Hervormde Kerk werkt aan diaconaat nieuwe stijl Voorbeeldpanden' in centrum Terneuzen omstreeks mei klaar Leerlingen van ambachtsschool komen moeilijk aan de slag GELEIDEDAMMEN OF AANLEG VAN BEDIJKING VOORKOMEN VER VUILEN OOSTERSCHELDE PZC/p almanak Man tijdens zeilen op Braakman overleden ^eeï wnt lekkers vnij ^enken-LiindboiHv-^/, fruyo drink honing Directeur Veraart Maatschappij Oesterteelt Yerseke: 'Kwaliteit van oesters door Volkeraksluizen verbeterd' Massaal protest tegen plan voor rondweg om Antwerpen WOENSDAG 21 APRIL 1976 WIKA HIENSCH KRIJGT ALS OPVOLGER VAN DS. STRATING NIEUWE, AANGEPASTE TAAK 'GEMEENTELEDEN MOBILISEREN EN MOTIVEREN' MIDDELBURG - De functiewisseling binnen de provinciale diaconale raad van de Hervormde Kerk in Zeeland aal gepaard gaan met een inhoudelijke aanpassing van het begrip diaconale arbeid aan de moderne opvattingen over samenlevingsopbouw. Dit heeft het provinciale kerkbestuur meege deeld bij het aangekondigde vertrek van ds. H. M. Straling - die onlangs 65 jaar is geworden - als directeur van het samenwerkingsorgaan voor maat schappelijk werk der Hervormde Kerk in Zeeland en diens opvolging per 1 juli door wika D. E. Hiensch, momenteel nog provinciaal jeugd werkadviseur van de hervormde jeugdraad. De heer Hiensch aal als opvolger van ds. Strating dan ook niet optreden als •directeur maatschappelijk werk', maar als 'consulent samenlevingsopbouw', aansluitend op de subsidienormen van crm. Ds. Strating werd twintig jaar geleden, op 1 juli 1956. als directeur maat schappelijk werk in Zeeland benoemd, naar hij zelf zegt, „om te zorgen dat hervormd Zeeland mee kon komen in de ontwikkelingen die zich hier na de watersnoodramp in stroomversnelling voordeden". In de loop der jaren richtte deze functie zich meer en meer op het begeleiden van het maatschap pelijk werk dat vanuit de plaatselijke diaconieën werd bedreven. Dit werk in de traditionele opvatting is echter in middels grotendeels achterhaald. De heer J. R. de Boer, voorzitter van de provinciale diaconale commissie: „Steeds meer taken waar de diaco nieën zich mee bezighielden, zoals de zorg voor minderbedeelden, de gezins verzorging. kinderbescherming en N.S.M. Sluiskil lost grootste bulk-lading in Indiaas schip ZEEUWSE Tevreden Late, zonnige paasdagen - "t zijn toch dagen, die een mens lelijk uit z'n geioone doen brengen. Wij hebben altijd de meeste moeite met de derde Pasen. Toegegeven - een soort folkloristisch verschijnsel m het Walcherse, maar wèl één dat toch maar mooi meegenomen is, met zoveel zon als 'gisteren bij de hand. Wij horen helaas niet tot de gelukkigen, die die dag voor hun vrijetijdsbesteding kunnen inlijven. En de gedachte, dat anderen dat icél kunnen, maakt de start van onze werkzaamheden aanzienlijk stroever dan op een ordinaire maandag. Maar gelukkig zijn wij niet de eni gen, die door dit soort feestdagen van slag af raken. In de brievenbus van dit bedrijf trof fen wij gisteren een briefkaart aan, van een Belgische jongedame, die haar ouders in het Brusselse 'un grand bonjour et surtout un joyeuze anniversajre' toewenste. En daar wij toch moesten werken, deden wij het transport, naar de echte PTT-er maar even voor haar bij. Daarna begonnen we een stuk tevredener aan de eigen werk zaamheden. Een kleine goede daad - men wordt er zelf nooit slechter van. consulent' Hiensch worden de diaco nieën te helpen deze nieuwe vorm van diaconaal werk gestalte te geven. Het ziet ernaar uit, dat de heer Hiensch daarbij niet zoveel nevenfuncties zal kunnen vervullen als ds. Strating. Ds. T. Rinkema, scriba van de provinciale kerkvergadering: „Het is in elk geval zo dat niet alle functies die ds. Strating qualitata qua of op persoonlijke titel had, automatisch op de heer Hiensch zullen overgaan." Uitdaging D. E. HIENSCH maatschappelijke dienstverlening, zijn overgenomen door de overheid of de algemene instellingen. Dat heeft bij veel diakenen het gevoel gegeven met lege handen te komen staan" Naastenliefde In de nieuwe visie over het functione ren van het diaconale werk, wordt de nadruk gelegd op het 'activeren, mo tiveren en mobiliseren' van de ge meenteleden. De heer De Boer „In het verlden werd de bijbelse functie van het diaconaat gestalte gegeven door een handjevol diakenen, die hun hand moesten ophouden bij de kerkgemeen te." „De gemeenteleden deponeerden wat in de collectezak en waren verder vrij apatisch. We moeten nu duidelijk ma ken dat het diaconaat een zaak is van eder individueel en van de hele ge meente Ieder gemeentelid moet zich ervan bewust worden", zo stelt de heer De Boer. „dat er nog veel ♦erk te doen is in de naaste omgeving. Voor de naastenliefde, in dagelijkse kleine din gen. ligt nog een groot terrein braak." „Voorts zullen de diakenen en gemeen teleden geactiveerd moeten worden om deel te nemen in maatschappelijke organisaties", zo vervolgt de heer De Boer. „ook al zijn het geen specifiek hervormde instellingen meer. Maar je kimt daarin toch je gezicht laten zien." Het zal vooral de taak van 'opbouw- De heer Hiensch. 53 jaar. werkt in Zee land al 25 jaar voor de hervormde kerk in Zeeland in het jeugdwerk. Hü was twee jaar jeugdwerkleider in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, vervolgens der tien jaar in Goes en is sinds tien jaar provinciaal jeugdwerkadviseur. De heer Hiensch zegt 'met pijn' het jeugd- en jongerenwerk 'los te laten', maar beschouwt zijn nienwe functie als een 'uitdaging' en is daarnaast blij in Zeeland te kunnen blijven werken: „Bi ben er geworteld en ben van deze provincie en van deze kerkprovincie HOEK - De 48-jarige A. Hamelink uit Breskens is maandagmiddag, tweede paasdag, op de Braakman getroffen door een hartinfarct en overleden terwijl hij met zijn zoon aan het zeilen was. De heer Hamelink werd onwel en viel overboord. Nadat hij uit het water was gehaald paste een Belgische arts, die toevallig in de Braakman verbleef, hartmassage toe, maar dit bleef zonder resultaat. gaan houden. Deze provincie is nog zo overzichtelijk." Over zijn nieuwe functie zegt wika Hiensch: „Juist in deze tijd van veral gemening wordt het steeds moeilijker voor de kerken om hun taak in de sa menleving waar te maken. Het is daarom juist nu belangrijk dat ook de gemeenteleden de verantwoordelijk heid van de kerken in deze samenle ving beter dan ooit gaan verstaan Het bestaan van allerlei kerkelijke blokken is verleden tijd. Veel hervormde in stel lingen zijn nu van algemene signatuur geworden, maar het gaat erom dat we ook daarin onze verantwoordelijkheid verstaan. Mijn consulentschap bete kent: activeren, mobiliseren en moti veren van het kerkelijk achterland en ik ben ervan overtuigd, een kerkelijk achterland is er in Zeeland." GEWONDEN BIJ AANRIJDING: AUTO VERNIELD SEROOSKERKE (S) - Bij een ver keersongeluk op de provinciale weg Zierikzee - Haamstede zijn dinsdag twee inzittenden van een persone nauto licht gewond geraakt. De auto waarin de twee zaten werd bij de aan rijding geheel vernield. Bij de botsing waren een personen- en een vrachtauto betrokken. De vracht wagen. bestuurd door C. L. A. uit Klundert reed over de provincizle weg richting Haamstede In de omgeving van Serooskerke. bij de Hoogjesweg. bemerkte de bestuurder te laat dat een auto stond voorgesorteerd. Deze werd bestuurd door C. P uit Wageningen. Een botsing was niet meer te voorko men P. en zijn zoon liepen lichte hoofdwonden op. Politie zoekt eigenaar van bandrecorder VLISSINGEN - De Vlissingse politie is op zoek naar de eigenaar van een stereo-bandrecorder met koptelefoon. De politie zag in de nacht van zaterdag op zondag een dronken man met de bandrecorder rondscharrelen. Het bleek dat de man de recorder had ge stolen. Hij kon zich echter niet herin neren waar dat was gebeurd. provincie ADVERTENTIE l frnvo drink *1 Menken Landbouw melk. lekkere melk. SLUISKIL - Bij de N.S.M. in Sluiskil ligt momenteel het Indiase schip 'Chennai Ookkam' aan de kade om 35.700 ton ureum (losgestort) in te ne men, de grootste hoeveelheid bulk die het Sluiskilse bedrijf ooit in een schip heeft geladen. De 'Chennai Ookkam' heeft een capa citeit van 43.816 ton dwt en blijft nog 6 a 7 dagen liggen bij de N.S.M. Het schip heeft als bestemming India. 'Raad voor Derde Leeftijd'Kessel-Lo bezoekt Goes GOES - De Raad voor de Derde Leef tijd (bejaardenraad) uit het Belgische Kessel-Lo komt zich op 4 mei in Goes oriënteren over de plaatselijke voor zieningen voor ouderen. Het gezelschap wordt om 10.30 in ver pleegtehuis Maria Terweel ontvangen door wethouder J. P. Lindenbergh. Daarna volgt er een rondleiding door verpleegtehuis en over de terreinen van de bejaardenwoningen en het ver zorgingstehuis St.-Maarten in de Groe. In de middaguren wordt een bezoek gebracht aan de bejaardensociëteit in Goes. Men kan daar getuige zijn van een demonstratie volksdansen door be jaarden en een optreden van het be jaardenzangkoor. Na een korte rondrit door de gemeente wordt het verzorgingstehuis Poelwijck in 's-Heer Arendskerke bezocht. Met een vervolg op de rondrit wordt hierna het bezoek aan Goes besloten. YERSEKE - Directeur A. P. M. Veraart van de NV Nederlandse Maat schappij voor Oesterteelt de Meulemeester en Co in Yerseke pleit in het verslag over het boekjaar 1974/1975 voor de aanleg van geleide-dammen in of bedijking van dat gedeelte van de Schelde-Rijnverbinding, dat als een open geul in de Oosterschelde loopt. Naar zijn smaak kan alleen hier door vervuiling van de Oosterschelde via het open gedeelte van de Schelde-Rijnverbinding worden voorkomen. Ir liet verslag wordt erop gewezen dat sinds de ingebruikstelling van de Volkeraksluizen. waardoor het slechte Rijnwater de Oosterschelde niet langer meer kan bereiken, praktisch ieder jaar van een goede groei en kwa liteit van de oesters gesproken kan worden. „Een bewijs temeer dat zuiver water hiervoor absoluut noodzakelijk is. Om deze reden is het jammer dat het niet uitgesloten is dat er via het open gedeelte van het Schelde- Rijnkanaal in de toekomst weer vervuiling zal optreden." Met de aanleg van geleide-dammen of bedijking zouden naar de mening van de heer Ver aart zowel de oester- en mosselcultuur als de scheepvaart gebaat zijn. „Voor zover ons bekend is, wordt het grootste gedeelte van de kosten van dit kanaal door België betaald, zodat ook in dit geval dat land voor de meerdere kosten aansprakelijk gesteld zou kunnen worden." De resultaten van De Meulmeester en Co. zijn het afgelopen boekjaar een malig gunstig beïnvloed door de herziening van het waarderingssysteem van de zaaioesters op balansdatum. Ook werd de schadeuitkering krach tens de Deltawet uitgekeerd. Het winstsaldo bedraagt 429.913,49, waar van bijna twee ton aan de algemene reserve zal worden toegevoegd. De breedval was het afgelopen jaar minder dan de laatste jaren tengevolge- van een koude periode rond half juli, waardoor de watertemperatuur bene den normaal bleef. Van de beruchte pokken werd het afgelopen seizoen weinig last ondervonden, hetgeen heel wat arbeidsuren heeft bespaard. De produktie nam in het seizoen 1974/1975 met 2.500.000 consumptie-oesters toe tot 17.766.000. Ruim vijftien miljoen ervan gingen naar. België, ruim één miljoen naar Duitsland, 767.000 oesters bleven in eigen land, ruim twee honderdduizend oesters gingen naar Zwitserland, 174.000 naar Frankrijk en veertienduizend naar andere landen. GOES - Ern aantal leerlingen van de Goese Ambachtschool weet op dit afr ment nog niet waar zij na voltooiing van de opleiding terecht komen. Dit directeur R. Otten dinsdagmiddag tijdens de maandelijkse bijeenkomst van he:1 Goese gemeentebestuur met vertegenwoordigers van het Goese bedrijfsleven Li 'De Korenbeurs' in Goes. „Het is eigenlijk voor de eerste maal dat we met dej» problemen worden geconfronteerd," aldus de heer Otten. De directeur van de Ambachtsschool hield dinsdagmiddag een inleiding, waart hij de ontwikkeling van het onderwijs naliep. De heer Otten stond onder meersg bij de plaatsingsmogelijkheden van de afgestudeerde leerlingen en daarbij we* hij met name op de problemen voor de afgestudeerden in de sectoren 'eleklrt. techniek', 'motor- voertuigentechniek', mechanische techniek' en 'installafe techniek'. Minder problemen zag de heer Otten voor plaatsing van leerlingent de sector 'consumptieve techniek', terwijl hij met name voor de leerlingen <t 'bouwtechniek' hebben gedaan nauwelijks of geen problemen verwachtte. In een korte inleiding had de directeur van de 'Ambachtsschool' al gewezen o, met name de tragische ontwikkeling rond de opleiding voor chemici. „Die met sen zijn genoodzaakt zich te melden bij het arbeidsbureau, omdat er gewoo: geen werk voor ze is. Het lijkt erop of je te maken hebt met een opleiding tc: vakidioten, ze zijn niet gemakkelijk om te scholen," aldus de heer Otten. Voor de ontwikkelingen in de specifieke bedrijfstakken achtte directeur Otta een goed contact tussen zijn docenten en het bedrijfsleven een eerste vereist; „De aansluiting en de contacten zijn eigenlijk onvoldoende en er is wel degeli;! behoefte aan een beter contact," aldus de heer Otten. VEEL LANDBOUWGROND IN WA A SLA ND BEDRELGD ANDERE OPLOSSING IS MOGELIJK ANTWERPEN - Een groot aantal mi lieuverenigingen uit de regio Antwer pen en uit het Belgische Waasland heeft dinsdag in Antwerpen bezwaar gemaakt tegen de aanleg van opnieuw een grote autoweg rond deze stad de zogeheten 'grote ring'. De verenigingen zijn tegen die aanleg, voornamelijk om drie redenen: uitge breide natuurgebieden zullen er door verminkt worden, het verkeer zal met behulp van de nieuwe autoweg slechts weinig tijdwinst boeken en - aldus de verenigingen - zelfs in bedrijfskringen is men lang niet overtuigd van het nut van de nieuwe weg. Vooral in het Vlaanderen worden de laatste maan den steeds feller protesten gehoord tegen de aanleg van nog meer autowe gen. De nieuwe weg, aldus de actiegroepen, zal in het Waasland 200 ha landbouw grond verloren doen gaan. Het tracee zoals het nu ontworpen is, zou voorts waardevolle gebieden doen verdwij nen. een alternatief voor de 'grote ring' re:: Antwerpen hebben ontworpen: veite tering van het openbaar vervoer. Vee beter dan het aanleggen van de roi: weg is volgens de milieugroepen te doortrekken van de Antwerpse pre- metro naar de Linker-Schelde-oeve Verder zien ze heil in het opvoeren te de frequentie van de trams, het se- leggen van snelspoorwegen me. 'overstap-parkeerplaatsen' en te: bouwen van twee nieuwe tunnels ol der de Schelde, de Liefkenshoektuno:: en de ImalsotunneL De actiegroepen deelden mee dat ze AUTO SCHEPT MEISJES EEN GEWONDE VROUWENPOLDER - Twee vijftien jarige meisjes uit Eindhoven zijn dinsdagavond op de Vrouwenpolderse weg te Vrouwenpolder door een auto geschept. Eén van de meisjes, E. S. is met enkele verwondingen in het Mid delburgse Gasthuis opgenomen. K. de W. kwam mer met de schrik vanaf! De twee logés staken bij de kruising Polderdijk-Dorpsdijk plots de weg over. De automobilist F. L. uit Wissen- kerke, die richting Noord-Beveland reed, probeerde nog te remmen maar kon niet tijdig stoppen. UITERLIJK WEINIG VERANDERD, BINNEN TOTAAL VERNIEUWD STUURGROEP BINNENSTAD OP EXCURSIE TERNEUZEN - Omstreeks mei of juni worden aan de Lange Kerkstraat in de binnenstad van Terneuzen de twee 'voorbeeldwoningen' opgeleverd, die op initiatief van de gemeente zijn verbeterd, om centrumbewoners aan te moedigen met hun huis hetzelfde te doen. Het aannemersbedrijf Gebr. Simons uit Terneuzen is vanaf december vorig jaar aan de panden bezig. Voor het karwei trok de raad een krediet uit van 168.500. Het rijk subsidieert 35 procent per woning, terwijl het daar naast tot de mogelijkheden hoort dat Terneuzen financiële steun krijgt om dat het hier om voorbeeldpanden gaat De stuurgroep voor de Temeuzense binnenstad heeft de woningen dins dagmorgen bezocht in het kader van een kleine excursie. Daarbij werd ook het rehabilitatiegebiedje De Elleboog Lange Kerkstraat 52 en 54 zijn uiterlijk nauwelijks veranderd. Uit de gevel van pand 54 is een etalageruit verdwenen en vervangen door een venster, zoals dat ook naast de deur van het belen dende huis zit. Het pand kreeg voorts een dakkapelletje. Aan de achterzijde werden nieuwe kozijnen en vensters aangebracht, terwijl ook het pannen dak een ingrijpende restauratie onder ging- Metamorfose De 'metamorfose' van de voorbeeld panden heeft zich in hoofdzaak vol trokken in het interieur. Wanden en plafonds werden volledig vernieuwd en hetzelfde gold voor de deuren. De houten vloeren moesten blijven lig gen: een vervanging zou te kostbaar worden. Ingrijpend is ook de verbetering van de souterrains. Toen de vloer in dat van pand 54 werd weggehaald moest er ij lings beton worden gestort, omdat het pand anders zou zijn ingezakt. De twee voorbeeldwoningen tellen elk drie slaapkamers (eventueel uit te breiden tot vier) en een badkamer. Op de begane grond zijn 'n ruime hal (in 1952 is de karakteristieke trap naar boven gehandhaafd), een flinke woon kamer en een keuken. In het souterrain van pand 54 wil de gemeente een informatiecentrum on derbrengen, dat binnenstadsbewoners met vragen over de rehabilitatie van antwoord zal voorzien. Het is de bedoe ling dat het centrum - dat een aparte ingang krijgt - tijdens de duur van de werkzaamheden in het Temeuzense centrum open blijft. Foto. De werkzaamheden de voorbeeldpanden' in de Temeuzense lange Kerkstraat. Inzittende auto bij botsing te Breskens gewond BRESKENS - De vijftienjarige CL uit Wilrijk (B) is dmsdagmiddag.il/ zes uur bij een botsing tussen twttiï to's te Breskens gewond geraaktEit meisje is met glas- en schaafwonte in het Sint-Anthoniusziekenhois K Oostburg opgenomen. De bestuurder G. P. van de V. ét Breskens reed over de provinciale ss Schoondijke - Breskens. Bij de aÉls naar Groede. verleende de automoe- liste N. H. uit Wilrijk geen voorns aan Van de V. Bij de botsing werda dochter van H., de vijftienjarige C.L door een open gaand portier geslinger: en belandde op het wegdek. De beaê auto's liepen zware schade op. Vlissinger gewond bij arbeidsongeval VLISSINGEN - Bij een arbeidsonn luk is de 50-jarige Vlissinger D. P.A dinsdag rond het middaguur gewoo) geraakt De man kreeg bij werkzaa& heden op het terreintje achter de ooi vismijn te Vlissingen een paal en te motorkettingzaag tegen het hoofde borst Met snijwonden is de man opgenoma in het ziekenhis te Vlissingen. De ar beidsinspectie zal een onderzoek naa het ongeval instellen. Tv-documentaire NCRV in kader vat herdenking sterfdag Michiel de Ruyter VLISSINGEN - Met de 1 documentaire "t Is mij van hertt aangenaam' beet de NCRV gisten vond de spits afin de reeks landetifi herdenkingen die in de komende wed op het programma staan in verbc- met de 300-jarige sterfdag van Bi lands admiraal Michiel Adriaansz b Ruyter. In deze documentaire verscheen ft Ruyter v.u eens niet a.s de befaarrii admiraal m:ar als de redder van een groep van 26 Hongaarse predikante die als roeislaven dienst deden op ds galeien van de onderkoning van Na pels en op 11 februari 1676 dankzij dl vasthoudendheid van De Ruyter hu- vrijheid herkregen. Een daad ver grote betekenis voor het Hongaarse protestantisme die daar dan ook jaar lijks nog wordt herdacht door een kranslcgging op 31 oktober bij h(t standbeeld van Hollands zeeheld in de stad Dclrecen. De NCRV-televisieploeg schetste uit voerig de voorgeschiedenis waardoor de 26 Hongaren op de Napolitaanst galeien terecht kwamen: de gods diensttwist tussen katholieke en pro testantse Hongaren, de veroordeling van 101 protestantse geestelijken en onderwijzers door een kerkelijke rechtbank, hun ontberingen in gevan genschap en uiteindelijke verbanning naar Napels. Van de 101 protestanten die op weg gingen naar Italië waren er nog maar 26 in leven toen De Ruyter op last van de staten-generaal metzijr- vloot de baai van Napels invoer er- vrijlating van de Hongaren eiste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2