Kritiek van milieu-organisaties op het voorontwerp-streekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Bouwactiviteiten Schuttershof Goes beginnen in voorjaar 1977 PZC/p Twee auto's zwaar beschadigd bij botsing in Sas van Gent Zeeuwse maatschappij wil stationsproject in Goes bouwen 'GS HADDEN MOETEN UITGAAN VAN MEER REALISTISCHE PROGNOSES Waardering voorde natuurgebieden vaag GEEN PERSOONLIJKE ONGEL UKKEN PLANNEN NS GEVORDERD provincie ZATERDAG 24 APRIL 1976 HULST - Drie Zeeuwse milieu-organisaties hebben nogal wat kritiek op het onlangs verschenen voorontwerp-streekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij hebben op de ontwikkeling van het gebied een kijk die - zo vinden zij - uitgaat van meer realisti sche prognoses over de ontwikkeling van de bevolking dan de visie die gedeputeerde staten van Zeeland er op nahouden. De visie van de organisatis is gebaseerd op een verdwijnen van het geboorte-overschot binnen enkele jaren, op een achteruitgang van het arbeidsaanbod in de negentiger jaren en op een vesti gingsoverschot als gevolg van autonome groei. 'ARGUMENTEN VOOR BEVOLKINGSGROEI ZIJN NIET STERK' „In deze visie nan net scheppen van grote gebieden voor verontreinigde irbeidsextensieve industrieën ach terwege worden gelaten, maar zal de ontwikkeling en uitbreiding van be staande bedrijven worden gestimu leerd. Gezien een te verwachten groei van de bevolking en de matige groei van de economische bedrijvigheid van gemiddeld 0,4 procent zal voorts de verkeersintensiteit op de bestaande wegen maar weinig toenemen en zal de aanleg van vierbaanswegen (voor lopig) achterwege kunnen worden ge laten. Door de geringe toename van de bevolking zal ook de uitbreiding van de bestaande woonkernen aanzienlijk minder zijn dan de prognoses in het voorontwerp aanduiden. Doordat het verlies aan landbouwgrond bij een matige taakstelling veel geringer is, zal het verlies aan arbeidsplaatsen dat daarvan een gevolg zal zijn, ook veel kleiner zijn", zo menen de organi saties. Het gaat om de kritiek van de Stich ting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieube scherming, de Stichting Het Zeeuwse Landschap en de Vereniging Milieuhy giëne Zeeland. Zij reageren op het voorontwerp-streekplan bij monde van hun vertegenwoordigers ir A. F. M. Broekmans en G. H. P. Sponselee, bei den uit Hulst. De kritiek staat in een nota, die is gericht aan de voorzitter en de leden van de streekcommissle Oos telijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Vestigingsoverschot In het eerste deel van de nota spitst de kritiek zich tot op het uitgangspunt 'sterke bevolkingstoename', dat in het voorontwerp-streekplan wordt gehan teerd, De organisaties plaatsen met name vraagtekens bij het taakstellend vestigingsoverschot van 0,6 procent per jaar, waarvan gewag wordt ge maakt: „Sterke impulsen op de bevol kingsgroei uitgaande van grote pro jecten als Axelse Vlakte en-of Baai- hoek zullen gezien de lange voorbe reidingsperiode eerst na tien tot vijf tien jaar te verwachten zijn". Een ander nadeel zien de organisaties in de waarschijnlijkheid dat vestiging van basisindustrieën niet kan geschie den zonder dat buitenlandse werkne mers worden aangetrokken. Dat zou voor de streek problemen op sociaal gebied introduceren, zo menen ze- Verder vinden ze. dat de werkgelegen heidssituatie minder rooskleurig wordt voorgeschoteld dan ze in feite is: „Of schoon de situatie in OosbZeeuwsch- Vlaanderen door de algemene achte ruitgang van de conjunctuur niet gun stig is te noemen, is het landelijk be zien geen probleemgebied. Het rayon Hulst telde in 1975 gemiddeld 229. het rayon Terneuzen gemiddeld 422 man nelijke werkzoekenden. Absoluut ge zien gaat het om een zeer beperkte ar beidsmarkt, waar projecten van be perkte omvang oplossing van proble men kunnen bieden. De perspectieven voor de arbeidsmarkt zijn gezien de plannen tot uitbreiding van bestaande bedrijven - zoals Dow en NSH - zeker niet ongunstig". Voorts vinden de kritici het onjuist om op dit moment nog te stellen dat uit breiding van de werkgelegenheid in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zou passen in de zogenaamde nationale optiek: „De nota Ontwikkeling van Zuid-West Nederland van 1971 moet als verou derd worden beschouwd. De recente lijk verschenen Verstedelijkingsnota stelt duidelijk, dat Zeeland bij de spreiding van de bevolking'van dichter bevolkt naar dunner bevolkt geen taak (meer) heeft." Taakstelling Nogmaals sprekend over het taakstel lend groeimiddel van 1976 zeggen de organisaties dat dat grote overeen komst vertoont met het migratiemo del van 1973, waarvan in de brochure 'Wat Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen' wordt opgemerkt, dat het 'nogal straf en 'als mogelijke doelstelling hoogge- grepen' is: „Een ontwikkeling, zoals dit model veronderstelt, zou alleen maar mogelijk zijn als de rijksover heid de komende jaren allerlei extra stimulerende en financiële maatrege len zou gaan nemen Voorlopig gaat de voorkeur niet naar dit model uit". De milieu-organisaties: „Het voorontwerp-streekplan 1976 laat ons ook in het duister waarom wordt ge sproken over een taakstellend vesti gingsoverschot van 0,6 procent, ter wijl de gehanteerde cijfers over de bevolkingstoename duiden op een vestigingoverschot van 0.9 procen De organisaties noemen de argumentie voor deze sterke bevolkingsgroei 'niet sterk'. Deze argumenten zijn onder meer 'om het isolement op te heffen KRITIEK MILIEU ORGANISATIES OP HET ONT WERP-STREEKPLAN PLEIDOOI VOOR AANWIJZEN NIEUWE GEBIEDEN HULST - „De landschappelijke- natuurwetenschappelijke waarde die in het voorontwerp-streekplan OostZccuwscfc-Vlaandereu wordt gehecht aan Het Verdronken Land van Saeftinghe. aan een aantal kreken, onderlanden en dijken is te vaag. Herhaaldelijk wordt gebruik gemaakt van de toevoeging, 'waar mogelijk', 'van groot belang geacht', enz., maar onvoldoende wordt aangegeven dat het behoud van al deze landschappelijke en na tuurwetenschappelijke elementen - na de vele aantastingen die reeds hebben plaatsgevonden - door de samenstellers van het voorontwerp-streekplan als wezen lijk worden beschouwd en dat ie dere verdere aantasting onaan vaardbaar is." Dat is de opvatting van de Stich ting Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Mi lieubescherming, de Stichting Het Zeeuwse Landschap en de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland. Ze hebben die vervat in een nota waarmee wordt gereageerd op het voorontwerp-streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen De organisaties zijn van mening, dat het aantal natuurgebieden in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen onvol ledig is aangegeven, zowel op het kaartje als op de bijlage. Ze vinden dat ook waterkerende dijken op hun landschappelijke en natuurweten schappelijke waarden gewaardeerd moeten worden en als zodanig in het streekplan opgenomen moeten worden. De drie milieu-organisaties hebben nog een aantal manco's ontdekt in het voorontwerp-streekplan: „Er waarin de streek verkeert, om het ni veau van de eigen sociale, economi sche en culturele voorzieningen te ver hogen en om minder gunstige werkge legenheidssituatie te- verbeteren, aan gezien uitbreiding van de werkgele genheid in OostrZeeuwsch-Vlaanderen zou passen in de nationale optiek" De organisaties vinden het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen minder groot dan dat van andere delen van Zeeland: „Op korte afstand van de grens, in Antwerpen, Sint Niklaas. Gent en Brugge vindt men een zeer gevarieerd scala van onderwijskundi ge. sociale, medische en culturele voor zieningen, waarvan een toenemend aantal Zeeuws-Vlamingen gebruik maakt Voorts is er een vrij aanzien lijke pandel van werknemers zowel van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België als omgekeerd". Ze baseren zich daarbij op een recent rapport over de pandel in het rayon Hulst (Hulst en Hontenls- se), waarin wordt geconcludeerd dat verdere integratie vooral belemmerd wordt door onbekendheid met ar beidsvoorwaarden. sociale voorzienin gen, waarde van diploma's, rechtsrege lingen enzovoorts. Ze achten het verder onjuist, dat het niveau van de voorzieningen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen moet worden verhoogd door te streven naar een gro tere bevolking ln dit gebied zonder daarbij te wijzen op de nadelige conse quenties die een dergelijk streven voor de autochtone bevolking met zich meebrengt: „Het blijkt uit het voorontwerp-streekplan, dat na te vol gen bevolkingstoename gepaard gaat Milieu-organisaties: twee hoorzittingen extra over het ontwerp-streekplan HULST - Drie Zeeuwse milieu organisaties zijn van mening dat na de voorlichtingsbijeenkomsten die in Hulst en Terneuzen over het voorontwerp-streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen worden gehou den nog twee hoorzittingen moeten worden belegd. Ze vinden het verder aanbevelenswaardig, dat tijdens de informatie-avonden ook gelegenheid zal worden gegeven om te discussië ren over zowel meerderheidsstand punten als minderheidsstandpunten. Ze schrijven dat in een kritische nota over het voorontwerp-streekplan, die is gericht aan de leden van de streek- commissie. „In de streekplancommis sie is de bevolking van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen niet evenredig vertegenwoordigd. Wel is een aantal geledingen van de bevolking erin ver tegenwoordigd. De discussies in de streekplancommissie hebben als waarde, dat meningen die in de streek leven geïnventariseerd kunnen wor den. Zowel de mening van de meerder heid als van de minderheid zal in het advies van de commissie tot uiting moeten komen en beide zullen ter dis cussie moeten worden gesteld in de streek," zo schrijven ze in een toelich ting. Zoals gemeld houdt de streekcommis- sie Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen maan dagavond 3 mei een openbare verga dering in het gemeentehuis van Axel. De Informatie-bijeenkomsten van ge deputeerde staten zijn sindsdag 25 mei in het Zuidlandtheater in Terneuzen en maandag 31 mei in het gemeen schapscentrum 'Den Dullaert' in Hulst. Beide bijeenkomsten beginnen om half acht. met een verlies van een groot aantal arbeidsplaatsen" Verlies „In hel voorontwerp-streekplan wordt opgemerkt dat in het gebied waarover het streekplan gaat. per mannelijke arbeidskracht een oppervlakte van 16 hectare wordt bewerkt. Men kan voorstellen, dat op iedere ar beidskracht in de landbouw indirect werkgelegenheid verschaft wordt voor een andere persoon. Een totaal verlies aan landbouwgrond van 4.000 hectare zou daarom voor altijd een verlies aan werkgelegenheid voor 500 mensen be tekenen. Een groter aantal mensen zal echter gedeeltelijk in zijn werkgele genheid worden getroffen. Dit verlies zou door uit te gaan van een andere vi sie op groei aanzienlijk kunnen worden teruggedrongen", zo menen de organi saties Ze zien verder nog een achteruitgang in het leefmilieu voor een groot aantal mensen, aangezien de extra te schep pen werkgelegenheid voornamelijk zal worden gezocht ln vervuilde indus- triën 'Zonnebloemvaart zes dagen met Zeeuwse zieken TERNEUZEN - Eind april en begin mei vaart het zonneblocmschip 'De Geulvallei' traditiegetrouw met zie ken, afkomstig uit heel Zeeland, op de Zeeuwse wateren rond. De eerste afvaart ls maandag 26 april In Sluiskil-West, ter hoogte van het Elisabethziekenhuis. Bedlegerige pa tiënten uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen zullen als eersten de trip maken, die voert over de Westcr- schelde en via de sluizen van Vlissin- gen, het Veerse Meer en Hans weert zal eindigen in Terneuzen, Met de overige Zeeuws-Vlaamse Zonnebloem patiënten wordt de dagen daarop de zelfde vaartocht ondernomen. Steeds wordt vertrokken uit Sluiskil. Op 27 en 28 april vaart 'De Geulvallei' met Zeeuws-Vlamingen uit de kanaalzone en op 29 april is de wesrstreek aan de beurt. Op 1 mei staat de tocht met Walcherse 'Zonnebloemers' op het programma en op 3 mei vertrekt het schip met zieken uit Zierikzee. B.en w. Middelburg willen 'Middelburgs zilver' aankopen MIDDELBURG - Burgemeester en wethouders van Middelburg willen uit een nalatenschap, waaruit ze eerder al een schenking ontvingen, enkele aankopen doen. Het gaat hier om zogenaamd Middelburgs zilver. Met de aankopen is een be drag van 17.500 gulden gemoeid. De voorwerpen die men wil aanko pen zijn een Filigrain zilveren theekistje uit de tweede helft van de 18e eeuw en een üligrain zilveren kastje uit dezelfde periode. Als ar gument voor deze aankopen noe men b. en w. de omstandigheid dat de gemeente Middelburg tot nu toe nog geen Middelburgs zilver in ei gendom heeft. De gemeenteraad moet in de vergadering van 3 mei over dit voorstel beslissen. SAS VAN GENT - Vrijdagmorgen om streeks elf uur zijn bij een botsing op het kruispunt Rijksweg 252 - Oost- poortw eg te Sas van Gent twee perso nenwagens zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen de be stuurder H. de M., die met zijn wagen over de Oostpoortweg reed op deze kruising geen voorrang verleende aan de bestuurster, mevrouw W. T.. even eens uit Sas van Gent. Mevrouw T. reed over de rijksweg. Bij de botsing Huisconcert OBK HOOFDPLAAT - Vandaag, zaterdag, geeft de muziekvereniging 'Oefening Baart Kunst' te Hoofdplaat een huis concert in café 'De Vriendschap'. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. De leiding is in handen van de heer J. Hennekey uit Sluis. „Samenvattende informatie over milieu-invloeden dringend nodig HULST - „Het is noodzakelijk, dat samenvattende informatie over milieu-invloeden ter beschikking van de leden van de streekplancommissies wordt gesteld." Dat is de mening van de drie Zeeuwse miliue-organisatïes, die in een nota met kritiek zijn geko men op het voorontwerp-streekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, dat on langs is gepubliceerd. Het gaat om de Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieu bescherming, de Stichting Het Zeeuwse Landschap en de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland. De organisa ties noemen het „een belangrijke om issie, dat in het voorontwerp- streekplan gegevens over milieu invloeden volkomen ontbreken." In hun nota schrijven ze dat de gege vens over de huidige luchtverontrein iging in de verschillende delen van Zeeuwsch-Vlaanderen en de prognoses over de te verwachten toename in de komende jaren van het grootste belang zijn voor de indeling van de kernen en de richting waarin uitbreiding van woonkernen zal moeten plaatsvinden. Ze herinneren eraan dat in Zeeuwsch- Vlaanderen reeds vele jaren gegevens over luchtverontreiniging worden ver zameld door middel van meetpunten en mobiele meetapparatuur. Ze willen die gegevens - uitgebreid met toe komstverwachtingen - op tafel zien te krijgen. werd de wagen van mevrouw T. zo hard in de zijkant geraakt dat het voertuig kantelde en twee maal over de kop sloeg. Mevrouw T. kwam met de schrik vrii. M. werd ook niet ge wond. Belde wagens werden zwaar be schadigd. oujc T. werd vooral 1 zwaar beschadigd. De auto van mev aan de zijkant zee wordt niet gesproken over de moge lijkheid nieuwe natuurgebieden ln te richten. Als voorbeelden kunnen worden genoemd: Het Molenpol- derse schor bij Ossenisse; het over- hoekje bij Kruispolder na de dijk verzwaring en de ontgrondings plaatsen voor kleiwinning voor de dijkverzwaring. Een inrichtingsplan voor het speciebergingsgebied ten oosten van het Baalhoekkanaal ontbreekt. In onze optiek blijft dit gebied landbouwgrond, daar voor ons het Baalhoekkanaal onaan vaardbaar is. In de optiek van de samenstellers van het voorontwerp kan hier evenwel een bestemming worden gegeven, daar te verwach ten is. dat de landbouwkundige waarde voor lange tijd nihil zal zijn." Ten aanzien van de cultuur monumenten merken de organisa ties op. dat die zouden kunnen cor responderen met de monumenten lijst en het zou in htm visie aanbeve ling verdienen om daarbij ook op te nemen zaken als grenspalen, am- bachtspalen, liniepalen. muralt- muurtjes, molens, poldersluisjes, grensbomen, kerkpaadjes en op de monumentenlijst staande boerde rijen: „In alle gevallen waar afwe ging van belangen moet plaatsvin den, dient het behoud van terreinen met landschappelijke en/of natuur wetenschappelijke waarde prioriteit te hebben," aldus de organisaties. Baalhoekkanaal De organisaties - het is al gemeld - zijn van mening, dat de aanleg van het Baalhoeksanaal en de afsnij ding bij Bath funest zullen zijn voor de sociaal-economische ont wikkeling van de streek. Aan de nota is een inventarisatie van de nadelen van dat kanaal zijn ge voegd. Een opsomming, die op in itiatief van de werkgroep 'Geen Baalhoekkanaal' al eerder aan mi nister Westerterp is toegezonden. NOG ONBEKEND BEDRIJF WIL FINANCIËLE RISICO'S DRAGEN GOES - B. en w. van Goes hebben een Zeeuwse bouwmaatschappij bereid gevonden om de ontwikkeling van het stationsgebied in Goes ter hand te nemen. Het 'stationsproject' behelst de bouw van een nienw (en kleiner) station voor de Nederlandse Spoor wegen, de eventuele bouw van een nieuwe hotelaccommodatie én de bouw van een accommodatie voor meervoudig gebruik (tol voor kort in de gemeentelijke nota's aangeduid als 'evenementenhal'). Bij de Nederlandse Spoorwegen heeft men. in nauw over leg met de gemeente, vergevorderde plannen opgesteld voor de bouw van een nieuw station. In de budgetten, die NS beschikbaar heeft, kan ruimte worden gevonden voor de bekostiging van dergelijke nieuwbouw in Goes. De definitieve beslissing over de bouw van een nieuw station moet overigens nog vallen. Op 4 mei is er een bespre king tussen vertegenwoordigers van de gemeente Goes, NS én de PTT. Zoals bekend heeft men bij de PTT ongeveer 3 miljoen gulden klaarliggen voor de bouw van een groot distributiekantoor bij het station, dat het huidige kantoor aan de Kievitlaan moet vervangen. De spoorwegen hebben de PTT in principe toestemming verleend voor de bouw van een dergelijk distributiekantoor op het grondgebied van NS. Wethouder L. H. de Leeuw van Goes over het 'stationsproject': „B. en w. hebben een bouwmaatschappij bereid gevonden om de flnanclèle risico's van het project te dragen. Dat houdt ln. dat die onderneming akkoord gaat met een jaarlijkse gemeentelijke bijdrage en dat men verder alle risico's op zich neemt. De maatschappij pleegt mo menteel trouwens al overleg met de ei genaar van hotel 'Terminus' over de mogelijke inpassing van dat hotel ln het nieuwbouwproject Er wordt ook een onderzoek ingesteld naar de be hoefte van een dergelijke accommoda tie en ik meen dat het resultaat van dat onderzoek wel positief zal uitval len." De bouwmaatschappij (wethouder De Leeuw wilde de naam vrijdag nJet noemen ln verband met het stadium waarin de onderhandelingen verkeren) zal op korte termijn ook met de ge meente. met NS en met de PTT om de tafel gaan zitten om te praten over de plannen. Van de kant van NS heeft men geen bezwaar tegen Inschakeling van de bouwmaatschappij. Wethouder De Leeuw: „Bij de spoorwegen is men bereid aI te wijken van het gebruike lijke patroon, dat er ln voorziet dat ei gen architecten het station ontwerpen. Van NS mag de bouw in handen wor den gelegd van dezelfde architect die ook de hotelaccommodatie én een ac commodatie voor meervoudig gebruik ontwerpt" Over de stem. die de gemeente Goes ln het geheel heeft, zegt de wethouder: ..Wanneer de gemeenteraad akkoord gaat en vindt dat het ruimtelijk alle maal toelaatbaar is. dan kan men bij NS de definitieve beslissing nemen. Van de PTT is het bekend dat men op dit moment de centen in de hand heeft en vol ongeduld afwacht" Zalencomplex Over het zalencomplex (ook de moge lijkheid van een sportzaal is aanwe zig) in het stationsgebied zijn op dit moment nog geen definitieve beslis singen genomen. Bij de beslissing daarover speelt ook bet verloop van de besprekingen met de eigenaren van 'De Prins van Oranje* een bijzonder belangrijke rol. „Wat de aard van de accommodatie voor meervoudig ge bruik bij het station betreft, kun je ei genlijk alleen maar zeggen dat dat vooral ook een zaak is van de toekom stige exploitant zelf," meent wethou der De Leeuw. Tenslotte worden ook voorbereidingen getroffen voor de verplaatsing van het busstation van de Westwal naar het stationsgebied. Met die verplaatsing ls ook een bedrag van vele tonnen ge moeid. B. en w. van Goes hebben overigens donderdag een bezoek gebracht aan Haarlem om daar het station met om geving te bekijken. „Een mooi voor beeld van hoe het ook in Goes zou kunnen worden, alleen moet het hier dan wel iets kleinere natuurlijk." aldus wethouder De Leeuw. (Slot van pagina 1) thouder De Leeuw: „Die zaken worden in het totale plan helemaal meegeno men Binnenkort worden de plannen in die plannen kunnen krijgen door de gemeente in de openbaarheid De pre- Foto: Het Schuttershofgebiea. gebracht. Dan volgt ook een bijeen- cieze procedure moet nog worden komst waarop belangstellenden inzage vastgesteld. Foto PZC.. Pand Markt 39 St.-Maartensdijk geen monument DEN HAAG - De kroon vernietigde een beschikking van de minister van erm tot plaatsing van het pand Markt 39 te Sint-Maartensdijk op de lijst van beschermde monumenten. Het gaat hier om een bedrijfspand met woon ruimte. Aan dit pand kan. aldus de kroon, enige oudheidkundige waarde niet worden ontzegd. Door enkele in grijpendewijzigingen is het pand ernstig beschadigd. De kroon bleek van oordeel, da t het huis niet van zodanige betekenis is. dat voldoende grond aanwezig ls voor handhaving op de lijst van beschermde monumenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9