Bols-dlrectie: Te weinig tijd gekregen van Heineken Industriebond NVV wil volledigeprijscompensatie 'Dringende noodzaak voor een duidelijker energie-onderzoek' 'EENZIJDIG BOD HOORT NIET MEER THUIS IN HUIDIGE MAA TSCHAPPELIJKE ORDE PZCA Lubbers: Akkoord over commissie scheepsbouw Werkgevers hebben L miljoen premieschuld Prinses Anne na val van paard in ziekenhuis Wiegel: „Deelt kabinet mening Den Uyl over communisten?" Alle kinderen zesling nu overleden NUANCEVERSCHILMET FNV Gs Friesland willen minder gemeenten RAAD VAN ADVIES VOOR HET WETENSCHAPSBELEID: PPR wil concerns opsplitsen nONDEHDAG 22 APRIL 1976 binnen-buitenland 13 NIEUW VENNEP - AMSTERDAM - Behalve op de wet geba seerde argumenten was het voor de raad van bestuur van Lucas Bols een plicht om het bod van Heineken op de aandelen Bols al te wijzen. Dit zei de voorzitter van deze raad, mr. W.A. Steenstra Tous- saint, tijdens een persconferentie waarop het standpunt van Bols werd uiteengezet. Bols werd plotseling geconfronteerd met het bod van Heineken. HierdOof kon de raad van bestuur zijn plicht - bet afwegen van alle belangen - niet nakomen. Daar was geen tijd voor en deze tijd werd ook niet van Heineken verkegen. Het ls dan de plicht van een raad van bestuur, zo zei mr. Steenstra Toussaint, om een bod af te wijzen. Hij was voorts van mening dat het eenzijdige uitbrengen van een bod een verkeerd middel is, dat niet meer thuishoort in de huidige Nederlandse maatschappelijke orde. Als Bols wel van .Heineken de tijd gekregen had om alle belangen af te wegen, dan zou de'zaak serieus zijn onderzocht Maar, zo merkte mr Steenstra Toussaint op, dan nog zou den er meer "minpunten" aan het lich zjjn gekomen dan werd gedacht. Dl als gevolg van de sterke positie van Een ander argument om het bod niet te aanvaarden was, zo zei de heer J A. Bouwens, lid van de raad van bestuur, dat Bols een structuurvennootschap is met vrijwillige inspraakprocedures, terwijl de structuur bij Heineken wordt gekenmerkt door een sterke concen tratie van macht bij e e n natuurlijk persoon. Sterke Positie. De heer Bouwens wees voorts op de sterke positie van Bols. De resultaten groeien voortdurend, de rentabiliteit van ongeveer 10 pet van het eigen vermogen is gunstig, de kasstroom is meer dan voldoende om de uitbreiding van het werkkapitaal te financieren, de balansverhoudingen zijn bijzonder gunstig en ook voor de plannen, die een verdere groei beogen, zijn de mid delen ruimschoots aanwezig. Volgens mr.Steenstra Toussaint heeft Bols plannen om distilleerderijen in het buitenland over te nemen. De heer Bouwens merkte nog op dat "simpele bezit van 80 pet van de aan delen Heineken nog geen zeggenschap geeft bij Bols". Bij een structuurven nootschap is de zeggenschap wat be treft benoemingen - commissarissen benoemen zichzelf en benoemen op hun beurt de leden van de raad van bestuur - zeer beperkt, zo zei mr Steenstr Toussaint. Mr Steenstra Toussaint wist niet ol Heineken reeds een pakket aandelen Bols in haar bezit heeft en ook niet ol er nog grote pakketten bij oude aan deelhouders (familiei aanwezig zijn Hij kon ook niet zeggen of het bestuur van Bols gebruik zou maken van de hui dige statutaire bevoegdheid om het aandelenkapitaal uit te breiden. De heer Bouwens meende dat het uitgebrachte bod alleen maar ten gun ste is van aandeelhouders Heineken. Uitgaande van de winst voor belas tingen van f 30 min bij Bols over 1975 betekent het bod niet anders dan dat - na aftrek van de rentelast op de totale koopsom van f 250 min, geheel ten goede komt aan de huidige aandeel houders van Heineken Volgens hem kan dan ook de vraag gesteld worden waarom Heineken geen aandelenruil heeft voorgesteld. Naar de mening van de heer Bouwens is de structuur van Heineken hierbij een hinderpaal. Statuten-Wijziging. Uitdrukkelijk stelde de heer Bou wens dat de statutenwijziging (de mo gelijkheid om preferente aandelen te plaatsen en een beperking van het stemrecht) niet wordt voorgesteld met het oog op het voornemen van Hein eken. De wijziging is sinds vorig jaar in voorbereiding. Geen Tweede Bod. Als het bod van Heineken op de aande len Lucas Bols niet slaagt dan „is er nog geen man overboord", zo liet de raad van bestuur van het bierconcern, woensdag weten. De uitbreiding van de activiteiten van Heineken op de internationale markten, die door de overneming van Bols snel tot stand zou kunnen worden gebracht, zal dan echter langer gaan duren. Heineken houdt geen rekening met een tegenbod. „Dit is ons bod en geen cent meer". Heineken zal geen tweede bod uitbrengen en eveneens afhaken als de door de raad van bestuur van Bols voorgestelde statutenwijziging 'o.m. het plaatsen van preferente aan delen en stemrechtbeperkingi op de jaarvergadering wordt aangenomen Ook zal Heineken geen stappen onder nemen om via de rechter Bols over te nemen. Dit zei het lid van de raad van be stuur van Heineken. drs. G. van Schaik. woensdag op een persbijeen komst waarop het standpunt van Heineken werd toegelicht. Drs. Van Schaik wees de beschuldi ging van Bols. als zou Heineken geen tijd hebben willen geven aan Bols voor een nader onderzoek, van de hand. „Bols wilde niet praten en Bols was altijd negatief Bols wees volledige sa menwerking bij voorbaat van de hand zonder de argumenten van Heineken aan te horen. Bols wilde zelfs de zake lijke en economische punten die Hein eken als noodzakelijke grondslagen zag voor een fusie niet bespreken. Met Bols valt kennelijk niet te pra ten en daarom hebben we het open bare bod uitgebracht", zo zei drs. Van Schaik. Bols wilde wel over gedeeltelijke sa menwerking praten, maar deze bleek te bestaan uit een overneming door Bols van de gedistilleerd belangen van Heineken. „Dit vonden wij echter geen gedeeltelijke samenwerking", zo zei drs Van Schaik. MIAMI BEACH - Op het strand van Miami Beach was het zondag met de paashaas maar een zeldzame schildpad, die eieren kwam brengen Voor de ogen van tientallen strandbezoekers legde het beest in een tijd van twee uur ongeveer 100 eieren en koos daarna weer zee. Een lid van de reddings brigade ontfermde zich over de eieren en bracht ze naar een stille plek waar ze over ongeveer 60 dagen kunnen uitkomen. (Vai DEN HAAG - Wiegel «fractieleider VVDl vindt dat Den l'yl beter zijn mond had kunnen houden over de vraag of In Westeurope«e landen communisten in de regering mogen zitten. In schriftelijke vragen hekelt de oppositieleider het interview dat Den Uyl vorige week gaf aan het Ita liaanse weekblad l'Espresso. Daarin stelt Den Uyl dat de communisten in een Westeuropees land in de regering mogen als aan democratlsehe voor waarden is voldaan. Principiële be zwaren tegen de deelname bestaan, volgens Den Uyl. niet. Wiegel wil welen of dat de mening ls die ook door de christen democratische ministers In het Neder landse kabinet wordt gedeeld. Verder vraagt de oppositieleider nogal sma lend of de premier het zelf leuk zou vinden als een minister-president van een ander EEG-land zich zou uitspre ken over de gewenst geachte politieke samenstelling van de Nederlandse re gering. Is de bemoeizucht van Den Uyl wel nuttig, zo vraagt Wiegel zich af. Volgens hem kunnen Den Uyl's uitla tingen worden uitgelegd als zou de minister-president er voorstander van zijn dat de Italiaanse communisten in de regering van Itali' zouden worden opgenomen Ook CHU-fractlevooratter Krulsinga heeft over deze zaak vragen gesteld aan de minister-president en de minis ter van buitenlandse zaken De CHU-fractlcvoorzltter wil weten of het waar is dat het minis terie van buitenlandse zaken scepti scher staat tegenover de Italiaanse communisten dan minister-president Den Uyl. LONDEN (DPA) - Het laatste kind van (Van onze redactie economie) de zesling die een week geleden in Newcastle werd geboren is woensdag overleden. Het jongetje was als eerste door middel van de keizersnede ter wereld ge bracht. Twee zusjes overleden al op de dag van de geboorte en de anderen stierven in de loop van de week. De moeder van de zesling was de 30- jarige mevrouw Christine Price, echt- genote van een muziekleraar. Na lang durige kinderloosheid had mevrouw Price haar toevlucht gezocht tot hor moonpreparaten. DEN HAAG - De Industriebond NVV wil voorlopig vasthou den aan de volledige prijscompensatie. Het bondsbestuur heeft de leden voorgesteld „de huidige regeling van de prijscompensa tie zoals die nog in de bestaande cao zit, onverkort toe te pas sen". Voorzitter Arie Groenevelt zegt dat er tussen deze opvat ting van zijn bondsbestuur en de opvattingen van de Federatie Nederlandse Vakcentrales een klein nuanceverschil zit. ZOWEL WERGEVERSALS WERKNEMERS: DEN HAAG (ANP) - Minister Lubbers van economische zaken heeft de tweede kamer meegedeeld dat de betrokken organisaties van werkgevers en werkne mers akkoord zijn gegaan met het oprichten van de beleidscommissie scheeps bouw. De betrokken organisaties, de centrale bond van scheepsbouwmeesters in Neder land en de scheepsbouwvereniging "Hoogezand'. de Industriebond NVV en de In dustriebond NKV, de Industriebond CNV en de Unie BLHP hebben eerder inten tieverklaringen uitgegeven, waardoor volgens de minister kenmerkende verschil len van opvatting aan de dag treden. Het is echter niet noodzakelijk dat de intentieverklaringen aan elkaar gelijk zijn, aldus de minister omdat ze niet wederzijds bindend zijn. Ze vormen geen belem mering voor de diverse partijen om vanuit de eigen achtergrond in de beleids commissie scheepsbouw te functioneren, „Wij vinden dat er voor ons nu geen aanleiding is om een gecorrigeerde prijscompensatie toe te passen op grond van het feit dat het Centraal Bureau voor de Statistiek een nieuw indexcijfer voor de prijscompensatie zou gaan berekenen. Het CBS is bo vendien nog niet klaar met dit karwei en wij zijn niet bereid te gaan praten over een heel klein stukje van de prij scompensatie dat zo nodig gecorri geerd moet worden". Koopkracht. De FNV heeft in de discussienota- arbeidsvoorwaardenbeleid de vraag voorgelegd of er per 1 juli nu wel een volledige prijscompensatie moet vol gen. De FNV wil de leden van de aan gesloten bonden laten kiezen uit een volledige handhaving van de koop kracht voor de werknemers met een inkomen tot f24.500 of een volledige bijstelling van de vorig najaar gekozen uitgangspunten. Handhaving van de koopkracht voor de modale werknemer zou betekenen dat op jaarbasis de loonsom met 2 pro cent zal stijgen en dan op 10.8 voor dit jaar zal uitkomen. Dit ligt boven de door de regering voorgestane verho ging van 8,5 a 9 procent. NW- vooraitter Wim Kok en NKV-voorzitter Wim Spit hebben de leden gewaar schuwd voor ernstige botsingen als men het onderste uit de loonkan zou willen halen. Het zal ongetwijfeld voor de Industrie bond NKV een moeilijke zaak zijn. ja tegen deze FNV-plannen te zeggen, want dat zou een aantasting beteke nen van een volledige prijscompensa tie. Dit zei Piet Spijkers, bondsvoorzit ter van de Industriebond NKV woens dag op een kaderledenvergadering in Sneek. Hij zei verder dat de leden zul len merken dat de FNV-schets wel wordt gesteld, dat het prijsgeven van een stukje prijscompensatie niet zo maar geschiedt. De FNV heeft daaraan een aantal voorwaarden verbonden, zo zei hij. „Binnen de federatie is bekend dat de industriebond NKV bijzonder hecht aan jaarlijks terugkerende volle dige prijscompensaties, waarbij de aandacht vooral is gericht op de lager betaalden," aldus de heer Spijkers. VOORZITTER WEGVERVOER NVV: LONDEN - Prinses Anne van Enge land is woensdag met een hersen schudding naar het ziekenhuis van Poole in Dorset vervoerd, nadat zij bij het springconcours in Durwes- ton met haar paard ten val was ge komen. Na de val. waarbij zij onder haar paard terecht kwam, verloor de pnnses enkele ogenblikken het be wustzijn. Een van de eersten die haar te hulp snelden was haar echt genoot Mark Philips, die eveneens in Durweston meereed. Prinses Anne nam deel met een paard van haar moeder, koningin Elizabeth, de zevenjarige 'Candlewick'. Naast de hersenschudding vertoont de prinses verschijnselen van shock. Zij heeft echter, op wat blauwe plekken na. geen andere kwetsuren overgehouden aan haar val die ge beurde toen zij een hindernis sprong. LEEWARDEN (ANP) - Het college van gedeputeerde staten van Friesland heeft bij de kroon een voorstel van wet ingediend om het aantal Friese gemeenten van 44 terug te brengen naar 26. Het betekent dat 18 Friese gemeentehuizen volgens g.s., gesloten kunnen worden. In een begeleidend schrijven bij het voorstel tot wet zeggen g.s. dat de rnese herindelingsplannen van de gemeenten niet strijdig zijn met de plannen van de regering met betrek king tot reorganisatie van het binnen lands bestuur DAN HAAG (ANP( De raad van advies voor het weten schapsbeleid vindt het drin gend noodzakelijk tot een dui delijker energie-onderzoek in Nederland te komen. Daarvoor moet in het komende weten schapsbudget, waarin per jaar staat hoeveel geld er aan welk onderzoek kan worden be steed, een schets in hoofdlijnen komen voor dat energie onderzoek. Dit mede omdat in het wetenschapsbudget slechte een deel van het energie onderzoek is opgenomen. Een veelvoud (in geld) wordt recht streeks via vakministeries be steed, bijvoorbeeld uitgaven voor nernenergie of ruimte vaart rechtstreeks via het mi nisterie van economische za ken of dat van onderwijs en wetenschappen. Een en ander staat in het jaaradvies 1976 van de raad, dat woensdag aan de tweede kamer is aangeboden. Het ad vies moet aldus voorzitter prof. A. van Trier, een rol spelen bij het opstellen van de begroting 1977, zoals die thans al in de regeringsbureau's wordt voorbereid en in september aan de staten-generaal zal worden aangebo den. De raad vindt verder dat een duidelijk beleid ten aanzien van de kernenergie noodzakelijk is Dit vooral omdat er voor dit onderzoek in de afgelopen jare veel geld is uitgegeven. Voorts wordt gewezen op de in de energienota van de regering uitgesproken verwachting dat alternatieve energie-bronnen als zonne- en windenergie en aardwarmte tot het jaar 2000 slechts een beperkte bijdrage aan de energie-behoefte kun nen leveren, de energievoorziening in hoofdzaak afhankelijk zal blijven van aardolie, aardgas, kolen en uranium (kernenergie). De raad van advies voor het weten schapsbeleid is een orgaan dat de rege ring moet helpen bij het beleid ten aanzien van het wetenschappelijk on derzoek. Daarvoor onderhoudt de raad in de eerste plaats nauwe contacten met minister Trip van wetenschapsbe leid. Bij het napluizen van de wetenschaps budgetten is de raad gestuit op een te rugloop van ruim 3 procent van dit budget, wanneer men de cijfers voor 1975 vergelijkt met die voor 1976. Dit is volgens de raad In strijd met het rege- ringsbeldi. zoals onder meer vastges teld In de troonrede van september 1975. Is er dus al geen ruimte voor groei, de raad heeft nu geconstateerd dat de mogelijkheden in feite met drie procenuachteruit zijn Knelpunten In de praktijk zal dit volgens de raad neerkomen op toeneming van de knel punten bij vele onderzoeksinstituten, die zullen gaan merken dat ze onvol doende compensatie krijgen voor hun stijgende materiele lasten. Ais hiet niets aan wordt gedaan, zal het nut van het wetenschappelijk onderzoek in enkele jaren onrustbarend dalen, reden waarom de raad er bij de regering op aandringt vast te houden aan het oor spronkelijke voornemen de bestaande onderzoekscapaciteit constant te hou- den. De Nederlandse regering geeft de laat ste jaren globaal 2 miljard gulden per jaar uit aan wetenschappelijk onder zoek. waarvan rond 900 miljoen rechte streeks naar de universiteiten gaat. Het overige geld wordt besteed via di verse ministeries voor allerlei onder zoekinstituten. voor de organisatie voor toegepast natuurwetenschappe lijk onderzoek TNO. voor de organisa tie voor zuiver wetenschappelijk on derzoek ZWO en voor internationale w etenschappelijke organisaties waarin Nederland deelneemt Volgens globale schattingen besteedt het Nederlandse bedrijfsleven de laatr ste jaren ruim 2 miljard aan weten schappelijk onderzoek. Minister Trip van wetenschapsbeleid heeft eind 1974 een nota het licht doen zien waarin een vernieuwde structuur voor het wetenschappelijk onderzoek in Nederland wordt geschetst. De raad van advies voor het wetenschapsbeleid stelt dat dat uitstekend is. maar dat er inmiddels ook hard zai moeten worden gewerkt aan activiteiten, die die struc tuur inhoud zullen gaan geven. De raad vindt ook dat de keuze voor een aantal zogenaamde prioriteitsge bieden onvoldoende door de minister van wetenschapsbeleid is aangetoond. „Niemand," aldus de raad, „zal ont kennen dat terreinen als industriële research in het kader van de selec tieve groei, alternatieve energiebron nen en afremming kernonderzoek, on derzoek van de gebouwde omgeving en maritiem onderzoek niet belang rijk zijn, als gezondheid, ruimtelijke ordening en milieu niet tot die priori teitsgebieden worden gerekend," vraagt de raad zich af. UTRECHT - Op 31 december 1975 hadden de werkgevers in het wegver voer een premieschuld aan de be drijfsverenigingen van circa 13 mil joen gulden. Alleen al over het vierde kwartaal van 1975 werden 35 bedrij ven failliet verklaard met een totale schuld aan de bedrijfsverenigingen van 1,5 miljoen gulden. Deze getallen heeft de nieuwe voorzit ter van de bedrijfsgroep wegvervoer van de Vervoersbond NVV. Bertus Hoekstra, woensdagmorgen genoemd in Utrecht tijdens de algemene verga dering van de bedrijfsgroep. Hoekstra zei dat men bij misbruik van de sociale voorzieningen niet alleen moet kijken naar de werknemers, maar ook naar de werkgevers. „De premie- schuldigen trokken hun failliete ja$je uit, hullen zich in een nieuw jasje en zetten in een aantal gevallen hun on dernemingen onbeschaamd voort," zo zei Hoekstra. Dat deze ondernemingen toch weet opnieuw aan de markt kunnen deel nemen is enerzijds het gevolg van onze wetgeving waarin met name ten aan zien van het vergunningenbeleid nog een groot aantal gaten zit en ander zijds is het te wijten aan de omstan digheid dat er telkens weer geldschie ters bereid zijn dit soort lieden te blij ven helpen, zo legde hij uit. De instanties die tenslotte achter het net vissen zijn heel vaak de fiscus en de bedrijfsvereniging. Hij noemde ook getallen van misbruik door werknemers. Zo zouden in 1974 op een totaal aantal verzekerden in het wegvervoer van 107.000 personen, er 30 zijn geweest die verkeerde inlichtingen hebben verstrekt. Slechts in drie geval len was er voor de bedrijfsvereniging aanleiding geweest de justitie in te schakelen. Verkeersschout Nu er een verkeersschout komt die de rechtspraak in verkeerszaken zal be spoedigen. vraagt de bedrijfsgroep wegvervoer ook om een vervoers- schouL „De urgentie van de verwij dering van kneuzen uit het vervoer en niet alleen in technische maar ook in maatschappelijke zin is zo groot ge worden, dat dit een gerichte aanpak van een speciaal team rechtvaardigt." aldus voorzitter Hoekstra. RUSSENMAKEN KUNSTKA VIAAR MOSKOU (AFPt - De Sowjet-Unie, de voornaamste leverancier van kaviaar ter wereld, is begonnen met het maken van kunstkaviaar, zo meldde het Moskouse dagblad 'Moskowskaja Prawda' onlangs. De produktie is al 200 kg per dag. Er zit melkpoeder, kaasstof. visvet. plantaardige olie en zout in Vol gens het blad doet het in smaak niet onder voor de echte kaviaar, die voornamelijk voor de uitvoer is bestemd. Bij een explosie op het eerste plat form van de Eiffeltoren in Parijs is woensdagochtend een nachtwaker licht gewond geraakt. De politie heeft bekend gemaakt dat de ontploffing is veroorzaakt door een lichte bom. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het partijbestuur van de PPR stemt in met de gedachte om zeer grote ondernemingen - die ver schillende bedrijfstakken beheersen - op te laten splitsen. Als voorbeeld noemt men Philips en de SHV. „die in alles doet. behalve aan steenkolen handel", aldus de PPR-Amsterdam. De hoofdstedelijke afdeling van de Radicalen krijgt de steun van het lan delijke partijbestuur met haar voor stel om meer doorzicht te scheppen in het bedrijfsleven, door de grote con cerns te verplichten zich op te split sen. Dit voorstel volgt bij de PPR- stelling, waarin wordt voorgesteld om vooral de kleine onderneming in het nisch beleid centraal te stellen. Een en ander komt vrijdag en zater dag aan de orde tijdens het voorjaars congres dat de partij achtereenvol gens in Nijmegen en Arnhem houdt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13