Visserij is blok aan been van regering Eerste paal voor renovatieproject Plein Vier Winden Vlissingen Acht maanden voor aandeel in overval in Goes Thoolse bankbeheerder krijgt voor verduistering jaar celstraf PZC/p Landbouwschap heeft kritiek op streekplan O.-Z.-Vlaanderen JAARVERSLAG ZEVIBEL: VIJF HISTORISCHE GEVELS IN EEN KLAP IS EEN UNIEKE ZAAK B en w Goedereede voor aansluiting bij Zeeland DONDERDAG 15 APRIL 1976 ADVERTENTIE provincie DIRECTEUR BAM: VLISSINGEN IS SERIEUS BEZIG MET BINNENSTAD VLISSINGEN - „We zijn er de laatste jaren van overtuigd ge raakt, datje de binnenstad niet leefbaar kunt houden met al leen winkels en kantoorruim ten. Een belangrijk streven van Orgelconcert Bram Beekman gQgg Tweede Paasdag geeft de Middelburgse organist Bram Beek man een concert op het orgel van de Grote Kerk te Goes. Het programma luidt: een preludium en fuga van Buxtehude; een drietal or- «Ikoralen van Zachau. Buxtehude H Fischer, een trio-sonate van Bach: het 'Benedictus' van Reger en 3 tafere len uit 'De Kruisweg' van Marcel Du- pré. Bram Beekman besluit met een improvisatie Vóór of na het concert kunnen de aan wezigen een nummer opgeven voor een door Kees van Eersel op later tijdstip le geven concert met een 'keuze programma' Het optreden begint 's avonds om acht uur Prof. dr P. Korringa spreekt 1 mei voor jaarvergadering van 'Zevibel' ARNEMUIDEN - De Vereniging tot bevordering der Zeeuwse Visserijbe- langen 'Zevibel' houdt zaterdag 1 mei de jaarvergadering in verenigingsge bouw 'De Arne' te Arnemuiden. Prof. dr. P. Korringa, directeur van het R1V0 te IJmuiden, zal tijdens deze vergadering spreken over enkele be langrijke onderwerpen, zoals de quo- teringsmaatrcgelen, de Waddenzee en Grevelingenmeer en de Oosterschelde. Nadat de voorzitter van 'Draagt El kanders Lasten' uit Arnemuiden de aanwezigen heeft verwelkomd, zal de vooirittervan Zevibel, de heer A. L. S. Lockefeer, zijn jaarrede uitspreken. Na de Jaarverslagen en de begroting voor 1977 komt de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend zijn de heren A. de Braijn, D. van Belzen en H. Hooger- helde, die zich allen herkiesbaar stel len. De vergadering, die om 10.30 uur begint, wordt besloten met de lezing door prof. Korringa. Na afloop van de .vergadering worden de aanwezigen of ficieel ontvangen door het college van b en w van Arnemuiden, waarna in 'De 'Ame' de koffiemaaltijd wordt gebruikt. ons is de woonfunctie te hand haven. Het is dan ook niet ge bleven bij raadsbesluiten over rapporten wat de richting be treft, maar al veel is geconcreti seerd". Dit zei burgemeester drs. Th. J. Wester hout van Vlissingen woensdagmorgen in bar-rcstaurant Alaaf. nadat hij even tevoren in de stromende regen zonder veel moeite de eerste - officiële - paal voor het. door het architectenbureau Steen Tuinhof ontworpen, renova tieproject Plein Vier Winden had ge slagen. Tijdens die receptie bracht drs. Wester hout naar voren, dat de Vlissingse raad al in 1973 een aantal concrete besluiten 'over het nieuw leven inblazen van de binnenstad' heeft genomen en dat daarmee een nieuw beleid voor de bin nenstad werd uitgestippeld. Ter ïllus- trering dat er de laatste tijd al behoor lijk wat tot stand is gekomen in de renovatie- en restauratiesfeer (niet in de laatste plaats door het door de ge meente gestimuleerde particulier in itiatief) noemde d e burgemeester de Mo lenstraat (5 panden). Walstraat (4) en Lepelstraat (3). Van de grote reeks momenteel in uit voering - 'het zijn stuk voor stuk objec ten, die er wezen mogen' - noemde de heer Westerhout met name de renovatie van het voormalige pand van De Vey Mestdagh aan 'de kop' van het Bella- mypark. Een van de grootste projecten vond hij het renovatieplan Groenewoud-Branderijstraat. grenzend aan het Plein Vier Winden, waarbij het om zo'n 30 woningen gaat. ..We zijn er al bijzonder lang mee bezig", aldus de Vlissingse burgemeester, „maar men moet niet vergeten dat een bijdrage le veren tot het geven van een nieuw ge zicht van de oude binnenstad tijd, geld, begeleiding en overleg met de betref fende instanties in Middelburg en Den Haag vraagt. Toch verwachten we de eerst komende weken de goedkeuring van het rijk over dat plan. Dat betekent, dat in één klap aan die binnenstad een nieuw stuk, zij het in oude stijl, wordt toegevoegd. Het Plein Vier Winden neemt daarin een belangrijke plaats in". De variant, die voor dit renovatieproject Plein Vier Winden is gekozen, vond hij zeer geslaagd. „Vijf historische gevels in één klap is een unieke zaak. Het zal het plein totaal in gezicht doen veranderen. Vooral voor de omgeving, omdat het gaat om woonhuizen". De heer Wester hout betoonde zijn erkentelijkheid voor de directie van de BAM (Bataafse Aan neming Maatschappij BV), aannemer van het project, „die het project toch doorzette, ondanks veel bobbels die overwonnen moesten worden". In zijn openingswoord had de heer T. J. C. Rijneveld van de directie van de BAM, aangehaald, dat de realisatie van het project bij elkaar zo'n zes jaar heeft geduurd. Hij vond dat Vlissingen 'be slist heel serieus bezig is om de plannen voor de binnenstad aan te pakken'. „Dat zie je momenteel overal. Men zegt dikwijls: het gaat niet zo goed in Vlis singen. Maar als je nu alles zo ziet, geloof Breda Roosendaal Goes Tilburg - Bergen op Zoom Beroeping berichten NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Hellevoelsluis (toezeg ging; B. J. S. Jonker te Gennep. Cuyk en Grave: GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen tot predikant in algemene dienst (kerkelijke bearbeiding van de doveni: J J Lamme te Delft: Aangenomen naar Doom: W. Bos. in dustriepredikant te Arnhem: GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Westkapelle: Chr van de Poel te Yerseke. BIJ HERINDELING PROVINCIES VLISSINGEN - B. en w. van Goeder- eedc zijn van mening dat Goe- rce/Overftakkee moet worden ge voegd bij Zeeland als de herindeling van de provincies wordt doorge voerd. De gemeenteraad van Goedereede behandelt vanavond, donderdag, een voorstel van b. en w\, waarin aansluiting bij Zeeland wordt voorgesteld. In oktober van het vong jaar stemde de meerderheid van de ge meenteraad van Goedereede al voor aansluiting bij Zeeland Van de overige drie gemeenten op Goeree-Overflakkee stemden nog twee voor aansluiting. Middelhamis nam met een kleine stemmenmeerderheid een ander standpunt in. Intussen is ook in een rapport over het Stadsgewest Rob terdam. waarbij Goeree- Overflakkee volgens het wetsont- werp van minister De Gaay Forb man zal gaan behoren, geconsta teerd dat Goeree-OverOakkee qua structuur nauw aansluit bij de ei landen behorende tot de provincie Zeeland Terwijl in verband met de recreatieve functie van Goeree- OverCakkee ten opzichte van Rot terdam en omgeving een lichte voorkeur bestaat voor indeling b!J Rijnmond Overigens menen b en w van Goe derende dat dit laatste argument duidelijk wordt afgezwakt Blijkens een nieuw rapport zal in de deidp nota op de ruimtelijke ordening de recreaueve functievervulling zich meer richten op de gebieden die nauw aansluiten "bij de stedelijke wooncentra. Door de in 1966 ge reedgekomen Orevelingendam is het contact met Schouwen- Duiveland veel nauwer geworden en zo wil men ook in de toekomst de brandweren van Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee nauwer laten samenwerken. Deze samenwerking ls er uiteraard ook al wat betreft de inrichting van het Grevelingenbekken omdat de zuid kant van Flakkee en de noordkant van Schouwen-Duiveland samen met Grevelingendam en Brouwers- dam dit bekken vormen. TEGEN BEBOUWING BIJ OTHEENSE KREEK Drs. Westerhout (met helm) met vak kundige begeleiding bezig met het heien van de eerste paal op het Plein Vier Winden te Vlissingen. ik dat de binnenstad straks in een heel goede staat zal terugkomen". Geschiedenis Architect G, Tuinhof deed nog voor de talrijke aanwezigen de geschiedenis van het Plein Vier Winden en de daar te herbouwen woningen uit de doeken. Veel waardering had de heer Tuinhof voor de heer A. Feenstra die zich in 1968 ontfermde over drie gesloopte monu mentenpanden uit de Kolvenierstraat en die opsloeg om ze later nog ergens te kunnen herbouwen. „Iedereen ver klaarde Feenstra toen een beetje voor gek", aldus architect Tuinhof, „maar achteraf kun je stellen dat hij gelijk heeft gekregen met dat initiatief". Uit de toelichting van de Vlissingse ar chitect, bleek dat de drie pandjes af komstig van de Kolvenierstraat be staan uit een trapgevel met gele IJssel- steenties: de woningen hebben een ze ventiende eeuwse bovenbouw en een 18e eeuwse onderbouw. Verder zijn er zogenaamde Romaanse Renaissance- bogen in aan te treffen. Het pand uit de Scherminkelstraat (24) heeft een lijst- gevel met een trappenhuis aan de ach terzijde. Het oude pand Dam 9 is opge bouwd uit rode Utrechtse steen, net als de aangrenzende tuin- en garagemuren. Verder heeft dat pand achttiende eeuwse schuiframen. De drie oude panden uit de Kolvenier straat (36-38-40) hebben een gevelwand op het Plein Vier Winden met het aan zicht op de Lepelstraat (één zijgevel aan het Groenewoud en één zijgevel aan de Weteringstraat); de andere twee panden krijgen het aanzicht op het Groene woud. Toegang tot het binnenplaatsje wordt vanuit het Groenewoud verleend door een - monumentaal - poortje. De heer Rijneveld maakte woensdag duidelijk dat het alle koopwoningen be treft. De totale bouwtijd wordt geraamd op een jaar. BAALHOEKKANAAL ONAANVAARDBAAR VOOR LANDBOUW GOES - De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft tijdens de april vergadering een aantal bezwaren tegen het voorontwerp-streekplan voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen naar voren ge bracht. De Raad is van mening dat het daarin geprojecteerde Baalhoekka- naal vor de landbouw onaanvaard baar is. Verder wijst men het aanwij zen in het plan van een zone voor stede- delijke bebouwing ten oosten van de Otheense Kreek bij Terneuzen af. De raad meent verder dat er in het voor ontwerp te grote oppervlaktes als stedelijke zones zijn aangegeven. Bij de behandeling van het ontwerp- leidingenstrook voor Zuid-Beveland, besloot het Landbouwschap bezwaar te maken tegen het voorgestelde tracé in West-Zuid-Beveland. Dit 'rijksweg 58-tracé' is niet alleen langer maar sluit over vrij grote afstand niet aan bij de rijksweg en de Sloeweg, en is dus voor de landbouw niet acceptabel, was het oordeel van de raad. Men kiest voor het handhaven van het zuidelijk ADVERTENTIE Poeltracé: in dit tracé zijn reeds leidin gen gelegd en is er rekening gehouden met een eventuele toekomstige functie als leidingenstrook. Het Produktschap voor Groente en Fruit heeft een regeling getroffen voor de export van uien naar Belgié. Daar tegen bestaan met name in Zeeuwsch-Vlaanderen nogal wat be zwaren. De raad zal bij de Hoofdafde ling Tuinbouw van het Landbouw schap aandringen hiervoor een oplos sing te bewerkstelligen. Als opvolger van de heer ir. D. Luteijn tot voorzitter van de raad - in verband met zijn benoeming als voorzitter van het KNLC - draagt de raad de heer G. J. de Jager te Anna Jacobapolder voor. Met ingang van 1 mei zal de heer P. Minnaard te Goes aftreden als plaats vervangend voorzitter en worden op gevolgd door de heer P. M. Kenter te Goes. Rijkspolitie rolt illegale zender op SINT-MAARTENSDIJK - De rijkspf- litie heeft in samenwerking met de PTT-Opsporingsdienst in Sint Maar tensdijk een clandestiene zender op gerold. Bij de zendamateurs D. en W vond men het zendapparaat, dat in beslag is genomen. De rijkspolitie heeft proces verbaal opgemaakt. J. van der Gijp in Arnhem benoemd bij arbeidsvoorziening MIDDELBURG - De hoofdinspecteur-directeur voor de ar beidsvoorziening in Zeeland, de heer J. van der Gijp, is met ingang van 1 mei benoemd ïn dezelfde functie in de provincie Gelderland. Hij volgt in Arnhem de Spiegelenberg op. die om gezondheidsredenen een andere func tie zal bekleden. De heer Van der Gijp (52) werd op 1 november 1972 benoemd tot hoofdinspedteur-dircteur voor de ar beidsvoorziening in Zeeland. Daarvoor was hij van 1958-1966 directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Terneu zen. van 1966-1968 adjunct-directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Rotterdam en van 1968-1972 directeur van het GAB in Den Haag. De scheidende hoofdinspecteur- dirercteur begon in 1940 zijn loopbaan bij de toenmalige districtsarbeids beurs. „WE WORDEN OPGEOFFERD AAN ANDERE ZAKEN" ARNEMUIDEN - „Ondanks het vele tterk verzet door onze vertegenwoor- digers, het bestuur en de Stichting van de Nederlandse Visserij, voelen we ons foor het blok gezet door de grimmige starre houding van de overheid. We tarnen ons niet aan de indruk onttrek- hn, dat we opgeofferd dreigen te wor den aan andere in de toekomst voor de «Sering belangrijkere financiële in ternationale zaken en dat ze daarvoor 'et blok aan hun been - de visserij - zo spoedig mogelijk kwijt willen raken". Dit schrijft secretaris P. J. V. de Baare van Vereniging tot bevordering der Zeeuwse Visserijbelangen 'Zevibel' in «t jaarverslag over 1975, dat zaterdag 1 mei aan de orde komt in de jaarverga dering van de 'Zevibel' in het vereni gingsgebouw 'be Arne' te Arnemuiden. Secretaris De Baare meent, dat het vrij «unsüge beeld van de resultaten van de Kottervisserij over 1975 er wellicht heel anders uit hadden gezien by een strin gente doorvoering van de quoterings- maatregelen. Hij vraagt zich af hoe het zal moeten gaan metdemiddenslagkot- tórs. als deze zomer de zeer belangrijke risserij binnen de 12 mijls-zone zal ver vallen en hoe het moet met de grote kot- ters als het vastgestelde jaarquota voor r J.L Zijn bereUct- -Wat komt er te recht van de garnalenvisserij, nu onze buurlanden België en Duitsland nog met aan de vastgestelde EEG-normen £wSt2ï™? ?etMUprettie mo e op deze vragen als ant woord hadden kunnen geven, dat de overheid met bepaalde maatregelen het bedrijfsleven tegemoet had willen tre den. Maar helaas, nu zelfs ook nog de gasolie-subsidie is vervallen, rest er niets anders dan een ontoereikende sa neringsregeling". aldus de heer De Baare in zijn jaarverslag. Garnalenvissers Het jaarverslag meldt dat de resultaten van de garnalenvissers in 1975 van ma tig tot goed te noemen zijn. dat de mid- denslagkotters tevreden konden zijn en dat de grote kotters goede besommin gen maakten. Verder komen in het jaar verslag de Oosterschelde. de Zeeuwse Visserijschool en de vismijn te Colijn- splaat ter sprake. De Zevibel zal zich. aldus het jaarverslag, tegen de sluiting van de vismijn blijven verzetten. De aanvoeren van de kottervissers bedroe gen over 1975 in guldens voor Breskens ƒ7.928.501.-, voor Vlissingen ƒ11.453.947,- en voor Colijnsplaat 2.810.840,-. Door leden van de Zevibel werd elders voor 4.257.600,- aange voerd. De kottervloot bestond per 31 december uit 66 schepen, waarvan de meeste Breskens (19) of Arnemuiden (14) als thuishaven hebben. De vloot kan onderverdeeld worden in garnalen- schepen (37), middenslagschepen 18) en grote kotters (li). Over de mosselsector zegt het jaarverslag, dat het seizoen 1975-1976 over het algemeen financieel goed was voor de mosselkwekers. Tot en met 13 maart 1976 bedroeg de gemid delde prijs per geleverde ton mosselen ƒ33,11. De kwaliteit van de mosselen was goed, maar de kwantiteit viel bij vele kwekers tegen. De uitvoer naar België was vrij stabiel, maar de uitvoer naar Frankrijk valt de laatste seizoenen steeds meer terug. Door de mosselhan- del en conservenfabrieken werd tot en met 13 maart 889.000 ton mosselen af genomen en door het mosselfonds 2300 ton, waarvan 623 ton is doorverkocht aan de handel. De import uit verschil lende landen bedroeg 6900 ton. De zaadvisserij op de Waddenzee is over het algemeen tegengevallen. Op het uitge zaaide zaad en de halfwasmosselen is zowel in het noorden als in het Volkerak in juni en juli veel zaad gevallen, waar door veel mosselen verloren zijn gegaan die bestemd waren voor het seizoen 1976-1977. De mosselsector beschikte per 31 december over 64 schepen. Brandweer Duiveland voorkwam bosbrand OOSTERLAND - De brandweer van Duiveland heelt dinsdag een bosbrand in het Ouwerkerkse krekengebied voorkomen. De brandweer was tijdig ter plaatse om een brand in het droge gras, die een bedreiging kon vormen voor het vele houtgewas, te blussen voordat het vuur zich uitbreidde. De voorgaande dag. maandag, was de brandweer ook al eens uitgerukt om een brandje te blussen in een hoop vuil. dat door met vuur spelende kin deren was aangestoken. GEPLEEGD IN 1969: MEDEDADER VERBLEEF 6 JAAR IN AMERIKA EN 4 MAANDEN VOORWAARDELIJK MIDDELBURG - Voor zijn aandeel in de gewapende overval van 19 decem ber 1969 op de Nederlandse Crediet- bank in de Wijngaardstraat te Goes heeft de arrondissementsrechtbank in Middelburg woensdag de 31-jarige H. D., destijds woonachtig in Yerseke, veroordeeld tot 12 maanden gevan genisstraf, waarvan 4 maanden voor waardelijk en met aftrek van voorar- UITSPRAAK RECHTBANK MIDDELBURG OFFICIER HAD 2 JAAR GEEIST MIDDELBURG - De arrondis sementsrechtbank in Middel burg heeft woensdag de 53- jarige Thoolse ex- bankbeheerder J. van E. we gens verduistering veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen de man, die in enkele tientallen jaren door frauduleuze handelingen een totaalbedrag van naar schat ting ruim 300.000 gulden had verduisterd, werd bij de be handeling van deze zaak op 2 april twee jaar met aftrek geëist. Van E. was in Tholen directeur van de Nutsspaarbank en kantoorhouder van de Bondsspaarbank. Hij was in 1946 bij de Nutsspaarbank in dienst geko men en verwierf zih in de loop der ja ren een hoog aanzien en een groot ver trouwen. De persoon van Van E. werd tijdens de behandeling van de zaak geschetst als een man die zich graag opwierp als helper van mensen in nood en een sterke behoefte had aan waardering en bewondering. Zijn eerste frauduleuze handelingen kwamen in de moeilijke jaren na de oorlog voort uit een groot verantwoordelijkheidsgevoel voor zijn ouders, die hij wekelijks financieel steunde. In de loop der jaren maakte hij zich in toenemende mate aan tal loze malversties schuldig- Hij schreef vaak geld af van zogenaamde 'sla pende rekeningen'. Bij eventuele op vraag van die rekeningen dichtte hij net 'gat' met geld van een andere 'sla pende rekening'. Vorig jaar augustus kwam de fraude aan het licht toen een notaris argwaan kreeg. Daarop volgde aan accoun tantscontrole u-aaraan Van E. zelf zijn volle medewerking verleende. De verdediger van Van E.. mr. G. T. C. van der Bilt. had bij de rechtbank aan gevoerd dat de verduistering in feite door de bank zelf was "uitgelokt', om dat de bankbeheerder moest werken in een systeem van 'zelfcontrole', waarbij hij volgens de raadsman bovendien werd onderbetaald rest De eis was 18 maanden met af trek. D.. die de overval pleegde samen met een vriend, V. uit Yerseke, heeft na de bankroof zes jaar in de Verenigde Sta ten doorgebracht V. werd reeds na korte tijd op Aruba, waar ze beiden met de buit van bijna 16.000.- heen waren gegaan, aangehouden, maar D wist uit handen van de justitie te blij ven. Kort geleden gaf hij echter zich zelf aan bij het Nederlands consulaat in San Francisco om de zaak voor zichzelf en zijn familie in het reine te brengen. Hij vloog begin maart vrijwil lig naar Nederland terug, waar hij zich ter beschikking van de Nederlandse jus titie stelde en is sindsdien opgesloten. Na het uitzitten van zijn straf wil D die geboren is op Aruba, terug naar de Verenigde Staten. De bankoverval droeg een voor die tijd spectaculair karakter. D. en V. be dreigden met een pistool en een revol ver drie bankemployés, die vervolgen; in een kelderruimte met touwen wer den geboeid. De personeelsleden kre gen daarbij dwars door het overhemd in de schouder een 'kalmerende' injec tie toegediend. Bij de behandeling van de zaak schreef de officier van justitie aan D. de hoofdrol in de zaak toe. Particuliere synode christelijk geref. kereken vergadert GOES - De particuliere synode van net zuiden van de christelijke gerefor meerde kerken vergaden donderdag 20 mei in Goes. Dit gebeurt in één van de zalen van de christelijke gereformeerde kerk De synode begint om 9.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7