hoort-ziet-schrij'ft Herinnering aan Slag om Walcheren Op de valreep overschreed juzzel gehandicapten jedrag van vier miljoen [PZC/p HET 'TELTEAM' IN ACTIE Volop kleur op do Keukenhof onder redactie van Jacques Cats BIJNA VEERTIEN MILJOEN GULDEN IN DRIE JAAR De vier miljoen gulden-grens voor het Nationaal Fonds Sport Gehandi capten werd inderdaad bereikt en zelfs overschreden. Dat historische moment speelde zich afgelopen dinsdagavond af, tij dens de telling van de 26e en laatste puzzel: om tien minuten over zeven werd, onder gejuich, bekendgemaakt dat de vier miljoen binnen was. Bij het afsluiten van de telling, rond het middernachtelijk uur, stond als eind bedrag van onze derde landelijke puz zelactie: f4.103.008,46. Wat dat onder meer wil zeggen? Dal er in onze puzzelacties, die de dagbla den verenigd in de Stichting Samen werkende Dagbladen de laatste drie jaar hebben georganiseerd, bijna 14 (!j miljoen gulden werd gehaald. Eerst rond 4.5 miljoen voor de Actie Natuur, vorig jaar iets meer dan 5 mil joen voor Geven voor Leven en deze keer weer ruim 4 miljoen gulden voor Sport Gehandicapten. Bedragen, om toch wel even stil naar te kijken. Met een zekere bewondering. Het is formidabel. Nooit eerder heb ben puzzelacties, georganiseerd doo:: eén of meer bladen in ons land. zo'n enorm bedrag opgeleverd. Dat bete kent eveneens, dat de abonnees van de regionale bladen, die aan de puzzelac ties hebben meegedaan, zo'n jaarlijks gemiddelde aanhouden van een slor dige 4.5 miljoen. Een record gemiddelde, zonder meer. Dank zij u, die weer ruim zes maan den vol enthousiasme de 26 puzzels, soms niet zo simpel als het er op het oog uitzag, hebt opgelost en inge stuurd Vaak voorzien van meer post zegels dan de verplichte extra-gulden of met een hogere girostorting voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicap- Jammer, velen hebben geen prijs gewonnen in de nu afgesloten natio nale puzzelactie. Gezien de talloze reacties zijn we er echter van over tuigd. dat allen met veel plezier op nieuw aan de puzzelmarathon hebben meegedaan. En al was een prijs oi prijsje vanzelfsprekend welkom ge weest, het geeft velen grote tevreden heid dat de actie voor het goede doel een doorslaggevend resultaat heeft op geleverd. De nationale puzzelactie Sport Ge handicapten is nu voorbij. De heer A. van Emden, voorzitter van de stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicap ten, trok de extra-hoofdprijs van een ton „qui fait la musique", zoals hij daarbij opmerkte. Onder het waakzame oog van notaris J. H. Birkhoff en de heren H. Olden- kamp en F. Gemser van de afdeling Bijzondere Wetten (kansspelen) wer den alle extra-eindhoofdprijzen, eind- hoofdprijzen, weekhoofdprijzen en weekprijzen getrokken uit de bijna 300.000 inzendingen. Plus als extraatje nog de laatste tien duizendjes: toch leuk net voor de Pasen. Met het voorlezen van het proces verbaal, de handtekeningen daarop, eindigde de puzzelactie Sport Gehan dicapten definitief, die dank zij u zo'n grandioos succes werd en waarvoor ve len u zo heel, heel erg dankbaar zijn... EXTRA-EINDHOOFDPRIJZEN f 100.000,- kontant: Mevrouw M. C. Winter-Baijens, Wibautstraat 26. Zaandam (Zaanstad). •Een DICKSON stacaravan: G. A. Kamp. Heimolen 28A. Woensdrecht. EINDHOOFDPRIJZEN Een VW SCIROCCO TS: M. van Es sen. Stationsstraat 30, Eist (Gld.). Een DICKSON toercaravan: Mevr. A. Schuijn-v.d. Heide, Jufferenstraat 12, Elburg. Een SABENA 15-daagse vakantie voor twee personen naar Indonesië: L. G. v.d. Reep, Grachtje 24, Nieuwersluis (Utr.). Een prijzenpakket, bestaande uit: wasautomaat, waardebon, prive: brandkast, gasfornuis: Christine Hur- kens. Driessenstraat 33, Neeritter. Een SANKYO geluidsprojector: Mevr. W. Dolhuisen, Dorpsstraat 35, Oene (Gld. Epe). Een SANKYO geluidsprojector: S. Booij, Blekerstraat 55, Enschede. Een SINGER naaimachine: J. M. Derks, Loevensteinlaan 39A, Ooster hout (NBr.). Een jaar SKOL bier: Mevrouw F. v.d. Slik-Mazeth, Burg. Coenegracht- straat 21, Venlo. f 1000,- UIT DE EXTRA PRIJZENPOT A. Breedveld, Berkelselaan 93. Rotter- dam;Mevr. H. J. Fris-Broekhuizen, Kepplerstraat 43. Zaandam; J. van Herwijnen. Pauwstraat 13, Amersfoort: D Pleket, Rondweg 112, Kampen; B. R. Schuil, Vooronder 16, Groningen; J. Teunissen, Smeestraat 22, Eerbeek (Gld.); Mevr. A. J M. Bullens. Schu- bertstraat 305, Tilburg; D. C. Roks, Rozenkransstraat 55, S. Willebrord; Mej. M. G. Valk, Baren de Schencklaan 3. Swalmen, Mevr. Kwarten, Banckert- straat 17, Helmond. WEEKHOOFDPRIJZEN 8 Een VW GOLF EXTRA: A. Akker- mans, Torenstraat 43, Roosendaal (NBr.). - Een PHILIPS kleurentelevisie: H. A. Ebbing, Hengeveldebrink 162. Ensche de. - Een komplete SUMMA ENCYCLO PEDIE: T. J. Rooyakkers, v. Riebeeck- straat 24. Helmond. - Een OLGA springboxkombinatie: A. J. v.d. Linde. Schimmelpenningstraat 1, Tilburg. ADVERTENTIE De Keukenhof in Lisse. Een jaarlijks begrip voor bloemen- en kleurliefhebbers. Kleuren en geuren van zo'n 6 miljoen bollen. Kom kijken hoe mooi de Keukenhof er bij staat Ideetje voor morgen misschien? KiekdiekleurenmetKodakfilm - Een SINGER naaimachine: Mej. M. M. Haver, Stephensonplein 15, IJmui- den. - Een SPERRY REMINGTON re kenmachine: B G. Gmelig, Gasthuis laan 67C, Amersfoort. - Een hometrainerfiets BICYCLETTE" R. G. Hoegen. Bilderdijklaan 28, Hoog- ezand. - Een PETRI COMPUTOR n fotoca mera: Mevr. W. J. Kulik, Tollensstraat 83, Gouda. - Een waardebon van f 500,- van WIT- TEVEEN: Mevr. R. L. Darricarrere- Akkermans, Sinaasappelstraat 115, Den Haag. - Een waardebon van f 500,- van WIT TE VEEN: Mevr. M. v.d. Laar, Molen straat 15, Boekei (NBr.). Zeeuwse Prijzen. Een set Tiger-producten: L. P. W. Bom, Grindweg 24, Yerseke. Een Zareska handwerkpakket: mevr. M. S. Rijksen-Geldof, Roerstraat 18, Sou burg HET GING OM 242 S-en Puzzel Aantal let> Nr. ters S Opbrengst 1 10 f 184.409,95 2 11 f 183.916,56 3 13 f 186.042,49 4 9 f 195.025.46 5 11 f 176.246.36 6 8 f 179.476,73 7 12 f 169.292,58 8 12 f 167.214,04 9 9 f 154.318,26 10 8 f 150.458,10 11 6 f 141.358.10 12 14 f 144.603.30 13 7 f 137.716,36 14 12 f 163.237,22 15 8 f 141288,80 16 12 f 144589.88 17 8 f 138.770.47 18 5 f 138323.73 19 7 f 124505.17 20 11 f 131.047.74 21 10 f 131.665.78 22 8 f 127.032,70 23 6 f 157.603,08 24 7 f 122.544,71 25 8 f 124.240,82 26 10 f 288.080,07 Totaal 242 f4.103.008,46 ZATERDAG 17 APRIL 1976 provincie Op het ogenblik komt er niet zoveel meerbij De markt is ver uitgeput De meeste mensen hebben alles al weg gegooid. Maar bij een zolderoprui- minkje of bij verhuizing naar een be jaardenflat wil er nog wel eens wal interessant materiaal spul ter be schikking komen. In dat geval even bellen met 01184-12180 en Plet komt graag langs Samen met Tuinman en met de in KoudekerkewonendeheerVan Soest die al jaren op dat gebied opereert is Eekman nu begonnen met uit te zoe ken wat er ten tijde van de Tweede Wereldoorlog allemaal aan vliegtui gen naar beneden is gekomen. Alles wordt genoteerd: wie er zijn omgeko men. of de toestellen werden neerge schoten door Duitse vliegtuigen oi door luchtafweer ..Je komt er wel merkwaardige dingen bij tegen", zegt Piet Eekman. „Zo hebben we er een vliegtuig bij d atdoor de bliksem blijkt te zijn getroffen." Veel gegevens zijn onlangs vrijgeko men toen Eekman een helder idee kreeg enop het Vlissingsestadhuis bij deafdeüng bevolking begraafkaarten opvroeg van militairen die in Zeeland gesneuveld zijn en in Vlissingen zijn begraven. Dat leverde een kartonnen doos vol materiaal op. Eekman zegt: Datisvooronsdebijbel.Daarhebben we al zoveel uit kunnen haler.! Interessante dingen zijn die onder zoekers daarbij tegen gekomen. Zo vonden ze de begraafkaart van een Franse brigadegeneraal die de bij de buitenhaven van Vlissingen de terug tocht van zijn mensen had proberen te dekken. Hij werd dood gevonden met een karabijn in zijn handen. Eekman „dat soort dingen hoor je niet vaak." Dat onderzoek naar in de oorlog neer gestorte vliegtuigenis veelomvattend. Wanterzijnernogalwatnaarbeneden gekomen boven Nederland. Totaal 6500 Duitse en geafieerde toestellen. Terug naar de vlugschriften. Er zit ten bijzondere exemplaren tussen het materiaal dat volgende week in Bri tannia wordt gexposeerd Zo iser die nieuwskrant voor de Duitse troepen, uitgegeven door de geallieerden. "Nachrichte für die Truppe' heette dit toen. En eronderlees ik in vetteletters over de hele frontpagina: „Walcheren fast verschwunden." Ook zijn er exemplaren van 'De Vliegende Hol lander" te vinden met daarin onder meereenbesc hij vingvan de aanval op hotel Britannia. Uitermate interessant is verder dat verslag van kommandeur Flak, waarin deoorlogshandelingen in Vlis- singenzo uitgebreid staan omschre ven. „Vooral dat gedeelte dat loopt van i november 1944 totheteinaishet meest boeiend om te lezen, zegt Piet Eekman. „Datisnogspannenderdan een wild-west roman." Dan zijn daar de foto's zoals die com plete reportage over de komst van de Fransen en hun terugtocht. Metdaar- bij een reeks uniekefoto'sgemaaktop d e 12e mei 1940 toen doorde luchtdruk van ontploffende bommen een op de steiger bij de buitenhaven gepar keerde brandweerautoop de brugvan het aan de haven afgemeerde Franse Het is een uitgezocht gezelschapje genodigden dat volgende week vrij dag en zaterdag in Vlissingen het congreszal meemaken van de vereni ging van dragers van de Bronzen Leeuw en het Bronzen Kruis. Het zijn stuk voor stuk mensen die tijdens de Slag om Walcheren een eigen rol heb ben gespeeld. Daar is dan bijvoor beelddie meneerBilldeLiefde.dieop lnovemberl944'smorgensomkwart voor zes als eerste in Vlissingen aan wal ging om daar met een groene 1 amp de landingsplaats te markeren. Korporaal Baggerman die bij de lan ding bij de Oranjemolen gewond raakte door een kogel van een sluip schutter en die nu in Rio de Janeiro woont zal er ook zijn. In het perso neelsblad van Rijn Schelde Verolme. opvolger van het Verolme Nieuws u weet wel waar zoveel informatie over het Vlissingen van vroeger in te vnden was lees ik verder dat tot de Neder landse uitgenodigde commando's eveneens behoort de heer J van den Bergh, die debloedige gevechten in de duinen meemaakte bij hetbestormen van de kustbatterijen. WieookkomtisFrancisVourch. kapi tein van de Franse eenheid, die het centrum van Vlissingen veroverde Danisverdernogondermeerdekomst aangekondigd van een man als J. L Moulton. een marine-commando die als bevelhebber van zes troops bij landse soldaten de straatbijhetstationvrijvanpuinengiasschervenmaken; zoeken vertwijfelde vluchtelin gen een veilig onderdak. Westkapelle landde Andere gasten zijn oorlogsvliegers aLs Sydney Ald- ride en K. Franklin die in een van de 247 Lancasters van de 3e en 5e RAF- group de zeedijk bij Westkapelle stukgooiden met zware bommen, waardoor Walcheren onderliep Nog een maam: Wim Mazzola. Hij over meesterde kapitan-Ieutnant Blessin- ger. die met papieren op zak liep voor het vernietigen van de haveninstalla ties in Vlissingen. Bij elkaar ishet een indrukwekkende lijst geworden. Maar aan de hand van die enkele namen wil ik u duidelijk maken dat die strijd om Zeeland straks in Vlissingen weer eens duide lijk in herinnering worden geroepen. Dat gebeurt ook via een expositie in hotel Britannia van drukwerk en voorwerpen, afkomstig uit de verza meling van Piet Eekman uit Vlissin gen. al eerder gastin deze kolommen vanwege zijn collectie van vlugschrif tendie ten tijde van de Tweede Werel doorlog door vriend en vijand uit het vliegtuig over het land werden uitge strooid. Maar de tentoonstelling be- vatookanderssoortigeherinneringen aan de strijd op Walcheren. Ik noem maar even wat: een verslag van de Duitse havencommandant, waarin deoorlogshandelingen in Vlis singen van minuuttotminuutworden beschreven een rapport van de En gelse luchtmacht en vele, vele foto's Het meest in het oog loopt natuurlijk die unieke collectie van vlugschriften. DieisPietEekmanalindeoorloggaan verzamelen. Samen met zijn vriend Hans Tuinman, met wie hij nu veel materiaal dubbel heeft zodat er in ge val van brand of andere ongeregeld heid nogaltijd één gave collectie over blijft. „Toen de oorlog afgelopn was, had ik vijftig vlugschriften' vertelt Eekman. „Het zijn er nu door de dui zend." de doeken doet. Zij schnjfl ik uil de graag even ingaan op het mooie de verhaat van afgelopen zaterdag. Hoe Over Jaap Elburg die zijn umeke Bre De gelukkige winnares van de extra hoofdprijs van f 100.000 netto: mevrouw W. C Winter-Baijens te Zaan stad samen met haar huisgenoot Ber Gerssen. ue laatste teuing van de bijna 300.000 inzendingen van de nationale puzzelaktie voor gehandicapten. Na vele uren tellen was de oprengst van puzzel 26 bekend: 288.080.77. waardoor de 4 miljoen gulden-grens ruimschoots werd overschreden. oorlogsschipDiligent werd geworpen Ook zijn er foto's bij van 't Neder landse hospltaalschlp Luctor et Emergo dat werd getroffen en m de buitenhaven zonk. waarbij veel slachtoffers vielen. Een indringen de reportage. De expositie is op de volgende tijd stippen voor 't publiek toeganke- 17 en 19.30-22 uur. Op vrijdag is de 17 en 19.30-22 uur,. Op vrijdag is de expositieruimte gereserveerd voorde congresgangers- Maar op zaterdag kan het publiek weer terecht en wei van 14-17.30 uur. Ook op zondag isdc- expositie in "Brit' geopend. Van 10-12 en van 14-17.30 uur. Piet Eekman laat wetendathij.TuinmanenSoestgraag foto's van neergestorte vliegtuigen of onderdelen daarvan in bruikleen wil len hebben om him onderzoek te kun nen uitbouwen. Dus dat weet u Voorderestwillknogevenmetdendat er volgende week zaterdag 's morgens om tien uur bij het landingsmonu ment in Vlissingen door de deelne mers aan het congres kransen zullen worden gelegd. De harmonie van de Rotterdamse Droogdok Maat schappij zal vooreen passende muzi kale omlijsting zorgen. Het zou mooi zijn als het daar zwart zou zien van de mensen. Er kan geen be tere uitingzijn van waardering voor de wijze waarop al die strijders zich destijds hebben ingezet voor de be vrijding van dit gewest! PietEekman. een van de inrichters van deoorlogstentoonstelling in Vlis singen bea teen indrukwekkendecol- lecte van oorlogsmaterieel In mlnla- tuuruitvoering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9