PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WERKNEMER DEELT IN OVERWINST PZC Noordzeekust vol tijdens paasdagen 'Toerbeurt- en bodemsysteem schippers bezorgt haven Terneuzen iraljoenenstrop' BOOREILAND ZINKT IN DE GOLF VAN MEXICO Kabinet rondt wetsontwerp vermogensaanwasdeling af HELHO BOETIEK Dertien man komen om in 'capsule' Syrië en Palestijnen komen tot een akkoord Doodstraffen in Laos 219e jaargang no. 92 Zaterdag 17 april 1976 kom passen voor pasen SpiJk»rti#d.no, jasjes, jurken, rokken, t ruil je*. JLANGE DELFT 61 M'DDELflUhG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering heeft een wetsontwerp gereed voor de Vermogens Aanwas Deling (VAD). Werknemers gaan, waar schijnlijk met terugwerkende kracht tot 1 januari 1975, delen in de overwinst van hun werkgever, zo wil het ontwerp. Het is de bedoeling dat het parlement de zaak nu zo snel mogelijk afrondt. De VAD heeft het kabinet deze week intensief beziggehouden. Met dit compro mis is één van de zwaarste hindernissen die het kabinet bedreigen weggeno men. In de tweede kamer zou een meerderheid van liberalen, christen democraten en splinterpartijen nog een spaak in het wiel kunnen steken. Of dit gebeurt is op dit moment niet te zeggen, omdat in Den Haag niets over de inhoud van het wetsontwerp is bekendgemaakt. Het ontwerp gaat onmiddellijk na Pa sen naar de raad van state. Dit advie scollege van de regering zal de zaak beoordelen op de juridische haalbaar heid. Tegenstanders van vermogen saanwasdeling (met name bezitters van effecten) hebben beweerd dat een VAD-wet in strijd is met de grondwet. De eigendomsrechten liggen daar zwaar verankerd. De VAD-wet zou die rechten doorkruisen. Het ls de bedoeling van de regering om tien procent van de overwinst toe te i aan de werknemers. Onder blote michiel Raadslid wil afbeelding De Ruyter in badpak uit boekje laten halen. De familie Sacharov verwacht spoedig een dagvaarding. PAGINA 4 PAGINA 11 wapens Amerikanen suggereren Russische wa pensmokkel naar Nederland ten be hoeve van Zuidmolukse groeperingen. PAGINA 15 PAGINA 31 weekend-tv Radio- en tv-programma-s paasdagen (zie ook pag. 32). ZATERDAGKRANT PAGINA 19 predikant pasen Be-woonde kerken. PAGINA 21 Vlaanderen Frans Viaand het •grotere' V PAGINA 23 invlieger "Zilveren' Invlieger bij Fokker. PAGINA 25 pop rollend overwinst wordt verstaan, het bedrag dat resteert nadat zowel werknemers sis geen overwinst) zou ongeveer een tiende voor de werknemers bestemd worden. De rest blijft voor de onder neming. Een VAD-regeling is wenselijk omdat uniforme loonsverhogingen, zoals de regering die nastreeft, ertoe leiden dat bepaalde bedrijven relatief veel extra winst maken. De vakbewe ging wil slechts terughoudend optre den bij het stellen van looneisen, wan neer deze 'winstmakers' ten dele wor den afgeroomd. Op basis van het bovenstaande taxeert men dat er in de toekomst per jaar gemiddeld ongeveer 500 miljoen gul den naar de werknemers vloeit. Het grootste deel van dit bedrag komt in fonds voor alle werknemers in Ne- AMSTERDAM Drukte bij het VVV-kantoor bij het Centraal Station in Amsterdam icaar velen nog een hotelplaatsje probeerden te bemachtigen. VRIJWEL GEEN SLAAPPLAATSEN MEER (loon), als aandeelhouders (dividend) derland. Men hoopt er de toekomstige en directies (tantièmes) hun rechtma- nationale pensioenregeling mee te fi- tig deel hebben ontvangen. Verder nancieren. Ook zij die in zwakke be- moet over het in de onderneming ge- drijven of kleine ondernemingen wer- stoken eigen vermogen een redelijk ken, zouden er aldus van profiteren, rendement worden berekend. Het resterende deel van de f 500 mil- Van het daarna nog resterende bedrag joen is bestemd voor de werkenemers (de meeste bedrijven maken op die ba- in de bedrijven die overwinst maken DEN HAAG - Door de grote toevloed van buitenlanders - vooral Duitsers - die de paasdagen in Nederland willen doorbrengen - waren er vrijdagavond aan de Noordzeekust vrijwel geen slaapplaatsen meer over. Alleen op de kampeerterreinen, ofschoon redelijk bezet, was gisteren nog voldoende ruimte aanwezig. Dat blijkt uit me dedelingen van het nationaal bureau) voor toerisme. Naar verwacht zullen ook vandaag, zaterdag, nog grote aan tallen toeristen de grenzen passeren. Al donderdag begon de toeristen- Schip redt deel van opvarenden CORPUS CHRISTI (TEXAS) (RTR/UPI) - Een ongeluk met een Amerikaans booreiland, dat vrij dag in de Golf van Mexico is ge zonken, heeft dertien mensenlevens geëist. Eenentwintig opvarenden van het booreiland zijn gered, met inbegrip van acht die naar de escorterende sleepboten wisten te zwemmen. De commandant van het booreiland werd met een helikopter van boord gehaald. Enkele seconden later kapseisde het gevaarte en zonk. De dertien mannen stierven in een reddingbootachtige capsule, waar mee zij het booreiland hadden ver laten toen het vaartuigje in het door een storm opgezweepte water kap seisde. De meesten van de 35 opvarenden van het booreiland werden door een zich in de buurt bevindend schip opgepikt. Zij zaten in een tweede reddingscapsule, een vaartuig dat op een grote schotel lijkt. Zeven personen zijn in een ziekenhuis op genomen. Een functionaris van de kustwacht verklaarde dat er geen overleven den zijn geborgen van de gekap seisde oranjekleurige capsule. Zij stierven door gebrek aan zuurstof. Er stonden golven van meer dan zes meter hoog en een zware storm toen de Ocean Express, een door de Ma rathon uii Corporation in Texas ge charterd vijftig meter hoog boorei land met een waarde van 12 miljoen dollar, losbrak van drie sloopboten en in het ter plaatse 55 meter diepe water van de golf verdween. PORT ARANSAS: Een aantal over levenden van de ramp op het boo reiland Ocean Express komt op hun verhaal in een ziekenhuis in Corpus Christi. „Aan een dergelijke samenloop van omstandigheden valt tevoren niets te doen", verklaarde een deskundi ge. Er stond een zware storm terwijl drie sleepboten probeerden het ei land op zijn plaats te houden. Toen van een van de slepers de machine het begaf en een kabel afknapte draaide het eiland zich in zijn breedte tegen de storm in en werd het door golven en wind omgeduwd. Het ongeluk gebeurde op een af stand van ongeveer zestig kilometer van de kust van Texas. stroom v nam de intocht nog groter t Om half zeven begon het al druk te worden bij de grenspost Bergh- Autoweg achter Arnhem. De rij wach tende auto's groeide gestaag, van en kele honderden meters tot om en nabij zes kilometer lengte om half twaalf. Vier rijen dik stonden er de auto's. Per uur passeerden 3000 mensen aan deze post de Duits-Nederlandse grens. Vrij spoedig moest Amsterdam laten weten dat het nagenoeg geen hotelac commodatie meer vrij had. Ook de Rotterdamse hotels zaten zo goed als vol. In Den Haag kon men nog slechts in de duurdere hotels terecht, maar ook daar verwachtte men voor deze za terdag het bordje 'vol' te moeten op hangen. r de oostgrens. Vrijdag Toeristen die niet over een caravan ol tent beschikten, moesten tegen de avond worden verwezen naar hotels in Utrecht. Gelderland, Brabant en zelfs Overijssel. In de rest van Nederland was er vrijdag nogal wat vraag, maar over het alge meen is daar nog wel logiesaccommo- datie aanwezig. Problemen hebben zich bij de toeristi sche invasie niet voorgedaan. Die wor den eigenlijk niet eerder dan maandag verwacht, wanneer de bezoekers weer op huis aan gaan. Bij de rijkspotttie- centrale in Driebergen verwacht men dat zich dan gigantische files zullen gaan vormen. GEZAMENLIJK TEGENGAAN VAN DE STRIJD IN LIBANON WEER GROOT AANTALDODEN Onvoorziene omstandigheden WesteTtfip h—T meegedeeld dat Nederland voorlopig nog wel enige tijd vooruit kan met allsen Schiphol: de verwezenlijking van een tweede nationale luchthaven zal nog wel even op zich la ten wachten, zo blijkt uit recente prognoses. Deze nieuwe cijfer* hebben te maken met de energieens:; en met de economische teruggang, waardoor allerlei berekeningen moesten wor.i"n 'bijgesteld', zoals dat heef Is eigenlijk wel eens uitgerekend hoeveel energie de afgelopen jaren In deze tweede na tionale luchthaven ls gestoken omdat men zonder meer aannam dat -r onmiddellijk moest komen? We doelen niet alleen op het werk van de tiental len ambtenaren en niet-ambteHJltr deskundigen, die in commuws en werkgroepen op allerlei aspecten van dit project studeerden, maar ook op de niet geringe energie, die wijd en zijd gestoken werd in de vete reacties op de aanvankelijke plannen. Daar zitten vele en vele man-uren in. Een aantrek kelijke opdracht voor een computer: de energiebesteding (of la het verspil ling?) rond achteraf overbodig of met dlrect-noodzakelljke projecten. xxanlelding tot de recent» bijstelling waren onvoorziene omstandigheden, de energiecrisis en de moeilijke situa tie van de economie. Ze komen echter niet alleen voor bij de tweede nationale luchthaven, zoala Zuidwest- Nederland maar al te goed weet. Nog niet zo heel lang geleden werd hier een verwoede slag geleverd met rapporten en kaarten over toekomstige zeeha vengebieden, waarvan vnjwel iedereen aannam, dat ze nodig waren. Oude tegen stelingen laaiden er fel door op, Rotterdam viel woedend uit naar Zee land en Zeeland op zijn beurt deed nij dasserig tegen de grote broer aan de Nieuwe Waterweg. Bestuurders sloe gen elkaar mei rap porten van allerlei kleur om de oren, meteen groen boek, met een geel. een rood, men werd er bijkans kleurenblind van. Welk een energie en welk een emoties werden er in die dagen aan deze papieren we ha venstri jd besteed! Op dit ogenblik ech ter is er niet veel meer van te merken, de hoekse en kabeljauwse zeehaven- twisten zijn uitgewoed. Inmiddels zijn de plannen voor industriegebieden sterk gereduceerd en nieuwe mogelijk heden worden slechts fluisterend ge noemd. Alweer: onvoorziene omstan digheden. BEIROET (RTR/AP) - Syrië en Pales tijnse commando-leiders hebben el kaar vrijdag beloofd een gezamenlijk standpunt in te nemen tegen elke be weging die in Libanon weer begint met vechten. Na afloop van de onderhandelingen tussen de Syrische president Hafez Al-Assad en een delegatie van Pales tijnse voormannen werd een akkoord bekendgemaakt met zeven onderde len. Dit akkoord wordt gezien als een belangrijke verbetering in de verhou ding tussen Damascus en de Palestij nen, die herhaalde malen geprotes teerd hebben tegen de aanwezigheid van Syrische troepen in Libanon. Rechtse krachten in Beiroet hebben hun instemming betuigd met de over eenkomst. Men hoopt in die kringen dat door het akkoord de vrede in Liba non een stapje dichterbij komt Van de zijde van de socialistische leider Ka- mel Djoemblatt is nog geen reactie ge komen. Djoemblatt is sterk gekant tegen de Syrische rol in het conflict Het akkoord van Damascus riep op tot het herstel van het gezamenlijke Syrisch-Libanees Palestijns comité tot de instandhouding van de huidige wa penstilstand en verwierp alle 'Ameri kaanse oplossingen of plannen voor Libanon'. Tevens werd verklaard dat men zich zei verzetten tegen de verde ling van Libanon. Arafat De Palestijnse delegatie in Damascus werd geleid door Yassir Arafat van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. Vrijdag is tevens bekend geworden dat een speciale commissie van goede diensten vanuit het Vatikaan naar Li banon is vertrokken 'om blijk te geven van de betrokkenheid van paus Paulus bij de tragische situatie in het land'. De commissie staat onder leiding van aartsbisschop Mario Brini. Intussen hebben hevige gevechten in Libanon vrijdag het hoogste dagelijkse dodental geëist sinds drie maanden. Terwijl de Libanese politieke leiders zich bogen over het jongste Syrische vredesvoorstel kwamen bij gevechten tussen moslims en christenen zeker 208 mensen om het leven. Er vielen hon derden gewonden. i.n het laatste geval speelden dc be volkingsprognoses een belangrijke roL De omvangrijke plannen van destijds waren in het licht van wat toen alge meen werd aangenomen niet alJeen ambitieus, ze werden ook nodig geacht Op grond van de op dat mo ment berekende bevolkingsgroei moest men er wel van uitgaan dat in een tamelijk nabije toekomst voor mil joenen Nederlanders rryt-r werk moest worden gecreëerd. De aanvankelijke bevolkingsprognoses logen er namelijk niet om, men leze de eenrte nota's ruimtelijke ordening er maar op na. In de discussie daarover deden allerlei nieuwe sleutelwoorden opgeld: sprei ding, congestie in de randstad, '.aak stelling randgebieden enz. Tevens ging men nog uit van ongekende groeimo gelijkheden bij de industrie: een tegenwoordig actueel woord als energie-crisis klonk in die dagen slechts zelden en werd dan meestal nog zacht uitgesproken. De onlangs overleden Duits-Amerikaanse filosofe Hannah Arendt heeft eens de sfeer van de zestiger jaren aangeduid als „een volslagen irrationeel vertrouwen in de mogelijkheid dat men de res li test zou kunnen berekenen". Daar had het in derdaad veel van weg. van een irra '.to neel vertrouwen In de rationaliteit: men stopte een aantal basisgegevens in een computer en de prognoses wer den zo dwingend geacht, cat er on middellijk een beleid op werd gecon strueerd. 'HA VENBELANGEN' STUURT RAPPORT AAN DRIE MINISTERS He, VRACHTVERLIES BECIJFERD OP 1,6 miljoen ton TERNEUZEN - De Terneu- zense havenbedrijven (carga doors, stuwadoors, expediteurs en bevrachters) voorzien een jaarlijkse inkomstenderving van 6,5 miljoen door het hui dige systeem van toerbeurt en bodemvrachten in de binnen vaart. Als gevolg van deze regeling is voor Terneuzen - op jaarbasis - circa 1,5 miljoen ton aan bulkgoederen verlo ren gegaan: 1.100.000 ton voor binnen schepen, groter dan het type spits en 350.000 ton voor het type spits. Nu al staat vast, dat het verlies aan stuk goed in 1977 minimaal 100.000 ton zal zijn, waarvan 40 tot 50.000 ton voor het type spits. De havenbedrijven voorzien ontslagen, wanneer deze si tuatie voortduurt. Deze alarmerende gegevens zijn vervat in een rapport dat de vereniging 'Ha- venbelangen' van Terneuzen heeft toe gezonden aan de ministers van econo mische zaken, sociale zaken en verkeer en waterstaat De vereniging heeft zich daarnaast gewend tot de vaste kamer commissie van verkeer en waterstaat, de plaatselijke en provinciale overheid en verenigingen van werkgevers en werknemers. Zoals bekend, gelden in het Terneu- zense havengebied sinds een halfjaar de tarieven en het beurtsysteem van de 'Initiatiefgroep Toerbeurt Noord- Zuid'. een combinatie van binnen schippers, die besloot om regelend op te treden in het grensoverschrijdend verkeer vanuit Nederland naar België en Frankrijk. Doordat deze schippers hun tarieven 'afhankelijk stellen van Rotterdam, werd Terneuzen plotseling losgerukt uit een vanouds bestaand verband met Gent. In het verleden golden beide havens als één markt met gelijke hoogte van de vrachten naar Franse bestemmingen. Het vervoer Temeuzen-Frankrijk was toen volledig in handen van Belgische en Franse schippers. Catastrofaal Het systeem van de 'Noord-Zuidgroep' betekende dat de tarieven van 38 meter-psitsen voor de Franse en Bel gische bestemmingen, enkele uitzon deringen daargelaten, gelijkgesteld worden aan Rotterdam, minus 500,-. „Bij het opmaken van de balans i.e. tariefvergelijkend onderzoek, bleken de onderlinge verschillen in vrachten van Terneuzen en Gent catastrofale hoogten te bereiken", aldus het rap port. De hoop om de situatie voor Terneu zen enigszins draaglijk te maken door het optrekken van de Belgische tarie ven werd 1 januari van dit jaar de bo dem ingeslagen, toen in België de bo demvrachten met toerbeurtregeling werden gelegaliseerd. De 'Commissie Binnenvaart' van 'Ha- venbelangen' huldigde steeds het standpunt, dat er naar moest worden gestreefd om in rechtstreekse onder handelingen met de 'Noord-Zuidgroep' tot een oplossing te komen. Het voor stel om op Terneuzen integraal het Belgische systeem en de Belgische bo demvrachten voor Frankrijk van toe passing te verklaren vond in de ogen van de schippers geen genade. Het rapport: „Wel werd door de N.Z.- groep. öirekt na het bekend worden van de Belgische maatregelen, beslo ten om met ingang van 5 januari 1976 de tarieven van Terneuzen naar Frankrijk voortaan te stellen op Rot terdam minus 800,- en voor België op Rotterdam minus 650.-. De onder handelingen met deze groep, gehouden na het onderhoud met de staatssecre taris (Van Huiten, red.) op 21 januari jongstleden hebben, met uitzondering van één klein detailpunt, geen enkel concreet resultaat opgeleverd. De N-Z.-groep houdt vast aan haar sys- (Slot zie pagina 6 kolom 2} Let is echter allemaal anders uitge komen: de bevolking bleef achter bij wat men als verwachting had uitgere kend en zowel de toekomstvoorspel lingen ais het actuele beleid moesten worden 'bijgesteld'. De onvoorziene 'of niet helemaal voorziene) omstandig heden hadden weer eens toegeslagen. Gelukkig dat ze er nog zijn. Het is een troostende gedachte dat zeUs in deze gecomputeriseerde wereld allerlei voorspellingen niet of geheel ander.-, blijken uit te komen dan aanvankelijk werd aangenomen. De toekomst blijft - ondanks de fraaiste rekenmachines. - onberekenbaar. VIENTIANE (AFP) - Het nationalo ra- diostation van Laos heeft vrijdag be kendgemaakt de zse voormalige mili taire topfunctionarissen in Vientiane terdoodzijnveroordeeldinverfrar.amet een aanslag op de' ambassade van de Sowjet-UnieindeLaotiaansehoofGstad op 12 maart. Drie van de ter dood veroordeelden, een generaal, een luitenant-kolonel en een kapitein zijn naar Thailand gevlueb t en werden bij verstek veroordeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1