VMZ wil vernietiging vergunning 'Eurobrom' Wethouder Yan der Plas opende dienstencentrum 'De Sterre in Sluiskil „Verhoogde dijken lang Oosterschelde bieden een goede bescherming" „Met heel Zeeuwsch-Ylaanderen tegen vervroegd sluitingsuur' PZC/P BEROEPSCHRIFT AAN DE KROON Grote acacia in Oostburg gerooid Boekje stichting dijkverhoging .55 DINSDAG 13 APRIL 1976 MIDDELBURG - De Vereniging Mi- lieyhygine Zeeland (VMZ) heeft.in een beroepschrift aan de Kroon vernieting gevraagd van de be- shcikking van gs van Zeeland om krachtens de hinderwet en de wet inzake de luchtverontreiniging vergunning te verlenen aan Euro- brom BV tot het oprichten en in werking hebben van een chemische fabriek voor de productie van or ganische en anorganische broom- derivaten en het omvullen van me thylbromide op een perceel aan de Frankrijkweg te Terneuzen. De VMZ voert in het beroepschrift onder meer aan. dat in de verleende vergunning bepalingen ontbreken die verplichtingen opleggen onver wijld het bedrijf stil te leggen wan neer de chloorvernietiglngsinstalla- tie niet in bedrijf kan worden ge steld of tijdens bedrijf uitvalt. Het zelfde geldt, naar de mening van de VMZ. voor het uitvallen van de luchtaanzuiginstallatie. die de ge- bouwinhoud metde opslagreservoirs van chloor tenminste vier maal per uuur moet kunnen verversen. „Het laten ontwijken van chloor in de buitenlucht moet in dergelijke ge vallen uitgesloten kunnen worden in verband met de nabijgelegen woonwijk, industrievestigingen en zee- en binnenscheepvaart', zo schrijft, de VMZ In overweging wordt gegeven om de voorwaarden zodanig aan te vullen, dat te allen tijde een tweede eenheid, bestaande uiteen loogrondpomp- en luchtaan- zuigingstallatie onmiddellijk voor gebruik gereed dient te zijn, die in staat moet zijn om continu te kun nen werken. Betreffende opslag in de broomtransportreservoirs .stelt de VMZ het invoeren van een bepa ling voor. dat al het water uit de op- vungputten via deopslagtanks naai de procesinstallatie of de broom- vermetigingsinstallatie dient te worden gevoerd, zoals dit ook is voorgeschreven voor het water uil de opvangputlen in het broomaf- tapgebouw. Dit om verontreiniging van het oppervlaktewater te voor komen De VMZ maakt ook be zwaar tegen het voornemen van Eu robrom BV om de broomterugwin- ningsinstallatie. die thans een ca paciteit krijgt van 2000 ton per jaar, in de toekomst uit te breiden tot 10 000 ton per jaar. Verder wil de VMZ dat ln de algemene voorwaar den de verplichting wordt opgeno men dat by een zodanige gebeurte nis dat giftige of anderszins gevaar lijke stoffen bulten de inrichting zijn gekomen, de procesinstallatie on- verwijdl stil wordt gelegd. Tenslotte geeft de VMZ nog in overweging, dat in de voorwaarden van de vergunning de verplichting wordt opgenomen, dat de inrich ting in samenwerking met de ge meente Terneuzen een calamitei tenregeling opstelt en beproeft voordat met het productieproces wordt aangevangen. provincie STICHTING OPEN BEJAARDEN WERK STRA KS GECOÖRDINEERD BEJAARDEN WERK VMZ heeft bezwaar tegen aanvraag vergunning voor uitbreiding Dow .MIDDELBURG - De Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland maakt bezwaar tegen de vergunningaanvraag inge volge de wet inzake de luchtveron treiniging betreffende het uitbreiden en wijzigen van de cthyleenoxydefa- briek van de chemische fabriek Dow Chemical (Nederland) BV te Terneu- Het- bezwaar van de VMZ richt zich op de wijze waarop de aanvraag is inge diend: De aanvraag betreft één onder deel van een geheel complex van che mische fabrieken en daarbij behorende hulpinstallaties. De chemische fabriek van Dow Chemical te Terneuzen be staat uit één groot bcdnjf, dat welis waar onder te verdelen is in verschil lende bedrijfsgedeelten, doch deze ge deelten kunnen niet los van elkaar ge zien worden, omdat zij onderling tech nisch. functioneel en organisatorische bindingen hebben", aldus het be zwaarschrift van de VMZ aan gs van Zeeland, dat tevens in tweevoud is in gediend bij het college van b. en w. van Terneuzen. De VMZ maakt bezwaar tegen het feit dat er een afzonderlijke aanvraag is ingediend voor de ethy- leenoxydefabriek, omdat dit het on mogelijk maakt om te bestuderen of te beoordelen hoe het effect van de ver langde uitbreiding of wijziging zal zijn op de totale luchtverontreiniging die door het gehele bedrijf wordt veroor zaakt. De VMZ is van mening, dat Dow Chemical een nieuwe, de gehele inrich ting omvattende vergunning moet in dienen. VOORZITTER LOOF:'WE LEREN OP HORDENLOPERS' SLUISKIL - De Stichting Open Be- jaardenwerk in Terneuzen zal worden omgevormd tot een Stichting voor Gecoördineerd Bejaardenwerk. Irf deze nieuwe opzet gaat de instelling het complete welzijnsterrein voor ou deren bestrijken. Wethouder van so ciale zaken mevrouw L. van der Plas-Tanis kondigde de verandering maandagmorgen aan in Sluiskil, waar ze het dienstencentrum voor bejaar den 'De Sterre' opende. Deze nieuwe accommodatie van de Stichting Open Bejaardenwerk bestaat uit de vroegere barak 5 van het zwak- zinnigenintemaat 'De Sterre' Een groot aantal vrijwilligers zorgden er voor, dat de bejaarden van Sluiskil er nu een basis vinden voor een groot aantal activiteiten. De officiële opening - een feestelijk ge beuren dat een volle zaal trok - was een feit, nadat mevrouw Van der Plas door het wegtrekken van een laken het bordje 'Dienstencentrum' had onthuld. Toen ze ook nog een papiertje verwij derde werd de naam zichtbaar. Tevoren had voorzitter E. Mast van de sectie Sluiskil van het Open Bejaar denwerk melding gemaakt van een heuglijke dag. „De zem is voor ons gaan schijnen toen we bericht kregen dat we dit gebouw in gebruik konden nemen. We zullen proberen net zo goed mogelijk te benutten", zei hij, na de gemeente Terneuzen, erm en vrijwillige medewerkers te hebben bedankt voor hun werk. In het dienstencentrum wordt bejaar- densoos gehouden, cr is ruimte voor cursussen, culturele bijeenkomsten, lezingen en de pedicure. Het ligt in de bedoeling om de activiteiten in de toe komst nog uit te breiden, zo kondigde de sectievoorzitter aan. Voorzitter P. Loof van de Stichting Open Bejaardenwerk herinnerde eraan, dat het betrekken van de barak 'heel wat voeten in de aarde' heeft ge had. „Ons bestuur leek wel eens een groep hordenlopers. We hebben heel wat horden moeten nemen, voor we de eindstreep konden bereiken", zei hij. De heer Loof herinnerde eraan, dat het Open Bejaardenwerk in Sluiskil is be gonnen in het Gildenhuis. Toen dit ge bouw te beperkt bleek om de activitei ten te ontplooien, ging het bestuur op zoek naar andere ruimte Die werd ge vonden in de paviljoens 4 en 5 van het inmiddels verhuisde zwakzinnigenin- temaat 'De Sterre'. Volgens de heer Loof beschuldigde de pers de stichting ten onrechte van 'kraken', toen men de gebouwen, die volledig vernield dreigden te worden, in bezit nam. „Wij deden dat juist om ze voor de bejaarden te behouden", be toogde hij. Doelend op de nogal turbu lente voorgeschiedenis rond het nieuwe dienstencentrum zei mevrouw Van der Plas: „Tussen 21 juli'75 en 12 april is er heel veel gebeurd, maar ook heel veel verbeterd. Verbeterd is in ie der geval het wederzijds begrip voor elkaar" Ze vond het belangrijk dat een jóngere generatie iets opsteekt van de wijsheid van veel bejaarden en toonde zich ge lukkig met het dienstencentrum. Daarnaast wees ze echter op het feit. dat bejaarden in andere kernen iets langer op goede accommodatie moeten wachten, nu dat geld is uitgegeven voor Sluiskil. Nadat de wethouder het bordje had onthuld kreeg ze bloemen van Patricia Duine, een kleindochter van eén van de actiefste vrijwilligers. Feest De ingebruikname van 'De Sterre' is maandag uitgelopen op een compleet dorpsfeest. Een Sluiskilse Thomas- vaer en Pieternel schetsten op rijm de geschiedenis van het bejaardenwerk, dr. Van Engelen, geneesheer-directeur van 'De Sterre' bood gelukwensen aan en de heer W. J. van Driel, penning meester van de Stichting Open Be jaardenwerk, riep de gebruikers en IN DE WET gebruiksters van het dienstencentrum op, nieuwe 'klanten' hartelijk te ont vangen. Wethouder L. van der Plas-Tanis ont hult een bord en opent daarmee 'De Sterre' Van de heer P. M Kiela. beroepskracht van het Open Bejaardenwerk. kreeg de heer Mast een sjoelbak namens de af deling Terneuzen. De jonge afdeling Biervliet - vertegenwoordigd door de heer G. M Verdegem - gaf een lamp. Het werkzaamste aandeel in de ope ning had echter het bejaardenkoor van 'De Veste' uit Terneuzen. dat een groot aantal oude wijsjes zong. Na afloop van het officiële gedeelte was er een amu sementsprogramma voor de bejaarden (er kon gedanst worden op muziek van een draaiorgel en er was volop gele genheid voor spelletjes) en 's-avonds kon de Sluiskilse bevolking terecht voor een open huis. Ook vandaag - dinsdag - is er van 14 tot 17 uur open huis. Symposium ter gelegenheid van 300-jarige sterfdag Michiel de Ruyter DEN HAAG - In het kader van de herdenking van de 300-jarige sterf dag van Michiel Adriaenszoon de Ruyter wordt op 27 en 28 april een symposium gehouden onder de titel 'Der Staten Rechterhand'. Het symposium is in de aula van het Koninklijk Instituut voor de Marine in Den Helder. Tijdens dit symposium zullen een aantal voordrachten worden ge houden: dr. C Wilson spreekt over de oorlogen tussen Nederland en Engeland en de machtsstrijd in Eu ropa in de zeventiende eeuw. H Baard over de iconografie van De Ruyter. J Puijpe over 'Varen en vechten', dr J. Bruijn over de finan cien van De Ruyter en zijn kapi teins en drs P Bosscher over De Ruyter als dienaar van de staat. VROUW EN KIND GEWOND BIJ AANRIJDING HE1NKENSZAND - Bij een verkeer songeluk maandag in de Dorpsstraat te Heinkenszand hebben een vrouw en een kind verwondingen opgelopen. Beiden zijn overgebracht naar het ziekenhuis 'de Bevelanden' te Goes, waar ze zijn opgenomen. Het ongeluk gebeurde rond vier uur gistermiddag. Mevrouw A. J, de W.-de K. reed met haar rijwiel over de Dorps straat. Op de fiets zaten twee kinderen: één ln een zitje achterop en één in een zitje dat aan het stuur was bevestigd. De vrouw passeerde een stilstaande auto. Toen ze die manoeuvre uitvoerde naderde uit de tegenovergestelde rich ting een vrachtwagen. De vrouw remde af, maar raakte toch de vrachtwagen, bestuurd door A. N. uit Heinkenszand Ze kwam met haar fiets ten val. Me vrouw De W liep vermoedelijk een hersenschudding op, Het driejarig jon getje D. de W. die in het zitje voor zat, werd aan het hoofd gewond. Het tweede kind liep geen verwondingen op. Ingebroken in fort Rammekens VLISSINGEN - Boswachter J. J. uit Oost-Souburg heeft maandag bij de politie in Vlissingen aangifte gedaan van een inbraak in het fort Ramme kens. In de afgelopen week hebben on bevoegden een bezoek aan het fort ge bracht. Via een opengebroken raam was men in een expositieruimte te recht gekomen, waar de nodige rom mel was gemaakt Voor zover men heeft kunnen nagaan wordt er slechts een opgezette vogel vermist. Politie Vlissingen vindt dode vrouw in haar woning VLISSINGEN - Maandagmorgen heeft de Vlissingse gemeentepolitie in haar woning aan de President Roosevelt- laan het levenloze lichaam aangetrof fen van mevrouw D. E. Willemsen- Tölken. Gemeente-arts A. H. van Dijk constateerde dat de 76-jarige weduwe een natuurlijke dood was gestorven. De recherche was naar de woning van de vrouw gegaan, nadat er een tele foontje was binnengekomen van me vrouw Van Vdie meedeelde dat zij als sinds zondagmorgen niets meer van haar bovenbuurvrouw had vernomen. De politie ging een kijkje nemen. Er werd niet gereageerd op het bellen, "waarna men via een balkon de woning biitnendrong. OOSTBURG - De Oostburgse familie Verdonk in de Hennequinstraat is dé pc: vakantie op bijzondere wijze begonnen. De eerste vakantiedag werd namehf) bruikt om te beginnen met het 'slopen' van een grote acaciaboom, die de tuin -, de familie Verdonk sierde. De boom was in haar lange leven wat te groot jr.. den om zo maar midden in de kern Oostburg te kunnen staan. De boom rotte van binnen uit en de zware takkenbos vormde een gevaar wi. omgeving. Bij een fikse storm was het niet denkbeeldig dat één van de reis-j armen van de boom op de huizen in de buurt neer zou komen. Met motorkettingzagen ging men de acacia maandagmorgen te lijf. De pr. neelsleden van de firma Vermue oefenden, daarbij geholpen door de familie e\ donk. eerst even met een eik die geen problemen opleverde voor de vaan: handen De acacia hield de mannen echter maandag de gehele verdere dag be say takken werden in stukken gezaagd en met behulp van mankracht en louw.: goede banen geleid bij hun val. Vandaag, dinsdag gaat het kanvei verder: er,el grote takken van de uit 1908 daterende boom kunnen alleen naar beneder,;1 haald ivorden met behulp van een grote kraan die de takken moet tegenhwtI bij het afzagen. De boom wordt met de grond gelijk gemaakt. Het wortelstü blijft zitten. De werkzaamheden in de Hennequinstraat in Oostburg zorgden voor dat vele verkeersgebruikers een eindje omreden. 'VERHOGING HOEFT GEEN 20 JAAR IN BESLAG TE NEMEN' (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - „Niets wijst erop dat rijkswaterstaat niet in staat is om ook tegen nog veel hogere stormvloeden dan die van 1953, via dijken tot Deltahoogte aan de Oosterschelde- eilanden een zeer betrouwbare bescherming te bieden. Het gaat niet om technische onhaalbaarheid maar om de oplossing van enige praktische vraagstukken. Het belangrijkste hiervan is de be scherming van de dorpskernen van Colijnsplaat, Yerseke en Bruinisse". Dat schrijft de Stichting Dijkverho ging Oosterschelde in een boekje dat is samengesteld ter verdediging van het standpunt dat de Oosterschelde niet moet worden afgesloten maar dat tot integrale dijkverhoging moet worden overgegaan. Het eerste exemplaar van het boekje wordt vandaag (dinsdag) aan minister Westerterp van verkeer en waterstaat overhandigd. De stichting, die voor de samenstelling van het boek is gesteund door een aan tal biologen en deskundigen op het ge bied van de waterbouwkunde, bestrijdt de stelling van rijkswaterstaat dat met verhoging van de dijken 20 jaar gemoeid zou zijn. „De lengte van de hier ge noemde termijn wordt veel meer be paald door de administratieve dan door WENS COMMISSIE MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF AXEL: PLEIDOOI VOOR UITZONDERING PORTEFEUILLE MET F 800,—GESTOLEN GOES - De Goesenaar A. J. de J. heeft zondag bij de politie in zijn woon plaats aangifte gedaan van de diefstal van een portefeuille met een kleine ƒ800,- uit zijn woning aan de Rem- brandtlaan. De portefeuille is eigendom van de werkgever van De J. De diefstal moet zijn gepleegd tussen vrijdagavond en zondagmiddag. Er waren geen sporen van braak te vinden in de woning van De J. AXEL - Dc commissie midden- en kleinbedrijf van Axel wil dat de ge meentebesturen van Zeeuwsch- Vlaanderen zich verenigen in een af wijzend standpunt over het voorne men het sluitingsuur van winkels 's zaterdags op vijf uur te stellen. Men denkt dal de overheid de winkels eerst om vijf uur wil sluiten om later gemakkelijker over te kunnen gaan tot winkelsluiting om vier, drie. twee uur, respectievelijk de hele zaterdag middag. De commissie vindt dat Axel - en zo mogelijk ook de overige Zeeuws-Vlaamse gemeenten - van meet af aan in een uitzonderingsposi tie moeten worden geplaatst, zodra dit voornemen wet wordt. Ze zal het college van b. en w. van Axel conform adviseren. De aanleiding om voor een uitzonder ingspositie op die toekomstige wet te pleiten ligt in het feit dal de Axelse (en Zeeuws-Vlaamse) winkeliers het voor een belangrijk deel moeten hebben van de zaterdagmiddag. De commissiele den, die maandagavond vergaderden, zijn het er vrij algemeen over eens. dat ongeveer driekwart van de zaterda- gomzet wordt gehaald in de middagu ren Om vijf uur sluiten zou voor de meesten niet funest zijn, al verwacht men dat het druktebeeld zal opschui ven van later naar vroeger in de mid dag. Het standpunt van de commissie komt er op neer, dat men geen aantas ting wil van de veelal Belgische kopers-stroom die zich zaterdags rich ting Axel befeeft, mede voor de week markt. Het advies van de commissie aan b. en w. van Axel valt uiteen in drie punten: Zodra de parlementaire behande ling van het voorstel om het sluitings uur van winkels 's zaterdag op vijf uur is beëindigd en het' ontwerp tot wet verheven wordt, moet een aanvraag worden gedaan om voor Axel een uit zonderingspositie te krijgen. De winke liers zouden vrijgesteld moeten wor den, waardoor het -sluitingsuur op za terdagen op zes uur gehandhaafd blijft. Ter ondersteuning van dit verzoek zou de kamer van koophandel ge vraagd moeten worden via een enquete de mening an de middenstanders in Axel te peilen. Tenslotte zou dit onderwerp aan de orde gesteld moeten worden in het ge zamenlijk b. en w.-overleg van Zeeuwsch-Vlaanderen. teneinde te be werkstelligen dat heel Zeeuwsch- Vlaanderen wordt aangemerkt als een gebied dat een bijzondere positie in neemt ten opzichte van het winkelslui tingsprobleem. Streekplan Tijdens de commissievergadering van maandagavond is verder het ontwerp- streekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen terloops aan de orde geweest. Het commissielid W. Dieleman informeerde of het tijd werd dat de commissie zich eens uitsprak over de rol die Axel in dat plan krijgt toebedeeld. In ant- woord daarop zei voorzitter D. J. Og- gel. dat hij het ontwerp-streekplan in een later stadium wil bespreken. Hij vond dat eerst maar eens gewacht moet worden op het moment waarop de gesprekken daarover beginnen: „We moeten eerst maar eens wat openbare meningen afwachten", aldus de voor zitter. Uit de commissie kwam tens lotte nog het gebrek aan parkeer ruimte naar voren. De commissie zal het college weer eens vragen om extra parkeerruimte en betere aanduidings borden naar de reeds bestaande ruim te. Voorzitter Oggel zei het jammer te vinden dat men in het college van b. en w. er voor voelt om de kermis van het Hofplein naar het Szydlowskiplein te halen Hij noemde dat niet erg bevor derlijk voor de oplossing van het par keerprobleem in Axel de technische uitvoeringsduur Dn een goede organisatie kan de tere aanzienlijk bekort worden, in het te dat beveiliging van Zeeland tegen ct: j stromingen voorrang moet hebbe: de voorbereiding en uitvoering va:, j lerlei werkzaamheden", aldus de sé I ting. een tweede kering moet worden ae] bracht, en dat in voorkomende geval;] een beroep moet worden gedaar. I landbouwgronden. „Wie onder de ïc- piegel woont, doet goed zich afdoend: beveiligen, ook als daarvoor ruimte- dig is die sinds jaar en dag voor iets ders gebruikt wordt", zo schrijven: samenstellers. Politieke kanten In een hodfdstuk over de politieke kn ten van het Oosterschelde-problw schrijft de stichting dat de bouw' een stormstuwcaissondam misset: als compromis, om een tegcnstelllnr .overbruggen, een aanvaardbare op) sing kan zijn. „Maar dan moet stormstuwcaissondam technisch i zien geen experiment zijn dat op; aantal punten onzekerheid laat staan", voegt men eraan toe. Het thouden aan de Deltawet door aati bouw van een waterdoorlatcndedr drie ontbindende voorwaarden te»' binden, is volgens de stichting Di) verhoging een onzorgvuldige daad" het kabinet geweest. In het boekje is een aantal artikelen genomen die deskundigen hebben: schreven over de milieu-aspecten, o« de compartimentering, over de vist: en over de kust-erosie als gevolgvant sluiting van de zeearm. De auteurs, c D. Eisma, ir. W. Harkema, dr. R. Hs ting, ir. L E. van Loo en de heer J Morreau en ds. H. Bouma. komen in l- artikelen tot de conclusie dat de bes. oplossing die van de integrale dijkvï hoging is. In een vergelijking van de finance kant van de verschillende oplossin?- stelt de stichting dijkverhoging dat «- ledige afsluiting van de Oosterschf-, de duurste oplossing zou worden. on£ een nationaal-economisch verliesn ontstaan van enkele miljarden, waan moeten worden opgeteld de ïn®- tingskosten en de beheerskosten verder de werkelijke milieukosten. sluiting met een stormstuwcaissondï kost volgens de stichting met de cc: partimentering mee hoe dan ook C', dan vier miljard gulden, en verhoC van de dijken met compartimenten:1: zou op circa twee miljard komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 22