Wiegel uit waardering voor minister Duisenberg „Mao leidt de klassestrijd Israëlische generaal Elazar: Dajan schuldig aan falen 1973 Helmenkluizen in Maastrich Nog geen oplossing voor bezette fabriek Paasverkeer eiste in heel Europa doden CDA-GEZICHT LIJKT MEER EEN JANUSKOP" Zwitserland beperkt invoer bankpapier Weer Libanese vredesmissie CHINESE PREMIER: 55 Overval in Arnhem Verjaarsfeest Britse vorstin Fabriek van Philip Morris in brand WOENSDAG 21 APRIL 1976 MAASTRICHT (ANP) - Wethouder A. Dols van openbare werken van Maastricht heeft dinsdag de eerste helmenkluizen voor bromfietsen officieel in gebruik gesteld. Maas tricht neemt daardoor als eerste gemeente in Nederland een proef met deze kluizen. In de kluis kunnen de helmen be schermd worden tegen diefstal. Met het kabelslot van de bromfiets kun nen bromfiets en helm worden afge sloten. Op de foto: wethouder Dols stelt de eerste helmkluis in Nederland - be stemd voor motor- en bromfiets helmen - in gebruik. Voorlopig zijn in Maastricht 12 van deze kluizen geplaatst. BERN (RTR) - De invoer van buiten lands bankpapier in Zwitserland wordt beperkt tot een tegenwaarde van 20.000 Zwitserse frank (21.300 gulden) per persoon en per kwartaal. De Zwitserse regering heeft hiertoe ZUIDMOLUKSE JONGEREN IN HONGERSTAKING AMSTERDAM (ANP) - Een twintigtal Zuidmolukse jongeren is dinsdagmid dag op de trappen van de Koopmans beurs aan het Beursplein in Amster dam voor onbepaalde tijd in honger staking gegaan. De actie is blijkens een pamflet dat zij verspreiden, be doeld als protest tegen de 'voortdu rende onderdrukking van het Zuidmo lukse volk door het Indonesische fa- cistische generaalsbewind' en de 'au toritaire hautaine houding van de Ne derlandse regering tegenover het Zuidmolukse volk en zijn vrijheids strijd." De hongerstakers richten zich voorts tegen de 'economische uitbuiting' van de Zuid-Molukken door de Indonesi sche regering, de gedachtengang ach ter de straffen van de veertien in Ne derlandse gevangenissen zittende 'vrijheidsstrijders', hun behandeling in de gevangenissen en het uitblijven van de installatie van de commissie Nederland-Zuid-Molukken. ..Derhalve vragen wij de wereld en met name het Nederlandse volk hun ogen te openen voor het leed. dat het Zuidmolukse volk reeds 26 jaar ondergaat. Tevens willen we met deze actie nagaan of ook vreedzame acties in deze tijd van ge weld nog effect hebben om daaruit hoop voor de toekomst te putten, zo dat we op die weg verder kunnen gaan," aldus de hongerstakers in het pamflet. vervolg Kantli jn alleen bepaald door deze geografische verzuiling. Zeeuw-zijn is vooral een 'ruimtelijke' ervaring, niet gericht op één bepaalde plaats. Men treft het overal aan: in Westkapel en in Ierse, in Smerdiek en in EUemeet, in Kedzand en in Kootjesplaete. Overal heeft men besef van de kortste weg. Soms loopt die over Rotterdam, soms over Brugge, maar hij eindigt toch altijd in Zeeland dinsdag besloten met het oog op de ongunstige invloed die het grote aan bod van buitenlandse bankbiljetten, vooral uit Italië op het koersverloop van de Zwitserse frank heeft, aldus een mededeling van het ministerie van financiën in Bern. De Zwitserse Nationale Bank kan op de nieuwe regel uitzonderingen maken om de buitenlandse handel en het be talingsverkeer te bevorderen. De bank heeft meegedeeld dat zij met de handels- banken in Zwitserland praat over een vrijwillige regeling voor be perking van de aanvaarding van lire- biljetten met een hogere waarde dan 35.000 lire (ongeveer 105 gulden). Vol gens zegslieden in Bem zijn sommige Zwitserse banken hiertoe al overge gaan. Vier landen uit Interparlementaire Unie gezet MEXICOSTAD (RTR) - De Interpar lementaire Unie heeft op haar bijeen komst in Mexicostad dinsdag Argen tinië, Bangladesj, Bahrein en de Ara bische republiek Jemen het lidmaat schap ontnomen. tSlol van pagina 1 zei: „Wij blijven ons verzetten tegen elke militaire interventie van buitenaf omdat dit zou kunnen leiden tot ver dere vijandelijkheden". Uit een mededeling van de woordvoer der van het Witte Huis van maandag was opgemaakt dat de VS zich niet meer vierkant verzetten tegen elke mi litaire interventie van buitenaf met name het zenden van Syrische troepen naar Libanon. De woordvoerder van het Witte Huis had aan zijn medede ling nog toegevoegd dat de regering meende dat de Sytische troepen in Li banon 'een constructieve rol' hadden gespeeld in de poging een bestand op te leggen. Dinsdag zei de woordvoerder van het State Departement dat hetgeen op het Witte Huis maandag gezegd was geen wijziging in het beleid betekent. BALK - „De socialistische minister van financiën. Duisenberg. begrijpt beter wat de werknemers willen dan het doctorandussen-kader van de Partij van de Arbeid. Hij beseft dat de werknemers niet jarenlang onder de nullijn gedrukt willen worden". Deze lof voor Duisenberg klonk dinsdagavond in het Friese Balk uit de mond van oppositieleider Hans Wiegel De VVD'er kritiseerde de volgens hem radicale opstelling van de PvdA. Hij wil geen nullijn voor de lonen, maar voor de overheid en de sociale voorzie ningen. Op 1 mei vergadert de top van de WD over een gigantisch bezuin igingsvoorstel op overheids- en sociale uitgaven. De komende jaren willen de liberalen daarvoor ongeveer 20 miljard besnoeien. De heer Wiegel signaleerde groeiende onzekerheid rond het CDA. Over de koers van de drie confessionele par tijen bestaan belangrijke meningsver schillen. De ARP maakt zich sterk voor een geloofwaardige defensie, de andere twee doen dat minder. KVP en CHU verdedigen de vrijheid van on derwijs met kracht, de ARP lijkt het hier af te laten weten. De CHU steunt vaak onze sociaal-economische en fi nanciële voorstellen, ARP en KVP doen dat om politieke redenen niet. Het gezicht van het CDA lijkt al met al meer een Januskop, aldus de heer Wie gel. Duitse geestelijke mag 'drie van Breda' blijven bezoeken DEN HAAG (ANP) - Alhoewel de Duitse geestelijke Erst Wilm uitspra ken heeft gedaan die minister Van Agt van justitie moet afwijzen ziel de be windsman toch geen dringende reden hem de toegang lot de Duitse oor logsmisdadigers in de gevangenis van Breda te ontzeggen. Minister Van Agt heeft dit laten weten aan het communistische kamerlid Wolff, volgens wie de tijd is aangebro ken om Emst Wilm de toegang tot de strafgevagenis to ontzeggen De Duitse geestelijke heeft nameüjk het voorne men getuit in of bij de gevangenis in Breda door demonstratief gedrag van zijn opvatting te doen blijken dat de gevangenhouding van de Duitse oor logsmisdadigers niet langer mag wor den voortgezet. EDE - Dinsdagmiddag is op het voormalig terrein van de Firma Tulp in Ede een 40 meter hoge schoorsteen na 60 jaar trouwe dienst opgeblazen. Het gevaarte moest plaatsmaken voor de uitbrei ding van het Edese politiebureau, de brandweerkazerne en het GGD- gebouw. MINISTER FAHMY NAAR NEDERLAND GESPREK BONDEN-DIRECTIE ZONDER RESULTAAT TOKIO (AP-AFP) - De nieuwe Chinese premier, de 56-jarige Hoea Kuo-Feng, heeft maan dag in een toespraak het ac tieve leiderschap van partij voorzitter Mao Tse Toeng be vestigd door te zeggen dat op diens voorstel vice-premier Teng Hsia-Ping uit alle func ties was ontheven. Premier Hoea sprak op een banket ter ere van het bezoek van de Egyptische vice-president Hosni Moebarak. In China was een 'ernstige klassestrijd' aan de gang maar het resultaat ervan zal zijn dat Mao's radikale gedachten 'hun weg dieper in het hart van het volk zullen vinden." Er waren mensen die kritiek leverden op Mao's nadruk op de klassestrijd en die zeiden dat diens beleid de voortgang der econo mische ontwikkeling zal tegenwerken ARNHEM (ANP) - Dinsdagmiddag zijn twee jongemannen het hulppostkan toor aan het Schipholplein in de Arn hemse wijk Elderveld binnengedron gen. Zij eisten geld. De 22-jarige lokettiste werd bij de overval op het hoofd geslagen met een houten hamer. Zij liep een diepe hoofdwond op en moest in het zieken huis worden opgenomen. De overval lers konden met slechts 800 uit de voeten maken. Langs de Arnhemse in- en uitvalswegen surveillerende agen ten hebben enige tijd na de overval een van overvallers, een 17-jarige jonge man uit Lunteren, aangehouden. In de loop van de avond kon na een wilde achtervolging de tweede overvaller worden aangehoudden. Deze 16-jarige uit een jongereninrichting weggelopen knaap, bleek een deel van het geld nog bij zich te hebben. Voor verhoor is ook nog een 17-jarig meisje meegenomen, bij wie de jongens na de overval eerst hun toevlucht hadden gezocht. Het meisje wordt verdacht van het verber gen van de hamer. maar, aldus Hoea. 'China's socialisti sche revolutie en heropbouw zullen voort gaan en zich nog krachtdadiger ontwikkelen." Hij loofde Mao's beleid ten aanzien van de V.S., Japan en West-Europa maar keurde het optre den van de twee supermachten, de V.S. en de Sowjet-Unie, in het Nabije Oos ten af. Hij constateerde met vreugde dat Egypte onder leiding van president Sadat niet op de knieën was gegaan voor Moskou. De Sowjets 'meedogen loos en gemeen' noemende zei Hoea dat het afbreken van het verdrag van vriendschap met de Sowjet-Unie door president Sadat 'een moedige en vast besloten daad' was geweest en een schitterend voorbeeld voor de volken van de derde wereld." Li Hsien-Nien, vice premier van Chi na, die wordt beschouwd als een ge matigd politicus, is in april al twee keer verschenen bij officiële gelegen heden, nadat hij drie maanden niet gesignaleerd was. Dinsdag ontving hij de vertrekkende ambassadeur van Guinee, Aboucar Kamara. Eerder deze maand ontmoette hij de ambassadeur van Laos. Waarnemers leiden hieruit af dat Li Hsien-Nien's positie niet is aangetast door de machtsstrijd bin nen de communistische partij. DEN HAAG (ANP) - Nederland en Egypte overleggen nog over een da tum waarop de Egyptische minister van buitenlandse zake, Ismail Fahmy, een bezoek aan Nederland kan bren gen, alkdus heeft De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Volgens het gezaghebbende Egypti sche blad "Al Ahram' zou Fahmy begin mei naar Nederland komen om te spreken over de Nederlandse houding in het Midden-Oosten-conDict, de be trekkingen tussen Nederland en Egypte en tussen Egypte en de Euro pese gemeenschappen. Minister Van der Stoel heeft zijn Egyp tische ambtgenoot uitgenodigd voor een tegenbezoek aan Nederland toen hij van 7 tot 11 mei vorig jaar in Cairo was. De Nederlandse regering zou graag zien dat minister Fahmy nog dit jaar naar Nederland komt, en bij voor keur voor 1 juli. wanneer Nederland het voorzitterschap van de Europese gemeenschap gaat bekleden. WINDSOR (AP) - Koningin Eliza beth II heeft dinsdag samen mei haar familie en 530 vrienden, be kenden en genodigden haar ver jaardag gevierd op Windsor Castle'. waar een feest werd gegeven dal precies tot 2.40 uur duurde, het tijd stip waarop de koningin 50 jaar ge leden werd geboren. VELDHOVEN (ANP- Het over leg dat de vakbonden dinsdaga vond hebben gevoerd met de di rectie van de Holding Berkel- mans, de holding waartoe de be zette Savel Schoenenfabriek Veldhoven behoort, heeft niets opgeleverd. De eis van de vak bonden, een bedrag van onder- halve ton waarmee achterstal lige salarissen, vakantiegelden, vakantiedagen en extra uitke ringen voor georganiseerden zouden moeten worden uitbe taald, is door de directie niet in gewilligd. Bij monde van mr. G. Berkelmans ver klaarde de directie geen enkele ver antwoordelijkheid ten opzehte van het personeel van Savel bv op zich te wil len nemen. De woordvoerders van de vakbonden verklaarden bij het overleg gestoten te zijn op een muur van onbe grip en onwetendheid van de zijde van de directie. „De heer Berkelmans ver klaarde met verwondering vanochtend de kranten met de berichten over de bezetting en over de afspraken voor vanavond die de vakbonden met hen zouden hebben te hebben gelezen. Stappen De bonden gaan zich vanochtend ver der beraden over eventueel te nemen juridische stappen tegen de directie van Savel. Voorlopig gaat de bewaking van het fabrieksgebouw door het per soneel voort. Hardere acties behoren ook tot de overwegingen. Het gesprek, dat dinsdagmorgen zou plaatsvinden tussen de bezetters en de directeur van de fabriek H. van Sambeek. is niet doorgegaan. Directeur Van Sambeek liet dinsdagmorgen weten, dat hij niet zou komen en verder ook niet bereik baar was. De fabriek is sinds vrijdag middag bezet, toen de 64 personeelsle den van de directeur te horen kregen, dal het bedrijf dinsdag zou sluiten en dat er geen geld meer was om de lonen vanaf 1 april uit te betalen. De bonden hebben zich onmiddelijk achter de ac tie geschaard. Enha. Enka Glanszstoff. de leverancier van het in het Duitse Obemburg vervaar digde kunstleerxylee. heeft de bewe ring van directeur Van Sambeek. dat de stopzetting van de levering de oor zaak van de problemen is, met stellig heid van de hand gewezen. Een woord voerder van Enka verklaarde dinsdag desgevraagd dat vorig Jaar april al aan de schoenenfabrikant is meegedeeld dat het doorgaan met het gebruik van Xylee aan risico's is gebonden, gezien de bescheiden produktie. Begin dit jaar heeft Enka laten weten dat zij de levering voor nog twee seizoenen zou garanderen. Tot het einde van dit jaar zou nog normaal worden geleverd, maar de heer Van Sambeek heeft later zelf de beslissing genomen om niet verder te gaan met het gebruik van het kunstleer, aldus de Enka woordvoer der Een half miljoen werknemers van staats- en particuliere spoorwegen in Japan zijn dinsdag voor drie dagen in staking gegaan voor meer loon. EINDHOVEN (ANP) - In de sigaretten- fabriek Philip Morris in Eindhoven is dinsdagavond een hevige brand uit gebroken. Tegen middernacht ston den de drie bovenste verdiepingen van het vijf verdiepingen tellenden gebouw in lichterlaaie. Een vleugel van de fabriek waarin de inkoopafde ling gevestigd is, stonder verder vol ledig in brand. De ruimte, waarin de computers staan, werd ernstig bedreigd De afdeling kwaliteitscontrole moet als verloren worden beschouwd. De brandweren van Eindhoven. Best. en Philips bestre den het vuur. HAMBURG (DPA, RTR) - Het verkeer heeft in het afgelopen mooie Paasweekeinde in heel Europa weer veel mensenlevens geëist. In de Duitse Bondsrepubliek kwamen van goede vrijdag tot en met tweede paasdag 107 mensen in het verkeer om, elf minder dan vorig jaar. In Frankrijk verongelukten tijdens de feestdagen 100 mensen in het verkeer ter wijl er 1728 gewond raakten. In Oostenrijk kwamen in het verkeer driemaal zo veel mensen om het leven als vorig jaar. namelijk 34. In België werden in het paasweekeinde bij 1718 verkeersongelukken 20 mensen gedood en meer dan 900 gewond van wie 276 ernstig. In Zwitserland verloren minstens 10 mensen het le ven bij verkeersongelukken Het verkeer in Italië eiste 100 mensenlevens terwijl er 2880 gewond raakten. Vorig jaar had Italië 114 doden. In Spanje bedroeg het aantal verkeersdoden in het paasweekeinde 145. Beduidend lager waren de cijfers uit de Scandinavische landen. In Denemarken bedroeg het aantal doden negen in Zweden zes en in Finland vijf. MEMORANDUM NA DOOD EX-OPPERBEVELHEBBER GEPUBLICEERD JERUZALEM - Oud- opperbevelhebber generaal David Elazar is een paar dagen na zijn plotselinge dood van hoofdschuldige aan het Israëli sche falen in de Jom Kippoe roorlog in 1973 tot martelaar geworden. De commissie die na de oorlog moest nagaan waarom de Isralische strijdkrachten zich door de Arabische legers hadden laten verrassen, kwam tot de conclusie dat de opperbevel hebber had gefaald. Hij zou te Iaat de reservisten hebben laten mobiliseren. Generaal Elazar moest toen, als ge volg van het rapport van de commis sie, zijn ontslag nemen. In een memorandum dat pas dezer dagen is gepubliceerd terwijl Elazar dat vorig jaar al aan premier Rabin had toegezonden, zegt hij dat de toe nmalige minister van defensie Mosje Dajan overigens verantwoordelijk was voor het defensiebeleid. Dajan had volgens Elazar ook operationele be voegdheden. dat wil zeggen dat hij ook bevoegd was om de strijdkrachten te mobiliseren. Dajan beschikte evenals Elazar over dezelfde informaties. Tegenover de commissie Agranat had Dajan het echter laten voorkomen alsof de verantwoordelijkheid geheel in handen was van Elazar. In zijn memorandum stelt de overle den opperbevelhebber dat Dajan zelf het oproepen van de reservisten had uitgesteld. De commissie zou de ver klaring van Dajan klakkeloos hebben overgenomen. Wat Elazar de commis sie zeer kwalijk nam was dat zijn uitleg over de gang van zaken totaal werd genegeerd. Mosje Dajan weigert commentaar te geven op het memorandum van Elazar. „Wat ik te zeggen had. heb ik al ge zegd". zo reageerde voormalige minis ter. Ook de commissie-Agranat weigert 'enig commentaar. „Over 30 jaar zal al het materiaal worden vrijgegeven", verklaarde een woordvoerder van de commissie Het memorandum dat Elazar aan Rabin had toegestuurd is niet in de re gering aan de orde geweest. Elazar. teleurgesteld omdat hij wel bereid was zijn verantwoordelijkheid te aanvaar den. maar niet in zijn eentje, besloot een boek te schrijven over wat hij als de waarheid zag. Maar de spanning en de frustraties werden hem teveel: hij werd vorige week door een hartaanval getroffen. Nu heeft de regering posthuum het memorandum alsnog gepubliceerd. En weer wordt er aan alle kanten gezwe gen. Regerings- en oppositiepartijen reageren voorzichtig met veel slagen om de arm: de heren hebben kennelijk nog heel wat te verbergen. Een ding is wel duidelijk geworden: Elazar is de zondebok geworden van het falen van het hele politieke en mili taire establishment Hij werd verant woordelijk gesteld als militair, de poli tici met Dajan voorop, gaven niet thuis. Nu wordt Elazar afgeschilderd als held. een moedig bescheiden man. die met grote bekwaamheid Israël in de moeilijkste dagen leidde, een man van grote integriteit, die zich niet met in triges inliet. Over de doden niets dan goeds. Directie: F. van de Velde. K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraal 56-60, te». (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel. 101180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. 101140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten ken- Advertentie-afdeling: (0118611584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: <011831 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37.75; franco per post 42,-; per maand 12.75; losse nummers 0,50 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11.55; ingezon den mededelingen 2'f» tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2.50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3