Vraagtekens bij onderzoek baarmoederhalskanker CNV WIL ZIEKTEKOSTEN CENTRAAL FINANCIEREN Voorkeursrecht gemeenten weinig effectief j PZC/h Ziekenhuistarieveii mogen 1 mei omhoog Voldoende steun senaat voor abortuswet wordt twijfelachtig Omweg via verzekeringssysteem overbodig VS betaalt Unesco- bijdrage niet Défilé op Soestdijk VRIJDAG 23 APRIL 1976 binnen-buiten land 13 iVan onze redactie economie) LUNTEREN - De tweede voorzitter van het CNV, L. de Graaf, heeft op de algemene vergadering van de Christelijke Bedrijfs- bond HBV in Lunteren gepleit voor een rechtstreeks uit de al gemene middelen te financieren gezondheidszorg. „De keuze van zo'n oplossing maakt de omweg via een verzekeringssysteem overbodig. Een daarmee gepaard gaande verhoging van belas tingen wordt gecompenseerd door wegvallende premies voor de AWBZ. de ziektekosten- de en ziekenfondsverzekering", zo meent De Graaf. Het CNV meent dat het uitblijven van de reeds lang aangekondigde Volksverzekering Ziektekosten gewe ten moet worden aan financierings problemen. „Door het te lange uitblij ven van de wet moeten vele kleine zelfstandigen en weduwen nog te lang een te hoge nominale premie betalen", aldus De Graaf. De Graaf zei van mening te zijn dat het de taak van de overheid is voor waarden te scheppen voor de realise ring van een optimale gezondheidszorg voor alle burgers. „Dit komt in de hui dige wetgeving onvoldoende tot uit ing", aldus De Graaf, die meent dat fi nanciering en beleid in één hand gun stig kan zijn voor een nog te ontwikke len beleidsinstrumentarium litkeringen Om de dienstverlening aan alle uitke ringsgerechtigden optimaal te laten functioneren, wil het CNV. Volgens de heer De Graaf een netwerk van zo'n 500 lokale vestigingen over het gehele land verspreid. „Adressen waar men. dicht bij huis, terecht kan voor infor matie en het aanvragen van uitkerin gen krachtens alle verzekeringswet ten. Op den duur kunnen hier wellicht nog allerlei vormen van sociale dienstverlening, zoals arbeidsbemid deling, beschikbaar worden gesteld". PARIJS (AFP) - Uit protest tegen de anti-Israëlische houding van de Une sco heeft de Amerikaanse regering de Amerikaanse bijdrage over het jaar 1975 niet betaald, en op haar begro ting ook geen post ingeruimd voor de contributie over 1976. De Verenigde Staten zijn ook nog 2.7 miljoen dollar aan achterstallige con tributie over de jaren 1973-74 verschul digd. Dat betekent dat de Unesco, de VN-organisatie voor onderwijs, weten schap en cultuur, in totaal 41.666.852 dollar moet missen, een bedrag dat neerkomt op een kwart van de totale geraamde inkomsten voor het begro tingsjaar 1975-76. Deze gegevens zijn door het Franse persbureau AFP bij de Unesco verza meld. HENDRIKS WIL STRINGENT BELEID UTRECHT (ANP) - Instellin gen die onder de wet zieken huistarieven vallen hebben van de minister van economische zaken ontheffing gekregen van De gemiddelde verpleegpnjs in de zie kenhuizen zal op ongeveer 200 per dag komen De tariefsverhoging be staat uit de trendmatige stijging (plm 15 per dag) en een individuele stij ging die in verband met de kostenbe heersing moet worden teruggebracht de sinds 5 demceber geldende van de voorziene 14 tot gemiddeld prijzenbeschikking goederen {.10, Staatssecretaris Hendriks van volks- en diensten 1976, zij het onder een beperkende bepaling. Dit betekent, dat het Centraal Orgaan Ziekenhuis tarieven de verpleegprijzen per 1 mei kan wijzigen. Het gemiddelde tarief zal op die da tum waarschijnlijk met 5 procent stijgen vergeleken met de nu geldende tarieven. Het COZ verwacht dat de gemiddelde tarieven in 1976 ten op zichte van de gemiddelde tarieven in 1975 voor de ziekenhuizen ongeveer 17,5 procent hoger zullen liggen, voor de verpleeghuizen 12 procent, de psy chiatrische ziekenhuizen .ij,5 procent en voor de zwakzinnigeninrichtingen ongeveer 11,7 procent. NOORDELIJKE IJSZEE-ROUTE WEER OPEN VOOR SCHEEPVAART gezondheid heeft het COZ laten weten dat er naar gestreefd moet worden de individuele stijging tot die 10 terug te brengen. Mede namens de minister van economische zaken heeft hij het COZ gevraagd een zeer stringent be leid te voeren. Hij vindt de prognoses die het COZ heeft opgesteld over de ontwikkelingen van de gemiddelde ta rieven verontrustend hoog De staatssecretaris stelt verder voor overleg te plegen over mogelijkheden om de kostenstijging te beperken Hij denkt daarbij aan een normering van de inventarissen en de invoering van taakstellende begrotingen per instel ling. Het COZ heeft de heer Hendriks terug geschreven. dat het de noodzaak van het beheersen van de kostenstijging onderschrijft. Het deelt overigens de mening van de staatssecretaris, dat ook volumebeheersing (het in de hand houden van de omvang van de voor zieningen) van groot belang is. Het COZ suggereert de mogelijkheden daartoe te bespreken met vertegen woordigers van de ziekenhuizen, de ziekenfondsen, de particuliere verzeke raars en de maatschappij geneeskunst. Aan het verzoek van de staatssecreta ris om een inventarisatie van die per soneelscategorieën waarvoor nog geen richtlijnen bestaan, zal het COZ gevolg geven. Commissies De ziekenfondsraad zal twee commis sies benoemen, die moeten bezien of er op bepaalde terreinen 'saneringen' kunnen worden uitgevoerd. Eén commissie moet het vraagstuk van de zgn. budgettering bestuderen, een twee mmoet de samenhang onder zoeken tussen verstrekking, indicaties telling. erkenning en tarieven, zi is donderdag bekendgemaakt De ziekenfondsraad heeft staatssecre taris Hendriks donderdag een wijzi ging geadviseerd van de beschikking farmaceutische hulp ziekenfondsver- zkering, die tot gevolg zal hebben, dat niet langer alle vaccins ten laste van de ziekenfondsverzekering kunnen worden verstrekt. gingen een 30-lal regionale administra tiekantoren te komen ..Vanuit deze kantoren kan in eerste instantie de be slissing worden genomen over het al dan niet toekennen van een uitkering. Ook de betaalbaarstelling van de uit keringen kan vanuit dit punt worden verricht", zo meent de heer De Graaf Het CNV meent dat in dc-ze regionale kantoren tevens plaats dient te worden ingeruimd voor e*n onp'Wxt-rlijke medische- cn arbeidskundige dienst. Landelijk Op landelijk niveau is volgens het CNV een ingrijpende wijziging van de uitvoeringsorganisatie van de sociale verzekeringswetten nodig Daartoe zal volgens het CNV het aantal bedrijfs verenigingen belangrijk moeten wor den beperkt. ..Het huidige aantal van 26 staat een optimale dienstverlening in de weg Het leidt tot versnippering van aanwezige deskundigheid en Iaat mogelijkheden voor moderne admini stratieve technieken onbenut aldus De Graaf. Een Orgaan Het CNV wil een aantal van zes be drijfsverenigingen. liefst van onge veer gelijke omvang, ressorterend on der zes paritair samengestelde bestu ren. Boven de gehele uitvoeringsorga nisatie dient een publiekrechtelijk or gaan te komen, samengesteld uit de Sociale Verzekeringsbank en de So ciale Verzekeringsraad, alsmede uit de daaraan gekoppelde fondsen, met als naam Raad voor de Sociale Zeker heid. „In onze visie is deze raad een adviesorgaan van de regering, onder verantwoordelijkheid van de minister van sociale zaken", aldus De Graaf. LINCOLN. ENGELAND - De chauf feur ran deze Duitse dubbeldekker l'erfl zich óf niet gerealiseerd hoe hoog zijn wagen was - of hij heeft de hoogte van het viaduct verkeerd geschat. Het gevolg van zijn fout was. dat de boververdieping van de bus als het icare weggesneden werd.Trieste balans van dit onge luk: twee zwaargewonden en tien passagiers, die door de brandweer uit een wel heel benarde positie moesten worden bevrijd. Dr. Timothy Leary '55). de vroegere Harvard-professor die op het eind van de jaren zestig krachtig voorstander was van het gebruik van het verdo vende middel lsd, wordt op 7 juni op erewoord vrijgelaten uit de federale gevangenis van San Diego. Leary heeft ongeveer de helft uitgezeten van een gevangenisstraf van tien jaar die hem in juli 1968 werd opgelegd wegens het bezit van drie ons marihuana. Ingmar Bergman ontvlucht Zweedse fiscus (Van onze correspondent) STOCKHOLM - De Zweedse filmregisseur Ingmar Bergman is zijn land „ontvlucht" om de belas tingautoriteiten te ontlopen. Een woordvoerder van Bergmans filmmaatschappij Cinematograph bevestigde dat de bekende regis seur naar Parijs is vertrokken. Naar alle waarschijnlijkheid gaat Bergman (58) zich in Italië vesti gen, waar hij wellicht gaat samen werken met de Italiaanse regisseur Frederico Fellini. In een open brief in het dagblad Expressen beklaagt Bergman er zich over dat de belastingautoritei ten hem en anderen in sommige ge vallen gedwongen hebben meer be lasting dan honderd procent belas ting te betalen. Bergman zegt dat het hem en enkele anderen zo boos heeft gemaakt dat sommigen ervan ziek zijn geworden. Hiermee bedoelt hij ook een van zijn naaste mede werksters, de actrice Bibi Anderss- Rechter: Okura Hotel verplicht 315 kamers vrij te houden AMSTERDAM (ANP) - Het Okura Ho tel in Amsterdam moet in de periode van zondag 20 juni tot zaterdag 26 juni van dit jaar in totaal 315 kamers ter beschikking stellen van de deelnemers aan het dan in de hoofdstad te houden cardiologencongres. Tot deze uitspraak is de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, gekomen in het door de Holland Organizing Centre BV en de stichting Cardiologencongres 1976 aangespannen kort geding tegen het hotel. De eisers hadden gevraagd Okura te verplichten de 315 kamers (165 tweepersoons- en 150 eenpersoon skamers) zoals destijds was afgespro ken beschikbaar te houden voor een aantal deelnemers en hun vrouwen. In september van het vorige jaar had Okura de organisatoren verzocht het aantal gereserveerde kamers te willen terugbrengen van 315 op 100. Een maand later bleek Okura bereid 130 kamers te leveren. Als afwering van de vordering beriep de directie van het hotel zich er op dat tussen de partijen nimmer een vaste reservering zou zijn overeengekomen en dat het dus Okura vrij stond het aantal kamers terug te brengen tot 130. Dit verweer is door de president verworpen. AD VIES RAAD VOLKSHUIS VESTING: DEN HAAG - De door de re gering voorgestelde regeling voor het voorkeursrecht van gemeenten bij de aankoop van onroerend goed. zal weinig ef fectief zijn. Dit stelt de Raad voor de Volkshuisvesting in een advies aan de regering over het wetsontwerp Voorkeurs recht Gemeenten. In dit wetsontwerp wordt een recht voor de gemeenten geregeld om in be paalde gevallen bij voorrang onroe rend goed te kunnen kopen van eige naren. die hun eigendom willen ver kopen. Het wetsontwerp is opgesteld ter versterking van de positie van de gemeenten bij het kopen van onroe rend goed om daardoor hun ruimtelijk beleid beter te kunnen uitvoeren. Zij worden daarin nu vaak belemmerd, doordat anderen snel grond, waarop gebouwd moet worden, van de eigena ren kopen voor de gemeenten aan bod komen. De regeling kan volgens de Raad voor de Volkshuisvesting wel effectiel zijn ten aanzien van argeloze kopers en verkopers, maar niet ten aanzien van die personen en instanties, waartegen het ontwerp in feite is gericht „Voor wie veel met deze materie te maken hebben, komen bestemmingsplannen veelal niet onverwachtaldus het ad vies. Het ontwerp laat volgens de raad een aantal belangrijke ontsnappingsmoge lijkheden open. waardoor het effect van de wet nog twijfelachtiger wordt. Zo treedt het voorkeursrecht pas m werking een week nadat het in de Staatscourant is gepubliceerd. Ver plichtingen die zijn aangegaan vóór het ter inzage leggen van het bestem mingsplan. mogen ook na de vestiging van het voorkeursrecht nog tot ultr voering worden gebracht. Een geregi streerde overeenkomst, gesloten bin nen een week na publikatie van het voorkeursrecht in de Staatscourant, valt ook buiten het voorkeursrecht. Deze laatste bepaling moet volgens de raad worden geschrapt. De raad beklaagt zich erover dat de regering pas om advies heeft gevraagd, nadat het wetsontwerp bij de Tweede Kamer was ingediend. Omdat de raad is ingesteld als adviescollege niet van het parlement, maar van de regering, acht zij de gevolgde procedure onjuist en niet voor herhaling vatbaar. MOGELIJK TEGENSTEMMERS UIT FRACTIES VAN VVD EN PvdA ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het wordt uiterst twijfelachtig of het compromisvoorstel van PvdA-WD voor een ruimere abortuswetgeving in het parlement zal worden aangenomen. In de Tweede Kamer zal voor het voorstel waar schijnlijk wel een meerderheid te vinden zijn, maar het ziet ern aar uit dat daarna het compromis in de Eerste Kamer niet vol doende steun zou kunnen krijgen. Ja hoor, als u 't lekker vindt, mag u Berenburg best met een zachte g uitspreken. Als de S maar duidelijk is. YAMAL (Rusland) - Drie maanden vroeger dan normaal is de Noord- poolscheepvaart langs de Noord elijke IJszee-route weer op gang ge komen. De ijsbreker Leninen het diesel-elektrisch vrachtschip 'Pavel Ponomaryev' hebben met succes de U-daagse ijstocht van Murmansk naar het schiereiland Yamal beëin digd. Het schip vervoerde bouwma terialen en landbouwwerktuigen. De oorzaak hiervan is mede het ver zet tegen het voorstel in de senaats fractie van WD. terwijl ook een paar PvdA-senatoren geneigd zouden zijn tegen te stemmen. Over het aantal tegenstanders in de liberale senaatskringen wilde fractie leider Van Riel donderdagmorgen des gevraagd weinig zeggen. Naast de voor- en tegenstanders is er volgens hem ook nog een groep weifelaars. Voor Van Riel zelf is de lossere abor tuswetgeving, die wordt voorgesteld in het compromis tussen PvdA en VVD. volstrekt onaanvaardbaar. Hij zal. mede in verband met deze zaak. over Dienstplichtig arts dood na veldloop HAVELTE - De 26-jarige dienstplich tige arts W. Smeenk uit Bedum is don derdagmorgen na een veidloop onwel geworden en op weg naar een zieken- nms overleden Smeenk. afdebngsarts van de 109 afdeling veldartillerie, deed mee aan een sportdag die de arüUene-onderdeleii in de Johannes Postkazeme Havelte hadden geor ganiseerd MR. VAN WESTERING (NATIONAAL CENTRUM KRUISWERK): De Sowjet-Unie heeft woensdag een ondergrondse kemontploffing van middelzware kracht teweeggebracht, zo heeft het seismologisch instituut van de Zweedse stad Uppsala bekend gemaakt De proef die genomen werd in het ge bied van Semipalatinsk in Siberië, had een kracht van ongeveer 100.000 ton int, waardoor de wijzer op de schaal van Richter tot 6,2 uitsloeg. UTRECHT (ANP) - „Het is de vraag of een bevolkingsonder zoek naar baarmoederhals kanker op zich wel zo'n priori teit verdient en of het geld niet beter kan worden besteed aan activiteiten tegen het roken, dat verantwoordelijk is voor het sterven van 5.500 mensen per jaar. Voegen we daar nog de schadelijke bij-effecten in de vorm van onrust, misplaatste angst en spanning en een mis plaatst veiligheidsgevoel aan toe, dan lijkt 'cervix-screening' eerder een massale vergissing dan een gezonde onderne ming". Mr. J. C van Westering van het natio naai centrum voor kruiswerk stelt dat in 'Maatschappelijke gezondheids zorg'. het blad van het NCK Jaarlijks sterven ongeveer 450 vrouwen tengevolge van kanker aan de baar moederhals. Door periodiek onderzoek zouden per jaar 100 levens kunnen worden gered. Op basis van dit gege ven zijn vrouwenorganisaties en politi ci actief geworden en staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) heeft voor het onderzoek 7,5 miljoen beschik baar gesteld Ook de kruisverenigingen zijn er bij betrokken Maar volgens mr. Van Westering zijn inmiddels gegevens bekend geworden die minder reden tot juichen geven. Hij verwijst naar een publikatie in het blad 'Huisarts en wetenschap' waarin twijfels worden geuit over de betrouw baarheid van het laboratoriumonder zoek (veel vrouwen zouden ten on rechte worden behandeld, terwijl vrouwen die wel voor behandeling in aanmerking komen weiden 'gemist'). Bovendien zuu baarmoederhalskanker vaak spontaan genezen. Noodrem Mr. Van Westering steil vast. dat de trein al is gaan rijden' en dat het on mogelijk en evenmin verantwoord lijkt, nu aan de noodrem te trekken. Teveel partijen hebben hun goede naam aan het bevolkingsonderzoek verbonden en het stoppen met de 'screening" zou ook een onaanvaard baar grote onrust en onzekerheid met zich meebrengen Maar het lijkt mr. Van Westering ook niet aan te bevelen, kritiekloos door te gaan. De gulden middenweg is volgens hem het zo goed mogelijk uitvoeren van de a! op gang gezette projecten, met daarbij een verantwoorde gezond heidsvoorlichting. Maar de opzet van nieuwe plaatselijke projecten zou niet moeten worden gestimuleerd. Hij con cludeert. dat het onderzoek op baar moederhalskanker tot nu toe ten on rechte is behandeld als een geïsoleer de. medisch-technische en administra tieve aangelegeheid. een paar maanden uit de Eerste Ka mer stappen. Een andere fervente tegenstander van het voorstel is de liberale senator Fey. burgemeester van Melick en Her kenbosch. ..Ik kan nog niet voorspellen hoe de fractie zal stemmen. Wij hebben woensdag pas de stukken gekregen Mogelijk dat wij volgende week dins dag, als de Senaat voor het eerst na de paasdagen weer bijeenkomt, een da tum zullen bepalen waarop wij het voorstel zullen bespreken", aidus de heer Fey. Het zou volgens hem juist zijn als de abortuswetgeving een vrije zaak wordt, dat wil zeggen dat de kamerleden zon der „fractiedwang" kunnen stemmen. „Ik verwacht geen druk vanuit de Tweede Kamer Dat heb ik trouwens nog nooit meegemaakt Natuurlijk hebben wij wel regelmatig overleg met de Tweede Kamer", zei de heer Fey. Ook Van Riel verwacht niet veel po litieke druk vanuit de Tweede- Kamerfractie. die moeilijk zal kunnen slikken dat haar eigen initiatiefvoor stel door de geestverwanten in de Eer ste Kamer wordt getorpedeerd. „Ais er druk zal worden uitgeoefend, weet ik natuurlijk niet welke invloed die heeft op mijn fractiegenoten. Op mij zal het geen enkele invloed hebber. Dat heeft het nog nooit gehad". aldus Van RieL Noch hij. noch Fey wensen nu al „neuzen te gaan tellen" om te kunnen voorspellen hoeveel steun het compromisvoorstel in de Senaat zal krijgen. De drie christen-democratische par tijen. de SGP en de Boerenpartij heb ben samen 31 van de 75 zetels. Als zij onverdeeld tegen het socialistisch- liberale voorstel stemmen (KVP en AR hebben een eigen initiatiefvoorstel in gediend) zijn er sleqhts zeven stemmen uit. andere partijen nodig om een meerderheid tegen het compromis te krijgen. De WD heeft donderdag de PvdA voorgesteld één gezamenlijk wetsont werp inzake abortus in te dienen. De WD acht het beter dat PvdA en WD ieder hun eigen initiatief-wetsontwerp intrekken en vervangen door een ont werp dat de handtekening draagt van de vier indieners Lamberts-Roethof 'PvdA) en Geurisen-Veder iWD). Het WD-voorstel is een uitvloeisel van het compromis dat PvdA en WD ruim een week voor Pasen over abor tus hebben bereikt. Afgesproken is toen dat mr Geurtsen de nadere uit werking van het compromis ter hand zou nemen en de hoofdlijnen van het akkoord in een concept-wetstekst zou vertalen. Volgende week dinsdag zullen de kamerfracties van PvdA en WD hun oordeel geven over het voorstel van Geurtsen. Van PvdA-zijde wordt op gemerkt dat een en ander niet bete kent, dat het eigen PvdA-voorstel de finitief van de baan is. Naast bet in dienen van één gezamenlijk wetsont werp blijft het mogelijk dat beide partijen bij de behandeling van de abortuskwestie in de Tweede Kamer hun eigen voorstel handhaven en tij dens het debat de inhoud via amen dementen op elkaar zullen afstemmen. DEN HAAG - Op vrijdag 30 april zal weer op paleis Soestdijk voor koningin Juliana het traditionele bloemendefilè worden gehouden. Tijdens het défilé zal in de tuin voor het paleis een manifestatie plaatsvinden, ditmaal georgani seerd door de Christelijke Bond en de Federatie van Oranje- Verenigingen in Nederland geza menlijk. de zgn. Confederatie van Oranje-Verenigingen in Nederland. Aan dit gebeuren, waaraan door 28 Oranje-verenigingen uit het hele land wordt meegewerkt, nemen in totaal meer dan 1600 leden deeL Door de diverse groepen zullen demonstraties worden gegeven op verschillend gebied, o.a. spel, tur nen. volksdansen, trampolinesprin gen. zwemmen, schaken, nettenboe ten. het maken van een zinkstuk. optreden van majorettengroepen. van een boerenkapel en het uitvoe ren van een muzikale show JERUZALEM 'RTRi - Het Israëli sche pond is zondag met twee procent gedevalueerd van 7.52 tot 7.87 tegen de Amerikaanse dollar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13