek de volgende ochtend vroeg. Weg investering van misschien wel tien mille. Dag vakan tie! Ook daar zult u zich tegen dienen te wapenen als u tenminste geen nare ervaringen wilt opdoen. Tenslotte nog even dit: de politie heeft uw hulp nodig om de criminali teit te kunnen beteugelen. Meldt daarom alles wat u verdacht voor komt. Als u iemand een bank ziet be roven zult u dat vast en zeker mel den. Waarschuw ook als u iemand aan autodeuren ziet rommelen of wanneer u iemand ergens verdacht ziet rondscharrelen. De politie komt liever voor een foutieve melding dan voor een melding die te laat is. Tus sen haakjes: weet u het alarmnum mer wel van de politie in uw woon plaats. Niet? Sla de telefoongids erdan opnaenhoudthetnummerbij dehand. Misschien hebt u het morgen al no dig! Bericht in de PZC: volksdansver eniging Kasporgo uit Goes met zes honderd zakjes stroopwafels naar de Koningin. Is er wel zoveel ruimte achter de co niferen? Een 81-jarige Amerikaan die wordt beschouwd als onbetwist toereldre- nemens het tweehonderdjarig be slaan tan de Verenigde Sta/en te vieren door een trektocht dicars door het land te maken, uiteraard "in z'n achteruit Plennte L. Wingo staat vermeld in het Britse Guiness book of records, van wege zijn tocht van Santa Monica in Calxforniè naar Islambul in Turkije in 1931 en 32. Eind deze of begin vol gende maand wil Plennie L Wingo de Verenigde Staten achteruitlopend in vijf maanden doorkruisen bij vijf ki lometer per uur en 'gestuurd' door spiegeltjes aan weerskanten van zijn bril. Sinds december - toen hij op het idee kwam - heeft Wingo dagelijks geoefend op speciale vilten schoenen met hoge zolen en lage hakken die hem achterwaarts projecteren. ..Ik ben nu zodanig in vorm, dat ik op weg kan gaan en de hele dag kan lo pen." zegt Wingo. Nog iets.te .j Bet 01184-15144 V toestel lV' De Vtisingse huisarts Van Dijk. die er een liefhebberij in heeft om van alles over het Vhssingen van vroeger uit te zoeken zit met een probleempje. Overal heejl-ie ernaar geïnformeerd, maar hij komt er maar niet uit wat dat voor een gedenksteen is. die in de muur van de Vissershoven is gemet seld. Bij uitzonderlijk hoog water verdwijnt die steen bijna onder wa ter. Daardoor is het opschrift ver weerd. met meer te lezen Er schijnt nog iets op te staan van Koning Wil lem Hl. maar de finesses ontbreken. Wie kan deze historische puzzel op lossen. Dat zou dokter Van Dijk graag eens vernemen. 01184-13459 Het zal je maar gebeuren, wat de heer en mevrouw Marinussen uit Middelburg is overkomenDezer da gen kregen ze de nieuwe telefoongids aangereikt. En wat misten ze daarin: hun eigen naam en telefoonnummer 28592. Was gewoon weggevallen in de Middelburgse kolommen onder de letter M. Een complete ramp" noemt mevrouw Marinussen het. Wij heb ben één foto reportagebedrijf', vertelt ze, en wij moeten het gewoon van de telefoon hebben. Kijk, je kunt wel zeggen als de mensen je nodig hebben kunnen ze 008 bellen, maar als ze je naam niet in de gids vinden nemen ze gewoon een ander. Volgens de Gids bestaan wij gewoon niet meer". Bij het telefoondistrict geïnformeerd wat daar nou aan te doen is, kreeg me vrouw Marinussen te horen: u maakt toch ook wel eens een fout. Verder werd gezegd dat die telefoongids een extra service is van de PTT waai men geen enkel recht van spreken over heeft. Nou dat vond mevrouw Marinussen helemaal te gortig. Wij betalen aan dat bedrijf toch stevig mee met z'n allen, zo vond ze. En dat vond ik eigenlijk ook. Dus even con tact opgenomen met meneer Boo gaard van de voorlichtingsdienst van de PTT district. En die wilde snel zijn excuses maken voor de opmerking van die PTT employé. Want een a- bonnee heeft gewoon recht op vermel ding van naam en nummer in die gids. Wanneer die naam wegvalt is dat een fout van de PTT. Een fout die wij betreuren. Maar aan de andere kant blijft het een kwestie van men senwerk. Er kan altijd iets fout gaan". Maar moet de PTT dan niet als de bliksem die fout herstellen, zo vraag ik de heer Boogaard. „Ja", zegt de PTT-voorUchtingsman, „het gebeurt wel dat wij wanneer wt aan de abon nees de nota toesturen er een bijslui ter bij doen waarop correcties en aanvullingen voor de gids staan. Maar onze ervaring is dat het weinig uithaalt. Die bijsluiter wordt prac- tisch niet gelezen. De meeste mensen kijken zo'n papier vluchtig door, zien dat er geen nummer bij staat waar ze belang bij hebben en gooien de bij sluiter weer weg. Maar een paar maanden later hebben ze dat num mer misschien wel nodig. Zoals in het geval van die familie Marinussen. Misschien zouden die aanvullingen en correcties kunnen worden geno teerd op een inlegvel dat de abonnees achter in hun gids kunnen leggen, stel ik voor. De heer Boogaard: „Dat zou even tueel kunnen. Aan zo'n oplossing hebben eigenlijk nog nooit gedacht". WERKGROEP KWAM MA AND A G NIET- VER VROEGD BIJEEN MENINGSVERSCHIL OVER OPSLAG LIJKT TE ZIJN BIJGELEGD TERNEUZEN - De 1700 m3 verdacht afval, die de NSM wil, terughalen van de gemeente lijke stortplaats van Terneu zen, zal daar zeker nog tot maandag 3 mei blijven liggen. Op die datum volgt opnieuw een vergadering van de spe ciale werkgroep, die zich met het probleem bezig houdt. De inspectie volksgezondheid en mi- lieuhygine had graag gezien, dat de leden afgelopen maandag bij elkaar waren gekomen om een definitieve opslag van het arsenicum- en lood houdend afval te regelen. De meer derheid van de werkgroep zag echter feen aanleiding de voor 3 mei vast gestelde vergadering te vervroegen. In de eerste plaats - zo was het stand punt - lagen er geen dringende pro- Belgische milieu groepen: „'minder verkeer in Waesland met oeververbinding" SWT NIKLAAS (B) - Belgische milieu-organisaties bestrijden de ver onderstelling in het ontwerp- gewestplan Sint Niklaas-Lokeren, dat een aan te leggen vaste oeververbin ding over en onder de Westerschelde 'nieuw verkeer' in het Waasland zal brengen. Ze geloven zelfs dat het ver keer vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen zal verminderen. De organisaties zijn van mening dat er misschien een toename zal zijn te con stateren doordat het verkeer van Rot terdam naar Gent gebruik zal maken van de verbinding. Verkeer van Rotr terdam naar Antwerpen of Brussel zal - zo menen de organisaties - de oever verbinding links (of eigenlijk: rechts) laten liggen. blemen en in de tweede plaats, zouden op 3 mei monsteranalyses van het 'Rijksinstituut voor de Volksgezond heid' (R.LV.) uit Driebergen en de ge gevens van een bodemonderzoek op een van de lokaties binnen zijn. Zoals bekend, ligt er op de stortplaats in de Bontepolder ongeveer 5100 m3 NSM-afvaLHet bedrijf toonde zich in eerste instantie bereid, daarvan 1700 m3 terug te nemen en op te slaan op haar terreinen. Over dat laatste ontr stond verschil van mening binnen de werkgroep. De milieu-inspectie was van oordeel, dat de zg. 'roestbassins' waarin het vuil gestort zou moeten worden, voorzien moesten worden van een speciale afdichtingslaag, de rest van de commissie leek die eis wat overtrokken.Het ziet er overigens naar uit, dat beide partijen elkaar in dat op zicht een heel eind zijn tegemoet ge komen, zodat er op 3 mei waarschijn lijk wel een akkoord kan worden be reikt over de wijze van berging. Zolang die afspraken nog niet zijn gemaakt, haalt de NSM geen afval terug. Schilder Versprille wint derde prijs op expositie in Ligny GROEDE - Op de internationale prijskamp van l'Ecole de Ligny in Bel gië, werd de heer Gino Versprille de derde prijs met bronzen medaille toe gekend. De uitreiking vind plaats te Ligny op 23 mei. Er namen 74 kunste naars met 147 schilderijen deel aan deze tentoonstelling. De heer Ver sprille heeft zijn schilderij 'De emi grant' ingezonden. Hij was de enige Nederlander die in de prijzen viel TERNEUZEN - Mevrouw M. A. Hendriks-Heuts, voorzitter van de 'Vrouwenaa- viescommïssie voor de woningbouw' (VAC) in Terneuzen, heeft de indruk dat het Rotterdamse kabelbedrijf 'Multivisie' de discussie rond het centraal antenne-systeem in Terneuzen 'aan het vertroebelen is'. Ze zegt: „Momenteel duiken allerlei berichten op over het prijsverschil van 3.- per maand of per jaar, wanneer het pakket meer dan zes televisiezenders zal be vatten. We moeten niet vergeten, dat het daar niet om gaat, maar om het tarief van 12,90 in de maand dat 'Multivisie' heeft voorgesteld". Mevrouw Hendriks bekent verder, het vreemd te vinden dat het Rotterdamse bedrijf vorige week wél een aantal raadsfracties heeft geïnformeerd, maar dat de leden van de commissie Centrale-antenne-inrichting Terneuzen' (waarin zij zit ting heelt namens de VAC) het tot dusver 'hebben moeten doen' met een paar cijfers". De 'Vrouwenadviescommissie' blijft overigens op het oude standpunt staan, dat de raad van Terneuzen het besluit van juni'74 om met 'Multivisie' in zee te gaan moet intrekken en meer bedrijven een kans dient te geven om offerte te maken. Mevrouw Hendriks: „Wat ons betreft, mag 'Multivisie' daar dan natuurlijk best bij zijn". Lewedorpers hebben bezwaar tegen pluimveehouderij HEINKENSZAND - Vijf bewoners van woningen aan de Postweg in Lewe- dorp hebben maandagmorgen tijdens een hoorzitting in het Borselse ge meentehuis een toelichting gegeven op hun bezwaren tegen het eventueel verstrekken van een hinderwetver gunning aan de heer D. van Stee. Deze wil zijn landbouwbedrijf aan de Postweg uitbreiden met een pluim veehouderij met tienduizend hoenders en een bijbehorende mestopslag- plaats. Binnen een straal van ongeveer vijftig meter van de plaats waar de pluim veehouderij zou moeten komen liggen vier woningen en op honderd meter nog eens één. De bewoners van deze huizen, de heren J. W. F. Hebbes, C. van Stee, A. Jansens, D. A. Huijssoon en M. Nijholt vrezen dat de pluimveeh ouderij met name bij westenwind stankhinder zal veroorzaken, waardoor ze 's zomers hun ramen dicht zullen moeten houden. Ook achten ze het niet uitgesloten dat de pluimveehouderij in de nabijheid de waarde van hun woningen zal vermin deren. Deze bezwaren werden maan dag tijdens de door wethouder A. M. Jansen voorgezeten hoorzitting toege licht Ook de aanvraagster van de hin derwetvergunning was aanwezig. Deze had een functionaris van de rijksland- bouwvoorlichtingsdienst meegenomen, die verklaarde dat een pluimveehoude rij niet altijd stankhinder hoeft te ver oorzaken. maar dat zoiets niet te ga randeren is. Het landbouwbedrijf en de betreffende woningen liggen overigens in agrarisch gebied, zodat de inrichting van een pluimveehouderij niet in strijd met het bestemmingsplan is. Het gemeente bestuur zal nog bij diverse instanties adviezen inwinnen voordat het een be slissing over de hinderweta an vraag zal Burgemeester mr. C. Fiji Hogeweg van Reimerswaal wenst de heer Poley ge luk mei zijn koninklijke onderscheiding. JUBILARIS JARENLANG VOORZITTER ZEEUWSE CHRISTELIJKE AANNEMERSBOND Eerste paal van koppelverbinding tussen PZEM-EBES OOSTBURG - Donderdag zal de eerste paal worden geslagen voor de hoogspannings-koppelverbinding tus sen het transportnet van de NV Ebes (België) en van de NV PZEM in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zoals bekend, heeft deze verbinding, waarvoor de voorbereidingen in zeer korte tijd hun beslag hebben gekregen, ten doel om bij langdurige onderbre kingen in de hoogspanningsvoeding van Zeeuwsch-Vlaanderen via de 'wa terkabels' door de Westerschelde de electriciteitsvoorziening van Zeeuwsch-Vlaanderen te waarborgen De koppelverbinding bevindt zich. globaal genomen, tussen Maldegem en Waterlandkerkje. KRUININGEN - De heer J. A. Poley uit Kruiningen heeft maandagmiddag uit handen van burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg van Reimerswaal de gouden eremedaille behorende bij de orde van Oranje Nassau ontvangen. De heer Poley ontving deze konin klijke onderscheiding ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het Bouwbedrijf Poley N.V. in Kruinin gen, waarvan hij de oprichter is. In zijn toespraak vertelde de heer Pijl Hogeweg dat het gouden jubileum van het bedrijf niet de enige aanleiding voor de onderscheiding was. Hij herinnerde aan de activiteiten, die de heer Poley ontplooid heeft voor de christelijke aannemersbonden, waar van hij voorzitter van de regio Zeeland en hoofdbestuurslid is geweest. Vijfentwintig jaar lang was de heer Po ley lid van het kerkbestuur van de Ne derlands Hervormde Kerk in Kruinin gen, waarbij hij zich onder meer ver dienstelijk heeft gemaakt bij de res tauratie van de kerk na de waters noodramp van 1953. Ook was hij lid van de generale synode van de Neder lands Hervormde Kerk. Nadat mr. Pijl Hogeweg de onder scheiding had opgespeld, bood de heer D- J. Poley. zoon van de gedecoreerde het gemeentebestuur een oude 'klap- bank' aan. die op het plein voor het nieuwe gemeentehuis zal komen te staan. Ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan heeft het bouwbedrijf aan zijn oprichter en diens echtgenote een veertiendaagse reis aangeboden. De veertien personeelsleden gaan in au gustus samen met hun dames een Drs. Van der Meij op bijeenkomst CDAVlissingen VLISSINGEN - Het CDA Vlissingen houdt maandag een vergadering in ge bouw Irene te Souburg. Drs. D. F. van der Meij, lid van de tweede kamer voor 'de CHU, spreekt over een aantal ac tuele onderwerpen. Hij zal onder meer de positie van de Nederlandse scheepsbouw en de plaats van de Ko ninklijke Maatschappij 'De Schelde' daarin belichten, en zijn visie geven op de toekomst van de middenstand. De bijeenkomst begint 's avonds om acht uur. reisje maken. Het personeel tenslotte bood het bedrijf een koffiemachine aan. Na het officiële gedeelte volgde nog een gezellige receptie. Medioburgumnaar ontvangst op het NA VO-hoofdkwartier MIDDELBURG - De Middelburgse foikioregroep .Medioburgum' zal op koninginnedag de traditionele ontvangst op het NAVO- hoofdkwartier in Brussel opluiste ren. Het is gebruikelijk dat op die dag stafofficieren van andere naties, vergezeld van hun dames, hun ge lukwensen voor de koningin komen aanbieden aan de Nederlandse be velvoerende officier bsj het hoofd kwartier. 'Medio' zal bij deze ge beurtenis met 22 leden optreden met folkloristische dansen in Zeeuws kostuum. De groep keert zaterdag terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7