Tegenwind bondgenoot Toine van den Bunder Merckx' oude truc slaagde in Luik- Bastenaken-Luik: Bruyere winnaar Annet Kole grote verrassing tijdens koers Groede CLUB BRUGGE VOOR DERDE MAAL VOETBALKAMPIOEN VAN BELGIE PZC KEETIE VAN OOSTEN Pak de telefoon 00K ZIEKE MEESTER HEEFT INVLOED OP WEDSTRIJDVERLOOP LUIK - Eddy Merckx had het maar weer eens aan zijn trouwe knecht Joseph Bruyere overgelaten. De Belgi sche houder van het werelduurrecord wist bij de start van de 62e Luik-Bastenaken-Luik, dat hij in deze condi tie nooit een gooi naar de overwinning kon doen. Met veel klachten had Merckx zaterdag zijn dokter geraad pleegd. Hij had niet alleen nog steeds last van de blessu res die hij opliep tijdens een valpartij op de laatste dag van de Catalaanse week, maar hij voelde zich ook grie perig en had last van hoofdpijn. Niettemin werd Merckx door zijn arts fit genoeg bevonden om in Luik- Bastenaken-Luik te starten, maar tot de favorieten hoefde hij niet gerekend te worden. Dat ook een zieke Merckx invloed op het wedstrijdver loop heeft bleek zondag tijdens de laatste voorjaarsklas sieker over de venijnige Ardennentoppen. Er werd veel naar hem gekeken. Toch letten Merckx' tegenstrevers niet goed op. Tijdens de bevoorrading, na 138 kilometer in Vielsalm, stuurde Merckx zijn vazal Joseph Bruyere naar voren. Van de vedetten reageerde niemand, hoewel ze beter moesten weten. Op precies dezelfde manier im mers won Joseph Bruyere in *74 en '75 de Omloop van het Volk. Bruyere werd in zijn vluchtpoging te Vielsalm alleen gesteund door wat mindere goden Van Springel. de knecht van Maertens, Lieven Malfait. Jos Jacobs en de Fransman George Talbourdet Geen van hen was tot meer in staat dan het wiel van Bruyere volgen. De eerste luitenant van Merckx ontketende een hoog tempo Zijn vluchtmakkers konden dan ook niet lang standhouden. Jacobs viel als eerste uit de kopgroep weg, later ook LUIK - Ruyere. ploeggenoot van Eddy Merckx. heeft de klassieker Luik Bastenaken - Luik dit jaar op zijn naam gebracht. Hier gaat hij triomfan telijk over de finishlijn. Van den Haute, Talbourdet en Malfait. Van Springel hield stand al had hij op de hellingen de grootste moeite om Bruyere te volgen. Hel einde van Van Springel kwam der tig kilometer voor het einde op de Cóte de Redoute. Op dat moment had Bruyere van zijn voorsprong van ruim drie minuten ina 175 kilometer) nog twee minuten en vijftien seconden over Op dat moment organiseerde Joop Zoetemelk een tegenaanval Hij reed keihard tegen de hellingen op. maar kreeg erg weinig steun. Kuiper probeerde ook nog een tegenaanval te plaatsen, maar ook die mislukte Een en ander had alleen tot gevolg dat er van het peloton een groep van vijftien sterke renners overbleef Daarbij wa- ren alle cracks, die op dat moment ei genlijk al verslagen waren. In de laatste 25 kilometer gaf dit groepje zich over en kon Bruyere rus tig naar de eindstreep in Luik fietsen. Daar aangekomen bleek zijn voor sprong gegroeid tot vier minuten en veertig seconden. Freddy Maertens won de sprint van de achtervolgers voor de tweede plaats, Hennie Kuiper werd in die sprint de beste Nederlan der op de vijfde plaats. Merckx grijns lachte ondanks zijn hoofdpijn. De oude truc was weer geslaagd. Voor Joseph Bruyere betekende zijn overwinning in de oudste Belgische klassieker een terugkeer aan de top. Hoewel zijn ambities niet hoger reiken dan het helpen van Merckx. wint hij elk jaar toch belangrijke wedstrijden Bruyere maakte vorig jaar een moei lijke periode door. Na zijn tweede zege in de Omloop van het Volk kwam hij tijdens de Catalaanse week zwaar ten val. Bruyere brak een dijbeen. Het her stel duurde erg lang. Zo lang zelfs dat hij dit seizoen pas laat in vorm kwam. Pas in de ronde van België (zevende in het eindklassement) begon hij weer goed te rijden Hoe goed dat wel was, bleek zondag in de 62e Luik- Bestanaken-Luik. Bij uitzondering weer eens voor zijn eigen kans rijdend was Joseph Bruyere. die in Maastricht geboren is en ook een Nederlandse moeder heeft., één van de allersterkste renners van dit moment. Bruyere reed de 244 kilometer in 6 uur en 31 minuten. Vier minuten en veertig seconden later won Freddv Maertens de sprint van een groepje van tien ren ners. De beste Nederlander was we reldkampioen Hennie Kuiper, die als vijfde eindigde. Joop Zoetemelk, die donderdag de Waalse Pijl won. legde beslag op de tiende plaats. De uitslag van Luik-Bastenaken-Luik IJZENDIJKE - Toine van den Bunder was zondagmiddag in zijn element. Tijdens de trainingsronde voor de aan vang van de wielerwedstrijd voor amateurs in zijn woonplaats IJzen- dijke stelde hij tevreden vast dat er ear lekkere bries stond op de polder wegen. Typisch Van den Bunder-weer. Op z«'* moment komt zijn explosieve kracht het best tot zijn recht. Wanneer de overige coureurs vechten tegen zichzelf en moeizaam tegen de wind optornen kan hij zijn magistrale stijl demonstreren. Volledig gestroomlijnd zit de frêle Toine dan op zijn fiets, terwijl zijn benen met een bijna van zelfsprekende force de pedalen rond- stuwen. Van den Bunder is dan volle dig één met zijn fiets en hij lijkt tus sen de windvlagen door de rijden. Hij lapte het zondag in IJzendijke weer. Al in de eerste ronde brak het veld van ruim veertig vertrekkers on der zijn leiding in mootjes. „Ik had al gezien dat er veel wind stond. De slag valt dan snel. Dat moetje weten. Peter Gödde en Johnny Verbeke hadden het niet gezien. Daarom zaten ze niet mee in de beslissende ontsnapping". De door de wol geverfde IJzendijkse aannemerszoon was duidelijk uit op de overwinning. Niemand durfde daaraan te twijfelen. Toch school er in de kop groep, die in de eerste paar kilometers ontstond, duidelijk gevaar voor de zwarte bliksemschicht, want in de eer ste lijn streden jonge talentvolle ren ners en oude rotten mee. Vester Aarts man beschikte ook toen weer over dat 2.24 29, 2 op 1.44 Frans Verstraeten, Phiiip- uit Kruiningen is snel als een weer licht. Arry Deusing uit Halsteren is er varen genoeg om een overwinning te grijpen. Bart van Est uit Dinteloord heeft als jonge amateur nog iets te be wijzen, Wim Evertse uit Tholen heeft de routine van een prof, Wim Jera- miasse uit Wemeldinge barst van de klasse maar is nog een tikje onervaren. Henk de Jong uit Goes is een brok pure kracht en Frans Verstraeten uit Philippine rijdt dit seizoen zo goed dat hij een serieuze kanshebber was. Valpartij Met die mannen moest Toine van den Bunder rekening houden. Achter de kopgroep was de werklust weg. Die verdween helemaal toen Peter Gödde ten val kwam door een klapband en Bram Geense hem niet meer kon ont wijken en eveneens onderuit ging. Het gebeurde toen er nog zo'n dertig kilo meter voor de wielen waren. Een ronde voordat Toine van den Bunder alleen aan de haal ging. De saménwerking in de kopgroep was tot die tijd voortreffelijk, ,,Er werden uitstekend overgenomen", vertelde Van den Bunder. Tot vijfentwintig ki lometer voor het einde de IJzendijke- naar, die nog steeds voor 35.000 gulden per jaar beroepsrenner wil worden, zag dat zijn medevluchters ademsnakten en moeizamer de peda len rondkregen. De Soka-Snacks kop- surplus aan kracht. De kopgroep zag Plne- 3- Wim Evertse. Tholen, 4 Henk de n.-.Ae r: n.,iïrfTi., u.i,t.„An a hem m de verte verdwijnen. Henk de Jong uit Goes, die dit seizoen uitkomt voor de Mustang-formatie en zaterdag in de Ronde van Drente als vierde ein digde: „Echt. hij was niet te houden. Toine is gewoon sterker". De goede verstandhouding in de kop groep was zoek. Van den Bunder flitste over de polderwegen. Met een spot tende glimlach, alsof de tegenwind zijn bondgenaat was. Met bijna twee minu ten voorsprong op de zeven vluchters, waarvan Wim Jeremiasse nog vergeefs trachtte weg te komen, boekte hij zijn zesde overwinning van dit wielersei- zoen. Frans Verstraeten uit Philippine werd tweede voor Wim Evertse en Henk de Jong. Bij de liefhebbers ging de zege naar Gerrit Pliege uit Ameide, die de snelste was van de kopgroep van zestien man. Een kopgroep die al vroeg in de wed strijd ontstond. De Belg Clerckx werd tweede voor Willy de Feber uit Sluiskil. GROEDE - De overwinning van Keetic van Oosten-Hage in de 39e ronde van Groede kwam zaterdag nauwelijks nog als een verrassing. Al jaren is bekend dat zij, zeker in Neder- ïs: 1 Bruyere (Bel) 244 km in 6 uur en 31 land, de beste hardfïetster is. De v minuten: 2 Maertens (Bel) op 4.40, 3 Verbeeck (Bel). 4 Danguillaume (Fra), 5 Kuiper (Ned). 6 Merckx (Bel). 7 Ovion (Fra). 8 Poulidor (Fra). 9 Van Springel (Bel). 10 Zoetemelk (Ned), 11 Pollentier (Bel) allen op 4.40, 12 Godefroot (Bel) op 5.00, 13 Thevenet (Fra), 14 Thurau (WD1), 15 Dierickx (Bel) allen op 5.00, 35 Tino Tabak (Ned). tADVERTENTIE voor aktuele informatie op ieder moment Jong. Goes, 5 Arry Deusing. Halsteren. 6. Vester arts. Kruimngen, 7. Bart van Est. Dinteloord. 8. Wim Jeremiasse. 9. Wim Lug- tenburg, Zuidland, 10. Heddy Nieuwdorp. Wemeldinge, 11. Hans Harinck. "s-Heer Ab- tskerke. 12. Ad van Elzakker. Steenbergen. 13 Kas Fiktorie, Bergen op Zoom, 14. Toine Verheezen, Bergen op Zoom. 15. Ger van 't Geloof. Oudenbosch. 16 Johnny Verbeke. IJzendijke. 17. René Petie. Halsteren. 18. Ad Cloots. Woensdrecht, 19 Rien Jongenelen. Oudenbosch. 20. Cees Spaans. "s- Gravenpolder Liefhebbers: 1 Ger Plieger, Ameide, 2. K. Clerckx, Ekeren (B), 3 Willy de Feber. Sluis kil, 4. P van Hattem, Gouda. 5. M. van Bras-., sel. Oude Tonge. 6 Ko Tolhoek. Yerseke. 7. Siep van Dongen, Ede, 8. A v d Bosch, 9. W. Wlelhouwer, Sommelsdijk, 10. Johan Lepoe- ter, Oost Souburg, 11 F. Schroyens, 12. Ad v d. Ploeg, Kwadendamme. 13. B. Zaan. Hulst. 14 J van Kleef. Poeldijk, 15. C. Vcr- planke. Biervliet. 16. L. Jongejan, Middel- hamis. 17 S Maas, Zoutelande. 18. Ko de' Vrleze, Goes, 19. M Dij kwel, Ede, 20. W. Hoondert, 's-Heer Abtskerke Het laatste weerbericht: 003 rassing kwam zaterdag uit een heel andere hoek. Annet Kole uit Goes verblufte in Groede iedereen met een uitstekende wedstrijd. Samen met wereldkampioene Trijntje Fopma durfde ze het aan om in de aanval te gaan. Er waren toen nog maar tien kilometer afgelegd en bin nen de kortste keren bouwde het tweetal een voorsprong op van drie kwart minuut. Een voorsprong die door Keetie van Oosten-Hage en de na een jaar afwezigheid weer sterk rij dende Willy Kwantes later binnen tien kilometer teniet werd gedaan waar door er een kopgroep van vier ont stond. Twee ronden voor het einde liet Keetie van Oosten-Hage haar drie mede-vluchtsters in de steek om on bedreigd te zegevieren. Ook Willy Kwantes ging van Fopma en Kole vandaan, waarna Fopma de spurt voor de derde plaats won van Annet Kole. Voor de Goese toch een uitstekende beloning na een met veel lof gereden koers zodat het er naar uitziet dat zij dit seizoen bij de dames gaat doorbre ken. Liefhebbers Willy de Feber blijkt over profetische gaven te beschikken. De Sluiskilse ex-amateur vertelde in ieder geval reeds voor de koers in Groede angst te hebben voor valpartijen. „Het is niet de concurrentie van de renners waar ik bang voor ben. De meeste angst heb ik voor valpartijen", zei hij. Die angst bleek niet helemaal ongegrond, toen in de tiende ronde inderdaad een grote valpartij ontstond waarbij onder ande ren Ad van der Ploeg, Frans Meijaard, Cor Steenbakker betrokken waren. De valpartij zou tevens de beslissing weeg brengen. Onmiddellijk na de partij ontstond een kopgroep van nep renners met de Belgen Clerckx e Ivens en v. d. Bossche, de Zeeuwen K; Tolhoek. Jan Lepoeter en Tonnie Waele en verder nog Gezel. Hoftnana Koppers, daarachter een zevental ie Willy de Feber, Ger Plieger en Edóli de Rijcke en nog verder naar achtera een verbrokkelend peloton. Voordatiii beslissing tot stand kwam had Jank- poeter het al een keer alleen gepro beerd en ook Ad van der Ploeg pro beerde weg te geraken, beiden echte: zonder succes. Later hebben de Belp Clerckx en Ivens het nog geprobetri Zij werden door de zeven achten®'- gens teruggepakt en in de spurt hW Clerckx ondanks zijn ontsnappiicjo ginge de snelste. Uitslag dames: 1. Keetie van Oosten-Era Kloetinge 40 km in 1.15.20. 2 op 14 sec.E? •Kwantes, Zaandam. 3 op 33 sec. Hip?. Fopma, Leeuwarden. 4. Annet Kole, Goal OP 1.30 Truus van der Plaat. Geldermte 6. Anne Riemersma Amsteerdam, 7. Ma-s Lagerhof, Klaaswaal. 8. J. van Gestel L" hem. Gre Kneleman. Huybergen, 14 K Streef, Nieuw Lekkerland. 11 G. Kerremss Oudenbosch. 12. J. Sybrands. Woudnd-a 13 M. Bik, Berg Ambacht. 14. D. Westdte Schiedam. 15 Heieen Hage. St. Maaite:- dijk, 16. M. Bax. Rotterdam. 17. R. vanDtó. Bilthoven, 18. Agnes Koeman. Axel. 141 van Vliet, Maasland. 20. C. Fridsma.Tr thom. Uitslag Liefhebbers: 1. Kamiel Clerckx, EL' ren België. 60 km ln 1.40.50. 2. Ko Tottté Yerseke. 3. J. Ivens. Ekeren België, 4 Ir Lepoeter. Oost Souburg, 5. A. Gezel Nat- wijk. 6. J. Ho&nan, Gouda, 7. A v. d B> sche, Arensdonk (B). 8 Tonnie de Wut Axel, 9. R. Koppers. Den Haag, 10 op 30 :r. Ger Plieger, Ameide. 11. WiUy de Fttë Sluiskil. 12. J. Mertens, Arensdonk. 13. P.t Hattum. Gouda. 14. R. Toet. Haarlem,)! Eddie de Rijcke. Sas van Gent, 16. C. Butt Puttershoek, 17. op 55 sec. Hans Moei Terneuzen. 18. F. Schroyens, Ekeren I) Tonnie Buys, Axel, 20. Cor Verplantte Biervllet. Uitslagen De kopgroep tijdens de ronde van IJ zendijke met van links naar rechts naar lorrie van den Bunder. Vester Aarts. Frans Verstraeten, Bart van Est. Arry Deusing en Wim Jeremiasse. DINSDAG 20 APRIL 1976 sport 14 BRUGGE - (ANP) - Het gelijke spel van 0-0 tegen één van de twee overge- lbeven concurrenten. Lokeren, was voor Club Brugge voldoende om voor de derde maal de Belgische titel bin nen te halen. Anderlecht had het kampioensfeest van de Bruggenaren nog een weekje kunnen uitstellen, maar dan had het moeten winnen bij FC Luik. Het werd echter ook daar 0-0. waardoor het gat tussen Brugge ener zijds en Lokeren en Anderlecht ander zijds zeven punten bleef met nog drie wedstrijden voor de boeg. De topper tussen Club Brugge en Lok keren was beslist geen beste wedstrijd Lokeren bracht in de eerste helft de thuisclub vaak in moeilijkheden, maar een doelpunt zat er niet in Ook niet voor Brugge, dat na de rust voortdu rend de aanval zocht Bovenaan is nu nog slechts de strijd om de plaatsen achter Club Brugge van belang in ver band met deelneming aan het toernooi om de UEFA-beker. Naast Anderlecht en Lokeren komen RWD Molenbeek, Waregem. Beerschot en Beveren nog in aanmerking voor Europees voetbal. Waregem deed zondag een stap in de goede richting door met 1-0 te winnen bij Beveren. Haleydt was de maker van het doelpunt. RWD Molenbeek bleef bij door met 2-0 te winnen van Stan dard Luik. Wellens en Teugels scoor den in de tweede helft de beide doel punten De uitslagen van zondag zijn: Club Brugge - Lokeren 0-0 (Brugge kam pioen); Beveren - Waregem 0-1; Beer schot - Oostende 3-0, Mechelen - Char leroi 0-2; Beringen - Antwerp 0-0; La Louviere - Racing Mechelen 1-2: Lierse Berchem 0-0; RWDM - Standard Luik 2-0; FC Luik - Anderlecht 0-0. Stand: 1 Club Brugge 50 punten uit 34 wedstrijden (kampioen»; 2 Anderlecht 43 uit 33, 3 Lokeren 43 uit 34: 4 RWDM 42 uit 33: 5 Waregem 41 uit 33. Juventus gelijk Voor de eerste divisie van de Italiaanse voetbalcompetitie zijn zondag de vol gende wedstrijden gespeeld' AC Milan - Como 2-2: Torino - Fioren- tina 4-3. Acoh - Juventus 1-1; Cesena - Lazio 0-0: Sampdoria - Perugia 3-1. Caghan - Hellas 0-2. Stand na 26 wedstrijden. 1 Torino 40 punten; 2 Juventus 38; 3 AC Milan 35; 4 Napoh 32. Real verloor weer De 2-0 nederlaag die Real Madrid in het toernooi om de Europese beker vcor landskampioenen tegen Bayern München leed, is kennehjk hard aan gekomen. De Spaanse kampioen ver loor zondag in de nationale competitie de uitwedstrijd tegen Athletic de Bil bao met 0-2. Ondanks het verhes bleef Real Madrid met 44 punten aan de lei ding. Stadgenoot Atletico Madrid kwam namehjk in een thuiswedstrijd tegen Real Soceidad niet verder dan een gelijkspel: 2-2. FC Barcelona, dat het zondag zonder de wegens vier gele kaarten geschorste Johan Cruijff moest doen, speelde eveneens gehjk. Tegen Valencia werd het 1-1. De uitslagen van de zondag gespeelde wedstrijden zijn. Sevilla - Hercules 0-0: Oviedo - Betis 3-0; Atletico Madrid - Real Sociedad 2-2; Granada - Espanol 0-1: FC Barcelona - Valencia 1-1; Ath letic de Bilbao - Real Madrid 2-0; Sa lamanca - Zaragoza 1-0; Elche - Gijon 1-0; Santander - Las Palmas 2-1. Stand na 31 wedstrijden: 1 Real Mad rid 44 punten: 2 Atletico Madrid 40 pnt; 3 Barcelona 38; 4 Athletic de Bil bao 36; 5 Espanol 35, 6 Hercules 34. Liverpool leider Liverpool nam zaterdag de leiding in de eerste divisie van de Engelse lea gue van Queenss Park Rangers over. Een nederlaag van 2-3 in de uitwed strijd tegen Norwich City kostte de club. die in dce laatste twaalf wed strijden slechts een punt verspeelde, de eerste plaats op de ranglijst. Liverpool maakte daarentegen op ei gen terrein geen fout en versloeg Stoke City met 5-3. De ploeg heeft, met nog twee wedstrijden te spelen 56 punten, dat is één meer dan Queens Park Ran gers en vier meer dan Manchester Uni ted. dat na het begin van het paaspro- gramma derde stond maar twee wed strijden minder heeft gespeeld dan Li verpool en Queens Park. Door de ruime overwinning (3-0) in Manchester tegen Manchester City heeft Liverpool maandag de leiding behouden in de Engelse competitie. De achtvoudige Engelse kampioen moet echter de laatste wedstrijd, op 4 mei tegen degradatiekandidaat Wolver hampton Wanderers, perse winnen om zich kampioen te mogen noemen. Queens Park Rangers, dat een beter doelgemiddelde heeft, behield name lijk de aansluiting door een nipte a? (2-1) op Arsenal. Manchester Unü behield ook nog een kans door; zege op Bumley 1-0). Weer stunt Bayern Drie dagen na de grandioze triomft? Real MAdrid heeft Bayern Müncbs opnieuw stuntwerk afgeleverd. Opcf 28e speeldag van de bundesliga Hamburger SV van de laatste ka=- pioensillusies afgeholpen. Bayem met 1-0 in het uitverkochte Volksp® stadion. Het was de eerste thuisnedf-'- laag van Hamburger SV sinds met' dan een jaar. De grootste concurrent van leider El russïa Mónchen Gladbach in de strip- om het Duitse kampioenschap is no FC Kaiserslautem, dat met een grs> dioze 5-0 zege op Hertha BSC bewees dat de overwinning met 4-3 op Baye' München vorige weck geen toeval was j Hennes Weisweiler. de bij Barcelona ontslagen Duitse trainer, was zaterdag getuige van de wedstrijd FC Köln- Fortuna Düsseldorf (4-0). Weiswelltf staat bij beide clubs op het verlang lijstje. Fortuna zou hem het intessant- ste aanbod hebben gedaan. Deze club ontsloeg de afgelopen week train", Piontek op staande voet. Volgens of. geruchten om onmiddellijk de wegvnjj te kunnen maken voor Weisweiler,®; overigens nog steeds geen beslissing I heeft genomen. De stand aan de kop van de bundesliga is: Burussia Mot chen Gladbach 28 gespeeld. 38 puntói- 2 Kaïserlautem 28/35: 3 Hamburgers» 28/34; 4 Braunschweig 28/33; 5 Bayertj en Köln 28/32.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 14