Kidder in orde Oranje-Nassau Gieterijen in Bergen op Zoom gaan fusie aan: voor!50 man minder werk ESr Inspecteur Meijer te Middelburg Gier laat zich niet verschalken PZC/r kunst Mr. Van Vollenhoven opent zaterdag 8 mei EZ A C-veld in Axel Acht kraanvogels boven W-Zeeuwsch- Vlaanderen DUIVELAND - De bouw van het dorpshuis in Oosterland is uitgesteld. De raad Duiveland heelt woensdaga vond tijdens de raadsvergadering het voorstel van b en w om het hervormd verenigingsgebouw hiervoor aan te kopen 40.000,-) verworpen. De raadsleden konden zich niet verenigen met de voorwaarden die de diaconie van de hervormde gemeente aan de verkoop hadden verbonden. De diaconie wil in de nieuwe beheers commissie met evenveel kerkeraadsle- den vertegenwoordigd zijn als de ge meente Duiveland. Het eisenpakket betrof verder het recht op kosteloos gebruik van het gebouw voor bijeen komsten die onder verantwoordelijk heid vari de kerkeraad vallen. Dit houdt onder meer in: zondagsschool, vrouwenvereniging, crèche en jeugd werk. Deze eisen gingen de raadsleden, die herhaald op de noodzaak van een goed geoutileerd dorpshuis in Oosterland wezen, te ver. B en w besloten het voorstel terug te nemen voor nader be raad. Het college had met de aanbe steding en de aankoop van het gebouw haast in verband met de te verwachten dacw-subsidie. 'CENTRUM VAKOPLEIDING KREEG DOOR U UITSTEKENDE NAAM' MIDDELBURG - Bij zijn af scheid als inspecteur bij het Districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zeeland is woensdag de heer G. Meijer ing. te Middelburg benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Tijdens een drukbezochte en in informele sfeer gehouden receptie in res taurant 'De Abdij' maakte woensdagmiddag de heer J. van der Gijp, de hoofdinspecteur-directeur van het Zeeuwse districtsbureau de benoeming bekend. De heer Meijer nam na een 35-jarige loopbaan - begonnen op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Dordrecht - afscheid in ver- AFDELING ZEELAND 'TEMPO DOELOE' HOUDT VERBROEDERINGS AVOND MIDDELBURG - De vereniging van Indische-Nederlanders Tempo Doeloe, afdeling Zeeland, houdt zaterdaga vond een 'verbroederingsavond' in de concert- en gehoorzaal te Middelburg. Aan deze ontspanningsavond wordt onder anderen medewerking verleend door de Bax-family uit Oost-Souburg Deze muzikale familie is diezelfde avond op de televisie te zien in het programma 'Stuif-es in' Verdere medewerking verlenen de Se ven Heavens dansgroep, de Tempo Doeloe dansers en de Ramblin Steve Johnson band die de dansmuziek ver zorgd. Voorts zijn er nog enkele verras singen voor de bezoekers. De avond begint om 8 uur. band met pensionering. Hij vierde woensdag precies zijn 65e verjaardag. Een geanimeerde en informeel gehou den receptie met een tot twee beperkt sprekersaantal, dat het kort en gezel lig hield; zo haalde de heer Van der Gijp vooral anekdotes op uit de lange periode, dat hij op verschillende standplaatsen met de heer Meijer heeft samengewerkt. In het kort ging hij de loopbaan na van de in Vriezen- veen geboren heer Meijer. Na een korte 'aanloop' in dienst van een waterschap en de Grondmij. trad de heer Meijer in 1941 in dienst bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Dord recht. waar hij onder meer was belast met de looncontrole in de bouwnijver heid. een controle op 'zwarte lonen', een toen al gesignaleerd verschijnsel Nadat de heer Van der Gijp gezamen lijke herinneringen had opgehaald aan de oorlogsperiode ging hij nader in op de tijd die de heer Meijer in Middel burg werkte Hier werd de heer Meijer in 1953 benoemd tot inspecteur bij het districtsbureau „Mede door uw inzet kreeg het centrum voor vakopleiding in deze provincie een uitstekende naam." aldus de heer Van der Gijp. die voorts herinnerde aan de stimulerende activiteiten van de inspecteur voor het arbeidsbureau en zijn werk voor de ge handicapten. ..die een bijzondere plaats in uw hart hadden Tenslotte maakte de hoofdinspecteur de benoe ming tot ridder bekend en vroeg hij mevrouw Meijer haar echtgenoot de bij deze onderscheiding behorende ver sierselen op te spelden. Als geschenk bood de heer Van der Gijp een (nog te verschijnen) boekwerk aan. De heer D. Boogerd uit Middelburg, die namens de directeuren van de Ge westelijke Arbeidsbureaus in Zeeland sprak, bood het geschenk van het per soneel aan, een tuinomament, met nog een aparte attentie voor mevrouw Meijer. In zijn toespraak noemde de heer Boogerd de scheidende inspecteur een man van de oude stempel in positieve zin. een man met een eigen stijl, die een arbeidzaam leven afsluit. In dit verband sprak de heer Boogerd over een 'niet aflatend enthousiasme' en een 'fanatieke ijver' voor het vakop leidingscentrum. Namens alle direc teuren dankte de heer Boogerd de heer Meijer voor het vele wat hij in zijn lange 'Zeeuwse periode' voor de arbeidsbureaus heeft gedaan. Mevrouw Meijer speldt haar echt genoot de versierselen op. Miel Cools een fijne sfeer in kleine kring SLUIS Tearoom De Lindenhoevc De eerste activiteit van 'Uit in Zeeuws Vlaanderen' in deze lokatie: een optre den van de Belgische troubadour Miels Cools. De gratis consumptie ter compensatie van de drie kwartier wachten op het eerste liedje van Miel Cools kon er niets aan veranderen: Het grote pu bliek bleef weg woensdagavond, niet ffleer dan 13 stoelen werden bezet door betalende bezoekers. Een onverdiende situatie. Voor Miel Cools in de eerste plaats: „Zo heb ik het nog nooit mee gemaakt". Voor 'Uit', dat in de 'Lin- denhoeve' een prachtige lokaliteit in bet centrum van Sluis had gevonden, niet minder. Voor de microfoon sprak de trouba dour niet specifiek uit dat de opkomst hem bitter tegenviel Hij zei alleen dat het hem altijd alleen het moeilijkst had geleken om op te treden in zoiets groots als 'Carré' tot woensdagavond m Sluis. Miel Cools stond - zoals was te ver wachten overigens - m voor kwaliteit, met zijn tokkelende gitaar, zijn lage Vlaamse stem en zijn liedjes van Ed Leeflang. Emdt van Altena, Bert Broes en Jaak Dreesen. Het programma be gon triest met liedjes over mensen, pakhuizen, standbeelden van helden van het slagveld en helden van de geest. Een geweldig lied over de een zaamheid waardoor onhoorbare dingen hoorbaar worden - en met: ,3en je ooit zo eenzaam geweest - dat je de tijd melding belde om tenminste tlch een stem te kunnen horen?". Mooie beel den van woorden met een vleugje me lancholie en een vleugje ironie". In „Zo zou ik zijn", werd een toespeling ge maakt op de geringe belangstelling Vanaf het moment kreeg Miel er weer plezier in evenals zijn aandachtig luis terend gehoor, dat ondeugend lachte om Van Altena's vertaling van het Brassens nummer over het rossje en het eikeblaadje, dat even opschrok van de uitbundige feesten die veel leukef hadden gekund en van zijn werkelijk prachtige liefdesliedjes om hun func tionele begeleiding. En er was gelukkig ook genoeg oppor tunistisch engagement,over Nederland en Vlaanderen bijvoorbeeld, om het voor iedereen met realiteitszin toch leuker te houden. Alles bij elkaar: een fijne sfeer in kleine kring. F.F. AXEL - Mr. Pieter van Vollenhoven opent zaterdag 8 mei het vliegveld van de 'Eerste Zecuwsch-Vlaamse Aeroclub' (E.Z.A.C.) op Smitsschorre in Axel. Het is de bedoeling dat de heer Van Vollenhove - die om 14 uur arriveert - rond 15.15 uur de lucht ingaat voor een 'openingsvlucht' Zijn zweefvliegtuig, een Schleischer KA 7. zal worden bestuurd door de heer H. van der Heyden en geë scorteerd door twee andere toestellen Aan de officiële ingebruikname van het E Z.A C -veld is een grote luchtvaartshow verbonden. Die begint om 13 uur met para-sailing door het Pepsi Parateam. Verder zijn er demonstraties van het Heineken Parateam en gaan er een gas- en een hetelucht ballon de hoogte in. Mr. Van Vollenhoven zal om 14.45 uur deelnemen aan een vlootschouw Het pro gramma wordt besloten met demonstraties van fabriekstoestellen en andere zweefvliegtuigen. Aan de opening werken twee muziekkorpsen en een drumband mee. provincie DONDERDAG 22 APRIL 1976 PERSONEEL ZO VEEL MOGELIJK WEG VIA 'NATUURLIJKEAFVLOEIING' DRIEWEGEN - De Amerikaanse gier, die sinds dinsdagmiddag in de Coudorpse polder onder Driewegen huist, laat zich niet vangen. Alle pogingen om het dier te pakken, of met een verdovingspistool te schie ten, zijn tot nu toe mislukt. Men is het er niet over eens wat voor een gier. het precies is. De een noemt de grote vogel een vale gier, terwijl anderen hel weer over een Amerikaanse grtijze gier hebben. Algemeen wordt aangenomen dat het dier ontsnapt is uit een dieren tuin. een vogelpark of iets derge lijks. Jachtopziener C. A. Sinac vermoedt dat de gier uit noordoos telijke richting is gekomen, genen de windrichting de afgelopen dagen Dinsdagmiddag werd de gier voor het eerst bij Baarland gesignaleerd Pogingen van dierenarts J L. J Gakcer uit Ovezande om de vogel 's avonds met een verdovingspistool te schieten mislukten. Met zo'n pis tool kan alleen op afstanden van minder dan acht meter met succes worden gewerkt, maar de gier vliegt steeds opzodra men hem tot een meter of twintig benadert. Een ver dovingsgeweer zou meer resultaat kunnen hebben maar zover bekend is in de omgeving een dergelijk ge weer niet beschikbaar Dierenarts Gakeer is van mening dat de gier niet ziek is. Wel heeft hij de indruk dat de vogel vermoeid is. De zeldzame verschijning in het Be- velandse polderland levert geen ge vaar op voor mens en dier omdat gieren aaseters zijn. en dus alleen maar kadavers eten Men wil probe ren de vogel te vangen omdat hij anders een wisse dood tegemoet gaat wegens het ontbreken van ka davers. Er wordt niet over gedacht om hem dood te schieten GIETERIJEN VAN ASSELBERG VERDWIJNEN UTRECHT (ANPl - De ijzergieterijen Asselberg en Holland (een volledige dochter van de Verenigde Machine Fabrieken) in Bergen op Zoom hebben besloten te fusioneren. Bij de twee be drijven werken in totaal 925 mensen. Er zal binnen het geïntegreerde be drijf slechts werk zijn voor 770 men sen. De directies van beide bedrijven hebben dit woensdag meegedeeld. Begin 1975 besloten beide bedrijven te onderzoeken of enige vorm van sa menwerking zinvol zou zijn. Uitgangs punt daarbij was voor het onderzoek het creëren van een sterke positie voor beide ondernemingen, een impuls te geven aan de structuurverbeterig van de Nederlandse ijzergieterij-branche en het veilig stellen op langere termijn van de renteabiliteit en de werkgele genheid in deze voor West-Brabant be langrijke bedrijfstak, aldus de direc ties. Het onderzoek wees uit. dat een Commissie praat met Zeeuws-Vlaamse ziekenhuisbesturen TERNEUZEN - De commissie inzake advies en bemiddeling ziekenhuissi tuatie Zeeuwsch-Vlaanderen praat volgende week woensdag met een ver tegenwoordiging vzn de Zeeuwsch- Vlaamse ziekenhuisbesturen over het interim-rapport dat de commissie on langs uitbracht over de ziekenhuis- problematiek in het gebied. Het over leg is in Breda. tn het rapport verwrkte de commissie ces voorstellen voor de toekomst. Ze variëren van het stichten van een zie- cenhuis voor de hele streek tot het nandhaven van de huidge situatie. De oesturen van de Zeeuws-Vlaamse zie- cenhuizen hebben tot 15 april de kans *ehad om op het stuk te reageren Zo vel het interim-rapport als de reacties fijn tot dusver in de vertrouwelijke sfeer gebleven. volledige samenvoeging van beide be drijven het meest wenselijk was Dit betekent dat de gieterijen van Assel berg ln Bergen op Zoom en in Roosen daal worden opgeheven Een nieuwe gieterij zal binnen twee Jaar worden gebouwd op het terrein van gieterij Holland, zo zeggen de directies De VMF-dochler Holland is naast een gieterij ook een machinefabriek Hier door zullen de gefuseerden tevens over deze fabriek kunnen beschikken De Nederlandse Herstnictreringsmaati schappij iNehemi. de vakbeweging en de fusiecodecommissie ajn van een en ander op de hoogte gebracht. De di recties hopen het overschot aan perso neel via natuurlijke afvloeiing te rege len. Daarover zegt J. A. Stehmann. woordvoerder van de Industriebond NKV en NVV: ..Hoe je het ook bekijkt, deze fusie kost 150 arbeidsplaatsen Als je die optelt bij de 190 die de Etna in Breda heeft gekost, dan vinden wij dat West-Brabant zijn steentje wel heeft bijgedragen aan de herstructure ring van de gieterij-branche zoals de Nehem heeft voorgesteld 1 G. van Os van de Unie BLPH 'de meeste van de 150 arbeidsplaatsen die overbodig worden, vind je in de indirecte sector Wij eisen dan ook voor onze leden werkzaam in die sector volledige handhaving van de arbeidsplaatsen" De directies van beide bedrijven vin den het essentieel voor het doorgaan van de fusie dat zij geldmiddelen 'krij gen voor de noodzakelijke investerin gen. Stehman: Zij zoeken naar een nieuwe structuur, omdat de VMF zich terugtrekt. Het liefst zien zij dat de staat voor een derde gaat deelnemen. Asselberg en Holland zullen dan hei overige inbrengen Van O.v Er moet echt wel geld komen voor investenng- drijf zal alleen al een investering van meer dan 30 miljoen gulden nodig zijn Werkgroep Culturele Raad Terneuzen wil deskundigen voor het sociaal-cultureel werk TERNEUZEN - De werkgroep vor ming en ontwikkeling van de Terneu- zense culturele raad wil proberen een of meer deskundigen op het terrein van het soriaal-rultureel werk aan te trekken om zo het verlies goed te ma ken dat is ontstaan door het bedanken als lid van directeur H. van den Berg van de 'centrale stichting". De werkgroep stelde woensdagavond vast dat ze momenteel behoefte heeft aan meer informatie op dit terrein De leden toonden zich verder enthousiast over de 20 voorstellingen die het pop pentheater 'Plezier van de heer Van de Wateren heeft gegeven voor leerlingen van de lagere klassen van het basis onderwijs. De werkgroep zal voorts nog contact zoeken met Uit in Zeeuwsch- Vlaanderen' om tot een aantal school voorstellingen voor het seizoen 1976- 1977 te komen. Collecte BRESKENS - De In Breskens gehou den collecte voor de Slmavi heeft een bedrag opgeleverd van 686.45. Het is opvallend dat de vogel steeds in de Coudorpsepolder blijft. Als men hem tot op een meter of twin tig benadert, slaat hij zijn ruim an derhalve meter brede vleugels uit en vliegt met trage wiekslagen een eindje weg om een paar honderd meter verder op neer te strijken Op de foto: De gier in volle vlucht. Bouwdorpshuis BIJ AFSCHEID VAN DISTRICTSBUREAU ARBEIDSVOORZIENING TERNEUZEN - Het Leger des Heils houdt donderdag 29 april een 'vrouwen-ontmoetingsdag' in de Ter- neuzense Opstandingskerk. Deze bij eenkomst is bestemd voor vrouwen bonden en andere belangstellenden uit Zeeuwsch-Vlaanderen en omstre ken. De deelneemsters worden om 9.45 uur verwacht. Ze krijgen dan koffie. Om 10.15 uur wordt er gezongen en om 10.30 uur begint de ochtendbijeen komst. Om 13 uur wordt er een infor matiefilm over het Leger des Heils ver toond. om 13.30 uur is er opnieuw zang en om 13.45 udr wordt een wijdings- dienst gehouden. De bijeenkomst staat onder leiding van kolonel mevrouw T. Kruisinga uit Amsterdam. Verder ver lenen medewerking: zangkoren uit Spijkenisse en Souburg. Gerda Holle man en een tamboerijn- en spelgroep uit Spijkenisse. Dé paasverrassing van het afgelopen lange weekeinde was naast het toch nog meevallende weer. een troepje van acht kraanvogels. Ze werden boven West-Zeeuwsch-Vlaanderen waarge nomen. De Oostburger J. de Zwart zag de zeldzame vogels maandagmiddag omstreeks 17 uur laag noordoost- waarts vliegen. „Eenmaal voorbij Oostburg," aldus de waarnemer. streken ze neer doch korte tijd later vlogen ze op en trokken zij verder in de richting van Groede waarna ze hun koers meer oostwaarts verlegden." Ze hadden echter sterk de neiging tot da len zodat hij vermoedt dat de kraan vogels ergens tussen Groede en Bres kens de nacht hebben doorgebracht. Het vliegbeeld van de ongeveer 115 cm grote vogel lijkt veel op dat van een blauwe reiger met dien verstande dat de kraanvogel tijdens de vlucht de hals gestrekt - hetgeen door de heer Zwart duidelijk kon worden gezien, naast andere opvallende kenmerken - en de blauwe reiger de hals ingetrok ken houdt. We vermelden dat voor alle duidelijk heid maar even, omdat er maandag Eén bezwaar tegen verlenen hinder wetvergunning aan garagehouder KORTGENE - Tijdens een hinderwet zitting. woensdag in hewt gemeente huis te Kortgene kon men bezwaren kenbaar maken tegen het verlenen van een hinderwetvergunning aan de heer J. de Koster voor het exploiteren van een garagebedrijf aan de Havelaar- straat te Colijnsplaat. Slechts één be zwaarde was aanwezig. Deze woont naast het bedrijf. Hij deelde mee dat hij veel last ondervindt van de exploitatie van dit bedrijf. Reeds eerder had hij schriftelijke be zwaren ingediend. ook reigers over Zeeland getrokken zijn. Zo zagen we tweede paasdag om ongeveer kwart voor twaalf drie blauwe reigers dwars over Walcheren trekken. Op ca. 40 meter hoogte bok sten zij tegen de straffe noordooster in. Met trage, zware vleugelslag vlogen zi) in een golvende vlucht over Grijpsker- ke. en Serooskerke richting Veere On danks de krachtige tegenwind vorder den zij behoorlijk snel en waren zij binnen enkele minuten uit het zicht van onze sterke 12x40 veldkijker ver dwenen. Overigens is er de afgelopen dagen ge regeld vogeltrek te zien geweest. Kleine groepjes zangvogels zoals kneu tjes, vinken, putters, graspiepers en andere soorten zagen we geregeld, heel laag vliegend om maar zoveel mogelijk beschutting te hebben van beplanting langs wegen en boerderijen, in noord oostelijke richting vliegen. Ook vlak langs de kust zullen er ongetwijfeld vogelverplaatsingen te zien zijn ge weest. Zaterdagmiddag verplaatste zich, toen langs de kust dichte mistbanken dre ven. de trek van bijvoorbeeld sterns, landinwaarts. Zo zagen we om 15 uur enkele visdiefies over Middelburg ko men. Daarna hoorden wij er nog en kele roepen, doch die kregen we niet tijdig in het vizier om ze ook nog te zien. Vandaar dat het zo prettig is vo gelgeluiden te kennen, ook al werk je in de tuin en sta je voortdurend met je hoofd naar beneden dan kun je toch alleen al aan het geluid dat ze voort brengen de juiste soort terstond de termineren al is geregelde controle vanzelfsprekend nodig om te kijken oj niet een spreeuw, die zo goed kan imi teren, probeertje om de tuin te leiden. Verder ontvingen we van de heer R. Villee te Veere bericht dat hij vrijdag te Sint-Laurens drie zwaluwen heeft, gezien. De heer J. de Zwart meldde de ieerstehuiszwaluw te Oostburg. waargenomen op 2e paasdag. De heer P C. Zuijdweg te Kots zag zaterdag middag twee beige gekleurde roofvo gels boven Noord-Beveland cirkelen, die langzaam, alsmaar zeilend op stift gehouden vleugels, in grote kringen dreven in de richting van Colijnsplaat. ..Een ongelooflijk mooi gezicht, ik heb ze lange lijd in de kijker kunnen hou den, totdat ze uit het zicht verdwenen." aldus de opgetogen heer Zuijdweg. Bo ven Goes zag de heer T. Sluijier twee boerenzwaluwen en bij de Zuidhoekin- laag te Zierikzee tenslotte nam de heer H. Bijl maandag drie visdiejjes waar. P. SCHOLLEVAEP. ONTMOETINGSDAG VOOR VROUWEN LEGER DES HEILS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7