Zeeland mag geen overlooptkunst worden van de randstad Zij staan in voor Miele Raadsleden van Axel legden werkbezoeken af Regering moet oude beloften nakomen vóór prijsindexering CNV-ZEELAND OVER VERSTEDELIJKINGSNOTA: INDUSTRIEBOND NVV-ZEELAND: PUZZELENPUZZELENPUZZELEN Waterschap wil grond voor zuiveringsinstallatie tussen Hulst en Clinge ZATERDAG 24 APRIL 1976 WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN 'NATUURLIJKE GROEIDORPEN BEVORDEREN GOES - Het CNV in Zeeland is van mening, dat Zeeland geen 'overloop- gebied' voor de bevolking van de randstad behoeft te worden. Men komt tot deze conclusie in een com mentaar op de zogenaamde Verstede- lijkingsnota van minister Grüyters. Het CNV heeft zich met de leden in de afgelopen weken in het bijzonder be- liggehouden met het bestuderen van Gerechtshof Den Haag bevestigt vonnis tegen 26-jarige monteur DEN HAAG - Het gerechtshof te Den Haag heeft donderdag het vonnis be vestigd dat de Middelburgse politie rechter onlangs heeft uitgesproken tegen de 26-jarige monteur B. L. G. R., zonder bekende woon- of verblijf plaats. R. werd veroordeeld tot vijf weken ge vangenisstraf, twaalf maanden intrek king van het rijbewijs, waarvan vier maanden voorwaardelijk en 250 gulden boete wegens diverse verkeerszaken. Het Haagse gerechtshof ging met de bevestiging van het vonnis in tegen de wens van de procureur-generaal, die wegens gebrek aan bewijslast vrij spraak had geëist voor R. De man werd enige tijd geleden op de rijksweg bij Vlissingen door de ver keerspolitie aangehouden terwijl hij onder invloed van sterke drank een personenauto bestuurde Korte tijd later veroorzaakte R. met zijn wagen een aanrijding in Middel burg. Een bloedproef wees toen uit dat hü 1,85 promille alcohol in zijn bloed had. Na de uitspraak door de politierechter was de officier van justitie van Middel burg in beroep tegen het vonnis ge- BROMFIETSER (79) ERNSTIG GEWOND SCHARENDÏJKE - Bij een verkeerson geluk bij Scharendijke is vrij dagmiddag een 79-jarige man ernstig gewond geraakt. De man is overge bracht naar het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzcc. Een tweede 79-jarige man, die samen met de ge wonde op een brommer reed, kon met enkele kneuzingen huiswaarts keren. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor twee o;p de kruising Kuierdamseweg-Rijksweg 58 bij Scharendijke. De twee 79-jarige man nen reden op een bromfiets de rijksweg op, iets wat niet is toegestaan. Een na derende personenautobestuurd door A. J. H, uit Rotterdam, kon de bromfiets niet meer ontwijken. De twee bejaar den mannen kwamen met him brom fiets ten val B. S. uit Scharendijke werd naar het ziekenhuis overge bracht F., eveneens uit Scharendijke kon huiswaarts keren, na behandeld te zijn. De brommer werd geheel vernield. De auto liep lichte schade op. de Vcstedelïjkingsnota. Omdat er geen nota over de inrichting van de lande lijke gebieden is - hetgeen het CNV voor Zeeland bijzonder belangrijk vindt - en ook een structuursschema ontbreekt, zegt hel CNV moeilijk om de vestedelijksnota te beoordelen. Een ander punt dat tijdens de bespre king duidelijk naar voren kwam is de toenemende zorg bij de mensen over de vervuiling en de overlast die verdere industrialisatie met zich mee kan brengen. Men wil een duidelijke selec tie op grond van de in het verleden op gedane ervaringen met de chemische industrie in het Sloegebied. waarvan men nu nog de nadelen ondervindt Er zal voorts een beter evenwicht tus sen milieu en werkgelegenheid moeten komen. De ontwikkeling van werkge legenheid in de havenbedrijven, zoals opslag- of overslagbedrijven wordt daarom wel geaccepteerd evenals ves- titingen in de handels- en kantoorsec tor Daar kan men zich wel verenigen met de opvatting dat Zeeland geen overloopgebied wordt voor de bevol king uit de randstad en qua bevlo- kingsamvang niet sterk zal groeien, vinden de Zeeuwse CNV- leden Met betrekking tot het particuliere personenvervoer voelt men er weinig voor om dit 'sterk terug te dringen, mede gelet op de situatie van het openbaar vervoer in Zeeland. Op grond daarvan komt men tot de klacht dat de nota te eenzijdig de randstad als uitgangspunt neemt, waar het open baar vervoersnet fijnmaziger is en waar meer bussen, trams en treinen per uur kunnen rijden. Het voorgaande komt er in feite op neer dat men wel de nadelen van hel Twee belangrijke opdrachten RSV VLISSINGEN - Rijn-Schelde-Verolme Montagebedrijfite Vlissingen heeft twee belangrijke orders gekregen. Het betreft ten eerste een opdracht van Badger Ltd te London voor de pre- fabricage en montage van proces pijpleidingen en de montage van de mechanische apparatuur voor een vinyl-chloride fabriek die in Rafnes te Noorwegen zal worden gebouwd. De bouw waarmee dezer dagen wordt be gonnen - zal voornamelijk in Noorwe gen geschieden Daarbij zullen ook personeelsleden van RSV - ook uit Vlissingen betrokken zijn Met deze opdracht voor het montagebedrijf is eenbedrag van ongeveer 25 miljoen gemoeid. De tweede opdracht behelst de bouw. inrichting en afwerking van twee moduls. De modules, die bestemd zijn voor het Statfjord A produk tie- platform van Mobil Exploration Ine (Noorwegen) zullen worden gebouwd op het 'Mofas'-terrein van RSV in het Rotterdamse buitengebied. autogebruik onderkent, maar gewoon geen andere keus heeft door de slechte verbindingen tussen de dorpen en ste den. l)orp oen De leefbaarheid van de dorpen staal bij de CNV-leden eveneens hoog geno teerd. evenals de leefbaarheid van de stedelijke centra. Daarom dient de na tuurlijke groei van de Zeeuwse dor pen te worden bevorderd door vol doende mogelijkheden voor de wo ningbouw. De leefbaarheid wil men verder berei ken door de aankoop van tweede wo ningen in de dorpskernen tegen te gaan. door in de steden voetgangers gebieden te creëren met parkeergele- genheden buiten de centra en door winkels, warenhuizen, horecabedrijven e.d naar de centra te brengen. Natuurlijk is het begrip leefbaarheid niet alleen van toepassing op dorps kernen en stadscentra. Ook natuurge bieden met grote landschappelijke waarde dienen in dat kader beschermd te worden. Voorts zal de woningbouw gevarieerd moeten zijn. Dient er vol doende gronevoorziening te komen en mag de recreatie niet uil de hand lo pen. vintien de Zeeuwse CNV-leden In het algemeen wensen de CNV-leden in Zeeland dat meer aandacht wordt geschonken aan het welzijn en dat aan hel bereiken van meer welvaart niet al lerlei andere waarden ondergeschikt worden gemaakt. GOES - De leden van de in dustriebond NVV in Zeeland vinden dat de regering eerst haar oude beloften moet na komen, voordat er over andere vormen van prijsindexering gepraat gaat worden. De belof ten waar men op doelt hebben dan betrekking op de vermo- gensaanwasdeling, de nieuwe wet op de ondernemingsraden en het beter in de hand houden van prijzen en ziektekosten. De leden van de industriebond scha ren zich daardoor niet achter het standpunt van de FNV, waarin NW en NKV samenwerken, die zich bereid heeft verklaard over andere prijsin- dexeringsvormen te praten als de col lectieve voorzieningen maar niet in gevaar komen. Dit standpunt namen de leden van de industriebond in op negen matig be zochte besloten vergaderingen in Vlis singen, Goes, Zierikzee, Middelharnis, StrMaartensdijk en de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone Men liet er geen twijfel over bestaan dat de prijsstijgin gen volledig gecompenseerd dienen te worden en de voorstellen, die de FNV in zijn nota heeft neergelegd wees men af. Zoals bekend kon in het najaar van 1975 geen overeenstemming worden bereikt over de nota arbeidsvoorwaar denbeleid, waardoor geen centraal ak koord gerealiseerd kon worden. De re gering nam daarop een loonbesluit. Dit loonbesluit loopt binnen afzienbare tijd af en de organisaties van werkne mers en werkgevers gaan dan weer samen met de regering om de tafel zit ten. Voor de vakbeweging is het nu de vraag of de nota arbeidsvoorwaarden beleid moet worden bijgesteld. Volgens de leden, die de bijeenkom sten van afgelopen week bezochten. moet het prijsindexerlngsbeleid pas op de helling als men weet welke kant men er mee uit wil. Ook dient het pak ket waaruit de indexering wordt afge leid te worden herzien en aangepast aan deze tijd. Op de bijeenkomst in Goes werd nog een motie aangenomen, waarin de wenselijkheid tot uitdrukking werd gebracht dat in de chemische industrie haast wordt gemaakt met de invoering van een vijfploegendienst op basis van 33.6 Groep'Kiss' met Agamemnon: puntgave regie Een puntgave regieopbouv Eln- dintiruk van het door de toneelgroep Kiss vrijdagavond in Vlisslngse Vest zaktheater gespeelde en bewerkte eer ste deel van de Oresteia-trilogie. Aga memnon van Aeschylos. Hoewel het kleine 30-tal aanwezigen gedurende meer dan een uur 'les' in het oud-Grieks te verwerken kreeg, kan over het algemeen worden opgemaakt, dat het geheel een diepe, klemmende indruk had achtergatten. Dat zeer waarschijnlijk omdat dit sterk dramatische werk geheel is ingesteld op het 'spel ten tonele' en de zwaar ge laden. duistere taal. Maar vooral de bijzonder grote toneel technische foefjes zullen net zijn ge weest, die van het publiek de - gewen ste - aandacht hebben gevraagd. Ron dom een eenvoudig decortje en met grandioze lichteffecten overspoeld maakten de spelers van het interna tionale gezelschapje met een zeer overwogen speeltrant het gegeven - waarvan men zich door goede docu mentatie in de programmafolders op de hoogte had kunnen stellen - duide lijk. Kiss speelde met allerlei attributen, zoals vuursteentjes, vetpotten en bouwde zelfs - zeer acrobatisch - pi ramides van mensen. V/at dat betreft leek het soms even Piste in het Grieks, maar van die gedachte stap je al weer snel af. wanneer er gauw weer een an dere toneeltechnische vondst werd voorgeschoteld. Dat kwam met name door de enorm hoge wisselende effec ten, die in het stuk zijn bewerkt. Kiss voelt zich niet geroepen, zo blijkt uit een begeleidend schrijven, om een klassiek Atheens-Griekse vorm te her scheppen voor de Agamemnon. Eerder tracht men het stuk te presenteren 'binnen raamwerken die zo tijdloos zijn als zij ze maar waar kunnen maken'. Die woorden dwarrelden vrijdagavond ook allemaal door m'n hoofd bij het aanschouwen en aanhoren van al dat gegrom en gegil, het gekletter van vuursteentjes en de - uitstekend 'ge zette' gebarentaal der spelers. En zo waar, een dame bleek er naakt ook aantrekkelijk uit te zien. Misschien vandaag, zaterdag, (nog) meer. In hetzelfde theater wordt dan - vanai halfnegen - deel 2 en 3 uitgevoerd: Electra van Sophocles en Orestes van Euripides. A.V. Nog niet zo'n vuile egoïst Schouwburg, Middelburg Komedie 'Een vuile egcilsi' van Francois* Dortn, In de vertaling van Guus Veratra*ie Een Joop van den Enöe-produkue met Guus Hermus. Ko van Dijk Georgette Haged'e.m. Bep Dekker. Paul van Gorcurn. LronUrn Ceulemans en Ad Hoeymans Regie: Corn Ftlnk ïïet gegeven van 'Een vuile egoïst' zou best aanleiding kunnen geven tot een blijmoedige overpeinzing van de vraag wie is er eigenlijk egoïstisch? De man. die mét 2ljn butler zijn eigen le ven leidt, alleen voor zichzelf zorgt en de zorgen van anderen verre van zich houdt of 'de anderen', die al dan niet onder het mom van altruism»- en be stwil bij die ander binnendringen. De aanzet lijkt te gaan In de richting van een mild filosofietje, maar de uitwer king wijkt uit naar het blijspel en daarmee ligt de uitkomst eigenlijk vast. De anderen zijn in feite de egoïs ten. en de egofstis alleen maar de man. die de anderen buiten de problemen houdt, zij het voor eigen bestwil. Een zaak van omkering, derhalve. De loop van 'Een vuile egoist' is nogal voorspelbaar en een aantal werkelijk ■geestige en gevoelige' passages - om schrijving in het programmaboekje voor het spel als geheel - dringt de aanwezigheid van andere bleke plek ken niet zonder meer terzijde. Nu be woog zich vrijdagavond op het toneel van de Middelburgse schouwburg wei een groep acteurs, die in staat is kleur te geven van welke bleke passage dan ook. Guus Hermus (de egoist). Ko van Dijk (zijn vriend en butler). Georgette Hagedoom en Leontien Ceulemans deden dat dan ook moeiteloos en met alle falir en lichtvoetigheid, die Fran- goise Dorin en regisseur Coen Flink vroegen. Zij zorgden er voor, dat 'Een vuile egoïst' zo toch nog een kleurige zeepbel werd en zeer wel te bekijken voor de mens, die op vrijdagavond wat anders wou. Die mensen zorgden in Middelburg voor een volle schouwburg en ze waren na afloop van deze SCZ- voorstelling redelijk gul met bijval. Zomerorgelconcerten in de Nieu we Kerk worden voortgezet MIDDELBURG - De- zomeravond- orgelconcerten Sn de Nieuwe Kerk in Middelburg worden toch voortgezet. De Stichting Orgelcentrum te Arnhem heeft de organisatie hiervan met in gang van dit jaar op zieh genomen na dat de hervormde gemeente de orga nisatie van de concerten om financiële redenen heeft beëindigd. Het eerste concert wordt traditiege trouw gegeven op de dag na Pinkste ren. 8 juni. met een eveneens traditio neel optreden van Felke Asma. Daarna zullen in de periode van 6 juli tot en met 17 augustus verschillende organis ten het. fraaie orgel van de Nieuwe Kerk bespelen. Dat zijn dan Bram Beekman. Plet van fcgmond. Arte Kei zer. Albert de Klerk en Charles de Wolff. Verder hebben de organisatoren een optreden van het befaamde Canadese jongenskoor 'The British Columbia Boys Choir" uit Vancouver vastgelegd. Dit optreden Is op 3 augustus. Alle zomeravond-orgelconcerten beginnen om acht uur. Bram Beekman op zangavond in de Zuiderkerk MIDDELBURG - Tijdens de zanga vond. vandaag, zaterdag ln de Zuider kerk aan de Schoutstraat in Middel burg, zal de organist Bram Beekman te beluisteren zijn alks solist en begelei der Solistisch zal Bram Beekman on der meer improviseren op enkele va derlandse liederen. Voorts vertolkt hij 'O. Mensch beweln der S fin den gross' U. S. Bach) en 'Nun danjjet allen Got' 'J. S. Bach) Medewerkende koren zijn hc-t kinderkoor 'Van knop tot bloem' het jeugdkoor 'Blijde Stemmen' en de zangvereniging "Sursum Corda'. De ko ren zijn zowel afzonderlijk als geza menlijk te beluisteren. De avond wordt om half acht Ingeleid door ds. G. A. Zijderveld. Oud-papieractie STAVENISSE - De juniorleden van de voetbalvereniging SC Stavenlsse hou den dinsdag 27 april weer een inzame lingsactie van oud papier te Stavenls se De opbrengst van deze actie komt ten goede aan de clubkas. VOORSTEL DA GELIJKS BESTUUR HULSTER AMBA CHT: VERWERVING KOST ONGEVEER 1,5 TON HULST - Het dagelijks bestuur van het waterschao Hulster Ambacht wil alvast beginnen met de grondwerving «P het gebied tussen Hulst en Clinge waar de nieuwe rioolzuiveringsinstal- latie is geprojecteerd. Bij elkaar zal tenterrcin van ruim 2,5 hectare groot rin verschillende personen moeten «orden aangekocht, transactie die ongeveer 150.000,- zullen kosten, in clusief schadevergoedingen, taxatie en overdrachtskosten. Het dagelijks bestuur vraasgt het algemeen bestuur van het waterschap om een machti- güig de benodigde gronden aan te ko pen. De plannen voor de bouw van de rioolwaterzuiveringsinstallatie worden voorbereid door het ingenieursbureau witteveen en Bos te Deventer. Als deze plannen in ontwerp gereed zijn zal het algemeen bestuur ervan in kannis worden gesteld. Het algemeen bestuur van het waterschap vergadert maan dagavond 3 mei in 'Den Dullaert' in Hulst. Er komt dan ook een voorstel de orde om een rioolgemaal te houwen en een persleiding tussen Sint Jansteen en Hulst aan te leggen. Verde moet er een vrij vervalleiding komen tussen Hulst en de toekomstige zuiver ingsinstallatie tussen Huist en Clinge. projecten die respectievelijk 738.298,- en 735.000,- zullen kosten. Het Regio naal Coördinatie College voor Open bare Werken in Middelburg heeft het waterschap ondertussen laten weten dat deze werkzaamheden zijn voorge dragen om te worden uitgevoerd met geld uit de pot voor aanvullende werk gelegenheid. Het ingenieursbureavoor milieuzakken en civiele techniek 'Oranjewoud' bv heeft opdracht gekre gen het bestek voor de aanbesteding gereed te maken. De vergadering be gint om 18.45 uur De raad van Axel op bezoek bij het WMZ-pompstadion in Sint Jansteen. VEEL BELANGSTELLING VOOR WMZ OBJECTEN Leraren Zeeuwse Muziekschool treden op in Concertzaal MIDDELBURG - ln de foyer van de Concertzaal te Middelburg zullen dinsdagavond enkele muziekschooUe- raren optreden. Het zijn John Caljouw (gitaar) en Hans de Deckere (drums), die aan de Zeeuwse Muziekschool les sen algemene muzikale vorming geven. Zij worden bij hun optreden geassis teerd door Ad Meeuwse (elektrische piano) en Henk Don (saxofoon). Het optreden begint 's avonds om half acht. WAARDERING VOOR RUIMTE IN VOORMALIG POSTKANTOOR AXEL - De - nagenoeg voltallige - ge meenteraad van Axel heeft vrijdag verschillende werkbezoeken gebracht aan objecten en bedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen. 's Morgens be perkte de raad zich tot het grondge bied van d eigen gemeente en 's mid dags trad de Watermaatschappij Zuid-West-Nederland als gastvrouw op bij de bezichtiging van een aantal bezienswaardigheden die betrekking hebben op de waterwinning. De raads leden hebben de bezoeken zonder uit zondering als bijzonder leerzaam er varen. De raad begon met een bezoek aan het voormalige postkantoor aande Noord- straatpromenade. Dat gebouw is on langs aangekocht ter huisvesting van de Axelse Boerenkamer. het museum van Axel. Het pand is toijdelijk in ge bruik bij een handelaar in huishoude lijke artikelen wiens eigenlijke zaak aan de Noordstraat een verbouwing ondergaat. Verschillende raadsleden lieten hun verwondering blijken over de grote ruimte in het gebouw en toonden zich alsnog gelukkig met de aankoop. Vervolgens werden bezoeken gebracht aan drukkerij Vink en aan het gerestaureerde Dorpsplein van Zuiddorpe Het middagprogramma op uitnodiging van de WMZ begon met een bezichti ging van het pompstation in Sint Jan steen Tijdens dat bezoek werd extra uitleg gegeven over de waterstandsver laging, die is opgetreden als een gevolg van de werkzaamheden in het kader van de ruilverkaveling. Het gezelschap bezocht werder de watertoren in Axel, de nieuwe innamawerken van de WMZ in de Belgische gemeente Boekhoute en belandde tenslotte in het pompstpmpstation 'Braakman', waar de film 'Watdr voor Waterland' werd vertoond en waar werd ingegaan op gerezen vragen. De heren J. P. G. van Ooijen en C. G. bvan Grem'oerghe van de WMZ gingen daar ondermeer in op het gebruik dat de watermaatschappij maakt van Belgisch oppervlaktewater. Het dagje uit werd besloten met een maaltijd in 'De Molenhoek' in Hoek. HORIZONTAAL: 1 windstreek; 6 kort en krachtig; 11 opperlijn van het dak: 12 vruchtbaar; 14 tropische vogel; 15 omlaag; 17 dag tekening: 19 modderdruppel; 21 opge schoten jongmens; 22 scheepsoproer; 23 kiem; 24 groef; 25 anno domini (afk.i; 26 berg bij Troje; 28 projectiel: 30 slagzin; 31 rekenen; 33 dakbedekking; 34 deel van de hals; 35 aantekenboek je; 38 begerig; 41 stel; 42 herkauwend dier: 44 voorzetsel; 46 stuk grasland; 48 buiten dienst (afk.). 49 Javaans orkest; 51 droombeeld; 53 effen; 54 onaange name geur: 56 rekening; 57 muurholte; 59 bar; 60 horizon; 61 rookinrichting; 62 metylfenol. VERTIKAAL: 1 verlangen; 2 teleurstellend: 3 wervel storm; 4 eerste kwartier (afk.); 5 lid woord; 7 rivier in de Sowjet-Unie; 8 samengestelde bol bij planten: 9 stimu leringsmiddel: 10 tij; 12 neerkomen; 13 geraas: 16 bijbelse figuur: 17 verlaagde toon; 18 vunzig; 20 soort papegaai; 26 heldendicht van homerus; 27 verte genwoordiger. 28 soort vis: 29 dekverf; 30 zware zoete wijn; 32 zelfkant; 36 ge neesmiddel: 37 deel van Overijssel; 38 lust: 39 douane-gemeenschap; 40 vis sersvaartuig; 43 volmaakt: 45 model; 46 groei; 47 iedereen: 48 ijzeren mond stuk; 50 gebrekkig lopend; 52 nu en dan; 55 lidmaat: 53 senior lafkj; 60 kroon iafk). Oplossing vorige puzzel. HOOG EN LAAG WATER Zondag 25 april Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge 11.47 12.18 0.29 0.14 0.56 Maandag 26 april uur Vlissingen 0.007 Temeuzen 0.35 Zierikzee Hansweert Wemeldinge 1.24 1.07 1.50 13.08 12.50 13.29 --NAP 12.31 13.03 13.59 13.38 14.17 5.55 6.22 6.33 6.49 6.45 uur 6.41 7 11 7.18 7.32 7.32 18.33 19.04 19.00 18.44 19.18 19.42 iADVERTENTIE Een Miele is tot en met gekeurd. Streng gekeurd. Door neutrale instanties. Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid. Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldroqer. J De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen J er is geen betere

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 41