Raad Terneuzen spreekt donderdag over 'Multivisie'-besluit B. en w. Terneuzen willen feest rond 150-jarig bestaan kanaal „In Zeeland veel behoefte aan banen in administratieve sfeer Rioolpersleiding van Den Inkel naar Kruiningenkost ƒ190.000 PZC/p Oefening ongeluk in kerncentrale SCHEIDENDE HOOFDINSPECTEUR-DIRECTEUR ARBEIDSVOORZIENING J.VAN DER GIJP: Fotowedstrijd Zeeuwse molens GENTS AKTIEKOMITEE: Personenvervoer op spoorlijn kanaal Gent- Temeuzen De handgemaakte sigaar uit Java. WERKGROEP BEREIDT PROGRAMMA VOOR nnNDERDAG 22 APRIL 1976 KORTE ZEEUWSE PERIODE'BOEIEND' EN 'PLEZIERIG' MIDDELBURG - „Er zou in Zee land nog eens een dienst moeten worden gevestigd die een flink aantal mensen uit de administra tieve sector kan opnemen. Dat is vooral ook van belang voor de vele vrouwen die een parttime-baan zoeken. Voor hen zijn er op het ogenblik maar weinig mogelijkhe den." Dat is de mening van de heer J. van der Gijp, hoofdinspecteur- directeur IH.LD.I voor de arbeids voorziening in Zeeland, sinds 1 no vember 1972 en tot 1 mei aanstaan de. Dan vertrekt de heer Van der Gijp (52 jaar) naar Arnhem waar hij in dezelfde functie voor de pro vincie Gelderland is benoemd. De bijna vier jaar dat de heer Van der Gijp in Zeeland ais H.I.D. voor de arbeidsvoorziening werkzaam is geweest, heeft hij als 'boeiend' en 'plezierig' ervaren. Boeiend omdat in deze periode in Zeeland juist en kele zaken met een belangrijk werkgelegenheidsaspect, zoals de vaste oeververbinding Wester- schelde en de mogelijke vestiging van het Italiaanse chemische bedrijf Montedison naar het Sloegebied, hebben gespeeld. Rond de kwestie Montedison heeft de heer Van der Gijp (die ook zitting had in de adviesgroep Montedison) al eens eerder zijn standpunt laten horen, maar hij wil dat graag nog eens herhalen: „Ik ben het niet eens met de wel gehoorde opvatting dat een bedrijf als Montedison in Zee land niet nodig is, omdat de chemi sche sector hier al oververtegen woordigd zou zijn. Ik heb dit altijd bestreden op grond van de ar- beidsmarktcijfers." Uit die cijfers blijkt dat de chemische nijverheid in Zeeland met ongeveer 4800 ar beidsplaatsen bepaald geen over heersende positie inneemt, tegen over bijvoorbeeld de metaalnijver heid met 12 000 arbeidsplaatsen, de bouw- en installatiebedrijven even eens rond 12.000, de handel met 18000 en de landbouw met nog 10.000 arbeidsplaatsen. De heer Van der Gijp: „Ik heb ook als argument naar voren gebracht dat de beroepsbevolking m Zeeland nog steeds groeit en er weinig ex panderende industrieën zijn. Die beroepsbevolking moet op een of andere manier worden opgevangen. Of dat nou gebeurt door Monte dison of door een ander bedrijf, maakt arbeidstechnisch gezien niet veel uit. Men kan natuurlijk uit an der oogpunt een heleboel bezwaren aanvoeren tegen een bedrijf als Montedison, dat is ieders goed recht, maar die bezwaren liggen buiten mijn competentie." Bescheiden De heer Van der Gijp wijst er op dat - als Montedison zich in Zeeland zou vestigen - er niet van de ene dag op de andere enkele duizenden arbeidsplaatsen bij zouden komen, maar gerekend moet worden met een geleidelijke opbouw met hoog uit enkele honderden arbeidsplaat sen per jaar: „En dat kan de Zeeuwse arbeidsmarkt rustig ver werken. Het zou voor de Zeeuwse arbeidsmarkt een goede zaak zijn als het aantal arbeidsplaatsen op bescheiden wijze wordt vergroot." De heer Van der Gijp komt vervol gens tot de uitspraak dat Zeeland daarbij vooral ook nog behoefte heeft aan meer werkgelegenheid in de specifiek administratieve sector. „Ik heb enige tijd geleden het pro vinciaal bestuur eens geattendeerd op een passage in een jaarverslag van een grote bankinstelling. Er stond in dat ze in Amsterdam zo moeilijk aan personeel konden ko men. Dat was overigens nog voor de oliecrisis. Er is toen een oriënterend gesprek geweest, maar we hebben er nooit meer iets van gehoord. Dat is erg Jammer 'Plerierig' heeft de heer Van der Gijp zijn korte 'Zeeuwse periode' ervaren vanwege de 'kleine schaal' en de vele goede contacten met overheidsdiensten en andere instel lingen. Overigens was hij bij zijn komst als h.i.d. geen vreemde in Zeeland. Hij was van 1958 tot. 1966 directeur van het gewestelijk ar beidsbureau in Temeuzen Tussen 1966 en 1972 vervulde hij die functie bij het GAB in Rotterdam en daarna in Den Haag. Ondanks het feit dat zijn Zeeuwse werkkring hem uitstekend bevalt, gaat hij nu toch naar Gelderland, „omdat," zo zegt hij, „ik er voor mezelf van het begin af aan naar had gestreefd om toch ook nog eens een keer op dezelfde stoel in een andere provincie te werken. Mijn vertrek is alleen wat versneld doordat zich plotseling nogal wat verschuivingen binnen het h.i.d.-korps voordeden." In Gelderland volgt hij de heer Spiege- J. van der Gijp. lenberg op die om gezondheidsre denen een andere functie heeft ge kregen. Goed figuur De Zeeuwse arbeidsbureaus be schikken - zo stelt de scheidende h.i.d. met voldoening vast - „over een serie voortreffelijke medewer kers die hun vak op uitstekende wijze verstaan." Hij constateert dat Zeeland, mede daardoor, landelijk een goed figuur slaat met 'plaatsingsbevorderende' activiteiten. Hij wijst daarbij onder meer op het experimentele arbeidsbureau-nleuwe-stljl in Ter- neuzen, het experiment met de plaatsing van 'vacaturemolens' op straat in onder meer Goes en Ter- neuzen en de uitgebreide voorlich ting aan jonge werkzoekenden door deskundige Jeugd- en beroepsconsu lenten. „Zeeland steekt in deze ac tiviteiten landelijk niet slecht af," aldus de heer Van der Gijp. STAATSBOSBEHEER DRAAGT RUIM HELFT KOSTEN GEMEENTERAAD REIMERSWAAL BESLIST DINSDAG YERSEKE - De gemeenteraad van Reimerswaal krijgt in de vergadering van dinsdag aanstaande een voorstel te behandelen om een krediet van 190.000 gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van een rioolperslei ding van het zwembad Den Inkel naar Kruiningen. De aanleg is nodig, omdat bet waterschap geen toestemming GOES - In het kader van de nationale molendag, die op 8 mei wordt gehou den houdt de vereniging 'De Zeeuwse Molen' een fotowedstrijd. De bedoe ling ervan is de aandacht te vestigen op één van de doelstellingen van de vereniging, namelijk het weer draaiend maken en houden van.-het Zeeuwse molen bezit. Het motto van de fotowedstrijd is dan ook 'Molens in Zeeland'. De foto's moeten in zwarUwit zijn uit gevoerd Alle formaten tussen 13 x 18 en 50 x 60 cm zijn toegestaan. De foto's mogen opgeplakt worden op papier ol kaarten (geen spaanplaat of iets derge lijks) en moeten goed verpakt worden opgestuurd aan het secretariaat van de vereniging 'De Zeeuwse Molen'. Molen 'Landzigt' in Wissenkerke. Iedere in zender mag niet meer dan vijf foto's in leveren. Aan de achterzijde van elke foto moeten duidelijk naam en adres van de maker vermeld worden. De fo to's worden het eigendom van de ver eniging 'De Zeeuwse Molen' en worden dus niet geretouneerd. De winnaar ontvangt het boek 'Molens van Zee land' als prijs. Bestuursleden van de vereniging en hun gezinsleden zijn van deelname uitgesloten. De sluitingsda tum is vastgesteld om 1 juü 1976. Een Staande uit de fotografen Wim Mieras van dagblad De Stem en Char ms Strijd van de Provinciale Zeeuwse Courant, zal de inzendingen beoorde- verleent om het overtollige water van het zwembad op het polderwater te lozen. Ruim de helft van de kosten (105.000 gulden) komt voor rekening van staatsbosbeheer, dat de perslei ding nodig heeft voor het afvoeren van het water van het kampeerterrein in Den Inkel. De Reimerswaalse raad zal zich ook uitspreken over de aanschaf van een nieuwe vuilnisauto Daarmee is een bedrag van 150.000 gulden gemoeid. B. en w. vragen de raad ermee akkoord te gaan dat de gemeente de helft van de kosten van de cursus jeugdbegeleider van de KNVB op zich neemt. De Rei merswaalse voetbalverenigingen had den gevraagd 26 van deze cursussen te subsidiëren. De raad stelt ook de tarie ven vast voor het gebruik van een aan tal gemeentelijke gebouwen en lokalen ten behoeve van het jeugd- en jonge renwerk en het bejaardenwerk. Samen met. de gemeenten Borsele en Kapelle wil het gemeentebestuur van Reimerswaal een overeenkomst aan gaan met de firma A. Zegwaard en Zoon in Delft voor het machinaal ve gen van wegen. Voor de gemeente Stafmuziekkorps Leges des Heils verzorgt optredens COLIJNSPLAAT - Het stafmuziek korps van het Leger des Heils, onder leiding van majoor M. S. Cooper, zal zondagmiddag een concert geven in de Nederlands hervormde kerk van Co- lijnsplaat Het optreden begint om half drie. De stafband verleent 's-morgens me dewerking aan de dienst van het leger des heils in Zierikzee en treedt 's- avonds op in de hervormde kerk van Dreischor. Daar zullen ook het zang koor 'Harpe Davids' uit Colijnsplaat en organist Bram Beekman medewerking verlenen. De stafband van het Leger des Heils concerteert zaterdagavond (aanvang 19.30 uur) al in het tehuis 'Vrederust' in Halsteren. Vandaag gaan de muzikanten naar Colijnsplaat waar ze de nacht doorbrengen. De toemee is georganiseerd door het Evenementencomité Colijnsplaat. Reimerswaal is hiermee een bedrag van 37.000 gulden gemoeid. De raad buigt zich ook weer over het voorstel om een bedrag van zes ton te reserveren voor de bouw van een spor thal annex overdekt zwembad in Kruiningen. Tijdens de vorige raads vergadering staakten de stemmen daarover. Bij de discussies over dat voorstel werd toen gewezen op de slechte toestand van het gymnastie klokaal in Yerseke. Thans ls er een voorstel van b. en w. om verbeteringen aan dit lokaal aan te brengen voor een bedrag van 56.500 gulden Verder is er nog een groot aantal voor stellen. betrekking hebbende op het onderwijs, zoals aanschaf schoolmeubi- lair en materialen. De stichting Kin derspeelzaal 'De Boefjes' in Hansweert krijgt als de raad ermee instemt een eenmalige uitkering van vijfhonderd gulden. De raadsvergadering begint om half acht. Tentoonstelling over De Ruvter in Vlissingen vanaf juli VLISSINGEN - De aanvankelijk voor de periode 22 april tot en met 6 mei in het Stedelijk Museum te Vlissingen aangekondigde De Ruyter- tentoonstclling wordt verplaatst naar de periode juli-augustus. Dat is het streven van gemeentearchivaris- vator N. Veldhuis. provincie In eerste opzet was het de bedoeling deze tentoonstelling, die valt in het kader van de breed opgezette festivi teiten voor de herdenking van de 300- jarige sterfdag van M. A de Ruyter. al in april te houden. Dat bieek niet mo gelijk. ook vanwege het rijksmuseum in Amsterdam. Daar heeft men een ei gen De Ruyterzaal ingericht en van het beschikbare materiaal wordt niets uit geleend De tentoonstelling in Vlis- singsen zal wat bescheiden van opzet worden. Getracht wordt de nadruk te leggen op 'de mens De Ruyter" en dat aan de hand van - oude - boekwerken GENT (Bi - Het Gent» Aktiekomilee leefmilieu (GAL) is er voorstander van dat de goederenspoorlijn op de oever langs het kanaal van Gent naar Temeuzen tussen Gent en Zelzale ook wordt gebruikt voor personenvervoer. Dat zou vol gens het GAL een aanmerkelijke ontlasting kunnen betekenen voor de naast de spoorweg gelegen Kennedvlaan. die vooral tijdens de spitsuren druk wordt be door werknemer bied langs het kanaal. In een speciaal memo van de bedrijven op Belgisch en Nederlands grondge- 'er deze kwestie noemt het GAL het inleggen een beperkte capaciteit een logische gang van lefpenode. In het memoprandum wordt uiteen- ïwe idee best te verwezenlijken ls op basis van op Belgische grondgebied Slecht* hier en daar gewenst zijn Zo geeft het GAL in overweging int uit te breiden met een spoorlijn die als uit- voor wordt ondermeer het traject Temeuzen- B EN W: MEER BEDRIJVEN OFFERTE LATEN MAKEN Publiek en jury stelden 'Kunst uit Zeeland III' samen MIDDELBURG - Aan de hand van de publieksvoorkeur en de beoordeling door een speciale jury is uit de ten toonstelling 'Akwarel', gouache, kol- lega' in de Middelburgse Vleeshal de derde reizende tentoonstelling 'Kunst uit Zeeland' samengesteld. Via de publieksvoorkeur van een kleine 1400 bezoekers werd werk van Piet Bulthuis, Frans Jan van der Heide Cor Ruissen ln de collectie opgeno men. De jury koos voor werk van Joop Dam. Wim Hofman. Antoine Mes. Eddy Quite, Ben Sleeuwenhoek en Van der Ven. Dit geheel komt binnenkort voor tentoonstellingen bmnen en bui ten Zeeland beschikbaar. De jury - die naast het publiek een deel van het werk koos - bestond uit de heren H. P. Aletrino. kunstkriticus uit Amsterdam. F. Rutten, beeldend kunstenaar uit Vught, H Schrijen. di recteur van de Stichting Beeldende Kunst uit Maastricht en W. de Meuri- chy, ambtenaar provinciale griffie, als secretaris OOK VOORTBESTAAN BRANDWEER HOEK OPRAADSAGENDA TERNEUZEN - De raad Terneuzen beslist volgende week donderdag over het intrekken van een raadsbesluit om 'multivisie' uit Rotterdam een cen trale antenne-inrichting te laten aan leggen en exploiteren. B. en w. willen op het oude besluit te rugkomen om ook andere firma's de kans te geven offerte te maken. Deze wens is afkomstig van een meer derheid van de commissie Centrale Antenne-Inrichting Temeuzen, die Aanbesteding van onderhoud zeewering Ser-Lippenspolder AXEL - Voor het onderhouden en ver beteren van de zeewering van de cala- miteuze polders Ser-Lippens c.a. in 1976 hebben twaalf aannemingsmaatr schappijen zich aangemeld bij het wa terschap Axeler Ambacht, dat woens dag een openbare aanbesteding hield. De Reugt BV uit Werkendam was met 264.000 de laagste inschrijver, de Hol landse Wegenbouw Zanen BV uit Heemstede met ƒ298.500 de hoogste. De gunning is aangehouden. De overige belangstellenden van laag - naar hoog: Aannemingsmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen BV uit Biervliet 270.000); aannemingsbedrijf W J. de Bruijn BV uit Temeuzen 272.000); Hamelink BV uit Hoek (ƒ275.000); De Rufjsscher en Zoon BV uit Biervliet (ƒ279.000); M. P. Hol BV uit Hulst (ƒ280.000); B. M. van Noordenne BV uit Kockengen (ƒ281.000); M. P. Lu- kasse uit Kloosterzande 284.500): Gebroeders Van den Hemel BV uit Biervliet 285.200); J. Roelse uit Vlis singen (ƒ290 000); BV Aannemingsbed rijf Gebroeders Geldof uit Temeuzen heeft van de mogelijkheid gebruik ge maakt met een alternatieve aanbie ding voor de dag te komen De kosten daarvan komen op 292.000. het pakket van 'Multivisie' onaantrek kelijk en te duur vond De raad krijgt donderdag voorts een voorstel te behandelen om de brand weerpost in Hoek te handhaven. Voor waarde is. dat het aantal vrijwilligers van 11 op 16 wordt gebracht en dat er geld beschikbaar komt voor het verbe teren van kleding en uitrusting als mede een nieuwe brandweerwagen. B. en w. willen voor 190.000.- een drijvende steiger aanleggen in de Otheense kreek Het college heeft be rekend. dat het project in 1979 'zelf- dekkend' kan zijn. School De stichting tot het verstrekken van kleuteronderwijs op gereformeerde grondslag in Terneuzen wil in plan 'Noord' grond kopen voor de bouw van een kleuterschool. Het gaat om een terrein van 1000 m2. De kosten bedragen 48.700,-. Bij de 'grondvoorstellen' zit verder een verzoek van het 'Administratief Dien stencentrum Midden-Zeeland' in Vlis singen om een terrein in plan 'Noord' voor de bouw van een kantoor. De op pervlakte is 1200 m2, de prijs 58.440,- B. en w. stellen de raad voor mevrouw L. van der Plas-Tanis te benoemen in het bestuur van de Stichting Protes tantse Ziekenzorg Zeeuwsch- Vlaanderen. Ze vervult de vacature, ontstaan door het vertrek van burge meester J. C. Aschoff. Tenslotte vermeldt de raadsagenda het voorstel tot het nemen van een voorberetdlngsbesluit voor de hoek De Jongestraat Herengracht De AMRO-bank wil op dit punt een dis trictskantoor bouwen. Momenteel geldt voor het terrein het uit '46 date rende bestemmingsplan 'Binnenstad'. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. Beroepingsberichten NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Kamerik: S. P. van Assen- bergh te Nljkerk; beroepen te Gameren: J Vroegindeweij te Katwijk aan Zee; beroepen te Stellendam: H. W. Rlpha- gen. kandidaat te Reeuwjjk; beroepen te Dieren (toezegging): G. J. van Emb- den te Bodegraven. Aangenomen naar Houtrijk en Polanen G. J. Voortman te Oud-Vossemeer: aan genomen naar Staveren: K. Beukens, kandidaat te Wageningen. Bedankt voor Beekbergen (toezegging): D. Heikoop te Herwijnen; bedankt voor Noordoostpolder (wijkgem. Marknesse-Lutteigeest): C. Vijfhulzen te Oosterend; bedankt voor Rljssen (toezegging): J. den Hoed te Sliedrecht: bedankt voor Alblasserdam: K Exalto te Hasselt; bedankt voor Boven- Hardinxveld: G. H. van Kooten te Delft. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Enkhuizen: L. Blok te Ca- pelle aan den IJssel. (Slot van pagina 1) verkregen, zo maakte hij duidelijk. Aan de andere kant betoogde geneesheer-directeur Schuling, dat voor het ziekenhuis in dit geval 'het transport' al vlug genoeg ging. „Wij za ten eigenlijk in een gespreid bedje, we wisten van tevoren dat er een oefening zou zijn. Wij hadden onze tijd nodig om (ADVERTENTIE i Gemaakt van de fijnste tabakken uit de Vorstenlanden var Midden-Ja va. Vervaardigd door slanke Javaanse vrouwenhanden Corona 58 cent. Verpakkingen van 5,10 en 25 stuk* Senoritas 37 cent. Verpakkingen van 10 en 50 stuks. de voorbereidingen goed te organise ren. We hebben hiermee een stuk erva ring opgedaan, die bij een volgende oe fening het ziekenhuis in staat stelt om ook de opvang van de patiënt sneller te organiseren" Van groot belang in het geheel achtte de heer Schuling, dat men door de aanwezigheid van het isotopenlabora- torium in 'Bethesda-St Joseph' erva ring heeft met 'nucleair werken'. „De winst is. dat je bij zo'n oefening ziet, dat de opvang en in het bijzonder het schoonmaken van radio-actieve be smetting van de patiënt nog doelmati ger kunt gaan doen". Het is bij de PZEM en het Vllssingse ziekenhuis de opzet, dat 'te zijner tijd' opnieuw een aangekondigde oefening wordt gehouden, waarin radioactieve besmetting een element is. Daarna denkt men aan een verrassingsoefe ning. De ervaringen van de oefening van woensdag zullen worden verwerkt in het bij te werken concept-draaiboek, dat ook zal worden gebruikt bij even tuele werkelijke ongevallen in het ge controleerde deel van de kerncentrale. VOLGEND JAAR MOETHET 'KANAAL JAAR' WORDEN TERNEUZEN - B. en w. van Ter neuzen voelen voor een groots op gezet feest ter viering van het 150- jarig bestaan van het kanaal Gent Terneuzen in 1977. Het college wil - 'als eerste stap' - komen tot het in stellen van een werkgroep, die zich moet bezighouden met het ontwer pen van een programma. De groep zou moeten bestaan uit vertegenwoordigers van Temeuzen. Sas van Gent, Zelzate en Gent, de kring van werkgevers in de kanaal zone. rijkswaterstaat en het haven schap Temeuzen. Eerste leden zijn inmiddels de Ter- neuzense wethouders drs A. J Rekveld en drs. R. C. E. Barbé. chel algemene zaken B. van Wouwe en voorlichtingsambtenaar J C. Robe sin. Deze laatste heeft over de vie ring van 150 jaar kanaal contact ge had met hoofdingenieur-directeur J Zuurdeeg van Rijkswaterstaat in Zeeland. De heer Zuurdeeg op zijn beurt beloofde overleg te plegen binnen zijn dienst over - onder meer - de uitgave van een gedenkboek. Kanaaljaar Ais het aan Robesin ligt. wordt 1977 een compleet 'kanaaljaar'. Hij zegt: 'Je zou een aantal activi teiten die ieder jaar gehouden wor den bij de jubileumviering kunnen betrekken Ik denk daarbij aan de braderie, het jazz-festival en het filmfestival Daarnaast ziet het ern aar uit, dat Temeuzen in 1977 con- gresstad wordt van 'Schuttevaer' en ook dat is mooi meegenomen." Binnen de Temeuzense midden stand wordt gedacht aan het orga niseren van een handelsbeurs in een tent of tentoonstellingshal op Het Java. B. en w. willen bij alle feestelijkhe den de Nederlandse en Belgische 'buurgemeenten' betrekken. Zij kunnen op korte termijn het ver zoek .verwachten om een vertegen woordiger beschikbaar te stellen voor de werkgroep. Ook zullen er contacten worden gelegd met een groot aantal instellingen, variërend van middenstandsorganisaties tot de VW's. HERDENKING GEVALLENEN TE VLISSINGEN VLISSINGEN - Dinsdag 4 me» wordt ter gelegenheid van de nationale her denking van de gevallenen tijdens de tweede wereldoorlog op de Noorder begraafplaats te Vlissingen een bij eenkomst gehouden. Tijdens de dodenherdenking worden degenen herdacht die in de tweede we reldoorlog in het belang van het ko ninkrijk zijn gesneuveld- Tevens wor den de slachtoffers herdacht die dooi oorlogshandelingen en terreur zijn om gekomen. Er wordt te VTlssinger. geer stille tocht gehouden. Belangstellen den worden uiterlijk 19.50 uur ver wacht in de aula van de Noorderbe graafplaats. Van 19.45 uur tot 30 se conden voor 20 uur zullen de kerk klokken in de gemeente Vlissingen lui den. Om 19.55 uur brengt de koninklijke harmonie 'Ons Genoegen' op de be graafplaats enige toepasselijke muzie kwerken ten gehore. Vanaf 20 uur worden twee minuten stilte in acht genomen. Na dit stille eerbetoon wordt de nationale driekleur gehesen en speelt 'Ons Genoegen' twee coupletten van het Wilhelmus

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9