iALE ZEEUWSE COURANT KABINET WIL KOOPKRACHT HANDHAVEN Vredeling: VVDM zet zich buiten spel Zeeuwse landbouwers hebben een redelijke kans op een bijzonder goed oogstjaar ALLE LOCKHEED-INFORMATIE OVERGEDRAGEN AAN NEDERLAND Zo nodig verplichte loonronde en verlichting sociale lasten WETSVOORSTEL BOERSMA Kabinet wil werknemers- commissaris Twee kinderen zesling overleden STIRLING-FORD GEDEMONSTREERD 99 NOG TE VROEG VOOR PROGNOSES, MAAR: L 219e jaargang no. 90 Donderdag 15 april 1976 (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Om de koopkracht in de tweede helft van dit jaar op peil te kunnen houden, wil het kabinet de mogelijkheid hebben om de werkgevers een verplichte loonronde op te kunnen leggen. Daartegenover staat dan dat de werkgevers een verlichting wordt geboden in de sfeer van de sociale premies en de belastingen. De totale loonkosten kunnen daardoor worden gedrukt, waardoor het het bedrijfsleven mogelijk wordt een geringe prijscompensatie uit te keren voor de gestegen kosten van levensonderhoud. Dit staat in een wetsvoorstel, opgesteld door minister Boersma van sociale za ken, en reeds goedgekeurd door het ka binet Het voorstel ligt thans ter beoor deling bij de raad van state. De minis ter wil de wet voor half mei aan de tweede kamer aanbieden, en tegelij kertijd het reeds in december toege zegde overleg voeren met de vakcen-g trales en de werkgeversorganisaties. Een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken deelde mee dat het slechts om een zeer geringe prijscom pensatie zal gaan, omdat de totale loon- wuiienlrapper Inspectie afvalwaterleiding per riool- werkloosheid ij De werkloosheid 'daalde In Zeeland met ruim een half procent. communisten blok Zevibel meent dat de visserij de rege- ring een blok aan het been is. PAGINA 15 bom EöTniet al te zachte blindganger uit de oorlog maakte een rondrit door een j Gelders dorp muur ie scheidsmuur in Berlijn. oude mannen I Sport: Real Madrid, een stel oude mannen. som nu al bijna tot de raming van 9 pro cent is gestegen. Om te voorkomen dat sommige werkgevers de zeer geringe prijscompensatie na 1 juli niet willen uitbetalen, wil het kabinet een wette lijke maatregel achter de hand hebben om deze werkgevers tot uitbetaling te kunnen dwingen. Loonwet Sinds 1 januari zijn via speciale maatre gelen van het kabinet de lonen en de prijscompensaties bevroren. De huidige Loonwet laat slechts een regeringsin- grijpen toe voor een halfjaar. De minis ter van sociale zaken heeft reeds bij het afkondigen van de loonmaatregel voor de eerste helft van 1976 gezegd dat hij naar wettelijke maatregelen zal zoeken om de loonstop voor het gehele jaar van kracht te doen zijn. Om ook de niet-cao-inkomens te kun nen beheersen - een reeds jarenlange wens van de vakbeweging zal de mi nister een advies vragen aan de Sociaal-Economische Raad. Ook de wens om te komen tot openbaarheid van inkomens, zal binnenkort worden gehonoreerd met een speciaal wetsont werp. In dit ontwerp, dat reeds in con cept klaar is, wil men via een soort functie-classificatie een relatie gaan leggen tussen de functie die men be kleedt en de hoogte van het inkomen dat men ontvangt. Om lonen en overige inkomens beter te kunnen beheersen dan thans via de Loonwet en steeds weer opnieuw af te kondigen speciale maatregelen moge lijk is, wordt op het ministerie van so ciale zaken een wet op de inkomens vorming voorbereid. DEN HAAG - De regering wil dat de werknemers net zoveel te zeggen krij gen in het bestuur van de onderneming als de aandeelhouders. Daarom zal zij nog deze zomer wetswijzigingen indie nen bij de tweede kamer. Ten hoogste de helft van de commissa-t rissen zou voortaan door de aandeel-, houders (het kapitaal) benoemd wor den. De andere helft wordt dan aange wezen door de ondernemingsraad (de arbeid). LONDEN (DPA/UPI) - In een ziekenhuis in Newcastle is gistermorgen - negen weken te vroeg - een zesling geboren. Twee v,an de baby's zijn kort na de ge boorte overleden. De toestand van de vieranderen, een meisje en driejoneens. werd kritiek genoemd. DEARBORNANP)- De eerste perso nenauto met een experimentele Stir lingmotor is woensdag door de Ford Motor Company op de terreinen van haar fabriekscomplex in Dearborn Michigangedemonstreerd. Deze wereldprimeur m de VS met een expe rimentele krachtbron - een gezamen lijk project van Ford in Detroit en de NVPhilipsinEindhoven-iseenl70pk 4-cihnder motor, dieisgeplaatstineen normale Ford Torino tbouwjaar 1975). Ford verwacht dal rond 1980 met een beperkte serieproduktie van automobielen met de Stirlingmotor kan worden begonnen en dat in 1985 tot massaproduktie kan worden overgegaan. Voor het totale project over de jaren 1972-1985 hebben de be trokken ondememingencircal 50 mil joen dollar uitgetrokken. De Stirlingmotor kan in principe op elke soort brandstof lopen. Hij wordt erkend als een van de meest veelbelo vende alternatieve krachtbronnen, vooral als het gaat om vermindering van schadelijke uitlaatgassen, ge luidshinder en brandstofverbruik. De zonde van Praag Praag heelt partijleider Husak laten weten dat uitge stoten partijleden ln genade kunnen worden aangenomen mits zij erkennen een ver keerde weg te hebben be wandeld. Het gaat hier om de aanhan gers van wat eens de 'Praags».- lente" is genoemd, de poging van Dubcck om tot een menselijker vorm van commu nisme te komen- In augustus 1968 maakten echter troepen van het Warschau-pact snel en efficient een einde aan dit Praagse experiment en werden Dubcek en de zijnen uit de par tij gestoten In dergelijke aangelegen heden gedraagt de communistische partij zich als een strenge, in zichzelf gekeerde religieuze gemeenschap: de leiding stelt vast dat er 'gezondigd' Is en zonder pardon worden vervolgens de zondaren uit de gemeenschap ver wijderd. Voor partijleden die met hart en ziel de zaak het communisme zijn toegedaan, is dat een zware straf: bui ten de partij is er voor hen immers geen zaligheid te vinden. Af en toe ech ter blijkt een glimp van genade moge lijk. zoals nu in Praag: de zondaren mogen op vergiffenis rekenen, evenwel onder voorwaarde dat ze in het open baar schuld belijden. Do WEIGERING DIENSTBEVEL IS ONAANVAARDBAAR MINISTER STELT ULTIMATUM DEN HAAG (ANP)-Ministcr Vredeling van defensie heeft de vereniging van dienstplichtige militairen (WDM) woensdagmiddag op zijn departement inDenHaageen'ultimatum'gesteld.Dat gebeurde nadat een delegatie van het hoofdbestuur van de WDM had toege geven datzij-indien andere middelen in haar ogen niet zouden helpen - het wei geren van een dienstbevel als uiterste middel tot instrument zou hanteren om hun doel te bereiken. „Ik heb de WDM nu gezegd niet verder methen te kunnenpra ten. Meteen derge lijk standpunt zet de WDM zich buiten de werking van de militaire organisatie. Ik geef noggeen eindoordeel, maarindien de WDM bij dit standpunt blijft, zal dat gevolgen hebben die ik niet wil. Een der gelijk beleid accepteer ik niet. Dit doel heiligt niet de middelen en het zal nare gevolgen hebben", aldus minister Vrede ling na afloop van het gesprek. Hij liet weten dat dè WDM dan ook geen ge sprekspartner meer zal zijn. De WDM had al op 1 december vorig jaar aangedrongen op een gesprek teneinde met de bewindsman uitvoerig van ge- WASHINGTON (UPI, ANP) - Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft alle beschikbare gegevens over de beweerde illegale verkoopactivi teiten van Lockheed in Nederland aan Nederland overgedragen. Staatsse cretaris Richard L. Thomburgh van justitie deelde mee dat de gegevens via diplomatieke kanalen aan de Nederlandse regering zijn overgebracht. „Daarbij is inbegrepen materiaal dat wij hebben gekregen van andere rege ringsinstanties. en van het congres. Wanneer er nog nadere relevante gege vens beschikbaar komen betreffende deze kwestie in de loop van ons eigen Onderzoek, of ons ter beschikking wórden gesteld door andere regeringsin stanties. zullen we die ook aan Nederland geven". Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Washington heeft verklaard dat de ambassade de Lockheed-informatie heeft ontvangen, hij kon niet bevestigen, dat de gegevens al in Nederland zijn. „Dat lijkt me een beetje snel", aldus de woordvoerder. De Nederlandse commissie van drie. die de betrokkenheid van prins Be- mhard bij de Lockheed-steekpenningenaffaire onderzoekt, kan zijn onder zoek met de Amerikaanse gegevens thans weer voortzetten Midden vonge week toonde de commissie zich nogal geïrriteerd over het feit. dat de Ame rikaanse gegevens zo lang uitbleven. Het Amerikaanse ministerie van justitie en de commissie van drie teken den hun overeenkomst op 29 maart jl. De commissie had er echter geen rekening mee gehouden, dat na ondertekening een procedurele wachttijd van ongeveer tien dagen in acht moest worden genomen. In de brief, die de commissie vorige week aan premier Den Uyl over de voortgang van het onderzoek schreef, zei de commissie dat het onderzoek vastgelopen was op het ontbreken van de Amerikaanse gegevens. Premier Den Uyl verklaarde afgelopen vrijdag, dat er schot in de zaak zat en dat de gegevens naar hij hoopte deze week binnen zouden kunnen komen. De Nederlandse regering zal. als de commissie van drie gegevens van offi ciële Amerikaanse regeringsinstanties aan de regering overlegt, met de Amerikaanse regering overleg plegen over het tijdstip, waarop deze gege vens 'een ruimere verspreiding kunnen krijgen, dan thans op grond van de tussen het Amerikaanse ministerie van justitie en de commissie van drie gesloten overeenkomst mogelijk is' Premier Den Uyl heeft dit woensdag geantwoord op schriftelijke vragen van drs. Ed van Thijn, de fractievoorzit ter van de PvdA in de tweede kamer. In zijn antwoord zegt premier Den Uyl, dat de commissie van drie volgens de overeenkomst de verstrekte in lichtingen vrijelijk binnen het kader van haar opdracht kan aanwenden. dachten te wisselen over de beknotting en moeilijkheden van ledenwerving bij opkomendenieuwelichtingsploegen. De minister had een gesprek, tesamen met zijn beide staatssecretarissen, toege- juichd om zodoende de hele materie van beidenkanten te kunnen inventariseren. In een nota van öe WDM over de leden werving en de inmiddels toegezegde faci liteitenregelingen werd van de zijde van desoldatenvakbondveelkritiekgeuiten het gesprek van woensdagmiddag had hierin de nodige klaarheid moeten bren gen. Verkeerde weg De minister achtte de uitlating in deze notaoverdeweigeringvan dienstbevelen als uiterste middel om het doel te berei- kenprincipieelvanzulkgrootbelang.dat hij hierover eerst het standpunt van de VVDM-delegatie wilde hebben. „We zijn vanmiddag niet met ruzie uit elkaar ge gaan, maar het gesprek is nu voorlopig afgebroken", aldus minister Vredeling, die de WDM een maand de tijd heeft gegeven om uitvoerig met de achterban dezezaak door te praten enzich daarover tebezinnen.„A]serproblemenzijn.benik altijd bereid tot overleg en er is ook nog beklachtrecht Alsditnumoetleiden tot dienstweigering omdat het kennelijk te langduurt.zijnweopde to taal verkeerde weg", aldus minister Vredeling. De bewindsman zei dat WDM- bestuursleden wel degelij k onder he t mi litaire straf- en tuchtrecht vallen indien dienstbevelen zouden worden gewei gerd. „Dan moeten jullie maar burgers benoemen".zooordeeldehij.Ookmerkte hij op, dat deze militairebelangen vereni ging nu bezig is voedsel te geven aan degenen bij wie de WDM in een kwaad daglicht staat. „Ik word er soms op aan gekeken. dat ik teveel luister naar de WDM. Opdeze wijzewordt mijn con tact inderdaad funest" 'e terminologieën die in dergelijke situaties worden gebruikt, zijn in de loop der jaren geijkt ln een nooit afla tende dogmatische strijd. Zo werd de groep Dubcek beticht van 'rechts revi sionisme'. Men moet de tale Marxs - of althans van zijn navolgers - ongeveer kennen om te weten wat dat betekent en hoe zwaar de schuld is. Revisio nisme is namelijk geen geringe zonde: het is het kiezen voor de makkelijke, brede weg naar het socialisme. Revi sionisten geloven in een geleidelijke aanpassing van het kapitalisme en zijn bereid de parlementaire democratie te accepteren. Voor een orthodoxe par tijganger is dat ech ter de duivel uit drijven met Beëlze bub en dat nu is precies wat Dubcek naar het oordeel van Moskou heeft pogen te doen. Van daar dat hij tot ketter werd verklaard. Er zijn overigens meer afwijkingen mogelijk, die met een banvloek kun nen worden getroffen. Reformisme bij voorbeeld: de poging om het commu nisme stap voor stap te verwezenlijken zonder het kapitalisme in essentie aan te tasten, een stroming die verwant is met het revisionisme, maar dan zonder een beredeneerd-theoretische basis. fjmtlijn Hm .et opvallende in dergelijke kwes ties is altijd weer dat in communisti sche staten revisionistische afwijkin gen worden verketterd, terwijl com munisten in landen waar zij geen meerderheid of geen machtspositie hebben, wél gebruikmakend van deze middelen die in de eigen heilstaat zo nadrdkkelijk worden verworpen. In Tsjechoslowakije worden Dubcek- aanhangers pas weer in genade aange nomen als zij hun afwijkende menin gen afzweren en naar het woord van partijleider Husak „hard werken en bewijzen dat ze het socialisme en de vriendschap met de SowjetrUnie on dersteunen". In Westeuropese landen daarentegen, met name in Italië, spre ken communisten er openlijk over be reid te zijn deel te nemen aan een rege ring binnen een parlementair- democratisch stelsel. Een ontwikke ling, die vooral de sociaal-democraten in WestrEuropa in verwarring heeft ge bracht, met name in die landen waar zij in de regering zitten. Tot nu toe wil den socialisten namelijk weinig of niets weten van communistische toenade ringspogingen. Zij pogen er alsnog een alibi voor te vinden: sommigen menen bijvoorbeeld dat de houding van de westerse communisten te maken zou hebben met de ontspanning tussen Warschau-pact en de landen van de NAVO. Of dai inderdaad het geval is? Er is reden tot twijfel. Het beste sig naal voor een oprechte detente had juist uil Praag kunnen komen: eerher stel voor diegenen die destijds een vermenselijking van hun communis tisch regime nastreefden. Maar in plaats daarvan is meegedeeld dat deze aanhangers van Dubcek schuld moe ten bekennen: zij hebben tegen de par tijlijn gezondigd. Hm Ioptater Sport: Kees Rijvers houdt het bij t geweldige optater voor PSV'. motortop 'Sport- Top nationale motorcrossers i i Vbsstngen. óndergang De ondergang van de Onan, rampen- spektakel van de VPRO. radio-tv- I Programma's; strips. PAGINA 25 groei Shell verwacht opnieuw groei. STRUCTUUR VAN DE GROND IS ZEER GUNSTIG GOES - De Zeeuwse boeren kunnen met een gerust hart op vakantie gaan. Liepen de landbouwers het vorig jaar met sombere gezichten rond, nu hebben ze alle reden om de toekomst met wat meer opti misme tegemoet te zien. Hoe wel het nog veel te vroeg is om prognoses te maken, ziet het er naar uit, dat de Zeeuwse land bouwers een goed boerenjaar tegemoet gaan. Alle voorteke nen wijzen er op, dat de ma gere' oogstres uitaten van 1975 mogelijk dit jaar weer goed gemaakt kunnen worden. ZLM-voorlichter J. Markusse: „Het is nog te vroeg om prog noses te geven. Maar de start is in elk geval zeer gunstig ge weest. En een goed begin is het halve werk". De structuur van de grond is in tegenstelling tot het vorig jaar bij zonder goed. Het is met name de nachtvorst geweest, die enorm goed op de structuur van de grond heeft gewerkt De Zeeuwse boeren hebben dit jaar onder de meest gunstige om standigheden kunnen zaaien en poten. In verband met de droogte van de laatste dagen hebben de boeren op wat regen zitten wachten. F.n dat buitje is woensdag gevallen. Alle pro- dukten^ zitten nu zo'n beetje in de grond, behalve de mais. Dat zal tussen de twintigste april en de eerste mei gebeuren. Maar ook dat zal naar alle waarschijnlijkheid zeer vlotjes kun nen verlopen. De aardappelen zijn dit Jaar een maand eerder gepoot, dan vorig jaar het geval was. In 1975 werden de aar dappelen m de loop van mei gepoot. Dit jaar gingen rond 10 april de laatste aardappelen de grond in. De bieten zijn begin maart gemaaid. Een groot gedeelte komt nu- al op. De grasgroei komt door de koude nachten minder goed op gang. Maar dat heeft zo goed als geen nadelige consequenties, om dat de ruwvoederpositie van de meeste veeteeltbedrijven goed te noemen is. Over de wijzigingen in de bouwplan nen van de Zeeuwse boeren zijn nog geen exacte cijfers bekend, maar de verschuivingen ten opzichte van het vorig jaar zullen niet zo groot zijn. De suikerindustrie verwacht, dat er dit jaar in Zeeiana zo'n drie procent min der bieten zijn gezaaid. Dat komt door de niet al te gunstige berichten uit Brussel over de bietenprijzen. De boe ren hebben het-aangemoe digddoorde goede uienprijzen - wat meer in de uien gezocht. In Zeeland is ook wat meer blauwmaanzaad gezaaid. De hoge prijzen zijn daar niet vreemd aan. Een andere factor, die daar een rol bij heeft gespeeld, zijn de contracten die de landbouwers hebben kunnen afslui ten. Hoewel de aardappelprijzen goed zijn, vertonen de meeste bouwplannen van de Zeeuwse boeren niet zo'n grote uitbreiding van de aardappeluitzet ZLM-voorzitter Markusse over de hui dige situatie op de landbouwbedrijven in Zeeland: ..Als je nu boer bent. moet je iedere dag met plezier op het land rondlopen" Fruitteelt De heer M. J. A. Mei van de kring Zee land van de Nederlandse Fruittele rsorganisatie (NFO) vindt het evenals ZLM-voorlichter Markusse nog een onmogelijke zaak om prognoses te maken. Maar net als de landbouwers zijn de Zeeuwse fruittelers hoopvol gestemd. „Alle bomen staan vol in de knop. Het ziet er goed uit Enkele bomen staan zelfs al in bloei. We hebben hoge ver wachtingen. We hebben tenslotte goed weer gehad. Maar er kan nog zoveel gebeuren. In mei of juni kunnen we waarschijnlijk wat meer zeggen over de te verwachten resultaten", aldus de heer MoL Let lijkt dan ook zinvol om maar eerst naar Praag te kijken en pas daarna naar ce Italiaanse communis ten. Wat namelijk in Praag - hoofdstad van een coomunistische staat - deze week opnieuw tot zonde is verklaard, blijkt in Rome - hoofdstad van een niet-communisüsch land - onder de aanhangers van exact dezelfde leer een verdienste te zijn. Is dat niet vreemd? De communistische kerkvaders passen kennelijk geen absolute normen toe bij het vaststellen van schuld en verdien ste van hun discipelen, maar laten die afhangen van plaats en omstandighe den. Men kan dat ook anders zeggen: het doel heiligt blijkbaar de middelen. De middelen in Hongarije in 1956 en in Praag in 1968 waren tanks. In Italië is dat eventueel een deelneming «aan de regering. o De Westberlijnse politie heeft woensdag bekend gemaakt, dat afge lopen maandag twee jongeren int Oost-Berlijn van 16 en 17 jaar oud naar West- Berlijn zijn ontsnapt door het Landwehrkanaal over te zwemmen. Ze kwamen uit bij de Amerikaanse sector van Berlijn en werden niet opgemerkt coor Oostduitse grenswachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1