WINST VOOR PALESTIJNS NATIONALISME minikrant ANT PvdA niet gereed met het ontwerpprogramma Als het fraaie zomerweer aanhoudt staat Zeeland een drukke Pasen te wachten GEZINSHELPSTERS DE STRAAT OP... Verkiezingen westoever Jordaan in carnavalsstemming verlopen Israël wacht gespannen af Bij HTI geen ontslagen Oostenrijk als 'waarnemer' in Straatsburg ONDANKS MARATHONVERGADERING BONN WIL LOCKHEED GEGEVENS Hoogspanning pagina 219e jaargang no. 88 Dinsdag 13 april 1976 Elke vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE- RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor advertenties ZONDER WINSTOOGMERK Êk lflTP (Van onze correspondent) jeruzalem - De gemeenteraadsverkiezingen op de sinds de oorlog van '67 door Israël ingelijfde Westoever van de Jordaan zijn in een soort carnavalsstemming verlopen, zonder enige ordever storing. In 22 gemeenten is gestemd op 497 kandidaten voor 188 zetels. Van de ruim 80.000 stemgerechtigden (voor het eerst ook vrouwen) is ongeveer 70 procent naar de stembus gekomen, een cijfer dat lager is dan in 1972. Het staat bij voorbaat vast, dat er een grote verschuiving ten gunste van het Palestijnse nationalisme plaatsvindt, al zullen de uitslagen eerst in de loop van vandaag bekend zijn. De gebeurtenissen van de laatste weken hebben tot een Palestijns radicalisme geleid, hetgeen ook het traditionele pro-Jordaanse leider schap ertoe genoopt heeft een Palestijns-nationalistische toon aan te slaan. Ook volgens Arabische kringen maken dienen, en dat zij tegen het Israëlische nationalistische fronten, bestaande uit plan voor zelfbestuur zijn. men. Dat zou leiden tot een verzwak king van de positie van de positie van de nauw met Jordanië verbonden notabe len. die in veel gevallen ook bereid ble ken tot samenwerking met de Israëli sche bezettingsautoriteiten. Bij het uit schrijven van de verkiezingen heeft Is raël erop gegokt dat het Palestijnse na tionalisme geen alarmerende omvang zou aannemen. communisten, sympathisanten PLO en kandidaten die geliefd zijn met de Syrische Baath-partij, de meeste kans in de grotere steden. De traditio nalisten, die banden hebben met ko ning Hoessein van Jordanië, zullen vermoedelijk in de dorpen de overwin ning behalen. jj. Al was het officieel verboden politieke Uitgelaten propaganda te maken, veel kandidaten oe Israëlische militairen zijn in verband verkondigden in pamfletten dat zij de met de verkiezingen teruggetrokken. Het straatbeeld in alle grote steden was vrijwel identiek: luidsprekerwagens in de straten, spandoeken, portretten, kinderen die een regenboog van pam fletten achter zich lieten, middelbare scholieren die bij de stemlokalen de laatste propaganda maakten. nationale belangen van de bevolking Kogel Een 'verdwaalde' kogel versplinterde bij Schuddebeurs de ruiten van een bus. niemand gewond Crisis Gijzelaars Het gesprek Va - voor beide pa lend verlopen. Praagse lente Het Praag van Husak doet de Dubcek-dissidenten een verzoenings aanbod. PAGINA 6 Vernietiging Milieuvoorvechters eisen vernietiging van vergunningen voor Eurobrom in Temeuzen. PAGINA 7 Hoogwerker Brezjnev weg? Shell Shell helpt onderzoek na ningen in Italië op gang. PS V-lust Sport PSV wil jonge Temeuzense voetballer contracteren, de 'zaak Van Hanegem' Feest 'Alle dagen feest', nieuwe film; radio- en tv-programma's; strips. Vluchtwinst Martinair boekt tien miljoen winst; NDU denkt het resultatenpeil te kun nen handhaven en ander nieuws van het financieel-economische front. De orde wordt gehandhaafd door plaat selijke politiemannen. Het deed bijna onwezenlijk aan, dat maandag een uit gelaten stemming heerste op plaatsen waar nog maar enkele weken geleden brandende barricades werden opge worpen. De Israëli's hebben inmiddels ver klaard dat zij met iedere kandidaat die gekozen wordt zullen samenwerken, ongeacht zijn politieke overtuiging (PLO of Jordaans). Toch wacht Israël gespannen af of de Palestijnse nationalisten sterker uit de stembusstrijd tevoorschijn zullen ko- GOIRLE (ANP) - Een dag onderhande len in het ministerie van sociale zaken te Rijswijk heeft ertoe geleid dat er bij de failliete Hollandse Textiel In dustrie te Goirle, geen ontslagen zul len vallen. De 305 personeelsleden zul len geplaatst worden op verschillende manieren. Van deze groep gaan er 155 aan het werk in de pas opgerichte Goirlese Textiel, terwijl 63 werknemers op zeer korte termijn in dienst worden geno men door de NV Sigmacon, de werk maatschappij van de Wolcon De over ige 87 werknemers van het Goirlese bedrijf worden geplaatst in het perso- neelsservicecentrum van de Sigmacon. De besprekingen in Rijswijk zijn ge voerd door vertegenwoordigers van de ministers Boersma (sociale zaken). Lubbers (economische zaken) en de Wolcon. Na enkele uren werden de vakbondsbestuurders W. Verstraten (hoofdbestuurslid Industriebond NKV) en C. Flipse (Industriebond NVVi toe gelaten. „Het was een moeilijk ge sprek", aldus de heer Verstraten, die maandagavond half tien het voltallige personeel van de HTI inlichtte VAN DER STOEL WENEN - Oostenrijk streeft naar nau were banden met de Europese Econo mische Gemeenschap. Lid van de EEG kan het land, gezien zijn neutrale sta tus, niet worden. Voor een andere geïn stitutionaliseerde band tussen Oosten rijk en de Negen is, zo zei minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) maan dag in Wenen, 'het ei van Columbus nog niet gevonden'. Wel stond hij sympathiek tegenover de door Wenen geïntroduceerde gedachte een soort waarnemersstatus in het Eu ropees parlement te creëren, dat, bij uitbreiding, ook zou kunnen gelden voor andere nog overgebleven EFTA- landen: Zwitserland, Finland. Zweden, Noorwegen en Portugal. ISRAEL DWINGT SAOEDIE-VLIEGTUIG TOT LANDEN TELAVIV: Een Saoedi-Arabisch mi litair transportvliegtuig is maandag per vergissing het Israëlische lucht ruim binnengevlogen en tot landen gedwongen door Israëlische jagers. Na een verhoor van de inzittenden heeft Tel Aviv besloten, dat het toe stel. een C-I30 Hercules, vandaag zijn reis met alle bemanningsleden zal mogen vervolgen. Onder de be manningsleden bevonden zich drie Amerikanen, de co-piloot, de boord werktuigkundige en een bevrach- lingsman. Volgens het officiële pers bureau van Saoedi-Arabiè maakte de Hercules een vlucht met militaire post naar Damascus toen net door Israëlische vliegtuigen werd onder schept boven Israëlisch gebied, vlak bij de Libanese grens In totaal had het toestel 36 mensen aan boord vijj bemanningsleden, inclusief de Ame rikanen. zes burgers en 25 Saoedi - Arabische militairen Aantjes in de Schelfzee VlAJy Ar fraetievoondtu-r Aan- tjes dreigt, geïsoleerd te raken in zijn eigen partij voor hem y~vFp-1 |8 het moment om met één DEN HAAG - Het partijbestuur van de PvdA is maandag niet klaargekomen met het ontwerp-programma voor de verkiezingen van volgend jaar. Een IW80NZE8ÊW.' I W IK ILr—'«fes?* i«9iftor bejoordef idie veroc OSS: Ongeveer 500 medeioerksters van de katholieke gezinszorg in de regio Oss hebben maandagmorgen deelgenomen aan een demonstratieve optocht tegen het beleid van staatssecretaris Meijer van crm. Het protest richtte zich vooral tegen het plan van de staatssecretaris om in de toe komst degenen, die gebruik maken van de gezinshulp, naar draagkracht daarvoor te laten betalen. De bijstandsuitkeringen voor gezinshulp ko men dan te vervallen. De katholieke gezinszorg in de regio Oss is het ook niet eens met het voornemen van de staatssecretaris de gezinshulp in te richten volgens landelijke richtlijnen. De gezinsverzorgsters vrezen dat de hulp daardoor alleen nog maar zal bestaan uit huishoudelijk werk. marathonvergadering van bijna 10 uur was niet voldoende om over alle pun ten overeenstemming te bereiken. Het overleg over het partijprogramma, waarmee de socialisten de verkiezin gen van mei 1977 in zullen gaan. zal over veertien dagen worden voortge zet. Een woordvoerder van de PvdA wilde maandagavond geen mededelingen doen over de punten waarover wél over eenstemming is bereikt. Men wil daar mee wachten tot het gehele programma vaststaat. Volgens de woordvoerder zijn maandag die amendementen afgehandeld die be trekking hadden op punten van 'be langrijke politieke importantie'. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat het verkiezingsprogramma in mei aan deleden gepresenteerd zou worden. Of dit door het uitstel van maandaga vond ook gehaald kan worden, kon men niet zeggen. Bij de besprekingen met het partijbes tuur waren ook aanwezig premier Den Uyl. de ministers Duisenberg (finan ciën). Van Kemenade (onderwijs) en de staatssecretarissen Van Dam (volks huisvesting), Stemerdink (defensie) en Klein (onderwijs). Minister Duisenberg kwam dit wee keinde in het nieuws met een soort ei gen alternatief programma, dat nogal afwijkt van het eerste ontwerp van de officiële programcommissie van de PvdA. Duisenberg heeft een aantal po litieke eisen een stuk minder hard ge formuleerd. Knelpunten zijn volgens hem defensie, ontwikkelingshulp en natuurlijk de sociale uitkeringen. Duisenbergs alternatieven - die maan dag als amendementen werden bespro ken - gaan uit van de politieke en finan ciële haalbaarheid. De minister van fi nanciën wil een programma waarmee de huidige regeringscoalitie met de christen-democraten kan worden voortgezet. Het formuleren van te harde eisen door de PvdA zou die samenwer king ernstig kunnen bemoeilijken. ZESDODENEN ZES VERMISTEN BIJ HOTELBRAND BELlUNO (AFP) - Bij een hotelbrand in Sappada in de omgeving van Bel- luno in de Italiaanse Dolomieten zijn maandag zes mensen om het leven ge komen. Het zouden drie Britse toeris ten en drie Italiaanse personeelsleden zijn. Zes mensen zouden nog worden ver mist. Tien mensen zijn met verwon dingen in ziekenhuizen opgenomen. Het hotel, dat geheel werd verwoest, heet Dolomiti. BONN - De Westduitse regering heeft Washington maandag om alle beschei den verzocht die de Amerikaanse rege ring mocht hebben over mogelijke om koperij door de Amerikaanse vlieg tuigfabriek Lockheed in West- Duitsland. Klaus Boelling. de woordvoerder van de Westduitse regering, die dit maandag bekendmaakte zei dat Bonn alle gege vens wil hebben die betrekking kunnen hebben op individuele West-Duitsers of de politieke partijen in de Bondsrepu bliek. Er is beweerd dat Lockheed grote be dragen in West-Duitsland heeft betaald om Starfighters F-104 te kunnen verko pen. maar deze bewering is nooit bewe- VEEL BOEKINGEN VOOR HOTELS, ZOMERHUIZEN EN APPARTEMENTEN MAARNERGENS BORDJE'VOL' MIDDELBURG - Hotels in Zeeland, verhuurders van appartementen en zomerwoningen en zelfs de kampeer terreinen langs de Zeeuwse kust ver wachten een redelijk drukke tot drukke Pasen 1976. Er zijn afgelopen weekeinde al heel wat - voornamelijk Duitse - gasten in Zeeland gearriveerd, die hier één of twee weken komen doorbrengen. Uiteraard vindt men - daarvoor is het te vroeg in het seizoen - nog nergens het bordje 'vol', maar als het weer blijft zoals het de afgelopen dag was, mag een onverwacht hoge be zettingsgraad worden verwacht van de toeristische verblijfsaccommodaties in Zeeland. is optimistisch, met één kardinale re strictie. Als het weer voor het aan staande paasweekeinde omslaat zullen heel wat mensen, die op het laatste mo ment een beslissing nemen over de be steding van hun paasdagen, thuisblij ven. Dan kan er overigens toch nog ge rekend worden op een vrij grote mensen massa die al geboekt heeft in hotels, voor zomerhuisjes en voor appartemen ten. Voor Pasen is de bezettingsgraad niet gering. De bemiddelingscentrale van provinciale Zeeuwse VW. een goede graadmeter, komt tot een bezet ting van huisjes en appartementen tot zestig a zeventig procent van het hoog seizoen. Voor deze week vóór Pasen zijn zelfs meer boekingen gedaan dan de week die aansluit bij Pasen, zodat veel mensen thans reeds langs de Zeeuwse kust en in het achterland profiteren van het fraaie voorjaarsweer. De stemming bij VW's en exploitanten De kampeerterreinen zijn vooral afhan kelijk van de weerberichten eind deze week. Zijn die gunstig dan is een vrij grote toeloop te venvachten Directeur J. P. de Regt van provinciale Zeeuwse VW kon bevestigen dat er inderdaad op dit moment een grote belangstelling be staat voor de huur van bungalows, zo merwoningen en appartementen in de periode rond Pasen „Er wordt, ook ten aanzien van de hotels een flinke belang stelling verwacht", aldus de heer De Regt. „maar uiteraard wordt het geen voj huis. Dat gebeurt niet met Pasen. Tot nu toe valt het overigens erg mee. er zijn al heel wat mensen, die lang hebben moeten wachten op mooi weer. Als dit aanhoudt, verwachten wij een grote toe loop. Mogelijk mag men rekenen op een schoorvoetend begin van de bloesems van vroege pruimen en kersen". Of het nu gaat om een vroege Pasen of wat later in het jaar. zoals thans het ge val is. belangrijkste factor voor een drukte-prognose is altijd het weer. „Ik zou het daarom in twee grote moten wil len hakken", aldus de Zeeuwse VW- directeur,je hebt mensen die alles van het weer laten afhangen, maar daar naast is er een aantal mensen dat op voorhand heeft gezegd we gaan al re gent het pijpestelen en die hebben dus gehuurd. Die verhuur is erg meegeval len. Geen vol huis, maar wel een opmer kelijke belangstelling. Dat geldt even eens voor de hotels. Daar is de belang stelling eveneens enigszins opmerke lijk We zijn dus wel optimistisch ge stemd. hoewel er eigenlijk pas op de avond van tweede paasdag iets redelijks over te zeggen is". Bij hotel 'Britannia' in Vlissingen kon men de opmerking over de bezetting van de hotels bevestigen. Die is zeer goed voor Pasen, hoewel er altijd nog wel een plaatsje te krijgen zal zijn „We moeten er wel van uitgaan dat het hotel Informaties CDA-Ujst Jjantlijn van Pasen volzit". zo zei men hier te verwachten. „Maar de mogelijkheid be staat altijd dat er mensen verstek laten gaan. dus laat men maar komen". Niet langs de gehele kust konden de hoteliers die mening delen. Zo vertelde men bij hotel Bern in Haamstede dat het nog niet storm loopt. „Er is nog volop ruim te. maar dat is een normaal verschijnsel om deze tijd. Pas als het donderdag goed weer is gaat het beginnen". komen niet aangebroken, echter wel voor zijn partij zij het on der bepaalde voorwaarden Het ver schil tussen hern en de partijmeerder heid is in feite het verschil tussen een evangelische volkspartij in radikale zin en een confessionele partij oude «tijl Aantjes is een aanhanger van de eerste categorie Ook hij is voortgekomen uit de oude confessionele sfeer, waar 'schrift en belijdenis in vrijwel elke verkieringstoespraak een rol speelden, maar in de loop der jaren is hij deze beide hoekstenen van de confessionele politiek anders gaan bezien Daarin stond hij niet alleen: de ontwikkeling van Aantjes is die van meer confessio nelen van zijn generatie, vooral ook van de jongeren Allerlei vragen uit de actualiteit dwongen hem daartoe, zoals de verhouding tot de derde we reld. de vraagstukken rond de grond stoffen en het milieu, de inkomensver houdingen. de medezeggenschap, om er slechts enkele te noemen Voor sommigen leidde dat tot een breuk met de partij, waarin aj waren opge voed. maar velen ook bleven In eigen huis en brachten daar de discussie op gang Zij begon met name in het voor jaar van 1967. toen een groep anti revolutionairen in een open brief aan hun partijbestuur een evangelische radikaliteit' eisten. Aantjes behoort niet tot de opval lende radikalen van het eerste uur - anderen trokken destijds sterker de aandacht - maar wel heeft hij de laat' ste jaren getracht om de lijnen, dit- de christen-radikalen van 1967 hadden aangegeven zo consequent mogelijk in de politieke prak tijk van alle dag door te trekken Zijn vakmanschap en zijn uithou dingsvermogen ble ken daarbij groot, evenals zijn wel sprekende invloed op allerlei organen van de partij. Dank zij deze talenten zag hij kans de definitieve vorming van het CDA tegen te houden toen hij con stateerde dat de drie deelnemende partijen niet op eenzelfde politieke koers zaten. Vla de AR probeerde hij het CDA op rijn lijn te krijgen, de lijn van de radikale voorhoede, maar dat lukte niet erg. In eigen partij wist hij het gevaar te bezweren dat een ieder loopt die zich in de voorhoede bevindt, namelijk te worden afgesneden van de achterban. Op dit ogenblik echter is dat gevaar levensgroot aanwezig en het is de vraag of hij het ditmaal kan keren. Aantjes verklaarde zaterdag teleurgesteld te rijn over de weinig po litieke houding van zijn achterban, maar vermoedelijk is die achterban precies zo teleurgesteld over de hou ding van Aantjes. Die achterhoede rijn de mensen van het 'grondvlak' - zoals dat tegenwoordig heet: zij hebben on dervonden dat in provincie en ge meente goed kan worden samenge werkt met CH en KVP. „Maar de CHU heeft geen enkele stap gedaan in onze richting zei Aantjes zaterdag. Op het grondvlak echter rijn er vermoedelijk heel wat AR-leden. die dat niet erg vinden: diep in hun hart hebben ze nog wel waardering voor de oppositionele houding van de CHU. Deze 'Biesheu- velianen' - om ze zo maar eens te noemen - vormen op dit ogenblik zeker geen minderheid binnen de AR en zij bepalen óók de partijlijn. De verrich tingen van Aantjes als woordvoerder van een regeringsfractie volgen rij ta melijk kritisch en rij zouden er geen bezwaar tegen hebben dat af en toe eens een con-ecüe zou worden aange bracht Bovendien rijn ze nuchter: ze weten dat de confessionele partijen de afgelopen jaren sterk terrein hebben verloren en dat hun toekomst er niet florissant uitziet. Indien er een CDA tot stand zou komen ontstaat een mo gelijkheid tot vergroting van de poli tieke invloed: de krachten worden ge bundeld terwijl een nieuwe groepering de eerste keer altijd wel 'zwevende stemmers' trekt. Daarom heeft deze achterban geen bezwaar tegen een sa mengaan met diegenen, die rij de laat ste jaren, ondanks verschillen, toch als geestverwanten rijn gaan beschouwen. .Aantjes weet dit heel goed en kent de stemming in rijn partij vermoede lijk beter dan wie ook. Vandaar zijn teleurstelling van zaterdag. Als een Mozes van de AR-parüj heeft hij de hand voortdurend over de Schelfzee van het CDA gestrekt, opdat de evangelisch-radikalen er doorheen kunnen trekken, „terwijl links en rechts de wateren voor hen waren als een muur", zoals het boek Genesis verhaalt. Het riet er echter nu naar uit, dat deze wateren van het oude confes- sionalisme zullen terugvloeien nog voordat de evangelisch-radikale Aan tjes droog en wel aan de overkant is. Bij de kampeerterreinen langs de kust is hettvooral opgevallen, dat veel men sen informaties trekken of er met Pasen nog ruimte zal zijn. In deze sector ver wacht men zeker geen vol huis. wel een zeer redelijke belangstelling, als de weerfactor, waarvan in deze sector al les afhangt, goed uitvalt. De rijkspolitie in Zeeland verwacht bij (Slot zie pagina 5 kolom 7) Dronken zeeman mlde bank overvallen ROTTERDAM (ANP) - Een dronken man heeft maandagmiddag gepro beerd een overval te plegen op het filiaal van de Rabobank aan de Put- selaan in Rotterdam. Zwaaiend met een geladen pistool liep de overval ler, een 62-jarige ex-zeeman uit Rot terdam. het bankgebouw binnen met kennelijke bedoelingen het per soneel geld af te persen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1