Goedereede bij Zeeland Zeeuwse instellingen positief over nieuw beleid gezinszorg Lente zorgt voor bloemenpracht PZC/ PZEM ZET ONGEVAL BIJ KERNCENTRALE IN SCENE „Geen bewijs dat in afval NSM te veel lood of arsenicum zit" Commissie T erneuzen verdeeld over breken met Multivisie bv boeken over zeilen en watersport de vey mestdagh sint jacobsstraat Meao-school in Terneuzen: Den Haag reageert positief Woensdag oefening in centrale en ziekenhuis te Vlissingen almanak VRIJDAG 16 APRIL 1976 provincie VOORAtBEJAARDEN GENIETEN VOORDEEL MIDDELBURG - Vanuit de Zeeuwse instellingen voor gezinsverzorging wordt in principe positief gereageerd op de nieuwe beleidsmaatregelen van het ministerie van erm voor de finan ciering van de gezinsverzorging. Men vindt echter de voorbereidingstijd te kort. Bovendien wordt geVreesd voor veel onbegrip bij de cliënten en een aanzienlijke taakverzwaring van de leidsters, die daarbij in de moeilijke positie worden gemanoeuvreerd dat zij in de prak tijk degenen zullen zijn die de onvermijdelijke kritiek op hun dak krijgen. De nieuwe maatregelen, die al per 19 april ingaan, komen er zoals bekend op neer dat de hulpvragers voor de kosten van de gezinsverzorging niet langer een beroep kunnen doen op de algemene bijstandswet, maar voortaan naar draagkracht zullen bijdragen in het nieuwe eenheidstarief van ƒ5,50 per uur. Voor de bepaling van de eigen bij drage wordt een schaalverdeling naar inkomen, berekend per maand, toege past. Men betaalt dan niet langer op ba sis van de hoeveelheid of kwaliteit van de hulp, maar uitsluitend op basis van het inkomen. Daaraan wordt een lande lijk 'indicatiesysteem' gekoppeld, dat er op neer komt dat de instellingen zelf aan de hand van een soort puntensysteem moeten vaststellen hoeveel hulp er ge boden kan worden Een aantal vcrtegenwoQrdigers van de binnenkort op te richten provinciale or ganisatie van instellingen voor maatr schappelijk werk en gezinsverzorging in Zeeland onder voorzitterschap van de heer W. Cuppen, zette donderdagmid dag op een persconferentie in Middel burg hun gedachten over een aantal in grijpende consequenties van de nieuwe situatie uiteen. 'Nee' Zij spraken onder meer de vrees uit dat de instellingen in financiële problemen kunnen geraken of anders 'nee' zullen moeten verkopen in een aantal gevallen waarin terecht om meer hulp wordt ge vraagd De instellingen zijn namelijk gebonden, aan de nieuwe normen vol gens welke men recht op hulp heeft, maar hebben anderzijds te maken met een al eerder door erm vastgesteld 'pla fond' voor het maximum aantal subsi diabele werkuren per jaar. Men kan de aangevraagde hulp niet weigeren, maar moet dan de salariskosten daarvan dan zelf betalen. Het zal overigens de woordvoerders van de Zeeuwse instellingen erg moei lijk worden om de cliënten ervan te overtuigen waarom bijvoorbeeld een ander, die minder inkomen heeft, meer hulp krijgt en daarvoor minder hoeft bij te dragen. Omdat de eigen bijdrage geheel afhankelijk is van het inkomen en de hoeveelheid en soort van hulp uitsluitend gebaseerd worden op de noodzaak, kunnen grote verschillen optreden die zo verwacht men bij sommigen als onrechtvaardig zullen overkomen. Vooral op de leidsters rust dan in de praktijk de taak om dit aan nemelijk te maken. Een groot voordeel van de nieuwe rege ling noemden de woordvoerders dat vooral de bejaarde cliënten met een aow-inkomen en dat zijn de meesten. er voordeel uit zullen trekken. Tot nu toe werd ook hun eventueel gespaarde ver mogen in aanmerking genomen voor de bepaling van de eigen bijdrage in de kosten van de gezinshulp, zodat de spaarcentjes langzaam werden opge soupeerd. In de nieuwe situatie is dat niet meer het geval, omdat alleen het (aow-)inkomen telt. De grootste zorg bij de instellingen is op dit moment dat de leidsters in korte tijd bij alle cliënten moeten gaan vragen hun inkomen op tafel te leggen. Afge zien van de onsympathiek voorko mende inbreuk op privé- aangelegenheden, betekent dit voor de leidsters een enorme taakverzwaring. waar bij komt dat de mcesten nu een maal niet zijn opgeleid voor ingewik kelde financiële zaken. Hoewel zij we liswaar in 'moeilijke gevallen' een be roep kunnen doen op de administra tieve staf van de instelling, zullen zij het voor een belangrijk deel zelf moeten doen Daarbij komen ze in aanraking met de complexe fiscale voorwaarden voor het berekenen van het in aanmer king komende inkomen. Vooral bij ou dere mensen zal het nazoeken van de benodigde gegevens bovendien veel problemen opleveren, zo verwacht men, opdat de meesten die niet nauwkeurig bijhouden of aan anderen overlaten RAAD WIL MET TIEN TEGEN TWEE STEMMEN: Doel: testen van scenario arbeidsongeval MIDDELBURG - De nv PZEM houdt woensdag 21 april in sa menwerking met het Bethesda-Sint Joseph-ziekenhuis te Vlissingen een oefening die ten doel heeft om het scenario te testen dat bij een ar beidsongeval in de kernenergiecen trale Borssele dient te worden af gewerkt. Er wordt daartoe woensdag een namaak-angeval in het reactorge bouw van de centrale in scène gezet. De twee pseudo-slachtoffers van dit ongeval hebben niet alleen medis che hulp nodig in het ziekenhuis, doch er wordt tevens verondersteld dat er geen gelegenheid is geweest om hen na hun verblijf in hét reac torgebouw te decontamineren, dat wil zeggen: het te ontdoen van eventuele radio-actieve stofedeel- tjes op hun kleding, hun huid en - in het bijzonder - hun verwondingen. Het laatste aspect van de oefening maakt het noodzakelijk dat er bij de verlening van eerste hulp, doch ook bij het transport en bij de behande ling van de 'gewonden' in het zie kenhuis maatregelen tot stralings bescherming worden opgenomen De pseudo-slachtoffers, zowel als degenen die met hen in aanraking komen, doch ook de ambulance en het ziekenhuisapparatuur die wor den gebruikt, zullen dan ook wor den behandeld alsof zij werkelijk radioactief besmet waren. De procedure, waarin tenminste twaalf knooppunten van communi catie voorkomen die te zamen moe ten waarborgen dat bij een echt on geval zowel snelle als uit een oog punt van stralingsbescherming doeltreffende hulp wordt geboden, zal tijdens de oefening op de proel worden gesteld. De oefening, waarvoor grote mede werking van staf en personeel van het Bethesda-St. Joseph-ziekenhuis is verkregen, wordt door de be drijfsgeneeskundige dienst alsmede door de eigen stralingscontrole dienst van de nv PZEM geleid. De buitenwacht zal van de oefening nauwelijks iets merken. In de ker nenergiecentrale en in het Vlis- singse ziekenhuis wordt de werke lijkheid echter zo getrouw mogelijk nagebootst. In deze oefening ont breekt het verrassingselement, aan gezien alle medespelers er van op de hoogte zijn gesteld. Het ligt in ,de bedoeling om, nadat de woensdag verkregen ervaringen in een defini tief draaiboek zijn verwerkt, op een later tijdstip een onaangekondigde oefening van deze soort te houden. BEGRIPVOOR ARGUMENTATIE TERNEUZEN - Op het ministerie van onderwijs reageert men 'positief op het gemeentelijk verzoek om in Ter- neuzen een meao-scliool voor de Zeeuws-Vlaamse regio te vestigen. Uit het overleg dat kortgeleden in Den Haag is gevoerd, is volgens wethouder J. H. Strijbos naar voren gekomen dat drs. Zwarte, hoofd van de afdeling schoolplanning en -coördinatie, 'pos- tiief zal adviseren' bij de afdeling fi nanciën en de staatssecretaris voor onderwijszaken. „Tot driemaal toe heeft drs. Zwarte ge zegd het verzoek in welwillende over weging te zullen nemen. De laatste keer voegde hij er zelfs aan toe: dit is geen holle frase van me", zei wethou der Strijbos donderdagavond tijdens de commissievergadering over onderwijs- en sportzaken. Het CDA-raadslid P. Hamelink wilde echter precies weten wat deze uitla ting van drs. Zwarte inhield. „Concreet vertaald", antwoordde wethouder Strijbos, „het hoofd van de afdeling schoolplanning en -coördinatie zal po sitief adviseren. Het gesprek dat zo'n 55 minuten duurde was geen- beroerd gesprek. De club van zo'n vijf man heeft goed naar onze argumenten ge luisterd en hadden daar begrip voor" Wethouder Strijbos zei dat het niet nodig was geweest 'de scherpste argu menten' op te sommen. „Eén van de argumenten die we gebruikt hebben - en die geldt voor zoveel andere zaken - is het feit dat Zeeuwsch-Vlaanderen een afgesloten gebied is. Mavo scholieren zijn te jong om op kamers aan de overkant van de Schelde te gaan", aldus wethouder Strijbos. In de prognoses of Zeeusch-Vlaanderen in de toekomst aan het noodzakelijk gemid delde leerlingen kan geraken, zullen 'geen randstadnormeringen voor het meao-onderwijs' worden gehanteerd, verzekerde de heer Strijbos. Pas als het advies van de afdeling school plarining en -coördinatie de LIEVER DAN RIJNMOND GOEDEREEDE - De gemeenteraad van Goedereede wil bij een bestuurlijke reorganisatie van Nederland worden ingedeeld bij Zeeland in plaats van bij een eventueel te vormen stadsgewest Rijnmond. Donderdagavond deed de raad van Goedereede deze uitspraak met tien tegen twee stemmen. In okto ber van het afgelopen jaar stemde ver reweg de grootste meerderheid van de raad ook al voor aansluiting bij Zee land. Ook toen was. evenals gistera vond. de PvdA tegen. De twee PvdA'ers voelen meer voor chaam Rijnmond natuurlijk wel wat anders is dan een district Rijnmond in bestuurlijk opzicht. De burgemeester had eerder gepleit voor aansluiting bij Zeeland, omdatdat volgens hem bestuurlijk gezien van grote betekenis. De meeste raadsleden vonden dat de bewoners van Goeree- Overflakkee qua structuur meer aan sluiten bij Zeeland dan bij Rijnmond. Burgemeester Van Velzen uitte nog zijn teleurstelling over de houding van gs van Zeeland Toen de mogelijke aan sluiting van Goeree-Overflakkee bij Zeeland aan de orde kwam in provin- ciale staten, had de burgemeester graag een wat krachtiger opstelling van gs ge- afdeling financiën en de staatssecreta- aansluiting bij het te stichten stadsge- ris is gepasseerd, stelde wethouder west, Rijnmond Deandere fracties in de Strijbos. zal Terneuzen de eventuele gemeenteraad van Goedereede waren toezegging voor dg bouw van een het niet met de PvdA-ers eens. Zo werd meao-school kunnen verwachten. „Wat gesteld dat het huidige openbaar li- ons betreft moet er in Zeeuwsen- chaam Rijnmond een mislukking is. Vlaanderen een meao-school komen BUrgemeester G. van Velzen ontlokte merkte hij tot slot op dat de opmerking dat het openbaar li- De stemverhouding in de gemeenteraad van Goedereède donderdagavond luidt als volgt: voor stemden de fracties van SGP (4). PCP (3). WD (2) en Hervormde Partij (1). Eén raadslid, dat naar alle waarschijnlijkheid voor aansluiting had gestemd, was afwezig. Tegen stemde de PvdA-fractie. DRS. BA RBE IN TERNEUZENSE COMMISSIE: NSM HAALT DEEL TERUG OM TWIJFEL TEVOORKOMEN TERNEUZEN - Loco-burgemeester drs. R. C. E. Barbë van Terneuzen vindt niet, dat er een sluitend bewijs bestaat dat de 1700 m3 puin, die de NSM terugneemt van de gemeentelijke stortplaats, onaanvaardbare hoeveel heden arsenicum of lood bevat. Het bedrijf haalt het vuil zijns inziens uit sluitend weg om twijfel, ook bij het publiek, te voorkomen. De heer Barbé zei dat 'donderdagavond in de raads commissie Voor openbare werken. Hij wees er op, dat de uitslagen van op de stortplaats genomen monsters niet met elkaar overeenstemden. Toen de gemeente het laboratorium van de 'Watermaatschappij Zeeland' inscha kelde om na te gaan in hoever het grondwater met arsenicum was ge smet, bleek dat het voldeed aan de norm voor 'bijna drinkwater". Het rijks instituut voor de Volksgezondheid (RIV). dat bemonsterde voor de milieu-inspectie, kwam tot andere re sultaten. Drs. Barbé: „Er is toen ge zegd: laten we de zaak niet tot in de juiste conclusies uitvechten. De NSM wilde geen enkel misverstand laten be staan en was bereid het afval terug te nemen en een deel ervan - overigens zonder juridische aansprakelijkheid te aanvaarden - in de roetbassins te stor ten. De werkgroep die zich met de zaak bezighoudt zou dan een meer defini tieve oplossing moeten zoeken. Ik vind dat een redelijke zaak en als gemeente Terneuzen werken we daar natuurlijk Het raadslid H. F. M. Magermans (ppr/d'66) liet weten niet zo in de schuldeloosheid van het Sluiskilse bedrijf te geloven, gelet op de conclu sies van de milieu-inspectie. Hij be kende de indruk te hebben 'te worden bedot' en vroeg zich af, bij wie de schuld gezocht moet worden. De heer Barbé antwoordde, dat dê ge meente Terneuzen zelf een monster liet nemen, toen er twijfels Tezen aan NSM-puin op een illegale stortplaats op Smitsschorre. „Als gemeente Ter neuzen hebben we in deze zaak gedaan wat we moesten doen," betoogde hij, er MEER INFORMATIE GEWENST TERNEUZEN - De commissie finan ciën van de gemeente Terneuzen is verdeeld over het voorstel van b. en w. om een raadsbesluit van juni 1974 in te trekken. Volgens dat besluit zou de gemeente ,een overeenkomst aan gaan met Multivisie B.V. om te komen tot de aanleg van een Centrale An tenne Inrichting. B. en w. vinden het nu gewenst ook van andere bedrijven offertes te bekijken en daarom dient het destijds genomen besluit te wor den teruggenomen. De commissieleden W. Kolijn (sgp) en J. J. van de Velde ipvda) zijn akkoord met het voorstel. Mevrouw J. M. Doppegieter-Thiel (cda), H. Wijnja <wd) en mr. A. Snoodijk (cda) wilden zich tijdens de commissievergadering van een uitspraak onthouden, eenge- zind wilden ze meer informatie over het onderwerp- ZEEUWSE Adverteren Het is altijd weer boeiend de ru briek 'kleintjes' van dit dagblad door te nemen. Zo werd gisteren een 'handig ventje of 65-plusser' ge vraagd voor onderhoudskwarwei- tjès. Altijd gedacht, dat handige ventjes niet verder reikten dan de kleuterschoolleeftijd. Jongetjes in de aanvallige leeftijd van vier, vijf jaar, die vreselijk handig zijn met schaar en lijmpot als het er om gaat de paashaas gestalte te geven. Als we het goed begrijpen kunnen zowel grootvader als de kleinzoon hun diensten aanbieden. Wie praat daar over discriminatie van de {werken de) jeugd? Van de week nog zo'n uitsmijter: 'Gevraagd een vriendin met auto, waar eventueel iets aan mag man keren', meldde één van de kleintjes. Wat bedoelt zo'n man nu precies?., vraag he he meteen af- Wil hij dui delijk maken, dat hij bepaald met uit is op een Brigtte Bardot of een Rachel Welch of wil hij eenvoudig zeggen, dat-ie ook verstand heeft van auto's repareren. Intrigerend, dat wel Zij blijven boeien die kleine advertenties. De heer Wijnja vroeg vooratter drs. A. J Rekveld om harde feiten. Hij zei er niet voor te voelen het eertijds geno men besluit 'op grond van gevoelens' terug te nemen. Mevrouw Doppegieter wilde eerst aangetoond zien dat 'Mul tivisie' duurder is dan andere. Verder wilde ze wat meer technische bijzon derheden en garanties over de manier waarop 'Multivisie' de inrichting wil aanleggen: „Ik heb vernomen dat al leen al de prijzen van kabels uiteen lo pen van 80 cent tot 8.80 Ik weet echt niet welke er gebruikt moeten worden'. De heer Snoodijk ('Het zweeft, ik weet niet waar ik aan toe ben') pleitte voor de garantie dat het bedrijf dat de in richting aanlegt ook daadwerkelijk de kabels gebruikt waarvoor de gemeente betaalt. Volgens wethouder Rekveld zal de ge meente - als het voorstel wordt aange nomen en als piet in zee mocht worden gegaan met 'Multivisie' - alleen moe ten opdraaien voor de kosten die reeds zijn gemaakt ten behoeve van peilin gen (tussen de 12 ert 14.000 gulden) en mogelijk nog bijkomende kosten (on geveer 18.000 gulden,1. Volgens de heer Rekveld kunnen de resultaten van deze peilingen ook Worden gebruikt door een eventueel ander bedrijf. De commissie ging verder met alle voorspellen 'akkoord. Daaronder waren de handhaving van de brandweerpost in Hoek. geld voor de aanleg van koe linstallaties in het stadhuis, de ver koop van een aantal stukken grond, de onttrekking van de haven De Griete aan de openbaarheid. He aanleg van een steiger in de Otheense Kreek en de verhuur van grond in het bestem mingsplan 'Driewegen' aan de ver- eninging 'Tuinderslust'. De commissie kon ach cr alleen niet mee verenigen dat de vereniging vrij is om op. het ter rein borden 'verboden toegand' aan te brengen Het was mevrouw Doppegie ter-Thiel die de andere commissiele den op die clausule in het voorstel at tent maakte. WEethouder Rekveld be loofde de kwestie in het college aan te kaarten. Schuurtje uitgebrand SINT-MAARTENSDIJK - Door nog onbekende oorzaak ontstond brand in het schuurtje van de familie Van O. aan de Anjerstraat te Sint- Maartensdijk. De - vele toeristen boffen, en ook de Zeeuwen zelf Hel begint echt zomer te worden, hoewel de lente dit jaar wat later opgang is gekomen, dan volgens de kalender zou moeten. Koning Winter lijkt het gevecht met de zon defini tief verloren te hebben, gelukkig maar. Vele bomen en ook de fruitbomen dragen al weer de mooie bloesems. Een lust voor het oog. Ruim een week geleden nog maar werd de eerste boerenzwaluw gesigna leerd. En nu staan de bomen al in hun volle bloemenpracht. Duinen, strand en zee lokken de vakantiegangers. Foto: in de boomgaarden röna Kapelle pronkt de lente, getuige deze foto. van uitgaand, dat ook de NSM, die haar afval voor het naar de stortplaats ging in eigen laboratorium liet onder zoeken, nooit de bedoeling had om de volksgezondheid te schaden. Op een vraag van de heer Magermans of derge lijke moeilijkheden inde toekomst voorkomen kunnen worden, ant woordde hij, dat, ook als de wet op de chemische afvalstoffen in we'rking is, het vuilstorten een zaak van goed ver trouwen tussen gemeente en bedrijven zal blijven. „We kunnen, ook in de toe komst, niet van elke wagen met vuil die binnenkomt een monster nemen, Dat lukt hoogstens steekproefsgewijs." Hij bevestigde - op een opmerking van de heer P. Remijnsen (pvda) dat er binnen de werkgroep verschil van me ning heerst over de wijze waarop het afval definitief moet worden opgesla gen. Zoals bekend, stelt de milieu- inspectie op dat punt stringentere ei sen dan de rest van de commissie. Drs, Barbé: „We hopen dat we daar opM april uitkomen." Hij zei niet te weten of alle 5100 m3 afval van de NSM dat op de stortplaats is terechtgekomen, 'besmet is. Op twee lokaties zal nog een nader onderzoek worden ingesteld. Toen de heer Magermans opmerkte de hele kwestie 'een onfrisse zaak' te vin den corrigeerde de heer Barbé 1 Chinese Middelburgei aangehouden in bezit van heroine MAUBEUGE De Franse douane heeft woensdagavond in de trejn Parijs- Brussel de 35-jarige, in Middelburg wonende, Hongkong-Chinees I. K. aangehouden die met negeneneen- kwart kilo heroine van het soort bruine suiker op weg was naar Am sterdam. De partij is op de Franse zwarte markt 2 miljoen franc waard. Gesprek op het minisiterie over alarmregeling kerncentrale ARNHEM - Medio mei zullen ver tegenwoordigers van de provincies Noord-Holland "(Reactorcentrum Nederland), Zeeland (kerncentrale Borssele) en Gelderland (kerncen trale Dodewaard) op het minite- rie van volksgezondheid overleg plegen over het functioneren van een alarmregeling bij ongelukken met kerncentrales. In Gelderland is inmiddels een oe fendraaiboek samengesteld. Ver schillende malen per jaar wil de commissaris der koningin, mr. W. J. Geertsema, een oefening houden met beleidsfunctionarissen en tech nici van verschillende departemen ten en overheidsdiensten, zo is in Arnhem verklaard. Desgevraagd werd van de zijde van de PZEM meegedeeld, dat de PZEM al geruime tijd beschikt over een waarschuwings- en alarmeringsre geling die inmiddels al in de prak tijk is beproefd. Fabelachtig gemakkelijk 00YERS SCHOENER L. DELFT 4t Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2