Voor eind mei aanbesteding versterking 20 km zeedijk Stalen brug naar nieuwe aanlegplaats van Olau Meer kansen op redding van Smit Bolnes Onderwijsinspecteur: al bestaansrecht voor kleuterschool met 15 leerlingen 9Voorkeur voorbouw stormvloedkering in haven van Stavenisse9 Meisje (3) bij aanrijding St.- Maartensdijk verongelukt Man gewond bij arbeidsongeval in Oost-Souburf almanak 'I KOFFIEHUIS OONDERDAG 22 APRIL 1976 OVERZICHT STUURGROEP DIJKVERSTERKINGEN OOSTERSCHELDE: irovincie MIDDELBURG - Uit een overzicht van de stuurgroep dijkver sterkingen Oosterschelde blijkt dat voor eind mei de versterkin gen van in totaal ruim twintig kilometer zeedijk langs de Ooster schelde zal worden aanbesteed. Woensdag 28 april zal in Kortge- landbouwhaventje verdwijnt en de verbinding met de vissershaven het best tot haar recht komt, worden ge reed gemaakt. De versterking van de zeedijk en de polder Schouwen in het district Borrendamme op Schouwen- ne worden aanbesteed de versterking van het vijf kilometer Duiveiand zal binnen de gestelde ter- lange dijkgedeelte tussen de veerhaven van Kats en de kom van Colijnsplaat. Over de grondverwerving wordt onderhandeld. 'VERKRIJGEN GROND DIJKVERZWARING NIET ALTIJD EEN MAKKELIJKE ZAAK' Op 26 mei worden drie werken aanbe steed. Op Noord-Beveland is dat een dijkgedeelte van ongeveer één kilo meter van de Anna Frisopolder. Even eens op 26 mei is de aanbesteding van de verzwaring van de zeedijken tussen Bralnisse (Stoofpolder) en Ouwerkerk (haven van Vianen), over een lengte van elf kilometer. Onderhandelingen over de aankoop van de gronden, no dig voor de verzwaring, zijn momen teel gaande. Het is ook de bedoeling dat op 26 mei het 3,5 km lange dijkgedeelte vanaf de stad Tholen tot aan de hoek van de Raze mijpolder wordt aanbesteed. Het bestek hiervoor is momenteel nog in voorbereiding. Ook voor dit dijkge deelte zijn onderhandelingen voor grondaankoop gaande. Grondverkoop "Het blijkt, dat het verkrijgen van gronden voor de partiéle dijkverzwa ring niet altijd een gemakkelijke zaak is. Weigering tot grondverkoop kan in het werk ernstige vertraging met zich meebrengen, hetgeen het schema van de uitvoering kan beïnvloeden", is de ervaring van de stuurgroep dijkver sterkingen Oosterschelde. De stuur groep vindt dat er in het algemeen on zekerheid is over de wijze van afslui ting van de Oosterschelde. Dit maakt, zo vindt de stuurgroep, het nemen van beslissingen ten aanzien van sommige dijkgedeelten erg moeilijk. „Dit geldt vooral wanneer daarbij belangen van particu.ieren en van natuurbehoud zijn betrokken". Het versterkingswerk van het drie kilometer lange dijkvak Jonk vrouw Anriapolder, Katspolder en Leendert Abrahampolder op Noord mijn (begin mei) klaar zijn. Met het werk is eind juni 1955 begonnen. Nog voor de paasdagen is het bestorten op de vooroever voor de Weversinlaag en de Flaauweringsinlaag bij de Schelp- hoek opgeleverd. In totaal is 50.000 ton fosforslakken aangebracht. Op Tholen is in de eerste helft van maart begon nen met het spuiten van zand in het buitendijkse depot bij de Noordpolder. Dat gebeurt ten behoeve van het aan de binnenzijde 'in den droge' te ver zwaren gedeelte van de zeedijk in deze polder. Dit werk is een onderdeel van de verzwaring van het dijkvak Muije- polder, Oudelandpolder en Noord polder bij Sint Maartensdijk. Op 7 april is de versterking van de zeedijk Zandkreekdam-Kattendijke op Zuid- Beveland aanbesteed. Het betreft hier een dijkvak van ongeveer 7 km lengte. „Onderdeel van het werk vormt de versterking van een ongeveer 700 me ter lang dijkgedeelte ter plaatse van de inlaag westelijk van het Goese Sas. In overleg met de Stichting Natuur en Mi lieu zal de uitvoering van dit onderdeel pas in 1977 aan de orde komen", maakte de stuurgroep bekend. De stuurgroep heeft zich voort bezig ge houden met de problemen die de ver hoging van de zeedijk van de calami- teuze Wilhelmlnapolder bij de Zand- kreekdam met zich zal meebrengen voor het restaurant Bistro Katseveer. De verder technische uitwerking van de verzwaring van de zeedijk tussen Kattendijke en Wemeldinge wordt VLISSINGEN - Morgen, vrijdag en za- momenteel voorbereid. terdag houden de leden van scouting M Vlissingen een aantal activiteiten ter stuar6r0eP heeft besloten aan mi- gelegenheid van St Jorisdag (23 april). mster Westerterp van verkeer en wa- Vrijdagochtend is er een vlaggeparade in de tuin van de voormalige Willem IH KindprPtl «hVIlfon kazerne. Hierbij zullen alle Vlissingse 31ILHICI1 groepen aanwezig zijn:de Golfbrekers, de M. A. de Ruytergroep, de Schelde- zwervers, de Watergeuzen, de St. Willi- brordusgroep en de Pieter Maritzstam. Zaterdag is er voor de welpen en ka bouters 'n speurtocht door de stad. De ouderen (de padvindsters en verken ners) nemen deel aan een fietsenrally over het zuidelijk deel van Walcheren. Na afloop van de fietsenrally en de speurtocht volgt een bijeenkomst in de Willem IH-kazerne. Beveland is begin maart voor de tweede maal opgeleverd, zo meldt het overzicht. „Er komt hierop aan de noordkant van de Leendert Abraham polder nog een vervolg in de vorm van verhoging en verzwaring van de zee dijk tussen Katshoek en de werkhaven te Kats".Er zijn onderhandelingen gaande met grondeigenaren en pach ters over het verwerven van de gron den. Op de onteigeningszitting ovei deze werkzaamheden is niemand ver schenen. De stukken voor het aanleg gen van een dijk buitenom de kom van Colijnsplaat, waardoor het voormalige VVD- vergadering in Middelburg MIDDELBURG - Voor de afdeling Middelburg van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (wd) spreekt dinsdagavond 27 april de heer J. D. de Voogd, lid van provinciale staten over het onderwerp "Wat wil de WD?'. De bijeenkomst, die in 'De Brasserie' wordt gehouden, begint om half negen. St.-Jorisactiviteiten Scouting Vlissingen lerstaat te berichten 'dat haar voor keur - terwille van het behoud van het fraaie uitzicht vanaf de weg op de dijk naar beide zijden - uitgaat naar een buitendijkse verzwaring van de zee dijk ter plaatse van de boerderij Stel- hoeve en de camping Klein Stelle bij Wemeldinge. Als overweging heeft ge golden, dat bij een binnendijkse ver zwaring de als een waardevol monu ment aan te merken boerderij en een groot deel van de camping zou moete schuur STUURGROEP DIJKVERSTERKINGEN: MIDDELBURG - De stuurgroep dijk versterkingen Oosterschelde geeft de voorkeur aan de bouw van een storm vloedkering in de mond van de baven van Stavenisse ter beveiliging van de kom van het Thoolse dorp. Volledige afsluiting van de haven is naar de mening van de stuurgroep planolo gisch gezien niet aanvaardbaar. Bij dijkverhoging zal de ingreep in de be staande situatie zeer groot zijn. De stuurgroep stelt dat de ingreep bij een stormvloedkering bijna als nihil kan worden beschouwd. Het bureau dijkversterkingen zal het plan nu technisch verder uitwerken. „In verband met de gevaarlijke situa tie te Stavenisse, die bij de storm van begin januari opnieuw bleek, heeft het gemeentebestuur van Tholen geen be zwaar dat het havenkanaal gedurende het volgende stormseizoen door middel van een aarden dam tijdelijk wordt af gesloten". Met het geven van voorkeur voor de aanleg van een stormvloedkering, heeft de stuurgroep gekozen voor een van de drie mogelijke oplossingen zoals die worden genoemd in een rap port. dat het ingenieurs en architec tenbureau Van Hasselt en De Koning uit Nijmegen in opdracht van het bu reau dijkversterkingen Oosterschelde heeft uitgebracht. „Het onderzoek had betrekking op tijdelijke voorzieningen, bedoeld voor de periode tot het even tueel in bedrijf komen van een door laatbare dam in de Oosterschelde monding dan wel een volledige afslui ting", schrijft de stuurgroep. Her verhogen van de dijken rond de haven is verreweg de duurste oplos sing, is de mening van de stuurgroep, die daaraan toevoegt dat het aanleg gen van een afsluitdam veel goedko per zou zijn, inclusief de kosten van het verleggen van een rioolleiding. „De kosten een stormvloedkering liggen tussen beide vorige oplossingen in". brandje in stapel hout in schuur GROEDE - Een brandje in eci van de heer Van H. aan de Scherpbier- seweg in Groede is woensdagmiddag even na twaalf uur net op tijd be dwongen. De bewoners ontdekten een begin van brand in een stapel hout en konden de vlammen doven nog voordat de in middels gewaarschuwde brandweer van Oostburg ter plaatse kwam. Om dat op de plaats van de brand lucifers werden gevonden, vermoedt men dat spelende kinderen de vlammen hebben veroorzaakt Boottrailer gestolen BRESKENS - Bij de rijkspolitie in Breskens Is aangifte gedaan van dief stal van een boottrailer, die stond ge parkeerd aan de Jachthaven. Het voer tuig is eigendom van de heer V. uit Breda. Voorlichting over foto en film in Goes GOES - De stichting Buurtwerk Goes-Zuid houdt volgende week dins dag in De Pit een voorlichtingsavond voor allen, die weieens filmen of foto graferen. De voorlichting wordt gege ven onder het motto: 'Betere films en foto's in uw vakantie'. Medewerking verlenen de filmgroep 'Shot 68' uit Vlissingen en de foto- en diaclub 'Mid delburg'. De voorlichtingsavond begint om half negen. PvdA Middelburg vormt aantal themagroepen MIDDELBURG - In een woensdaga vond in de Concert- en Gehoorzaal ge houden vergadering heeft de afdeling Middelburg van de Partij van de Ar beid besloten tot de vorming van di verse thema- en werkgroepen. Bedoe ling is onder meer de leden meer te activeren en de contacten tussen de leden en de raadsleden te activeren. Via de gedachten die in de werk- en themagroepen naar voren komen zal de afdeling zich kunnen uitspreken over het gemeentelijk beleid. Besloten werd voorts, dat in principe ook niet- leden deel kunnen uitmaken van de groepen. Er zijn of zullen groepen wor den gevormd voor ruimtelijke orde ning, voor milieuzaken, vakbewegings aangelegenheden. verkiezingspro gramma's, vraagpunten rond de wer king van de gemeentelijke sociale dienst, verkeer, de relatie met andere politieke partijen, onderwijszaken en voor de problematiek rond de jeugd werkloosheid. De werkzaamheden van de groepen worden gecoördineerd door een team, waarin intussen reeds zitting namen mevrouw M. Santoso en de heer J. H. van Wijnen. Aan het begin van de avond gaf de vooratter van de afdeling, de heer G. Schoenmakers, een korte toelichting op deze nieuwe structurering, die mede tot doel heeft het begrip 'inspraak' meer inhoud te geven. In de werkgroepen zullen twee tot zes mensen zitting nemen. Men wil hier mee tevens het probleem aanpakken van een teveel aan afstand dat men er vaart tussen de partijleden en het ka- i der. Andere problemen zijn het leden verlies en het geringe bezoek aan de bijeenkomsten van de afdeling. Mede door via de themagroepen meer men sen bij het werk te betrekken wil men hiervoor een oplossing zoeken. SINT-MAARTENSDIJK - Het driejj. rig meisje C. I Priem uit Sint- Maartensdijk is woensdagmiddag bij een auto-ongeval in haar woonplaat! om het leven gekomen. Het kis; werd op de provinciale weg Sint- Maartensdijk-Stavenisse door te auto geschept en bezweek ter plaat* Het ongeval gebeurde 's middags ro^ half vijf op de provinciale weg nabij 4 Weelweg. De moeder van het slachw fer stapte, samen met twee ander: kinderen. van de bus. Plots liep hs meisje C. I. Priem voorlangs de bust; weg op. De bestuurder G. S. uit Bei terdam, kon het kind niet meer 05;. wijken. VLISSINGEN - Woensdagmiddag bij een arbeidsongeval te Ooi Souburg de heer P. M. B. uit Zeg» gewond geraakt. Hij is per ambulant naar het Bethesda-Sint Josephziekenhuis te Vlissingen over. gebracht. B. stond in een drie meter diepe gis waaraan pijpen van een persleidi:: werden gelegd. Op een bepaald oga bük stortte van onder uit de gleuf k massa zand van achteren op de mi hij viel voorover en kwam met zijn zicht terecht op een betonnen pi- Dokter J. S. Bloos te Oost-Soubc verleende eerste hulp. Een bok van de Vlissingse firma Van den Akker hijst de zware stalen brug op de kade aan de buitenhaven te Vlis singen, waar de nieuwe aanlegplaats van Olau-line komt. VANDESLOEHA VEN NAAR DE BUITENHA VEN VANMORGEN IN POSITIE GEBRACHT VLISSINGEN - De zware stalen brug voor de nieuwe aanlegplaats van de Olau Line aan de Vlissingse buitenha ven is woensdag van De Sloehaven naar de buitenhaven overgebracht. Een bok van de firma Van de Akker te Vlissingen transporteerde het ge vaarte en hees het op de kade. Eerder op de dag was het bij de brug horende ponton van de binnenhaven naar de Examens De tot de vrijwillige brandweer van de gemeente Borssele behorende leden C. van Baaien en J. J. van Hese te Hein- kenszand, C. J. Boone, M. Meerman, J. J. van Nieuwenhuijzen en L. Wal- hout te Borssele en M. J. Flikweert te 's-Gravenpolder zijn geslaagd voor het rijksdiploma pompbediener. BURGEMEESTER DE MEESTER: „GESPREK GAANDE MET ANDERE MOTORENFABRIEK" OOK MINISTERIE ZOU WILLEN BIJSPRINGEN ZIERIKZEE - „De mogelijkheid bestaat dat de met sluiting be dreigde Zierikzeese motorenfa- briek Smit Bolnes gaat samen werken met een andere motorenfa- briek in Nederland, waardoor de produktie van motoren kan worden voortgezet. Bovendien is de kans niet uitgesloten dat dankzij be middeling van het ministerie van economische zaken een buiten landse order kan worden 1 ven." „Het resultaat van al die moeite is nu echter dat er mogelijkheden be staan dat economische zaken het bedrijf een financiële ondersteuning zal geven. Daarnaast zullen bedrij ven en instanties om bijdragen worden gevraagd en heeft ook de provincie toegezegd dat een bij drage verwacht kan worden." aldus de burgemeester. De gemeenten op Schouwen en Duiveland zullen waarschijnlijk ook, wanneer nodig, een bijdrage verlenen. „Hoewel dat een wat ongebruikelijke gang van zaken is," aldus de heer De Meester, „benadrukt het wel dat de hele re gio," het voortbestaan van Smit Bolnes van groot belang acht." Dat zij de burgemeester Th. H. de Meester woensdagavond tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Zierikzee. Hij vertelde dat en kele vertegenwoordigers van het personeel en hijzelf besprekingen hebben gevoerd met de betreffende motorenfabriek. .Daarnaast hebben ook de rappor ten, studies en besprekingen gere sulteerd in een gesprek met het mi nisterie van economische zaken nogal tijd en moeite gekost," aldus de heer De Meester, die daarbij ech ter aantekende begrip te hebben voor de wens van het personeel „om het allemaal wat sneller te laten gaan," buitenhaven vervoerd, en aanst> bracht. Vanmorgen om vijf uur wordi de brug in positie gebracht Het gevaarte is in opdracht van de NV Haven van Vlissingen door het bfttijl Staalconstructie Zeeland B.V. Ie Heerenhoek gebouwd. 'Big Lifia-- zorgde vorige week het transpöra 's-Heerenhoek naar de Sloehava D: combinatie die bestaat uit een rijta en een loopbrug is ongeveer 35 Bete lang en acht tot achtenhalve meta breed. Ir. A. Oreel van de N.V. Hava van Vlissingen verwachtte dat de tij brug per 1 mei gebruiksklaar zou Z51 De voetpaden ernaast zullen eind es klaar zijn. Directeur H. A. J. Lobbe van Olau to Nederland B.V. vertelde dat de 052 brug aan de binnenhaven te klein 2 voor de nieuwe aanlegplaats. DoorLr in gebruik nemen van nieuwe en en- tere schepen, en het grote verschil waterstand bij hoog en laag water i de buitenhaven moest tussen de któ en het schip een afstand van ongeve zestig meter worden overbrugd, lichte de Olau-directeur toe. De Olau to huurt de constructie op jaarbasis va de NV Haven van Vlissingen. ZEEUWSE Zetduiveltje Toen kort geleden de technische vooruitgang in dit bedrijf toesloeg, spraken wij in dit hoekje de vrees uit. dat met de intrede van compu ters en ander gerei, voor het foto- grafisch zetten van dit dagblad het zetduiveltje uit deze kolommen zou verdwijnen. Maar nee hoor - het duiveltje is zeer aan dit bedrijf gehecht. Zo lazen wij eergisteren in dit blad een stuk, dat de inhoud van een rapport samenvatte over de techni sche mogelijkheden om de dijken, langs de Oosterschelde te verhogen. Er werd in gesproken over de moge lijkheid om op erg bedreigde punten over te gaan tot de aanleg van 'hokkenlatten' - terwijl dal zonder zetduiveltje gewoon blokkemnatten zouden zijn geweest. Maar gelukkig woont het zetdui veltje niet alleen bij dit bedrijf in. Het Amsterdams dagblad 'De Volkskrant' heeft er ook één in huis. Daarin stond - een dag nadat dit blad de het rapport over de dijk verhogingen samenvatte - ook een stuk over hetzelfde rapport in. En dat sprak over de aanleg van 'vlokkenrnatten'. Hokkenmatten of vlokkenrnatten - het probleem van de Oosterschelde wordt er niet eenvoudiger door, als u het ons vraagt. OM DREIGENDE OPHEFFING OPPLA TTELAND TE VOORKOMEN 'BRIEF VOO DRUPPEL DIE EMMER DOET OVERLOPEN' (Van onze onderwijsmedewerkster) VLISSINGEN - Inspecteur H. Ver boom van het kleuteronderwijs in Zeeland heeft de afgelopen jaren bij het ministerie van onderwijs bij her haling aangedrongen maatregelen te nemen om de dreigende opheffing van kleine kleuterscholen op het Zeeuwse platteland te voorkomen. Hij zou graag zien, dat een schooltje - en dat geldt met name voor het platteland - nog kan blijven voortbestaan als het aantal leerlingen vijftien bedraagt. Dit geldt alleen als er sprake is van één kleuterschool op een dorp. Desgevraagd verklaarde ons de heer Verboom - pas teruggekeerd van paas vakantie - bijzonder gelukkig te zijn met de brief van het district Zeeland van de Vereniging voor Openbaar On derwijs (VOO) aan de provinciale on derwijscommissie. In deze brief wordt gevraagd de minister van onderwijs met klem te verzoeken soepeler te zijn bij het geven van ontheffingen voor in moeilijkheden verkerende kleuterscho len. De heer Verboom: „Het werd hoog tijd, dat er eens vaart achter deze zaak wordt gezet. Een dorp is alleen een dorp als er een school is. Nu is het juist, dat in de nabije toekomst op het Zeeuwse platteland ongeveer twintig kleuterscholen zullen moeten verdwij nen als althans geen maatregelen wor den genomen. Dit kweekt grote onrust en dat willen wij juist vermijden De problematiek van de kleine kleuter school ligt zo moeilijk, omdat de aan tallen in de wet vastliggen. Ik sta ach ter de scholen. Ik knok met ze mee. maar ik stuit steeds op het ministerie, dat strikt de wet handhaaft. Daarom hoop ik, dat de brief van VOO de druppel is, die de emmer wat deze zaak betreft, doet overlopen." Normen Een kleuterschool is volgens de wet pas van zijn voortbestaan verzekerd als het aantal leerlingen tenminste dertig bedraagt. De minister is evenwel bereid in bepaalde gevallen en onder bepaalde voorwaarden ontheffing te verlenen. In die gevallen mag een kleu terschool evenwel gemiddeld niet be neden de twintig leerlingen komen, gedurende de laatste drie jaar. Sinds 1973 zijn in Zeeland drie kleuter scholen opgeheven: Anna Jacobapol- der, Slijkplaat en Ritthem. Nu. anno 1976, zitten in de directe gevarenzone: Ossenisse. Zonnemaire. Oudelande en Terhole. De eerste twee schooltjes zul len dit jaar weg moeten, omdat een eind is gekomen aan de wettelijke pe riode van ontheffing. Oudelande en Terhole mogen nog een jaar 'bijteke nen'. Inspecteur Verboom noemt het geval- Zonnemaire een 'topje van de ijsberg' Zonnemaire is in het nieuws gekomen als gevolg van enkele acties van veron truste ouders. Verboom: „Ik hoop dat de problematiek rond de kleuterschool in Zonnemaire een test-case wordt." De heer Verboom wijst verder op de problemen, die zich zullen voordoen als de bijna twintig kleuters uit Zon nemaire naar de kleuterschool in Noordgouwe (een afstand van ongeveer drie kilometer) zullen worden overge heveld. In dat geval zal er een leidster bij moeten komen in Noordgouwe en wellicht ook een lokaal. Voor de kinde ren ontslaat volgens inspecteur Ver boom ook een stuk onrust: eerst over plaatsing naar de kleuterschool van Noordgouwe. later weer terug naar de lagere school in Zonnemaire. Het feit, dat op dit moment nog weinig bekend is over de vorm van de toekomstige basisschool (4 tot 12 jaar) maakt de zaak nog moeilijker. Vele dorpen zou den in de toekomst dan misschien een kleine basisschool met drie leerkrach ten kunnen hebben. Als daarover nu al zekerheid bestond, zouden de proble men die zich thans voordoen, hij een aantal kleine plattelandskleuterscho len. veel sneller en gemakkelijker kun nen worden opgelost. Desgevraagd zei de heer Verboom te verwachten, dat het aantal vierjarigen dat een kleuterschool in een ander dorp zou moeten bezoeken minder zal zijn dan wanneer zij in eigen dorp te recht, kunnen Voor de oudere kleu ters zijn de ouders zo langzamerhand wel overtuigd van het belang van een goede start voor het lager onderwijs," aldus de onderwijsinspecteur, die wel vernacht, dat de gemeenten de hel pende hand zullen bieden voor wat be treft het vervoer. Belangrijk acht hij het echter, dat juist deze categorie kleuterschoolleerlingen de middag pauze thuis san doorbrengen. 'Wercon' ontfermt zich over dertig ex-werknemers van 'Belgo Dutch' ST.MAARTENSDIJK - Dertig ontsl* gen werknemers van het in Sint Maartensdijk gesloten confectieté rijf 'Belgo Dutch' komen in aam® king voor een dienstverband va maximaal een half jaar bij de 'Stiet- ting Werknemers Confectie-Industrir. 'Wercon'. De minister van sociale zaken té daarvoor, op advies van 'Wercon' P stemming verleent. De stichting con' is enkele jaren geleden door* minister in het leven geroepen om® slagen werknemers uit de confeté industrie in gebieden waar weinig s dere werkkansen zijn, tijdelijk op vangen. Zij krijgen maximaal een té jaar hun loon in dienstbetrekking cffi de stichting doorbetaald. In die té wordt met behulp van de gewesteté arbeidsbureau's voor deze mensen s- zocht naar een andere werkkring_c; naar mogelijkheden voor her- of té scholing. Lukt dit niet binnen een té jaar, dan treedt de normale Ü- W-regeling in werking. Parttimetect- ten komen niet voor een dienstverbté bij 'Wercon' in aanmerking. Voor té bedrijf in Sint-Maartensdijk geldt dit voor ruim twintig medewerkers. (ADVERTENTIE) Markt - Middelburg weekend 24 en 25 april IIMD. RIJSTTAFELS Vrijdag 14 mei SCANDINAVISCH Tafelres. 01180-12160 en 27543 H. VERBOOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2