'Socialisten en liberalen zijn onze natuurlijke tegenstanders' Vuilverdichter CVI-Terneuzen „Meeste werklozen willen weer aan slag IVGH.js-ESiE PZC/p Tegen Eindhovenaar 4Vi jaar cel geëist wegens serie inbraken Eversdijk bang voor niet doorgaan van de vaste oeververbinding NAPPA JASJES VAN LEER ROOMERS yussmcEM De stoere stofzuiger uit Denemarken kunst Sater legt harde waarheden bloot ZATERDAG 10 APRIL 1976 A X BIEZELINGE CDA-fractievoorzitter in de staten van Zeeland, drs. H. Evers- dijk, heeft vrijdag tijdens een CHU-vergadering in Biezelingc uiting gegeven aan zijn angst, „dat de vaste oververbinding over de Wcsterschelde niet zal doorgaan". Als de voortekenen 'weer niet bedriegen', voorzag hij een beslissing binnen niet al te lange tijd. „Steeds meer wint de vrees veld. dat de tegenkrachten het gaan winnen en dat de vaste verbinding op de lange baan wordt geschoven. Uitstel betekent nu echter heel duidelijk afstel. Als het nu niet gebeurt, dan zullen inves teringen moeten plaatsvinden ten aanzien van deboten. Datzal zoveel kosten, dater voor lange tijd niets kan komen van een vaste oeververbinding. Er is van onze kant zowel regionaal alslandelijkmaximaledrukuitgeoefendomeengunstiege beslissing te krijgen. Bijnaiedereenlijktervoor.maartochbenlkbangdathetnietzal doorgaan. Het zou de zoveelste klap in het Zeeuwse gezichtzijn vanuit Den Haag", zo zegt hij. DRS. H. EVERSDIJK TIJDENS BIJEENKOMST VAN CHU-KAMERKRING ZEELAND IN BIEZELINGE: 'ADVERTENTIE) voor dames en heren vanaf 335,- Lange Zelke 7 EVERSDIJK 'UITSTEL BESLUIT OOSTERSCHELDE NIET MEER PIKKEN' BIEZELINGE - „Socialisten en libera len zijn onze natuurlijke politieke tegenstanders. De socialisten, omdat ze voor een groot deel uitgaan van de staatsalmacht en de liberalen, omdat die voor een groot deel uilgaan van de menscnalmacht. Daarom dient de een ons niet lever te zijn dan de ander, we moeten onszelf zijn en telkens duide lijk kiezen voor die groepering, waar mee het landsbelang en het belang van de christen-democratie het meest en best gediend zijn". Aldus vrijdaga vond in 'De Caisson' te Biezelinge drs. H. Eversdijk, fractievoorzitter van het CDA in de Zeeuwse staten en dage lijks bestuurslid van de CHU tijdens de jaarvergadering van de CHU- kamerkring Zeeland. Hij vond, dat de positie van liberalen en socialisten als natuurlijke tegen standers van de christen-democraten 'duidelijk te zien is aan het aanstaande monsterverbond over abortus". Ever sdijk: „In feite hebben ze geen van bei den een boodschap aan ons, als ze de kans schoon zien hun eigen ideaal te bereiken. Socialisten en liberalen zou den allebei het liefst in de christen democratie vermorzelen om er zelf be ter van te worden. Daarom dien we ons niet te koppelen aan wie ook en dienen wc geen bijwagen functie te aanvaar den van wie ook, maar moeten we zeil bewust op eigen benen staan". Hij be toogde. dat' het CDA een eigen pro gram heeft 'en wie mee wil werken om dat program uit te voeren is welkom' „Volstrekt fout", vond hij een keuze voor de verkiezingen In toepsraak liet de heer Eversdijk weten, dat de CHU 'onvoorwaardelijk voor de ene CDA- hjst' is. Hij betoogde, dat de Neder landse politiek tot nu toe 'alleen maar splitsingen te zien heeft gegeven, nooit fusies: als het CDA lukt - en dat lukt - dan is dat vrijwel uniek" Hij vond dat het 'wat koddig' aandoet, zoals nu D' 66 en 'Resoluut' naar een nieuwe een heid zoeken: „Het is of de lamme de blinde gaat helpen, het resultaat laat zich raden". Zeeuwse zaken Drs. Eversdijk sneed in zijn betoog ook een aantal Zeeuwse zaken a an. Daarbij liet hij weten, dat er in mei een beslissing moet vallen over de Oosterschelde. „Uitstel is gewoon on denkbaar. Dat moeten we niet pikken in Zeeland. Het gaat ons niet in de eerste plaats om techniek of financiën, maar om veiligheid". Hij wilde de op vatting van Terlouw („Een open Oos terschelde ten koste van ieder be drag") niet voor zijn rekening nemen en veronderstelde, „dat Duisenberg, die op de centjes zit voor de vaste oe ververbinding daar toch weieens om zal glimlachen." De visie in de CDA-statenfractie over de nota bewoningspatronen is - zo zei hij - nog niet afgerond. Maar bij de be- W.PEL OPJUBILEUMA VONDNVV 5? WEINIG INTERESSE VOOR ZAKEN OP WELZIJNSTERREIN TERNEUZEN - „Evenals tijdens de crisis zijn er mensen die werklozen de schuld geven van hun werkloosheid. Ik ben er echter van overtuigd, dat van de 200.000 werklozen die ons land lelt er 195.000 liever maandag dan dinsdag aan de slag willen." Dit zei vrijdagavond districtsbestuur der W. Pel van het NW op een bijeen komst in Temeuzen. waar de plaatse lijke afdeling van de Industriebond van het NW een groot aantal jubile rende leden huldigde. De heer Pel was ervan overtuigd, dat er in een aantal gevallen misbruik wordt gemaakt van sociale voorzienin gen ('een kwalijke zaak') maar dat dit probleem niet overdreven moet wor den. Hij signaleerde voorts, dat te weinig vakbondsleden interesse hebben voor zaken op het welzijnsterrein. Daarbij noemde hij onderwijs, club- en buur thuiswerk en sociaal-culturele activi teiten voor jonge werklozen. Afdelingsvoorzitter van de Industrie bond J. M. Hamelink zei in zijn ope ningswoord, huldigingsbijeenkomsten als die van vrijdag belangrijk te vin den, ook al wordt er in de vakbeweging verschillend over gedacht Jubilarissen De namen van de jubilarissen: P. Sie- revogel, Temeuzen (50 jaar). P. Oppe neer en J. van Drongelen. Temeuzen (40 jaar). Hun 25-jarig jubileum vierden C. Die- teman. D. Hofman. C. van Straten. W Elve. W. Koole. C. Rouw. C. Zeger. P Moes. J. Smit. H. Overbeeke. A van Gelderen, A. IJsebaart J Lammens. J Nieuwelink, P. Dooms, C. de Maree. H. de Bruijne. P Plantsoen, F de Cooker, C. Harreman. W. Buijze. P. Stoffels. G. van Hoeve. J. Cosijn. J. Engels. A. Lu- teyn. H. Moes. L. van de Akker. W. de Feijter. J. Versprille. J. Pichal, A. Ver linde. J. Paulusse. J. van Streen. J. Verduin. I. de Lijzer. P Jansen, J Faas en D. Agterhuis, allemaal afkomstig uit Temeuzen. A. Hemelink, J. Wisse. A. Babbijn en P. Willemsen uit Zaams- lag, J. Klaassen. J. Tatenhoven. S. de Groote. J. Rinkhout en L. de Rijke uit Hoek. De twee 40-jarige jubilarissen werden bedacht met een gouden, de 25-jarige met een zilveren insigne Deze bijeen komst bij café 'De Vriendschap' ein digde met een gezellig samenzijn. ADVERTENTIE1 handeling in de staten op 26 april zal bij de beoordeling van de fracties vooral een rol spelen wat de concrete consequenties zijn. wat in het belang voor de leefbaarheid is en of stad e:i platteland hun functie beide kunn«- uitoefenen „Hoe mooi het ook won. verpakt", zei de heer Eversdijk. verwij zend naar uitspraken van gedepu teerde Boersma over Nieuwdorp. ..het zal vooral gaan over dhet al dan niet bevriezen van plattelandskernen als consolidatiekernen". In zijn betoog onderstreepte hij nog, dat aan Montedison bij vestiging 'strenge eisen gesteld moeten worden'. Verder zette hij de gang van zaken in de staten uiteen rond de subsidiëring van een vaste man voor het Zeeuws coördinatieorgaan en verklaarde het 'een goede zaak' te vinden, dat g.s. geen subsidie meer zal geven aan de VMZ. „Dat was welletjes", aldus Eversdijk. Ds. R. P Ytsma hield een korte inlei ding over christelijk politieke bewust wording, waarin hij een en ander ver- Zeekrijgsraad legt matroos uit Temeuzen f200,- boete op DEN HAAG - De zeekrijgsraad te Den Haagheeftde2I-jarigematroosR.vanV. uit Temeuzen van de koninklijke ma rine veroordeeld tot een boete van 200 gulden. De jongeman had in Temeuzen een bebakeningslamp ontvreemd „Ik was aan het stappen. Ik had acht glazen bier op", vertelde de jongeman voor de krijgsraad. Een marechaussee zag de jongeman met de lamp lopen. Al gauw werd duidelijk dat het een knipperlicht was dat in de Nieuwstrasi in Temeu zen had gestaan „Ik vond die lamp", betoogde verdachte woensdag voor de zeekrijgsraad. Marar de fiscaal hield het op een gewone diefstal en eiste 200 gulden boete. „Ik had die lamp meege nomen voor versiering van mijn hut", vertelde Van V. die van het gebeurde toch wel geschrokken bleek. Daar wees ook zijn raadsman mr Van Bruggen op. „In kringen van de konin klijke marine noemt men een derge lijke souvenirjagerij 'ritselen', hoewel het in feite een wederrechtelijk toeéi- genen os", vertelde mr. Van Bruggen. De verdediger merkte op dat Van V. een voorbeeldig dienstplichtige is en vroeg een geldboete, 's Middags deed de krijgs raad uitspraak en veroordeelde de ma troos tot 200 gulden. Tien dagen geëist tegen Middelburger DEN' HAAG - De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft tegen de 34-jarige koopman E. J. S. uit Mid delburg tien dagen gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar, en drie maan den intrekking van het rijbewijs geëist. De politierechter te Middelburg had de koopman veroordeeld tot vier maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 250 gulden, wegens het besturen van een auto onder invloed van sterke drank. Van dat vonnis was de officier van justitie in hoger beroep gegaan. De officier had namelijk in trekking van het rijbewijs gevorderd. Dat was de procureur met hem eens Het gerechtshof wijst op 22 april arrest. Transfiguratie te Hulst speelt Bakersprookje HULS I - Ier geiegenneiu van hel 30- jarig bestaan van de Cainere van Khr- lorica 'De Transfiguratie' brengt dit Hulster amatrurlonerlgrzrlschap twee jubileumuilvoeringen op «Ie planken. Daarvoor Is 'Bakersprookje' gekozen, een stuk van Ronald Jeans die ook 'Het testament van tantr Chrislobal' schreef waarmee 'De Transfiguratie' vorig Jaar veel succes had. Voorlopig zijn er twee voorstel lingen: zondag 25 april en maandag 26 april. Beide in 'Den Dullaert'. beide aanvang 20,00 uur 'Bakersprookje' is geregisseerd door Charles Heirman. Het spel draalt om het echtpaar Joan en Pel <op de plan ken gezet door Wies de Maat-Kas en Reggie Buysroggei en het inwonende echtpaar Mary en Jack "Yvonne Vermandel-Wauters en Arnold Coe- nen». Beide echtparen hebben een ba by. Omdat Man- buitenshuis werkt en Joan niet op belde baby's tegelijk kan letten, hebben ze samen een kinderjuf "Marjan Vermandel-van Poelle). een si tuatie die aanleiding geeft tot een kos telijk avontuur. De andere rollen wor den gespeeld door Mlel van der Walle. Jenny Janssen-van der Wlele. Nel de Kock-Huysmans en Louis Oomens Uitvoeringen van 'Der Bettelstudent' zijn uitgesteld provincie telde over de conclusies, waartoe een CHU-denkgroep in Zeeland over dit onderwerp is gekomen. Hij zag voor het CDA. 'de bijbelse koers, niet zo maar een middenpartij, maar een be wuste midden partij, sprekend naar alle kanten" Tijdens het huishoudelijk gedeelte van de vergadering bleek, dat een aanzien lijk deel van de CHU-kiesverenlging in Zeeland nogal achteloos is met de fi nanciële verplichtingen aan de kamer kring Penningmeester P. J. Govers meldde, dat acht kiesverenigingen over 1974 en 15 kiesverenigingen over vorig jaar nog geen contributie hebben afgedragen. Waarnemend-voorzitter J. A de Boe stelde vast. dat de kiesver enigingen behandeld moeten worden in Hp'Ooen HoT de eerstvolgende bestuursvergadering MIDDELBURG - De uitvoering 'Der BetteLstudent'. die de lloofdsladope- rette vanavond, zaterdag, in Middel burg zou geven gaat niet door. Een van de hoofdrolspelers. Antoni Wink, is ziek. 'Der Bettelstudent' komt nu op 7 mei naar Middelburg. Ook in Temeuzen ging vrijdagavond de opvoering van de operelU- 'Der Be ttelstudent" niet door De opvoering is daar nu op 8 mei. Jeugdorkest in ,'an de kamerkring; ..het is duidelijk dat we ze flink achter de vodden moe ten zitten", zo zei hij. De bespreking van het huishoudelijk CDA-reglement voor Zeeland leidde tot protesten van enkele kanten. Uit de toelichting van de heer De Bos bleek, dat het bestuur verwacht had dat deze zaak in de kies- symfonie-orkest dat bestaat uit i vereniging doorgesproken was: elke leden in de leeftijd van 10 tot 20 jaar. vereniging heef) enkele exemplaren Onder leiding van dirigent Han Beek van dit reglement gehad. Die discussie man heeft het zich ontwikkeld tot de bleek daar niet te zijn gehouden, zodat jeugdige tegenhanger van het Zeeuws de meeste van de tachtig aanwezigen Orkest. VLISSIN'GEN - Het Zeeuws Jeugdor kest geeft maandag onder leiding van Han Beekman een concert in Vlissin- gen. Het optreden wordt gegeven in het ontmoetingscentrum Open Hof en begint om half acht 's avonds. Het Zeeuws Jeugdorkest het reglement voor het eerst te kregen. Enkelen wilden daarop niet aan een discussie beginnen op dit mo ment. Op voorstel van de heer H. Eversdijk Het optreden in Vlissingen vermeldt een ouverture van Rossini, het viool concert in G van Haydn (solist is de 17-jarige Jan-Paul Tavenieri, de 'Un- v»». .w,o,u vq.. ut iic-ci ii üvciaui n. vollendete' va*i Schubert en een suite werd besloten, dat de kiesverenigingen vaf Lecuw met a|s piano- i i srmsri» van riinn me de gelegenheid krijgen te rea geren en dat daarna het bestuur ge- soliste Marijke van Duin. Met Pasen maakt het Zeeuws Jeug- JUWELIER IN TERNEUZEN BESTOLEN VOOR RUIM EEN TON (Van onze correspondent) DEN BOSCH - De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft donderdag vierenhalf jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest geeist tegen de 33-jarige A. van de W. uit Eindhoven, die vijftig inbraken heeft bekend. De inbraken waren met de regelmaat van de klok uitgevoerd en ontlokten de president van de rechtbank, mr. Th. Geense de opmer king: „Zelfs toen u met vakantie was, ging u er nog elke nacht op uit." Ook Zeeland was niet gespaard geble ven voor de bezoeken van de Eindho- venaar Zo bracht hij vorig jaar een be zoek aan Tholen istad) waar hij een juweber beroofde van 18 000 gulden aan sieraden. In Temeuzen raakte een juweber voor meer dan honderddui zend gulden aan sieraden en juwelen kwijt. Deze buit zou voor 25.000 aan een heler van de hand worden gedaan. Ingebroken werd er ook nog in Kapelle-Biezeknge. Zierikzee en tal van andere plaatsen, want vervoer was geen probleem omdat daarvoor auto's werden gestolen Zware eis Het voorlichtingsrapport van de re classering in Eindhoven veegde de of ficier van justitie de vloer aan. „En kele inbraken, staat hier," zei mr. Duy," en dat terwijl hij er 50 heeft be kend. Mr. Duyx somde een aantal voorbeelden op. Hij stelde onmiddelüjk niet onder de indruk te zijn van de verdediging van de verdachte, die stelde dat hij door bedreiging van zijn kameraden door was gegaan en anders al veel eerder zou zijn opgehouden met het plegen van inbraken. „Ik zie deze man als èën van de topmensen van de bende." zei de officier „Alleen een zware straf kan hem terug doen schrikken om nog eens op pad te gaan. Wat anderen ook van dergelijke zware straffen mogen vin den. Ik vorder tegen deze verdachte 4,5 jaar met aftrek van voorarrest." De verdachte had zelf tijdens zijn laat ste woord weinig te zeggen. De verde digster vroeg uiterste clementie omdat het gezin van de verdachte anders slachtoffer van de straf zal worden. Uitspraak over 14 dagen. hariO', oni&taun op baai, van unprovisa Ues; basistekst Dick WaWa en Gerril Huulnk. \polrr* Jaap van Donsdasr. Yvonne Peut. Jun-Jaap Janwn, Min van Roy. Roelof den Abtman. Hans Huuitdór- (cr. Wouter te Pa», regie Peter de Baan Sater legt keiharde waarheden bloot Dat merkten we ai vorig jaar in het stuk 'Ja baas. nee baas', toen zaken als ondernemingsraden. medenzeggen- machtigd is ze vast te stellen. Bij de dorkest een tournee door Duitsland bestuursverkiezing werd mevrouw A. waarbij in verschillende plaatsen het- v. d. Leeden en de heren S. J. Goverse. zelfde programma als in Vlissingen zal S. J. Lous en J A. de Boe gekozen. worden uitgevoerd. ONDER MEER IN ZEELAND TERNEUZEN - De 'Centrale Vuilver- werkende Industrie' (C.V.I.) in Ter- neuzen heeft vrijdag een 260.000,- kostende vuilverdichter gekregen. Het a pparaat vermaalt vuilnis en perst het samen tot een compacte massa De C.V.I. wil de vuilverdichter voorlo pig inzetten op haar stortplaats in de Kanaalpolder onder Sluiskil. In een later stadium zal het apparaat worden gebruikt voor activiteiten in de Van Wijckhuijsepolder onder Hoek. waar het Temeuzense bedrijf - zoals bekend - ook een stortplaats heeft aangelegd. De vuilverdichter in actie op de stort plaats in de Kanaalpolder. schaterlach Dj humor gespten hand' speelde U-lijk I;< ren perfect Vonken sloegen er af bij 'De Electriciteit' ...nap en vakbonden ter discussie wer den gesteld Met 'Niks aan de hand min of meer ontsta:. uit het discus siemateriaal. dat na de opvoeringen van 'Ja baas. nee baas' werd vergaard, zijn de kantjes alleen nog maar scher per geslepen Rondom de stelllngname 'Wie is er ziek: het bedrijf of Walter Soethoudt?', werden vrijdagavond in een goed bezette Van Duyvenvoorde- zaal te Oost-Souburg - zo'n kleine 200 man woonde de v<x>rstelling bij - nu twijfelachtige strijdvragen als WAO. natuurlijke afvloeiing en werkloosheid aangeroerd Sater probeert in een nog nauwelijks verkend terrein graaf- en spitwerk te doen en dat onder het mom van acti verend theater voor arbeiders, zo mooi aangeduid als sociaal volkstheater Dal dit aanslaat bewezen de reacties van de aanwezigen vrijdagavond wel. In de op de voorgrond tredende perso nages en typerinkjes zal men bij tijd en wijle wel herkenningspunten hebben gevonden- De probleemstellingen in 'Niks aan de hand' zijn van een veel ernstiger aard dan de titel van het toneelstuk doet vermoeden. Er is wel degelijk wat aan de hand. want goedzak Walter Soe thoudt. meubelmaker - timmerman van beroep wordt uit zijn werkomge ving op een wat achterbakse manier ontslagen. Soethoudt wordt geplaagd door rug klachten en wordt - hoe kan het an ders. wordt in het toneelstuk gesugge reerd - de laan uitgestuurd. De bedrijf- .sarts. ook niet vies van meeheulen met de bedrijfsleiding, verklaart hem zieker dan-ie is: arbeidsongeschikt. Er blijft dan nog maar éen ding over. namelijk afvloeien via de WAO Allerlei zorge lijke verwikkelingen in het bedrijf 'hij wordt nog voor een tijdje terug in dienst genomen als 'krullejongen'), met de afdelingschef en zelfs ook met de vakbond, brengen Walter Soethoudt tenslotte tot razernij en in een vlaag van wanhoop steekt hij de bedrijfs voorraad in brand. Een wanhoopsdaad noemt hij dat als-ie voor de rechter staat. Maar hij geeft grif toe: in je eentje bereiken doe je niets. „Ik ben blij dat ik me heb verzet. Maar toch, dat zullen we met ons allen moeten doen." D at is ook wat Sater in 'Niks aan de hand' duidelijk naar voren brengt: de arbeider moet het heft zelf in handen nemen en met zijn lotgenoten vechten voor het - dagelijks - bestaan. De hele verwikkeling-Soethoudt kwam er vrijdagavond sprankelend en fris uitrollen, zeker door het speelvermo- gen van de spelers - met name Jaap van Donselaar - die het gegeven duide lijk verstaanbaar wisten te maken. Door de inzet, opbouw en dramatische spanning kon de toeschouwer alles in eigen tempo de revue laten passeren. Overigens was - naast die prikkeling van het stuk op de voet te volgen - Expositie van Dirk van Gelder MIDDELBURG - In het Zeeuws Kun stenaarscentrum in Middelburg opent zaterdag 17 april een expositie van de kunstenaar Dirk van Gelder uit Veere. Onder de titel 'Buiten is dichtbij' geeft deze tentoonstelling een beeld van de visie die deze 69 jarige kunste naar op de natuur heeft vastgelegd- De expositie komt tot stand in sa menwerking met het Van Gogh- museum in Amsterdam, een aantal andere musea en particulieren die voor de duur van de tentoonstelling (tot en met 6 men bezat van Van Gelder al- stonden. 'Buiten is dichtbij' wordt volgende week zaterdag geopend door Sielzo Dijkhuizen. Deze stelde met Hans War ren onder de titel 'Buiten is dichtbij' een boek over werk van Van Gelder samen. De opening gebeurt om vier uur 's middags. rijdagavond lx ln het ve stzakthea- ter 'Edenburg' te Vlissingen 'De elek- tricltrit' van het gezelschap van Michel Waisvlxz opgevoerd Dat gebeurde door een aantal toncelsp< Iers «Ton Lenslnk en Monlek Houwer m er twee te noemen) en enkele music Het ge- heel werd begeleidt met leklrische impulsen van Waisvisz Het optreden kan gerust ge noemd worden Het redelij gevulde theatertje reageerde in elk geval en- thoustast Elektriciteit speelt een hoc drol - de hoofdrol eigenlijk - in het stuk Een theater steeds terugkerend thema, die elektri citeit Duidelijk was dat - en zo hoort het ook met enkele Jazzmusici erbij - er stevig werd geïmproviseerd in 'De elektriciteit' Muzikaal gezien enkele Interessante figuren Maarten van Reg- teren Allena op bas is natuurlijk een van Neerlands betere En dan Steve Lacey. de Amerikaan die al weer en kele jaren ln Europa vertoeft. Een ab solute sopraansaxofoontopper die zich ln 'De elektriciteit' beperkte tot louter musiceren. Veel Indruk heeft Momek Houwer op mij ac.iter gelaten. Haar mimiek was uitstekend en ze speelde een goede rol Michel Waisvisz staat er borg voor dat vele elektrische foefjes worden toege past Zo werd cr een duel uitgevochten met sabels, waarbij de vonken afvlo gen. Kortsluiting is iets wat met elektrici teit veel uit te staan heeft. Die kort sluiting kon natuurlijk niet uitblijven gisteravond. Machinist Ton Lcnxink. hij zat op een verhoging achter het to neel. leidde 'De elektriciteit' tot het 'out ging. Aan het einde natuurlijk Toen werd de 'spion' van de machinist, AJex van Warmerdam, zonder elektri citeit van kant gemaakt met een salvo jiteen stengun Een alternatieve vorm van theater, vrije muziek met improviserend to neelspel. Het bleek in elk geval een ïucces te Vlissingen. De vonken spat- een er vanaf P. B. Expositie van Rob Delange in Des beaux arts' TERNEUZEN - Prof. F M. Pauwels heeft vrijdagavond bij de Temeuzense galerie 'Des Beaux arts' een tentoon stelling geopend van olieverfschilde rijen van de Vlaamse expressionist Rob de Lange. Hij kenschetste de uit Geraardsbergen afkomstige schilder als een waarachtig kunstenaar met liefde voor zijn land en zijn volk. wiens werk ook latere generaties zal aanspreken. Opvallende elementen ln de doeken van Delange zijn naar zijn mening het kleurgebruik en de vaart De Belgische schilder - een autodidact - legt zich toe op het uitbeelden van religieuze ge bruiken. boeren- en dorpsleven en het landschap van de Vlaamse Ardennen. Hij is daarnaast zeer acuef in het Bel gische kunstleven De expositie bij 'Des beaux arts' duurt tot 29 april. Voor de opening bestond een overweldigende belangstelling. Na de inleiding van prof Pauwt-Ls werden er gedichten voorgedragen die betrek king hadden op het werk van Delange VEEL AANDACHT VOOR HISTORIE INZEEUWS TIJDSCHRIFT VLISSIN'GEN' - Het Zeeuws Tijd schrift wijdt in de jongste uitgave - nummer één van de zesentwintigste jaargang - veel aandacht aan de ge schiedenis. In deze uitgave is de eerste van een reeks artikelen van dr. F. L. Bos opgenomen over 'episoden uit de tijd der afscheiding'. Deze eerste afle vering behandelt de wederwaardig heden van een zekere Pieter Marijs uit Axel, die in het begin van de tw intiger jaren van de vorige eeuw betrokken was bij een scheuring in de her vormde kerk. Marijs publiceerde een zeer uitvoerige geloofsgetuigenis. Drs. M. C. Verburg bespreekt het boek 'De Koninklijke Weg', dat G. A_ de Kok schreef ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissin gen. Voorts is een artikel opgenomen van ir J. F. Hondius over de geschiedenis van het gebouw van de hervormde kerk van Wemeldinge. wellicht 'de oude moederkerk van Zuid-Beveland' A. C. W van der Vet. sinds tien jaar woonachtig op Schouwen-DiUveland. heeft voor het Zeeuws Tijdschrift de verdeelde belangstelling van zijn mede-eilandbewoners voor het Rotter damse en het Zeeuwse nader be schouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7