Hoek is hard toe aan een nieuw buurthuis Sasse jeugdgroep werkt aan een toneelvorm voor gehandicapten extia 'DE HOEKSE RAKKERS': TE KLEIN EN GATEN IN DE MUUR. WALTER DE BUCK HOEK - In het buurthuis 'De Hoekse Rakkers' in Hoek is men op het ogenblik ontevreden. Een ontevredenheid die voortkomt uit het feit dat hoewel de accommodatie waarover men beschikt 5 hoognodig aan vervanging toe is. het er voorlopig niet naar uit- ziet dat er snel wordt begonnen aan de bouw van een buurthuis. t Buurthuisleider Stan de Neve: „Het buurthuis verkeert momen- 5 teel in een zeer slechte staat en voldoet dan ook al een tijd niet g Z meer aan de behoefte van de bevolking. Als de bouw van het nieuwe buurthuis dan ook nog lang op zich laat wachten zal er 2 niet veel anders opzitten dan samen met de bevolking van Hoek een actie op touw te zetten." ==.-§ EERSTE PROEF-OPTREDEN VOOR KLEUTERS ZEEUWSCH-VLAANDEREN IV UIT ZEEUWSCH- VLAANDEREN 9 ELECTRA Film 't Kiel sEl« Sartreen de Hongaar Laszlo Cyutkó hun visie op hebben ge co s film is gebaseerd op het stuk van de Hongaar EIcctra I drukking onder de tirannie van Aegixtux de moordenaai Agarnenmin. die naar Aegithus' mening e«-n slecht vorst is g dat hij het volk aan vrijheid blots telde Electra. geweten er van de natie, zint op wraak ma3r is zelf machteloos Ze war broer Orestes, die het volk zaal moeten bevrijden Wanneer 1 verandert alles. Donderdag Zuldlandpodlumtheater Temt dag- Chez Renee. Oost burg Zaterdag: De nDullaert. hulst I lincten beginnen om 20 uur. 9 MIEL COOLS De Vlaamse troubadour Miel Cools is woen Lindenhoeve te Sluis. De avond begint om 20 ziek en teksten van Ed Leeflang De Vlaamse troubadour Miel Cools met zoete liedjes in Sluis. 9 JUFFROUW MARGREET Josephine van Gasteren viert haar veertigjarig toneeljubileum met Juf frouw Margreet, een opmerkelijk stuk geschreven door de 27-jarige Bra ziliaan Roberto Athayde. Juffrouw Margreet is schooljuffrouw, beterge zegd: lerares. Ze is revolutionair zonder het te beseffen en verder een wezen vol grillen en filosofische kantjes. Opgewekt aan de buitenkant, triest van binnen. Haar leerlingen zijn Cees Heyne (op hel toneel) en het publiek (inde zaal). De regie heeft Fons Rademakers. Juffrouw Margreet is vrijdagavond 23 april te zien in het Zuidlandtheater in Temeuzen. Aanvang: 20 uur. Over de rol die de gemeente Temeu zen indeheleaffaffairespeelt is de buur- thuisleidcr allerminst te spreken. „Het is simpel gezegd gewoon een miskenning van de wensen en behoef ten van de bevolking dat nu anno 1976 dit gebouw nog steeds overeind staat" De accommodatie is ongeveer 8 jaar geleden aangekocht door de stichting 'Clubhuis De Hoekse Rakkers' Daar- voorhadhetgebouwtjedienstgedaanals werkkeetbij de Deltawerken. Jo Dees, medewerkster: „We beschouwden het toen als een tijdelijke oplossing. In de afgelopen jaren heeft Hoek zich echter, vooral door de komst van Dow Chemi cal, enorm uitgebreid. Dit had tot ge volg dat het aantal mensen dat van het buurthuis gebruik wilde maken ieder jaar groter werd. De kinderclubs bij voorbeeld hebben nu gemiddeld 80 deelnemers per week." Er komt echter ook een flink aantal volwassenen, vooral als deelnemer van één van de vele cursussen. Stan de Ne ve: „We zijn er echter van overtuigd dat er veel meer voor volwassenen kan gebeuren. Het grote probleem daarbij is voor ons het gebrek aan geschikte ruimtes in de huidige accommodatie. Het gebouw schrikt eerder af dan dat het de mensen aantrekt. Het is voor ons dan ook erg frustrerend te beseffen dat er bij vele volwassenen behoefte bestaat om bezig te zijn in het buurtr centrum zonder dat we de mogelijk heid hebben erop in te gaan." Gebreken De peuterspeelzaal en de judogroep hebben vanwege de slechte accommo datie hun intrek moeten nemen in respectievelijk een particulier huis en een gymzaal. Veel mensen denken dan ook ten onrechte dal die twee activi teiten niets met het buurthuis hebben uit te staan. Niet alleeen de grootte, maar ook de indeling van de ruimtes voldoet niet Jo Dees: „Het handenarbeidlokaal is veelte klein. Als je daar met meer dan tien kinderen inzit wordt het gewoon gevaarlijk. De grote zaal. eingelijk be stemd voor en ingericht als soosrulm- te, wordt bij gebrek aan beter gebruikt voor alle grotere activiteiten. Dat le vert dan ook de nodige moeilijkheden op." Het zijn echter niet alleen de ruimtes die problemen veroorzaken. Door het intensief gebruik in de afgelopen 8 jaar vertoont het gebouw steeds meer ge breken. De buurthuisleider: ..Het dak lekten in de plafonds zijn grote vocht- kringen te zien. De funderingsbalken beginnen langzaam weg te rotten Aan de voorkant van het gebouw vallen spontaan grote stukken cement uit de muur. Het is praktisch onmogelijk de ruimte schoon te houden. Wil het ge bouw er enigszins fatsoenlijk uitzien van binnen dan zal dat een hoop geld aan werkster-uren gaan kosten." De eind 1974 gevormde bouwcommis sie kreeg tot taak wensen omtrent het nieuwe gebouw te bundelen. Zowel om financiële als sociale redenen werd het plan geopperd om samen met anderen te komen tot één groot gemeenschaps centrum voor Hoek. niet vrijuit Directeur H. D. van den Berg van de 'Centrale Stichting": „Vooral erm was hier erg voor te vinden. Het zou eeen kostenbesparing betekenen voor zo wel rijk als gemeente. Daarenboven zou alles veel sneller in zijn werk zijn gegaan. Er zijn voorbeelden van (Kaatsheuvel) dat zoiets prima werkt. Een drietal stichtingen werd aange schreven. te weten de Stichting Open Bejaardenwerk. de Bibliotheek en de Muziekschool." ..Ze toonden echter geen van alle be langstelling om samen met het buur thuis in één gemeenschapscentrum te zitten, zij het om verschillende redenen. De Muziekschool deelde mee. njet om ruimte verlegen te zitten. Het Open Bejaardenwerk bleef liever ge bruik maken van de Gehoorzaal en ook de Bbiliotheek liet weten, het plan niet te zien zitten Volgens Van den Berg gaat de ge meente Temeuzen bij deze kwestie niet helemaal vrijuit. „De gemeente heeft aan de stimulering van dit pro ject te weinig gedaan." Nieuw Plan Ook buurthuisleider Stan de Neve is met tevreden. „De mogelijkheid om nu eens iets groots op te zetten, aangepast aan de huidige wensen en behoeften van de bevolking van Hoek, heeft men zomaar voorbij laten gaan." Door dit al les is de bouw flink vertraagd. In nauwe samenwerking met de stichting 'Ruimte voor de jeugd' zal nu eeen nieuw plan worden opgesteld. Het ligt in de bedoeling om het eind dit jaar aan erm voor te leggen. Of er dan geld beschikbaar is, blijft een twijfelachtige zaak. De heer Van den Berg: „Rijk en provincie zijn op het ogenblik erg voorzichtig. Er is geen geld. De opti mistische geluiden, gebaseerd op het afkeuren van het gebouw door het rijk, zijn de bodem ingeslagen." De Hoekse rakkertjes laten het er ech ter niet bij zitten. Op de clubs worden al affiches-gemaakt met het opschrift: „Wij eisen een nieuw clubhuis." Ook de medewerkers beraden zich over acties indien de problemen nog lang gaan du ren. Buurthuisleider Stan de Neve wïjsi op de galen in de muur SAS VAN GENT - Het idee, om een groep op te richten die zich specifiek toelegt op het brengen van toneel voor geestelijk of lichamelijk gehandicap ten, begint steeds meer vorm te krij gen. Stond de geestelijk moeder van dit idee, de 18-jarige Emmy Feijen in Sas van Gent, een kwartaal geleden nog vrijwel alleeen in haar streven, nu heeft zij tien jongelui, allemaal af komstig uit haar woonplaats, om zich heen verzameld. Elke donderdagavond komt de werk groep 'Toneel voor gehandicapten' in het cultureel centrum 'De Speye' bij een. De leden bespreken dan hun nieuwste plannen en werken door re petitie aan de regie van de toneelvorm, zoals die wenselijk wordt geacht voor de presentatie aan de gehandicapten Momenteel nemen zij het expressief uitbeelden van zelfbedachte, alle daagse onderwerpen als belangrijkste uitgangspunt voor de uiteindelijke vormgeving aan hun toneeloptreden- Volgens plan wil de werkgroep nog voor de grote vakantie haar eerste sa mengestelde toneelvoorstelling in eer ste instantie voor kleuters uitproberen. „De kleutertjes beschouwen we dan als een soort maatstaf of ons toneelpro grammaatje ook bij geestelijk gehan dicapten zal kunnen aanslaan. Voor die eerste voorstelling willen we in elk geval iemand van 'De Sterre' in Clinge uitnodigen. Van die persoon verwach ten we dan dat-ie na afloop ons vertelt en uitlegt aan welke punten we even tueel wat zouden moeten veranderen of bijschaven", legt Emmy Feijen uit Ze vertelt dat de ruime meerderheid van de werkgroep van mening is dat 'je beslagen ten ijs moet komen' alvorens 'je je aan de gehandicapten presen teert' Een week geleden heeft de werkgroep een bezoekje gebracht aan de katho lieke kleuterschool 'Marie-Jos' en de openbare kleuterschool 'Janneke en Anneke' Het voorstel om de toneel voorstelling eerst voor kleuters uit te proberen werd welwillend aanvaard. „We laten de kleutertjes zelf het. decor maken En ze mogen zelf de spulletjes uitzoeken die we gaan gebruiken", al dus Emmy Feijen. Subsidie Vorige weck maandag hebben enkele leden van de werkgroep 'Toneel voor gehandicapten' ook een onderhoud gehad met de gemeente Sas van Gent. .Met wethouder W. H. M. Colsen en cultureel ambtenaar R. Kattouw werd gesproken over mogelijke subsidie ring van de activiteiten. Van de ge meente kreeg de werkgroep de bood schap dat het 'toneel voor gehandi capten' als een stuk sociaal-cultureel werk en dat de groep., daarom het best in het kader van het Sociaal Kul- tureel Werk Sas van Gent (SKW) ge zien kan worden. „Dit jaar zit er voor ons geen geld meer in de pot. Alles is al bestemd en uitbe steed. Met leden van de SKW gaan we binnenkort om de tafel zitten om te bepraten of er voor ons in het eerstko mende subsidie jaar ook wat geld uit te trekken is", zegt Emmy Feijen. Om voorlopig vooruit te kunnen heb ben de werkgroepleden een eigen kas opengesteld. Tijdens elke bijeenkomst wordt er een gulden per persoon inge legd. Het bedrag is nu nog te gering om er iets mee te kunnen doen of ermee te kunnen aanschaffen. Daarom doet de werkgroep een oproep aan mensen, die materialen, zoals opnamebandjes, stof- len, restanten van behang en vert. kunnen missen. „Deze materialen kunnen bij De Roselaar in Sas van Gent worden afgegeven aldus de werkgroep, groep Ledentelling Zoals gezegd telt de werkgroep thans al tien leden. Het zijn Inge Dusar- duijn, Vivian van Aerde. Cobv Rie- mens. Ronnv Klase. Bert Gelderland. Trees Janssens, Emmy Pieterse. Sandra Torbijn en Jacqueline Nan- ninga. „De jongens laten het nog wat afweten", merkt Vivian van Aerde op. Overigens zijn de werkgroepleden blij dat het 'toneel voor gehandicapten' een concrete vorm begint te krijgen. Inge Dusarduijn die samen met Emmy Feijen vanaf het eerste moment aan de werkgroep heeft deelgenomen, zegt: ..Je kunt nu goed merken dat er voor uitgang wordt geboekt. Vooral nu er steeds meer jongelui bijkomen. De re petities beginnen een goed peil te krij gen. In het begin was je voor je gevoel nog een beetje aan het zoeken naar de juiste richting. Nu we die eenmaal hebben gevonden, vind ik dal we resul taten krijgen Eén van de twee jongens is Bert Gel derland. „Ik ben bij deze groep gekomen omdat het wat anders is dan sport. Je bent veel meer geestelijk dan lichame lijk bij deze zaak betrokken. Ik vind het een goed idee om voor gehandicap ten en later misschien ook voor be jaarden. wat recreatie te brengen." Vi vian van Aerde denkt er net zo over. „Ik wil graag recreatief bezig zijn. Een naaikransje trok me niet zo. Het idee om voor je zwakkere medemens iets te PROFWIELERRONDE SAS V AN GENT SAS VAN GENT - Het bestuur van het Sasse wielercomité heeft in een le denbijeenkomst in zaal Reseda te Sas van Gent bekend gemaakt dat de profwielerronde te Sas van Gent doorgang zal vinden op zondag 25 juli. Het probleem is de afzetting van het 1750 meter grote parcours. Naast de vaste medewerkers van het wielerco mité heeft het bestuur de behoefte aan nog 50 extra medewerkers vooral om de kassa's te bemannen tijdens de koers. Hiervoor had het bestuur een i uniekplan bedachtmen heeft 5 sport-rt- verenigingen. te Sas van Gent aange schreven. Dat zijn: De Bruinvis. Thor. Com. Boys Het Witte Paard en de tour- en trimelub. Het bestuur heeft nu het plan om van ieder van de 5 verenigin gen 10 leden van boven de 18 jaar te vragen een steentje bij te dragen. Men hedft in dat geval een fikse vergoeding voor de betrokkken verenigingen in het vooruitzicht gesteld. Van ieder verkocht kaartje krijgen ze 75 cent. De leden van het comité waren zeer enthousiast over dit initiatief. Wanneer dit experiment slaagt krijgen volgend jaar vijf andere verenigingen de kans om wat kasgeld bijeen te krijgen. kunnen doen sprak me daarbij gewel dig aan. Coby Riemens is vriendin van Vivian en heeft zich door haar en thousiasme laten meeslepen. „Viev vertelde heel enthousiast over de werkgroep. Dat is voor mij aanleiding geweest om er ook bij te gaan. Ik heb er geen spijt van." Toernooi SBC SLUISKIL - De biljartvereniging SBC uit Sluiskil houdt tot en met zaterdag een biljarttoernooi voor achttien top- biljarters uit Zeeuws-Vlaanderen. De spelers die hieraan deelnemen zijn geïnviteerd door SBC. De spelsoort is bandstoten, zodat ook spelers van mindere klasse een rede lijke kans hebben om een goede klas sering te halen. Om het nog aantrekke- liuker te maken hebben de organisato ren voor de mindere spelers een handi cap aangebracht. De hoofdklassers die meedoen spelen naar 100 caramboles. De overige spelers naar 65. Op dinsdagavond wordt er geloot voor de poule-indeling. De achttien spelers worden ingedeeld in zes poules van drie spelers. In die poules wordt een halve competitie gespeeld. De num mers 1 van iedere poule gaan over naar de finale De eerste twee poule's wor den gespeeld na de loting. De opbrengst van dit toernooi komt ten goede aan het district Zeeuws Vlaanderen van de K.N.B.B. De deel nemers zijn: Rob eert Claeyssens (Sas van Genu. Frits Bakker 'Temeuzen». Peter Snelders 'Sas van Gent). Louis Dallinga (Sluiskili Ton Koomen (Axel). Frans Waes 'Walsoorden». Jo Leeraeet (Hulst). Tonnie van Eenennaam 'Ter- neuzen» en Theo Veriinöe iZaamslag) en Theo Tas allen 100 caramboles. Jan Corvelevn 'Sluiskil). C. van Drongelen 'Axel). Frans Mahu 'ZGroenendijkj. Guillaume Pladdet 'Sluiskil». Pierre Rammeloo 'Sluiskili, Bennie Ramme- loo Philippine i, J. van de Velde 'Zaamslag; en Frans Raes i Sluiskil) al len 65.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 23