hoort-ziet-schrijft De mannen Uncle Beach Inzet commando's bevrijding Vlissingen van groot belang voor vrijheid Europa PZC/F j'! U ®N^ÏIJDDELLIJK' met uwe familics naar «n veilige plaats Gekkenwerk was het Aan Bewoners van de Eilanden in de Monding van de Rivier de Schelde WAABSC1IÜWI BURGEMEESTER BIJ ONTVANGST 'DRA GERS VAN DE BRONZEN LEEUW ZATERDAG 24 APRIL 1976 provincie 11 onder redactie van Jacques Cats TT O Pf 4> Verlaat de eilanden of indien daHhcHnogcïijÏÏs^crr Vanmorgen staat-ie er weer: op de plek waar hij op 1 novem ber 1944 als eerste commando de plaats markeerde waar de landing bij Vlissingen moest plaats vinden: Bill de Liefde. Om tien uur legt hij bij het landingsmonument een krans. Sergeant De Liefde zat in de eerste verkenningsboot. die op die geden kwaardige novemberdag 's-morgens in alle vroegte om kwart voor zes arriveerde bij Uncle Beach, de codenaam voor de Vlissingse Dokhaven. Onder vijandelijk vuur klauterde hij aan wal en gaf met een lantaarn aan, waar de andere lan- dingsboten uiteindelijk terecht moesten komen. „Gekkenwerk was hét", zegt Bill de Liefde nu, „maar ja, we deden in die tijd wel meer rare dingen". Het is maar bij weinig Nederlanders bekend, dat aan de landingen van de geallieerden bij Vlissingen en bij Westkapelle ook in de twintig Ne derlanders meededen. Zij traden tij dens de gevechten op als tolk. namen deel aan verkenningspatrouilles en legden contacten met de binnen landse strijdkrachten en de bevol king. Bill de Liefde was één van die mannen uit de voorste linies. In Vlissingen ontmoette hij van de week een oude makker, commando sergeant Jaap Bothe uit Rotterdam, over wie al eerder in deze kolommen is geschreven. Beiden zijn op Wal cheren om het congres mee te maken van de vereniging van dragers van het Bronzen Kruis en de Bronzen Leeuw. Bij het landingsmonument bracht ik ze donderdag in contact met wéér een andere congresganger. die destijds vanuit de lucht de bezet ter in het nauw dreef: het was oor logsvlieger Sydney Aldride uit een van de Lancasters van de 3e en de 5e RAF-group, die met zware bommen de zeedijk bij Westkapelle stukgooi den, waardoor Walcheren onder wa ter kwam te staan. Bill de Liefde. Een oer-Nederlandse achternaam. Een erg buitenlandse voornaam. „Eigenlijk heet ik Wim". doet Bill uit de doeken. „Maar die Engelsen kunnen geen W. uitspreken. Die maken er een V van. En ik heb er altijd een hekel aan gehad om uitge maakt te worden voor een reini gingsmiddel". Old Comrade Die Bill de Liefde dus. is voor een paar dagen vanuit Engeland waar hij al geruime tijd woont naar Nederland afgereisd om de gebeurtenissen in Vlissingc-n mee te maken. Hij is niet direct hier om samen met andere Old Comrades oorlogsherinneringen op halen. „Op reünie's. die de oud commando's in Engeland elk jaar in Londen hebben, praten we zelfs bijna nooit over de oorlog", meldt Bil] „Wij praten er meer over algemene dingen Bovendien hebben we het meestal te druk met drinken. Goed, kom je ie mand tegen die je sinds de oorlog niet meer hebt gezien dan praat je wat over dingen die je destijds hebt meegemaakt. Maar daar houdt het ook mee op. We zijn geloof ik uitge praat over de oorlog. We hebben het nu meer over de dingen die ons nu bezig houden We praten over onze kinderen en we vragen elkaar hoeveel kleinkinderen we hebben. Het zijn ei genlijk gewoon gezelligheidsbijeen komsten geworden Natuurlijk heb je wel je stille momenten Bij kransleg- gingen en zo. Op zo n moment gaat er echt wel even iets door je heen. Maar als ze dan de Last Post blazen, denk ik toch altijd: gelukkig blazen ze dat niet voor mij. En als we het dan daama nog over de oorlog hebben praten we meestal alleen over de gek ke, de leuke dingen. Het is dan nel als met een terugblik op je vakantie. Je denkt alleen aan de zonnige dagen en je vergeet de regenachtige". ..Vlissingen blijft anders roei onuit wisbaar in je geheugen staan", zegt Bill de Liefde. „Want waar of niet waar, ik heb eens ergens gelezen dat de slag om Walcheren een van de zicaarste slagen was voor zover hel de verliezen betreft. Er zijn hier op Walcheren meer mensen gesneuveld dan ergens anders. Toch is er over die strijd in Zeeland maar vrij weinig geschreven. Daar door komt het", zo zegt Bill de Liefde, „dat het ook maar bij heel weinigen bekend is. dat er een tijd voor ons een groepje van zes zeven man bij Vlis singen is geland om een verkenning uit te voeren Dat was een groep Franse commando's. Je zou wel erg ver en diep moeten zoeken om dat gegeven ergens terug te vinden. Al die commando's zijn neergeschoten". Van die spannende momenten, die hij met zijn gevaarlijke opdracht als vooruitgezonden commando beleefde weet Bill de Liefde zich maar weinig te herinneren. Maar zo af en toe komt er nog wel eens een merkwaardig de tail terug in het geheugen. „Zo herin- ner ik me nu ineens", zegt Bill hal verwege het gesprek, „dat we toen we halverwege de 'eerste stoot' in dat bootje zaten midden op die grote sloot (lees Westerscheldemonding), ik zo'n tinnetje vast had met die zelf- verwarmde soep. Daar zat carbid onder in. Je trok zo'n ding open en dan werd die soep heet. Ik weet wel, dat we toen aan land zijn gegaan, ik met dat tinnetje soep in de hand liep. Dat heb ik voorzichtigjes ergens neergezet. Maar toen ik het even later wilde pakken was het tinnetje toch mooi weg". Uitgevaardigd duor liet Hoofd kwartier vara den Opperbevel hebber van liet Oeailieerde Exjieditieleg'er. 1) Het is zeer waarschijnlijk, dat dc vijandelijke troepen en installaties op uwe eilanden binnenkort aan een hevig en langdurig luchtbombardement zullen blootstaan. 2) Het is de vurigste wensch van het geallieerde oppercom mando dat dc burgerbevolking zal worden gespaard voor de gevolgen van deze noodzakelijke militaire actie voorzoover dit eenlgszins mogelijk zal zijn. Merkwaardig, breng ik in het mid den, merkwaardig dat een mens zich dit soort ondergeschikte details her innert. „Ondergeschikt", roept De Liefde quasi-verontwaardigd uit. „Het was verrekte koud daar en ineens is daar die warme soep weg „Ik maakte", vertelt Bill, destijds deel uit van het Vierde Commando dat uiteindelijk Vlissingen heeft be vrijd En dat waren niet de Cosby's of zo. Die kwamen later „De Liefde zegt. dat allemaal nogal nadrukkelijk „Dat komt", legt hij uit. „omdat die eer alsmaar wordt opgeëist door leger eenheden die op een latere datum aan land kwamen toen alles weer kalmer werd. Toen waren wij al lang weer ergens anders. Want zo was het: zodra wij het vuile werk hadden ge daan gingen we weer verder" Bill de Liefde heeft het oorlogsgebeu ren nu wel verwerkt Maar direct na de oorlog heeft hij er duidelijk moeite mee gehad. „We zaten in de Biesbosch. toen we hoorden dat het afgelopen was", vertelt hij. ..Het klinkt gek, maar dat kwam op mij net zo over als een bericht dal je uit een goeie baan was geschopt. Ik heb toen tijden lang veel moeite gehad om de leegte van die plotseling wegvallende spanning op te vullen. Net zoals zo veel anderen ben ik toen een lijd aan de drank geweest. En 's-nachts zat ik vaak plotseling rechtop in bed. had ik weer eens een nachtmerrie, dacht ik dat ik in een gevecht zat". Tijdens het gesprek met Bill de Liefde en Jaap Bothe in hotel Picard spreken we af dat er een plaatje zal worden gemaakt bij het landings monument. Onderweg daar naar toe wip ik even Herdenken Vanmorgen om tien uur leggen Jaap Bothe en Bill een krans hij het lan dingsmonument. Eindelijk zullen de Nederlandse commando's zeggen, eindelijk zijn die kransleggers eens geen hoge militairen met een goud randje rond hun pet die nooit aan de Slag om Walcheren hebben deelge nomen. maar mensen die destijds in de landingsboten zaten en het vuile werk deden. Herdenken? Heeft- dat nu nog wel zin Bill de Liefde vraagt zich dat dt- laatste tijd wel meer af. zeker nadat hij bij een eerdere herdenking in Vlis singen enkele jongelui die vanaf de dijk stonden toe te kijken duidelijk hoorbaar over 'dat stelletje ouwe lul len' had horen spreken. „Die jongelui hebben natuurlijk ge lijk. stelt De Liefde vast. Want we zijn ook oud. Maar die woorden maken je Ontmoeting bij hel Landingsmo- nument in Vlissingen: links en rechts twee van de mannen van Uncle Beach'. Jaap Both en Bill de Liefde In het midden oorlogsvliegcr Sydney Aldride die de dijk bij Westkapelle kapot gooide. ook duidelijk dat het allemaal voorbij is Afgelopen. De Interesse is weg". Toch leeft dat oorlogsverleden nog sterk, voer ik aan. ..Ja. bij de ouderen misschien", reageert Bill de Liefde. Maar de jongeren zegt het niks. Ik merk het aan m'n eigen kinderen. Bovendien: dat woord commando heeft nu een heel andere klank ge kregen. door die gijzelingen. Er wordt nu gesproken over Palestijnse com mando's en Arabische commandos Iedereen noemt zich nu commando Door die kapingen en zo heeft dal woord 'commando' een andere in houd gekregen. Het is gewoon ver kracht aan in hotel Goes, waar volgens mijn informatie al een paar dagen oud- oorlogsvlieger Aldride logeert, in af wachting van het begin van het con gres van de vereniging van dragers van het Bronzen Kruis en de Bronzen Leeuw. Oorlogsdocumentatieverza- melaar Piet Eekman die ten tijde van de drukke paasdagen, toen de hotels vol waren, zijn huis open stelde voor Aldride. had hem al een keer meege nomen naar Westkapelle. waar de 52- jarige Sydney, die in een voorstad van Londen woont na zoveel jaar eens met eigen ogen de omgeving kon opnemen waar hij destijds zijn bommenlading loste. De piloot was er stil van. Hij was eerder al in Neder land geweest na de oorlog, maar in die tijd had hij steeds in het noorden van het land gezeten bij vrienden die hij tijdens een ontsnapping had leren kennen. Geruime tijd na het bom bardement op de dijk bij Westkapelle was Aldride namelijk boven Dort mund neergeschoten. Acht medebe manningsleden kwamen daarbij om. Samen met nog een andere piloot wist Aldride zich te redden. Hij viel echter in Duitse handen, maar wist te ontsnappen. Via Nederland slaagde hij erin om naar Engeland te ontko men. Verder dan de vrienden in het noorden van het land was Aldride nooit gekomen. Voor het eerst na 32 jaar was hij deze week in Westkapel le. „Dat was een heel erg vreemde be levenis", zegt de oud-oorlogspiloot. ,.Ik herinner me niet veel van toen. maar staande op een duintop zag ik toch weer beelden voor me die ik zag toen ik over de dijk vloog. Wat me ook is bijgebleven dat er een man die over de weg fietste van schrik met fiets en al omviel toen hij me zo laag over zag komen". VLISSINGEN - „Uw daden hebben het mogelijk gemaakt dat Vlissingen is geworden wat het nu is." Dat zei burgemeester drs. Th. J. Westerhout vrijdagmiddag tot de deelnemers aan de reünie en de jaarvergadering van de vereniging 'Dragers van de Bronzen Leeuw en het Bronzen Kruis', die door het gemeente bestuur in het stadhuis werden ontvangen. „Het is belangrijk, wat ook u gedaan hebt om het ons mogelijk te maken thans in Vlissingen te wonen en te werken", zei de burgemeester in zijn toespraak tot deze oud-strijders, voor het merendeel behorend tot commando-groepen, die in geallieerd verband meehielpen Nederland te bevrijden van de Duitse overweldiger. Burgemeester Westerhout consta teerde dat er onder de reünisten velen 3jn. die in 1944 hielpen Vlissingen te bevrijden en uit die dagen ongetwijfeld herinneringen koesteren van het Vlis singen van toen. „Er is nu een heel an der Vlissingen. dat er in vele opzichten 'weer bovenop is gekomen, maar toch ook nog de sporen draagt van de zware gevechten om de bevrijding in 1944." De burgemeester vroeg zich af of het zin had zich nu af te vragen „was het geen we gedaan hebben allemaal wel no~jj,; Waar was die inspanning goed voor?" „Bij die vragen wil ik niet stil staan. Belangrijk was dat uw inzet de Phis was voor de bevrijding van een poot deel van Europa!" De heer Wes terhout vertelde zijn gasten verder ri«e^e Seschiedenis van Vlissingen en de diverse stadhuizen, die ook vaak vpi oorlogshandelingen hebben gele- ,®.n'nchtte zich ook in het Engels „'.fe Britse gasten onder de oud- stnjders. De toespraak van de Vlissingse bur gemeester werd beantwoord door ko lonel b.d. P. W. van Schenkel, de voor zitter van de vereniging dragers 'Bron zen Leeuw en Bronzen Kruis'. De kolo nel constateerde met vreugde dat de keus van het bestuur om Vlissingen met zijn 'toch wat exentrisehe ligging' tot vergaderplaats te kiezen, een goede was geweest. Hij gaf ook een definitie van het begrip 'commando'. Deze mili tairen zijn volgens de kolonel mensen 'mensen die het kunnen fixen als ande ren dat niet meer kunnen', „en dat hebben ze dan ook gedaan De kolonel gaf het woord aan oud commando Klaas Kniit, die vond dat de commando's nooit erkenning heb ben kunnen vinden voor wat zij voor de bevrijding van Walcheren deden. Hii had daarbij kritiek op de pers: „Het is onbegrijpelijk dat er een situatie kan ontstaan waarin herdenkingen als deze niet de voorpagina's halen van de Ne derlandse kranten. De jeugd moet toch bijgebracht worden wat het betekent geheel door een tirannie te worden overheerst. En wij wilden niets dan al leen maar ons steentje bijdragen om ons land daarvan weer vrij te krijgen. De verwachting mocht toch niet wor den gekoesterd dat wij dit alleen maar aan onze geallieerde vrienden mochten overlaten." De heer Kruit herinnerde eraan dat bij de bevrijding van Walcheren en de Scheldemonden 23.000 geallieerde mi litairen het leven hadden gelaten. „Daarom hopen wij dat de komende bevrijdingsherdenking niet de laatste herdenking zal zijn Dolk Oud-commando Kruit bood na deze woorden de gemeente Vlissingen een fraai uitgevoerde vergulde dolk aan, die hij aan burgemeester Westerhout overhandigde De burgemeester uitte zijn dank voor dit sienvapen en zei een goede Zeeuwse traditie te willen huldigen' „Als wij een mes of een scherp voor werp cadeau krijgen, geven wij in dit landsdeel de goede gever altijd een ko peren munt. om te voorkomen dat de vrienschap wordt afgesneden". De burgemeester voegde de daad bij het woord en gaf de schenker van het wa pen een koperen cent. Ook dankte hij voor het ontvangen van de 'Table de honour', de ere-lijst van plaatsen, waar de commando's waren opgetreden, die ook een plaats in het Vlissingse stad huis krijgt. „Die gewoonte hebben wij in Engeland ook", repliceerde generaal James Moulton. destijds commandant van de in de Scheldemonding opererende 48 Commando's', wijzende naar de tradi tie van de koperen munt. „Onze beide volken hebben heel wat gemeenschap pelijks". zei de generaal die herinnerde aan de inzet bij de landing van de commando's in 1944 en dankte voor de ontvangst in Vlissingen. Verenigingsvooratter kolonel Van Schenkel uitte nog zijn dankbaarheid tegenover de heer Adriaanse van de gemeente Vlissingen ,die zich zeer voor het welslagen van de reünie had inge spannen. Hij kreeg een herinnerings vaantje aangeboden. Herinneringen Voor de ontvangst in het stadhuis hadden de ruim 170 deelnemers aan de reünie elkaar al getroffen hotel Bri tannia. Al even na zessen 's morgens waren er ook een ongeveer 25 oud- mihtairen en hun dames met de boot uit Engeland aangekomen. Een aantal van hen maakten in de morgenuren een bustocht over Walcheren. Op het kerkhof achter de vuurtoren te Westkapelle werd bij het monument voor de gevallenen een krans gelegd door generaal Moulton. De Britse oud-strijders bekeken in Westkapelle ook nog foto's destijds genomen tij dens en na de landing op Walcheren. Veel belangstelling van de oud- strijders had ook de in Britannia inge richte tentoonstelling 'Walcheren ge- mobileerd - Walcheren bevrijd', een expositie, die een beeld geeft van de ja ren '40 «jud-sergeant Pooter uit Rot terdam ontdekte tot zijn verbazing dai een etalage-pop. die het uniform van de 'No 2 Dutch Troop Commando's' uit India in 1944 toonde, een militaire tropen-hoed droeg, waarvan hij eens de bezitter was. hetgeen de nodige vro lijkheid opwekte. Boek Generaal Moulton vertrouwde ons toe dat zijn vierde boek over de oorlog vol gend jaar lente zal verschijnen. De strijd om de Schelde-monden en dé voor de geallieerden en daarmee voor de bevrijding zo belangrijke haven Antwerpen zal er het onderwerp van zijn. Madame Kiefer' weduwe van de com mandant van de Franse afdeling bij de 'No 4 Commando's' was eveneens aan wezig. evenals vlieger Sydney Aldride van de Lancasterbommenwerkpers- groep van de RAF. die destijds de dijk bij Westkapelle bombaardeerde. Vlissinger en Pools oorloogsveteraan luitenant Billy Strenk had ook volop gelegenheid herinneringen op te halen. Het ontbrak mevrouw Riet van der Hatert-Grunsven. bekend koerierster uit het verzet en nu nog in een rolstoel vanwege de in de oorlog opgelopen verwondingen, niet aan belangstelling van de oud-strijdmakkers. Oud-commando-sergeant W. Blyth uit het Londense Walthamstow was bereid iedereen die daar nieuwsgierig naar was, het fijne van een commando- uitrusting uit te leggen. Engelsman Bill Hudson wist zich nog maar al te goed te herinneren hoe hij in een buffalo-tank ergens in de buurt van Se- rooskerke deelnam aan de bevrijding van Walcheren. Hij zat in Buffalo nr "1. De nummers 2 en 3 werden prompt door de vijand opgeblazen. Hudson is er nu nog verbaasd over Vandaag - zaterdag - leggen de deel nemers aan de reünie van 'Bronzen Leeuw en Bronzen Kruis-dragers' om 10.00 uur een krans bij het Comman domonument in Vlissingen. Om 11 uur hebben zij de jaarvergader ing van hun vereniging in de kantine van de Marinekazerne 's Middags kwart voor twee na de gezamelijke maaltijd vertoont majoor b.d. jhr D C. Valkenier van Geusau films met een Burgemeester Westerhout van Vlissm gen ontvangt de doos met de vergulde commando-dolk uit handen van oud commando Kruit, iFoto PZC,.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11