Tolopbrengst Zeelandbrug in 1975 ruim boven zes miljoen r Grote beurt langs de vloedlijn bi ileveld Raadslid Kodde eist inbeslagname boekje met blote De Ruyter ZEELAND IS TIJDENS DE PAASDAGEN NIET OVERVOL PZC/F HALF MILJOEN BO VEN DE RAMING Verwachting Provinciale VVV: almanak NIEUWE OPZET NA BESLISSING OOSTERSCHELDE MIDDELBURG - Dc tolopbrengst van de Zeelandbrug heeft in 1975 de zes miljoen gulden ver overschreden. In totaal werd in het afgelopen jaar aan tolgelden 6.614.948,50 geïnd tegen ƒ5.790.456,- in 1974. Bij deze stijging met 14,2 procent dient men er overigens rekening mee te houden, dat in 1974 de opbrengst nadelig is beïn vloed dooreen aanvaring van de brug, waardoor deze tijdelijk gesloten is geweest. De hierdoor ontstane tolder- ving is op 404.425,- becijferd. De werkelijke opbrengst van 1975 ging de raming te boven. Deze bedroeg 6.143.000,-. Deze cijfers zijn ontleend aan het vrij dag verschenen jaarverslag 1975 van de beheerster van de brug, de N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschap pij. In 1975 hebben bijna 265.000 mo torvoertuigen meer gebruik gemaakt van de brug dan in 1974. In 1974 waren heter 1.726.663, in 1975 1.991.497. In het jaarverslag herinnert de direc teur van de N.V. PZBM ir. W. de Beijl, er aan, dat voor wat betreft de exploi tatie op langere termijn bij de wijziging van de toltarieven per 1 oktober 1973 rekening is gehouden met een open- D. Hiensch directeur samenwerkingsorgaan maatschappelijk werk der hervormde kerk MIDDELBURG - De heer D. E. Hiensch te Kloctinge is benoemd tot directeur van het samenwerkingsor gaan voor maatschappelijk werk der hervormde kerk in Zeeland te Mid delburg. De heer Hiensch volgt in die functie ds. H. M. Strating op, die af-' scheid neemt wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. stelling voor het verkeer van de weg over de dam door de Oosterschelde per 1 januari 1980. „Dit leidde", aldus de PZBM-directeur, „tot de veronderstelling dat de inves teringen voor de brug omstreeks 1990 zouden zijn afgeschreven. Uiteraard zal de door de centrale overheid met be trekking tot de Oosterschelde geno men en nog te nemen beslissing er toe kunnen leiden dat het exploitatiebeeld er na 1 januari 1980 geheel anders komt uit te zien. Het ligt in de bedoe ling zodra meer definitieve gegevens over de afsluiting van de Ooster schelde bekend zijn een nieuwe exploitatie-opzet op te stellen." Uit een overzicht van de tolopbrengs- ten sinds de openstelling van de brug in 1966 blijkt dat er ieder jaar sprake is van een belangrijke meeropbrengst. Het 'lijstje' van de afgelopen tien jaar ziet er als volgt uit; 196 6ƒ2.948.404,50 196 7ƒ3.286.802,50 1968 ƒ3.541.784,50 196 9ƒ3.877.804.00 197 0ƒ4.546.356,00 197 1ƒ4.824.596.85 197 2ƒ5.073.321.15 1973 5.608.200.90 197 4ƒ5.790.456.00 1975 ƒ6.614.948,50 Het totaal van 1975 was verdeeld over rijwielen, voetgangers en bromfietsen 45.108.-. personenauto's ƒ5.328.745.-, lichte vrachtauto's 561.950,-, zware vrachtauto's 477.494,- en passagiers autobussen 201.651,-. In aantallen gingen in 1975 over de brug (de cijfers tussen haakjes zijn die van 1974) 31.612 (29.369) voetgangers, fietsers en bromfietsers, 13.475 (10.394) motoren en scooters, 1.763.816 il.527.826) personenauto's, 127.188 (114.484) lichte vrachtauto's en 87.018 (73.959) zware vrachtauto's. „Deze toename", zo licht het jaarver slag toe, „vormt een duidelijk herstel op de afname die vorig jaar optrad als gevolg van de stremmingen op de Zee landbrug en de gevolgen van de olie crisis. In het vorige jaarverslag werd het verlies tengevolge van de strem mingen op 7 procent geschat." Schade Over de aanvaringsschade, op 9 mei 1974 ontstaan door de 'Taklift I' ver meldt het jaarverslag dat bij expertise rapport de cascoschade is bepaald op 1.903.919,65 en de bedrijfsschade op 795.413,82. In dit bedrag is de geder fde tolopbrengst niet begrepen. De vergoeding van de cascoschade is, on der aftrek van het eigen risico van ƒ5000,- inmiddels aan de brugmaat- schappij uitbetaald. „Voor de bedrijfs schade zal", zo leest men in het ver slag, „bij toepassing van de beperkte aansprakelijkheidsregeling (voor de Taklift I geldt een limiet van 363.191,- en voor de sleepboot Tonijn van 66.768,-) tussen de verzekeraars in verband met de uitgekeerde casco schade en N.V. PZBM in verband met de bedrijfsschade een ponds pondsgewijze verdeling moeten plaatsvinden. Op de balans is daarom als nog te vorderen bedrijfsschade een bedrag van afgerond ƒ125.000,- opge nomen." In het jaarverslag wordt aangetekend, dat na deze aanvaring met de rijkswa terstaat, die het vaarwater beheert, be sprekingen zijn gevoerd over een zoda nige regeling van de bediening van de Zeelandbrug dat de kans op schadeva- ringen sterk wordt verkleind. Dit leidde er toe, dat tijdens de openings tijden niet alle scheepsvaartverkeer de brug mag passeren. Vroeger konden in de openingsperiodes ook zeeschepen, sleeptransporten en moeilijk manoeu- vreerbare transporten de brug passe ren, in elke fase van het getij, ook bij ongunstige stromingssituaties, Om de kans op aanvaringen te verminderen is bepaald dat dit soort scheepvaartver keer slechts doorvaart krijgt tijdens perioden van kentering van het getij. In 1975 zijn op de Zeelandbrug zeven ongevallen gebeurd, één meer dan in 1974. Het aantal ongevallen per mil joen vocrtuigkilomcter is daardoor 0,698, wat gunstig afsteekt bij verge lijkbare wegen. Voor de secundaire wegen in Zeeland bedroeg dit cijfer over de periode 1970 tot en met 1972 2,24. In 1975 kwamen acht schaderij- dingen voor aan leuningen en ver- keersinstallaties, waarbij niemand werd gewond. Het totaal van de nog af te lossen geldleningen beliep per 31 december j.l. 37.036.950.-. Memberot the International Brixon Corporation LANGE DELFT 19 MIDDELBURG Sportieve vesten truien pantalons en jacks ZATERDAG 17 APRIL 1976 provincie RAADSLID: ADMIRAAL !N BADPAK SMAKELOOS EN WEINIG VERHEFFEND ADVERTENTIE RESTO - VROUWENPOLDER tri. (01I89> 19(10. b.e.e. 19B5 Reserveringen diners - partijen koffietafels a la carte vlees en visspei'jaliteh gestolen Mevrouw Doppegieter neemt afscheid van ...V VLISSINGEN - Het Vlissingse RPCU-raadslid J. Kodde wil, dat b. en w. direct de nog aanwezige voorraden van liet hoekje 'Vlissin- gen in vrije tijd' in beslag nemen waarop een afbeelding van Michiel de Ruyter in badpak voorkomt. Hij meent dat liet op deze wijze afbeel den van 'Hollands grootste zeeheld, wier 300-jarige steerfdag juist dit jaar wordt herdacht' een zeer sma keloze zaak is en weinig verheffend voor de nagedachtenis aan De Ruy ter. De heer Kodde vraagt het college verder of het met hem een eerbare hulde acht, dat de Vlissingen 'op deze wijze uiting wil geven aan haar gevoelens jegens deze grote Vlis singse admiraal, die in binnen- en buitenland werd geëerd?" Hij vraagt b. en w. de omslag van het boekje, waarop De Ruyter in badpak voorkomt, te vervangen door een in het kader van het De Ruyterjaar meer aangeepaste. Pas dan zou het boekje opnieuw in om loop mogen komm. Het RPCU-raadslid vraagt het col lege voorts wie de uitgave van dit boekje is gefinancierd, welk bedrag de gemeente hierin heeft bijgedra gen en hoe groot de totale oplage is. Verder wil hij weten welke totale subsidie de stichting recreatie van de gemeente ontvangt en wie de opdracht tot het vervaardigen van het boekje heeft gegeven. „Zijn stichtingen, welke gemeente lijke subsidie ontvangen en publica ties verzorgen om in het openbaar te worden uitgegeven tot overleg hierover met de gemeente ver plicht? Zo niet. kan dan deze be perking aan de voorwaarden voor J. KODDE subsidieverkrijging wordem toege voegd, daar anders allerlei willekeu rige stichtingen zonder aan de ge kozen volksvertegenwoordiging verantwoording schuldig te zijn met dure belangstelling gelden van ons volk allerlei meer of minder kost bare boekwerken gaan financieren", zo vraagt de heer Kodde tenslotte. Tweeduizend gulden uit kombuis van provinciale boot VLISSINGEN - In de nacht van don derdag op vrijdag is er tussen 9.45 en 5.00 uur ingebroken in de kombuis aan boord van de provinciale boot 'Prin ses Margriet' in de haven van Vlissin gen. Er werden twee cassettes met on geveer 2.000,- ontvreemd. Met behulp van een valse sleutel moet men de kombuis binnen zijn gekomen, waarna met een schaar het slot van een kast werd geforceerd, In deze kast wordt door een gleuf elke avond na af loop van de dienst het geïnde geld ge deponeerd. Van de dader ontbreekt tol nu toe elk spoor. VLISSINGEN - „Het wordt met Pasen in Zeeland geen 'vol huis". Wel kan ge steld worden, dat het een gezellige, goede Pasen gaat worden met een leu ke, gezellige drukte". Die verwachting sprak men vrijdag in de middag uit bij de Provinciale VW te Middelburg. Geen 'overvol Zeeland', maar wel een 'levendige toestand'. Levendig was het vrijdagmorgen al, aldus de woordvoer- dster van de Provinciale VW, toen bij de diverse WVs in Zeeland al vele personen over de stand van zaken provinciale staten VLISSINGEN - Mevrouw J. M. Doppegieter-Thiel uit Terneuzen zal in de vergadering van provinciale sta ten maandag 26 april afscheid nemen als statenlid. Mevrouw Doppegieter zit sinds 1974 namens de KVF in de CDA-fractie van de staten. Zij heeft besloten haar werk als statenlid neer te leggen om ge zondheidsredenen. Mevrouw Doppe gieter blijft wel haar werk als raadslid van Terneuzen doen. De KVP raakt in de vergadering van 26 april een tweede statenlid kwijt. Zoals gemeld neemt de heer C. Verdonj uit 's-Heerenhoek af scheid. Hij is 25 jaar statenlid geweest. De heer Th. Baert uit Hulst gaat de plaats van mevrouw Doppegieter in nemen. De heer J. H. Roose, wethouder van Goes, komt voor de heer Verdonk in de staten. 0 0 o a tt tt 7"w t Een beeld van rijksweg 58 vrijda moesten worden geïnformeerd. Over het algemeen spreekt men bij de Pro vinciale VW de verwachting uit, dat het een betere Pasen dan vorig jaar gaat worden. Als redenen daarvoor worden aangegeven, dat dit Pasen 14 dagen later valt dan in 1975 en dat het weer momenteel perfect is te noemen. „Veel mensen zijn daarom alvast don derdag naar Zeeland gekomen", aldus de woordvoerster. „Dat was vorig jaar niet hét geval". Uit 'steekproeven' door de Provinciale VW is gebleken, dat de Zeeuwse va kantiewoningen gedurende de paasda gen goed zijn bezet, met een bezet tingsgraad van tussen 60 en 70 pro cent. De campings hebben een rede lijke aanloop, maar beslist geen top te verwerken. De hotels aan de kust zijn zeer behoorlijk bezet, maar in het ach terland (meer dan 10 kilometer uit de kust) is nog voldoende ruimte. Vol doende ruimte gold vrijdagmiddag ook voor de pensions en particuliere adres sen. Met- name de Duitse gasten, zo deelde men bij de Provinciale WV mee, schijnen dit jaar veel interesse te tonen voor kamers in de particuliere sector. Men deelde verder mee, dat nog een flinke stroom toeristen komend uit - met name - de bollenstreek de ko mende dagen in Zeeland wordt ver wacht. De mensen die naar de bollen gaan, zullen daar weinig kans meer krijgen nog een bed te veroveren en worden door het coördinatiebureau van het Nationaal Bureau voor Toe risme alsmede de VW's óf naar het binnenland óf naar het zuiden des lands verwezen en daarin neemt Zee land een niet onbelangrijke plaats. Bij de Provinciale VW te Middelburg had men vrijdag bijvoorbeeld al diverse telefoontjes uit Katwijk gekregen of in Zeeland nog plaats was. Die is er en dus, zo luidt de verwachting, gaat het zeker gebeuren dat nog veel mensen naar Zeeland zullen 'afzakken'. Naast veel Duitsers zijn ook veel En gelsen ons land binnengekomen. Een van de belangrijke 'aanvoerders' is de Olau Line (tussen Vlissingen en Sheer- ness), waarvan directeur H. Lobbe vrijdagmiddag meedeelde, dat een drukte op deze lijndienst zeer goed merkbaar was. Vooral ook de afgelo pen woensdag- en donderdagavond was het op de Olau-schepen vanuit Engeland een drukte van belang. Van de ruim 1000 passagiers die vrijdag morgen in Vlissingen voet aan wal zet ten, waren er alleen al zeker 700 Engel sen, aldus de heer Lobbe. Hoewel de 'storm' in de loop van de vrijdag iets geluwd was, verwachtte hij voor it komende dagen toch zeker nog eea flinke drukte. Verder tekende hij er bi) aan, dat voor de terugvaart naar Enge land de drie Olau-schepen op tweede paasdag alle zijn volgeboekt Een woordvoerder van Grand Hold Britannia te Vlissingen deelde desge vraagd mee. dat de hotelbezetting i! gedurende een week of twee vol is. „We hebben helaas veel mensen moeten teleurstellen. Alle 70 bedden zijn be zet", zei hij. Bij de Melkdkamer van de rijkspolitie' in Zeeland te Middelburg had men, zo werd meegedeeld, vooral vrijdag in de morgenuren vooral op rijksweg 58 met een aardige verkeersdrukte richting Zeeland te maken gehad. 's-Middags werd dat beeld anders; het viel alle maal erg mee. „Er is - tot nu toe - in ieder geval geen sprake geweest van overvolle wegen. Wel, zoals je dat noemt, gezellig druk", zei een woord voerder. De Vlissingse politie heeft vrijdagmid dag een enkel keertje toezicht moeten, hóuden op de verkeersafwikkeling b; het veerplein van de PPD. Het bied echter bij toezicht houden, er behoefdt niet te worden ingegrepen. De PPD hoefde op de dienst Perkpoldcr- Kruiningen niet in te grijpen. De beide dubbeldekkers konden het aanbod zonder veel moeite verwerken. Anders lag het op de dienst Vlissingen- Breskens, waar een derde boot moest worden Ingezet. „Maar dat het erg druk zou worden was gepland. Over igens was die extra boot alleen in een gedeelte van de middag nodig", zei een woordvoerder desgevraagd. Voor met name maandag wordt op de dienst Vlissingen-Breskens weer een drukte van belang verwacht. Dan ook zal er een vierde boot bijgehaald worden. „Dan pas maken we de borst nat", zei de PPD-woordvoerder. Zevibel bespreekt quoteringsregeling VLISSINGEN - De algemene kotter sector van de vereniging tot bevorder ing der Zeeuwse VisserijbelMge® 'Zevibel' zal vandaag, zaterdag, rijn standpunt tegenover de quoteringsrt; geling van de minister va» visserij bepalen. De bijeenkomst in hotel 'Maldegeni te Vlissingen begint 's morgens om kwart over tien. Met het voorbereiden van de benoe ming van een opvolger van de heer Hiensch is reeds een begin gemaakt. ZEEUWSE Vratg En zo werden wij in deze stille da gen voor de Pasen tóch nog opge schrikt door vragen van het Vlis singse raadslid J. Kodde rechts protestants-christelijke unie) aan b. en w. van Vlissingen. Hij toonde zich 'pijnlijk getroffen' - zo kan men elders lezen - over het omslag van een boekje over Vlissingen en zijn recreatiemogelijkheden, uitgegeven door en een in het recreatiewezen werkzame stichting. Hel omslag bevat een spotprent van 'Hollands grootste zeehe.d', waarin de heer De Ruyter - al geruime tijd admiraal b.d. zoals men weet - in badpak is afgebeeld. Het raadslid noemt dit 'smakeloos en wêining verheffend'. Dal begrijpen wij niet. Zou de heer Kodde denken, dat de heer De Ruyter in zijn tijd zónder badpak is gaan zwemmen? .VLISSINGEN - Nu het stormseizoen weer voorbij is wordt er op het strand in Vlissingen een grote schoonmaak gehouden. Geen overbodige luxe, want er toil in die winterperiode nogal wat aan rommeltjes aanspoelen. Plastic verpakkingen, blikjes, wrakhout, kortom een heleboel troep. Maar nu de lente lonkt en het strand lokt moet er weer eens nodig de bezem door wor den gehaald. Werklieden van de gemeente hebben de laatste dagen in Vlis singen al het aangespoelde afval bij elkaar geharkt en afgevoerd. Zo te zien zal het badstrand er met de feestdagen op z'n paasbest bijliggen. De toeristen kunnen komen De heer Hiensch is momenteel als wika (werker in kerkelijke aangelegenheden) provinciaal jeugdwerkadviseur der hervormde kerk in Zeeland en is in dienst van de Provinciale Hervormde Jeugdraad. Hij zal op 1 juli in dienst komen als functionaris van de Provinciale Diaco nale Commissie, waarbij zijn opdracht zal bestaan in een bijdrage aan de sa menlevingsopbouw vanwege de her vormde kerk, de zogenaamde tweede functie in het maatschappelijk werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2