immêm Elke maand de f500.000,- inda Staatsloterij. Het zal j@ lot maar wezen. ASAHIPCNTAXK2 Vökjutomotische spi6gel- reflëxkamerg metppen lichtmetingen 1.8/55 m/m,kompleet f 11843? (nu 1239- CANON J18SV filmkamera mot 3 snel heden en 5*zoom;nu kompleet in tas fl. nü CANQNStjscommct volautomatische kómero met ingebouwde lichtme ter en cfstandsmeter, nu kompleet In tps fljMlir nu sas.- KOOAK POCKET 92 komero met film en flits,- tu kompleet (Ij63fS0" j! nu 55B.50 R>JtCAP300 filmk'amero met auto matische belichting en 3x zoomlens, nu ge heel kompleet H.jMfr nü SB9.- ROU.lltt.35 de beroemde 'planar'- f spieaelreflexkamero met 1.4 objektiel. nu met tos kompleet (I S&5? nü S^3.- POLAROID 88 dekonl-en-klore kame ra met lichmeter en llilsaonsluiting; nu ge heel kompleet IIJJ®? nü TB.- PRC?i?EGR SNELVAN DEIETMDItUKe AAN- 8IEOINÖ5N VAN UW FOTO-EN FILM SPECIALIST I FOTO BACK leeftijd 18 jaar Haar taak zal hoofdzakelijk bestaan uit: 0 HET BEDIENEN VAN ONZE B OEKHOUD/factureermachine en administratieve werkzaamhden in het algemeen. Sollicitaties te richten aan postbus 47 in Goes. Voor nadere inlichtingen tel. 01100-27535 of na 18.00 uur: 01100-13418. U kunt ze hiernaast zien: de lotnummers waarop de half- miljoen, de kwart-miljoen en zo'n 20 keer de honderdduizend is gevallen Het zal je lot maar wezen. En heeft u deze keer geen geluk gehad: volgende keer beter. Volgende lotenverkoop vanaf maandag 3 mei 1976. De verkoopkantoren staan in de beroepengids vermeld. Of kunt u opvragen per telefoon: 070 - 653955. Spelen per postgiro kan ook. Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten ner gjrQ bestellen. Dan maakt u zoveel maal f25 - overals u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van deze maand binnen is. speelt u de volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v Collecteur Directie Staatsloterij. Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving 11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen 070-653955. Per giro gewonnen prijzen worden na de laatste trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Alle informatie: 070 - 653955. De sombere voorspellingen die de Eu ropese commissie van de EEG te Brussel dezer dagen voor de bestrij ding van de werkloosheid binnen af zienbare tijd deed (PZC van 13 april jl) biedt voor de werklozen in ons land - men schat dat het aantal werklozen in ons land tot 1980 niet beneden de 200.000 (tweehonderdduizend) zal da len - bepaald geen rooskleurig per spectief. In verband met dit nijpende vraagstuk is ook de televisie-uitzending van de NCRV in diezelfde week van de be kende televisie-presentator Jan van Hillo van belang, die in die uitzending de werkloosheid in ons land van vóór de tweede wereldoorlog besprak en wel in bijzonder die van het jaar 1936. toen het aantal werklozen 450 000 (vierhon derd vijftig duizend) bedroeg op een bevolking van circa 8,5 (acht en een half miljoen) zieien. Wie die tijd bewust heeft mee gemaakt, zal zich herinneren hoe troosteloos destijds het leven voor velen van onze landgenoten was. Stempelen een paar keer per dag om de schamele uitkering van 12 gulden per week te bekomen. De heer Van Hillo zei dat onze zuivel- produkten niet meer naar Duitsland gingen - ons uitvoerland bij uitstek - omdat de Duitse regering liever ka nonnen, dan boter had, zodat men in Nederland genoodzaakt was drachtige koeien af te slachten, waarvan het vlees in eonservevorm tegen lage prijs de werklozen werd aangeboden, voor wie het nog te duur bleek te zijn. Hierbij meen ik een kanttekening te moeten maken, want dat zou de indruk kunnen wekken alsof het Duitse zo'n beetje aan uithongering was blootges teld, althans dat schraalhans er keu kenmeester was. Een dergelijke voor stelling is bezijden de waarheid. Na tuurlijk was er geen luxe tijdens de Hitlerperiode, maar honger werd er be slist niet geleden. De oudere Duitsers, die de twintiger jaren bewust hadden meegemaakt, herinnerden zich nog le vendig het fatale inflatiejaar 1923. toen, om een voorbeeld te noemen, een arbeider als hij 's-avonds z'n dagloon van 100.000 (honderdduizend) Mark mee naar huis bracht, er nauwelijks nog een brood voor z'n gezin voor kon kopen. Ja, de nood was wel hoog ge stegen. De ouderen onder ons zullen zich nog de uitvoerige verslagen in de dagbladpers herinneren over het pro ces dat in dat jaar in de stad Hannover werd gevoerd tegen een onmenselijk individu, die 's-avonds op het perron van het station jonge mannen, die van plaats tot plaats zwierven op zoek naar werk, opwachtte en ze onderdak aan bood in z'n woning, waar hij ze ver moordde en afslachtte en het mense lijk vlees als rundvlees verhandelde. Hij werd ter dood veroordeeld en op gehangen. In 1937 woonde ik op de Zeppelinwiese in Neurenberg een parade bij van dui zenden, uit geheel Duitsland afkom stige jonge mannen van de Arbeids dienst. Goed doorvoed, velen met ont bloot, door de zon gebruind bovenlijf. Na de grote, industriële opbloei na de bevrijding is er thans weer een zware terugslag opgetreden, die velen buiten het arbeidsproces heeft gesloten. Uit materieel opzicht bezien is de werk loosheid van heden niet te vergelijken met die van de dertiger jaren. Onze so ciale voorzieningen zijn thans van dien aard dat de slag op dit punt niet zo hard is aangekomen. Na Zweden dat de beste sociale voor zieningen in de wereld heeft, maar dat land heeft dan ook schatten verdiend met de uitvoer van ijzererts aan Duits land tijdens de tweede wereldoorlog via de door de Duitsers bezette, Noorse haven Narvik - men ziet dat geld niet stinkt, ook niet voor socialisten - komt Nederland op de tweede plaats met zijn collectieve voorzieningen. Een vraag van een deelnemer aan deze televisie-uitzending of dit op den duur' wel vol te houden zou zijn, blijft in het duister van de toekomst verborgen. Want men moet niet te licht rekenen over de lasten die dit op de werkenden en de belastingbetalenden legt. Het zijn niet werklozen en bejaarden alleen die een steunuitkering ontvangen, maar ook gescheiden vrouwen (volgens een statistiek mislukt thans een op de vijf huwelijken) zonder werkkring, of allimentatie, alleenstaande moeders (dus vrouwen met kinderen zonder echtgenoot, in stadhuistermen 'vader onbekend'), enz. die onderhouden moe ten worden. Daarbij komen dan nog de 130.000 Su- rinamers, die het Nederlandschap be zitten en voor een deel geen werk kan vinden, de 40.000 Zuid-Molukkers. ook gedeeltelijk zonder werk, de 196.000 gastarbeiders, die als ze werkloos wor den ook voor een sociale uitkering in aanmerking komen. Zoals ik reeds zei, deze ontzaglijke steun moet door een deel van de be volking opgebracht, via premiebeta ling en belasting en deze zijn de laatste jaren zo hoog opgelopen, dat een ver hoging met meer mogelijk is. Daarom is het onbegrijpelijk dat de Vara-joumalisten in hun radio- uitzendingen steeds maar zitten te za niken over de toelating van Chileense vluchtelingen in ons land, die in Ar gentinië in levensgevaar zouden verke ren, niettegenstaande het hoofdcom missariaat voor vluchtelingen zaken van de Verenigde Naties dit heeft ont kend Men kan zich afvragen of de Vara wel zo hard zou ijveren voor deze toelating als het mensen van een an dere politieke kleur betrof? Door de toelating van allerlei vreemde elementen in onze samenleving is de kwaliteit van de Nederlandse bevol king er bepaald niet op vooruitgegaan ln de laatste decennia, Het is maar goed dat ons nationaal volkslied van de negentiendeeeuwse dichter Tollens dat enige tijd 'Het Wilhelmus' verving, en waarin een strofe de nogal dwaze woorden 'van vreemde smetten vrij', heeft afgedaan. Een andere kwestie is de adoptie van Aziatische kindertjes in de laatste tijd, waarin enige dagen geleden in een Avro-teievisie-uitzending uitvoering aandacht werd besteed. Er staan bij het bureau voor interlan delijke adoptie te Den Haag momen teel twee en een half duizend echtpa ren ingeschreven, die in aanmerking wensen te komen voor adoptie van een baby uit Bang la Desj, Thailand of Zuid-Korea. De mensonterende kin derhandel die daarbij bedreven wordt - kinderen worden verhandeld alsof het bijvoorbeeld een bandrecorder in een warenhuis of supermarkt betreft - werd duidelijk aan de kaak gesteld. Ik kan me voorstellen dat echtparen, die kinderloos blijven - volgens een vroegere opgave een op de tien in Ne derland - graag een Aziatisch babietje willen adopteren, maar of zij het met hun geweten in overeenstemming kunnen brengen op de manier, waarop dit geschiedt, is een andere vraag J. K. Mesu Middelburg. Oosterschelde dicht! 'Oosterschelde dicht, vlaggen uit!' schrijft de heer Theuene uit Oost- Souburg en hij bedoelt het tegenover gestelde: de vlaggen halfstok. Naar mate de eindbelissing nadert worden de gemoederen wer feller bewogen.- Een potdichte dam of niet? Dat is de vraag. Het antwoord is een zuiver po litieke kwestie geworden. Recht wil een potdichte dam. links geen dam of een die niet dicht is. Nu is het merkwaardig, dat in beide kampen het argument van natuurbescherming en milieubehoud wordt gebruikt. Links zegt dat de natuur aangetast wordt als de Oosterschelde wordt afgesloten, rechts zegt van ehlemaal niet en wijst daarbij op het Veersemeer, dat inder daad in alle opzichten biologisch rijke is geworden na de afsluiting. Mag ik even in herinnering roepen, de klaagzangen over het Grevelingen- meer, twee jaar geleden? Ook in de PZC hebben toen de tegenstanders ge schreven. dat op de bodem van dat meer een laag van een meter dikte aan dooie vis lag te rotten. Dat niemand daar ooit zovel dode vis heeft zien drij ven was een kleineigheid die men over het hoofd zag! Vervolgens werd ge meld, dat miljoenen vissen zich wan hopig voor de dam verdrongen, ver geefs een uitweg naar zee zoekende. De verarming van het Grevelingenmeer was eenvoudig ten hemel schreiend. Volgens deze natuurminnaars, wel te verstaan. In werkelijkheid is dat meer nooit zo rijk aan vis en ander leven ge weest als nu, zodat het een dorado voor de sportvisser is geworden. Dit voorjaar verschenen geestdriftige ver slagen in allerlei bladen over de rijk dom van het Grevelingenmeer, onder andere in Panorama, dat toch echt geen 'rechts' blad mag heten. Ook van officiële zijde verschenen rapoiia waarin de biologische rijkdom vané afgesloten zeearm werd aangeta» Er is geen enkele reden om aan te»' men dat het in de Oosterschelde 8 ders zou gaan. En dat alles dan nog bij zout watfl Hoe oneindige veel rijker zou de gars natuur in en rond de Oosterscheb worden, als wij zout water door ze- vervingen. Dat weet ieder en er is c- ëén bioloog van naam die dit het' durven ontkennen. (Het zal nu wel e beuren, maar ik ben niet bang dat da nog iemand iets van gelooft: men koe er te laat mee). Men kan redetwisten over de Oostej schelde zoveel men wil, maar natas: behoud en milieubescherming eis: een terdege en voor altijd afgeslote zeearm, plus inpolderingen waar da mar enigemate mogelijk is. Nu duide lijk wordt dat verzwaring van dijken 20 jaar gaat duren, miljaide gaat verslinden, de natuur ontzaglijfe schade gaat toebrengen, door de te- wegende bodem der Oosterschelde at? geen veiligheid geeft en duizenda mensen nóg eens enkele decennia l£| in angst en beven laat zitten moet ma niet aankomen met het argument dï natuur en milieu iets te maken hebbfl met een open dam of onafgeslo zeearm. Dat zit precies andersom sommigen menen. De vlaggen zoui inderdaad uitgaan wanneer de te ruchte zeearm terdege werd afgeslote Voor altijd dan. W. Geld! Brouwerijstraat!! Oostkapö Vakantie-adressen van kinderen ee Ter aanvulling van het stukje van! Huizer. Zand kreekstraat 13 te Midde burg, wil ik gaarne dit wann mensen die zelf geen kinderen hebbr of geen kleine kinderen meer en ff groot huis hebben: dus ruimte genos nogmaals warm bij u aanbevelen. Mijn zoon doet het al verscheidene jr ren, een jongen of een meisje aan ee heel prettige vacantie elpen. Zulk kinderen uit stukgelopen huwelijke moeten al zo veel missen en de rr.ee ders die zulke kinderen krijgen toep wezen, hebben soms zelf gee ruimt voor die kinderen om te spelen en ten er met de vacantie's geen raa mee, omdat ze zelf geen gelegenhei. hebben om het hun kinderen aangt naam te maken. Ik ben er zelf vee) t oud voor, anders deed ik het beslist.1 zult zien welk een voldoening of het zelf geeft als u deze kinderen gelukkl kunt maken. Als de wil er is en d in denv Cools Da ei bek meer beta) «itua plaat [erna [ënhi iet c tiet r /oor liefde voor de kinderen, denk er niet ti jj°ur alng over maar geef u spontaan op ff, die kinderen gelukkig te maken. C. Sinte™I 15; POOI MiddelburgtoSl1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 28