Geld bijstelling trendbeleid voor nieuwe arbeidsplaatsen Nieuwe muur van Berlijn iïViïïïïïTTMiïï Sterfte onder ex-concentratie kampgevangenen lager dan verwacht dringend beroep op overheid Aantal gegadigden aaw nu geraamd opl30.000 zwembad onder stroom PZC/t "pietklerkx waalwijk zanddoiikbv. het weer PASEN MET HOGEDRUK 15 Sacharov vastgehouden wegens agressiviteit MET BLINDGANGER OP EEN KARRETJE DWARS DOOR DORP Spaanse koning ziet af van zijn kerkelijke voorrechten Jool NDERDAG 15 APRIL 1976 VOORZITTER NCBO: NIET IN ALLERLEI KASSEN (Van onze redactie economie) UTRECHT - „Vrijkomende gelden door de bijstelling van het trendbeleid voor de amb tenarensalarissen moet niet in allerlei kassen terechtkomen, maar moet worden gebruikt voor het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen". Dit zei W. Wieringa, de voorzitter van de Nederlands Christelijke Bond van Overheidspersoneel, de NCBO in zijn openingsrede van de bondsraad. De vijf samenwerkende centrales van overheidspersoneel hebben de minis ter van binnenlandse zaken voorstel len gedaan waardoor de overheid als grootste werkgeefster een bijdrage kan leveren de jeugdwerkloosheid te rug te dringen. De voorgestelde maat- rrgelen zijn: soepelheid betrachten bij het vast stellen van personeelsformaties; vacatures zo 'volledig en snel moge lijk weer bezetten; reserves voor ziekte en verlof opvoe ren tot een redelijk niveau; Invoering van een vijf-ploegendienst bij vol-continuediensten; verdergaande arbeidstijdverkorting voor ambtenaren van 60 jaar en ou der. geen gepensioneerden in dienst houden; ambten waarvoor de pensioenleef tijd boven 65 jaar ligt, deze leeftijd terugbrengen tot 65tjaar; het niet weer in dienst nemen van Callaghan ontslaat naaste medewerker LONDEN (RTR/DPA) - De nieuwe Britse premier James Callaghan heeft woensdag ccn van de niet tot het kernkabinet behorende ministers van binnenlandse zaken, Alexander Lyon, ontslagen. Deze hield zich vooral be zig met kleurlingenkwesties en staat "ls egn fel tegenstander van de Ispolitiek. Is woensdag ook bekend ge- at de kersverse minister van dse zaken. Anthony Cros- land, van twee tot elf mei een bezoek zal brengen aan China en Japan in antwoord op uitnodigingen die de Britse regering vorig jaar heeft ont vangen hen die met functioneel leeftijdsont slag zijn gegaan: het uitstellen van reorganisaties waarmee arbeidsplaatsen verloren gaan; bij het invoeren van automatise ringsprojecten het werkgelegen heidsaspect betrekken. Overleg „Deze zaken gelden niet alleen voor de rijksoverheid, maar ook voor de ge meenten en de provincies. Ook een versoepeling in de personeelsnormen bij de inrichtingen op het terrein van de gezondheidszorg en het welzijnsbe leid zou een aanzienlijke bijdrage kunnen leveren in het terugdringen van de jeugdwerkloosheid, die deze zomer weer zal toenemen", zei Wie- ringa. De ambtenarenbonden hebben de minister gevraagd deze problema tiek op zo kort mogelijke termijn in het overleg te bespreken. Wieringa wilde bij voorbaat niet be strijden. dat er in de inkomensverhou dingen tussen ambtenaren en werk nemers in het vrije bedrijfsleven iets scheef zit. ..Er zal een samenhangend inkomensbeleid moeten komen. Indien men daarin niet slaagt is het volstrekt onjuist dan het overheidspersoneel te pakken. Daartegen zullen we ons sterk verzetten", zei hij- De NCBO-voorzitter zei wel bereid te zijn onvolmaaktheden uit het trendbe leid te verwijderen, „doch dit mag daarbij beslist niet gaan om budget taire overwegingen ten bate van de schatkist" Fe! hekelde hij in dit ver band recentelijke publicaties en poli tieke uitspraken, waarin volgens Wie ringa eenzijdig wordt gesteld de amb tenarensalarissen en de ambtelijke pensioenen af te remmen en in over eenstemming te brengen met wat er gebeurt in het particuliere bedrijfsle- Schipbreuk GEEN INVLOED OP PREMIE UTRECHT (ANP) - Het aantal mensen dat op 1 oktober aan spraak zal kunnen maken op een uitkering Ingevolge de nieuwe algemene arbeidsonge schiktheidswet wordt nu ge raamd op 130.000. Het bestuur van het algemeen arbeid songeschiktheidsfonds is tot deze ra ming gekomen op een vergadering waarop berichten werden besproken dat het aantal uitkeringsgerechtigden aanzienlijk boven de eerder geschatte 106.000 (zelfstandigen en vroeggehandi- capten) zou komen. In publlkaties van de Federatie Nederlandse Vakbeweging werden zelfs schattingen tussen de 150.000 en 200.000 genoemd. Met de nieuwe raming van 130.000 zijn bet ministerie van sociale zaken, bet Centraal Planbureau en het Gemeen schappelijk Administratiekantoor het eens, zij het, dat zij evenals het arbeid songeschiktheidsfonds rekening hou den met een grote onzekerheidsmarge. Bij de besprekingen tussen deze instan ties is onderscheid gemaakt tussen het mogelijk te verwachten aantal meldin gen en het uiteindelijk aantal uitke ringsgerechtigden dat overblijft na af trek van dubbeltellingen in de opgaven en na afwijzing van ten onredhte aange vraagde uitkeringen. Het bestuur van het AAF heeft de pre mie voor 1976 begin februari vastgesteld op 1,6 procent. Daarbij ging het nog uit van 106.000 uitkeringsgerechtigden. Dat dit aantal wellicht 20.000 a 25.000 hoger uit zal vallen heeft geen gevolgen voor de lasten van het fonds en de hoogte van de premie in 1976, zo heeft het AAF meegedeeld. Het gaat namelijk in hoofdzaak om mensen van wie de uit kering - bijvoorbeeld via de rijksgroeps regeling algemene bijstandswet - nu ook al ten laste van het rijk komt. ..Indien men mij zou kunnaa aantonen dat een vermindering van^e pensioe naanspraken van de ambtenaren zou kunnen leiden tot een belangrijke ver betering van grote groepen werkne mers in andere sectoren, dan zal ik de eerste zijn die bereid is om daarover op centraal niveau te praten. Maar alle plannen, ook het laatste pensioenplan van de Stichting van de Arbeid, heb ben tot nu toe schipbreuk geleden", zei Wieringa. Hij zei verder dat het be drijfsleven moet gaan beseffen, dat de gespaarde penning meer is dan de ver diende penning Daarom moet men niet met jaloerse blikken kijken naar wat de ambtenaren de laatste tiental len jaren hebben gespaard. Wieringa zei, dat de aanvallen op de ambtenarensalarissen en pensioenen de komende tijd onverminderd zullen doorgaan. „De ambtenaren hebben het toch al zo*vaak gedaan en zijn zo ge makkelijk te pakken. De ambtenare- norganisaties zijn dat echter niet en daarmee zal men in de komende pe riode wel rekening moeten houden", zei hij. „Het huidige en toekomstige overleg met de regering kenmerkt zich vandaar niet door te trachten de positie van het overheidspersoneel in belangrijke mate te verbeteren, maar om te behouden wat we hebben". Koninklijk paar naar Porto Ercole DEN HAAG iANPi - Koningin Juliana en prins Bernhard zijn woensdag van de vliegbasis Soesterberg naar Porto Ercole in Italié vertrokken. Na de Paasdagen keren zij weer naar Nederland terug, aldus een mededeling van de rijksvoorlichtingsdienst. (Van onze weerkundige medewer ker) De voorlopige vooruitzichten voor de paasdagen wijzen op redelijk lenteweer doordat een nieuw ho- gedrukgebied bezig is zich van de oceaan langzaam naar West- Europa te versterken. De barometer is sinds woensdag bij ons al weer wt gaan stijgen nadat een kleine storing met wat lichte regen pas seerde en tegen de avond in het Oosten ook een enkele verspreide onweersbui veroorzaakte. De tem peratuur zal bij een noord- tot oos tenwind niet stijgen, maar door de opnieuw te verwachten zonnige pe rioden kan het de komende dagen toch 12 tot 15 graden blijven, aan de kust iets lager. Dit laatste als gevolg van het vrij koude zeewater met een temperatuur van ruim acht graden. Verleden jaar was Pasen (eind maart) onaangenaam koud, maar bedriegen de vooruitzichten dit keer viet, dan mogen wij nu op redelijk tot goed lenteweer rekenen. i':*: 3ERLIJN Naast de Brandenburger Poort in Oost-Berlijn hebben solda ten van het Oostduitse leger achter het oorspronkelijke hek een beton nen muur opgericht om te voorko- r. "T -urn a^sSir men dat men vanuit Wesl-Berujn naar het Oostelijk stadsdeel kan kijken. WORMERVEER - In het Noordhol landse Wormerveer heeft dinsdag morgen gedurende enkele minuten ren instructiebassin van zwembad De Watering onder stroom gestaan. Kinderen die op dat moment in het badje zwommen, kregen de schrik be hoorlijk te pakken toen zij plotseling last kregen van^ hevige prikkelingen over hun lichaam en schokjes voelden. Een badmeester die door het ge schreeuw van de kinderen op het ge beuren werd geattendeerd.»liet ogen blikkelijk het licht in het zwembad uitdraaien, waardoor de toestand vah het water in het bassin weer normaal werd. De stroomstoot in het bad werd waar schijnlijk veroorzaakt doordat tijdens reparatiewerkzaamheden aan de elek trische installatie van het zwembad iets mis is gegaan. Een personeelslid van het zwembad was - staand op een aluminium ladder die in het bad was geplaatst - namelijk juist bezig een lamp boven het instructiebad te ver wisselen. De zaak is bij politie, arbeid sinspectie en het provinciaal elektrici teitsbedrijf in onderzoek. ONENIGHEID IN RAAD VAN BESTUUR NOS HrLVERSUM - De adviezen van het bureau Berenschot over een doelma tiger structuur van de NOS hebben binnen de raad van beheer weinig problemen opgeleverd. Ruim 90 procent van de aanbevelingen kan zonder pijn of wroeging worden gerealiseerd, maar waar geen een stemmigheid bestaat is het verschil van mening binnen het dagelijks be stuur van de NOS dan ook niet onaan zienlijk. Tegenover een zo groot moge lijke meerderheid, de zes gekozen le den. staat een eenzame voorzitter. Erik Jurgens. De problemen spitsen zich toe op de structuur aan de top van de om- roepstichting. In een minderheidsnota maakt de heer Jurgens het bestuur van de NOS deelgenoot van zijn inzichten: een raad van beheer die zich uitslui tend met beleidsvorming bezighoudt. De rest van de raad van beheer, en daarmee ook de vertegenwoordigers van de omroepen, wil de diverse com missarissen niet van elke uitvoerende taak uitsluiten - De raad van beheer is het in ieder ge val over drie zaken volledig eens. Er zal op korte termijn een bureau Beleid splanning en -voorbereiding in het le ven worden geroepen. Haast is gebo den met het samenbundelen van de technische afdelingen tot één bedrijf Faciliteiten, en de raad van beheer blijft - in tegenstelling tot de visie van Berenschot - bestaan, maar moet een scheiding aanbrengen tussen beleid en uitvoering bin nen-buiten land MOSKOU (UPIIAFP) - Het Russische persbureau Tass heeft woensdag gemeld dat Nobelprijswinnaar Andrei Sgcharov en zijn vrouw in Osk, Siberië, enige uren zijn vastgehouden omdat zij zich agressief hadden gedragen tegen het versoneel van de rechtbank waar de dissidente schrijver Moestafa Dzjemiljov terechtstaat. Sacharov zou twee functionarissen hebben geslagen en zijn vrouw zou daarop ook enige 'tikken' hebben uitgedeeld. Na verhoor op het politie bureau werd het echtpaar vrijgelaten, Sacharov zou de politie hebben gezegd dat men zijn arm had omgedraaid en dat hij daarom was gaan slaan. Intussen is in Moskou het proces tegen de dissident Andrei Twerdochle- bov, die wordt beschuldigd van belediging van de staat, na een uitstel van een week. begonnen. Twerdochlebov is secretaris van de Russische afdeling van Amnesty International, die door de autoriteiten in Moskou niet wordt erkend. Hij werd in april vorig jaar aangehouden. Hoewel het proces openbaar is werd in dissidente kringen vernomen dat de rechtszaal al vol was toen enkele dissidenten het proces -wilden bijwo nen. VJel zijn familieleden van de verdachte toegelaten. De rechtszaal werd zwaar bewaakt en ook de straat waarin het gerechtsgebouw staat iSf afgesloten voor openbaar verkeer. Onder de weinigen die wel toegang tot de rechtszaal kregen was iemand van Amnesty, een zekere Valentin Toertsjin. Het proces zal naar verwachting vandaag eindigen. IADVERTENTIE isaprii geopend van io-I7uur nederlands grootste interieurverzorgingscentrum EE ïnngciicuil. (weteringschans GORINCHEM wpsiwagensiraai 82. MAASTRICHT s r,i TILBURG heuvelstraat 90-92. APELDOORN r.oold 'Ding' met schoppen schoongemaakt LICHTENVOORDE - Bij de aanleg van een speeltuin in het Gelderse Lichten voorde hebben werknemers van het werkvoorzieningschap een bom ge\*onden. Het was een 30-ponder uit de tweede wereldoorlog, die met een graafmachine naar boven werd gehaald. De behandeling die de bom daama kreeg, overtreft de stoutste verwachtingen. De arbeiders maakten het geval met schoppen wat vrij van roest, maar kwamen op een gegeven moment op de gedachte dat 'het ding' toch wel eens gevaarlijk zou kunnen zijn. De bom werd derhalve op een karretje geladen en dwars door het centrum van Lichtenvoorde naar de gemeenteloods getrokken. Wonder boven wonder arri veerden manschappen en oorlogstuig zonder brokken bij gemeentewerken, waar personeel van de gemeente de mijnopruimingsdienst waarschuwde OPKLARINGEN te1?6?516 plaatsen droog weer met mee.r ZOnnige Perioden. »nmatlee wind uit richtin- «n ,UftSSen noordoost en oost Maxima «n,10 graden op de Wadden tot 16 n plaatselijk in het binnenland. Vooruitzichten voor vrijdag en zater- Droog met zonnige perioden. Middag- temperaturen ongeveer 13 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor vrijdag: aantal uren zon: 3 tot 11; Mn- temp: omstreeks 4 graden; max. temp. omstreeks 12 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: «procent; kans op een geheel droog 80 Procent voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot ui mm. temp: omstreeks 5 graden; max. temp: 13 graden; kans op een droge penode van minstens 12 uur: 95 manjan kanS op een &eheel droog etr maal. 80 procent. ortfrtVoor de temperaturen geldt voor w ,g.eln marge van 2 graden en ,°°H dag een maree yan 3 graden «rad de opgegeven waarden. ONDERZOEK CBS: CIJFERS ONDER NATIONAAL GEMIDDELDE TEGENDEEL IS HET GEVAL DEN HAAG (ANP) - De veron derstelling dat, vergeleken met de gemiddelde Nederlandse bevolking, ex-gevangenen van Duitse concentratiekampen in Nederland en in Duitsland in de na-oorlogse jaren eerder en in grotere aantallen zijn ge storven, is door onderzoek niet bevestigd. Het tegendeel is het geval. Dit blijkt uit de statisti sche bewerking van de gege vens van het onderzoek. Die bewerking is uitgevoerd door de hoofdafdeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek en nu gepubliceerd. Het onderzoek is gehouden op initia tief van dr. W. F. Noordhoek Hegt (in ternist, voorheen onder andere geneesheer-directeur van het Rode Kruisziekenhuis in Den Haag) en de inmiddels overleden dr. J. J. Brutel de la Riviere (oud-voorzitter van de ge zondheidsraad en oud-adviseur van de minister van onderwijs en weten schappen). Het onderzoek is uitge voerd aan de hand van steekproefge- wijze verzamelde gegevens van ruim achtduizend ex-gevangenen. De op die wijze verkregen sterftecijfers geven aan dat de sterfte onder manne lijke ex-gevangenen 28 procent onder de verwachte sterfte (gesteld op hon derd procent) bleef en de sterfte onder vrouwelijke ex-gevangenen 42 procent onder de verwachte sterfte. Bij onder scheid van de sterfte naar geslacht en leeftijd blijkt dat alleen in de lagere leeftijdsklassen, vooral bij vrouwen. zich wel grotere sterfte heeft voorge daan in vergelijking met de gemid delde Nederlandse bevolking. Geconcludeerd moet worden, aldus de tekst bij de uitkomsten van het onder zoek naar de sterfte onder overleven^ den uit concentratiekampen 1945-1968, dat onder de groep Nederlanders die in de tweede wereldoorlog een gevangen schap in Nederlandse en vooral Duitse concentratiekampen had ondergaan en medio 1945 nog in leven was, zich gedurende de periode 1945-1968 een sterfte heeft voorgedaan die beduidend lager is geweest dan die van de gemid delde Nederlandse bevolking. Deze la gere sterfte kwam vooral tot uitdruk king onder oudere ex-gevangenen en gedurende de periode na 1949. Duur De duur van de gevangenschap is dui delijk van invloed geweest op de post- concentratiekampsterfte, zo zegt het rapport van het CBS verder onder meer. Van de totale bij het onderzoek betrokken groep onderging 36 procent een gevangenschap van minder dan één jaar. 34 procent een gevangen schap van één tot minder aan twee jaar, 20 procent een gevangenschap van twee tot minder dan drie jaar en elf procent een gevangenschap van drie jaar en langer. De sterfte onder deze vier groepen loopt in de onder zochte na-oorlogse penode op van res pectievelijk 9,3 procent bij de kortste duur van de gevangenschap, via 12,1 procent en 13.5 procent tot 14,8 pro cent bü de langste duur. Mannen Wat doodsoorzaken betreft is de sterfte onder mannelijke ex- gevangenen tengevolge van tubercu lose en ontbering hoger geweest dan was verwacht Onder vrouwelijke ex-gevangenen was zelfmoord aan zienlijk hoger. In het rapport wordt voorts onde meer opgemerkt dat het mwerkwaardig is dat zich onder vrouwelijke ex-gevangenen geen ho gere tuberculosesterfte heeft voorge- Onder de in 1945 uit de concentratie kampen bevrijde gevangenen heeft de doodsoorzaak 'ontbering' nog in het zelfde jaar een sterfte onder de manne lijke ex-gevangenen tot gevolg gehad" die tienmaal zo hoog was als onder de gemiddelde Nederlandse bevolking die de hongerwinter had ondergaan. De sterfte onder de Nederlandse be volking is in 1945, met name in het westelijke deel van ons land. extreem hoog geweest Ook in de eerste vier naoorlogse jaren is deze sterfte nog in niet onbelangrijke mate ongunstig beïnvloed door late gevolgen van oor log en bezetting, alsmede door de ge volgen van militaire acties in Indone sië. NEDERLANDSE KOTTER IN FRANKRIJK OPGEBRACHT DUINKERKEN (AFPl - De Neder landse kotter 'Jozias Pieter' is in de nacht van maandag op dinsdag door de-Franse kustwacht naar Calais op gebracht wegens vissen in Frans wa ter. Door de ruwe zee konden de Fransen geen prijsbemanning op de kotter zetr ten De Katwijker kotter kon daardoor een groot deel van de vangst over boord zetten. Bij aankomst in Calais had hij nog maar 300 kg vis aan boord. Dit werd in beslag genomen en ver deeld onder de bejaardenhulzen van Calais. Het Nederlandse vaartuig was uitge rust met twee 'slepen' van 3 tot 4 ton elk, waarmee het net op de bodem wordt gehouden. Deze apparatuur, die in Frankrijk verboden is als schadelijk voor de maritieme flora, is in beslag genomen. Na een betaling van een borgsom van ffs. 2.000 kon de kotter weer zee kiezen. Kieu Shampan is gekozen tot presi dent van de democratische republiek Cambodja tijdens een vergadering van de volksvertegenwoordiging die op 11, 12 en 13 april in Phnom Penh is ge houden. zo heeft de Cambodjaanse radio-omroep woensdag bekendge maakt MADRID (HTR/AFP) - De Spaanse minister van buitenlandse zaken, Jose M. de Areilza graaf Motrico, is dinsdagavond in Madrid terugge keerd van zijn bezoeken aan Italië en de Heilige Stoel. Italië was het laatste EG-land dat Areilza bezocht om de zaak van Spanjes toetreding te bepleiten. In Vatikaanstad heeft hij over het nieuwe concordaat gesproken met de paus en staatssecretaris kardi naal Villot De minister zei bij terugkeer in Mad rid dat het nog wel enkele jaren zal duren alvorens Spanje tot de EG toe treedt. Deze kwestie zal worden op gelost, zei hij, „tioor de democrati sche evolutie van de Spaanse mo narchistische staatsvorm in de ko mende paar maanden". Na vertrek van Areilza uit Vatikaan stad werd daar vernomen dat koning Juan Carlos van Spanje afziet van het voorrecht van Spaanse staats hoofden om bisschopsbenoemingen te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15