Schrijvers: Ik keep zeker niet minder goed dan Jan van Beveren P0L0T0ERN00I SCHELDESTR00M OM VEERH0EKTR0FEE OOSTBURG AJAXDOELMAN EIGENLIJK EERSTE RESERVE VAN KNOBEL Ook dit jaar provinciale kaartleescompetitie: PKK Prestatielopen clubs in Zeeland Ad Tak brak opnieuw zijn sleutelbeen Turndames tegen Canada, Italië en Frankrijk STICHTING VRIJ POLEN BRINK Luchtverwarminq ZATERDAG 24 APRIL 1976 ZEIST - Piet Schrijvers, «ie man die zondag naar alle waai •schijn- lijkheid het doei van het Neder lands elftal tegen de Beige a moet verdedigen, is eigenlijk ecsstc re serve van bondscoach George Kno bel. Immers, eerder heeft Kn >bel de in een internationale vorm verke rende PSV-doelman Jan vaii Beve ren gevraagd toe te treden tot de Oranjeselectie. De lange, lenige doelman wilde echter eerst een en ander met aanvoerder Johan Cruijff en Knobel uitpraten, waarop de nationale kcuzcheer Van Beveren liet voor wat hij was cn Schrijvers en Jan Ruiter (Ander- lecht) uitnodigde. Schrijvers gaat er niet onder ge bukt dat hij - als er van normale verhoudingen in en rond Oranje sprake zou zijn - voor het treffen tegen België met een plaats op de reservebank genoegen had moeten nemen De keeper van Ajax wenst de zaken, terecht, professioneel te benaderen En in dat kader past zijn laconieke houding en zijn uitspraak dat de hele affaire-Van Beveren langs hem heen is gegaan omdat het niet zijn pakkie-aan is, maar een zaak tussen enerzijds Knobel en aan de andere kant Van Beveren „Maar", zo wenst Schrijvers alle onduidelijkheid weg te nemen, „als ik er naast wordt gezet, wil ik wel tekst en uitleg van Knobel hebben. Ik heb immers nog nooit gefaald in het Nederlands elftal? Pas als Kno bel me kan overtuigen van de voor delen die Van Beveren eventueel op mij zou hebben, zou ik er vrede mee kunnen hebben". „Natuurlijk staat Jan goed te keepen, maar Jan en ik zijn hele maal niet met elkaar te vergelij ken". vindt Schrijvers. „Jan speelt meer op souplesse, terwijl ik het met karakter en inzet moet doen. Maar dat wil niet zeggen dat ik minder goed ben. Ik weet dat ik an ders. minder gunstig voor een doelman dan Van Beveren, ben ge bouwd. maar dat kan ik wel com penseren Kijk maar naar een Gor don Banks, waann ik mezelf, zeker ook wat lichaamsbouw betreft, kan terugvinden" Schrijvers telt de keren niet meer dat hij voor een vertegenwoordi gend team is uitgekozen. „Ik geloof dat het de elfde of twaalfde maal is". Wat hij wel weet, is dat hij. als hijzelf en Van Kraay zondag mee doen, voor de derde keer in succes sie met de PSV-vrije verdediger voor hem in het veld staat. Per soonlijk geeft Schrijvers de voor keur aan zijn ploeggenoot Ruud Krol in de positie van libero, „om dat Rudi nu eenmaal de beste is die ik ooit heb meegemaakt. Maar de samenwerking met Van Kraay is ook goed. Ik ken zijn stijl en ik heb twee keer met hem gespeeld, dat is voldoende", zegt Schrijvers reso luut. PIET SCHRIJVERS DE VLAEMINCK WON ETAPPE IN APULIE ROME - Roger de Vlaeminck heeft vrijdag de derde etappe van de Ronde van Apulië gewonnen. De Belg reed de 182 kilometer van Castellana Grotte naar Monte Sant Angelo in 4 uur en 30 minuten en 20 seconden. De uitslag van de derde etappe is: 1 De Vlaeminck (Bel) 182 kilometer in 4 uur 30 minuten 20 seconden; 2 Riccomi (Ita) zt; 3 De Muynck (Bel) zt, 4 Pa- MIDDELBURG - De provinciale kaartleescompetitie (PKK) zal dit jaar weer doorgang vinden. Initiatiefne mers E. Voerman en D. Hendrikse van de rallyclub De Vosserijders uit Hulst begonnen twee jaar geleden voor het nlzza (Ita) zt; 5 Giambatista Baron- eerst met de organisatie chelli (Ita) zt; 6 Battaglln (Ita) zt: 7 Mo- ser (Ita) zt; 8 Ritter (Den) zt: 9 Salm (Zwi) zt; 10 Bertoglio (Ita) zt De stand in hel algemeen klassement is: 1 Moser 14 uur 37 minuten 32 se conden; 2 Glambatista Baronchelli op 3 seconden; 3 Lasa (Spa) zt. 4 Ritter zt: 5 Bertoglio op 5 seconden Zeeuws kampioenschap in kaartlees- ritten. Zij zagen zich geplaatst voor diverse organisatorische problemen, waarbij het er naar uitzag dat een voortzetting van deze competitie niet lang meer mogelijk zou zijn. In een vergadering met de Zeeuwse au toclubs is besloten de PKK voort te GOES Volgende week vrijdag (konin ginnedag) start de derde van een serie prestatielopen tussen april en okto ber. Het gaat in dit geval om de Oran jeloop te Vlissingen. die wordt gehou den door Zeeland Sport. De kalender bevat prestatielopen, die worden gehouden onder reglementen en met medewerking van de Zeeuwse atletiekverenigingen. Na datum en plaats volgt in het overzicht de af stand. de tijd en de organiserende ver eniging/comité. Vrijdag 30 april Oranjeloop Vlissingen. 3-7 km, 10.30 u. Zeeland Sport. Dinsdag 11 mei Hertenkamp Goes. 3-6 km. 19.00 u. AV '56. Dinsdag 15 juni Hertenkamp Goes. 3-6 km. 19.00 u. AV '56. Donderdag 8 juli Vrouwenpolder 8 km 19.30 u. Dynamo '70 Sp. cl. en VW Vrouwenpolder. Woensdag 14 juli Westduin Vlissingen 2-6 km, 19.30 u. Marathon. Donderdag 22 juli Zoutelande 3-7 km 19.00 u. Zeeland Sport en De Meeuwen. Woensdag 11 augustus Westduin Vlis singen 2-6 km 20.00 u. Marathon. Dinsdag 24 augustus Hertenkamp Goes 3-6 km 19.00 u AV '56. Zaterdag 18 september Goes 3-7 km 15.00 u. AV '56 en Handicap Sportver eniging. Zondag 26 september Handicaprace Westduin Vlissingen 4 km 19.00 u. Ma rathon. (ADVERTENTIE) BRESKENS - Morgen (zondag) houdt de zwemvereniging Scheldestroom uit Breskens in het overdekte zwembad de Veerhoek te Oostburg een waterpo- lotoernooi met als inzet de Veerhoek- trofec. Deze wisselprijs is beschikbaar gesteld door de gemeente Oostburg. FEZ - De Nederlands kampioen wiel rennen bij de amateurs, Ad Tak, heeft donderdag tijdens de derde etappe van de Ronde van Marokko voor de tweede keer in een maand een sleutel beenbreuk opgelopen. Zaterdag 3 april brak Tak een sleutel been in de Omloop van de Braakman. De Rus Basko won de derde etappe. De Nederlander Maas werd vijfde. De Sowjet-rijder Pikkuus behoudt de lei ding in het algemeen klassement. Hans Langerijs is in het algemeen klasse ment met een 17e plaats de beste Ne derlander. Het toernooi, dat de afsluiting van het winterseizoen vormt, wordt langza merhand een traditie in het Zeeuwse waterpologebeuren. De deelnemende ploegen zijn: De Schelde uit Temeu- zen. die vorig jaar de wisselprijs in de wacht sleepte en tevens winnaar werd in 1972 en 1973 en De Ganze uit Goes, winnaar van het toernooi in 1974 en eveneens eerste in de bekercompetitie in 1975. Verder neemt deel Luctor uit Middelburg. Deze ploeg kan, tezamen met de Ganze tot de favorieten worden gerekend, aangezien de beide ploegen in Middelburg een fel gevecht hebben geleverd om de eerste en tweede plaats in de bekercompetitie, welke wedstrijd door De Ganze werd gewonnen. De Stormvogel uit Vlissingen en Schelde stroom uit Breskens zijn eveneens ploegen, die als ze willen, hoge ogen in dit toernooi kunnen gooien in het Scheldestroomtoemooi. De laatste deelnemer, De Krabben uit Bergen op Zoom, ls reeds vele jaren een gewaardeerde gast op dit sporte venement. Nu het toernooi zijn vijfde verjaardag viert, zijn de organisatoren er voor het eerst in geslaagd om behalve in de categorie heren senioren ook een halve competitie in de groep adspi- rantcn U te organiseren. Uitgezonderd De Krabben, nemen alle verenigingen met een team hieraan deel. Verder wordt in beide categorieën als extra prijs een polobal beschikbaar ge steld voor het sportiefste team. De wethouder voor sportzaken van de gemeente Oostburg, de heer G. A. Claeys, zal de prijzen uitreiken. Meesters trainer van vv Rillandia RILLAND-BATH - Jan Meester uit Rilland traint volgend seizoen de vv Rillandia. Hfj volgt Adrie van Riel uit Middelburg op. Meesters heeft achte reenvolgens Goes, NAC, Kloetinge en CDN getraind. Zes jaar geleden had hy Rillandia ook al onder zijn hoede. Fc Bergen wint voor 3e maal Kouman-Cup RILLAND-BATH - Het Rillandtoer- nooi om de J. Koumancup voor B-junioren is gewonnen door FC Be rgen. De ploeg kwam definitief in het bezit van deze beker. Bjj de A-junioren werd de eerste prijs in de wacht ge sleept door Serooskerke. HAMBURG (SID) - De technische commissie van de internationale gymnastiekfederatie (FIG) heeft de Nederlandse damesturnploeg donder dag voor het Olympische kwalificatie toernooi in Hamburg (1 en 2 mei) in gedeeld in afdeling B van groep 1 met Canada Italië en Frankrijk. In afdeling A zitten de Verenigde Sta ten, West-Duitsland, Bulgarije en Po len. Groep 1 werkt op zaterdag om 19.00 uur de verplichte stof af en op zondag om 15.00 uur de keuzestof. In groep 2 (zat. 10.00 verplichte stof, zon. 10.00 keuzestof) werden de volgende landen ingedeeld: afdeling A: Groot- Brittannië. Zwitserland, Noorwegen, Spanje; afdeling B: Noord-Korea, Cuba en individuele deelneemsters uit Bel gië, Mexico (4). Joegoslavië (2), en Aus tralië (1). De zes beste landen plaatsten zich voor het Olympisch toernooi van Montreal. Het is niet zeker of Cuba zal deelne men. Tot nu toe is nog geen officiële toezegging gedaan. De juryleden in de sporthal van Hamburg (4000 toe schouwers) zullen komen uit Oosten rijk, Denemarken, OostiDuitsland, Hongarije, Roemenië, Tsjecho- Slowakije, de Sowjet-Unie en Zweden. Een voorstel van Canada om als gast land vrijgesteld te worden van het kwalificatietoernooi werd afgewezen. Succes vuur jeugd Terneuzense Buys TERNEUZEN - De jeugdafdeling van Terneuzense Boys heeft met drie jeugdelftallen deelgenomen aan een groot toernooi in Veenendaal. De A-junioren van de Boys veroverden daar een derde plaats achter GVW en HVC. Een derde plaats was er ook voor de D-junioren, terwijl de B-junioren op de vijfde plaats eindigde. Zowel naar aanleiding van het in de PZC van 13 april j. 1. verschenen be richt 'Stichting Vrij Polen hield ver gadering'. alsook en met name naar aanleiding van het in de PZC van 17 april j. 1. verschenen ingezonden stuk van de verdediger van het communis tisch regime in Polen A. Eibin uit Souburg, wil ik gaarne enkele dingen opmerken. Niet vorig jaar, zoals per abuis waarschijnlijk is vermeld, maar op 19 maart van dit jaar, is de akte van de oprichting van de stichting verleden, waardoor de Stichting Vrij Polen officieel in het leven is geroe pen. Tot groot ongenoegen overigens van de Poolse ambassade, zoals duidelijk blijkt uit de hatelijke en smadelijke reactie van handlanger Eibin uit Sou burg. Het hoeft dus niet langer geheim te blijven, dat men op allerlei manieren trachtte de oprichting van de Stichting Vrij Polen te verhinderen, door mij te intimideren, pogen verdacht te maken en tot zwijgen te brengen. Bijvoorbeeld door mij namens de vereniging van Poolse oudstnjders voor de kanton rechter te Middelburg te dagen op valse beschuldiging, dat ik een bedrag van ruim duizend gulden uit de door mijzelf opgebouwde uitgeverij 'De Poolse Oudstrijder', zou hebben ver duisterd Of ook bijvoorbeeld, dat de landelijke secretaris en tegenwoordige voorzitter van de kring Vlissingen van de vereniging van Poolse oudstrijders Z. H-, mij voor een Pools officiersge recht tracht te dagen, om de mij door wijlen generaal Anders verleende be vordering tot luitenant, ongedaan te krijgen; m. a. w. om mij te degraderen. Bij de in 1974 door de Poolse ambas sade door het bedrijven van chantage gelanceerde aanval op de persvrijheid van 'De Poolse Oudstrijder' <op de persvrijheid in Nederland dus, wat een ongeoorloofde inmenging was in de Nederlandse binnenlandse aangelegen heden). heeft de eerste secretaris van de Poolse ambassadede en KGB-agent Myszynski geëist, dat ik moest worden afgezet, omdat ik volgens hem 'anti- Poolse propaganda' zou hebben bedre ven. Het 'bulletin Union des Polonais de Belgiqué' schreef in februari 1975: „De vrije Poolse publicist Billy Strenk. wiens jarenlange inzet voor de vrijheid van Polen door Polen in ballingschap, alsook door vele Nederlanders zeer wordt gewaardeerd (hij is erelid van de vereniging 'Axel-Polen' en ontving de journalistieke prijs van de 'Foundation du Prix Anna Godlewska). staat voor de dreiging van sluiting van de door hem zelf opgebouwde uitgeverij 'De Poolse Oudstrijder', indien geen man nen zullen worden gevonden met ka rakter, die de moed zullen hebben om 'n e e' te zeggen tegen de bestuursle den van de vereniging van Poolse oud strijders in Nederland, die gezwicht zijn onder de druk van de Poolse communistische ambassade In Den Haag". Het bulletin van de vrije Polen in België vervolgde: „Vele verdienste lijke personen hebben in hun leven naijver en intriges ontmoet, die ten doel hadden hun levenswerk in discre- diet te brengen. In de ondergrondse be weging werden zij genoemd „dieven van verdiensten". Ook de oprichter van het Rode Kruis Henri Dunant, stond eens voor de dreiging om van zijn levenswerk te worden beroofd. Maar het was juist een Nederlandse af gevaardigde. die de moed had om de waarheid te zeggen aan hen. die te klein waren om verdiensten van ande ren te erkennen en alleen hun eigen be lang in het oog hadden. Wij hopen dat in Nederland ook nu mensen zullen zijn met karakter: niet de Poolse am bassade moet dreigen met intrekking van visa. maar de Nederlanders van Poolse afkomst moeten zeggen, dat zij geen deviezen meer zullen invoeren, indien zij bedreigd worden met chan tage. Civiele moed op te brengen is moeilijker, dan dapperheid op het slagveld. In kritieke levensomstandig heden is het moeilijkste moment, om geheel alleen te staan. Wij verzekeren de heer Strenk. dat hij niet alleen is. Wij zien het onrecht dat hem is aange daan" - aldus het bulletin van de Union des Polonais de Belgique. Maar de mensen met karakter en ci viele moed waren er niet Zelfs de voor zitter van de wereldfederatie van Poolse oudstrijders mr. Soboniewski uit Londen, kon deze moed niet op brengen. Wel gaf hij een lasterlijk perscommu niqué uit. dat tevens werd onderte kend door de secretaris-generaal Z. Szadkowski: „Ter informatie geven wij door. dat de heer Strenk een campagne heeft gevoerd in de Nederlandse pers, waarin hij de Polen werkzaam in Vlis singen (scheepsbouw) beschuldigde agenten te zijn van het (Poolse com munistische! remime. Deze actie heeft onze collega's geraakt in de uitoefe ning van hun beroep en heeft de bij eenroeping van deze bijzondere lande lijke vergadering nodig gemaakt. Ne derland staat onder bijzondere 'be scherming' van het communistisch re giem". Deze valse verklaring werd door 'president' Soboniewski duidelijk uit gegeven om de leden van de vereniging zand in de ogen te strooien en te ver doezelen. dat de leiding van de vereni ging van Poolse oudstrijders In strijd met haar koninklijk goedgekeurde sta tuten, toegegeven heeft aan de chan tage van de Poolse ambassade. Na mijn demonstratief uittreden uit de vereniging van Poolse oudstrijders op 15 februari 1975, nam ik onmiddellijk het initiatief om een geheel onafhanke lijke Stichting Vrij Polen op te richten. Waarom? Wel. omdat ik trouw wil blij ven aan de in 1946 in Ancona (Italië) als soldaat van het Tweede Poolse Le gercorps van generaal Anders afgelegde eed. dat ik, „ongeacht de omstandig heden waarin ik in de toekomst zou moeten leven en werken, altijd on voorwaardelijk op de bres zou blijven voor de vrijheid van Polen". Voor een journalist betekent dit: Gij zult in het buitenland de stem van het onder drukte vaderland laten horen". Deze opdracht heb ik altijd vervuld en deze opdracht wil ik thans vervullen in de Stichting Vrij Polen, aangezien mij dit in de vereniging van Poolse oudstnj ders. waarvan ik in Nederland een der oprichters ben geweest, onmogelijk werd gemaakt. De Stichting Vrij Polen werd opgericht door Poolse ballingen. Hoe vele Polen leven er nog ver weg van hun vader land Met hoe grote volharding hebben de Poolse soldaten in de tweede werel doorlog gestreden. Eerst ter verdediging van hun eigen geboortegrond. Maar ook ver buiten de grenzen In Noord-Afrika, In Italië, in Frankrijk, maar ook in België en Ne derland. Tob roek. Monte Casino. Fa- laise. Arnhem, Axel en Breda zijn on der de namen waar zij roem hebben verworven. Roem! Maar niet de vrijheid van hun land en van hun volk. Want ondanks de grootste offers kon den de Polen hun vrijheid aan het einde van de tweede wereldoorlog niet terugvinden. Reeds in de conferentie te Teheran en daarna in Yalta en Pots dam werd Polen in een nieuwe slaver nij gestort: die van Sovjet-Rusland! De bruine Nazi-tirannie is slechts vervan gen door een rode van Sovjet-Rusland, die vandaag niet alleen Nederland en WestrEuropa, maar de gehele wereld bedreigt!. Het ideaal waarvoor de Po len de wapens opnamen is nog steeds niet in vervulling gegaan. De Stichting Vrij Polen werd opgericht om aan deze. idealen dienstbaar te zijn. Polen heeft meer geleden dan enig ander volk ter wereld. Polen moest toch immer de ergste klappen opvangen en kon altijd slechte tijden doorleven, maar is tel kens opnieuw herrezen. En Polen zal ook nu herrijzen! Daar ben ik zeker van, omdat de Polen mensen zijn, die in grote meerderheid de vrijheid lief hebben. Daar kunnen landverraders, collaborateurs, infiltranten, commu nistische spionnen en KGB-spionnen en KGB-agenten, niets aan verande ren. De Stichting Vrij Polen rekent op uw steun. Onder de leuze "Voor uw vrijheid en de onze' vochten Poolse troepen o. a. voor de vrijheid van België en Neder land. Doe daarom iets voor de vrijheid van Polen. Wordt donateur van de Stichting Vrij Polen. Jaarlijkse donatie vanaf 10.- Het doel is: „Een Vrij Polen in een vrede en vrijheid Verenigd Eu ropa". iVan redactiewege bekort) Billy Strenk, Vaste oeververbinding In de pers kan men lezen dat er voor lopig niets van een tunnel onder de Westerschelde komt De partijen gaan niet akkoord en de minister geeft er geen geld voor, maar wel hebben ze miljoenen voor vreemde landen. Ik ben te oud geworden, maar wanneer komt er eens een echte Zeeuws- Vlaming naar voren, een partijloze, want als het een partijman ls, dan gaan de anderen er soms niet mee ak koord. Ik ben al een paar keer naar Den Haag geweest, zonder hulp van de provincie en van geen enkele gemeente, wel hulp van de kamer van koophandel. Het ls toen gelukt. Beleg eens een vergadering, bijvoor beeld in Hulst, Temeuzen en Oostburg. Het is zeker, dat nu 90 procent van de Zeeuws-Vlamingen er vóór zijn, want éen tunnel is het blijvend belang voor Zeeuwsch-Vlaanderen. H. J. Colsen Sluiskil. (ADVERTENTIE) Uw Installateur: MAASAIR B.V. - THOLEN Ampèrestraat 1, Postbus 24, Telefoon (01660) 21 50 Monsterverbond Het initiatief van de PvdA, om met de WD te gaan praten over een mogelijk vergelijk in de abortuswetgeving heeft er toe geleid dat men in CDA-kringen het woord 'monsterverbond' nog al eens gebruikt. Men weet dat de PvdA kamerleden Roethof en Lambert al ja ren geleden een initiatiefwetsontwerp hebben opgesteld om abortus te legali seren. Vanuit de christelijke partijen hebben de heren Stuy t en Van Agt ook iets klaargemaakt en toen het er op leek dat beide voorstellen in behande ling zouden worden genomen, meende de WD zich ook niet onbetuigd te moeten laten en is ook met een voor stel gekomen. En omdat de kans toen groot was dat geen enkel voorstel zou worden aangenomen, hebben Lam berts en Roethof, nadat de WD-er Geurtsen in 'De Rooie haan' had ge zegd tot een gesprek bereid te zijn met de PvdA, contact gezocht met de WD. Ze waren er van overtuigd dat met deze zaak niet langer gewacht kon worden. Velen in de PvdA waaronder ook ondergetekende hebben die toe nadering met een partij die met ali^ middelen de PvdA bestrijdt, niet in dank aanvaard. Als de heer Eversdijk van de CDA dit als een monsterver bond betitelt, moet hij eerst eens in zijn eigen gelederen kijken. Als men ziet hoe jaar en dag de CHU de rege ring met daarin KVP en ARP achter volgt. dan is het voor een buitenstaan der onbegrijpelijk hoe een verbond tussen deze partijen tot stand kan ko men. Kruisinga doet niet voor Wiegel onder ais het gaat om de regering te bestrijden. Zelfs het gezamenlijke standpunt dat de drie christelijke par tijen hadden ingenomen ten aanzien van het drugbeleid, werd bij de behan deling van deze zaak in de kamer, door de CHU verloochend. Dit leidde tot scherpe woorden van Van Agt en Aan- tjes aan het adres van de CHU. Zelfs bij het voeren van oppositie gaat deze partij zo ver dat een gezamenlijk pro gramma wordt verlaten. Als partijen die elkaar te vuur en te zwaard in de praktische politiek zo be strijden en desalniettemin toch in één club willen opgaan, kan men met recht van een monsterverbond spreken. Om een vuist te kunnen maken is het voor een partij als de CHU wel aantrekke lijk om met wat grotere broers samen te opereren. Met een fractie van zes le den heeft men niet zo veel in de pap te brokkelen. Terecht heeft de ARP dan ook geéist dat de houding van de CHU moet veranderen. Is dat niet het geval en men sluit toch een verbond, dan kan de heer Eversdijk met recht van een monsterverbond spreken. A. Welleman, Kortgene Oosterschelde open of dicht? Bij pleidooien voor het openhouden van de Oosterschelde zijn er brief schrijvers die er zich hierbij op beroe pen. dat afsluiting een aantasting of vernieling van Gods schepping zou zijn. Deze stelling berust m. i. op hu mane ideeën. Kunnen zij die zich daarmee bezighouden, bewijzen dat de Oostersfhelde zoals zij is. uit ae Schepping voortgekomen is? Om dit enigszins te bewijzen zou het gemakke lijker zijn wanneer er na de schepping, geen zondvloed zou zijn geweest. Het moet niet onmogelijk geacht worden dat deze zondvloed diepe sporen heeft nagelaten, zoals dit ook wel eens voor komt met geringe plaatselijke over stromingen. Nu moet men toch wel vermetel zijn om als mens in de 20ste eeuw zo ongerust te zijn dat de natuur zal verdwijnen welke al een tijdsbestek heeft van plm. 6000 jaren na de schep ping. Dat de mens op de aarde gesteld is om de schepping te bewaren als in een glazen kastje, mist iedere ware grond. Wanneer de mens gebleven was die hij was. krachtens de schepping, dan had de schepping nooit aan enige verandering onderhevig geweest. Het heeft de mens echter niet goed gedacht om de Schepper van het geschapene in erkentenis te houden, doch door Gods barmhartigheid heeft Hij de mens op dracht gegeven de aarde te bouwen met al wat er op is en te bebouwen tot des mensen nut. Mijn mening is, dat wie meer belang-! stelt in bossen en poelen boven cultuur-1 gronden en een geringe veiügneia, voorstaat boven een betere veiligheid, beter zou doen om te emigreren naar nog onderontwikkelde landen. Er zijn daar nog gebieden waar de mensen ratten vangen om zich er mee te kun nen voeden. De elite-natuurvereerders zouden er zich in een oeroude natuur kunnen verlustigen. Doch dan wel te bedenken, dat de mens niet op de aarde gesteld is om zichzelf in zijn ei gen begeerlijkheid uit te leven. Dit was ook de oorzaak dat de zondvloed over de aarde is gekomen, waarvan Noach met zijn huisgezin is gespaard geble ven omdat hij geloofde in de voorzeg ging van het naderende oordeel. Het is opmerkelijk dat tegenstanders van af sluiting van de Oosterschelde, op grond van natuurbehoud en daarbij wijzen op het aantasten van Gods schepping, wel voorstanders zijn van abortus provocatus. Hetgeen toch juist een indirecte vernietiging van het voornaamste schepsel uit de schepping betekent. C. Kleinepier, Wolphaartsdijk. zetten, zij het dat men op grond van de opgedane ervaring diverse zaken reg- lementair beter heeft vastgelegd Het provinciaal kaartleeskampioerv schap wordt georganiseerd met mede werking van alle automobielclubs tn Zeeland, die zijn aangesloten bij de RAC Zuid of de KNMV. Gereden wordt in 2 klassen, nl. klasse A voor gevor derde kaartleesequipes en klasse B voor de beginners in deze tak van au tosport. De deelname staat open voor elk lid van een Zeeuwse automobiel club, aangesloten bij de RAC Zuid ot KNMV. Zowel voor de bestuurder als de navigator wordt een puntenwaar dering opgemaakt, waarbij voor de eindstand de 4 beste resultaten worden samengeteld. Voor de eerste maal wordt dit jaar ook een klassering per vereniging opge maakt. Aan het eind van de competitie in november zal er naast een Zeeuws kampioensequipe ook een provinciale kampïoensclub zijn. De aangewezen ritten in de PKK zijn: 8 en 9 mei Nacht van Zaamslag. georganiseerd door de Zevac; 21 augustus: Kaartlees- rit, georganiseerd door MAC De Beve- landen; 28 augustus: Zomerrit. georga niseerd door MAC Scheldegouwen; 19 September: Mazdarit. georganiseerd door RC De Vosserijders: 23 oktober Zilvermeeuwrit. georganiseerd door MAC De Zeeuwen; 20 november: Vij verhofrally. georganiseerd door de Ze vac. PRIEM MET FRIS0L NAAR RONDE SPANJE DEN HAAG - De Frisol wielerploeg, die van 27 april tot en met 16 mei deelneemt aan de Ronde van Spanje, bestaat uit zes Nederlanders, twee Belgen, een Luxemburger en een Aus traliër. De tien renners, die onder leiding van Piet Liebregts naar Spanje gaan, zijn; Cees Priem, Theo Smit, Gerard Tabak, Gerard Kamper, Henk Prinsen, Fedor den Hertog, Roger Gilson (Lux), Paul Lannoo (Bel), Willy Vanneste (Bel) en Don Allan (Aus). Peter Post heeft zijn ploeg voor de Ronde van Spanje, die van 27 april tot en met 16 mei wordt gereden, als volgt geformeerd: Hennie Kuiper, Ger Kne- temann. Jan van Katwijk, Bert Pronk, Ko Hoogendoorn. Aad van der Hoek (allen Nederland), Diederich Thurau en Guenther Haritz (beiden WD1) en José Decauwer (Bel). Het starten van Gerben Karstens ls afhankelijk van een medisch onder zoek dat deze een dezer dagen zal on dergaan. Mocht hij niet atarten dan wordt hij vervangen door Cees van Dongen. MILJOEN T0T0GELDEN KUNSTSTOFBANEN IN SITTARD EN NIJMEGEN DEN HAAG - De toto/lotto- verdelingscommissie is akkoord ge gaan met de toewijzing van een be drag in totaal één miljoen en vijftig duizend gulden voor de aanleg van kunststofbanen in Sittard en Nijme gen. Sittard krijgt 650.000,- (ét fonds Der- du) voor de aanleg van een achtbaans-accommodatie. Er zijn een ter wel enkele voorwaarden aan deze toezegging verbonden. Zo moet de kunststof atletiekbaan voor 1 januari 1977 voltooid zijn en moet er voor 1 juli van dit jaar een overeenkomst zijn ge sloten tussen de Sittard en de Konin klijke Nederlandse Atletiekunie over het gebruik van de baan door de bond. Tevens dient een exploitatie-overzicht voor vjjf jaar te worden opgemaakt. Onder dezelfde voorwaarden krijgt Nijmegen een bijdrage van 400.000.- voor de aanleg van een zesbaans ac commodatie toegewezen. Indien men deze baan binnen vijf jaar aan de sportbeoefening onttrekt zal het gehele bedrag moeten worden terugbetaald. 0EM0EMEN0E TEGEN EREKLASSER KCT MIDDELBURG - Op het sportpark De Voorboreh te Middelburg speelt het eerste vijftiental van Oemoemenoe morgen (zondag) om 14.00 uur een vriendschappelijke wedstrijd tegen het rugbyteam van het korps commando troepen uit Roosendaal. De comman do's spelen in de hoogste klasse van de Nederlandse rugbycompetïtie. Toe gang gratis. Toertocht doorOost- Zeeuwsch-Vlaanderefi HULST - De toerclub Hulst houdt morgen, zondag, een toertocht over 100 km door Oost-Zeeuwscb- Vlaanderen. De deelnemers kunnen vanaf acht uur inschrijven in café 'De Ster' te Hulst Om negen uur wordt van daaruit go- start. Na ongeveer 50 kilometer is er in Hengstdijk een rustpauze voor de deelnemers. Er wordt gereden met een maximumsnelheid van 25 kilometer. ESCLASSAN LEIDT IN INDRE ET L0IRER0NDE TOURS - De Fransman Jacques Es- classan heeft vrijdag de eerste etappe van de Ronde van Indre et Loire ge wonnen. Esclassan versloeg na 200 ki lometer acht medevluchters, waarbij Roy Schuiten uit Zandvoort in de eindsprint. De uitslag van de eerste etappe is: 1 Jacques Esclassan (Fra) 200 idlometei van Tours naar Tours in 4 uur, 42 mi nuten en 35 seconden, met bonificatie 4.42.25; 2 Emile Gysemans (Bel) 4.42.35. met bonificatie 4.42.30; 3 Bernard Hi- nault (Fra) 4.42.35; 4 Michael Wright (GBr) zt; 5 Jos Gijsemans (Bel) zt; 6 Jean-Luc Molineris (Fra) zt; 7 Yves Ha zard (Fra) zt; 8 Roy Schuiten (Ned) zt; 9 Plet (Fra) zt:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 24