Verdwijnen kleuterschool ramp voor de plattelandsgemeenschap en scholfonds financieren r '"fros B ZONNEBLOEM SCHEEPTE TE SLUISKIL Motie VOO-Zeeland: 'Opheffing kleine scholen opschorten' D7P/ 1% jfi *1 j_ U A liv/ provincie 6 Green Spot zonder prik 0 Financiële positie Zeeuwse Muziekschool is zorgelijk Green Spot zonder prik INSPECTEUR VERBOOM: „DREIGENDE OPHEFFING VAN KLEINE SCHOLEN SPEELT HIER OP LANGE TERMIJN" Steeds meer 'reuzen' in haven Gent DINSDAG 27 APRIL 1976 QUOTA 'UITKOPEN' VOOR VISSERS DIE UIT DE VAART GAAN (ADVERTENTIE) 'BEPERKING VAN VLOOTBESTAND DE OPLOSSING' (Van onze correspondent) DEN HAAG - Minister Van der Stee (landbouw en visserij) is bereid om geld beschikbaar te stellen voor een nieuw zogenaamd tong- en scholfonds, waaruit de tong- en scholquota van vis sers die hun schip uit dc vaart willen nemen kunnen worden uitgekocht. Tot nu toe was het volgens de oude rege ling voor een schipper die ermee op wilde houden slechts mogelijk zijn schip uitte laten kopen. In de praktijk blijken echter te weinig schippers daarvan ge bruik te maken. Om nu toch aan de noodzakelijke sanering van 17.000 ton (60.000 pk) te kunnen komen, hoopt men het voor de schippers die het niet meer kunnen bolwerken aantrekkelijker te maken om hun schip definitief aan de kant te leggen, door naast de uitkoop som voor het schip nog een bedrag voor het hen toegewezen quotum voor tong en schol uit te betalen. Het idee voor deze nieuwe regeling werd maandag naar voren gebracht door ver tegenwoordigers uit het georganiseerde bedrijfsleven (Stichting Nederlandse Visserij en het Visserijschap) op een bij eenkomst met minister Van der Stee. De verontruste visserijorganisaties hadden om dat onderhoud gevraagd om tijdig een alternatief te kunnen bieden wan neer de nu door de minister toegewezen contingenten schol en tong uitgeput zullen zijn, hetgeen volgens de verwach tingen niet al te lang meer zal duren Beperking vlootbestand Het bedrijfsleven en de minister zijn het er nu over eens dat de oplossing slechts gevonden kan worden in een beperking van het vlootbestand. „Het blijft een nare oplossing, want er moe ten mensen uit. Maar de regeling zoals wij die nu naar voren hebben gebracht, is tenminste gunstiger voor hen die stoppen, en biedt een oplossing voor de schippers die overblijven", aldus de heer Boelmans-Krancnburg, secretaris van de stichting. Hij maakte maandag deel uit van de de legatie die het plan voor de nieuwe ui!> koopregeling ter tafel bracht. De beno digde financiële middelen voor het tong en scholfonds zouden, volgens het voor stel uit de visserijwereld, in drie gelijke delen opgebracht moeten worden door het rijk (waarmee Van der Stee maan dag dus in principe instemde), de ban ken en de visserijwereld zelf. Om hoe veel geld het gaat is nog niet bekend. Ook zal nog moeten blijken of de ban kiers met het plan instemmen. Het ge sprek tussen de visserij-organisaties en de bankiersvereniging is al op gang. Wanneer deze onderhandelingen tot concrete resultaten hebben geleid, zul len de vertegenwoordigers uit het be drijfsleven opnieuw met de minister om de tafel gaan zitten om de regeling ver der te bespreken. Volgens de nieuwe, door de visserijor ganisaties voorgestelde, uitkooprege ling zullen de uitkoopsommen voor de schepen niet meer worden vastgesteld aan de hand van het tonnage maar van het aantal pk's van het betrokken schip. In principe is men er tot nu toe van uit- gegaan dat het uitkopen van een schip en de rechten samen moet gaan Heteen zal dus niet zonder het ander kunnen gebeuren Men heeft goede redenen om aan te ne men dat er bij de vissers een redelijke belangstelling voor de voorgestelde op- 'ossing zal bestaan. Wanneer men het iverleg metde ministerzal voortzetten, s nog niet bekend. Het bedrijfsleven wil lat bij een eventuele overeenstemming ie regeling zo snel mogelijk van kracht vordt. Dit om het voor de schippers lantrekkelijk te houden er dit jaar nog nee te stoppen. VERSLAG STICHTING 1973-1975 CURSUSGELD WORDT HOGER MIDDELBURG - De financiële situa tie van de Stichting Zeeuwse Muziek school geeft reden tot grote bezorgd heid. Dit komt onder meer door een slechts moeizaam van de grond ko mende bijstelling van het rijkssubsi- diebelcid. De bij de Zeeuwse muziek school betrokken gemeenten bevinden zich een relatief gunstige positie, wat mede te danken is aan het tot nu toe door de provincie gevoerde subsidie beleid. Toch heeft het bestuur moeten besluiten tot enige verhoging van de cursusgelden met ingang van het schooljaar 1976-1977. Dit staat in het verslag van de Stichting Zeeuwse Mu ziekschool over 1973-1975. Het totale aantal leerlingen bedroeg op 1 maart 1974 2753 en was op 1 maart 1975 gestegen tot 2924. De gemeenten Middelburg (764), Vlissingen (3981 en Goes (388) leverden de meeste leerlin gen. Het jaarverslag meldt verder dat aan de achteruitgang in leerlingenaan tal een algemene muziekale vorming een einde is gekomen. De muziek school schrijft deze achteruitgang toe aan een afgedwongen afremming in de werving van leerlingen amv tengevolge van het financieel bijdragebeleid van een aantal gemeenten. De samenstel lers wijzen er ook op dat een relatief groot aantal kinderen (35 procent) ge durende het korte cursusjaar 1974-1975 de lessen algemene muzikale vorming volgde. De Stichting Zeeuwse Muziek school is echter van mening dat dze B en w Mariekerke akkoord met nieuwe regeling brandweer MARIEKERKE - Het college van b. en w. van de gemeente Mariekerke stelt de raad voor de 'Gemeenschappelijke regeling regionale brandweerkring Walcheren' zodanig te wijzigen dat die regeling ook kan worden gebruikt voor een nieuwe regionale brand weerkring 'Noord- en Midden- Zeeland'. Die wijzigingen komen er in hoofdzaak op neer dat, afgezien van toename van het aantal deelnemers, de inspraak van de gemeente Mariekerke vermin dert van 10 tot 4 percent. Verder komt er een nieuwe plaats van vestiging van de kring (thans Middelburg zodra in een van de deelnemende gemeenten een regionaal hulpcentrum wordt ge vestigd. Dit voorstel komt dinsdag 4 mei aan de orde tijdens de raadsverga dering. De bijeenkomst begint 's mid dags om half twee. B. en w. stellen verder voor het bedrag per leerling voor het bijzonder gewoon lager onderwijs voor dit jaar te verho gen van ƒ260 tot ƒ300. De inspectie van het lager onderwijs had de ge meente er op gewezen dat het eerder vastgestelde bedrag aan de lage kant is. Informaties bij omliggende platte landsgemeenten hebben dat inderdaad bevestigd, schrijven b. en w. in hun ontwerp-raadsvoorsteL De agenda vermeldt voorts voorstellen tot het ver lengen van een aantal pachtovereen komsten, het verlenen van medewer king bij de aanschaf van schoolvoor- zieningen voor een aantal scholen, het verkopen van grond in het bestem mingsplan Grijpskerke en het verho gen van een aantal subsidies. B. en w. merken bij dit voorstel op dat ze met de voorgestelde vertegenwoor diging akkoord kunnen gaan, als ook de verdeling van de lasten geschiedt naar het aantal inwoners. lessen behoren in het pakket van de bassischooL Verder blijkt uit het verslag dat de in teresse voor de piano, en voor de secto ren harmonie, fanfare en brass nog steeds erg groot is. De stichting con stateert een aanzienlijke stijging van het lesniveau: 50 van de 221 leerlingen slaagden bij de examens met lof. De samenstellers schrijven verder dat het oude schoolgebouw in Axel voor het werk onder maat blijft, en de houten barak in Oostburg te klein wordt. De exploitatierekening over 1974-1975 toont een bedrag van 1.065.045,82 aan inkomsten en uitgaven. Aan rijkssub sidie ontving de Stichting Zeeuwse Muziekschool ƒ111.715,- aan gemeen telijke bijdragen ƒ435.677,19 en aan provinciale subsidie 137.850,-. De les gelden leverden 324.432,83 Het leeu wendeel van de uitgaven gaat naar de salarissen: 684.709,13. Unie BHLP hield voorlichtingsavond MIDDELBURG - De kring Midden- Zeeland van de Unie BLHP (Unie van beambten, leidinggevend en hoger personeel) hield maandagavond in 'De Huifkar' te Middelburg een voorlich tingsavond over functieclassificatie. Deze avond werd gehouden op ver zoek van de besturen van de bedrijfs- ledcngropen van de Unie BHLP bij de chemische bedrijven Hoechst Holland en M en T- International in Vlissingen. Aanleiding was het feit dat in deze be drijven in de chemische sector wordt gewerkt aan de invoering van functie- classificatiew. De heer L. F. Laurier, voorzitter van de regio Zuid-Holland - Zeeland van de Unie BHLP. hield een inleiding over het hoe en waarom en de consequen ties. Hij ging onder meer in op de ver schillende methoden die gevolgd kun nen worden. De heer Laurier betoogde daarbij dat het bepalen van een functie-rangorde binnen de onderne ming in eerste instantie los moet wor den gezien van de salarislijnen en de functieomschrijvingen nooit op perso nen gericht mogen zijn. Voorts stelde hij dat in de beloningsstructuur ruimte moet2ijn om ook een stuk persoonlijke inbreng in de functie te kunnen waar deren, een standpunt dat niet door de industriebonden wordt gedeeld. De be staande salarisniveaus mogen, zo stelde hij verder bij het nieuwe sys teem in principe geen geweld worden SLUISKIL - Mandagmorgen omstreeks half tien vertrok vanuit de haven te Sluiskil-Oost een groep van 170 bejaarden, zieken en invaliden voor een boottocht op het schip 'De Geulvallei'. De organisatie van de tocht was in handen van De Zonnebloem. De meevarenden waren afkomstig uit de gemeenten Hulst en Hontenisse. Mevrouw Van Akker van de afdeling Hulst van De Zonnebloem verwel komde de aanwezigen 's morgens bij het vertrek van 'De Geulvallei'. Bij dat vertrek was ook hoofdbestuurder De Klerk van De Zonnebloem aanwe zig. Via Temeuzen ging de vaartocht naar Antwerpen. Aan boord zorgde het orkest van Jaap Doorenbos voor Muziek Het verdere amusement tijdens de tocht was in handen van een team van het bejaardenhuis 'De Blaauwe Hoeve' uit Hulst. Aan boord werden de mensen onder meer beziggehouden met bingo en een quiz. Omstreeks half zeven meerde 'De Geulvallei' weer af in Sluiskil. LANDELIJKE VERENIGING MOET ZAAK BIJ DE MINISTER AANHANGIG MA KEN B en w Hontenisse namen afscheid van wachtmeester Van der Goore uit Lamswaarde 'Vrolijke Tippelaars' houdt 17,18,19,20 mei avondvierdaagse KLOOSTERZAN'DE - Het gemeente bestuur van Hontenisse neemt woens dagmorgen 28 april in het gemeente huis afscheid van de heer R. van der Goore, wachtmeester der eerste klasse van de rijkspolitie. De wachtmeester hangt zijn politiepet voorgoed aan de kapstok in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De afscheidsbijeenkomst in het ge- omeentehuis van Kloosterzande begint Zih gehoor bestond uit een 25-tal be- om 11-®® uur- langstelleden, voornamelijk werkne- De heer Van der Goore is ruim dertig mers van Hoechst en M en jaar bij de politie geweest. De laatste T-Intemational, maar bijvoorbeeld ook tijd van zijn loopbaan was hij gestatio- enkelen van Total. Na zijn inleiding neerd in Lamswaarde. Eerder werkte werden aan de heer Lorier vele vragen hij in zijn geboorteplaats Koewacht en gesteld. later in Clinge. (ADVERTENTIE) VLISSINGEN - De wandelsportver eniging 'De Vrolijke Tippelaars' te Vlissingen houdt van maandag 17 mei tot en met donderdag 20 mei de jaar lijkse avondvierdaagse. Elke avond wordt gestart bij het clubhuis van Zeeland Sport aan het Baskenburg- splein. Op maandag, dinsdag en woensdag is de start om 18.30 uur en op donderdag om 18.00 uur. De laatste avond wordt besloten met een défilé op het Stad huisplein. Men kan per avond kiezen uit de afstanden 5, 10 of 15 km. De in schrijving is aan de start. De deelne ming staat open voor individuelen, mi litairen, burgerverenigingen, politie- groepen, brandweerkorpsen, scholen, padvinders, gymnastiekverenigingen, wand el verenigingen enzovoorts. De laatste avond worden de wandelaars na afloop opgesteld op het Stadhuis plein voor het défilé, waarna men met muziek voorop terug loopt naar het clubgebouw van Zeeland Sport. TOT NIEUWE REGELING IS GETROFFEN (Van onze onderwijsmedewerkster) GOES - De Vereniging Openbaar On derwijs (VOO), district Zeeland, acht het voortbestaan van nu bedreigde kleine kleuterscholen op het Zeeuwse platteland van zodanig groot belang, dat zij de landelijke vereniging - bij een op 22 mei in Hoogeveen - zal vra gen een 'motie-kleuterscholen' aan te nemen en die ter kennis te brengen van de minister van onderwijs. De motie luidt: .„De Vereniging voor Openbaar On derwijs. op 26 april in vergadering bij een te Goes, draagt het hoofdbestuur op om de minister met klem te verzoe ken om met toepassing van artikel 11, lid 2 van de kleuteronderwijswet te be palen. dat kleuterscholen 'in bijzon dere gevallen' niet slechts voor één jaar. maar vanaf 1 januari 1976 in stand kunnen worden gehouden totdat in de wet op het basisonderwijs een nieuwe regeling is getroffen voor het onderwijs aan vier- tot twaalfjarigen, ongeacht de vraag of het leerlinge naantal van die school gedurende deze tijd misschien onder het minimum van gemiddeld twintig leerlingen daalt". De kwestie 'kleine kleuterscholen', kwam maandagavond aan de orde tij dens de jaarlijkse districtsvergadering van VOO-Zeeland in het Goese lyceum te Goes. De vergadering stond onder voorzitterschap van de heer L. A. C. Soeters. die eraan herinnerde, dat en kele weken geleden een proefballon netje is opgelaten over de dreigende opheffing van twintig kleine platte landskleuterscholen. Soesters: „Dit is een verwerpelijke zaak voor het leef klimaat. Ieder dorp hoort zijn kleuter school te behouden. De nieuwe wet op het basisonderwijs zal er ongetwijfeld komen. Dit betekent ongedeeld on derwijs. Nu de kleine kleuterschool weghalen, betekent dat we met onvol waardige scholen komen te zitten. In een dorp is dan een eerste en een tweede klas niet meer aanwezig. De kleuter moet voor hele dagen ('brood mee', aldus de heer Soeters) een aanta) kilometers verder naar school. Het kind zal daarna wellicht op die school blijven omdat de eerste moeilijke jaren dan voorbij zijn. De vrees, dat ook de lagere scholen in de knel komen is niet denkbeeldig. In elk geval moeten we nu stappen nemen op deze weg om de opheffing van de kleine school op te IN ENKELE GEVALLEN 'DIRECT GEVAAR' MIDDELBURG - Van de 248 kleu terscholen, die Zeeland momenteel telt, zijn er zestig ccnklassige kleu terscholen, waarvan ongeveer één derde in de komende jaren in een harde strijd om het voortbestaan zal worden gewikkeld. Op langere termijn is het zelfs mogelijk, dat nog meer kleuterscholen - met name op het platteland - in moei lijkheden zullen komen. De ophef fing, die een aantal kleuterschool tjes in de komende jaren bedreigt, noemt inspecteur H. Verboom van het kleuteronderwijs in Zeeland 'het topje van de ijsberg'. ,De heer Verboom acht het een bij zonder goede zaak. dat nu de alarmklok wordt geluid over de kleine kleuterscholen in Zeeland. Hij zegt daarover: „Als we binnen een aantal jaren niet verrast willen worden over een wassende stroom van in moeilijkheden verkerende kleuterscholen, zullen we nu al moeten inspringen". Hij vindt dat als niet zeer snel een aantal provin ciale besturen - hij noemt Zeeland, Friesland, Groningen en Drente in één adem - de handen ineenslaat 'de ramp niet te overzien zal zijn'. Inspecteur Verboom: „Voor de in frastructuur van het platteland is het verdwijnen van kleuterscholen zonder meer een ramp". Met deze uitspraken reageert de heer Verboom op de vele berichten in de afgelopen week over dreigende opheffing van een aantal kleine scholen in Zeeland. „Op dit moment zit een klein aantal schooltjes in grote moeilijkheden. Voor andere scholen dreigen die moeilijkheden in de komende jaren, daarom moe ten we alert zijn". Normen Zeeland telt momenteel 248 kleu terscholen met ongeveer 13.000 leer lingen. De officiële norm voor een normale éénklassige kleuterschool is een jaargemiddelde van dertig leerlingen om te kunnen blijven voortbestaan. Voor kleine plaatsen, die aan deze norm niet toekomen, is er de mogelijkheid - omschreven in artikel 10, lid 2 van de wet op het kleuteronderwijs voor de openbare scholen en artikel 51 lid 2 voor de bijzondere scholen - bij de stichting van de school 'verlaging van getal' te krijgen. Dat kan in de praktijk tot twintig gaan. Voor de scholen, die dit privilege hebben verkregen, is er zolang zij boven de norm van twintig blijven, niets aan de hand. Daarnaast biedt, zoals inspecteur Verboom het uitdrukt, de wet voorts de mogelijkheid om 'bij twin tig in leven te blijven'. In deze ge vallen is sprake van zogenaamde artikel 129 scholen. Deze categorie scholen heeft dit 'eeuwigdurend recht' verkregen in 1956 bij de in voering van de wet op het kleute ronderwijs, toen zij als plattelands kleuterscholen niet aan het wette lijk voorgeschreven minimum van dertig konden voldoen. In totaal zijn er in Zeeland 60 één klassige kleuterscholen. Daarvan kunnen er 29 worden gerekend tot de groep van 'artikel 129 scholen' en 'artikel 10, üd 2 scholen'. Scholen dus, wier voortbestaan pas wordt bedreigd als zij beneden de grens van twintig komen. Dit in tegenstel ling tot de 31 andere kleuterscholen, die een gemiddelde van dertig als grens moeten aanhouden. Opheffing Wanneer is er sprake van opheffing van een kleuterschool Artikel 11. lid 1, van de kleuteron derwijswet. art. 69. lid 2 voor bij zonder onderwijs, zegt, dat als een school in drie achtereenvolgende ja ren niet het vereiste wetteüjk mi nimum aan kleuters heeft gehaald - voor 31 Zeeuwse kleuterscholen dus een aantal van dertig - de rijksver goeding stopt, In feite betekent dat opheffing van de school. Een zelfde gedragslijn wordt gevolgd voor de 29 zogenaamde artikel 129-scholen als ze beneden een gemiddelde van twintig leerlingen per jaar komen gedurende drie achtereenvolgende jaren. Wanneer nu een school er in slaagt het derde jaar boven dat magische getal van dertig of twintig uit te komen, is zijn voortbestaan weer voor minimum drie jaar verzekerd. Het komt dan ook nogal eens voor, dat een school, die twee jaar onder de norm is gebleven, voor het derde jaar 'leentje buur' speelt met een school in de naaste omgeving, te neinde zijn bestaan nog te rekken. Maar nu steeds meer kleuterscho len met dezelfde moeilijkheden worden geconfronteerd, wordt ook het aantrekken van kleuters van elders geen gemakkelijke zaak. Bestaansminimum Van de 29 Zeeuwse kleuterscholen, wier absoluut bestaansminimum twintig leerlingen is, hebben er in 1975 zeven dit aantal niet gehaald. Dat zijn de kleuterscholen van Zon- nemaire (voor de vierde maal), van Oudelande (voor de derde maal) van Ossenisse (voor de derde maal) van Terhole (eveneens derde maal) en van Zuidzande. Ouwerkerk en Schorei alle voor het eerste jaar). Deze laatste drie scholen haalden dus in 1974 wél de norm. Zonnemaire zal per 1 augustus wor den opgeheven. Daar had men al voor de vierde maal ontheffing ge kregen. Tot 1 januari 1975 bood de wet de mogelijkheid nog vier jaar door door te gaan als men onder het voorgeschreven wettelijk minimum was gekomen. Sinds die datum is dit teruglebracht tot drie jaar. Oudelande - waar men goede hoop heeft, dat de school op korte termijn toch nog boven het gemiddelde van twintig zal uitkomen - krijgt alsnog voor een jaar een ontheffing. In feite past het ministerie in het geval Ou delande dus de oude regeling toe. Eenzelfde procedure wordt toege past voor Terhole, dat zijn bestaan - voorlopig - nog met een (vierde) jaar ziet verlengd. Een zelfde soort aan vraag voor Ossenisse is geweigerd. Daar sluit de school per augustus van dit jaar. Zuidzande. Ouwerkerk en Schore zijn vorig jaar voor het eerst met de problemen geconfronteerd Voorlo pig kunnen deze scholen nog twee jaar voortgaan. Zien zij kans in de komende twee jaar éénmaal boven de grens van gemiddeld twintig leerlingen uit te komen, dan is ook het voortbestaan van deze drie schooltjes weer voor drie jaar verze kerd. De overige 22 kleuterscholen, die tot de categorie met een minimum van 20 kleuters behoren, zitten - al thans de eerste drie jaren nog aan de goede kant. Een aantal van hen ziet in verband met het teruglopen van het geboortecijfer en een ver dere leegloop op de dorpen echter wel de fatale grens snel naderen. Uitzondering Blijven over de 31 éénklassige Zeeuwse kleuterscholen, wier be staansminimum volgens de wet der tig is. Het afgelopen jaar hebben vijftien scholen dit gemiddelde niet gehaald. Volgens inspecteur Ver boom op dit moment nog niet zó verontrustend, omdat er nog een enkel groeiend schooltje tussen zit. Bij deze 31 scholen zijn ook de kleu terscholen van Eede en Lamswaar de, beide de enige kleuterscholen in hun dorp. Beide hebben het gemid delde niet gehaald. Omdat voor hen het predikaat 'enige school in het dorp' geldt, kunnen deze twee scho len terecht een beroep doen op arti kel 11, lid 2 van de wet, de be- gaamde 'verlaging van getal'. Zo lang zij boven een gemiddelde van twintig leerlingen blijven, kunnen zij het ministerie eik jaar om onthef fing vragen. Het ministerie heeft in deze gevallen ook telkens toestem ming voor een jaar gegeven. Op het moment, dat deze schooljtjes onder het gemiddelde van twintig komen, zullen zij - zoals de zaken thans lig gen - onverbiddelijk worden opge heven. Voor hen geldt dan niet, wat geldt voor de artikel 10 lid 2 scholen en de artikel 129-scholen, namelijk drie jaar onder het getal van twintig blijven, alvorens te worden opgehe ven. Uit de opsomming van inspecteur Verboom blijkt, dat de onmiddel lijk met opheffing bedreigde kleu terscholen nog slechts een klein aantal is. Hem gaat het evenwel veel meer om de tendens. Hij voor ziet op grond van allerlei progno ses. dat er steeds meer scholen in moeilijkheden zullen komen. De periode tot 1985 overziend, spreekt hij dan ook van 'een ramp voor het platteland'. Inspecteur Verboom wil mét de scholen en de betrokken school- en gemeentebesturen vech ten voor het behoud van de kleine plattelandskleuterschool. „De enige oplossing is bij de minister van onderwijs bepleiten het getal van twintig tot vijftien te verlagen. Daar zouden al heel wat schooltjes op de dorpen mee geholpen zijn. Met de integratie van het kleuter en basisonderwijs in zicht, kun je nu niet de kleuterscholen afbre ken", is de stellige overtuiging van de Zeeuwse inspecteur voor het kleuteronderw ijs. schorten". Tot zover de heer Soeters. De vergadering - van de 43 afdelingen waren slechts acht afdelingen verte genwoordigd - was het geheel met dee zienswijze eens. Tijdens deze vergadering werd voorts besloten de 43 afdelingen ojder tt .brengen in zes rayons, waarvoor twee vertegenwoordigers van VOO de ver antwoording voor de in het rayon a& wezige afdelingen krijgen. De ai* mene Zeeuwse zaken zuklen wor.y gehartigd door het distnetsbestuur. De inmiddels afgetreden VCf, voorzitter M. A. Hage. werd met afe mene stemmen benoemd tot e> voorzitter. In het bestuur van het district we«s herkozen mevrouw I. H. Markusses de heer A. Damman. In de vacaure J.i de Reij werd benoemd mevrouw Vu den Broecke-Heester. De heer G. P. van der Weele trad tusentijds af vrt- gens drukke werkzaamheden. In dez» vacature is nog niet voorzien. Telefoonkabel stukgetrokken in Middelburg MIDDELBURG - Tweehonderd telefoonabonnees in de omgeving van het Seisplein in Middelburg hebben het maandag bijna de gehel dag zonder telefoon moeten doen. De storing begon 's morgens om streeks negen uur toen bij graaf werkzaamheden in verband met de reconstructie van het Seisplein een telefoonkabel werd beschadigd. Een PTT-ploeg is tot het begin van de avond bezig geweest met het herstel van de stukgetrokken kabel zodat pas tegen die tijd alle twee honderd abonnees hun aansluiting weer teug hadden. GENT - Minder omzet, grotere scbe- pen: dat is het beeld van de haven van Gent over 1975. De Belgische havenstad verwerkte vorig jaar 7.880.613 ton goederen ra 3398 zeeschepen. Daarmee ligt de om zet beduidend onder het niveau vu 1974: 9.175.221 ton en 4093 en 1973, toen Gent goed was voor een oversla; van 8.113.877 ton en 3789 schepen. Deze cijfers zijn ontleend aan het tijd schrift 'Haven van Gent', dat de alge mene economische teruggang aanwijs! als hoofdoorzaak van de teruglopende handeL Gent haalt anderzijds wel meer grote schepen binnen. De haven mag dan of ficieel toegankelijk zij'n voor vaartui gen van 60.000 ton, de Terneuzense Westsluis laat ook schepen passeren die meer dan 70.000 ton meten. Dat kan alleen als ze 245 m lang, 33 ra breed en 12,25 m diep zijn. Het grootste zeeschip dat Gent vori? jaar binnenliep was de Noorse 'Bjorgr- jell' van 73.816 ton deadweight. Dea 'reus' arriveerde op 28 november uit da Verenigde Staten met een lading pe- troleumcokes. De recordhouder van 1975 is overigens dit jaar geklopt door de Griek 'Dimitris A. Lemos'. ee schuit van 74.212 ton Deadweight He: schip is 244,10 meter lang en bied daarmee iets binnen de maat van de 'topper1 in deze sector, de Belgische 'Mineral Gent', die 244,43 meter meet CJV houdt grote feestavond ten behoeve van gehandicapte kind GOES - Vrijdag 7 mei houdt de Chris telijke Jongeren Vereniging (CJV), ai- deling Goes, een grote feestavond in 'De Hoogte' in Goes-Zuid. De op brengst van de feestavond wordt ge schonken aan twee Goese instellingen voor het gehandicapte kind: 'Huire Den Berg" en 'Philadelphia'. Op de wensenlijst van de tehuizen staan een piano en een pony en de jongens en meisjes van de CJV hopen op de feestavond genoeg geld bijeen te krijgen om deze beide wensen le ver vullen. Het geld moet op 7 mei binnen komen met een rad van avontuur, een Amerikaanse verloting, bingo, con sumpties en de toegangsbewijzen. Op dit moment is er al heel wat geld bin nen, na een verloting, een collecte en de verkoop van toegangsbewijzen. Het streefbedrag is 10.000,-. De feesta vond in 'De Hoogte' begint 's avonds om half acht Bingo en dansen in.Jeugdhoeve' 's-HEERENHOEK - Voor de laatste maal dit seizoen is er op zaterdag 1 met in 'De Jeugdhoeve' in 's-Heerenhoekeen bingo- en dansavond. Aan de gezellig? avond wordt meegewerkt door het duo Groenewoud/De Vos. Hoofdprijs van de bingo-avond is een compleet tuinameu- belement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 6