Verschil van mening ovei1 opslaan afval NSM Zeeuws werkloosheidspercentage daalde in maart van 5,9 tot 5,3 Teleurstelling en afkeuring in besturen van havenschappen over uittreden van NVV en NKV NSM-afval nog niet geruimd IN TOTAAL 3432 MANNEN WERKLOOS Afvalwaterleiding Kanaalzone kreeg 'rioolfiets9 cadeau „De Gier volgens plan restaureren 99 UIT AD VIESCOMMISSIE BEDRIJFSLEVEN Havenschap verwacht in mei beslissing over Montedison almanak B. EN W. VAN HULST Jongeman (19) geëlektrocuteerd EISEN MILIEU-INSPECTIE STRENGER DAN VAN MEERDERHEID WERKGROEP DONDERDAG 16 APRIL 1976 MIDDELBURG - In de loop van maart is het percentage werk loze mannen in Zeeland teruggelopen van 5,9 tot 5,3. Zeeland blijft hiermee in de pas van de landelijke ontwikkelingen, want over het gehele land genomen daalde het werkloosheidspercen tage in maart eveneens met 0,6 procent, van 6,5 naar 5,9. Zeeland behoort tot de provincies met het laagste percentage werklozen. In Utrecht is de situatie met precies drie procent het gunstigst, dan volgen Noord-Holland (3,8), Zuid-Holland (4,2) en daarna Zeeland met 5,3 procent. Dit cijfer steekt bijzonder gun stig af bij dat van de noordelijke provincies. Drente is daarvan de koploper met elf procent werklozen. Hieruit blijkt, zo ver klaarde woensdagmorgen de hoofdinspecteur-directeur van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland, de heer J. van der Gijp in een commentaar op de ciijfers per eind maart, dat er de laatste jaren in Zeeland op het gebied van de werkge- legenhied veel ten goede is veranderd. Tot in de zestiger jaren werd Zeeland vergeleken met Drente; Het industrialisatieproces dat toen op gang kwam heeft dit beeld volkomen gewijzigd. Per eind maart behoorden in Zeeland 3.432 mannen tot de 'geregistreerde arbeidsreserve'. Hiervan waren 3.199 mannen geheel werkloos, 233 van hen vonden emplooi op 'aanvullende wer ken'. en in de sfeer van de sociale werkvoorziening. Het cijfer van 3.432 per eind maart bedroeg aan het begin van die maand nog 3.791. Eind maart van het vorige jaar was het echter gunstiger, 2.771. In het aantal van 3.432 zijn 206 werk loze mannen van jonger dan 19 jaar begrepen. De vraag naar mannelijk personeel steeg in de loop van maart van 638 tot 681. In maart is het aantal werkloze vrouwen in Zeeland even eens gedaald, van 1.038 (5,8 procent) naar 993 (5,3 procent). Het teruglopen van de werkloosheid is voornamelijk toe te schrijven aan sei zoeninvloeden en deed zich vooral voor in de bouwvakken, in de sector grond-, water- en wegenbouw, bij de metaal bewerkers, bij het landbouwpersoneel, het horecapersoneel, het niet-varend verkeerspersoneel en de losse ar-i beiders. Indien men de situatie vergelijkt met vorig jaar maart moet overigens wel worden geconstateerd, dat het aanbod van metaalbewerkers, horeca- en kan toorpersoneel één aanzienlijke stijging heeft ondergaan. De vraag naar perso neel is geringer dan vorig jaar. Vooral de vraag naar metaalbewerkers is sterk verminderd. Bouwvakken HERENMODEHUIS 'FECI' brengt speciaal voor de sportieve man de complete STURKA-kostuum -blazer-colbert -vrijetijd COLLECTIE HERENMODEHUIS Lange Delft 46/lhoek Segeerutraat Middelburg Tel: J3073. ZEEUWSE Lekker De verleidingen van de moderne consumptiemaatschappij blijven lokken, goede lezer. Zo werd in een van de Zeeuwse kruidenierspaleizen ons-oor recen telijk getroffen door een dialoogje tussen twee dames, die elkaar tegenkwamen bij de koekjes-afde ling. De ene mevrouw keek speurend het rek af, naar een soort, dat zij in de gauwigheid niet kon ontdekken. „Hé", sprak ze. „Hebben ze die lek kere rondjes met die nootjes op niet meer De ander keek haar plotseling aan alsof ze stuitte op een onvermoed trekje, dat haar diepe genegenheid opwekte. „O", reageerde ze. „Heeft u die ook zo graag Ja, ik ook, hoor. Ik heb al eens 'gekeken, maar ik zie ze niet meer Ik mag ze ook niet meer mee nemen. Van m'n man, ziet u. Ik kan d'r niet vanaf blijven 't Zijn die nootjes. Ik eet ze er allemaal vanaf, als ik alleen thuis ben. Ja maar, zegt m'n man dan - zo kun je die toch met meer presenteren". En inderdaad: 't Is geen gezicht, als u het ons vraagt. Maar t kan maar lekker wezen. Zeeland zelfs nog 84 vacatures voor timmerlieden en een bijna evengroot aantal (74) voor metselaars. Dit komt mede door de werkgelegenheidspro gramma's en de fabrieksuitbreidingen in Zeeuwsch-Vlaanderen (DOW en NSM) waarbij bijna duizend mensen betrokken zijn. De verwachting is daarom dat de vraag naar bouwvak kers nog wat zal toenemen. Minder gunstig is de situatie in de sector administratief personeel, waar een 550 mannen en vrouwen in Zee land op zoek zijn naar een baan. Er is echter weinig vraag naar kantoorper soneel. Voor jonge mensen, die in deze sector emplooi willen zoeken, is er nog wel perspectief, zo lichtte de heer Van der Gijp toe, maar zij zullen dan bereid moeten zijn verder te studeren. Een tendens is voorts, dat de jeugd een geringer percentage gaat innemen bij het totale aantal werklozen, wat bete kent dat jongelui sneller weer aan het werk komen dan oudere mensen. Uit de statistieken blijkt verder dat de mensen langer werkloos zijn; 't wordt moeilijker om weer aan de slag te ko men. Van de scholverlaters van vorig jaar zijn in Zeeland nog steeds 125 jon gens en 87 meisjes zonder werk. Totaal waren per eind maart 744 jongens tot en met 22 jaar en 485 meisjes tot en met 22 jaar zonder werk. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg de afgelopen maand van 251 met 16 tot 267, voornamelijk veroorzaakt door toeneming van de vraag naar ho recapersoneel. Het aantal werkloze vrouwen per eind maart (993) was ho ger dan eind maart van het vorig jaar (789). In een vergelijk met de situatie van een jaar geleden komt naar voren dat de vraag naar huishoudelijk per soneel duidelijk lager is, terwijl daar entegen de vraag naar verpleegkundig personeel is toegenomen. In alle Zeeuwse rayons, met uitzonder ing van Goes, is de werkloosheid on der mannen in maart iets teruggelo pen. Goes gaf een stijging te zien van 5.2 naar 5.4 procent. Voor de andere rayons waren deze cijfers: Middelburg 6,0-5.2. Vlissingen 4.6-4.5. Temeuzen 4,3-3.5. Hulst 6.5-5.3. Oostburg 9,0-7.7. Zierikzee 9,6-8,3. Tholen 7,5-7.1 Belangrijk boven het provinciaal ge middelde van 5.3 procent liggen der halve Zierikzee. Oostburg en Tholen. Temeuzen blijft er belangrijk beneden. Een verdeling van het absolute cijfer van 3.432 over verschillende delen van de provincie geeft voor Midden- Zeeland een aantal werkloze mannen van 1 808 te zien. voor Zeeuwsch- Vlaanderen 1.008 en voor Noord- Zeeland 616. Het overzicht geeft voorts het aantal werkloze manen en vrouwen per ge meente. In Borsele waren dat 143 mannen en 28 vrouwen, in Goes 268-73, in Kapelle 69-15, Kortgene 34-4. Rei- merswaal 233-41, Amemuiden 39-29, Domburg 59-23. Mariekerke 16-5, Mid delburg 325-136. Valkenisse 35-17, Veere 27-11, Westkapelle 39-8, Wisse- nekrke 42-4, Vlissingen 478-208, Axel 77-25, Sas van Gent 74-27, Temeuzen 259-108, Hontenisse 83-10, Hulst 157-40, Aardenburg 70-13, Oostburg 236-48, Sluis 47-12, Brouwershaven 30-7, Bruinisse 35-7, Duiveland 53-8. Mid- denschouwen 28-3. Sint-Philipsland 29-4, Westerschouwen 84-14, Zierikzee 136-23 en Tholen 220-38. Foto: Een employee op de 'riool- fiets'. 'FIETS' WORDT GEBRUIKT BIJ INWENDIGE INSPECTIE BUIZENSTELSELS De vraag naar bouwvakarbeiders nam daarentegen aanzienlijk toe, met 137. Het aantal werklozen in deze sector was vrijwel gelijk aan dat van vorig jaar, 299 per eind maart j.l. 298 per eind maart 1975. Vooral onder de timmer lieden, opperlui en schilders liep de werkloosheid terug. Uit de sterk geste gen vraag blijkt dat de situatie op de bouwmarkt gunstiger is dan 'n jaar geleden, zo -constateert het districtsbu reau voor de arbeidsvoorziening in een commentaar op de cijfers. Er zijn in ADVERTENTIE bruikte restauratieplan is gewoon het beste. Dat vinden onze advi seurs, waaronder monumenten zorg, ook". Bij de gemeente is inmiddels de brief van de oudheidkundige kring 'De Vier Ambachten' binnengeko men. In de brief wordt gevraagd het 'Pand De Gier' in zijn vijftiende eeuwse staat terug te brengen en niet, zoals nu gebeurt, in zijn achtr tiende eeuwse staat. Het belangrijk ste verschil zit hem in de voorgevel, die in de vijftiende eeuw uit rode baksteen en natuursteen heeft be staan en die in de achttiende eeuw geheel is bepleisterd. De Hulster oudheidkundigen willen die oudste muur hersteld zien. Ondertussen wordt gewoon door gewerkt aan de restauratie van het pand, waarin het streekmuseum moet worden gevestigd. Volgens de heer Stolte is de brief van de oud heidkundige kring aan de gemeen teraad gericht en hoeft er niet op gerekend te worden dat die nog in de aprilvergadering van de raad aan de orde zal worden gesteld: „Dat zal wel mei worden", aldus de wethou der. HULST - Volgens wethouder J. H. Stolte van Hulst staat het college van burgemees ter 'en wethouders op het standpunt dat de restauratie van het zogenaamde Pand De Gier moet worden uitge voerd volgens het thans ge hanteerde plan. Het college is van mening, dat dit plan het best uitvoerbaar, het best betaalbaar en het meest verantwoord is. Wanneer men er naar zou streven het monumentale pand aan de Steenstraat in zijn vijftiende eeuwse staat terug te brengen, kan men er volgens de wethouder van openbare werken niet onderuit om sommige stukken met een flinke dosis fantasie te reconstrueren: „Van verschillende dingen is niet bekend hoe ze er in de vijftiende eeuw hebben uitgezien. Door er bij de restauratie naar te gissen, loop je gerede kans dat de hele restaura tie kitsch wordt. Nee, het nu ge- ZIERIKZEE - De negentienjarige Ad- rianus Martinus van Achterberg uit Zierikzee is woensdagmorgen om streeks tien voor twaalf bij werk zaamheden in het overdekte zwembad 'Onder Dak' in Zierikzee geëlektrocu teerd. De jongeman was bezag op een stella ge, die boven het water was gebouwd, de tl-verlichting te vernieuwen. Waar schijnlijk doordat enkele elektrici- teitsdragen klem zijn gaan zitten is er kortsluiting ontstaan AWL-DIRECTEUR: 'WMZ HEEFT OOK BELANGSTELLING' AXEL - De Afvalwaterleiding Ka naalzone Zeeuwsch-Vlaanderen (AWL) heeft woensdag een 'riool- fiets' cadeau gekregen ter gelegen heid van de officiële ingebruikstel ling van de nieuwe leiding tussen Koewacht en Zuiddorpe. De 'riool- fiets' is een even uniek als mer kwaardig voertuig, dat gebruikt kan worden bij het inwendig in specteren van buizenstelsels. De man die dat karwei krijgt opge dragen hoeft zich niet langer ge hurkt door de soms kilometerslange buizen te bewegen. Hij kan zich nu, gelegen in het nieuwe voertuig, vnj gemakkelijk spoeden naar de plaats waar zich mogelijk onregelmatighe den voordoen. Om bij zijn veelal onderaardse klus lucht te krijgen kan hij zich bedienen van een pers luchtmasker, terwijl hij kan bijlich ten met een lamp op een mijnwer kershelm. De 'rioolfiets' is ontsproten uit de breinen van mensen van de AWL en het ingenieursbureau Witteveen en Bos uit Deventer, die reeds jaren lang samenwerken. Het voertuig is tot stand gekomen na vele keren wikken en wegen, experimenteren, ontwerpen en uitvoeren. De heer M. C. van Dele van het Ingenieursbu reau Witteveen en Bos bood de 'rioolfiets' woensdagmorgen op te kening officieel aan tijdens een bij eenkomst in de raadzaal van het gemeentehuis van AxeL De fiets staat bij het gemaal 'Westerschelde' in Temeuzen. Volgens directeur A. J. Krols van de AWL is de 'rioolfiets' een attribuut van bijzondere waarde voor instel lingen die met buizen te maken hebben. De AWL zelf heeft een slor dige 80 kilometer aan leidingen met diameters die variëren van 30-160 centimeter. De rioolfiets is handel baar in buizen met diameters vanal ongeveer 80 centimeter. Volgens de AWL-directeur heeft de WMZ al be langstelling getoond voor de vin ding, waarvan nog niet duidelijk is of ze in produktie zal worden geno men. Het exemplaar van de AWL is geconstrueerd door een smid ergens uit OverijsseL AFDICHTINGSLAAG VORMT DE INZET TERNEUZEN - Binnen de werkgroep die zich bezig houdt met de berging van arsenicum- en loodhoudend afval van de NSM, dat op de stortplaats van Temeuzen is terechtgekomen, heerst verschil van mening over de wijze waarop het be smette vuil moet worden opge- IN VOLGENUE VERGADERING DISCUSSIE VLISSINGEN - In de besturen van de havenschappen Vlissingen en Temeu zen is woensdagmorgen met teleur stelling en afkeuring gereageerd op het besluit van het NW en het NKV in Zeeland uit de adviescommissies van het bedrijfsleven van beide haven schappen te treden. Mede op verzoek van de raden van bestuur zal de kwes tie de volgende vergadering op de agenda's worden gezet. Men zal in een brief aan beide vakbonden reageren op de beslissing. Het besluit wordt met name betreurd - zo zei waarne mend - voorzitter ir. J. Zuurdeeg om dat het werd genomen op op een mo ment, waarop men ingesprek is over een reglement over de werkwijze en de inhoud van adviescommissies. Fungerend voorzitter Zuurdeeg ver klaarde het „ernstig te betreuren dat twee vakvernigingen zo polariserend optreden". De adviescommissie is méér dan alleen een vertegenwoordi ging van de bedrijven, die in de haven- schapsgebieden werken. Het gaar om de inbreng van het Bedrijfsleven met een hoofdletter, en daar verstaan we zowel werkgevers als werknemers on der Voor de werknemers spelen er in de havenschappen ook andere zaken, dan alleen maar een sociaal akkoord voor Montedison. We zitten allemaal wel vanwege een bepaalde achtergrond in allerlei commissies, waarin we evenmin altijd onze zin krijgen". In zijn reactie lichtte de heer Zuurdeeg nog toe, dat het 'breekpunt' voor beide vakbonden is geweest, dat het dage lijks bestuur van het havenschap Vlis singen niet een sociaal akkoord voor Montedison wilde: „Wij meenden, dat zo'n handelswijze van alleen het ha venschap eigenlijk in strijd is met het standpunt van de regering, die vindt dat er landelijk zo'n regeling moet ko men. Bij een soortgelijke regeling in Rotterdam heeft de regering zich min of meer gedwongen neergelegd". Hij wees er nog op, dat de leden van de adviescommissies van het bedrijfsle ven op bindende voordracht door de Kamer van Koophandel worden be noemd en herinnerde eraan, dat de vakbonden in de beginfase drie zetels hebben geclaimd en gekregen. Vrremd In de eerst gehouden vergadering van het Terneuzense havenschapsbestuur sprak drs. M. J. Goedhart (financiën) van „een vreemde gang van zaken", waarbij ir. Zuurdeeg erop attendeer de, dat juist nu een reglement in wor ding is over de zaken, waarover de adviescommissies zullen spreken. „Dat is nu ter bespreking naar de ad viescommissies zelf en komt daarna in de dagelijkse besturen en in de raden van bestuur. Als men het - na even tuele amanderingen in die raden - er nog niet mee eens zou zijn, zou ik me zo'n stap als nu is genomen, beter kunnen voorstellen", zo zei hij. Af te keuren VLISSINGEN - Waarnemend- voorzitter ir. J. Zuurdeeg verwacht, dat Montedison in mei een beslissing zal nemen over een eventuele aan vraag voor grondaankopen in het Sloetebied. Die transactie zou dan in juni in de raad van bestuur van het havenschap Vlissingen aan de orde kunnen komen, zo zei hij woensdag morgen in antwoord op een vraag in de bestuursvergadering. Wethouder Adan van Vlissingen had geinformeerd of er al iets meer bekend was over de vestigingsplannen van het bedrijf. Ir. Zuurdeeg: „Men zit nog steeds te dubben Gisteren hebben wij nog een bespreking gehad over de op lossing van koelwatervoorziehingen. De besprekingen met economische za ken zijn evenmin al'afgerond." Hij liet weten, dat het bedrijf met dit ministe rie nog deze maand nader contact zal hebben. „Het zal er wel om gaan, dat men wil proberen een nog wat hogere premie te krijgen," veronderstelde hij. In de Vlissingse vergadering sprak burgemeester G. H. E. M. van Waes van Borsele over het besluit van de beide vakbonden als over „een zonder meer af te keuren stap, waar ik geen goed woord voor over heb". Daarbij onderstreepte hij het aan de gang zijnde overleg over de reglementering voor de adviescommissies. „Het is zwak om halverwege de onderhande lingen weg te gaan. Hoe je ook over de maatschappelijke verhoudingen mag denken - het is juist in deze tijd van het grootste belang om bij elkaar te blijven zitten en eikaar op basis van argumenten proberen te overtuigen". De heer Van Waes had begrepen, dat de situatie Montedison alleen de drup pel is geweest die voor de vakbonden de emmer heeft doen overlopen. „Er was kennelijk een algemene ontevre denheid. Dan vind ik het zeker af te keuren als men opstapt terwijl er een gesprek op gang is gebracht". Van ge deputeerde J. Stenvert kwam het - aanvaarde - voorstel om tijdens de volgende bestuursvergadering de kwestie op de agenda te zetten en een brief vast te stellen om aan beide va korganisaties te versturen. Op verzoek van burgemeester Van Waes zal men dan ook pogen in de volgende verga dering het reglement op de werking van de adviescommissies vast te stel len. slagen, als het eenmaal is te ruggebracht naar het fabriek sterrein. Een meerderheid van de werkgroep - die bestaat uit vertegenwoordigers van het bedrijf; de inspectie volksge zondheid en milieuhygiëne en provin ciale waterstaat - gaat er vanuit, dat het puin zonder meer kan worden ge deponeerd in de 'roetbassins', die tien jaar terug voor het laatst werden ge bruikt voor het opvangen van afval van de oliekraakinstallaties, die de NSM toen nog in gebruik had. De inspectie volksgezondheid huldigt de mening, dat het puin niet alleen moet worden geretourneerd naar de plaats van herkomst, maar dat de on dergrond van de bassins moet worden voorzien van een 'afdoende aföich- tingslaag" en dat er niet kan worden volstaan met een dek van roet en klei. De milieu-inspectie heeft dit stand punt woensdagmorgen per telex mee gedeeld aan de gemeente Temeuzen en daarbij tevens aangedrongen op het versneld bijeenroepen van de werk groep. De inspectie zou graag zien dat er 26 april opnieuw wordt vergaderd in plaats van op 3 mei, zoals oorspronke lijk in de bedoeling lag. Op deze bij eenkomst zouden afspraken gemaakt moeten worden over een definitieve berging van het afval Aanbod Milieu-inspecteur dr. A. Adriaanse zei woensdag, om commentaar gevraagd, niet op de hoogte te zijn van een me ningsverschil binnen de werkgroep. Hij woont zelf niet alle vergaderingen t£ Wel nam hij aan, dat de berging vu het afval ais deel-onderwerp wore Meegenomen inde onderhandeling^ Een vertegenwoordiger van de N3¥ liet weten, dat het bedrijf zich het standpunt van een meerdert® van de werkgroep schaart en va thoudt aan het aanbod van dinsda om van de ruim 5100 m3 afval die opé Terneuzense stortplaats is beland 11# m3 terug te nemen en af te voeren na' het fabrieksterrein. Het gaat omé 'oogst' van twee van de vier p' op de stortplaats waar NSM-afval: aangetroffen. Twee andere lokatiesri len respektievelijk nog onderzocht e bemonsterd worden. Dinsdag werd ra aangenomen, dat de berging van 1700 m3 puin binnen enkele weken to worden voltooid. Het is mogelijk^ de operatie door het meningsversd. iets is vertraagd. Zoals bekend, hst de NSM op haar terrein nog 90.000 r afval liggen. Het bedrijf heeft betet daarvoor op eigen grond opslagnital te zullen zoeken. KANTOREN PZC VRIJDAG OPEN TOT 16.00 UUR VLISSINGEN - De kantoren van dt Provinciale Zeeuwse Courant te Vlissingen, Middelburg, Goes, Ter- neuzen en Hulst zullen morgen goede vrijdag - tot 16.00 uur geopend zijn. De krant zal die dag- uiteraard - normaal verschijnen SAS VAN GENT - De aannemingsbed rijven De Bokx in Temeuzen en Van Splunder in Axel zijn nog begonnen met het giftige NSM-afval te verwij- deren van een legale en een illegale stortplaats op de Axelse Vlakte, res pectievelijk in de Dekkerspolder en in de Smitschorrepolder. Zoals bekend sommeerde het gemeen tebestuur van Sas van Gent de aan nemers vorige week om de enkele dui zenden tonnen afval onmiddelijk weg te halen. „Maar" zegt een woordvoer der van De Bokx, „dit is geen zaak die je even op een dag regelt. We zijn druk doende met onderhandelingen, ook om het in ons werkschema in te passen. We proberen een oplossing te vinden". Over mogelijke schade voor het bedrijf wilde hij niets loslaten. „Voorzover daar sprake van is, moeten wé datlï tem regelen". Inmiddels heeft bei Sasse gemeentebestuur besloten o: nog deze week een tweede brief te sW ren aan de betrokken aannemers. Ms wijst er daarin op, dat het afval er no? steeds ligt en herinnert aan de eerft aanmaning. B. en w. zijn van plan s snel mogelijk een aantal deskunolP instanties in te schakelen om na gaan met wlelke middelen men te?K de aannemers zou kunnen optreo® De kans bestaat dat binnenkort tege hen proces-verbaal zal worden opge maakt. Oveirgens wil burgemeeste drs. W. R. V. Dusarduyn als co mm® taar alleen kwijt dat hij de houd® van de aannemers vindt getuigen t» 'weinig verantwoordelijkheidsbesef

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2