Driejarig Zierikzees jongetje richt ravage aan met tractor Belangrijke orders in machinebouw De Schelde Vangstbeperking rechtsgeldig Meer blusboten en materiaal nodig op Schelde-Rijnverbinding PZC/P N.S.M. neemt verdacht afval terug van stortplaats Terneuzen Coördinatieorgaan wil bredere duinenrij Zeeuwsch- Vlaanderen bij Sibbe tassen in echt leder voor de prijs van imitatie OP GEMEENTELIJKE STORTPLAATS RUIM 5100 M3 TERECHTGEKOMEN almanak Lichte schade bij brand WOENSDAG 14 APRIL 1976 BIJKEUKEN, SCHUUR EN TRACTOR BESCHADIGD P. Vroon uit beheersraad van jachthaven te Breskens provincie KLEUTER MET SCHRIK VRIJ ZIERIKZEE - De driejarige Remco van de W. uit de Boo gaardstraat te Zierikzée heeft dinsdagmorgen een grote ra vage aangericht toen hy in een onbewaakt ogenblik op de tractor van zijn grootvader klom en het gevaarte per onge luk startte. Het ongeluk gebeurde toen de vader van Remco, die voor een koffiepauze was teruggekeerd van het land de tractor voor het huis van de familie W. had geparkeerd met het sleuteltje nog in het contact Remco ontsnapte even aan de aan dacht van de familie en klom op het gevaarte. Toen het jongetje spelender wijs aan het sleuteltje draaide zette de tractor zich echter in beweging en reed vervolgens geheel stuurloos dwars door de muur van de als bijkeuken in gebruik zijnde schuur van de familie G. De tractor kwam uiteindelijk tot stil stand in de schuur van de familie G. Remco kwam met de schrik vrij. maar aan de bijkeuken van de familie G. en aan de schuur van de familie O. werd een flinke ravage aangericht. De trac tor werd eveneens beschadigd. De fa milie Van de W. is tegen de aangerichte schade verzekerd. F.e-t beeld van de aangerichte schade. Lichtgewonde bij botsing, auto's vernield MIDDELBURG - Bij een botsing op de kruising Schroeweg - Kanaalweg in Middelburg zijn dinsdagmiddag om streeks twee uur twee personenauto's geheel vernield. Een bestuurder, J. de L. uil Ritthem raakte licht gewond aan het gezicht. Hij kon echter na be handeling in het Middelburgse Gas thuis hniswaarts keren. De hevige aanrijding ontstond toen De L., komende vanaf de Schroebrug, linksaf wilde slaan naar de Ka naalweg, maar daarbij geen voorrang verleende aan een uit de tegemoetko mende richting over de Schroeweg na derende auto. bestuurd door H. L. uit Middelburg. Deze kwam met de schrik vrij. TANDWIELKASTEN VOOR DRIE VRACHTSCHEPEN EN VOOR INDONESISCHE KORVETTEN MET OPDRACHT F10 MILJOEN GEMOEID VLISSINGEN - De BV Konin klijke Maatschappij 'De Schel de', heeft enkele belangrijke orders geboekt. Die orders lig gen in de machinebouwsfeer. Het gaat hier om een totaal bedrag van 10 miljoen gulden. MINISTERIE LANDBOUW EN VISSERIJ: DEN HAAG (ANP) - De moeilijkheden, die sinds enige tijd de handhaving van de Nederlandse visvangstbeperkingsregeling in de weg stonden, zijn opgeheven. Dit meldt het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag. Het doelt hiermee op het feit. dat de EEG-ministerraad vorige week een verordening heeft vastgesteld, waarbij de lidstaten gemachtigd worden tot het handhaven van nationale vangstbe perkingen. Voor door Van Nievelt Goudriaan Co bij Van der Giessen/De Noord drie bestelde 14.000 tons lijnvrachtschepen zal 'De Schelde', deel uitmakend van RSV (Rijn/Schelde/Verolme Machin- fabrieken en Scheepswerven) drie zo genaamde horizontale single input- single output tandwielkasten voor de scheepsvoorstuwingsinstallatie leve- 'De Schelde' heeft verder opdracht ge kregen voor de levering van een CO- DOG (Combined Diesel or Gas)- tandwieloverbrengingsysteem voor elk van de drie korvetten die bij de even eens van RSV deeluitmakende Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Feijenoord BV te Schiedam, voor de Indonesische marine in aanbouw zijn. Deze opdrachten heeft 'De. Schelde' overigens al een tijdje 'in huiSVDie ho rizontale single input-single output tandwielkasten zijn alle indentiek. De benaming single input-single output staat voor één voortstuwingselement (één motor) op één schroefas. Tussen die twee schakels staat een tandwiel kast. Die tandwielkast heeft tot doel het toerental te reduceren. Voorbeeld: draait de motor zo'n 400 omwentelin gen per minuut en de schroef maar 120 toeren, dan moet dat verschil door middel van de tandwielkast terugge bracht worden. Overigens zijn de afme tingen van deze kasten die 'De Schel de' bouwt niet gering. De breedte be draagt 2,7 meter, de hoogte evenals de diepte 2.4 meter. Het gewicht bedraagt 18 ton. Een woordvoerder van 'De Schelde' deelde dinsdag desgevraagd mee. dat één tandwielkast per één december van dit jaar wordt opgëleverd, de an dere twee volgen in maart en april 1977. Met de bouw er van is al begon nen. OOSTBURG - De heer P. Vroon uit Breskens heeft ontslag gevraagd als lid van de beheersraad van de ge meentelijke jachthaven te Breskens. In de laatste vergadering van de be heersraad was de heer Vroon het niet eens met heet standpunt van de meer derheid van de raad over het clubhuis in Breskens De heer Vroon wilde dat de exploitatie van het clubhuis ten laste van de begroting van de jachtha ven komt. De tegenstanders vonden dit onjuist omdat zij menen, dat de kosten van dit gebouw, dat niet bij de jachthaven als zodanig hoort, op de begroting en dus op de inwoners van de gemeente Oostburg mogen druk ken. Of dit mede een oorzaak is ge weest voor de ontslagaanvraag is niet bekend, omdat noch de heer Vroon noch burgemeester A. Schipper van Oostburg, die voorzitter is van de be heersraad. dinsdagavond voor com mentaar bereikbaar waren Cehave begint nu normale procedure tegen Oostburg OOSTBURG - Na een kort geding tegen de gemeente Oostburg te hebben verloren is de Cehave BV in Veghel nu een normale gerechtelijke procedure begonnen om gedaan te krijgen dat men aan de Langestraat in Oostburg een zogenaamde boerenbondwinkel mag bouwen. De zaak gaat spelen voor de meervou dige kamer van de rechtbank in Mid delburg. Het betekent dat de Cehave op het ogenblik op twee fronten in een juridisch steekspel is verwikkeld met de gemeente Oostburg: men heeft bij het gerechtshof in Den Haag hoger be roep aangetekend tegen de uitspraak van de Middelburgse rechtbank in het kort geding. De Cehave-directie beweert overigens een bouwvergunning voor de winkel aan de Langestraat te hebben. Op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden per dag eist men van de ge meente Oostburg die vergunning ook te mogen gebruiken. De verwachting is overigens dat het wel enige tijd zal du ren voor de rechtbank daarover uit spraak kan doen. TEN BEHOEVE VAN TOERISTEN 'NATUURGEBIEDEN BETER BESCHERMEN' OOSTBURG - Het Zeeuws Coórdi- natieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming vindt een kunstmatige verbreding nodig van de West-Zeeuws- Vlaamse duinenrij. Het landin waarts verbrede duin zou volledig ten goede moeten komen aan de toeristen. Aan de andere kant staat het coördinatieorgaan met een der gelijke operatie een betere be scherming voor ogen van de na tuurgebieden in de kuststreek. Op het ogenblik staan die gebieden onder een te zware recreatieve druk. Namens het coördinatieorgaan bracht Oostburger J. de Zwart dit dinsdagavond naar voren tijdens de vierde hooratting over de ontwerp- structuurschets van de gemeente Oostburg. De Zwart liet de ongeveer 70 aanwezigen in de burgerzaal van het gemeentehuis weten dat de structuurschets volgens het Coör dinatieorgaan heel wat tekortko mingen telt. Kwetsbare natuurgebieden en ar cheologische monumenten zouden te weinig bescherming genieten. Daarvan is trouwens ook een nieuwe inventarisatie nodig, waar over De Zwart b. en w. adviseerde contact op te nemen, met deskun dige particuliere en overheidsinstel lingen Het college kreeg verder alj raad mee om het landschap in het West-Zeeuws-Vlaamse achterland zoveel mogelijk in tact te laten. Op de verbrede duinen zou wel wat be bossing mogelijk zijn. Het Coórdi- natieorgaan vindt tenslotte dat b. en w de bouw van zomerwoningen in nog niet goedgekeurde bestem mingsplannen vertier maar moet vergeten Wethouder J. Barendregt beloofde de opmerkingen te zullen bestuderen, al komen volgens hem veel zaken binnenkort nadrukkelijk aan de orde bij de bespreking van het Oostburgse bestemmingsplan Buitengebieden. De heer De Bruyne uit Cadzand hield dinsdag een plei dooi voor het 'uitwaaieren' van par keerterreinen langs de kust Vol gens hem liggen de terreinen op het ogenblik (en volgens de structuur» plankaart) te ver uit elkaar, zodat op sommige plaatsen het strand overbezet raakt en op andere plaat sen onderbezet. Hij sprak zich ven der uit tegen een te ruime bebos sing: ook de toerist zou het fraaie West-Zeeuws-Vlaamse landschap willen laten zoals het nu is. We thouder Barendregt kon hem rede lijk geruststellen: ook b. en w. willen meer spreiding van parkeergele genheid. Tegen bebossing zijn in middels zoveel bedenkingen gere zen 'dat we op den duur het bos maar het bos moeten insturen'. Hij benadrukte overigens ook dinsdag dat de structuurschets niét meet aangeeft dan 'grote lijnen'. (ADVERTENTIE) fibbe, markt 39, middelburg Ingewikkeld Het CODOG-tandwieloverbrenging- systeem is een nogal inge wikkelde apparatuur en betreft een gecombineerde voortstu wingsinstallatie met dieselmotoren en gasturbines. Men kan dus of op diesel of op gasvoortstuwihg overschakelen. Deze drie door 'De Schelde' te bouwen tandwieloverbrengingsystemen zullen een bouwtijd van tussen 12 en 15 maanden vergen, zo deelde de woord voerder mee. TERNEUZEN - De Nederlandse Stik stofmaatschappij (NSM) in Sluiskil zal op korte termijn ongeveer 1700 ma arsenicum- en loodhoudend afval, dat op de gemeentelijke stortplaats van Terneuzen is terechtgekomen, afvoe- wachting binnen enkele weken wot ren naar haar fabrieksterrein. den voltooid. Dit ingewikkelde karwei - een deel Over de afvoer, die zal worden geregeld van het puin is verbrokkeld of bedol- en betaald door het Sluiskilse bedrijf, ven onder afdeklagen - kan naar v Een principebesluit hierover had de raad al op 20 januari van dit jaar ge nomen. Hij wilde alle juridische twij- ZEEUWSE Papieren De aankondiging, da! het vader landse politie-apparaat deze week nijver speurt naar de kneusjes in het autopark, is door een onzer kennissen met gemengde gevoelens ontvangen. Hoewel zijn bejaarde automobieltje zonder mankeren uitvoert wat hem ma gas-, rem- en stuurorganen wordt opgedragen, is één blik op het kenteken voldoende om elke controlerende politiefunc tionaris haastig de armen te doen heffen. Hij vindt niet die paar roest vlekken op het wagentje het grote probleem - daar die naar zijn zeg gen tot de standaarduitrusting van het model behoren. Wel raakt hij bij aanhouding door geüniformeerde beambten zonder grond de kluts kwijt. Bij eenvoudige controles zet hij op het teken de auto even te stoppen de versnel lingspook wanhopig van de vier in de achteruit, worden autoradio en achterruitverwarming ingescha keld. terwijl-ie de richtingaanwijzer moet hebben Als de beambte dan vriendelijk om enige formulieren vraagt, wordt de man rood, hakkelt iets over niet ter zake doende onderwerpen en drukt de ruitesproeier tn, als het dash- boardJ:astje open moet. Hij kijkt dan erg nerveus, leunt tegen de claxon, overhandigt het trouw boekje inplaats van het kenteken bewijs - en dat leidt dan onont- koojnbaar tot een grondige controle van de hele voiture. Want welke politiefunctionaris zou van zo'n opmerkelijk gedrag niet wantrouwig worden 7 Onze kennis vindt voorkomen beter dan genezen. Hij pakt dan ook het fietsje, deze week. fel aan de rechtsgeldigheid van natio nale vangstquoteringen wegnemen. Aanleiding hiertoe vormden onder meer de vragen over de verenigbaar heid van nationale vangstbeperkingen met het gemeenschapsrecht, die de rechtbanken in Alkmaar en Zwolle hadden gesteld aan het Europese hof van justitie. De EEG-wetgeving. aldus het ministerie, heeft nu, in afwachting van maatregelen op gemeenschapsni veau, zelf uitdrukkelijk de verenig baarheid van dergelijke nationale maatregelen erkend. Die erkenning geldt echter alléén .voor de vangstbeperkingsregeling van dit jaar. Of de regeling van vorig jaar in overeenstemming was met de EEG- weteeving zal het Europese hof nog moeten zeggen. Vissers.-die in 1976 overtredingen heb ben begaan kunnen nu vervolgd wor den. zo werd van de kant van de justi tie verklaard Er worden, zoals gemeld, dit jaar vangsthoeveelheden per schip toegekend. Er komt een rekencentrum waar per week kan worden nagegaan hoeveel elk schip gevangen heeft, dus ook hoe ver het nog beneden of reeds boven zijn quotum zit. De jaarquota zijn. verdeeld in quota voor het eerste halljaar. het derde en het vierde kwar taal. Vlissinger krijgt maand voor afpersing en mishandeling DEN HAAG - Het Haags gerechtshof heeft de Vlissinger A. G. N. (31) ver oordeeld tot twee maanden gevange nisstraf, waarvan één maand voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. N. zou een woning zijn binnen gedrongen en zich daarna aan afper sing en mishandeling hebben schuldig gemaakt. De politierechter in Middelburg had hem veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf, waarvan 14 dagen voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Verdachte was bij het Haags gerechts hof in hoger beroep gegaan Het hof sprak hem vrij van binnendringen van de woning, dinsdagmorgen overeenstemming bereikt in de speciale werkgroep, die zich met deze zaak bezighoudt. Een uitvoerig onderzoek heeft aange toond, dat er op de gemeentelijke stortplaats in de Bontepolder 5130 mi puin en ander afval van de NSM is ge deponeerd, aanzienlijk meer dan de 4000 ma die aanvankelijk werd veron dersteld. OP TWEE PLAATSEN NOG ONDERZOEK EN BEMONSTERING (Slot van pagina 1 de oefening de met benzine geladen tanker laten exploderen zodra de boot van rijkswaterstaat naderde. Het re sultaat was een paar zwaargewonden, een beknelde en een paar vermisten Bovendien was door de explosie een gat in de met stookolie geladen tanker ontstaan en de stookolie dreef in de richting van Tholen. Aan de oplossing van de nieuwe problemen werd ge werkt door ambulances en een arts op te roepen, pendelboten to laten varen tussen de plaats van de ramp en de sluizen voor het vervoeren van mate rieel en de gewonden. Voor het opspo ren van de vermisten werd een vlieg tuig van de rijkspolitie to water opge roepen en de commissaris van de ko ningin en de burgemeester van Tholen werden op de hoogte gesteld van de uit een van de schepen stromende stook olie. Al met al was de ramp compleet. Maar de bestrijding van de gevolgen ervan en de hulpverlening verliepen vlot. Conform het schema van de oefening werden de gewonden afgevoerd, de vermisten opgespoord en de branden geblust. Vaartuigen van rijkswater staat bestreden de olievlek en om het de mensen van rijkswaterstaat wat gemakkelijker te maken werd afge sproken dat het tij keerde, waardoor de vlek zich niet vertier uitbreidde en terugdreef. Na e.en uur was alles gefikst en konden mr. Pijl Hogeweg en zijn uit rijkshavenmeester H. Edens en com mandant M M. Belonje van de Bergen op Zoomse brandweer bestaande staf in de commandowagen opgelucht hun voorhoofden betten. Conclusies Aan de hand van vragenlijsten, die de verschillende betrokken instanties in te vullen krijgen, zal de oefening uitge breid worden geëvalueerd. Wel konden al wat eerste conclusies worden ge trokken. De 'alarmering, vertelde de heer Pijl Hogeweg. was vrij goed verlo pen. Het werd noodzakelijk geacht dat de commandowagen, van waaruit de coördinatie van de activiteiten plaats vond, wordt aangesloten op het mari- foonnet. Nu moest de coördinerende staf via het bedieningshuis van de slui zen vernemen wat zich op het water af speelde. aangezien de door de brand weer mee aan boord genomen porto foons niet ver genoeg reikten. D& belangrijkste conclusie was even wel dat langs de Schelde- Rijnverbinding te weinig blusboten gestationeerd zijn en dat er te weinig brandbestrijdingsmateriaal voor handen is. De dichtstbijzijnde blus boot lag in Wemeldinge, maar dat schip was te traag om snel genoeg ter plekke te zijn. „Het is voor de gemeen ten natuurlijk ondoenlijk om voor die blusboten en dat materiaal te zorgen. Voor een gemeente als Reimerswaal, die immers zowel met de Schelde- Rijnverbinding als met het kanaal door Zuid-Beveland te maken heeft, zou dat een investering van miljoenen betekenen. Dat is een zaak voor het rijk", aldus burgemeester Pijl' Hoge weg, die vertelde tot de conclusie te zijn gekomen dat bijvoorbeeld op Tholen en bij de Kreekraksluizen blusmateriaal opgeslagen dient te worden, zodat van daaruit geopereerd kan worden. „Bovendien moet de blusbootcapaci teit opgevoerd worden. Ideaal zou een zogenaamde 'crashtender' zijn. maar een zolderschuit, waar een brandwee rauto p kan rijden, zou ook al een stap in de goede richting zijn". Mr. Pijl Ho geweg vertelde verder nog dat hem ge bleken was dat het een goede zaak is dat de algehele leiding van de ram penbestrijding en de hulpverlening be rust bij de burgemeester van de ge meente op het grondgebied waarvan de ramp zich voltrokken heeft. „Dan kan één man, uiteraard gesteund door deskundigen, zeggen wat er moet ger beuren. Daarmee voorkom je dan dat sommige mensen ineens op him stre pen gaan staan". De bevindingen van de oefening en de bevindingen, die de 'Rampencommis- sie' al eerder heeft opgedaan zullen re sulteren in een draaiboek, dat bij het hulpcentrum voor Midden- en Noord- Zeeland en de centrale alarmdienst in West-Brabant gedeponeerd zal worden, zodat bij eventuele calamiteiten de juiste mensen en instanties snel gea larmeerd kunnen worden. Dat draai boek is wellicht nog voor de komende zomer klaar. Uiteindelijk moet er een interprovinciaal rampenplan voor de Schelde-Rijnverbinding uit de bus komen. Dit wordt een raamplan, waarin iedere gemeente haar eigen mogelijkheden in past. Het ligt verspreid over vier lokaties twee binnen de onlangs gesloten oude stortplaats, één op de grens van oude en nieuwe belt en één juist over die grens, op grondgebied van het tegen woordige stortterrein. De 1700 m3 afval die nu retour gaat naar het fabrieksterrein bevindt ach op de eerste twee plaatsen, dus volle dig binnen de vroegere stortplaats. Op de lokatie tussen oude en nieuw; belt zal een onderzoek worden inge steld naar het voorkomen van gifrestrc en -sporen in de bodem, terwijl he: verdachte stuk grond op de huidig; stortplaats zal worden bemonsterd on der auspiciën van het Rijksinstituut vóór de Volksgezondheid in Drieber gen (RIV). De NSM stelt zich op he: standpunt dat niet alle afval besmet is met arsenicum- en loodresten, een vi sie die niet door de voltallige comma- sie wordt gedeeld. Overigens heeft het bedrijf inmiddels besloten om de 90.000 ma afval die neg op haar terrein ligt niet af te voeren, maar permanent op te slaan. Des 'berg* kost het Sluiskilse bedrijf dar mee een aanzienlijke hoeveelheid grond. COLIJN3FLAAT - Bij een brandje in een zomerwoning aan de Kruisstru' te Colijnsplaat is maandagavond lichte schade aangericht. De brand ontstond doordat een geiser defect was geraakt zo is uit een onder zoek gebleken. De brandweer van Co lijnsplaat had het vuur snel onder con trole. Dinsdagmiddag ontstond voor de tweede keer in korte tijd brand in de bosaanplant aan de Molenweg te Co lijnsplaat. Vermoedelijk hebben kinderen he' vuur aangestoken. De brandweer van Colijnsplaat had het het snel om zich grijpende vuur spoedig onder controle De schade wordt voorlopig geraamd op 2.000 gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2