'Russen leveren wapens aan Zuid-Molukkers' CBS:minder kinderen, minder huwelijken, méér scheidingen Voor de zevende maal gekruisigd Felle kritiek op aanpak problemen textielsector Etty Aponno: Onzinnig Husak herkozen {BRINK Luchtverwarming Hooiberg in vlammen op Directeur Exxon waarschuwt ENERGIEBESPARING DRINGEND NODIG' Vluchtende Ier gedood door politie NW-bond in commissie scheepsbouw meisjes- kleding het weer GEBOORTEDALING NEDERLAND REVOLUTIONAIR ZATERDAG 17 APRIL 1976 AMERIKAANS BLAD SUGGEREERT GROOTSCHEEPSE SMOKKEL VAN WAPENS ENSPIONAGEMATERIAAL DEN HAAG - Russische officieren van het Rode Leger smokkelen, vermomd als vrachtwagenchauffeurs, kleine hoeveelheden wa pens binnen die mogelijk bestemd zijn voor Zuidmolukse groepe ringen in Nederland. Dit is vrijdag gemeld door hel Amerikaanse blad Herald Tribune. Behalve wa pens brengen de Russen ook elektronische apparatuur Nederland binnen die bestemd zou zijn voor spionagedoelcinden. Volgens Herald Tribune stelt de Neder landse justitie op het ogenblik een on derzoek in naar deze activiteiten van deRassen. De Russische vrachtwagens worden aan de grens niet meer gecon troleerd omdat zij worden beschermd dooreen internationaal verdrag. Vorig jaar werd de Sowjet-Unie lid van de Internationale wegtransport organisa tie. Volgens het Amerikaanse blad leveren de Russische officieren hun lading af op van tevoren afgesproken plaatsen waar ajj wordt opgewacht door geheime agenten. De Nederlandse justitie zou op de Russische activiteiten attent zijn gemaakt door Amerikaanse en West- duitse veiligheidsdiensten. De politie ontdekte dat verscheidene Russische wagens ongewoon lang in Nederland blij ven. Zo kwam zij er ach ter dat de Russische vrachtwagens er vier dagen voor nodig hadden om van de grens naar Rotterdam te rijden. Uit haar onderzoek is ook gebleken dat de vrachtwagens op verscheidene punten in Noord-Brabant stoppen. Errijden per maand gemiddeld honderd Russische vrachtwagens door de Beneluxlanden. maar de meeste daarvan gaan naar Ne derland. De Westduitse politie kreeg als eerste argwaan. Bi december werden twintig vrachtwagenchauffeurs die heimelijk Twee Japanse aanklagers zijn vrijdag uit Verenigde Staten teruggekeerd met nieuwe documenten over de Lockheed steekpenningenaffaire- Deze docum- menten zijn onlangs door de Verenigde Staten vrijgegeven MANILLA (AFP) - Juanito Piring, een 35-jarige boer op de Filippijnen, heeft zich op goede vrijdag voor de zevende maal sinds 1969 aan een kruis laten nagelen. De kruisinging vond plaats in het dorp San Pedro, 80 km noordwestelijk van Manilla, terwijl meer dan vijftienduizend belangstel lenden toekeken. Onder hen waren talrijke met foto- en filmcamera's gewapende buiten landse toeristen. Een 'romeinse soldaat' verrichtte de kruisiging door Pi- ring twee ijzeren nagels door de handpalmen te slaan. Tevoren had de Fi lippijnse 'Christus' tegenover de pers verklaard dat hij aan het kruis zou blijven zolang hij het kon volhouden en dat hij dat deed om 'te boeten voor zijn zonden en die van de mensheid'. werden gefotografeerd, herkend als le den van de Russische geheime dienst KGB» en officieren van het Rode Leger, zo meldde Herald Tribune. De NAVO is ervan overtuigd dat Russen een bijzondere belangstelling hebben voor Nederland omdat dit land in tijd van oorlog voor hun van strategisch be lang is. aldus het Amerikaanse blad. Onzin Etty Aponno. de voorzitter van de Zuidmolukse jongeren, noemde het be richt dat de Russische wapens naar Zuidmolukse groeperingen gaan. 'vol strekt onzin'. „Wij doen geen zaken met de Russische geheime dienst", ver klaarde de Zuidmolukse jongerenleider vrijdag in Den Haag Rechter: ontslag verkoopster na niet aanslaan 10 ten onrechte TILBURG (ANPl-DeTilburgsekanton- rechter.mr.aerden.heeftbepaald.datde 26-jarige mevrouw J. K. uit die plaats zich in 1974, toen zij als verkoopster werkte bij Vroom en Dreesmann, niet schuldigbeeft gemaakt aan frauduleuze handeling. In dat jaar v/erd mevrouw K. ontslagen door de directie van V. en D. op staande voet ontslagen nadat een controleproef van het bureau Lodge Service had uitge wezen, datzij 10,75 nietop de kassa zou hebben aangeslagen. Dit is bekendgemaakt door de KWJ. be wegingvan werkende jongeren. De KWJ voer t al geruime tijd actie tegen he t on af hankelijke recherchebureau Lodge uit Amsterdam, dat een groot aantal win- relbedrijven in ons land controleert en oeoordeelt. Dit bureau doet testaanko pen en zendt het bedrijf dan een rapport over het optreden van de verkoper of /erkoopster. Dat gebeurde op 31 juli 1974 in de vesti ging van V en D in Tilburg. Achtdagen na leze testaankoop werd mevrouw Kbij de iirectieop hetmatje geroepen waar men naar vertelde, dat zij op staande voet ontslagen was wegens 'frauduleuze han deling'. Dat daarvan werkelijk sprake was, aldus de kantonrechter, is niet be wezen door V en D. Zijn uitspraak bete kent dat mevrouw K. officieel nog in dienstisvanhetbedrijfendusrechtheeft opachterstalligloon.Ditbedragzalnaar schatting van de KWJ 30.000,- bedra gen. Het ministerie van justitie in Den Haag kon vrijdag geen commentaar geven op het bericht van Herald Tribune. PRAAG (DPA) - De Tsjechoslowaakse partijleider. Gustav Husak, is vrijdag herkozen als secretaris-generaal van de communistische partij. De 63-jarige is sedert april 1969. toen hij Alexander Dubcek verving, leider van de partij. Oud-president Ludvic Svoboda is ver dwenen uit het presidium van de partij. Daiwasdeenigewijzigingdieaanhetslot van het partijcongres in Praag werd be kend gemaakt Specialisten: invloed op medische normen l'TRECHT (ANPl - Normen zijn nuttig, zoniet noodzakelijk voordoeleinden als planning, kostenbewaking, kostenbe heersing en kwaliteitsbewaking. De artsen moeten echter kunnen meespre ken bij het vaststellen ervan en de nor men mogen ook niet 'bureaucratisch' worden toegepast Dit is de kern van een als discussiestuk bedoelde beschouwing in 'Medisch Con tact' van de voorzatter en de juridisch secretarisvandeLandelijkeSpecialisten Vereniging.deartsA.M.Grundemannen mr H J. Ovcrbeek. over de "normering van het medisch handelen." Grundemann en Overbeek waarschu wen. dat normering van diagnostiek, re ceptuur of therapie kan leiden tot een 'gemiddelde- medische kwalitiet Zestellen datde doelstelling van de nor men goed moet worden vastgelegd. Zo moe thet bij voorbeeld duidelijkzijn.ofde norm niet dient om de kosten te beheer sen of om de kwaliteit op niveau te hou den. Een norm die hetmedisch handelen in engere zin betreflzal volgens hem door de medische beroepsbeoefenaren zelf moeten worden vastgesteld. En zij zullen er op zijn minst bij moeten worden be trokken. als het gaat om normen die in een wal verder verwijderd verband met de geneeskunde te maken hebben. De schrijvers van de nota noemen het in dit verband merkwaardig, dat het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven icozi de art senorganisaties buiten de deur houdt 'ADVERTENTIE Uw Installateur: Uw Installateur MAASAIR B.V. - THOLEN Ampérestraat 1. Postbus 24. Telefoon (01660)21 50 EMST: Brandweerlieden in Ernst o. de Veluwe bestrijden een hooiberg- brand bij landbouwer Stegeman. De schade bleef beperktover de oor zaak van de brand last men nog in het duister Snel verbruik oliereserves DEN HAAG (ANP) - De oliereserves worden in sneller tempo verbruikt dan er nieuwe worden gevonden en daarom is energiebesparing een drin gende noodzaak. Dit zegt de heer C. C. Garvin, voorzitter van de raad van bestuur van de Exxon Corporation, in een artikel in de Essobron. Hij waar schuwt voor een mogelijke lakse hou ding ten aanzien van de nog altijd zeer actuele energieproblematick. Omdat er door een verminderd werel- dolieverbruik een tijdelijk overschot is ontslaan, menen velen, dat de energie voorziening weer in zijn vroegere toe stand is hersteld. Er is echter geen en kele reden ons met zulke geruststellin gen in slaap te sussen. De verslapte houding van vele ver bruikers ten opzichte van energiepro blemen baart de olie-industrie zorg en wel om twee redenen: de wereldoliere serves worden steeds minder groot en bovendien onvoldoende aangevuld, terwijl er ook geen alternatieve ener gievormen' gereed zijn om deze ver mindering op te vangen. De Exxon ADVERTENTIE acht het voor alle grote energiever bruikers (overheid, bedrijfsleven en particulieren) hoog tijd de pogingen tot energiebezuiniging te verdubbelen. In 1975 liep het wereldolieverbruïk al met zes procent terug, maar dat werd hoofdzakelijk door de recessie veroor zaakt. De reactie van de verbruikers op de hogere energieprijs leidde tot een vermindering van het verbruik, maar zodra de economie zich herstelt, zal ook de energiebehoefte weer toene men. Daarom is het raadzaam krachtig door te gaan met energiebesparende maatregelen. Zelfs als het groeicijfer van de oliebe hoefte zal teruglopen, zal de vraag in volume blijven toenemen. Het verbruik zal daarom in de Romende jaren de nieuw ontdekte hoeveelheden ruwe olie blijven overtreffen. Al tientallen jaren wordt jaarlijks gemiddeld een hoeveelheid ruwe olie van 2 tot 3 mil jard ton ontdekt. De laatste jaren is het gemiddelde echter teruggelopen, terwijl het verbruik is toegenomen, in de westelijke wereld zelfs tot ruim 2 miljard ton. Nog steeds neemt men aan, dat rond 1990 het verbruik van ruwe olie zal liggen op bijna 4 miljard ton per jaar. BELFAST (RTR) - Militairen hebben donderdagavond een man die in Zuid-Armagh voor verschillende mis daden gezocht werd bij Forkill gedood toen hij trachtte te ontsnappen. De man. Peter Joseph Cleary. werd neer geschoten toen hij bij zijn ontsnap pingspoging in gevecht raakte met een soldaat. Zuid-Armagh is een bolwerk van het Ierse republikeinse leger. De 25-jarige Cleary. een handelaar in oude metalen uit het dorp Belleeks, was donderda gavond laat aangehouden door de pa trouille van het Britse special air ser vice regiment, een afdeling keurtroe pen die twee dagen eerder in Zuid- Armagh was aangekomen. UTRECHT )ANP) - De Industriebond NVV heeft vrijdag besloten - welis waar met de nodige reserves - ook deel te gaan nemen aan het werk van de beleidscommissie scheepsbouw. Al eerder deden dit de industriebonden NKV en CNV en de Unie BLHP. In een brief aan de ministers Lubbers (economische zaken» en Boersma iso ciale zakeni zegt de bond dit besluit te hebben genomen ondanks ernstige be zwaren tegen enkele uitgangspunten en uitspraken van Ceboslne en Hoge- zand (de werkgeversorganisaties in de scheepsbouwi. 'WIJ achten ons in geen enkel opzicht gebonden aan die uit gangspunten en uitspraken', aldus de brief. De bond zegt de bewindslieden toe. de werkzaamheden van de com missie nauwlettend te zullen volgen, zowel wat betreft de te nemen maatre gelen voor het behoud van de werkge legenheid als wat betreft de controle daarop bij het verstrekken van over heidsgelden aan individuele onderne mingen. MITEX: ANDERE OPZET NEVEC Nu ook leuke P,S. Meer keus in stoeisterke jongenskleding KAPITALEN UITGEGEVEN UTRECHT (ANP) - Er zijn kapitalen uitgegeven, zonder dat er - afgezien van de coöperatie, welke nu tot stand is gekomen, planmatig ook maar iets in het belang van de branche in haar geheel is gebeurd. Wel hebben, terwijl de diverse elkaar voor de voeten lo pende instellingen incidenteel bleven sleutelen, jaar na jaar steeds meer be drijven hun deuren moeten sluiten". Aldus de stichting Mitex in haar or gaan Textiel-Visie. De stichting Mitex is een overkoepelend orgaan van een aantal detailhandelsverenigingen in de textiel en confectie. Zij heelt kritiek op de wijze waarop instellingen en vereni gingen in de confectieindustrie (on dermeer de Nederlandse Economische Vereniging in de Confectie. NEVEC, de structuurcommissie confectieindustrie, Strucon en de mode-instituten) in het verleden hebben gereageerd op de moeileijkheden in deze branche. Het ontbreekt volgens haar aan planning en coördinatie. „Waren die er wel ge weest. dan zou er waarschijnlijk aan zienlijk meer zijn bereikt dan nu het geval is en wellicht zelfs tegen aanzien lijk minder kosten", aldus Textiei- Visie. Voornamelijk in het zuiden vielen vrijdagmiddag weer flinke gaten in het grauwe wolkendek. Door dit wolkendek, dat van de Noordzee was binnengedrongen, bleef de temperatuur in het noorden bene den de tien graden. De wolkenvel den lossen geleidelijk op bij een meer westelijke wind. Vandaag en zondag is het droog met zonnige Perioden, waarbij de temperatuur fe,er !.e's stijgt: in het binnenland tot ruim 15 graden, op de Wadden weinig meer dan 10 graden. Een hogedrukgebied heeft een cen trum zuidwestelijk van Ierland en een uitloper tot voorbij de Oostzee, welke naar het zuiden wordt ge drukt. De depressies blijven op een vrij noordelijke route, maar maandag kan een zwak front zo dicht bij ons land komen dat er iets meer bewolking komt. en later is op enkele plaatsen een buitje niet uit gesloten. In zijn totaliteit zullen de Paasdagen echter gunstig verlo pen met nu en dan zon en redelijk lenteweer. DROOG Droog weer met wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Zwakke tot matige westelijke wind. Maximumtemperaturen van 9 graden op de wadden tot ongeveer 15 graden in het zuidoosten. Vooruitzichten voor de Paasdagen. Eerst droog en zonnig, maar later moge lijk wat regen, vrij zacht. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor eerste Paas dag: aantal uren zon 4 tot 13: min. temp. omstreeks 6 graden: max. temp. om streeks 16 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent; kans op een geheel droog etmaal 80 pro cent. Voor tweede Paasdag: aantal uren zon 1 tot 8; min. temp. omstreeks 6 graden; max.temp.omstreeksl5graden;kansop een droge periode van minstens 12 uur 90 procent;kansopeengeheeldroogetmaal 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor Eerste Paasdag een marge van 2 graden en voor tweede Paasd ag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. WENS: GEZIN KLEIN HOUDEN DEN HAAG (ANP)-DeNederlanders zijn de laatste jaren hun kindertal verder gaan beperken, zij trouwen minder en zij scheiden vaker. Dit komt naar voren, als men de bevol kingsstatistieken van de laatste ja ren bek ijk t. Het CB S heeft d i t ged aan en de uitkomsten van zijn bevindin gen weergegeven in zijn 'maand schrift'. Het komt tot de conclusie, dat de da ling van het aantal geboorten van de afgelopen jaren vooral de wens van echtparen om minder kinderen te krijgenweerspiegelt.alkunnenookde daling van het aantal huwelijksvol trekkingen en de lichte daling van de buitenechtelijke vruchtbaarheid enige invloed hebben uitgeoefend Duidelijkis.datdeNederlandersover het geheel genomen hun gezin steeds kleiner willen houden. Dit blijkt uit het feit. dat er steeds minder rierde en volgende kinderen worden geboren. Daarnaast, daalt ook het aan tal eerst- geborenenendatkanvolger.shetCBS verband houden met een toeneming van de gewilde kinderloosheid in ge zinnen als permanent verschijnsel In 1969 werden nog ruim 85 eerste kmderen geboren op honderd huwe lijken. in 1974 was dit aantal gedaald tot ruim 71. Uit dit laatste cijfer moet men niet afleiden, dat het percentage permanent kinderloos blijvende hu welijken rond de 30 zal komen te lig gen. wantde sterke vermindering van de geboortefrequentie van eerste kin deren in de eerste huwelijksjaren wordt later in Bet huwelijk gevolgd door toenemende frequenties. Men is het krijgen van kinderen meer gaan uitstellen en in laterejaren blijkt een zekere inhaal plaats te vinden. Bo vendien wordt de omvang van de da ling van de geboortefrequentie in de beginfase van het huwelijk m belang rijke mate mede bepaald door de in de afgelopen jaren waargenomen sterke vermindering van het aantal zoge naamde gedwongen huwelijken. In 1970 kwamen nog 20.000 gedwongen huwelijken totstandin 1974warenhet er nog maar 10.000. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat het aantal gezinnen met niet meer dan één kind aan het toene men is, maar er zijn hiervoor nog geen duidelijke aanwijzingen. Is er een maal een kind. dan volgt in ongeveer 85 procent van deze gevallen ook een tweede kind Geboorte overschot Sedert het begin van de jaren 70 loopt het geboorteoverschot in ons land snel achteruit: van 1,1 pctinl969naar 0.5 pet in 1975. In het afgelopen jaar werden ruim 8.000 kinderen minder geboren dan in 1974. Het totaleaantal geboorten bedroeg 178.000 (13 per 1000 inwoners). In vijfjaar tijd ishet aantal geboorten in ons land met bijna eenderde ver minderd, het daalde van 18.3 per 1000 inwoners in 1970 tot 13 in 1975. In absolute cijfers daalde het aantal ge boorten van 239.000 naar 178.000. ie der opvolgend jaar gaf een daling te zien. Het aantal derde kinderen, dat geboren werd. halveerde, namelijk van 37.000 in 1970 tot 19.000 in 1975. Hetaantalvierdekinderendaaldevan 29.000 naar 12.000 Het CBS noemt de geboortedaling snel en in demografisch opzicht, zelfs revolutionair. Zij zal maatschappe lijke gevolgen hebben. Zo zal al gauw een snelle daling optreden van het aantal zesjarige kinderen, dat naar het basisonderwijs stroomt In 1976 zullen dat er nog 238.000 zijn. maar et 1 reeds over vijfjaar zulien dat er een Scheiding kwart minder zijn: in 1981 zullen nog maar 176.000 zesjarige kinderen zich voor het ontvangen van basisonder wijs komen aanmelden. te staan dan de jongeren van vroeger. Meerdan vroeger wordthethuwelijk- spatroon bepaald door huwelijken, die gesloten worden na een proefpe riode van voorafgaand samenwonen. Harde conclusies hieromtrent zijn echter nog niet mogelijk. Huwelijken Een ander verschijnsel, waar het CBSdeaandachtop vestigt, isdathet aantal huwelijksvoltrekkingen snel terugloopt. Dat verschijnsel issedert 1970 waar te nemen. In dat jaar wer den nog 124.000 huwelijken voltrok ken, in het afgelopen jaarwarendater ongeveer 100.000, waarbij zij aange tekend. dat de daling in 1975 in ver sneld tempoging, waarbij vermoede lijk de economische reciessie een rol speelde, In 1975 bedroeg het aantal huwelijksvoltrekkingen 7,3 per 1000 in woners.Wemoeten teruggaan naar de oorlogsjaren 1941 en 1943 en de crisisjaren 1933 tot 1935omeenderge- lijk laag cijfer te vinden. De daling bedroeg in 1975 ongeveer 10.000 ten opzichte van 1974. Eenprecieseverklaringvoordeaaling vanhetaantalnieuwehuwelijkenban hetCBSnietgeven. Een duidelijke rol speelt in de eerste plaats de vermin dering van het aantal gedwongen hu welijken. Weliserindejarenzeventïg eeneindegekomenaandeneigingvan de mensen om steeds jonger in het huwelijkte treden.Dejongerenvannu lijken anders tegenover het huwelijk Sedert net midden van de j aren zestig eninversneldtempovanafl970neemt het aantal echtscheidingen in ons land toe. In 1970 werden ongeveer lO.OOOhuwelijken doorechtscheiding ontbonden of 3.3 per 1.000 echtparen In 1971 werd door wijziging van het burgerlijk wetboek de mogelijkheid om tot echtscheiding te geraken aan zienlijk verruimd en onder invloed daarvan steeg de echtscheidingsfre quentie enorm, namelijk van 11.600 of 3.7 per duizend echtparen tot 15.000 14.6 pro mille (in 1972. Daama zette de stijging zich voort en in 1974 werden ruim 19.000huwelij ken (dat wil zeggen 5.8 per duizend) door echtscheiding ontbonden. Dat wil zeggen, dat het aantal echtscheidingen per aantal echtparen in vijfjaar tijd bijna is ver dubbeld. Uit de sterftecijfers van de laatste vijf jaren concludeert het CBS een gun stige ontwikkeling voor mannen zo wel als voor vrouwen. In alle leeftijds groepen, behalve in die van de 70- plussers, stierven in 1975 minder mannen dan vijfj aar eerder. Het sterf tecijfer van de 70-plussers vertoont sterke schommelingen. Bij de vrouwen is de ontwikkeling van de sterfte gunstig in alle leef tijdsgroepen, ook bij de 70-plussers. waareendalingoptrad van 682,Snaar 635,9 per 10.000 (van 1970 op 1975). Andere opzet De stichting pleit, voor een andere op zet van de NEVEC. „Men zou de vraag kunnen stellen of het al niet veel eer der tot de taak van de NEVEC zou hebben behoord initiatieven voor een goed doordacht meerjarenplan voor onze gehele confectie-industrie te ont wikkelen". aldus de stichting. De NE VEC zou volgens haar zich bijvoor beeld meer moeten richten op de pro motie van confectie-artikelen. „In plaats van kapitalen te investeren in tot niets verplichtende onderzoeken, in verspreide en elkaar voor de voeten lopende instellingen en in incidentele subsidies, had men er beter aan ge daan, dat geld te besteden aan de uit bouw of oprichting van een centraal instituut of apparaat, dat een meerja renplan voor de gehele branche zou hebben moeten uitwerken". De mode-instituten, zoals die momen teel in ons land fuctioneren. acht de stichting Mitex ook weinig zinvol. „Evenals elders ontbreekt het ook hier aan een concreet werkplan, aan een gerichte werkwijze en aan de noodza kelijke controle daarop", aldus het ar tikel. waarin wordt gesteld dat de in stituten hard aan een nieuwe opzet toe zijn. Bij de NEVEC heeft het artikel in Textiel-Visie overigens kwaad bloed gezet De NEVEC wijst de kritiek van de hand. Secretaris L. Kusters: „Het artikel moet geschreven zijn door ie mand die van toeten noch blazen weet. Ieder die zich verdiept in de confectie industrie en de moeilijkheden, die daarin een rol spelen, weet dat er we! degelijk sprake is van een gecoördi neerde aanpak". De reverend Gerald L. K. Smith, een rechtse redenaar die in de crisisjaren in de Verenigde Staten president Fran klin Delano Roosevelts grote vijand was. is donderdag op 78-jarige leeftijd in Glenaale overleden. Smith, die op 27 februari 1898 in Viro- qua in Wisconsin was geboren, was een communistenhater, werd herhaaldelijk beschuldigd van racisme en laadde ook de verdenking van antisemitisme op zich.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11