PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WEER LIBANESE VREDESMISSIE NAAR DAMASCUS Voor tweede maal brand in Fries natuurgebied Bouw van wijkgezondheidscentrum in Middelburg nog dit jaar voltooid de krant van zeeland TWEE GEWONDEN BIJ RELLEN ISRAEL Vorrink trekt haar fluorideringswetje in In 24 uur 110 doden en 200 gewonden vandaag URANIANAAR AMERIKA OOK ELDERS BOS- EN HEIDEBRANDEN 219® jaargang no. 94 Woensdag 21 april 1976 BEIROET (AP/UPI/DPA) - De christelijke leiders in Beiroet hebben dinsdag geprobeerd de Pales tijnse guerrillastrijders te isoleren bij hun pogingen de burgeroorlog te beëindigen. President Soe- leiman Franjiej zond een speciale missie naar Damascus waar men zich opnieuw gaat buigen over het Syrisch-Palestijnse vredesinitiatief op grond waarvan er dinsdagmorgen een staakt-het-vuren van kracht had moeten worden. De voormalige president Camille Chamoun en falangistenleider Pierre Gemayel herhaalden hun standpunt dat zij het vredesplan uitsluitend zien als een Syrisch initiatief. De rol van de Palestijnen hierbij noemde zij 'een inbreuk op de vrijheid van Libanon'. Een aantal officieren van de hoge mili taire commissie, die op grond van het Syrisch-Palestijnse initiatief is inge steld, kwam dinsdag twee uur te laat op een vergadering aan omdat zij zich de weg versperd zagen door elkaar be schietende moslems en christenen. De commissie wordt gevormd door twee Syrische officieren, vertegenwoordigers van de Libanese christelijke en moslim-privé legertjes en guerrilla- offieren van Yaser Arafat's PLO. De commissie probeert eenheden samen te stellen van Syrische, Libanese en Palestijnse soldaten die toezicht moe ten gaan uitoefenen op handhaven van het bestand. De christenen maken zoals steeds be zwaar tegen het inzetten van Palestij nen op Libanees grondgebied om het I diaconie zondebok Generaal Elazar van zondebok tot Is- Wiegel aan minister ereprijs Eerbetoong va Duiaenberg. cyprus boontje Louis Paul Boon, Nico Scheepmaker en de Nobelpxtls. toerisme De tweede v bekeken. PAGINA 7 ellende Géén hond de Goese zi PAGINA 9 gijzeling Prancolse Claustre gaat. in Tsjaad, haar derde gijzelingsjaar in. PAGINA 10 ladder Sport: Trainer André Wurth vier klas sen omhoog op de voetballadder, van derdeklasser naar de hoofdklasse. romyende kardinaal De KRO zendt vanavond de gerucht makende, tn nazi-Dultsland spelende «mproduktle 'De Kardinaal' uit. Romy 8chr.elder speelt een van de hoofdrollen; radio- en tv-programma's; strips. PAGINA 13 marinedok bestand te handhaven voor de hand having van het bestand. De voornaam ste klacht is dat de Palestijnen 'een staat binnen een staat' vormen, waar door de Libanese nationale souverein- iteit zou worden ondermijnd. Ongeveer 110 mensen kwamen in 24 uur tijd om het leven in Libanon en er vielen circa 20 gewonden Tot de doden behoorde een kleinzoon van de rechtse falangistische partijleider Pierre Ge mayel. In tegenstelling tot wat eerder gemeld werd het president Franjieh. wiens onmiddellijk aftreden door de linkse Libanezen was geéist, nog steeds niet het door het parlement aanvaarde amendement op de grondwet getekend dan vervroegde verkiezing van zijn op volger mogelijk moet maken. Franjieh staat er op dat de situatie zeker 10 dagen veilig blijft om de weg te banen voor de presidentsverkiezing in een rustige sfeer. De voormalige premier Salam beschuldigde Franjieh van het plegen van politieke chantage ten einde te pogen een slechte opvolger te krijgen die in zijn voetstappen treedt. Reactie ES Het Amerikaanse minsterie van bui tenlandse zaken heeft dinsdag meege deeld dat er geen wijziging is gekomen in het Amerikaanse verzet tegen mili taire intercentie van buitenaf in Liba non. De woordvoerder van het ministerie Slot zie pagina 3 kolom 2) DEN HELDER - Dinsdag is het zeilend opleidingsschip van de Koninklijke Marinede Uraniavit de haven van Den Helder vertrokken naar Ply mouth om van daar van start te gaan voor de tallshiprace naar Amerika ter gelegenheid van de viering van het 200-jarig bestaan van de V.S. Op de foto: het fraaie schip vol onderzeil met de spinnaker van meer dan 200 m2. Israëlische militairen grijpen op door in Jeruzalem en andere steden op de Israël bezet Jordaans gebied een jon- Westoever begonnen waren met hei gen bij zijn haar vast, tijdens relletjes gooien van stenen, dinsdag, waarbij Arabische jongeren JERUZALEM <AP) - Twee anti- Israëlische demonstranten op de wes telijke Jordaanoever zijn dinsdag ge wond geraakt door geweervuur van Israëlische soldaten. Een regerings woordvoerder zei dat de twee demonstranten werden gewond toen het Israëlische leger het vuur opende op met stenen gooiende Palestijnse in Nabloes. Het militaire bestuur heeft het uit gaansverbod in Tolkarm, dat was inge steld nadat anti-Israëlische betogers wegversperringen hadden opgericht en met de vlag van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO hadden ge zwaaid. opgeheven. Ook in Bethelhem, Jenin en het oostelijk gedeelte van Je ruzalem deden zich incidenten voor. De winkeliers in de steden op de wes telijke Jordaanoever die dinsdagmor gen in staking waren gegaan en hun zaken gesloten hadden gehouden, hebben ze op last van het Israëlische militaire gezag geopend. De Israëlische premier Rabin heeft tegenover joodse kolonisten in de Jor- daanvallei bevestigd dat Israël de ne derzettingen op de bezette westelijke Jordaanoever in Stand zal houden. Het oprichtingen van een tijdelijke neder zetting in de omgeving van Nabloes was een van de factoren, die twee maanden geleden leidde tot heftige protestacties van Arabieren. Onderhandelen De Israëlische regering meent dat het haar vrij staat te onderhalen met Jor danië. ook wanneer dat tot gevolg zou hebben dat grote stukken grondgebied afgestaan moeten worden. Maar een eventuele overeenkomst zal pas wor den getekend nadat de Israëlische be volking zich daarover via de stembus heelt uiUjesnroken. zo heeft de Israëli sche premier Yitzhak Rabin gezegd in een gesprek met het dagblad 'Al Ha- mi shmar'. FOCHTELOO (FR) (ANP) - Op het Friese gedeelte van het na tuurgebied Fochteloerveen bij de Drentse grens heeft dins dagmiddag en -avond een bos- en heidebrand gewoed. Tien brandweerkorpsen werden in geschakeld bij de bestrijding, waaron der de korpsen van de gemeenten Ooststellingwerf; Smilde en Norg. Ook worden ruim 250 militairen uit Assen bij de blussingswerkzaamheden inge schakeld. Rond negen uur was men het vuur meester. Waar de vuurhaard precies is ontstaan durft de politie nog niet met zekerheid te zeggen, maar het is in elk geval niet ver van de plek geweest waar eerder dit jaar een veenbrand ontstond. Zoals bekend was dit vuur toen aangestoken door een vonk uit een startende trac tor. Tweehonderd hectare natuurge bied ging toen in vlammen op. In het natuurgebied rond het Meeu wenven in het Noordlimburgse Bergen is dinsdagmorgen brand uitgebroken. Meer dan tien hectare flora en fauna is verloren gegaan. In het Brabantse natuurreservaat Kampina is dinsdag ongeveer dezelf- dertijd op drie plaatsen brand uitge broken zowel onder Oosterwij k als Boxtel. Door snel ingrijpen van de brandweer uit deze plaatsen bleef de schade beperkt In dit gebied dat veel kostbare flora en fauna bezit is de afge lopen weken al meerdere keren brand ontstaan. De incidenten van dinsdag hebben bij politie en brandweer de mening versterkt dat van opzet sprake is. Dinsdagavond is een grote opslagloods van de papierverwerkingsindustrie Si- coma NV in Marum geheel uitgebrand. De 1200 vierkante meter grote loods ging verloren evenals ongeveer drie honderd ton papier. De herbouw van de loods zal naai schatting enige tonnen vergen. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat enige kinderen in de loods met vuur hebben gespeeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Vorrink (volksgezondheid en milieu) gaat haar omstreden fluorideringswetje intrek ken. Deze week of volgende week vrijdag zal zij hiervoor de toestem ming van het kabinet vragen. De be handeling van de wet in de tweede kamer werd anderhalve maand gele den opgeschort toen het er naar aitzag dat het parlement de wet zon weg stemmen. Op het laatste ogenblik stelde mevrouw Vorrink toen voor om de wet voorlopig niet in stemming te brengen. Naast de ethische bezwaren was het grootste struikelblok voor de Tweede Kamer de onzekerheid over de ontfluo- rideringsmogelijkheden. Tegenstan ders van de fluor zouden mogelijkhe den moeten hebben om het fluor bij de kraan uit het drinkwater te halen, so vond het parlement. De minister stelde dat hiervoor een filter in ontwikkeling is. maar wilde over dit apparaat niet veel mededelingen doen. De ontwikke ling ervan was volgens haar afhanke lijk van het welslagen van het wets voorstel. De minister heeft bij herhaling ge zegd dat het wetje niet gezien mocht worden als de grote fluoridertagswet. Het diende slechts om een wettelijke basis te geven aan de fluoridering van het drinkwater die nu in een aantal gemeenten plaatsvindt. Door een uit spraak van de hoge raad hebben deze gemeenten eigenlijk geen recht om fluor bij het drinkwater te stoppen. Het departement van volksgezondheid be raadt zich nog op de vraag wat er na het intrekken van het wetje met de fluoridering in deze plaatsen zal gaan gebeuren. Over dit onderwerp heeft een aantal fracties uit ae Tweede Ka mer pas geleden vragen gesteld aan minister Vorrink. Deze vragen zullen binnenkort worden beantwoord. De kortste weg over Rotterdam §D, Rotu>nJanu- journalist A C '.V van der Vet - een toegewijd inwoner van Ke rn-.vv - heeft in het laatste nummer van het Zeeuws Tijdschrift een interessante beschouwing geschreven over de plaats van Schouwen-Dulveland bin nen Zeeland Een voomchtig stuk. De auteur is ach kennelijk de befaamde regels van Van Behagen indachtig ge weest: ..Wie hier ter school niet heeft gezeten, kan daar toch 't fijne met van welen: iri Zeeland loopt de kortste wegt nu eenmaal maar zeer zelden recht" Eigenlijk is dat het thema van Van der Vets artikel de kortste weg naar Zeeland loopt zelden reehttoe- recht-an naar het f-ntnun van de pro vincie. Om In de termen van ztjr be schouwing te spreken net is denkbaar 'dat veel Schouwen-Duivelanders men taal wei degelijk Zeeuws zijn en Zeeuws voek-n. maar er desondanks geen been in zien zich gaandeweg ster ker op de Rotterdamse regio te oriën terenJa. dal is heel goed denkbaar. Zeeuw-zijn betekent niet dat men zich eerst en vooral op Midden-Zeeland richt om vandaar uit in een Zeeuws be sef te worden gesterkt Zeeuw-zijn ia vooral een zichzelf herkennen in ande ren; „Die is net as ons". Zjeeland ls minder een eenheid en meereen som der delen. In het veriden bestond hel uitsluitend uit kleine een heden. waar met name over het cen traal gezag werd gesproken als over een anonieme grootheid, ver weg en ongekend Een stuk van het Middelburg-syndroom - zoals we de anti-Middelburgse gevoelens In het verleden wel eens hebben gekarakteri seerd - la uit die tijd afkomstig: de hoofdstad werd als een machtscen trum ervaren, waarop niemand eigen lijk gesteld was. De geografie van deze provincie maakte dergelijke gevoelens haast onvermijde lijk: de afstanden waren er groter en moeilijker dan In de andere gewesten, men moest hier altijd weer diepe zeegaten oversteken. Ruim honderd jaar geleden kreeg de toenma lige Spoorbootmaatschappij - een voorloopster van de latere noordelijke veerdiensten - provinciale subsidie onder voorwaarde dat er „tenminste twee malen 's weeks eene communica tie heen en terug besta tusschen de ei landen Walcheren. Noord- en Zuid- Beveland, Schouwen en Tholen". Dat was de sfeer van die dagen; slechts twee keer per week kon men bij elkaar op bezoek. Eigenlijk ligt die tijd nog niet zo heel lang achter ons; ln het be gin van de jaren vijftig vertrokken we - om maar een voorbeeld te noemen - omstreeks half negen 's morgens van het Vlissingse station voor een bezoek aan Renesse. waar we dan - met het openbaar vervoer - zo om en bij haïf- één aankwamen. Het ging per trein, per bus. per boot, per tram. Op zo'n manier blijft men wel afstandelijk over elkaar denken. Van der Vet signaleert dat eveneens: de affiniteit tussen de mensen van Schouwen-Dulveland en die van Goeree-OverOakkee Ja ultra- minimaal. zo stelt hij vast Zeeland blijft - ook met de aanverwante gebie den - nu eenmaal een land van over kanten: dat 'overkant* denken' la niet van de ene op de andere dag weg. Maar het verdwijnt weL frxt/ijn Va, RUIMERE 'WERKGELEGENHEIDSSUBSIDIE' BRENGT OPLOSSING EERSTEPROJECT INZEELANDNA VEEL PROBLEMEN VAN DE GROND MIDDELBURG - De bouw van het eerste wijkgezondheidscen trum in Middelburg - tegelijk ook het eerste in Zeeland - is thans eindelijk definitief. Aan het project, waarvoor al jaren plannen bestaan, wordt nu binnenkort begonnen. Het cen trum moet dan nog dit jaar ge reed komen. Wethouder A. Bergshoeff vap volksge zondheid zegt 'zeer gelukkig' te zijn dat het centrum nu eindelijk van de grond kan komen. Gemeente ambtenaar L. Gillissen, die als lid van de voorbereidende werkgroep nauw bij de zaak betrokken is. noemt het ei genlijk 'een wonder* dat alles toch rond is gekomen. Uitvoering van de al sinds 1971 be staande plannen is nu mogelijk nadat onlangs de laatste financiële proble men zfjn opgelost. Mede dankzij in spanningen van de gemeente - het centrum is een particuliere zaak - heeft het rijk een ruimere werkgelegenheids subsidie verleend dan aanvankelijk de bedoeling was. In september 1975 zegde het rijk ruim 540.000 gulden subsidie toe, maar deze was gebaseerd op een sterk verouderde begroting. Na hernieuwd overleg wist men te bereiken dat de subsidie werd aangepast aan de werkelijke kosten en Ruimte kwam het bedrag met 647 000 gulden ruim een ton hoger te liggen. Op deze basis - de subsidie betekent een kleine 50 procent van de totale kosten van 1,4 miljoen gulden - zijn de deelnemers in het wijkgezondheidscen trum onlangs akkoord gegaan. Daar mee kan nu worden begonnen met de bouw van het centrum dat kojpt te staan in de wijk Dauwendaele achter het kerkcentrum 'De Hoeksteen'. Met deze definitieve beslissing wordt een voorbereiding van een viereneen half jaar afgesloten. De plannen voor het wijkgezondheidscentrum dateren al uit het najaar van 1971. Realisering van de plannen - door de gemeente zelf al eens als 'een lijdensweg" getypeerd - werd vooral tegengehouden door fi nanciële problemen. Het wijkgezondheidscentrum in Dau wendaele biedt straks ruimte aan vier huisartsen, twee tandartsen, drie /ysio-therapenten, alsmede enkele maatschappelijk werkers en wijkver pleegsters. Het centrum, dat is gaba- seerd op een volledige wijk Zuid, be gint overigens met een kleinere bezet ting. In eerste instantie komen in het cen trum drie huisartsen, twee fysiothera peuten, één tandarts (men zoekt nog naar een tweede tandarts), een wijk verpleegster, een vroedvrouw en een maatschappelijk werkster. Verder zijn er ook plannen voor het spreekuur van de sociale dienst. Het centrum is geheel gericht op Middelburg-Zuid en is in opzet geba seerd op niet minder dan 15.000 inwo ners. Het is niet groter opgezet omdat ervaringen elders hebben uitgewezen dat het doel dan verloren gaat. Ook in de bouwwijze wordt geprobeerd dit te vermijden. Het centrum zal zo bestaan uit vier in cirkelvorm ge bouwde eenheden met ieder een eigen ingang. Die ingangen komen aan eer. hofje dat verder als parkeerplaats ook voor auto's bereikbaar wordt. De grondgedachte van een wijkgezond heidscentrum is dat de verschillende hulpverleners in de sfeer van de wijk- gezondheidszorg bij elkaar zitten, waardoor een gemakkelijker en snel lere hulpverlening mogelijk is. Zo kan men eenvoudiger gegevens uitwisselen en ook 'doorverwijzen'. Het wijkgezondheidscentrum ui (Slot zie pagina 7 kolom 3> an der Vet is journalist en zoekt fei ten op. In dit geval sloeg hij de provin ciale almanak er op na om eens steek proefsgewijs na te gaan of Scbouwen- Duiveland wei redelijk is vertegen woordigd in algemeen-Zeeuwse instel lingen. Wijlen commissaris De Casero- broot paste deze methode eveneens toe en handelde er naar ais er bestuursle den van een Zeeuwse instelling moes ten worden benoemd en hij had er leu in te zeggen, dan zorgde hij dat alle samenstellende delen van de provincie waren vertegenwoordigd. Met enige ironie werd wel eens gesproken over de 'geografische verzuiling' van Zeeland. De commissaris had niettemin geHJk: dergelijke details waren en zijn belang rijk voor het ontstaan van een Zeeuwse eenheid. Van der Vets excursie door de provinciale almanak was niet erg ster kend, het bleek dat de Schouwenaren en de Duivelanders m allerlei colleges slechts <te) kleine minderheden vor men. Is dat terug te voeren tot bet in sulaire tijdperk? vraagt Van der Vet zich al Misschien. M lachten ook wordt er helemaal niet over nagedacht, van daar dat het wel eens goed is dat een buitenstaander - nou ja, buitenstaan der - er op attendeert. J. oen de Zeeuwse staten ln 1874 na de verdwijning van het Spaanse be wind weer gingen functioneren beslo ten zij bij toerbeurt ta een van de stemhebbende steden - Middelburg, Zierikaee. Tholen, Goes. Vee re. Vlie ringen - te vergaderen. En op koeten van het gewest werd een kist aange- tuigd' voor het meenemen van de be langrijkste stukken. De» methode is tot m de zeventiende eeuw toegepast het werd een geschikt middel geacht om de invloed van één bepaalde plaats te beperken en om de eenheid van het gewest te bevorderen. Sigenhjk zouden allerlei Zeeuwse organisaties voor een soortgelijke maatregel moeten zorgen, namehjk er op letten dat Zeeland als gebeei in hun besturen is vertegen- woordigd. Om echter misverstanden ta voorkomen: bet Zeauw-4Jn voedt niet (Slot zie pagina 3 kolom J>

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1