Afzetten Teng brengt links niet de macht Carters winst in Wisconsin geweldige slag voor Udall Met open portieren DB KLEREN VAN DE KEIZER? PZC/o r ZATERDAG 10 APRIL 1976 Xemand die amoureuze neigingen vertoont zonder zich erg te willen verbinden, zoekt los-vaste scharrels; hij is een scharrelaar zeggen we dan in onze zuiderlijke gewesten, Naast deze echte scharrelaars zijn er tegenwoordig ook scharrel-eieren, althans in liet spraakgebruik der biologlsch-dynamische broederschap. Scharrel-eieren, zo doceert men in die (vaklkrlngen zijn eieren van echte oud- vaderlandse kippen die al scharrelend over erf en biologisch-dynamische mest vaalt hun kostje bij elkaar scharrelen, „Mensen, eet deze eieren, ze smaken naar het ouderwetse echte ei, meer dan die fabrieksmatige ovale producten die de ge wone landbouw jullie voorzet Trouwens, de meeste land- en tuinbouwproducten ztfn smaak- en geurloos met giftige residuen en resten van hormonen'In die trant worden de alternatieve landbouwproducten nogal eens aangeboden in de reclames. Je commentaar wordt wel eens gevraagd op deze hoogst modieuze vorm van landbouwbedrijven. Vaak veronderstelt men dat de 'echte' landbouw wat vijandig of minstens afwijzend staat tegenover deze 'nieuwlichterij'. Dat is in ieder geval wat ons betreft niet zo. We nemen als ondernemers met belangstelling kennis van andere methodes, al is dat. op het. eerste gezicht niet meteen het (scharrel)ei van Columbus. Er wordt ook nog wel eens in het vuistje gegrinnikt om erg verheven of erg naieve ideeën. Als ondernemers die marktgericht bezig zijn volgen we echter met meer dan gewone belangstelling, de toenemende in- tersse van een deel(tje) van de Nederlandse consument die blijkbaar gaarne hapt in een duur biologisch-dynamisch kostje. Zo'n methode zou voor een heel klein deel van onze boeren en tuinders wel eens zeer lucratief kunnen zijn. en da's inte ressant Een ander verhaal is de inhoud van de methode van het op biologisch- dynamische wijze bedrijven van landbouw en de kritiek van die lieden op de 'ge wone' methodes. Het lijkt ons verantwoord om ons wat dat betreft te houden aan het wetenschappelijk agrarisch commentaar ten aanzien hiervan. De weten schapsmensen staan tot nu toe zeer aarzelend tegenover de stelling dat biologisch-dynamisch voedsel (het is iedere keer wel een mondvol) beter, zuiver- dder en hoogwaardiger voedsel is. Aarzelend, zeggen we, maar dat betekent dat in feite op geen enkele wetenschappe lijke wij ze is aangetoond datalternatieve landbouwmethoden beter voedsel pro duceren. Akkoord, ze spuiten niet, maar t is ook onzin te beweren dat de ge wone landbouw maar raak spuit. Spuit- middelen zijn peperduur, dus sterk kostenverhogend, geen enkele vent die reke nen kan, spuit zijn goede geld weg over het land. zonder dat daar veel tegenover staat. Daarnaast hebben we (terecht) te maken met een zeer strenge bestrij dingsmiddelenwet Vóór een bestrijdingsmiddel wordt toegestaan gaat het èn door de zeef van het rijksinstituut voor volksgezondheid èn de plantenziekten- kundige dienst Daarna beslissen in gezamenlijk overleg de departementen voor landbouw én volksgezondheid èn milieubescherming. Wordt een middel uiteinde lijk toegestaan dan blijven veiligheidstermijnen van toepassing. De boer of tuin der die zich daar niet aan houdt is het haasje - gevolg opbrengstderving. Een voorbeeld uit de praktijk: een tuinder die sla wil aanvoeren moet dat een dag of tien van te voren melden aan de betreffende veiling. Die geeft dat weer door en er wordt een monster van de betreffende sla genomen. Blijkt dan dat de sla resten van bestrijdingsmiddelen bevat dan wordt de partij afgevoerd en vernietigd of zolang vastgehouden totdat alle residuen verdwenen zijn. Zo gaat dat in goed geregelde landje HM* opinie en achtergrond O», Jver tuinders gesproken In die sector is men nu trouwens al een tijdje bezig met biologische bestrijding van insecten. Roofmijten en sluipwespen fungeren daar als legale moordenaars van spint en witte vlieg (zeer schadelijke insecten bij komkommers en tomaten). Hier worden insecten met insecten bestreden, met groot succes Je moet overigens wel oppassen met biologische bestrijding. Het brengt beslist niet altijd de ideale eindtoestand die biologisch-dynamici vaak schilderen In feite heeft biologische bestrijding erg gevaarlijke kantjes. Insecten met insecten, en virussen met virussen bestrijden is soms levensgevaarlijk. Uit een oogpunt van volksgezondheid. Biologische oorlogsvoering is in feite niets anders dan het werken met besmette virussen (op biologische wijze) om daarmee hele volksstammen uit de weg te ruimen. Dat de biologisch dynamische land bouw zeer arbeidsintensief is, dus zeer duur is zonder meer duidelijjk. Daar men weigert kunstmest te gebruiken is de opbrengst stukken minder dan normaal. In feite betekent het gebruik van kunstmest, ongeveer een dubbele opbrengst. Als men binnen de EEG nu zou stoppen met kunstmest te gebruiken zou dat tot gevolg hebben niet 10 miljoen ton graan ingevoerd moest worden, maar 150 mil joen ton (dat is evenveel als de hele Russische graanproductie)). De gevolgen voor de voedselvoorziening op wereldniveau zouden dessastreus zijn. Trouwens ook van het wel eens beschimpte product kunstmest geldt, dat nooit weten schappelijk is aangetoond dat er hoe dan ook sprake zou zijn van verarming van de grond of schadelijke neveneffecten. iilles bijeengenomen moeten wij naast de interessen die we als marktgerichte ondernemers hebben voor de lucratieve kanten van de alternatieve markt naar de inhoud van de leeltmethoden. de biologisch-dynamische landbouw zeer scep tisch bezien. Het is in feite een luxe, dure hobby voor enkelingen die het gelukt is op nogal twijfelachtige gronden, een goedgelovige en goedgebuidelde consument te strikken. Het lijkt een beetje op het sprookje van Andersen - de kleren van de keizer. De goede man dacht dat ie in de prachtigste kleren rondliep, maar hij stond voor aap in zijn hemd en zijn onderbroek. DiVan onze medewerker e eerste vice-premier van China. Teng Hsiao-ping is afgezet. De tijdelijke premier. Hoea Koeo-feng. is daarentegen in zijn functie bevestigd. Daarmee lijkt voorlopig een einde te zijn gekomen aan het conflict rond de opvolging van Tsjoe En-lai, die nu drie maanden geleden overleden is. Het is de tweede keer dat de nu 71-jarige Teng uit de allerhoogstefuncties verwijderd wordt. Tien jaar geleden.bij het begin van de Culturele Revolutie, werd hij als algemeen secretaris van de partij meegesleept in de val van de rechtse president TAoe Sjao-tsji. Hij verdween enkele jaren van het politieke toneel, vermoedelijk om „nederige arbeidte verrichten op een staatsboerderij in Binnen-Mongolië. Na de val van zijn linkse tegenspeler Un Piao dook hij echter weer op. en hij werd begin vorig jaar benoemd tot plaatsvervanger en vermoedelijke opvolger van de zieke premier Tsjoe En-lai. GERARD W. SMALLEGANGE JIMMY CARTER, tóch winnaar in Wisconsin Bij dezelfde gelegenheid stelde deze zeer ambitieuze vijfjarenplannen voor, die ertoe zouden moeten leiden dat China rond het jaar 2000 de ontwik kelde landen heeft ingehaald. Deze een zijdige nadruk op de economie werd in de daaropvolgende maanden gekriti seerd door linkse radicalen als de derde man in de regering, Tsjang Tsjoen- tsjao, en partij-ideoloog Yao Wen- jocan. Zij wilden meer aandacht voor verdere gelijktrekking van macht en inkomen. Het conflict tussen beide vleugels werd ten slotte overbrugd met een compromis-voorstel van de tot dan toe relatief onbekende minister Hoea Koeo-feng (54). Hij stelde voor dat het Chinese platteland het voorbeeld van de landbouwcommune Ta-tsjai zou gaan volgen, waarbij beide vliegen in één klap zouden worden geslagen. De rust In de top leek hiermee te zijn weer gekeerd. Maar de dood van premier Tsjoe in ja nuari heropende de crisis. De linkse ra dicalen openden onmiddellijk een grootscheeps offensief om te voorkomen dat de rechtse Teng als diens opvolger zou worden bevestigd. Zij beschuldig den hem van ideologische afwijkingen, maar hij ging daar niet op in en rekende er kennelijk op dat hij voldoende steun had. Deze veronderstelling leek te wor den bevestigd toen demonstranten af gelopen maandag gebruik maakten van de dodenherdenking en de eerbewijzen aan de overleden Tsjoe, om Tengs poli tiek te verdedigen De betoging hep uit op relletjes, en daarmee leek de zaak overigens bekeken. De radicalen had den nu namelijk eindelijk de argumen ten in handen om haast achter de zaak te zetten. waarnemers wordt gedaan. In de eerste plaats omdat daarbij uitdrukkelijk is gesteld dat deze partijlid kan blijven, teneinde te zien „hoe hij zich in de .toe komst zal gedragen". Dit betekent waarschijnlijk dat er een aanzienlijke groep in het centraal comité is die meent dat hij wel fouten heeft begaan, maar geen echte „volger van de kapita listische weg" is. Ze hebben dan ook toegestemd in het ontslag, om na de in cidenten van maandag geen onduide lijkheid te laten bestaan. Maar ze heb ben vermoedelijk ook het onverzoen lijke standpunt van links verworpen. In de tweede plaats zijn het afzetten van Teng en het bevestigen van de benoe ming van Hoea gebeurd op voordracht van Mao. hetgeen heel wel zou kunnen betekenen dat het centraal comité nog steeds over de kwestie verdeeld is. Bo vendien is Hoea een compromisfiguur. Hij is een landbouwdeskundige en be roepsbestuurder, zeker geen radicaal ideoloog. In de derde plaats is premier Hoea te vens benoemd tot eerste vice-voorzitter van de partij, dus plaatsvervanger van Mao. Ook hiervan hebben velen de on middellijke consequentie over het hoofd gezien. Deze functie werd namelijk tot nu toe bekleed door de Benjamin in de top, deradicaal Wang Hoeng-Wen. Hij is dus door de verschuivingen een plaats gedegradeerd. Daar staat echter tegen over dat de oudste radicaal, Tsjang Tjoen-tsjau. waarschijnlijk automa tisch naar boven is geschoven en tot eerste vice-premier is gepromoveerd. Al met al staat het echter nog geenszins vast. dat van een volledige overwinning van de linkerzijde mag worden gespro ken. Het hoeft weinig twijfel te lijden, dat de haast en de felheid waarmee zfj na de dood van Tsjoe de aanval op Teng hebben geopend, bij velen irritatie heeft gewekt. Voorlopig staat deze linkse Sjanghai-groep. die aangevoerd wordt door Tsjang Tsjing, sterk. Maar hoewel zij de vrouw van Mao is. is zij al enkele malen in het jongste verleden vermaand wegens haar eigenmachtige en extreme optreden. Na de dood van de hoogbejaarde en zie kelijke partijvoorzitter zullen die weer standen ongetwijfeld nog sterker wor den. Het is dan ook belangrijk om te zien of de radicalen in de komende periode hun posities wel definitief zullen weten te consolideren. Maar de rust in de Chi nese top is in ieder geval nog niet defini tief weergekeerd. JL/e politieke beslissing over wat er met de Oosterschelde moet gebeuren heeft een emotioneel karakter Tot die vaststelling kwam de heer Ter- louw. fractieleider van D'66. woens dag in een toespraak die hij in Delft hield. Hij voegde daaraan toe dat een politieke, emotionele beslissing pas dan juist Is als men haar kan toetsen aan de feiten. Ter staving van die bewering haalde hij Kant aan: ..Een emotie is pas dan waar als zij gedaagd kan worden voor de rech terstoel van de rede De organisatoren van de Ooster- scheldedag in Delft, een groep stu denten van de Technische Hoge school. zijn. zo bleek uit een vlug uit gevoerde enquête, in grote meerder heid van mening dat aan de beschik baarheid van de feiten het een en an der schort. De meeste studenten vonden dat er niet genoeg informatie wordt gegeven over de Oosterschel- deproblematlek. Dat verwijt wordt, zolang de strijd tussen openhouders en afsluiters van de zee-arm duurt, regelmatig gehoord. Kortgeleden was er weer eens een vinnige gedachtenwisseling over het achterhouden vqn feiten. Leden van de actiegroep Ooster schelde Open verstrekten het Tweede-Kamerlid Roels van de PvdA een serie tekeningen die de provin ciale waterstaat van Zeeland een paar jaar geleden maakte bij een studie naar dijkverhoging. Rond die tekeningen was een geheimzinnige sfeer geschapen. De actiegroep was benaderd door een anoniem per soon, die de schetsen in een verlaten auto wilde deponeren. Er konden dan fotokopieën van worden ge maakt en de tekeningen moesten dan een paar uur later weer in die verla ten auto op een afgesproken plaats worden afgeleverd. De heer Roels stelde er vragen over aan minister Westerterp van verkeer en water staat en die toonde zich korzelig over de suggestie dat ambtelijke rappor ten onder tafel zouden worden ge werkt. De minister had geen bezwaar tegen openbaarmaking. In de dagen dat het verhaal over de studie van de provinciale waterstaat de ronde deed, werd bekend dat de Stichting Natuur en Milieu nament een aantal actiegroepen aan het Amersfoortse ingenieursbureau Divars, Heederik en Verhey BV op dracht had gegeven een studie te maken over verhoging van de dijken rond de Oosterschelde. Over de re sultaten van die studie is nog nict-s bekendgemaakt, omdat er nog aan wordt gewerkt. De directeur van de Stichting Natuur en Milieu, de heer P. Nijhoff, zei mij dat toen ik er dezer dagen naar vroeg. Wanneer wel lot publikatie kan worden overgegaan en in welke vorm moest trouwens nog bekeken worden. Er is zelfs een mó gelijkheid, dat er niets wordt gepu bliceerd. De heer Nijhoff zei dat dat zou kunnen gebeuren als de studk van het ingenieursbureau negatie! zou uitvallen. Een opmerkelijke uitspraak. Als Dwars, Heederik en Verhey tot de slotsom komen, dat verhoging van de Oosterscheldedijken op onoverko melijke moeilijkheden stuit, zou het rapport best onder tafel kunne-, icorden gewerkt. De voorstanden van een open Oosterschelde zoudes in dat geval handelen op een manier, die ze van ambtelijke diensten laak baar achten. De Delftse studentcr, zouden hun mening, dat er niet ge noeg informatie beschikbaar komt, bevestigd zien. En vermoedelijk ontstaat, als de stu die niet naar buiten zou komen, wee dat geheimzinnige sfeertje. Hel ARP-kamerlid Schakel, die twee jaar geleden zijn motie, waarin hij vroe om totale afsluiting van de Ooster schelde. in de Tweede Kamer ver worpen zag. moet dan maar zorga dat hij steeds telefonisch bereikbarv is. Allicht dat iemand van Natuur e*. Milieu een bezwaard geweten krijg, en de heer Schakel belt om hem t>. vragen of hij zijn auto onbeheerd ei met open portieren wil neerzetten Om ertoe bij te dragen dat een em tionele beslissing gebaseerd woril op de feiten. A. J. Snó IADVERTENTIE ^M<or!uiQc!riietnieuw^olf|jneristadior^V voor een unieke show. In hel nieuwe overdekte stadion. hoog uit hel woter, doldrieste met 1 500 jitplootsen, geven dolfijnen kapriolen, in formolie uitgevoerde en zeeleeuwen 35 minuten long een opdrachten. Dagelijks shows om unieke show Sprongen tol 5 meter 10 00. 11.30, 13.00, 14.30. 16.00 en 17.30 uur. DOLFlNHRIUm BRUGGE I o Boudewijnpark. mei speeltuin en uitstekonc rrr, st.michiels VJVJC 050/316961 ltstckond restaurant Gedrag Het is overigens verre van zeker, dat het afzetten van Teng een volledige over winning van de radicalen kan worden genoemd, zoals wel door buitenlandse IKU6 INEEN IOENTITEITSXRISES Ud, ^dall winnaar in Wisconsin". Dit was de boodschap die het Amerikaanse volk dins dagavond laat te horen kreeg als resultaat van de democratische voorverkiezingen in deze staat van kaas en melk die voor een belangrijk deel wordt bevolkt door af stammelingen van Scandinavische en Duitse emigranten. „Oh, wat is dit heerlijk", riep een triomfan telijke „Mo" (voor Morris) Udall dan ook voor dc televisie uit, „het is veel prettiger om eerste te worden dan tweede". (Zoals bij vorige gelegenheden). Het woensdagse ontwaken evenwel moet voor het 53-jarige congreslid Udall wel zeer bitter zijn geweest: toen alle stemmen waren geteld bleek zijn voornaamste opponent Jimmy Carter ook zijn zesde voorverkiezing te hebben gewonnen. Met een nipt verschil van één procent slechts, maar toch. Zo'n gering onderscheid is voor Udall niet temin een geweldige slag, want juist in Wis consin waar ooit ook voormalig democra tisch presidentskandidaat George McGo- vem zegevierde, had Udall. die zich aandient als liberaal alternatief voor conservatievere tegenstanders als Jackson en Carter, willen winnen. Zijn laatste stappen voor het begin van de verkiezingen deed hij daarom naar McGovern. het oude liberale strijdros, ten einde Carter met zijn sterke aanhang op het platteland wat wind uit de zeilen te nemen. Niettemin blijkt Carter te hebben gewonnen. Udall woensdagmorgen. „Ik ben verstomd door de aardverschuiving die hij toch heeft teweeggebracht". De vraag is nu wat Udall gaat doen. Voor de verkiezingen in Wisconsin werd algemeen verondersteld dat hij zich bij een nederlaag zou terugtrekken uit de al deerlijk gedunde njen van democratische kandidaten Doch als je eerst door alle commentatoren van alle kranten en alle televisiestations tot winnaar wordt uitgeroepen, terwijl bijvoorbeeld con current Carter vanwege een ogenschijnlijk minder goed resultaat naar de achtergrond werd gedrongen, dan krijgt zo'n nederlaag een ander gezicht en zodoende blijft het voor Udall wellicht de moeite waard om het over drie weken in Pennsylvania nog eenmaal te proberen. Morris K. Udall is sedert 1961 lid van het Congres en dit is op zichzelf al iets bijzonders. Want de laatste president die rechtstreeks uit het Congres werd gekozen was James A. Garfield en wel in. 1880. Als eerste van de aanvankelijk negen demo cratische kandidaten liet Udall al in novem ber 1974 weten een verblijf in het Witte Huis te ambiëren. Waarom' Omdat, zei hij in een interview met New York Times, aan het eind van de jaren zeventig en met het begin van de jaren tachtig uiterst belangrijke beslissingen moeten worden genomen die een nieuwe be nadering en vernieuwingsprogramma's no dig hebben wanneer de wereld althans ernst wil maken met de milieu-problematiek, het energievraagstuk en de economie die onder ling weer zo nauw zijn verbonden. De liberaal Udall. met McGovern een van de meest uitgesproken tegenstanders van de oorlog ln Vietnam, werkt met zeer beperkte fondsen aan een kandidatuur die in een der tigtal voorverkiezingen moet worden ver diend voordat ze door de partijconventie in juni te New York eventueei kan worden be vestigd. Merkwaardig genoeg is zijn broer Stewart, de leider van zijn campagne, aan merkelijk bekender dan hij zelf. Stewart was minister van binnenlandse zaken in de rege ringen Kennedy en Johnson. Inmiddels is het de natie wel duidelijk ge maakt dat de voormalige prof- baskettballspeler Mo Udall degene is om wie het nu gaat. Hij zei in januari: „Ik denk dat de grote massa van het Amerikaanse volk vooral pessimistisch en ontmoedigd is. Zij verlangen vooral hoop in plaats van iets an ders. Wij zullen realistische en haalbare pro gramma's voorleggen met een kostenschema wat ons door de komende tien jaar zal halen. Ik denk dat mijn staat van dienst meer dan die van enig andere kandidaat aantoont dat ik geloofd kan worden en dat ik het land door deze moeilijke periode kan leiden". Formaat Het wordt meer en meer de vraag of het Ame rikaanse volk er ook zo over denkt. Want Udall heeft in weerwil van zijn actief bestaan in het Congres, dat tot vele congressionele vernieuwingen heeft geleid, zich nooit als een politicus van nationaal formaat kunnen aandienen. Zijn resultaten tegenover aarts conservatieven als Henry Jackson en George Wallace zullen moeten uitmaken of hij de gematigd tot linkse vleugel van zijn partij mee kan krijgen. Gegeven Carters resultaten is dat niet waarschijnlijk. Ook al omdat de Amerikanen nietgaame steun geven aan een man die zich. zijn goede bedoelingen ten spijt, bij herhaling als een verliezer heeft doen kennen. Een goede verliezer weliswaar, doch dat is nimmer toereikend. Udall echter, afstammeling van een geres pecteerd politiek geslacht in Arizona, heeft wel vaker dingen gedaan die onwaarschijn lijk leken. Als zesjarige verloor hij bij een on geluk zijn rechteroog. Niettemin werd hij een ster zowel op het basketbalveld als in het Amerikaanse voetbal. En in die laatste sport was hij zo ambitieus dat hij tijdens de rust van de wedstrijden nog meespeelde in het orkest dat het publiek vermaakte. Udall. die gegeven cTe resultaten in de voor verkiezingen niet ontkomt aan het maken van grappen ten koste van zichzelf en datmet een zeker gemak doet, is geen man die zich over belangrijke politieke problemen duide lijk heeft uitgesproken. Zomin als het me rendeel van de andere kandidaten durft hij dit risico blijkbaar aan. Wel heeft hi.i Alaba ma's George Wallace onverkort aangeduid als een politicus van het negativisme. En hij heeft Carter berispt omdat die de stille kan didaat op de achtergrond, voormalig vice- president Hubert Humphrey, als een verlie zer had bestempeld. De jurist Udall kreeg een opvoeding als mormoon maar hij heeft zich uit de kerk van de heilige der laatste dagen als actief lid te ruggetrokken omdat hij zich niet kan neer leggen bij één van de richtlijnen: negers kun nen geen ouderling worden. „Udall winnaar in Wisconsin": het heeft niet zojjiogen zijn. Voor een liberaal kandidaat is het een rond uit slechte zaak als democraten uit de meest liberale staat hem achteraf toch in de kou hebben laten staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4