Koplampenaffaire Goes opgelost; daders blijken jongens te zijn Terneuzense valsemunters eis drie en twee jaar Twintig Zeeuwse kleuterscholen worden met sluiting bedreigd PZC/p frenatal Ruit RTM-bus in Schuddebeurs wellicht door kogel vernield 'Boeren en tuinders moeten zichzelf niet onderschatten' sandalen almanak OMSTANDERS HOORDEN 'KNAL' CNV ziet wel wat in deelname commissie DINSDAG 13 APRIL 1976 provincie JEUGDIGE DADERS RICHTTEN GROTE RAVAGE AAN POLITIE HIELD MAANDAGAVOND KNAPENAAN GOES - De Goese koplam penaffaire is opgelost. Maan dagavond heeft de gemeen tepolitie van Goes drie jon gens in de leeftijd van elf tot dertien jaar aangehouden. Zij hebben bekend, dat zij de af gelopen weken uit vijftig tot zestig 'Lelijke eenden' de koplampen hebben gehaald. De koplampcndicfjes hebben de Goese gemeentepolitic de afgelopen weken de nodige hoofdbrekens be zorgd. Niemand op het politiebu reau had ook maar enig idee, waar voor de lampen gebruikt werden. En dat raadsel is eigenlijk nog niet op gelost. Do lampen lagen bij een van de jongens thuis in een doos. Wai n zij zo geïnteresseerd waren in die koplampen, was maandaga vond nog niet duidelijk. De knaapjes van wie er twee uit Ka- pelle afkomstig zijn en éen uit Goes, werden aangehouden naar aanlei ding van een inbraak, die zij het afge lopen weekeinde hadden gepleegd in de vakschool voor meisjes aan de Be rgweg in Goes. Daarbij hadden ze een onvoorstelbare ravage aangericht. Personeel van de school ontdekte de inbraak. In alle lokalen-waren kasten en bureauladen overhoop gehaald. De inhoud daarvan was op de grond gesmeten, De gangen waren bezaaid met administratieve paperassen. Op muren en stoelen was met viltstift gekalkt. In de praktijklokalen van het schoolgebouw hadden de jeugdige inbrekers de kranen opengedraaid Meel. boter en olie werden over de vloer en over fornuizen gestort. Een grote hoeveelheid flessen werd aan diggelen geslagen. In de voorraad- kelder werden de voorraden meel, suiker, rozijnen, mayonaise, koffie en ketch-up over de grond en tegen de muren gesmeerd. De hele dag is men bezig geweest om weer een beetje orde in de chaos te scheppen, De jon gens waren zaterdagavond via een ruit in de kelder de school binnen gekomen. Zondag keerden zij terug om hun vernielzucht opnieuw te kunnen botvieren. De jongens namen boven dien een bedrag van zo'n vierhon derd gulden mee. Zc hebben maan dagavond nog drie andere kleinere inbraken bekend, waarbij ze gereed schap ontvreemdden. Ook bij die in braken richtten de jongens behoor lijke schade aan. De jeugdige daders werden tot maandagavond laat ver hoord. Daarna konden zij door hun ouders worden afgehaald. In de berm lagen de glassplinters. OFFICIER:,, VALSMUNTERIJ STEEKT DE KOP OP" iADVERTENTIEI 'S-HERTOGENBOSCH - De officier van justitie bij de rrechtbank in Den Bosch, mr. J. Hullcman, heeft maan dag gevangenisstraffen geéist van 3 en 2 jaar tegen de Terneuzcnaars F. O. V. en J. A. de K., die in 1973 en 1974 een hoofdrol speelden in een groot scheepse vervalsing van Amerikaanse dollars. In samenwerking met J. J. ('de predikant') uit Gorkum en de drukker M. J. van de K. uit Waalre werd toen vals geld gemaakt tot een waarde van ongeveer drie miljoen dollar, in biljet ten van 1,50 en 100 dollar. Een belang rijk deel daarvan (voor 1.794.000 gul den) is inmiddels in beslag genomen, maar er worden nu nog altijd waarde loze dollars uit Waalre in omloop ge- bracht- Valsemunterij is een ernstig delict, dat de laatste tijd steeds vaker de kop opsteekt. Dit was een miljoenenzaak Ook in het kader van de algemene pre ventie kunnen we dus niet volstaan met straffen van enkele maanden", lichtte mr. Hulleman zijn eis toe. tegen zowel V. (drie jaar) als De K. (twee jaar). De uitspraak in deze zaak is over veertien dagen als ook J J van de K. en Sassenaar A A voor het hekje ver schijnen om zich te verantwoorden voor hun aandeel in de valsemunterij. Die affaire kwam aan het licht toen de gemeentepolitie van Terneuzen in au gustus 1973 een Amsterdammer min of meer bij toeval betrapte op het bezit van een flinke hoeveelheid valse dol lars. Via de Goese drukkerij Pieters, waar De K het papier bestelde waarop de valse biljetten moesten worden ge drukt, leidde het spoor al snei naar de twee Terneuzenaars en hun 'firman ten'. Gebleken is dat het tweetal dank zij J. in contact kwam met van De K. die in Waalre een drukkerij had en zich ('onder druk', volgens zijn eigen ver klaring) voor het karretje liet span- nen.In de zomer van 1973 kwam de machine goed op gang. Er werden vele tienduizenden biljetten gemaakt, die in een groot aantal plaatsen in Nedrer- land, Belgiè en Duitsland werden uit- gegeven. Het ging om 'bedriegelijke namaak van dollars', zoals getuige- deskundige, brigadier S. van de Am sterdamse recherche maandasg zei, al herkende insiders de biljetten vrij vlot als falsificaties ZEEUWSE Vakantie Daar gisteren de paasschool- vakantie begon en het aan- vangstijdstip onzer werkzaamheden rekbaar is, stapten wij pas te negen uur uit de veren. Wij gleden in de keuken onmiddellijk onderuit over het struif van vier gebroken eieren, daar de kinderen te half zeven al naar beneden waren gegaan met het voornemen vast wat paaseieren te gaan schilderen en aan die gedachte onbeheerst uiting hadden gegeven. Toen wij korte tijd later met verse etenswaar van de bakker huis waarts keerden, vonden wij de bui tendeur van binnenuit vergrendeld en de koters juichend achter het raam. Op onze krachtige sommatieên de deur direct te openen, reageerden ze éénstemmig: „Nee hoor", riepen ze feestelijk. „Jij kunt toch niet bij ons". Toen wij vervolgens een omwegje maakten om achterlangs door de schuur binnen te komen, holden ze door de tuin haastig in dezelfde rich ting en vergrendelden onder groot gejuich ook die deur, zodat wij het warme brood in het volgende kwar tiergeleidelijk aan voelden afkoelen. Nadat wij tenslotte toch waren bin nengelaten, weigerden ze hardnek kig over te gaan tot een grote schoonmaak van het kavia-hok, dat zij na langdurig zeuren uit school hadden mogen meenemen voor de vakantieperiode onder het nadruk kelijke beding, dat ze de beestjes ook zouden verzorgen. We bedoelen vandaag in dit hoekje eigenlijk alleen maar te zeggenals u weer even moet wennen aan de va kantie van de koters - u bent niet de enige. Op die zitting bleek dat de verklarin gen tegenover de rechtercommissaris, die het vooronderzoek leidde, sterk uiteen liepen. V. beweerde dat hij pas in een laat stadium de details van de valsemunterij kende en er zelfs toen nauwelijks daadwerkelijk bij was be trokken. De K. en J. zouden in zijn ho tel in Terneuzen geregeld hebben 'ge confereerd' zonder dat V. het onder werp van hun gesprekken kende. Daartegenover stelde De K. dat hij door V. onder druk was gezet om het benodigde papier te leveren en meende er niet meer onderuit te kunnen toen dat eenmaal was gebeurd en de ware bedoelingen hem wearen onthuld. Hij zou in februari 1973 diamanten van V als echt hebben gekwalificeerd en on der de toevoeging 'daar ben je nog niet van af van de hotelhouder een reke ning van 4.000 gulden hebben gekregen en betaald toen ze vals bleken te zijn. Toen V hem later om papier vroeg (Te gebruiken als isolatiemateriaal', luidde de smoes) voelde hij zich moreel ver plicht om zijn 'vriend' te helpen Een maal ver genoeg in de boot had V. hem gervraagd of hij goede contacten had in het buitenland en of hij overweg kon met dollars De K. deed nog een ver twijfelde poging alle verantwoordelijk heid af te schuiven door J. een verkla ring te laten ondertekenen dat hij de bestemming van het papier niet kende, maar toen zat hij al tot over zijn oren in de problemen. Overberg) hadden duidelijk twijfels over de dubbelzinnige verklaring van J en mr. Hulleman hield daar in zijn requisitoir dan ook rekening mee. Niettemin concludeerde de officier dat De K. wel van de valsemunterij moet hebben afgeweten en dus medeplichtig was. Initiatief Zacht eitje Niettemin bepleitte raadsman mr G. L. 0. Boetzelaer clementie voor zijn cliënt De Kdie een zacht eitje' was in de handen van V. ..door naiveteit en angst om zijn bedrijf is hij erin gerold", mr. Van Boetzelaar hielde de recht- bank de vraag voor 'of iemand die kwaadwillend is zo'n gemakkelijk te volgen spoor naar zichzelf zou hebben gelegd" De verklaringen van de an dere betrokkenen bestempelde hij als een 'monsterverbond' tegen D K J. die als 'dommee' een twijfelachtige reputatie geniet, droeg daar flink toe bij met zijn eerdere verklaringen tegenstrijdige uitspraken van maan dag Na voor de rechter-commissans V als de grote boosdoener te hebben af- geschilders ('uit persoonlijke rancune') draaide hij maandag om als een blad aan een boom en werd De K. de spil waarom alles draaide, toen deze 's morgens terecht stond. De eerste plannen voor de valsemunterij zijn volgens J weliswaar gesmeed in het hotel van V., maar daarna fungeerde hij zelf steeds als koerier tussen druk ker en De K„ terwijl V. op de achter grond bleef. „De K. wist vanaf het be gin van de valse dolaars, daar is zeer openlijk over gesproken". J. zelf zou Het initiatief zou echter zijn uitgegaan van J. en V. de laatste hoorde dan ook een zwaardere straf tegen zich eisen Mr Hulleman vond hem niet 'de brave hotelier, zoals hij is getekend', maar V en zijn raadsman mr. B. Simon bestre den de aanklacht fel. Het voorstel om valse dollars te gaan drukken zou begin 1973 zijn uitgegaan van De K die ze via een Libanese con tactpersoon haar het Midden-Oosten wilde smokkelen Over die plannen spraken De K. en J. elkaar geregeld in zijn hotel, waar hij zelfs af en toe een apart ontbijtzaaltje voor hen reser- veerde. De meest dramatische verklaring, die echter wat de strafzaken betreft maandag nog weinig gewicht in de schaal legde, kwam van drukker van De K. die een poging deed de 'predi kant' J. meedogenloos te ontmaskeren J zou zich als socioloog aan hem heb ben voorgesteld, hem hebben bijge staan in huwelijksproblemen om de drukker vervolgens zwaar in de maling te nemen. Hij zegde onder druk zijn medewerking toe, wilde er na de eerste levering valse dollars weer mee stop pen. maar zou toen zelfs met de dood zijn bedreigd. „Als je niet meer mee doet zul je worden neergeschoten, zei den ze". Hij is toen maar doorgegaan en mag daarom over veertien dagen nog eens voor het hekje verschijnen, dan als verdachte. Samen trouwens met J. en met de Sassenaar A. A. M„ wiens aan deel in de zaak zich beperkte tot het in voorraad houden van een betrekkelijk klein aantal valse dollars. J. W. van de Graaf te Vlissingen vice-consul van Denemarken VLISSINGEN - Tot vice-consul van Denmarken is benoemd de heer J. W. van de Graaf te Vlissingen. De heer Van de Graaf volgt de heer D. C. A. Lugt te Vlissingen op, die wegens het zich 'uit barre financiële nood' voor de bereiken van de daarvoor gestelde leef- zaak hebben ingezet. De officier en de rechters (president tijd zijn functie van vice-consul van Denemarken heeft neergelegd. GOES - De afgevaardigden van het CNV zullen zich niet uit de advie scommissie bedrijfsleven van het ha venschap Vlissingen terugtrekken. Deze organisatie is weliswaar evenals NW en NKV van mening dat onder andere in deze adviescommissie echte vakbondszaken, informatie en advies niet tot hun recht komen, maar wil daarom niet eenzijdig het overleg verbreken. In een reactie op het opstappen van NW en NKV uit de adviescommissie stélt het CNV dat de gezamenlijke va korganisaties in Zeeland één doel voor ogen staat; namelijk geïnformeerd te raken over de komst van Montedison om daarna advies te kunnen uitbren gen. „Ten aanzien van de strategie en de middelen lopen de visies van ener zijds het FNV en anderzijds het CNV uiteen." aldus het CNV in zijn reactie. „Is het FNV van mening haar doel te bereiken door het overleg te verbreken, het CNV is van mening haar doel juist te bereiken via de weg van samenwer king en overleg. Vastgesteld kan wor den dat met name in de adviescom missie bedrijfsleven van het haven schap Vlissingen de discussie actueel is. er waren juist eisen geformuleerd aan het dagelijks bestuur van het ha venschap ten aanzien van de informa tie." In zijn reactie stelt het CNV de kwestie ook nog vanuit een andere ge zichtshoek te benaderen. De Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt, heeft name lijk noch gevraagd noch uit eigen be weging een advies uitgebracht. „Met name in deze beide commissies (advie scommissie bedrijfsleven havenschap en Zeeuwse raad voor de arbeids markt) ligt een grote taak om voor waarden te formuleren waaronder grote ondernemingen zich in Zeeland mogen vestigen. Zolang die voorwaar den niet concreet zijn menen wij als vakcentrale via de weg van het overleg een taak te hebben". SCHUDDEBEURS - Een RTM-bus Het kozijn, wordt met houten spijlen op z'n plaats gehot heeft maandagmiddag bij Schudde- beurs een versplinterde ruit opgelopen. Hoewel er in eerste instantie doer om standers en inzittenden over een 'knal' werd gesproken en de politie direct op onderzoek uitging is de dader van de eventuele schietpartij nog niet gevon den. Zowel aan politie- als aan RTM-zijde gist men dan ook nog steeds naar de oorzaak van de verplïnterde ruit. „Het kan een verdwaalde kogel van vuur- oi luchtbuks geweest zijn. maar ook het projectiel van een katapult of zo maar een opspattend steentje", zo zegt men. De bus met de kapotte zijruit werd naar Burgh gebracht en zal vandaag - dins dag - weer rijden Er waren geen gewon den. De rijkspolitie gaat intussen verder met het onderzoek. VOORZITTER DRS. J. SCHOUTEN VAN KNBTB VOOR NCB IN HOOFDPLAAT Mutaties bestuur stichting Dorps- welzijn Orezande OVERZANDE - In het bestuur van de stichting Dorpswelzijn te Ovezande zijn dc heren J, A. de Meij en D P. Schijf herbenoemd. In de vakature W. van Liere is benoemd de heer P. Pon- tenagel. NOODKLOK LUIDT VOOR KLEUTERONDER WIJS OPPLA TTELAND 'BRANDBRIEF' VAN VOO AAN POC (Van onze onderwijsmedewerkster) VLISSINGEN - In een brief aan de Provinciale Onderwijs Commissie (POC) heeft de Vereniging voor Open baar Onderwijs, district Zeeland (VOO) de noodklok geluid over de plattelandskleuterscholen in Zeeland. Als gevolg van een langzaam voort schrijdende daling van het geboor teoverschot in deze provincie worden ongeveer twintig kleuterscholen van de in totaal ongeveer 230 met sluiting bdreigd. In de brief dringt VOO er met klem op aan 'deze problematiek grondig te be studeren en te inventariseren en daarna aan de minister van onderwijs met klem te verzoeken om met toepas sing van artikel 11, lid 2. van de kleute ronderwijswet te bepalen, dat kleuter scholen 'in bijzondere gevallen' niet slechts voor éen jaar. maar vanaf 1 ja nuari 1976 in stand kunnen worden ge houden, totdat in de wet op hel basi sonderwijs een nieuwe regeling is ge troffen voor het onderwijs aan 4- tot 12-jarigen. Dit alles ongeacht de vraag of het leerlingenaantal van die scholen gedurende deze tijd misschien onder het minimum van gemiddeld twintig leerlingen daalt VOO heeft de brief geschreven naar aanleiding van een artikel in de PZC van 27 maart over het door sluiting bedreigde kleuterschooltje te Zonne- maire, „Wetende, dat dit niet een inci dentele zaak is, maar dat vele kleuter scholen in Zeeland hetzelfde lot boven het hoofd hangt, vragen wij u namens VOO-Zeeland deze problematiek gron dig te willen bestuderen", aldus VOO iin de brief aan de POC. In de toelichting wijst VOO er op. dat de minister van onderwijs, gehoord de onderwijsraad, op verzoek van de ge meenteraad in bijzondere gevallen voor een )aar of tot wederopzegging kan bepalen, dat een school in stand wordt gehouden, ook al is het aantal kleuters mir.der dan de vereiste twin- tig. Voorwaarde daarbij is. dat het ge middelde aantal kleuters in de laatste drie jaar niet mindei dan twintig is geweest. De (vnjstellingsitermijn van een jaar k-an telkens met een jaar wor den verlengd, als het gemiddelde aan tal kleuters in het afgelopen Jaar niet minder dan twintig is geweest Voorwaarde daarbij is, dat hel gemid delde aantal kleuters in de laatste drie jaar niet minder dan twintig is ge weest. De vrijste 11 ingsteimijn van een jaar kan telkens met een jaar worden verlengd, als het gemiddelde aantal kleuters in het afgelopen jaar niet minder dan twintig is geweest. VOO-Zeeland is van oordeel, dat voor een klein dorp de aanwezigheid van een kleuterschool en een lagere school van zeer groot belang is. ..In een dorp, dat een éénklassise !:l;uterschool be zit. is zeker ook een lagere school aan wezig Deer de daling van het geboor tecijfer wordt thans een groot aantal iin Zeeland ongeveer 20i van deze één- klassige kleuterscholen op het platte land met opheffing bedreigd. Nu het te verwachten valt. dat binnen afeienbare tijd het onderwijs aan 4- tot 12-jarigen binnen 't basisonderwijs wordt, gere geld. lijkt het ons zeer ongewenst om nu het onderwijs aan deze leeftijds groep ter plaatse verder te splitsen door kleuterscholen op te heffen en de kleuters naar een naburig dorp te zen den, terwijl de 6- tot 12-jarigen in het- dorp blijven. Kleuteronderwijs en lager onderwijs moeten juist de kans krijgen naar elkaar toe te groeien", aldus VOO in de brief. In het kort gaat VOO voorts nog in op het kostenaspect. Daarover wordt op gemerkt: „In een aantal gevallen zal opheffing inderdaad kostenbesparend werken, maar als 18 leerlingen naar een andere kleuterschool overge plaatst. worden, zal daar dikwijls een extra leidster moeten worden aange steld en soms zelfs een extra lokaal moeten worden gebouwd, terwijl het lokaal van de opgeheven school leeg staat. Op korte termijn gezien - en daar gaat het om - kan zo'n opheffing dus zelfs kostenverhogend werken. Gemiddeld genomen zullen ae kosten voor de voorgestelde regeling dan ook zeker aanvaardbaar zijn m verhouding tot het onderwijskundige doel". HOOFDPLAAT - „Het valt me altijd weer op. met hoeveel ontzag buiten staanders spreken over het groene front. Als land- en tuinbouwers moe ten we onszelf niet overschatten, maar het is veel erger, wanneer we onszelf onderschatten. De organisaties moe ten de leden doorgeven waarmee ze bezig zijn. Dat is niet zo eenvoudig, omdat het om ingewikkelde proble men gaat." Dit zei maandagavond voorzitter drs. J. Schouten van de KNBTB op een NCB-vcrgadcring in Hoofdplaat-, waar enkele landbouwers pittige kritiek le verden op het functioneren varl hun organisatie. Hij was daar niet van on dersteboven. bekende hij. „Wanneer de leden de gang van zaken in de organi satie niet kritisch volgen, zijn ze er zeil de schuld van. wanneer ze vinden dat hij niet goed werkt. Veel kritiek komt ook voort uit het feit. dat men de zaak niet voldoende kent." Volgens de heer Schouten waren de boerenacties van 1974 niet nodig geweest, wanneer zij op afdelings- en gewestelijke vergaderin gen van hun organisaties hun hart hadden gelucht Sprekend over de kri tiek op het EEG-beleid zei hij, niet te hopen dal de Nederlandse land- en tuinbouw builen een Europese aanpak zou moeten blijven. „Wanneer de EEG wegval', zitten we in een crisis, waar wc geen weel van hebben. Binnen de EEG worden beslissingen genomen, waarbij niet alleen op Nederlandse, laat staan Zeeuws-Vlaamse belangen kan worden gelet. Wanneer u dat wilt, moet u een Zeeuws-Vlaamse boeren bond oprichten en zien hoever u daar mee komt, Niet ver, dat kan ik u nu al vertellen." Hij was blij, dat de land bouw in ons land via het landbouw schap in de meeste gevallen 'met één mond' kan spreken, „Ik moet er niet aan denken, dat we hier de Franse si tuatie krijgen, waarbij de ene groep specialisten de anderen van de stoep van het ministerie van landbouw staat te dringen. Dan komen we in een heil loze situatie terecht." De Nederlandse land- en tuinbouwer zal er naar de mening van de heer Schouten aan moeten wennen, dat een aantal van zijn eisen binnen ons poli tieke systeem niet wordt geaccep teerd. „Dan ben je uitgepraat en zul je nieuwe argumenten moeten zoeken om anderen er van te overtuigen dat wat jij voorhebt het ware is," Hij wilde daarbij met verhelen dat er de afgelopen vijf/zes jaar met name op fiscaal gebied heel wat is bereikt, „He; is echter zo jammer, dat niet iedere boer er gebruik van maakt door naar een goede boekhouder of een bureau te gaan." Het sprookje dat de vakbewe ging wél alles gedaan zou krijgen wilde hij uit de wereld helpen. „Afgelopen herfst bleek het tegendeel, toen de re gering zelf het heft in handen nam. Nu heeft meneer Kok op de tv verklaard dat hij best bereid is om zijn looneisen te matigen. En verder moeten we nog maar afwachten hoe het afloopt met de VAD en de ondernemingsraden- -stijl." Hoe het niet moet' Eerder-op de avond klonk er scherpe kritiek op de opstelling van de NCB door een aantal 'insiders'. De heer A. van Weijnsbergen betoogde, dat de or ganisatie min of meer was blijven ste ken in de rustige tijd van de vijftiger jaren. In de afdelingen laten de jonge ren verstek gaan. „Ik geloof ook niet dat ze van ons vee! te leren hebben, hoogstens hoe het niet moet." be toogde hij. Volgens hem is de boer pas 'werkelijk ziek' nu hij niet meer klaagt. De heer Van Wljnsbergen hekelde het gebrek een activiteit vanuit de organi saties ten tijde van de boerenacties in 1974 „Het is nog niet te laat, het is wèl dc hoogste tijd," meende hij. De heer J. Thomaes pleitte voor één organisatie, die zowel vakbonds- als standswerk ter harte kan nemen. Hij was verbolgen over het stemadvies van de NCB en vond dat de bond te weinig doet om jonge boeren voor te bereiden op de toekomst. „De jongeren zullen straks voor de sociale voorzieningen kiezen in plaats van te proberen een gezond be drijf op te bouwen." In EEG-verband komen de bonden slechts 'met de troostprijzen thuis', was zijn mening. De heer E. Ferket had een afwijkend standpunt. Hij herinnerde er aan, dat er wel degelijk initiatieven zijn ont plooid. maar dat die vaak afstuitten op een gebrek aan solidariteit. Voor de organisaties is het naar zijn oordeel ook moeilijker om tot actie te komen dan voor losse groepen zonder veel achterban. Wèl was hij van mening, dat de NCB vaak meer vecht voor Brabantse dan voor Zeeuwse belangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2