PROVINCIALE Procedure opstellen gekozen voor CD A-lijst van MINI KRANT Brand in oudste natuurreservaat B. en w. Hulst: groenstrook van 2 km tussen grens en linker Scheldeoever 7E AFRIKANEN IN KABINET-SMITH Boycotactie Firestone Lockheed zou ook ex-premier van Italië hebben omgekocht Acht gewonden bij busongeval De Meern BINTJES MAANDAG 15 CENT DUURDER Zie pagina 22 PARTIJVOORZITTERS: „STREVEN NAAR MEER EENSGEZINDE LIJN IN FRA CTIES" REACTIE OP BELGISCH ONTWERP GEWESTPLAN 'leiy insuJ Bedrieger pagma 3 bedrogen? 219e jaargang no. 96 Vrijdag 23 april 1976 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De ene CDA-lijst voor de verkiezingen van volgend jaar moet er komen, ondanks alle moeilijkheden rond de totstandkoming ervan. Die ene lijst moet echter wel geloofwaardig zijn. Dat is de mening van de voorzitters van de drie christen-democratische partijen. Vergeer (KVP). De Boer (AR) en Van Verschuer (CHU) vergaderden donderdagmiddag samen met CD A-voorzitter Steenkamp over de recente moeilijkheden rond het CDA. Binnen tien dagen plannen bekend SALISBURY (RTR) - Premier Ian Smith zal binnen tien dagen plannen bekendmaken om Afrikanen in de Rhodesischc regering op te nemen. Dit heeft een hoge functionaris donderdag in Salisbury meegedeeld. Dennis Divaris, de regeringsfunctiona ris die verantwoordelijk is voor partij discipline, zei dat Smith zijn voorstel len uiteengezet had tijdens een bijeen komst met zijn parlementaire fractie die vier uur duurde. „Er was een open hartige discussie en Smith werd uit voerig over zijn voorstellen onder vraagd". Ofschoon er op de bijeenkomst afwij kende meningen werden geuit, waren er geen tekenen die wezen op een split sing binnen de fractie, aldus Divaris. „De fractie beschouwt het opnemen freudiaans Ploogde minister Gruyters een freu diaanse verschrijving in zijn Ooster- SChelde-in formatie??? PAGINA 3 chinezen rovershol atoomkracht Opinie en achtergrond: Europa is niet in staat de 'atoomtaak' van Amerika over te nemen; vrije verkiezingen in Portugal: de katers van Vietnam en Watergate en het grote VS-jubileum. PAGINA 7 watten Waleherse winterbloemkool 'in de wat- patiënten De Zeeuwse huisarts heeft - vergelij kenderwijs - de minste ziekenfonds patiënten. ziektekosten rooie duivels Sport: Ex-Volendam, nu Anderlechtr doelman Jan Ruiter over de derbv der lage landen. motorduivels Sport: internationale toppers op de PAGINA 17 maupassant Jan Keja verfilmt verhalen van Guy de Maupassant, radio- en tv-program- ma's; strips. besparing Een doelgericht onderzoek kan tot PWe energiebesparingen leiden; beurs economie - financiën van Afrikanen in de regering als een radicale wijziging, maar wij weten dat wijzigingen van dat soort moeten plaatsvinden". Divaris zei uit het frac- tiegesprek te hebben begrepen dat het plan zou kunnen worden uitgevoerd zonder wijziging van de grondwet. Premier Smith maakte zijn plan om Afrikanen in de regering op te nemen drie weken geleden bekend, maar gaf toen geen bijzonderheden over hun functie of status. Zuid-Afrika heeft geen besluit geno men verdere militaire hulp aan Rhode- siê te onthouden, zo heeft premier Vor- ster donderdag in het parlement mee gedeeld. Zijn verklaring volgde op een bericht in de Londense Times dat Zuid-Afrika verder geen militairen of militaire uitrusting naar Rhodesië zou zenden. „Ik ben niet bereid ook maar iets te zeggen over hetgeen Zuid-Afrika Rho- desie zou hebben gegeven, geeft of niet geeft". Tijdens dit vertrouwelijke overleg is door de voorzitters een procedure ontwikkeld, die moet leiden tot die ene CDA-lijst. Wat die procedure is wil men nog niet bekendmaken. Op korte termijn zal het bestuur van het CDA van deze procedure op de hoogte worden gesteld. De partijvoorzitters hebben in een verklaring nog eens de noodzaak be nadrukt van een wekelijks overleg van de huidige drie christen-democratische fracties in de Tweede Kamer over de actuele Dolitieke onderwerpen riie in CLEVELAND (RTR) - De vakbond van arbeiders in de rubberverwerkende industrie, waarvan de 70.000 leden in de VS al in staking zijn, hebben don derdag meegedeeld te zullen pogen in de hele wereld een boycot van pro- dukten van de Firestone Tyre and Rubber Company te organiseren. Dat is nog niet eerder voorgekomen. De staking, die woensdag begon, heeft al geleid tot sluiting van Firestone en de drie andere belangrijke Ameri kaanse bandenfabrieken. De bond probeerde reeds geruime tijd te onder handelen over een cao met Firestone het parlement aan de orde zijn. D._ moet er toe leiden dat de KVP, AR en CHU in de Tweede Kamer een meer eensgezinde lijn gaan voeren dan tot nu toe het geval is geweest. Die samenwerking was een van de voorwaarden die de partijraad van de AR begin april stelde voor de tot standkoming van die ene lijst. Aanlei ding tot het topoverleg van donderdag was onder meer de kritische brief die het prominente AR-lid prof. Goudzw aard. voorzitter van de commissie die het CD A-programma heeft opgesteld, vorige week openbaar maakte. Daarin stelde Goudzwaard ondanks zijn be moeienissen met het CDA-programma weinig heil te zien in de vorming van die ene lijst, waarmee het CDA de ver kiezingen van 1977 moet ingaan. Ook andere leidende AR-politici. zoals fractieleider Aantjes, voelen weinig voor die ene CDA-lijst. Sommi gen zien de brief van Goudzwaard als een uiterste poging om het CDA od een verantwoorde wijze te laten slagen, anderen zien er een openlijke aanval op dat CDA in. Ook in ^e Tweede- Kamerfractie van de AR is een meer derheid tegen de ene CDA-lijst, terwijl de afdelingen van de AR - die uiteinde lijk moeten beslissen of zij hun partij in een CDA willen zien opgaan - zeer ver deeld zijn. KVP-voorzitter Vergeer kondigde woensdag aan enkele initiatieven te zullen ontplooien, om te voorkomen dat de zaak uiteindelijk toch mis loopt. Het gesprek van donderdag met het opstellen van een procedure voor de samenstelling van de ene lijst, is een van die initiatieven. NAARDEN - Vastgelopen remmen van een wagon van de sneltrein Amsterdam-Enschede zijn waar schijnlijk de oorzaak van de grote brand welke donderdagmiddag in Nederlands oudste natuurreser vaat, het Naardermeer, heeft ge woed. Door de vonken vloog de berm in brand. Ongeveer 200 ha van het zuidelijk deel van het re servaat, bestaande uit moerasbos jes, ging in vlammen op. Het vuur sloeg door de felle noordelijke wind over van de berm op het zuidelijk gedeelte van het natuurgebied. De brandweerkorp sen van Muiden, Weesp en Bussum werden ter assistentie geroepen, terwijl een vliegtuigje van de Rijks politie op Schiphol aanwijzingen gaf over de brandhaarden. Omstreeks vier uur was men de brand meester. In totaal zestig brandweerlieden waren bij de bestrijding betrokken. De branden woedden op vele eiland jes. gescheiden door smalle sloten. Natuurmonumenten meent, dat uitgezonderd het verloren gaan van de nesten van eenden en meerkoe ten de vogelstand van de brand niet erg te lijden heeft gehad. De kolonies van aalscholvers en lepelaars liggen ten noorden van de spoorlijn en de eveneens zeldzame purperreigers, die wel in de omge ving van de vuurhaard hun kolonie hebben, zijn er vrijwel nog niet gearriveerd. De foto geeft een beeld van de brand op het door sloten doorsneden na tuurterrein. 'Rechts onder brand weerlieden met een bootje. Democratic en onafhankelijkheid D, c Amerika: Russell Baker in International |-J^J Herald Tribune met een iro- l -*3 ni.vh verhaal v oor de dag over opinie onderzoeken ZIJ zouden ten tijde van de 'founding fa thers" de aartsvader* van de Ver enigde Staten - zijn uitgevonden door ene doctor George Trot betoogt hij. Deze naam is een duidelijke woordspe ling op die van dr George Horace Gal lup, de man die In deze eeuw het opinie-onderzoek in de Verenigde Stil ten een wetenschappelijke basis gaf. Trot' betekent immers 'draven', een werkwoord dat verwant is aan het ga lopperen dat herkenbaar Is In dr. Gal- lups naam. Deze dr Trol nu zou - vol gens Baker - in 1775 een onderzoek hebben ingesteld naar de opvatting, onder de Britse kolonisten in Amerika over de manier waarop hun koning «en tegenstander/ George III - zijn func tie uitoefende. Voor de huidige Ameri kanen een doodgewone zaak allerlei onderzoekbureaus brengen penodiek verslag uit over de vraag hoe in de VS over de president wordt gedacht. In het fictieve geval van 1775 viel de ult- slag niet mee: vierenzeventig procent had zelfs geen mening. Een cijfer dat de founding fathers in grote verlegen heid bracht. ..Ais dat bekend wordt gaat het fallkanl rnis met de revolutie", laat Baker John Adams zeggen. De Jjantlijn BETROKKENEN NOG IN TOPFUNCTIES UTRECHT - Bij een botsing tussen een vrachtauto en een bus in Dc Meern zijn donderdagmiddag acht buspassagiesr gewond. De 20-jarige J. W. van der Linde uit Vianen moest met een verbrijzelde linker hand naar het academisch zieken huis in Utrecht worden gebracht. De zeven andere gewonden konden nadat zij ter plaatse door eenarts waren behandeld naar huis. Het ongeluk gebeurde up uc krui sing van de afrit van rijksweg 12 en De Meerndijk. De bestuurder van de van de rijksweg afkomende vrachtwagen, de 77-jarige A. K. uit Maarssen gaf geen voorrang aan de autobus die de lijndienst Oudewa ter - Utrecht onderhondt. De bus kantelde bij de botsing. Hij is total-loss, evenals de vrachtauto. De bestuurder van de vrachtwagen bleef ongedeerd. (Van onze correspondent) ROME - Een Italiaanse premier zou on der de codenaam Antelope Cobbler grote sommen geld aan stekkepnningen hebben opgestreken van de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Lockheed. Dit is donderdag gebleken uit do cumenten over de Lockheed- omkoopaffaire die de Amerikaanse regering heeft overhandigd aan een Italiaanse parlementaire commissie. Deze commissie, die de omkoop schandalen in Italië onderzoekt, heeft tussen de documenten een brief aange troffen van de hand van Robert Bixby Smith, de vertegenwoordiger van Lockheed in Europa. Daarin wordt ge sproken over onderhandelingen over steekpenningen met een minister president die de schuilnaam had Ante lope Cobbler (Cobbler betekent schoenlapper of knoeier). Drie Steekpenningen zouden zijn betaald tussen 1965 en 1969. In deze periode waren er drie christen-democratische premiers: Aldo Moro. Giovanni Leone en Mariano Rumor, die op het ogenblik respectievelijk premier, president en minister van buitenlandse zaken zijn. Alle drie hebben ze donderdag de be schuldigingen van de hand gewezen. Politiek De Lockheed-steekpenningen zou den in de kas van de christen democratische partij zijn terechtge komen. Met de vervroegde verkiezin gen, die waarschijnlijk de communis ten in de regering zullen brengen, en het referendum over het abortusvraag stuk in het vooruitzicht, betekent dit HAROLD WILSON GERIDDERD LONDEN (AFP) - Oud-premier Harold Wilson is vrijdag door koningin Eliza beth tot ridder in de orde van de Kou seband benoemd, zo is door een woordvoerder van Buckingham Pa lace meegedeeld. Sir Harold, die zijn functie 5 april neer legde, zal 14 juni op Winsor Castle de ridderslag ontvangen. voor de partij, die na de oorlog onafge broken geregeerd heeft, een allesbe halve rooskleurige toekomst. Intussen doet de partijleider van de christen-democraten verwoede pogin gen om het huidige coalitie-kabinet van Moro in stand te houden. Partij leider Zaccagnini heeft donderdag de hele middag onderhandeld met de communisten. Hij zou de communisten hebben gevraagd het kabinet>Moro aan het bewind te laten. De commu nistische partijleider Berlinguer zal vandaag zijn antwoord geven. Maar ook een jawoord van de com munisten zal weinig baten, want de socialisten, midden op dc wip tussen de christen-democraten en communis ten, hebben aangekondigd dat zij nu slechts één doel voor ogen hebben: het parlement naar huis sturen en der halve vervroegde verkiezingen. 'e aartsvaders laten het er niet bij zitten. Ze geven haastig opdracht tot een nieuw onderzoek: Trot moet na gaan of de Amerikanen een republiek dan wel een monarchie als staatsvorm prefereren. Uitslag: dertien procent is voor de monarchie, veertien voor een republiek en drieënzeventig - helaas - heeft geen mening. Opnieuw grote ont steltenis. Thomas Jefferson betoogt dat met deze cijfers gemanipuleerd zou moeten worden, maar dat kan niet. want „wij worden nu eenmaal als founding fathers beschouwd, die de hoge ethische normen moeten formule ren voor diegenen, die na ons komen". Waarop Jefferson - nog altijd volgens de ironische Baker - met ongeveer de woordkeus van de Amerikaanse onai- hankelijkheidsverklaring er aan toa- voegt: „Ik voorzie dat er een tijd komt in de geschiedenis van de mensheid, waarin een betamelijk respect voor de menselijke opinie strenge maatregelen zullen rechtvaardigen teneinde er ze ker van te zijn dat deze opinie geheel met de onze in overeenstemming is". Men besluit Trots uitvinding te ver nietigen, want anders zou de Ameri kaanse geschiedenis nog eens worden opgescheept met een figuur als Hubert Humphrey. W - DEN HAAG - De meest geconsumeerde aardappelsoort, het Bintje, wordt maandag vijftien cent per kilo duurder. De maximumprijs voor een kilo ver pakte Bintjes wordt 1,20 (was 1,05), een kilo onverpakte Bintjes gaat 1,15 (was 1,-) kosten. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van economi sche zaken donderdagavond desgevraagd meegedeeld. De prijsverhiging is noodzakelijk, omdat de schaarste van de aardappelen op de internationale aardappelmarkt nog verder is toegenomen, aldus de woordvoer der. Donderdagmiddag heeft het ministerie hierover een gesprek gehad met het produktschap voor aardappelen. aarom Humphrey? Voor Baker vertegenwoordigt deze senator - van wie wordt aangenomen dat hij nog ai- tijd een grote kanshebber is bij de ko mende partijconventie van de Demo craten - kennelijk het type van wat men tegenwoordig in Nederland 'de vertroste burger" noemt. Tegenover de elitaire democraten uit het Philadel phia van de achttiende eeuw. de man nen die het magnifieke proza van de onafhankelijkheidsverklaring vastleg den, zet Baker de politieke personifica tie van de gemiddelde Amerikaan uit de twintigste eeuw. Overigens doet hij daarmee Humphrey onrecht: deze se nator behoort zeker niet tot de grijze middelmaat, ook al is zijn optreden weinig karakteristiek. Voor Baker gaat het echter vooral om de gevaren van het huidige systeem: door steeds weer te laten onderzoeken hoe de gemid delde ('vertroste') Amerikaan over al lerlei problemen denkt, gaat de geko zene uiteindelijk handelen in overeen stemming met de opinie-onderzoeken. Hij bestuurt niet meer, maar jaagt po pulariteit na. Niettemin is hij gekozen om onafhankelijk te handelen, zij het in overeenstemming rnet het pro gramma dat aan de kiezers is voorge legd. Het rake in Bakers stuk is vooral de ingebouwde conclusie, dat het stel sel waarvoor destijds de stichters van de Verenigde Staten met zoveel over tuiging kozen, in deze tijd - als gevolg van moderne, verfijnde onderzoek stechnieken - tot een weinig krachtige regering kan leiden, namelijk een pre sident besturend bij de gratie van het opinie-onderzoek. De; OOK WAARBORGEN NODIG TEGEN HINDER INDUSTRIE HULST - Burgemeester en wethou ders van Hulst vinden dat de strook groen tussen het industriegebied op de Belgische linker Scheldeoever en de Nederlandse grens ongeveer twee kilometer breed moet zijn in plaats van 500 meter. De breedte van 500 me ter wordt al sinds jaar en dag in aller lei plannen aangehouden en er is ook weer sprake van in het onlangs ver schenen ontwerp-gewestplan Sint Niklaas-Lokeren. Het Hulster college is bovendien van mening, dat er waarborgen moeten worden gescha pen, die voorkomen dat zich op de Linkerover vlakbij de Nederlandse grens bedrijven vestigen die hinder lijke activiteiten ontwikkelen. B en w formuleren hun meningen in een voorstel aan de raad waarin wordt gereageerd op het Belgische ontwerp- gewestplan. Ze willen de meerderheid van de raad voor hun standpunten winnen om vervolgens de Provinciale Planologische Commissie op de hoogte te stellen. Het is de bedoeling dat de visie van Hulst uiteindelijk terecht komt bij de subcommissie west van de Benelux Economische Unie, waar het ontwerp-gewestplan aan de orde wordt gexteld vanwege zijn grensoverschrij dende aspecten. Een toelichting bij het raadsvoorstel meldt, dat de Provinciale Planologi sche Commissie van mening is, dat er overleg op gang komt over de funcue van de verbinding tussen Perkpolder en de rijksgrens. Verder dient te wor den gesproken over de tijd van realisa tie van deze verbinding en over het punt waar de grens wordt overschre den. B en w van Hulst onderschrijven daten ze voegen eraan toe. dat tegelijk meer duidelijk moet worden over het tracé op Nederlands grondgebied. In het voorontwerp-streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen wordt namelijk gesteld dat de uitvoering van het tra ject ten zuiden van Terhole zou moe ten worden bezien in samenhang met de Belgische plannen voor wat betreft de verdere aansluiting van deze weg op het Belgische hoofdwegennet, In het ontwerp-gewestpian Sint Niklaas-Lokeren is een noord-zuid ver binding opgenomen tussen rijksweg 60 en DouaL Op de bijbehorende pian- kaart is het gedeelte van de verbinding tussen de rijksgrens en de weg Antwerpen-zeekust niet opgenomen, ook omdat - zo meldt de toelichting - het grensoverschrijdingspunt met Ne derland nog niet bekend is. Overleg Ook op andere punten tonen burge meester en wethouders van Hulst zich voorstanders van overleg met België. Zo steldt het college zich voor de vraag of de weg Clinge-Nieuw-Namen- Kieldrecht rechtstreeks aansluiting moet krijgen op de hoofdverbinding langs het industriegebied op de Linker Scheldeoever, waardoor de kernen Nieuw-Namen en Kieldrec'nt kunnen worden ontlast van het doorgaande verkeer. Tevens spelen in het gebied van Hulst belangen van de ontsluiting van de Hertogin Heawigepolder en de Pros- perpolder. voor zover het gedeelten be treft die afgesneden zullen worden wanneer een Baalhoekkanaal wordt aangelegd. B en w: „Een vervangende ontsluiting zou gevonden kunnen wor den via een verbinding onder het ka naal op Belgisch grondgebied". De raad spreekt zich donderavond 29 april uit over het voorstel De vergadering begint om 19.00 uur. eze conclusie leidt weer tot een an dere gevolgtrekking: democratie voor onderstelt dat gekozenen geen lede poppen zijn, maar binnen het hun ge geven mandaat onafhankelijk optre den, mannen en vrouwen die stóén voor het beleid dat zij juist vinden - ongeacht de kiezersgunst - en er niet aan denken de huik naar de wind te hangen. In het befaamde boek van John F. Kennedy over de figuren uit de Amerikaanse historie, die onbevreesd blijk van deze deugd gaven, komt het veriiaal voor van de negentiende- eeuwse senator Edmund G. Ross. die wist dat zijn weigering om toe te geven aan een immense politieke druk van zijn partij zowel letterlijk als figuurlijk zijn ondergang kon betekenen. Deson danks bleef hij zichzelf, al erkende hij laten „II: keek in mijn geopend graf'. Geen populaire plaats. Opinie onderzoeken en het optreden van aller lei pressiegroepen zijn m deze t:ja - ook in Nederland - nogal, een aanlei ding voor zwakke broeders in de poli tiek om haastig van deze plaats weg te vluchten. Het is een vertrossing, die zeker zo erg is ais wat men daar ge woonlijk onder verstaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1