Gesprek ex-gijzelaars met Van Agt 'teleurstelling' Franjieh zou bereid zijn tot aftreden Wijziging produktie en distributie van leermiddelen is noodzakelijk Verzoeningsaanbod van Praag aan dis PZCA TELEVIZIERRING NIET UITGEREIKT PARTIJEN GEEN STAP DICHTER BIJ ELKAAR Spionnage Duitsland BINNEN VIJF DA GEN HUSAK: EERST STEUN SOWJET-LIJN GEKAAPT VLIEGTUIG IN KARATSJI DINSDAG 13 APRIL 1976 binnen-buiten land VOLKOMEN ZINLOOS DEN HAAG - Het lang verwachte gesprek dat de minister van justitie, mr. A. van Agt, maandagmiddag met 23 ex-gijzelaars uit de gekaapte trein van Beilen heeft gevoerd, is voor beide partijen hoogst teleur stellend verlopen. De minister con cludeerde dit aan het einde van het gesprek, dat van half drie tot vijf uur heeft geduurd en dat de partijen geen stap dichter tot elkaar heeft gebracht. „Dit is de enige conclusie van minis ter Van Agt. waarmee wij het eens zijn", zo verklaarden de ex-gijzelaars G. Vaders, W. Timmer, H. Prins en R. de Groot op een persconferentie in Den Haag, waar zij zich duidelijk ge desillusioneerd toonden. „Die bij eenkomst was volkomen zinloos. Het was het bekende welles-nietes- spelletje. Opnieuw zijn we met een kluitje in het riet gestuurd, al hebben we wel enkele kluitjes kunnen terug gooien". Volgens Vaders is het een ernstig misverstand te menen dat de ex-gijzelaars van Beilen. die zich in het voorste treinstel bevonden, persé gelijk willen hebben. „Dat is beslist niet juist. Waar het ons om gaat. is dat lering uit de gijzeling-Beilen wordt getrokken en dat onjuiste ge gevens. die voorkomen in het verslag aan de tweede kamer, worden gecor rigeerd, opdat bij een onverhoopte nieuwe gijzeling een beter beleid wordt gevoerd". Volgens de woord voerders op de persconferentie is in Beilen sprake geweest van 'wanbe leid' en is minstens één slachtoffer te wijten aan wat volgens de ex- gijzelaars erg zwak genoemd wordt 'communicatiestoornissen'. Twee 'succesjes' hebben de ex- gijzelaars wel geboekt. De minister heeft zijn excuses aangeboden voor vroegere uitlatingen, als zouden de ex-gijzelaars, die kritiek leverden op het beleid van de overheid, psychi sche beschadigingen hebben opge lopen en daarom niet al te serieus ge nomen moeten worden. Verder mochten zij het gesprek laten notule ren. Aanvankelijk maakte de minis ter daar ernstig bezwaar tegen, maar toen de gesprekspartners dreigden op te stappen, mocht de notulist blij- Beleidscensuur Bij wijze van voorzorg voor even tuele andere gijzelingsdrama's had den de ex-gijzelaars van Beilen wil len wijzen op het slecht functione rende beleidscentrum in die plaats. In tegenstelling tot Amsterdam was hier geen goed apparaat aanwezig. „Er werd geïmproviseerd, er was sprake van competentiekwesties en de rechtstreekse telefoonlijn met de trein werd bemand door ondeskun- digen. Die lijn had door gedragsdes kundigen bezet moeten zijn". Verder hadden zij willen wijzen op het feit dat de overheid in Beilen in hun ogen 'vals spel' heeft gespeeld door berichten door te geven, waarin toezeggingen werden gedaan of min stens gesuggereerd werd dat be paalde eisen zouden worden ingewil ligd. hetgeen toch niet gebeurde Niet bekend De ex-gijzelaars blijven erbij dal bepaalde zaken, waar de overheid zegt niet van te hebben geweten, wel degelijk bekend hadden kunnen zijn. Zo bijvoorbeeld het feit dat de meeste gijzelaars zouden zijn vrijge laten, indien de kapers met een bus en zes gijzelaars, die zich vrijwillig voor deze tocht hadden gemeld, naar Schiphol hadden kunnen vertrek ken. Verder het feit dat de treinka ping vrij snel zou zijn afgelopen ge weest, indien de achtergronden van dit drama duidelijk waren gepubli ceerd. Boos waren de ex-gijzelaars ook op minister Van Agt omdat hij niet is ingegaan op hun voorstel, nog on langs gedaan in een brief van 9 april, om slechts te spreken met de passa giers uit het voorste treinstel, die van de gehele gang van zaken op de hoogte zijn. als ook om de puriten van gesprek te beperken tot vijf essen- DEN HAAG - Maandagmiddag ont ving minister Van Agt van justitie een aantal ex-gegijzelden van de treinkaping in Beilen. Op de foto de hoofdredacteur van het nieuwsblad van het Noorden de heer Vaders begroet minister Van Agt. tièle zaken „Van Agt handhaafde zijn punten, waartoe irrelevante kwesties behoorden als de kijk van de samenleving op de Zuidmoluk- kers of de verhouding kapers- gijze laars en de pers tijdens en na de gijze ling. Wat voor ons als het meest be langrijke gold: het verslag aan de tweede kamer, waarin ontstellend veel fouten staan, dat lacunes ver toont en veel te snel geschreven is. handhaafde de minister aan het eind van de agenda". KARLSRUHE lUPI/AFPl - In Wcm- Duitsland, waar men nog nauwelijks is bekomen van de affaire Günther Guillaume. ontrolt zich momenteel een nieuwe, andermaal met Oost- Duitsland verband houdende spionn- gezaak. Het betreft de 4l-jarige natuurkundige Heinz Dieter Pichotka. die al eerder werd gearresteerd op verdenking dat hij Oost-Berlijn vitale informatie over de Westduitse verdediging heeft toe gespeeld. De naam 'Pichotka' is echter een schuilnaam gebleken waarachter de Oostduitse agent Karl-Heinz Stoeber schuilgaat. Stoeber is er in 1967 in ge slaagd om met vervalste identiteitspa pieren via Finland naar de Bondsre publiek te komen. Stoeber-Pichotka trad toe tot de christen-democratische partij, de CDU. Hij werd lid van de de fensiecommissie van deze partij en had ook zitting in een aantal andere com missies. die min of meer officieel zijn gelieerd met het ministerie van defen sie en/of met de NAVO. Zo was de agent lid van de werkcommissie voor de nationale defensie, het genootschap voor militaire wetenschap en het Duitse genootschap voor militaire technologie. Siegfried Buback. officier van justitie in Karlsruhe en belast met het onder zoek in deze zaak. gaf maandag toe dat het hier gaat om een affaire van 'enige importantie'. PSYCHIATRISCH ONDERZOEK PATRICIA HEARST SAN FRANCISCO (API - De rechter in het proces tegen Patricia Hearst, die schuldig is bevonden aan een gewa pende bankoverval, heeft maandag opdracht gegeven de dochter van krantenmagnaat Hearst maximaal 90 dagen een psychiatrisch onderzoek te laten ondergaan. Pas daarna zal rechter Carter een defi nitief vonnis vellen Het verzoek tot het onderzoek was gedaan door de ad vocaat van Patricia Hearst. BEIROET (RTR, UPI, AFPl - President Suleiman Franjieh. op wiens hardnek kige weigering af te treden de politieke en militaire crisis in Libanon zich dr afgelopen weken had toegespitst, lijkt thans bereid heen te gaan. In zijn bolwerk ten noorden van Beiroet had de christelijke president maandag een onderhoud met de voornaamste leiders van het rechtse kamp minister var binnenlandse /.aken Camille Chamoun, de falangistenchef Pierre Oemayel en dc militante geestelijke leidsman van de maroniüsch-christelljke kloosterordr Sherbal Kassls. Na afloop van het gesprek deelde Kas- sis mee dat Franjieh thans bereid is zijn handtekening te zetten onder het grondwetsamendement over zijn her verkiezing. Franjieh zou dit document binnen vijf dagen tekenen, waarna het parlement direct een opvolger kan kiezen. Wie die opvolger wordt is nog met geen mogelijkheid te voorspellen. In Damascus bevestigde president Ha- fez Assad dat zijn Libanese ambtge noot thans van zin is eindelijk te wij ken voor de druk die allerwegen op hem wordt uitgeoefend. Assad hield echter een slag om de arm waar hel de termijn van Franjieh's ambtsafstand betrof. Bestand kerstend Onder druk van Syrië heeft het zon dag verlengde, maar meteen daarop door ongekend felle gevechten ge schonden, 27e bestand zich van maandag weer hersteld. Bij de gevechten van zondag, waarbij raket ten. mortieren en zware artillerie werden gebruikt, zijn zeker 35 doden en 55 gewonden gevallen. Sinds het huidige bestand, bedoeld als adempauze hangende Franjieh's op volging. op 2 april van kracht werd lag het dagelijkse dodental rond de 50 en burgerkrijg i 16 400 do- ■wonden tc ADVERTENTIE Kleur opKeukenhcf Fleurig nieuws. De Keukenhof in Usse verwacht u weer. Moet u meemaken: buiten 28 ha. tuin, binnen 5.000 m2 volop kleuren geur Vergeet u nooit meer Kom met volle teugen genieten van dat prachtige kleurenspel. Heel gauw al. Kiekdieldeurenmet Kodakfilm Aantal stemmen in hetzelfde handschrift ondertekend HILVERSUM - „Het lijkt wel de Lockheed-affaire", zo reageert Fred Oster, de presentator van de 'Wiekent Kwis', op het bericht dat de Gou den Televizierring zijn neus voorbijgaat, hoewel het blad Televizier hem naar zijn zeggen tot tweemaal toe duidelijk als kanshebber heeft getipt. Rein van Rooij, hoofdredacteur van AVRO's-programmablad Televizier, deelde maandag mee dat een flink aantal stemmen voor de 'Wiekent Kwis' met dezelfde hand was ondertekend. „Het vermoeden rees, dat medewer kers aan dit programma al te enthousiast aan het stemmen verzamelen hadden gedacht", aldus Rein van Rooij, die zei in deze de heer Oster persoonlijk niets te verwijten. Daarom is besloten de ring, die elk jaar wordt toegekend op grond van een enquête onder de lezers van Televizier, dit jaar niet toe te kennen. i&DVERTENTIE) De brandweerkorpsen in ons land zijn vorig jaar bij rond 22.000 branden opgetreden. Dat is vrijwel evenveel als in 1974. Vijf jaar eerder was dit aantal 20 300 en tien jaar terug 14.300. Dit is vast komen te staan uit tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (cbs). In 1975 zijn bij branden 62 dode lijke slachtoffers en 614 gewonden - tegen resp. 65 en 663 in 1974 - te be treuren geweest. Lubbers: „Ondanks opleving grote structurele werkloosheid" NIJMEGEN (ANP) - „De conjuncturele opleving die onze economie in de laat ste zes maanden ondervindt is gevaar lijk". Dit zei minister Lubbers maan dagmiddag tijdens een spreekbeurt voor de Gelderse kamer van koop handel en industrie in Arnhem. „Het gevaar van de conjuncturele opleving schuilt hierin", aldus de minister, „dat deze de structurele problemen van de werkloosheid versluiert". „Hoewel wij kunnen vaststellen dat de werkloosheid niet meer stijgt zullen we de komende jaren met een grote struc turele werkloosheid te kampen heb ben. Tijdens de huidige conjunctuu ropleving zien we alleen maar dat de voorraden van de bedrijven worden aangevuld en dat er op het gebied van de efficiënte investeringen worden ge daan. Er vinden echter geen produktie-uitbreidingen plaats. Het beleid van de regering is er dan ook op gericht", zo zei de minister van econo mische zaken, „om middels een rem op de collectieve uitgaven de concurren tiepositie van de Nederlandse bedrij ven te verbeteren. „Dit betekent, zo maakte de minister duidelijk, dat we in Nederland ondanks de opleving van de conjunctuur er met zijn allen op achte ruit moeten gaan wat betreft de ar- beidsvoorwaardenverbetering. Hij sloot de laagstbetaalden uit van deze achteruitgang De Italiaanse liberale partij, die haar electoraat in de loop van de jaren heeft zien dalen tot 2.5 procent in juni 1975. heeft op haar congres in Napels besloten tot 'een voorzichtige opening naar links' DUBCEK- AANHANGERS WEER IN DE PARTIJ? PRAAG (AP/DPA/RTR) - De fervente aanhangers van Alexander Dubcek en zijn 'Praagse lente' hebben maan dag een kans gekregen weer lid te worden van Tsjechos- lowaakse communistische partij als zij hun toegewijde steun betuigen aan het door de Sowjet-Unie onder steunde bewind van partijleider Gustav Husak. Husak deed dit verrassende aanbod tijdens de opening van het 15 e congres van de Tsjechoslowaakse communis tische partij. De voorwaarden, die hij hieraan verbond, maken de rehabilitatie van Dubcek. de afgezette liberale communistische leider, en diens hoogste regeringsfunc tionarissen. echter bijna onmogelijk. Na de Sowjet- invasie in Tsjechoslowakije in 1968 werd de partij 'gezui verd' van ongeveer 500.000 leden. Husak merkte op dat veel van deze personen sindsdien hebben ingezien een foute weg te hebben bewandeld en datzij nu „hun bijdrage leveren aan de ontwikkeling van ons land" „Op grond van deze ervaring is het centraal comité van mening dat diegenen, die geen actieve vertegenwoordi gers waren van rechts opportunisme, diegenen die hard werken en bewijzen het socialisme en onze vriendschap met de Sowjet-Unie te ondersteunen, weer kunnen wor den toegelaten tot de commumistische partij". Politieke en culturele dissidenten in Tsjechoslowakije volgen het partijcongres nauwlettend om te bezien of zich aanwijzigingen voordoen dat de repressie in de na bije toekomst zal toenemen. Ze maken zich ernstig zor gen over een recente golf van arrestaties van noncon formisten, wier grootste misdaad het schijnt te zijn dat ze niet passen in het heeld van de Tsjechoslowaakse cul tuur zoals dat door de huidige regering wordt gezien. Een duidelijk antwoord behoeven ze van de huidige lei ders waarschijnlijk niet te verwachten, al wijst de toe spraak van Husak op een opvoering van de strijd tegen wat normaliter het 'rechtse revisionisme' werd genoemd maar wat de laatste tijd tot 'open verraad' is geworden. Niemand gelooft dat het tot een openlijke discussie komt over de vraag wat gedaan moet worden met prominente partijleden, die in het 'normaliseringsproces' uit de partij zijn gestoten omdat zij vonden dat de 'Praagse lente' van Dubcek geen contra-revolutionaire samenzwering was. zoals de officiële doctrine van dit moment wil. Evenmin zal ter sprake worden gebracht wat gedaan moet worden met prominente schrijvers, filosofen en andere kunste naars en intellectuelen die nog steeds een groot prestige genieten in binnen- en buitenland, maar wie het recht wordt ontzegd een normaal leven te leiden wegens hun houding in 1968. Hun klachten over hun lot in brieven en via andere protestuitingen dragen bij tot het scheppen van een grimmig beeld van Tsjechoslowakije. Een officiële bespreking van deze problemen ligt niet voor de hand. omdat ze officieel niet bestaan. MINISTER VAN KEMENADE dinsdag en woensdag bij albert heijn UITGEVERS BLIJVEN TAAK HOUDEN UTRECHT (ANP) - Minister Van Kemenade van onderwijs en wetenschappen vindt nood zakelijk dat de huidige wijze van produktie en distributie van leer- en hulpmiddelen wordt gewijzigd. 'De minister zei dit maandag tijdens de door hem verrichtte opening van de tiende natio nale onderwijstentoonstelling (NOT) in Utrecht. De bewindsman pleitte voor overleg tussen verzorgingsinstanties en edu catieve uitgeverijen. Met nadruk stelde de minister, dat hij de groep uitgevers bij dit overleg als een gelij kwaardige partner beschouwt. De vrees, dat hij op liquidatie van de uit gevers uit is, noemde hij ongegrond. Over het auteursrecht, dat gesubsi dieerde instellingen krachtens de wet bezitten op hun 'werken van letter kunde. wetenschap of kunst', zei mi nister Van Kemenade, dat het niet de bedoeling is dat de instellingen dit recht aan zich voorbehouden. De stich ting voor de leerplanontwikkeling zal de door haar gemaakte modellen voor onderwijsleerplannen, schoolwerk plannen en onderwijsleerpakketten moeten aanbieden aan iedereen die er belangstelling voor heeft, dus ook aan de educatieve uitgeverijen. De minister ziet het als een belangrijke taak voor deze uitgevers, dat zij in hun presentatie zo dicht mogelijk komen bij datgene wat wetenschappelijk ver antwoorde research als essentieel heeft aangewezen. Hij bestreed, dat daar voor 'gigantische ontwikkelingskosten' nodig zullen zijn. Het streven naar in dividualisering en differentiëring bete kent volgens hem niet, dat er talloze leerboeken nodig zijn in een zeer be perkte oplage. Die individualisering zal veel meer moeten worden gezocht in een aanpas sing naar tempo en werkwijze. Wel meent de minister, dat een verder gaande specialisatie van de uitgevers nodig zal zijn willen ze in de toekomst gezamenlijk het gehele onderwijster rein kunnen bestrijken. Consument Hij noemde voorts een verbetering in de distributie van het materiaal nodig. De consument - zei hij - moet gerichte informatie krijgen over .de onder- wjskundige kwaliteit van de leermid delen. Meer mondigheid van de con sument kan worden bereikt door hem gegevens te verstrekken die hem beter in staat stellen, een bewuste keuze te maken. Die Informatie zou volgens de minister gegeven kunnen worden door een onafhankelijke groep van deskun digen die de leermiddelen zowel toetst aan onderwijskundig-didactische als aan economische normen. De minister handhaafde zijn eerder geuite kritiek op de aard van het marktmechanisme met betrekking tot de leer- en hulpmiddlen. Hij vestigde er de aandacht op. dat die kritiek ook heeft geleid tot het opzetten van een alternatieve onderwijstentoonstelling, "alter not lef. die maandag tegelijk met de not in het Utrechtse gebouw Rasa van start is gegaan. In verband zei hij dit dat het van belang is. dat onder wijsmensen actief denken over en geattendeerd blijven op de problemen van produktie en distributie van leer middelen. Aan de alternatieve tentoonstelling nemen groepen deel als de coöperatie 'de drukpers op school', het abc- innovatieproject. 'onderwijs en oude volksbuurten' en de freinetibeweging Nederland. Op de folders over 'alter not ief die bij de ingang van de NOT aan de bezoekers van deze tentoonstel ling worden uitgereikt, staat dat 'de leermiddelenindustrie van de school eerder een winstgevend zaakje pro beert te maken dan dat ze het belang van het onderwijs centraal stelt De NOT wordt van 12 tot en met 15 en 20 en 21 april gehouden in de Bernhard-, Irene- en Marijkehal van' de jaarbeurs. Op het buitenterrein staan acht exposanten uit de sector scholenbouw. Het totale aantal expo santen is ruim 300. icbuld v ind april i troepen sinds het uitbreken t zijn er in Libanon n den en meer dan 32 betreuren. De parti maandag over en wi de jongste bestandxs De linkse leider I waarschuwde dat h verlengde bestand o zou komen wanneer niet uit Libanon terugtrekt Vorige week zei Joemblatt dat Syrië zeker met 6000 man in Libanon was geïnfil treerd. De rechts-chrtstelljke radio, spreekbuis van Franjieh en geestverwanten, zei echter dat Joemblatts linkse militie! met schieten waren begonnen, in een poging de 'Synsche. Franse en Ameri kaanse bemiddelingspogingen te blok keren'. i^p Syrische rol De belangrijkste bemiddelaar lx en blijft echter Syrië. Via de oorspronke lijk in Syrië gelegerde Palestijnse Saikabewcging probeert Damascus de strijdende partijen en kennelijk met succes, een 'pax Syriana' op te leggen. Zo trokken de Saika's maandag in het oosten het door links gecontroleerde dorp Saadnavel binnen, van waaruit Joemblatts aanhangers het aangren zende christelijke dorp Zahle in de tang hadden genomen. De Saika's her openden de toegangswegen naar Zahle en ook de weg van Zahle naar de grenspost Masnaa, waar 40 Syri sche tanks gevechtsposities hebben ingenomen. Kamal Joemblatt heeft zich Inmiddels; tot de Arabische Liga gewend met een verzoek in Libanon in te grijpen. Hij wil dat de Arabische Liga een einde maakt aan de 'illegale inval van de Sy rische troepen in Libanon'. President Hafez Assad van Syrië heeft de linkse groperingen in Libanon en bepaalde groepen Palestijnen ln dit land er voor gewaarschuwd zich nog langer te verzetten tegen 'ons streven om tot vrede te komen'. BANKOVERVAL IN NAARDEN NAARDEN - Een met eên carnavals- masker uitgedoste man heeft maan dagmiddag tegen drie uur onder be dreiging met een pistool de beheerder en diens assistente van het bijkantoor van de Bondsspaarbank in Naarden 20.000 gulden weten af te persen. De man van wie nauwelijks een signa lement kon worden verkregen, ging ei vandoor in een auto. die naar latei bleek, in Amsterdam was gestolen Van Kemenade KARATSJI (RTR. UPI) - De DC-8 van de Filippijnse luchtvaartmaatschap pij met drie Filippijnse kapers en hun twee gijzelaars aan boord, stond gis teravond nog steeds op het vliegveld van Karatsji. Het is niet bekend wan neer de kapers, die naar Libië willen, zullen vertrekken. Het vliegtuig landde in Karatsji na de melding van de piloot dat de brandstof vrijwel op was. De Pakistaanse rege ring die eerst geen vergunning tot lan ding in Karatsji wilde geven, ging na dits.o.s. overstag. Een functionaris van het Filippijnse consulaat in Karatsji deelde mee dat de kapers die zeggen te behoren tot een groep moslems in het zuiden van de Filippijnen die onafhan kelijkheid willen, de Pakistaanse rege ring hebben verzocht maandagnacht op het vliegveld van Karatsji te mogen blijven. Een woordvoerder van de Pa kistaanse luchtvaartmaatschappij zei dat het toestel tot dinsdagmorgen in Karatsji kan blijven. 'Dan zal de rege ring een beslissing nemen'. MAN BEKENT MOORD DEN BOSCH (ANP) - De 28-jarige J. L. uit Eindhoven heeft maandag bekend zondagavond de 23-jarige T. Post uit Den BoSch te hebben doodgeschoten. De heer Post, werkte als portier bij een café in de Bossche binnenstad. De portier weigerde verdachte de toe gang omdat het café overvol was. Daarop ontstond een worsteling waarbij J. L. een pistool trok en het slachtoffer in de hals schoot Directie: F. van de Velde. K. Scherphuis en W F. de Pagter Hoofdredacteur: G. A. de Kok Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS Vlissingan: Walstraat 56-60. tel.. 1011841 15144. Middelburg: Markt 51. tel. (01180)27651. Goes: Grote Markt 2, tel. 101100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457 Hulst: Steenstraat 6, tel. (011401 4058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan- Advertentie-afdeling: (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnamantsprijzan: per kwartaal 37,75; franco per post 42,-; per maand 12.75; losse nummers 0,50 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezon den mededelingen 2'fax tarief. Voor brieven bureau van dit blad f 2.50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3