Laos lanceert zuiveringsactie Britse kranten: BP en Shell betaalden Italiaanse politici „Dolfijnen dienst bij CIA en marine PZC/t Haastig vertrek van Roussini op Schiphol IN BRANDHAARDSA VANNAKETH Dode bij rellen in Midden-China Onderzoek functioneren van rechterlijke macht u soms rotff Losgeld in beslag genomen h 'Dodemansknop' op speedboten 5e0a3' VAN DER STOEL IN OOSTENRIJK het weer AMERIKAANS BLAD NEWSDAY: MAANDAG 12 APRIL 1976 VIENTANE (AFP) Het temmen van de 'contra-revolutie', die de laatste maanden een zekere omvang heeft gekregen, is op het ogenblik de voornaamste zorg van de Laotiaanse regering. Deze heeft dan ook besloten, aldus minister van voorlichting Sisana Sisane, over te gaan tot een uitgebreide 'reinigingsoperatie' in het land, met name in het Zuidlaotiaanse district Savannaketh. Dit district wordt door de autoriteiten beschouwd als de enige belangrijke brandhaard. JACHTOP REACTIONAIREN Sinds enige dagen kammen patriotti sche troepen Savannaketh uit, op zoek naar de 'reactionairen' die de streek onveilig maken, zo meldde Sisane. Om te voorkomen dat deze 'vijanden van het volk' zich verplaatsen zijn een avondklok en identiteitscontroles in gesteld. Anderzijds doen de strijd krachten, de Pathet Lao, aanvallen op steunpunten van de contra revolutionairen. geïnstalleerd op een aantal eilanden in de Mekong, stroomafwaarts van de stad Savanna keth. De minister zei dat de onrust in het noorden van Laos nu beëindigd was. De bergbewoners die zich sinds ver scheidene maanden hadden verzameld in de provincies Van Vieng, Muong Kassi en Lom Cheng, keren langza merhand naar hun dorpen terug, want, zo verklaarde Sisane. zij zijn tot de overtuiging gekomen door religieuze propaganda te zijn bedrogen. In Vientane hebben politie en veilig heidstroepen zuiveringsacties onder nomen tegen elementen „die verdacht worden van sympathie jegens reactio nairen". in plaatselijke besturen, onder de winkeliers en sinds korte tijd oh tegen het nieuwe regime 'weerspanni ge' jongeren. Alle arrestanten gaan naar 'heropvoedingscentra om bewus ter worden van de nieuwe politieke lijn van Laos". Evenwijdig hieraan heeft de regering besloten de mobilisatie van de volks massa te intensiveren door middel van een uitgebreide opvoedingscampagne via de media. Zo krijgt het publiek elke dag berichten onder ogen en oren die 'de vijdanden van Laotiaanse revolu tie' aan de kaak stellen. De CIA en de 'Amerikaanse imperialisten', de Thai- landse militaristen en reactionairen' en de 'ultra-rechtsen onder de Laotianen' zijn dagelijks doelwit van scherpe aan vallen. Dagelijks ook vragen de media het volk om waakzaamheid en patriot tisme om de verworvenheden van de revolutie veilig te stellen. „Elke Lao- tiaan moet zcih beschouwen als een borg voor de Laotiaanse revolutie". HONGKONG (UPI) - Bij een oproer in Tsjenglsjow, de hoofdstad van de provincie Honan in Midden-China, is vorige weck iemand gedood, zo meldde zondag Radio-Peking. In Tsjengtsjow braken net als ln Pe king de rellen uit nadat betogers ter gelegenheid van de traditionele do denverering, waren samengedromd om de overleden premier Tsjoe En-Lal eer te bewijzen. Dit is de eerste melding uil officiële Chinese bron over onlusten bulten Peking. De leider van de Franse communisten. Georges Marchais vindt dat de gedachten van Mao Tse-Toeng een bron zijn van de 'chronische insta biliteit' in China. Hij zei dit tijdens een persconferentie in Tokio. SCHIPHOL-Zaterdagmorgen isde Rus sische veearts Roussini met een machine van de Aeroflot naar Moskou vertrok ken. Hij staat hier op punt het vliegtuig in te gaan. binnen-buiten land RUIM EEN MILJOEN POND STA A TSCOMMISSIE: BINNENKORT INSTALLATIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Van Agt van jus titie zal binnenkort de Staatscommis sie Rechterlijke Organisatie installe ren, die advies moet uitbrengen over het functioneren van de rechterlijke macht. De staatscommissie zal tevens voorstellen moeten doen om de werk wijze van de rechterlijke macht te stroomlijnen en, waar mogelijk, aan te passen aan de behoefte van de tijd. De staatscommissie zal onder meer de vraag bekijken of niet-juristen tot de rechterUjlce macht moeten worden toe- VanKemenade niet eens met voorlopige raad regeringsbeleid UTRECHT (ANP) - Het terugdraaien van de veralgemening en verbreding van het beroepsonderwijs zou een daad zijn, die in het licht van de maatschappelijke ontwikkeling kort zichtig en sociaal onrechtvaardig is. Als 'overscholing' een hoofdoorzaak van de grote jeugdwerkloosheid wordt genoemd, dan is dit niet juist. De aller grootste werkloosheid komt juist voor onder jongeren die 'ongeschoold' zijn. Minister Van Kemenade van onderwijs en wetenschappen heeft dit zaterdag gezegd in Utrecht bij de katholieke vereniging van directeuren, docenten en consulenten bij het beroepsonder wijs en het leerlingenwezen 'St. Be- rnardus'. Hij vocht daarmee recente beweringen aan van prof. dr. J Kre- mer5. de voorzitter van de voorlopige wetenschappelijke raad voor het rege ringsbeleid en van mr. F. Kruse. de plaatsvervangend directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening De be windsman ging ook in op het rapport van de voorlopige wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid over kansen op onderwijs. Hij bestreed de Conclusie, dat over de jaren na 1965 daarover nog niets kan worden gezegd, pij deed dit op grond van onderzoe kresultaten en op grond van onder- 'wijskundige inzichten. Daarbij stelde hij vast, dat de mammoetwet de onge lijkheid in kansen in het voortgezet onderwijs niet drastisch heeft doen verminderen. De oceanografe Ljoedmilla Martem- janova, die begin vonge week een Sow- jetschip in Plymouth had verlaten, heeft toestemming gekregen in Enge land te blijven, aldus een Britse rege ringsfunctionaris. gelaten en hoe de opleiding van aspirant-rechters en -officieren van jus titie kan worden verbeterd. Daarnaast zal de commissie bezien of de huidige scheiding tussen gewone en administra tieve rechtsspraak gehandhaafd moet blijven, in samenhang met de vraag oi de rechterlijke macht zich verder zou moeten specialiseren. Ook zal de commissie onderzoeken of de huidige competentie-afbakening tussen kantongerecht en rechtbank aan wijzi ging toe is. Als voorzitter van de staatscommissie zal optreden mr. H. E. Ras, lid van de Hoge Raad. Leden zijn onder meer mr. A. Niessen, hoofdofficier van justitie in Dordrecht, mr. F. Nivard, lid van de rechtbank in Rotterdam, drs. H. van Run, oud-hoofdredacteur van het dag blad De Tijd en mr. M. Rood, advocaat in Amsterdam. Als secretaris zal optre den mr. A. G. Bosch, officier van justitie in Den Bosch. LONDEN (AFP) - Drie Britse zondagsbladen heb ben gemeld dat 'British Pe troleum' en de 'Koninklij ke/Shell Groep' met andere oliemaatschappijen betrok ken zijn bij een steekpenningen-affaire, die schenkingen aan Italiaanse politieke partijen in de jaren 1971 en 1972 behelst. Volgens de 'Sunday Times', de 'Sunday Telegraph' en de 'Sunday Express' hebben de twee maat schappijen invloedrijke leden van de partijen der Italiaanse rege ringscoalitie ruim een miljoen pond sterling (5,4 miljoen gulden) toegestopt. Deze partijen zouden in totaal van diverse olie maatschappijen, waaronder de Amerikaanse 'Esso', 27 miljoen gulden hebben ontvangen. Een Italiaanse parlementairé com missie ls naar verluidt al bezig met een diepgaand onderzoek naar de affaire Zij zou beschikken over een dossier met de codenamen van ver scheidene politici. Volgens de 'Sun day Times' staan daarop de toen malige premier Andreotil. ministe van buitenlandse zaken en oud premier Mariano Rumor en de mi nister van openbare werken, Agradi. Volgens hetzelfde blad werden de betalingen aan de christendemocra tische partij verricht via partijsecre taris Fillipo Michelli. en ontving de krant 'AvanU' een deel van het geld dat bestemd was voor de socialisti sche partij. BP. voor zevenUg pro cent in handen van de Britse rege ring en de bank Van Engelend. wei gerde commentaar op de berichten. Een woordvoerder van Shell 'met een Brits belang van 40 en een Ne derlands van 60 procentl verklaarde dat zijn maatschappij „ln deze kwestie volledig samenwerkt met de Italiaanse autoriteiten". BP en Shell hebben zich ln 1973 uit Italië teruggetrokken. De voorzitter van de commissie voor de genationaliseerde indus trieën uit het Britse lagerhuis. Rus- sel Kerr, heeft meegedeeld dat dit orgaan zich dinsdag zal beraden over de snelle vorming van een commissie van onderzoek. iADVERTENTIEJ Kent u ook die beklemmende ruimtenood' Lundia lost dageii|ks deze ruimteproblemen op. Verspreid over de gehele wereld worden door Lundia kilometers stellingen geïnstalleerd. Of het nu gaat om hooQbouwsieillngen. etaqestellingen of palletstellinqen of archiefstellmgen Lundia oeschikt over een know-how verkregen door haar 36 vestigingen verspreid over de gehele wereld. Wilt u goed geïnformeerd zijn vraag dokumentalie bij AEROFLOT-VLIEGTU1G OPGEHOUDEN Meisje verdronken TER APEL (ANP) - In Ter Apel (ge meente Vlagwedde, bij Winschoten) is zaterdag de 3-jarige Antje Meijcring bij het spelen verdronken. Vlak bij haar huis kwam zij bij het spe len terecht in het water van het kanaal van de Weerdingermond. MILAAN (RTR) - De politie heeft vrij dag 70 miljoen lire (ongeveer een kwart miljoen gulden) inbeslag geno men bij de zoon van een op 8 maart ontvoerde zakenman in Milaan. Het geld was kennelijk bestemd om tc worden betaald als losprijs voor de vrijlating van de zakenman, Raffaele Molinari. Het losgeld werd ontdekt bij een inval in de flat van de zoon van Molinari in Milaan nadat de politie ter ore was ge komen dat de familie zich bereid had verklaard het losgeld te betalen. Het was de vierde actie van deze aard van de politie in de afgelopen weken. SCHIPHOL (ANP) - De Russische veearts Roussini heeft zaterdagmid dag Nederland verlaten. De heer Roussini vertrok om tien voor half een met een vliegtuig van de Russi sche luchtvaartmaatschappij Aeroflot voor een rechtstreekse vlucht van Schiphol naar Moskou. Het vertrek van de Russische veearts, die vrijdag tegenover functionarissen van het Nederlandse ministerie van justitie heeft verklaard uit vrije wil te rug te keren naar de Sowjet-Unie. had echter weinig te maken met het ver trek van een uit vrije wil reizende.pas sagier volgens de op Schiphol gelden de gebruiksregels. De machine van Ae roflot, een driemotorige Tupolev 154, arriveerde al met een vertraging uit Moskou op Schiphol, waardoor het vertrek voor de retourvlucht van 11.25 tot 12.00 uur werd uitgesteld. Daar echter niet alle passagiers op dit tijd stip aan boord waren, besloot Aeroflot te wachten. Het werd voor de bij de uitgang wachtende journalisten al snel duidelijk dat er op slechts één passa gier werd gewacht. Het totaal aantal passagiers dat voor de vlucht had ge boekt was 12, om 12.00 uur waren er elf aan boord van de machine, die ruim 120 reizigers kan vervoeren. den voldaan, was nauwelijks tijd De deuren van de naar de machine lei dende aviobrug werden door de Aeroflot-vertegenwoordiger direct ach ter de rug van de passagier dichtgesla gen. Deze passagier, van wie algemeen werd aangenomen dat het de heer Roussini was, ontkwam niet aan de ln de aviobrug uitgevoerde bagagecontro le. De heer Roussini had klaarblijkelijk al zijn bagage als handbagage bij zich Hij beschikte over twee grote koffers, een kartonnen doos en een grote plas tic tas met Nederlandse reclametek sten. Zijn begeleiders weigerden na het vertrek van de heer Roussini elk com mentaar. Eén van hen wilde wel kwijt dat hij behoorde tot de Russische am bassade. Vragen over een vertrek van de heer Roussini bij de Russische am bassade in Den Haag kwamen niet verder dan de portier, die de telefoon aannam. Woordvoerders van de minis teries van justitie en buitenlandse za ken zeiden niets van het vertrek af te weten. Straf Andere weg Om kwart over twaalf arriveerde langs een andere dan de gebruikelijke weg een groep van ongeveer zeven mensen bij de uitgang. Eén van hen werd haas tig en niet bepaald zachtzinnig door de groep wachtende fotografen heen de aviobrug ingeduwd. Voor de formali teiten die bij de uitgang moeten wor- Volgens Amnesty International heb ben de twee ambtenaren van het mi nisterie van buitenlandse zaken, die vrijdag met Roussini hebben gespro ken, hem niet gedetailleerd gewezen op het gevaar dat hij wordt veroordeeld tQt een vrijheidsstraf van tien tot vijf tien jaar na zijn terugkeer in Rusland. Dat kan krachtens artikel 64 van het Russische strafwetboek, dat weigering uit het buitenland naar de USSR terug te keren rekent tot landverraad, aldus een zaterdagmorgen uitgegeven ver klaring. Passiespel ontdekt DEN BOSCH (ANP) - Begin april is op de zolder van het Noordbrabants Mu seum in Den Bosch een vroeg 19e eeuws passiespel ontdekt. Het spel dat niet helemaal kompleet is bestaat uit enkele tientallen uit hout gezaagde figuren die in olieverf zijn be schilderd, vermoedelijk gemaakt door de Bossche kunstenaar Quirinus van Amelsfoort die in 1820 is gestorven. De kunsthistorische waarde is volgens de directrice van het museum, mevrouw drs. M. van Boven, niet zo groot. United Technologie bekent omkoping NEW YORK (AFP) - De Amerikaanse maatschappij United Technologies (voorheen United Aircraft) heeft za terdag toegegeven dat zij voor bijna twee miljoen dollar (ca. vijf miljoen gulden) aan steekpenningen heeft be taald aan functionarissen van landen in de 'niet geïndustrialiseerde gebie den der wereld.' BRAND IN EEN KINDERKLINIEK AMSTERSFOORT (ANP) - In de Si- naikliniek in Amersfoort, waar gees telijk en lichamelijk gehandicapte kinderen worden behandeld, heeft za terdagmorgen in een paviljoen brand gewoed. Het verplegend personeel en de Amers- ioortse brandweer zagen kans alle 13 patiënten uit het paviljoen te redden Het vuur was ontstaan doordat een van de kinderen aan lucifers was ge komen en met vuur had gespeeld. Naar vanwege een aanvankelijk pu blicatieverbod pas vrijdag bekend werd, heeft de Israëlische politie on langs een terreurcomplot van de Pales tijnse 'Al Fatah' beweging opgerold. Er zijn tot dusver 16 arrestaties verricht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De ministerraad heeft besloten dat snelle motorboten voort aan zo moeten zijn ingericht dat, wanneer de stuurman plotseling uit valt. het vaartuig niet stuurloos blijft doorvaren, maar bij uitvallen van de bsturïng de boot tot stilstand komt. Deze bijzondere reglementen zijn er voor het Zwarte Meer. de randmeren Flevoland, de Maas. de Overijsselse Vecht en de rijksvaarwegen in ZuidwestrNederland. Er moet er een hendel of pedaal wor den aangebracht die terugvalt en de motor stopt of stationair laat draalen wanneer de stuurman de boot niet meer bedient. Over het tijdstip van Invoering van de bepaling zaJ nog worden overlegd DEN HAAG (ANP) - Het ministerie met de organisaties, volksgezondheid en milïeuhy- slclllngsystcmcn varsseveld tel. 08352-8888' toonzalen in amsterdam, rolterdam. varsseveld Rijkssteun poliklinieken voor geslachtsziekten giene gaat financiële steun verlenen aan poliklinieken voor geslachtsziek ten in risicogebieden. De steun bestemd voor poliklinieken in de risi cogebieden Amsterdam, Rotterdam. Utrecht, en Den Haag. De Afrikaanse nationalistische lei der Enos Nkala, plaatsvervangend secretaris-generaal van de buiten landse tak van de Afrikaanse Natio nale Raad (anc), ls zaterdag in Salis bury gearresteerd. IADVERTENTIEi voor pasen Een bloemengroet via uw Fleurop-bloemist. altijd en overal een welkom DROOG EN VRIJ ZONNIG Droog en op de meeste plaatsen vrij zonnig. In liet algemeen weinig wind, maar in de kustgebieden in de middag wind van zee. Maximum temperatu ren van 10 graden vlak aan zee tot omstreeks 15 graden in het binnen land. Overwegend zonnig en aanhoudend droog. Overdag lagere temperaturen. weersvooruitzichten ln cijfers gemid deld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 4 tot 13; min. temp.: omstreeks 3 graden; max. temp.: om streeks 11 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 6 tot mm. temp.: omstreeks 1 graad- max. temp.: omstreeks 13 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 9o procent; kans op een geheel «oog etmaal; 90 procent. (Voor de temperaturen geldt voor urnsdag een marge van twee graden en •oor woensdag een marge van drie graden rond de opgegeven waarden) NEW YORK (UPI) - De Amerikaanse marine en de cen trale inlichtingendienst (CIA) zijn al zeker tien jaar in het geheim bezig met het africhten van dolfijnen voor be paalde operaties. GEHEIME AFRICHTING Dit meldde zondag de Newyorkse krant 'Newsday'. op grond van een verklaring die de geleerde Michael Greenwood tegenover een senaats commissie heeft afgelegd. Greenwood heeft gezegd dat hij in 1971 bij een onderzoekingsinstituur van de manne ontslagen is toen hij betoogde dat de programma's im moreel waren en geldverspilling betekenden. 'Newsdav'. meldde voor het artikel ook nog „vier aparte bronnen binnen de federale regering" te hebben geraadpleegd. Volgens het blad zijn doffijnen afgericht voor het opsporen of aanvallen van vijandelijke kikvorsmannen en het aanbren gen van explosieven of afluisterapparatuur tegen of in de buurt van vijandelijke schepen. Havanna De Amerikaanse marine heeft ook eens een doffijn 'opgeleid' voor een actie in de haven van Havanna met een apparaat voor peiling van de doelmatigheid van een Russisch atoomschip. Voorts poogden marine en CIA doffijnen in te schakelen bij de berging van een kernbom die een marinevliegtuig bij Puerto Rico had verloren. Volgens "Newsday" wilde de CIA geen commentaar op het verhaal geven en ontkende een marine-woordvoerder dat zeedieren worden geoefend voor aanvallen op mensen of schepen of voor verkenningsmissies. Het Russische legerbald 'Rode Ster' kwam zaterdag ook met een bericht over deze affaire. Het meldde dat de Amerikaanse maarine dolfijnen af richtte voor kamikaze-achtige zelfmoordopdrachten. Dat zou gebeuren bij het centrum voor onderwater-onderzoek in San-Diego 'Californiè). WENEN - Met een informele lunch met de Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky is minister mr. Max van der Stoel van buitenlandse za ken zaterdag zijn officiële bezoek van drie dagen aan Oostenrijk be gonnen. Minister Van der Stoel is in Wenen op uitnodiging van zijn Oos tenrijkse ambtgenoot, dr. Erich Bielka. Onderworpen van bespre kingen met zij Oostenrijkse coüega die officieel pas vandaag beginnen, zijn de actuele internationale pro blemen en ook de betrekkingen tus sen Nederland en Oostenrijk zullen aan de orde komen. Daarnaast zal er ongetwijfeld, aldus minister Van der Stoel, gesproken worden over de mogelijkheden om de zaken, be reikt tijdens de conferentie voor Eu ropese veiligheid en samenwerkin gen vorig jaar in Helsinki afgeslo ten met een akkoord, verder uit te werken. Foto: Minister Van der stoel ivordt bij zijn aankomst in Wenen begroet door bondspresident Kirchslaeger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3