Twee Belgische vissers zondagochtend verdronken in het Grevelingenmeer Juliana legde krans Michiel de Ruyter Koningin praalgraf bij Zeeuwen lopen niet zo hard naar de dokter Studiedag voor kinder- en jeugdpsychiatrie in Veere almanak DERDE SPORTVISSER NA KAPSEIZEN Raadslid Borseie BOOTJE TERNAUWERNOOD GERED stelt vragen over L jj\*/provincie 2 ZIEKENFONDS: 'EEN GOEDKOOPTE-EILAND' KOSTEN VER BENEDEN HET LANDELIJK GEMIDDELDE (Van onze correspondent» ROOSENDAAL - De uitgaven voor geneeskundige hulp in Zeeland en West-Brabant liggen duidelijk be neden het landelijk gemiddelde. De oorzaak hiervan ligtr vermoedelijk niet alleen in het feit, dat beide ge bieden een relatief groot platte landsbevolking hebben, maar ook in het feit, dat de ziekenfondsver zekerde in dit gebied minder snel naar de arts gaat. Tot deze conclu sie kwam directeur C. Wellhüner van het ziekenfonds Onderlinge Ziekteverzkering zaterdag tijdens een bijeenkomst in Roosendaal. Volgens de heer Wellhüner, die sprak tijdens de installatie van de raad van advies en bijstand voor het ziekenfonds Onderlinge Ziekte verzekering, bedroegen naar de jongste gegevens de uitgaven voor geneeskundige hulp 580,- per ver zekerde per jaar. Het landelijk ge middelde is ƒ635.- per jaar, 55,- minder dus. Directeur van Onderlinge Ziekte verzekering zei zaterdag, dat ook andere ziekenfondsen deze verschil len hebben geconstateerd. „Voor het gebied rond Oosterhout, Breda, Roosendaal, Bergen op Zoom en Temeuzen met in totaal 460.000 verzekerden betekent dit een jaar lijks kostenverschil van 20 miljoen gulden ten opzichte van het lande lijke patroon. De sombere voorspel lingen die destijds zijn gedaan met betrekking tot de bouw van de zie- kenyuizen in Bergen op Zoom, Roosendaal en Oostburg zijn niet uitgekomen. De kosten van deze ziekenhuizen lijken beneden het landelijk nivrau te liggen. Ook Zeeuwsch-Vlaanderen, dat met 700 bedden voor 100.000 inwoners ver boven de norm van 4 bedden per 1000 inwoners zit, is nog een doedkoopte-eiland wat de kosten van ziekenhuisverpleging betreft: ƒ3000,- per verzekerde, terwijl het landelijk cijfer ƒ308,- is. De totale kosten van verstrekkingen zijn voor Zeeuwsch-Vlaanderen 620,-, terwijl het landelijk cijfer 635,- is. De voorzitter van het bestuur van het ziekenfonds Onderlinge Ziek teverzekering, de heer C. van der Eeden, bedankte zich zaterdag bij de installatie fel tegen de pogingen van sommige politieke partijen om de abortus provocatus op te nemen in het ziekenfondspakket. „Heeft het beginnen te leven geen waarde meer'", vroeg hij zich af waarbij hj een aantal zinsleden aanhaalde uit de brief van de bis schoppen met betrekking tot de ab ortus. „Het gezag in Nederland legt grote straffen op voor kleine ver grijpen, maar waar waar het de ab ortus betreft wordt niet opgetreden, terwijl het toch bij de wet verboden is. Is men nog wel eerbied verschul digd aan het wetgevend gezag? Want met recht zou men kunnen zeggen: overheid, u hebt geen poot om op te staan, want u staat toe dat de mens in wording wordt gekild". Hij vroeg zich voorts af of het zie kenfonds in deze ook niet te kort was geschoten bij het in het open baar brengen van zijn standpunt, „Abortus is een strijd met onze be ginselen onze moraal en onze etiek. Wij moeten de mens in wording be schermen en dan als onze christe lijke beschouwen. U als raad van advies en bijstand zult in de toe komst zeer zeker met dit probleem te maken krijgen". Bij de installatie waren behalve de 45 leden van de raad van advies en bijstand ook het bestuur van OZ aanwezig en de chefs van diverse afdelingen. In totaal zullen in de raad 50 zetels bezet moeten worden: 37 door verplicht verzekerden en door bejaardenverzekerden en 8 door vrijwillig verzekerden. Van deze 50 leden moeten er 37 uit Bra bant en 14 uit Zeeuwsch- Vlaanderen komen. De gemiddelde leeftijd van de leden van de raad is 48 jaar. Hoewel de vrouwelijke verzekerden 50 procent vormen van het totale aantal verze kerden zitten er maar 9 vrouwen in de raad. Volgens directeur Wellhü ner is dit aantal redelijk, maar wel voor uitbreiding vatbaar. Volgens de directeur heeft het zie kenfonds ook een nieuwe taak; het ziekenfonds moet als een om- bundsman gaan fungeren, wel voor de verzekerden als voor de mede werkers. „Het ziekenfonds moet een open gebouw worden waarin de ver zekerde zich geen nummer voelt De verzekerde is geen goede relatie die een hoge premie betaalt en vele rechten heeft". ZEEUWSE Kinderwagen Het tafereeltje in die Bevelandse speelgoedwinkel dat we dit wee keinde meemaakten', onthouden we u niet gaarne. Het is namelijk uit het leven gegrepen. Toen we enkele verplichte inkopen moesten doen in de miniatuurautos- Jeer voor de drie jaar geworden zoon, was de klant voor ons een duidelijk nerveus heer, die met on geduld voor de toonbank op zijn beurt wachtte Toen-ie eindelijk aan de beurt was, verlangde hij een kinderwagen De winkelier toonde hem bereidwillig enkele kleine modellen, waarin poppen te ruste worden gelegd. Dat was niet zijn bedoeling. Hij deelde mee, zojuist vader te zijn ge worden en thans een grote kinder wagen te willen meenemen. De win kelier verwees hem naar een daar toe geschikte zaak. Hij ging, en wat later kwamen we hem met zijn kindenuagen tegen in de binnenstad, haastig op weg naar huis. Het vaderschap voor de eerste keer? Een moeilijke zaak, leek ons. MAANDAG 26 APRIL 1976 uittreden NW/NKV ui adviescommissie HELNKENSZAND - Het Borselse PvdA-raadslid H. Fransen heeft vragen gesteld aan b. en w. van Bor seie over een publikatie in de PZC van maandag 12 april, waarin melding werd gemaakt van het besluit van de heren J. Schepers (NVV) en F. de Vries (NKV) om uit de adviescommissie van het havenschap Vlissingcn te stappen. KONINGIN NAM DE RUYTER- POSTZEGEL IN ONTVANGST (Van onze haagse redacteur) AMSTERDAM - In de Nieuwe Kerk in Amsterdam heeft koningin Juliana za terdagmorgen ter gelegenheid van de 300e sterfdag van Michiel Adriaens- zoon de Ruyter een krans gelegd bij het praalgraf van de luitenant-admiraal- generaal. De plechtige handeling van de Koningin werd gevolg door een kranslegging door burgemeester dr. I. Samkalden, door de bevelhebber van de zeestrijdkrachten, vertegenwoordi gers van de Nederlandse koopvaardij, een vertegenwoordiger van de Neder landse visserij, de ambassadeurs van Spanje, Zweden, Frankrijk, Groot- Brittannië en Hongarije, en door de zaakgelastigde van Denemarken. De plaatsing van de elf kransen tegen de graftombe van Michiel de Ruyter vormde het sluitstuk van een herden kingsbijeenkomst in de Nieuwe Kerk. Tijdens die bijeenkomst hield vice- admiraal b.d. A. van der Moer een toe spraak, waarin hij de historische bete kenis en de kwaliteiten van de 300 jaar geleden gesneuvelde zeeheld belichtte. „Aan hem is het in hoge mate te danken dat de jonge republiek als zelfstandige staat kon blijven bestaan, en niet reeds toen voor Engeland of Frankrijk de vlag heeft moeten strijken, maar integendeel haar vleugels heeft kunnen uitspreiden en in allerlei opzichten een grote bloei beleven", aldus de vice-admiraal b.d. over de in Vlissingen geboren De Ruy ter. De heer Van der Moer gaf in zijn inlei ding aan dat het markant was dat De Ruyter in 1653 vice-admiraal werd van Holland en West>Friesland. „Er waren altijd provinciale, lokale en ook per soonlijke tegenstellingen. Nu werd een Zeeuw in Holland benoemd. Blijkbaar had Zeeland, hoewel het hem ongaarne zag gaan, geen overwegend bezwaar. En Holland ook niet. Dat hield in dat men de nieuwe admiraal kennelijk be schouwde als iemand die niet in de eer ste plaats de provincie van zijn geboorte zou dienen, hoewel hij die liefhad en trouw bleef, maar het gemenebest", zo sprak de heer Van der Moer. Hij stelde verder dat het opmerkelijk is, dat niemand ooit heeft getracht de fi guur van De Ruyter te ontluisteren, en hij vroeg zich af of dat komt doordat men tevoren heeft begrepen dat zo'n poging zou stuklopen op de feiten. De vice-admiraal b.d. ging ook in op de internationale betekenis van Michiel de Ruyter. De koning van Denemarken schonk De Ruyter een adellijke titel, en de koning van Engeland wilde dat doen, als De Ruyter hem een bezoek zou bren gen. Dat deed hij echter niet. De koning van Frankrijk verleende de zeeheld de hoge onderscheiding van de Orde van St. Michiel. en de Spaanse koning maakte hem hertog en grande van Spanje. In Hongarije herdenkt men jaarlijks dat De Ruyter door onderhan deling met de onderkoning van Napels een aantal Hongaarse predikanten in vrijheid kreeg. „In heel Europa, en zelfs daarbuiten, was hij beroemd. Er is veel over hem geschreven. Vondel en vele andere dich ters hebben hem bezongen", stelde vice-admiraal b.d. Van der Moer vast. En hij meende: „Zijn herinnering leeft voort in ieder rechtgeaard Nederlands hart". De bijeenkomst werd zaterdag geopend door burgemeester Samkalden van Amsterdam, die in een kort woord de bijzondere betekenis van De Ruyter voor de hoofdstad van het land schetste. Koopvaardijpredikant. ds. J. Leij, stelde in een kort woord dat de activitei ten en kwaliteiten van Michiel de Ruy ter nog steeds inspirerend kunnen wer ken op de mens van deze tijd. De bijeenkomst werd onder anderen bijgewoond door minister Westerterp van verkeer en waterstaat, minister Vredeling van defensie, en secretaris generaal Luns van de NAVO. Na de dienst in de Nieuwe Kerk werd een klein gezelschap ontvangen in het Paleis op de Dam. Daar overhandigde minister Westerterp koningin Juliana de De Ruyter-postzegel. die de PTT heeft uit- Het PvdA-raadslid verwijst in het schrijven dat zijn vragen aan het col lege begeleidt naar de toelichting die de heer Schepers tegenover de krant heeft gegeven: „Montedison heeft vele. zeer oude fabrieken en sluit voortdu rend afdelingen en plaatst arbeiders in overheidsprojecten voor werklozen Gedurende jaren is deze onderneming bezig geweest met politieke bijeen komsten. vakbonden en anderen te fi nancieren. Nochtans is er weinig kans. dat het zwartboek, waarin de finan ciële bijdragen aan vakbonden, politici en anderen zijn vermeld, ooit het dag licht zal zien. Als er een instelling tot voorbeeld van totale sociale en poli tieke corruptie kan dienen, dan zou dat beslist Montedison zijn". Tot zover het citaat uit de PZC van maandag 12 april, dat wordt aangehaald door het raadslid Fransen, De PvdA-er verbindt daaraan de vol gende vragen aan het college: Heeft het college kennis genomen van het standpunt van de vakbon den NKV en NVV? Uit de voorlichting aan raad en bur gers door het college en de door hen uitgenodigde deskundigen was niet op te maken dat het hier een bedrijf betrof dat tot voorbeeld van totale sociale en politieke corruptie gesteld kan worden, zoals de vakbonden stellen. Welke maatregelen over weegt het college om deze zeer ern stige beschuldigingen te onderzoe ken? Acht het college, hangende een der gelijk onderzoek naar deze zeer zware beschuldigingen, het niet noodzakelijk elke medewerking tpt vestiging van dat bedrijf op te schor ten tot dat klaarheid verkregen is over de aangevoerde beschuldiging van totale sociale en politieke cor ruptie van dat bedrijf? Voor derde maal brand in bos in Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - Voor de derde keer in vijf weken is er zaterdagmiddag brand uitgebroken in het pas aange legde bos aan de Molenweg bij Colijns plaat. Door de droogte greep het vuur snel om zich heen. Het snelle optreden van de brandweer van Colijnsplaat hield de schade erg beperkt. De brandweer vermoedt dat de brand is ontstaan door het wegwerpen van een niet gedoofde peuk. De drie bran den op korte tijd hebben ongeveer een kwart van het bos vernield. SLECHT WEER MAAKTE EEN ZOEKACTIE ONMOGELIJK SCHARENDIJ KE/BRUINISSE - Twee Belgische sportvissers zijn zondagochtend op het Grevelingenmeer ter hoogte van Scharendijke verdronken, 's Ochtends omstreeks kwart voor negen waren drie Belgen, allen afkomstig uit Turnhout, de Grevelingen opgevaren met een plastic boot, een zoge naamde sportjack. Op zo'n vierhonderd meter van het dol finarium 'Dolfirodam' dat bij Scharendijke ligt. kapseisde het bootje. De drie mannen raakten te water; één van hen, een jongen van achttien jaar kon worden gered door twee medewerkers van het dolfina rium. De twee andere mannen kwamen om het leven. De twee Belgen, die zijn omgekomen, zijn Augustus Ricmis (38) en zijn buurman Gustaaf Broelte (37), De •derde sportvisser, de 18-jarige Maria Adriaanse, werd opgepikt door twee medewerkers van 'Dolfirodam'. De twee mannen, A. S. Flikwcert en K. de Groot, zagen hoe het bootje met daarin de drie Belgische sportvissers op enkele bonderden meters van het dolfinarium kapseisde. Zij merkten in de eerste plaats Mario Adriaanse op. aangezien die gekleed was in een fel kleurig regenjack. Met een roeiboot wisten de twee dolfinarium-medewerkers de jongen te bereiken. Eenmaal aan land gebracht, bleek de jongen danig overstuur. Hij werd direct per ambulance overge bracht naar het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis in Zierikzee. De rijkspolitie te water kreeg de eerste melding van het ongeval binnen om streeks kwart voor tien. Er weid direct een grote zoekactie naar de twee ver miste sportvissers op touw gezet. Daarbij was in de eerste plaats de ge hele dag de RP 5 uit Bruinisse betrok ken, terwijl zondagmiddag om één uur ook een vliegtuig vanaf Zestienhoven opsteeg om vanuit de lucht naar de vermiste sportvissers te zoeken. Het slechte weer maakte het echter nage noeg onmogelijk vanuit de lucht aan de zoekactie deel te nemen, zodat het vliegtuig na enkele uren onverrichter- zake naar de basis moest terugkeren. Om half zes wist de RP 5 het lijk van August Riemis te bergen. De RP 5 is tot het invallen van de duisternis ver der gegaan met het zoeken naar het li chaam van de andere vermiste, Gus taaf Broeckx. Het onderzoek wordt vandaag, maandag, voortgezet. Vol gens een woordvoerder van de meld kamer van de rijkspolitie te water in Dordrecht is de oorzaak van het onge val met de drie Belgische sportvissers waarschijnlijk te wijten aan een gebrek aan ervaring in het varen, terwijl bo vendien vermoed wordt de Belgen te weinig bekend waren met het Greve lingenmeer. In de vroege zondagoch tend waren de drie sportvissers met hun auto én de plastic boot (met een lengte van tweeëneenhalve meter) uit Turnhout vertrokken. Volgens de rijkspolitie zijn zij vanaf de Brouwers- dam het Grevelingenmeer opgegaan. SYMPOSIUM OPZA TERDA G15 MEI Politie identificeert man die doorreed na aanrijding te Ritthem PLECHTIGHEID IN NIEUWE KERK, AMSTERDAM TITÏÏT^F C A<5TFN vervreugd' te Middelburg treden za- OE- 1 terdag 15 mei op als gastheren voor 'KTNDFR70Rfï' FN een studiedag 'Kinder- en jeugdpsy- -UnuutvtuiVU Eril chiatrie' die te Veere gehouden wordt. 'VIJVERVREUGD' De organisatie van dit Symposium be- MIDDELBURG - De 'Verceniging ™st mede bÜ bet in 1975 opgerichte Kinderzorg' te Middelburg en de staf Nederlands-Duits werkverband gees- van de zwakzinnigeninrichting 'Vij- «olijke volksgezondheid'. Dit werkverband is opgericht met het doel dat beide landen elkaar op de hoogte zullen houden van praktische ervaringen, ontwikkelingstendensen, plannen en de resultaten van de we tenschappelijke onderzoekingen op het gebied van de psychiatrie en de zorg voor zwakzinnigen. Het symposium wordt gehouden in 't Waepcn van Veere', waar 's morgens te half elf ds. H. M. Strating, de voor zitter van dc Vereeniging Kinderzorg Zeeland dc deelnemers zal begroeten. Gedurende de gehele dag zijn er korte inleidingen te beluisteren, onder meer van dc directeur van 'Kinderzorg' in Middelburg, de heer G. J. de Jager, die zal spreken over 'Die Versorgung seel- ich gestörter Kinder in der Praxis'. De voertaal van het symposium zal ge zien het grote aantal gasten Duits zijn. Inleiders van Duitse zijde zijn prof. dr. G. Bosch, medisch directeur van de 'Rhein-Landesklinik für Kinder- una Jugenapsychïatrie Viersen', mevrouw dr. H. Farber, die aan dezelfde kliniek verbonden is en dr. H. Krebs, die ai directeur is verbonden aan de Lander klinik te Düsseldorf Tot de Neder landse sprekers behoren dr. C. van de: Hooft van het ministerie van justitie, dr. F. W. van Meurs van het ministerie voor volksgezondheid en milieuhy giëne en mevrouw prof. dr. J. A. R. Sanders-Woudstra, directrice afdeling kinder- en jeugdpsychiatrie van het Sophia Kinderziekenhuis in Rotter dam. Het symposium wordt geopend door dr. C. Buis van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne; het slotwoord komt van Landesrat prof dr. C. Kulenkampff, die in Duitsland ver schillende functies vervult op het ge bied van de gezondheidszorg. Het ligt in de bedoeling, dat de studie dag kort na drie uur wordt afgesloten. Er is een apart damesprogramma op gesteld. met onder meer een rondrit over Walcheren. gegeven. De voorzitter van de Konin klijke Nederlandse Vereniging „Onze Vloot", commandeur buiten dienst J. H. baron Mackay, bood de koningin de gouden De Ruyter-penning aan, die de Koninklijke BV Begeer heeft uitgege ven bij de herdenking van de 300e sterf dag van de zeeheld. VLISSINGEN - De politie te Vlissin gen heeft de automobilist die vrijdag na het veroorzaken van een aanrijding te Vlissingen was doorgereden, geïden tificeerd. De man D. P. F. D. uit Ame- muiden, had toen vier betonnen palen om een weiland aan de Trekdijk afge reden en een vijfde gekraakt. Foto: De Belgische sportvisser, die zondag op hel Grevelingenmeer bij Scharendijke kon worden gered, wordt per ambulance naar het ziekenhuis in Zierikzee gebracht. De boot werd kort na het ongeval bij Scharendijke aangetroffen en geborgen. Op het moment dat de boot van de sportvissers omsloeg was de wind kracht 6 op het Grevelingenmeer. Het aantal slachtoffers dat dit jaar bij het vissen op het Grevelingenmeer is om gekomen bedraagt thans vier. Zoekactie Zaterdagochtend moest de RP 18 in actie komen om een Belgische sport visser, F. H. S. J. (33) uit Milrijk, op de Oosterschelde in veiligheid te bren gen. Óm elf uur 's ochtends kwam bij de rijkspolitie te water de melding binnen dat de sportvissers op de Oos terschelde ter hoogte van het eiland Tholen in moeilijkheden was geraakt. J. was, zo bleek later, met een rubber boot met buitenboordmotor de Oos terschelde opgevaren om er te vissen. De motor raakte vast in het zand en was niet meer op gang te brengen. J. heeft, toen geprobeerd roeiend de wal te bereiken, maar daarbij viel hij op een bepaald moment overboord. Hij wist zich echter weer in de boot te hij sen, maar toen sloeg de kou toe. Vanaf de dijk hadden enkele Tholenaren de problemen van de Belg gezien. Zij waarschuwden de rijkspolitie. J. kon toen. geheel verkleumd, in veiligheid worden gebracht. Foto: Een duiker ging zondagochtend - tevergeefs - op zoek naar de twee vermiste sportvissers. Midden op de foto het vletje, waarmee het drietal in slecht weer het Grevelingenmeer was opgevaren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2