Dijkversterking Oosterschelde hoeft niet zo ingewikkeld Maltre Pierre Schmetz ZATERDAG 17 APRIL 1976 Sakor-collecte Zowel vóór- als tegenstanders van af sluiting van de Oosterschelde zijn het geheel eens met de volgende stel lingen: 1. De betvoners van het Oosterschelde-gebied hebben recht op de zogenaamde 'Dellaveiligheid'. 2. De Oosterschelde is de laatste schone zeearm die Nederland nog be- 3. De Oosterscheldeproblematiek draait in feite om niet méér dan deze twee stellingen. Met 'een laatste beat' springt men zuinig om, men doet daar niet zómaar afstand van Evenals de Zuidafrikanen een Krüger-wildpark instandhouden en de Amerikanen een Yellowstone- park, heeft ook Nederland in november 1974 vastgesteld dat de Zeeuwse Oos terschelde best zo'n slordige 2.5 mil jard gulden waard is om iets van het unieke van dat 'laatste bezit' te kun nen bewaren. Die 2.5 miljard gulden - of 200.- per Nederlander - wil men gebruiken om de Oosterschelde af te sluiten met een soort 'lekke dam'. Deze lekke dam of stormstuwcaissondam. maakt het mo gelijk dat er een surrogaat-getij ontr staat op de afgesloten Oosterschelde. De werkelijke verbinding met de zeeën en oceanen is echter onmisbaar ver broken. Er zal bijvoorbeeld nooit meer een zeehond of bruinvis de Ooster schelde binnen zwemmen. Nooit meer zal men een visser of zeiljacht het zee gat zien uitgaan. De Oosterschelde wordt een waterbekken met een kunst-getij. Het doet wat denken aan het zoutwater-golfzwembad in Boeke- lo. waar men de zee trach na te doen en met een machientje golven op te wek ken. Leuk en aardig, maar wél surro gaat Het gigantische bedrag van 2.5 miljard gulden moeten en kunnen wij op een betere manier besteden. De bedoeling van het 'lekke' dam con cept is, om naast het doorlaten van een namaakgetij, tevens te zorgen dat de stormvloeden minder hoog worden. De stormstuw-caissondam zal inderdaad de gewenste stormvloedreductie kun nen leveren en dus de veiligheid tegen overstromingen verhogen. Echter, die veiligheid is óók op een andere wijze te verkrijgen, met behoud van de open verbinding met zee en bovendien goedkoper en bovenal snel Deltaveiligheid Om dit toe te lichten gaan we nog eens even na wat voor het Oosterscheldege- bled nu precies 'Delta-veiligheid' bete kent Populair gezegd is een gebied 'Delta-veilig' als het beschermd wordt door een dijk die een dusdanige storm vloed kan weerstaan zoals die één keer in ongeveer 4000 jaar kan voorkomen (let wel: 1 x in 4000 jaar kan ook mor gen zijn!). Stormvloed gaat gepaard met twee verschijnselen. Het eerste is dat de wa terstand veel hoger oploopt dan nor maal. Wij zijn tegenwoordig in staat om te berekenen met welke kans een bepaalde waterstand op een gegeven plaats kan optreden. Als voorbeeld zijn in de onderstaande tabel een aantal waterstanden ver meld voor de - midden in het Ooster- scheldegebied gelegen - stad Zierikzee. Tabel 1 x per jaar is er kans dat de water stand boven 2,70 m plus NAP komt. 1 x per 10 jaar boven 3,50 m plus NAP, 1 x per 100 jaar boven 4,10 m plus NAP, 1 x per 500 jaar boven 4,50 m plus NAP, 1 x per 1000 jaar boven 4,70 m plus NAP en lx per 4000 jaar boven 5,10 m plus NAP komt. Bij de stormvloedramp van 1953 was de waterstand in Zierikzee 4,32 m plus NAP. De kans op vóórkomen van deze waterstand is 1 x per 250 jaar. De wa terstand die x in 4000 jaar kan voor komen heet het ontwerppeiL Voor Zierikzee is dat dus 5,10 m boven NAP. Op het bijgevoegde kaartje zijn de be staande dijkhoogten in het Oosterschelde-gebied aangegeven, terwijl in een dikke omranding de plaatselijke ontwerppeilen zijn ver- meld. Blijkbaar zijn nagenoeg alle be staande dijkhoogten hoger dan het ontwerppeilü Men kan zich afvragen waarom men zich dan druk maakt. Nu weet iedere Zeeuw dat de dijken noodzakelijk ho ger moeten zijn dan de stormvloed- stand. Noodzakelijk in verband met het tweede verschijnsel dat bij storm vloed optreedt, namelijk het ontstaan van grote golven. Hoe breder en dieper 't waterbekken, des te sterker is de golfontwikkeling. De aanstormende golven klimmen tegen de dijk op tot ver boven het ontwerppeil en hoe ho ger de golf. des te hoger is deze golfop loop. Het is duidelijk dat de dijkskruin net iets hoger moet liggen dan de gol- foploop. De aldus bepaalde kruin hoogte noemt men de 'Deltahoogte' (zie gifuur 1). Afhankelijk van de ligging van een dijkvak ten opzichte van de storm- streek (tussen west en noord) kan de golfoploop voor de bestaande dijken bij zeer zware storm zo'n 2 a 5 m be dragen. Hel is nu duidelijk dat als men in staat zou zijn de golfoploop te verminderen met dezelfde dijk- hoogte tóch een grotere veiligheid wordt verkregen. Uit de hiervoor gegeven tabel blijkt bijvoorbeeld dat reeds 'n golfoploop- vermindering van 40 cm een veilig heidsverhoging van 4,70 m plus NAP naar 5.10 m plus NAP ten gevolge neeit. Dus 40 cm minder golfoploop brengt de kans op overstromingsge vaar terug van 1 x in 1000 jaar naar lx in 4000 jaar. Dijkverbetering Om de gezonde hartslag van de zee in Zeeland te kunnen bewaren zonder het hartinfarct van de 'lekke' dam en tóch IJDeHa jsformvloed sl-(XncJ Golfoploop i lbuiVertbar».k»-e«cn«_ go','fco*j+f-uc-f-i*. f'V 1 de 'Deltaveiligheid' te verkrijgen is 't niet steeds nodig om de dijken te ver hogen. Dit is een zeer belangrijk aspect dat in de diverse discussies nauwelijks of niet voldoende aandacht heeft ge kregen. Dijkverhoging is in verband met de geologische opbouw van de on dergrond, moeilijk en kostbaar. Om die reden zijn vele mensen van mening dat een open Oosterschelde geen haalbare kaart is. Bovendien is het zó. dat als tot openhouden wordt besloten, dijk verhoging ook uit juridisch- planologisch oogpunt op moeilijkhe den stuit. Voor dijkkruinverhoging zijn grondonteigeningen nodig eri komen diverse andere administratief- procedurele kwesties aan de orde. die niet vlot oplosbaar zijn en wij Zeeuwen wensen de ons beloofde 'Deltaveilig heid' snel gerealiseerd te krijgen. In het kader van verschillende afstu deeropdrachten zijn in 't waterloop- kundiglaboratorium van de Hogere Technische School te Dordrecht gedu rende een reeks van jaren proefnemin gen en studies verricht met betrekking tot de golfoploopreductie. Met grote stelligheid onderstrepen deze proef nemingen dat met betrekkelijk een voudige ingrepen aan de bestaande dijken 'n zeer aanzienlijke verminde ring van de golfoploop kan worden verkregen en dus een zeer grote ver hoging van de veiligheid. Deze ingrepen kunnen worden onder verdeeld in vier groepen, die ieder af zonderlijk dan wel in combinatie kun nen worden toegepast: 1. Verbetering van de glooiingcon structie. Dit kan zeer snel en direct gebeuren. Het behelst het aanbrengen van spe ciale ruwheids-elementen in het be staande glooiingssysteem in de vorm van rechthoekige gewapend- betonelementen die moeten zijn aan gepast aan het terplaatse heersende golfklimaat (fig. 2) In het verleden werden door vele Zeeuwse waterbouwkundigen óók wel golfoploopremmende betonblokken- glooiingen toegepast, doch die zijn meestal niet aangepast aan het plaat selijke golfklimaat en bezitten boven dien niet de juiste verhoudingen. Men kón dat ook niet omdat men toen nog niet beschikte over de huidige kennis en onderzoektechnieken. Met het in de schets van figuur 2 weergegeven sys teem wordt de golfoploop met tenmin ste 30 A 40 verminderd. Voor een gol foploop van 3 m. op een 'normale' glooiing is dat dus een reductie van rond 1 m ofwel een 40x zo hoge veilig heid (zie ookj tabel). Beperking van de golfontwikkeling. Als de golfoploop zo'n uiterst belang rijke invloed heeft op de 'Deltahoogte' van de dijk. dan ligt het voor de hand om na te gaan of deze golfontwikkeling zélf kan worden afgeremd. Zoals reeds eerder werd opgemerkt is er een breed water nodig wil zich een golf kunnen ontwikkelen. Als men de breedte van het water, beschikbaar voor golfont- wikkeling, terugbrengt van bijvoor beeld 10 km tot 2 km, dan wordt de golfhoogte zó sterk verminderd dat dit ook zou resulteren in een veiligheids verhoging met een factor 40. Voor het Oosterscheldegebied met zijn afwisse ling van zandplaten, slikken en geulen is het zeer goed realiseerbaar om op de ondiepere delen kunstmatige eiland stroken aan de leggen waardoor de gol- ontwikkeling voor sterk aangevallen dijkvakken zeer aanzienlijk kan wor den verminderd. Hoewel minder snel dan glooiingverbetering kan ook deze kunstmatige-eilandenmethode voor diverse dijkvakken tot snelle verho ging van de veiligheid leiden. Procedu rele - en technische moeilijkheddn zijn bij deze aanpak minder zwaarwegend dan bij dijkskruinverhogïng. 3. Verbetering van de buitenberm Een buitenberm (zie fig. 1) heeft een golfoploop-remmende werking. Als zo danig kan de buitenberm op dezelfde lijn worden gesteld met de verbetering van de glooiingsconstructie. Uit proef- resultaten blijkt dat de meeste buiteh- bermen in het Oosterscheldegebied te laag liggen om een optimale werking te hebben Voor een maximale golfop loopreductie moet de berm namelijk op stormvloedhoogte liggen. De breedte van de buitenberm moet bo vendien zijn aangepast aan het ter plaatse heersende golfklimaat. Als de bermbreedte tenminste 8 x de goll- hoogte bedraagt kan een golfoploopre ductie van 30 a 40% worden verwacht. De meeste zeedijken langs de Ooster schelde voldoen niet aan deze eis. Aanpassing van de buitenbermen aan deze kennis kan dus eveneens leiden tot sterke vergroting van de veiligheid zonder dat hiervoor dijkskruinverho- ging noodzakelijk is. Het verbreden en verhogen van de buitenberm is moei lijker op korte termijn te realiseren dan de twee hiervoor besproken methoden omdat, speciaal bij het verbreden, de totale aanlegbreedte van de dijk toe neemt en men dus weer in de vertra- ginggevende onteigeningsprocedures vervalt. Overigens is deze methode uit het oogpunt van de geologische op bouw van de bodem dikwijls aantrek kelijker omdat de drukvergroting op de slappe ondergrond hierbij minder is dan van dijkskruinverhoging. •4. Verbetering van de glooiingsges teldheid. De helling van de meeste dijkglooiin- gen langs de Oosterschelde is rond 33%. Als men de helling minder steil maakt, bijvoorbeeld 17% ,dan wordt de golfoploop de helft minder. Bovendien hoeven dan de 'steenblokken' waaruit de glooiing is opgebouwd slechts half zo zwaar te zijn om weerstand te kun nen bieden aan dezelfde golfaanval. In verband met het voorgaande is duide lijk dat ook in deze methode van hel lingverandering zeer gunstige perspec tieven liggen met betrekking tot ver groting van de veiligheid. Overigens heeft ook deze methode het aandeel dat een bredere dijkvoet nodig is, waardoor zij minder snel kan worden gerealiseerd. Het voordeel is weer dat geen drukvergroting onder de dijks kruin op treedt. Volkerak In het voorafgaande is niet gesproken over kompartimentering. Door de af sluiting van het Volkerak is de totale hoeveelheid water die per tij in- en uit moet stromen via de Oosterschel- demonding en het geulenstelsel onder de kust van Schouwen, toegenomen. Hierdoor wordt de stroomaanval in deze geulenstelsel sterk verhoogd. Om die reden is kompartimentering ofwel afsluiting van het Volkerakbekken van de Oosterschelde noodzakelijk. Dat wil zeggen dat een Oesterdam en een Keeten- of Philipsdam noodzakelijk zijn. De Oosterschelde zelf kan echter in zijn oorspronkelijke unieke staat Drs. J. H. J. de Kort, voorheen te Hulst, conrector Möller- lyceum B.-op-Zoom bergen op zoom - het bestuur van het Mollerlyceum in Bergen op Zoom heeft in zijn vergadering van 13 april beslo ten de heer drs. J. H. J. de Kort te beno men tot conrector van het Mollerly ceum. De heer De Kort is afkomstig uit Hulst Hij studeerde filosofie en theologie in Tilburg en Nijmegen. In 1970 legde de heer De Kort cum laude het doctoraal examen af aan de theologische faculteit van Katholieke Universiteit te Nijme gen. Vanfaf 1970 is de heer De Kort werkzaam in het onderwijs als docent katachese. UJWHEIWELEHEHT-EN IN CiSrAANDEl ULOOIIN^ vrijwel geheel worden gehandhaafd, waarbij de veiligheid zeer snel tot een hoog peil kan worden opgevoerd voor aanzienlijk lagere kosten dan een stormstuwcaissondam. De problemen die aan een dijkskruinverhoging vast zitten kunnen voor een groot deel uit de weg worden geruimd door ge bruikmaking van de in dit artikel ontwikkelde methoden. ir. i. w. nortier. Ontspanning in Arnemuiden In deze tegenwoordige gehaaste tijd van grote inspanningen om bij te blijven, heefteen iederechtwel eensontspanning nodig. Een ieder zoekt dan zijn ontspan ning in datgene wat hij graag doet, de ouderen maar even goeddeioncere cene- ratie.En het is goed. zelfs wenselijk, dat ookdejeugdwattedoen heeft. Ledigheid gaat snel over tot verveling, en verdere gevolgen vandalisme. Ook wij hadden in onze jongere jaren, (zo ongeveer 10 jaar geleden. Zo hebben wij ook het motorcrossen enige tijd beoefend. We hebben wat ge sleuteld en gerepareerd, aan de motor. Avonden waren wij druk in de weer om onze crossmotor in tact te houden, te verbeteren etc.. Waardoor toch ook weer een behoorlijke technische kennis en in zicht werd verkregen. Het koste wel wat, maar alla. Wij hebben het graag gedaan, en crossen is een sport waarbij je elke spier gebruikt, alles is in beweging, al is het een zware sport met behoorlijke risi co's, maar men wordt zelfstandiger en durft ook eens een risico nemen. We gun nen hetde jongens van harte als zij zich 's avonds op een oud brommertje, al cros send, op een terreintje bezighouden. Het isweleenpoosjegeleden.maartochzouik soms graag nog eens een rondje op mijn. motorcrossen. Toch,jongenszouikjullie willen vragen, is het nu niet beter (voor jullie maaktdat toch niets uit)omergens buiten het dorp een crossterreintje te creéren. Want. en eerlijkditmoeten jullie toch toegeven, dat vele inwoners er, van wege hetlawaai, veel hinder van hebben. Kinderen kunnen niet in slaap komen en worden vervelend. De ouderen gunnen het jullie echt wel, maar zonder uitlaat is hetzo dichtbij hetdorp echtniet te doen. Er wordt nogal over geklaagd, om daar toch eens wat tegen te doen, en dat niet dooreen enkeling, maar velen vinden het te gek. Waarbij het gemeentebestuur op den duur wel verplichtwordt om maatre gelen te nemen. Welnu jongens, stap met een paar man (desnoods wil ik het nog wel vrageneens naardeburgemeester.envraagofermis- schien ergens een terreintje is, in de na bijheid van hetdorp. waarop jullie kun nen crossen en zelfeen parcours kunnen uitzetten.heuvelsmakenetc. Neen. geen vereniging zoals bij ons vroeger, dat be doel ik niet. Dan loopthet watde kosten betreft uit de hand. op motoren zeker, en dan isdeaardigheidergauwaf, waard oor velenzich terugtrekken. Nee.gewooneen terreintje waarop jullie op een oude brommer, je kimt uitleven en een rondje kuntcrossen, datisveel leuker. Datmoet toch mogelijk zijn jongens, zodat de kin deren gewoon op tijdnaarbedkunnen. en niet blijven huilen, en de wat ouderen er ookgeenlastmeervanhebben.Elkaaren kinderen tot een last wezen door b.v. ge luidshinder, dat hoeft toch echt niet, is ook zeer zeker jullie bedoeling niet, als je maargewooneenrondjekuntcrossen En dan zal hetcollege van Arnemuiden, dat toch echt niet ongenegen is om iets te doen, zeker wel tot een bevredigende op lossing komen. Als hij vroeger crossten moestenwewelwatverderweg, namelijk van Vlissingen naar het Sloe, maar dat is hier niet nodig. Het gaat om de cross- on tspanning en niet om met de brommer (motor) zonder uitlaat door het dorp te rijden, en zo de inwoners van Amemui- denhetgenoegenteontnemenomindeze jachtige, zenuwslopende tijd van la waaioverlast etc. in dit rustige dorp te acclimatiseren en van de rustige omge ving en natuur te gemeten. Nu jongens wie stap t er even naar b. en w.zodat j ullie een lekker crossterreintje kunnen aan leggen. waarmee dit naar ieders tevre denheid. ook van jullie, wordt opgelost P.s. In het crossen loopt men nu eenmaal meer risico's dan wanneer men normaal met de brommer (motor) op de weg rijdt. Wel jongens dan wil ik jullie bij deze toch ooknogevenophethartdrukkenomook bij het crossen altijd je valhelm op te zetten. Ik heb het zelf van dichtbij mee gemaakt dat iemand die een rondje op mijn motor reed. doordat een voetsteun afbrak boen op de voetrem ging staan, en in volle vaart over de kop sloeg. Hij had gelukkignietsomdathij eenhelm ophad. Een gebroken been of arm is zo erg met, dus ook hier 'Helm is een hoofdzaak'. C. Meulmeester, Amestraat 24, Arne muiden. In de week van 19 tol 24 april wordt in het gehele land de z.g. SAKOR- Kollekte gehouden, dus ook in Zee land. Wat is SAKOR en wat gebeurt er mee? De SAKOK-Koilekle is een algemene kollektie. die ten doel heeft de hulp verlening voor jeugdigen die in moei lijkheden raken, te steunen. De SAKOR-Kollekte bracht in 1975 in Zeeland een bedrag op van ƒ38.700.- Een vooruitgang met het Jaar daarvoor 1974» van 5.500.-. De beide Zeeuwse kinderbescher mingsinstellingen t.w. de Vereeniging Kinderzorg en de Stichting voor Jeugd en Gezin in Zeeland, zijn erg blij met deze formidabele opbrengst en natuur lijk met de verhoging ten opzichte van het vorige jaar. Dank aan de Zeeuwse bevolking, die dit bedrag heeft opgebracht. Hieruit spreekt een waardering voor het werk dat gedaan wordt. Men wil dit werk gedragen zien door de gehele bevol king. Dat kan alleeen als er "goede hulp' verleend wordt. Dank daarom aan al diegenen, die hun tijd en inzet hebben gegeven om deze waardering zichtbaar te maken. Elk jaar weer koliekteren honderden men sen in Zeeland voor de SAKOR. Ter plaatse moet de kollekte georganiseerd worden. Het gaat allemaal niet van 'n. leien dankje. Nogmaals: dank. Wat doen de Zeeuwse Kinderbescher mingsinstellingen met dit geld? Het is een bekend feit dat de overheid met rijks-, provinciale en gemeente- bijdragen in de vorm van subsidies moet zorgen dat onder anderen de kinderbescherming het werken moge lijk wordt gemaakt. Gezien de grote bedragen die alleen al voor Zeeland met deze vorm van dienstverlening gemoeid zijn (enkele miljoenen! is hei begrijpelijk dat dit niet meer een par ticuliere zaak kan zijn. De overheid subsidieert volgens mini mumnormen. Dat wil zeggen dat een subsidieregeling is gemaakt, die alle 'normale kosten' over het algemeen dekt. Daartoe behoren de salarissen van de medewerkers, de administratie, de huisvesting. Ook de kosten voor kinderen en jeug digen worden volgens vastgestelde be dragen vergoed- Maar een kledinguitzet. startgeld als men zelfstandig wil gaan wonen, een attentie bij feestelijke gelegenheden, reisgeld om regelmatig thuis te komen, plaatsing in een gastgezin, het kopen van een brommer, een behoorlijke bril, een goede fiets, kortom al de gewone zaken die de kinderen anders van thuis meekrijgen, moeten de instellingen uit eigen middelen betalen. Ook voor het opzetten van nieuwe voorzieningen wordt slechts tot een bepaald bedrag gesubsidieerd. Als men met een nieuwe hulpmogelijkheid wil experimenteren, moet dat de eerste tijd zelf betaald worden. Het nieuwe meisjestehuis 'Klarenbeek' te Middel burg is onder andere mede met SA KOR gelden gefinancierd- Al deze voorzieningen hebben de SAKOR-opbrengst over 1975 volledig opgesoupeerd. Er wordt al gerekend met de opbrengsten over 1976. Onder andere moeten extra personeelsvoor zieningen getroffen worden. Zeeland laat de Zeeuwse werkers toch niet in de steek? Namens: De Vereeniging Kinderzorg, Middelburg. Stichting voor Jeugd en Gezin in Zee land. j. h. H. van Ierland. Poolse Oudstrijders Naar aanleiding van mededelingen in de P.Z.C. van zaterdag 20 maart j.l. over de 'Stichting Vrij Polen', opge richt in Vlissingen, op initiatief van Billy Strenk, wil ik hierop reageren. Ik vraag mij af: waar haalt iemand de brutaliteit vandaan om zich in het openbaar een strijder van vrijheid en democratie te noemen. Bijvoorbeeld, het zich ten doel stellen op legale en vreedzame wijze te ijveren voor het herstel van vrijheid en democratie in Polen. Gezien het systeem van het land waar Billy Strenk zijn opleiding heeft geno- -r 'j jraadt voor u met de paasdagen in Le Baron Chassé vers Hollands lamsvlees HORIZONTAAL: 1 draaibare ketting- schalm; 6 Volksfeest: II voorzetsel. 12 gevlochten snoer: 13 persoonlijk voor naamwoord; 15 weldoorvoed; 19 Euro peaan; 21 opgenomen geld (afki; 22 be paalde fruitboom; 27 item lafk;, 28 re geringsreglement (afki; 29 riviertje in Noord-Brabant: 31 schudding: 33 on bepaald voornaamwoord; 34 stad in Japan: 36 priester van Silo; 39 duiven hok; 4 ziekte bij vee dat op moerassige weiden graast; 41 gesloten: 43 wate ring; 45 voorstelling; 46 wereldtaal: 4? zeer hoorbaar, 49 Romanum Imperium (afk.); 52 persoonlijk voornaamwoord; 53 symbool voor selenium: 55 geelach tig groen;60 voorzetlsel; 61 verhoogde toon; 63 klein paard; 64 oosterlengte tafk.); 66 siersteen; 68 rivier in Italië; 69 tussenruimte tussen regels: 70 menen. VERTIKAAL: 2 overste van een kloos ter: 3 reeks; 4 eerstkomende lafki; 5 bedrieglijk; 6 schaaldier: 7 en derge lijke (afk); 8 milligram (afk): 9 Euro peaan; 10 deel van de dag: 14 aambor stigheid; 16 exempligratia (afk): 17 symbool voor rhenium; 18 netto (afk): 20 bolgewas; 22 brokkelig; 23 regiment artillerie (afk); 24 parallel: 25 tweehoe vig dier; 26 brood gebakken van tarwe en roggemeel; 28 opstootje; 30 streling; 32 interest; 35 vloerbedekking: 37 ver zameling runderen; 38 spie; 42 ijzer houdende aarde; 44 loofboom: 45 be grip, 43 slot: 50 lidwoord: 51 op deze wijze: 54 kiem: 56 symbool voor euro pium: 57 schouwburgrang. 58 advies: 59 verlaagde toon; 60 ld est (afk i: 62 zeepwater. 63 tweehoevig dier; 65 mu zieknoot. 66 ad interim (afk); 67 voor zetsel; 67 paardekracht (afk). ten, en zijn gedrag in Nederland kan ik hem moeilijk democratisch noemen. Bij de Vlissingse-Poolse gemeenschap heeft Strenk een dermate reputatie opgebouwd, dat hij zijn medewerkers van de nieuwe 'Stichting', kennelijk elders uit het land werft, Strenk behoorde tot de intiatiefhemers van een groep die zorgde voor de liqui datie van de 'Poolse Katholieke Ver eniging5 (PTK), welke was opgericht voorjaar 1947. Strenk werd echter lid van de "Vereniging Poolse Oudstrij ders'. wat leidde tot een breuk in de Poolse gemeenschap. Poolse Oudstrij ders waren van mening dat men alleen lid kon worden door te bewijzen dat men werkelijk een oudstrijder was ge weest (aan geallieerde zijde). In de vereniging wist hij zich op de voorgrond te plaatsen, wat tot gevolg had, dat de oudstrijders (uit de prak tijk) werden bestreden, zowel bij de K.N.S. als bij gemeentelijke instanties, dit alles gebaseerd op onwaarheden Op woensdag 18 september 1974, be schuldigde Billy Strenk, in het open baar de Poolse gemeenschap van communistische spionage. Door deze uitspraak kwam een einde aan het lidmaatschap van Strenk 'tegen zijn zin) bij de 'Vereniging Poolse Oudstrij ders', ook wat betreft zijn functie ais redacteur-uitgever. Pools-Nederlandse alsook Pools- Belgische vriendschap en contacten, ontstaan tijdens de bevrijding (waar ondergetekende aanwezig was), kun nen ook nu Billy Strenk en zijn nieuwe 'Stichting' missen als kiespijn. Wat betreft de historische waarheid over Polen heeft hij al eerder informa ties verspreid aan Nederlandse en Bel gische lezers, toen nog in zijn functie van redacteur-uitgever van 'Poolse Oudstrijders'. Het Poolse gebied tot de Oaer-Neisse grens noemde hij daarin Duitse gebieden onder Pools bestuur. Hiermede komt de waarheid aan het licht van zijn bedoelingen en vader landse bezorgdheid. Zijn strijdlustig heid is gebaseerd op de doelstelling „Wat komt er in het laadje". Het moedige Poolse volk laat zich niet misleiden en heeft de laatste wereld oorlog voldoende ervaring opgedaan. Ook zijn zij bewust van het gezegde: „Men mag nooit hulp aanvaarden van een duivel om de satan te bestrijden". A. Eibin. een Pools Oudstrijder. Souburg. ADVERTENTIE 'Een heffing voor den Here' 'Oordie Kerk en saai wat ons beoog om te bou stuur ek die volgende besonderhcde. Tans is 900 lidmate sonder kerkgebou in 'n deel waarheen hulle verhuis het. Dink daaraan, "n deel van Gods ge meente sonder 'n plek van aanbidding! 500 gesinne: 900 lidmate - 2700 sïeleü Ons is soveel dank aan ons Nederlandse geloofsgenote verskuldïg. Deur Gods genade hel Nederland die lig van die Evangelie in don ker Suid-Afrika aangesteek. Mag God gee dat u weereens deur die hulp wat u gaan verleen, die KA ND EL LA AR wees wat sigbaar. kosbaar en diensbaar is.' Aldus Dr. H. M. Beets, predikant van de Ned. Ger. Sendingkerk (kleurlingen) te CERES in Zuid-Afrika. Een kerkgebouw, gepland bovenop een heuvel om licht te versprei den over 'n donkere omgeving. De spreuk van de Sendingkerk is: 'Julie is die lig van die wereld'. Kosten: 160.000,-. 50.000,- is reeds overgemaakt. Een kerkgebouw vooreen gemeente van bruine arbeiders, die tussen f 28.- en 60.- per week verdienen. Velen zijn "s winters werk loos. Rente en aflossingen betalen is dus onmogelijk maar Dr. H. M. Beets op de plaats waar de kerk zal worden gebouwd. ik geloof één heilige algemene Christelijke Kerk de gemeenschap der heiligen' (Heid. Cat. Zondag 21). Namens Comité 'Hulp-Kleurlingen' P. de Vries-Gree>e, Greate Buorren 22, Garijp. Rabo Bank Garijp, giro 812891 m.v.v. 'Kerkbouw Kleurlingen' dit hok de diensten gehouden, anders in open lucht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13