PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT COMMISSIE-DONNER MELDT VERTRAGING Lardinois vertrekt PZC Werkloosheid daalt snel Eind mei begint uitgebreide 'meetactie' naar kwaliteit van Zeeuws zwemwater Accountants bekijken administratie prins SjangJiairTeng moet hangen VROUW DREIGDE FORD TE DODEN Den Uyl; stukken uit VS komen nu los" Weijters, ondervoorzitter tweede kamer, overleden Syrië bezet Libanese grenspost VAN 223.600 NAAR 219.600 219e jaargang no. 86 Zaterdag 10 april 1976 schillende zijden heeft het onderzoek goede voortgang gemaakt en een aan tal belangrijke gegevens en aanwijzin gen opgeleverd Het is echter nu op een punt gekomen waarop wezenlijke vor deringen niet mogelijk zijn zonder het door de Amerikaanse autoriteiten van de aanvang af in het vooruitzicht ge- Slot zie 3 kolom 11 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het onderzoek van de commissie van drie naar de rol van prins Bernhard in de Lockheed-zaak stagneert omdat de stukken uit de Verenigde Staten maar niet loskomen. De commissie heeft premier Den Uyl hierover woensdag een brief geschreven. De brief werd vrijdagmiddag in Den Haag open baar gemaakt. TWINTIG JAAR LID K VP-FR A CTIE (Van onze parlementaire re- De heer Weiiters was biina twintig jaar lid van de Tweede Kamer. De af- aactie) gelopen jaren was hij vice-voorzitter DEN HAAG - De heer Toon van de fractie Daarvoor was hij als Weijters (KVP) ondervoorzitter van de Tweede Kamer, is vrij dag aan een hartaanval be zweken. Weijters (62) was.met zijn vrouw van uit zijn woonplaats Rijswijk (ZH) op weg naar het jaarlijkse feestje van de KVP-fractie in het Brabantse Hel- voirt. Op rijksweg 12 onder Nootdorp werd hij onwel, verloor de macht over het stuur en reed in een sloot. Kort daarop overleed hij aan de gevolgen van een hartaanval. Zijn echtgenote kon ongedeerd de auto verlaten. De KVP-fractie verkeert in grote ver- deel komen beweren. Den Uyl;" de hmd'êen? JUiS' °P V™ 81015 sociale stond commissie heelt deze week wat Mirt Atlantigue. ter band geno warlljkse bennnrngen en verpozing steeds klaar voor mensen die het moei- Minister-president Den Uyl zei vrij dagavond na afloop van de bijeen komst van de raad van ministers dat er de laatste dagen echter weer schot zit in de werkzaamheden van de drie on derzoekers. Twee commissies uit de VS moeten met stukken over de brug ko men waaruit de rol van de prins duide lijk wordt. De commissie voor het beurswezen zal dat naar alle waar schijnlijkheid een dezer dagen doen; en de commissie-Church heeft haar pape rassen al overgedragen, aldus de pre mier. Blijft natuurlijk de vraag waarom de Nederlandse onderzoekers - die eerder nog nooit een woord van zich lieten ho ren - op een moment dat het onder zoek weer lijkt te vorderen het tegen- kende dat het „interimbericht" zoals de korte brief van het drietal heet. gro tendeels achterhaald is. De heren Holtrop. Donner en Pe- schar schrijven in hun brief aan Den Uyl verder: „Vooruitlopend op het re sultaat daarvan, heeft de commissie onderzoekingen verricht om te trace ren waar de in de verklaring van de heer Kotchian genoemde gelden zijn terechtgekomen. Daarbij wordt de fi nanciële administratie van Z.K.H. prins Bemhard met diens volledige in stemming aan een onderzoek door ac countants van de Algemene Reken kamer onderworpen. Ook werd het on derzoek naar het aanschaffingsbeleid van het ministerie van defensie met betrekking tot de Lockheed F-104 G Onderzoek of natte vinger? G edeputeerde staten voe len niet» voor een enquête onder statenleden en hoofd ambtenaren over de relatie bestuur-bestuurden Ken voorstel daartoe was onlangs daan door de speciale cominivdie in opdracht van de staten berig is met een .studie over de vraag in hoeverre deze verhouding In de toekomst kan worden verbeterd Gedeputeerden hebben meegedeeld niet iri te zien dat dit onderzoek gerechtvaardigd zou zijn Evenzeer heelt het college twijfels over een volgende enquête, namelijk onder de tnwonerr, van Zeeland, '-en zg. 'burger-onderzoek'. Tijdens de com missievergadering vorige week bleek dat vrijwel alle leden teleurgesteld wa ren over de houding van gedeputeerde staten: men vroeg zich af of <-r nog wel reden bestond om met het werk door te gaan. Volgende maand willen aj er nog eens over praten misschien dat. gedeputeerden inmiddels poslUever over het verzoek rijn gaan denken. voor de katholieke ambtenaren. Weij ters is opgeleid voor onderwijzer: stond in Tilburg enkele jaren voor de klas en kwam daama bij de PTT terecht Daar werkte hij van 1934 tot '46. Vervolgens stapte hij over naar de vakbeweging. Van 1952 tot '71 was hij voorzitter van de KABO. Als voorzitter van deze bond was hij ook voorzitter van de RK Centrale van Overheidspersoneel. Weijters was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Ridder in de Orde van Gregorius de Grote. Achter het vaak onopvallend optre den van de heer Weijters school een NEW YORK - Mevr. Betty Ford snijdt hier een enorme verjaardagstaart aan op een feest in het Newyorkse Waldorf Astoria-hotel ter gelegen heid van haar 58ste verjaardag. Later op de avond ontving mevr. Ford de onderscheiding 'Vrouw van het jaar' commissie heeft deze week wat tijd verloren. Zij wil later niet het verwijt horen dat ze dat wel eens had mogen laten merken. De heren werken hard en raken soms wat geïrriteerd wanneer er tijd verloren gaat. De premier er- „Dank zij de medewerking van ver- Toon Weijters plotseling is overleden", aldus een verklaring van de fractie. china Opinie en achtergrond: ontwikkelingen in China; de Amerikaanse presidents verkiezingen. tros los In Hoort-Zie dermans 'zorg PAGINA 13 griep Massale ln griep blijkt PAGINA 2: doelloos tv-weekend Radio- en TV-programma's. PAGINA 29 sokken Werkgelegenheid in de sokkenindustrie ZATERDAGKRANT zeeverkeer Het grote zeeverkeer moet dringend beter geregeld worden. PAGINA 19 dissident Op bezoek bij de moeder van de Russi sche dissident Boekovski; 31-toons muziek wint veld; nieuwe roman van Inez van Dullemen. PAGINA 21 solo-race Henk Jukkema schrijft over zijn solo zeilrace; opzienbarende vondst ondp' het woestijnzand. lijk hadden. „Bij politieke vrienden en tegenstanders werd hij geprezen om zijn rust, stabiliteit en zachtmoedig heid bij het opvangen en opheffen van de met het parlementaire werk onver mijdelijk verbonden spanningen. Be scheidenheid sierde hem in hoge ma te", aldus de verklaring van de Tweede-Kamer-fractie van de KVP. Vondeling Kamervoorzitter Vondeling noemde het overleden kamerlid een trouw col lega, die we erg zullen missen. In een eerste persoonlijke reactie op 't over lijden van de heer Weijters zei de heer Vondeling de overledene het beste te kunnen typeren als een man, die al leen maar vrienden had, tot welke po litieke partij zij ook behoorden. PEKING (RTR. AFP) - Dc uitingen van steun aan de recente machtswis seling in Peking hebben zich vrijdag ontwikkeld tot een uitgebreide en felle campagne tegen de afgezette vice-premier Teng Hsiao-Ping. In een aantal grote Chinese steden verschenen muurkranten met de ge bruikelijke kritiek op de 'afwijkende kapitalistische beweging" en in enkele ervan zelfs de dood van Teng geëist. In Peking werden straatparades gehou den en in Sjanghai en Kanton grote demonstratieve bijeenkomsten ter vie ring van het verdwijnen van Teng en de benoeming van Hoea Koeo-Feng tot Roof met gijzeling PARIJS (UPI) - In Etampes, op 50 km ten zuiden van Parijs, hebben enkele mannen hij een roofoverval op een fa briek een vrouw als gijzelaar meege nomen. premier. Buitenlanders in Sjanghai de grootste stad van de volksrepubliek, zagen muurkranten met teksten als 'hang de schuldige Teng op' en 'weg met Teng'. Of deze teksten officiële goedkeuring genoten was niet bekend. BEIROET (RTR. UPI) - Syrische troe pen hebben de Libanese grenspost aan de autoweg van Libanons hoofdstad Beiroet naar Damascus bezet, zo heb ben reizigers vrijdag bericht. De post. bij Masnaa, ligt ongeveer 4 kilometer binnen de Libanese grens. In Beiroet beschouwt men de actie als een onderdeel van de Syrische druk op Libanese politici de pearlementszitting van vandaag door te zetten. LARDINOIS <Van onze correspondent BRUSSEL - Ir. P. J. Lardinois. de Nederlandse landbouwcommissaris van de Europese Gemeenschap, zal met ingang van 1 januari1977 zijn functie neerleg- oen. Vanaf die datum wordt ir. Lardinois, die van 1967 tot 1973 minister van landbouw was, voorzitter van de hoofddirectie van de Rabobank. Bij de Rabo bank. met hoofdzetel in Eindhoven, volgt ir. Lardinois de aftredende dr. A. J. Verhagen op. Zie ook pagina 3. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - De werkloos heid loopt momenteel nogal snel terug. In maart is het aan tal werkzoekenden met 23.000 gedaald. Vorig jaar konden in die maand slechts 9.000 man nen en vrouwen aan een baan geholpen worden. Gecorrigeerd voor het seizoen daalde de to tale werkloosheid vorige maand van 223.600 naar 219.600. Minister-president Den Uyl die deze cijfers vrijdagavond bekendmaakte leest eruit af dat de economie in ons land. precies zoals elders, aantrekt. We kunnen duidelijk van een terugval in -de werkloosheid spreken, aldus de premier. Aan de andere kant waar schuwde hij ervoor om de cijfers ook weer niet al te optimistisch te kwalifi ceren. Hij kondigde verder aan dat in mei, tegelijk met de nota over de bezuin igingen bij overheid en in dc sociale verzekeringen, ook de structuurnota van minister Lubbers over de toekom stige opbouw van ons economisch be stel gepubliceerd gaat worden. De premier was verder nogal opti mistisch over de vorderingen met het uitwerken van een vermogensaanwas- deling (VAD). Binnen enkele weken hoopt men dit in het kabinet rond te hebben. DALLAS (DPA/AFP) - De Amerikaanse geheime dienst, belast met de bescherming van regeringsfunctionarissen, heeft donder dag in Dallas (Texas) een 26-jarige vrouw gearresteerd, die had gedreigd president Ford te vermoorden. Volgens een woordvoerder van de geheime dienst had de vrouw gedreigd Ford op -zijn tweedaagse verkiezingstoumee door Texas te vermoorden als hij haar niet voor een gesprek ontving. Ford kwam vrijdagavond in San Antonio in Texas aan. OP45 PUNTEN500MONSTERS TENEMEN KOMENDE SEIZOEN MIDDELBURG - Eind mei begint in Zeeland een uitgebreide 'meetactie' naar de kwaliteit van het zwemwater. Verspreid over de provincie zullen dan op ongeveer vijfenveertig punten monsters worden opgenomen om de bacteriologische toestand van het zwemwater te kunnen wastleggen. Dat zal in de drie zomermaanden tien tot twaalf keer worden gedaan. Het initiatief tot dit onderzoek van de kwaliteit van het zwemwater in met name de Zeeuwse recreatiegebieden gaat uit van de vorig najaar in het le ven geroepen commissie voorlichting kwaliteit recreatiewateren in Zeeland. De uitvoering berust bij de directie Zeeland van rijkswaterstaat (milieuaf deling). omdat bij deze instantie de meeste wateren in beheer zijn. In onderzoek komen tenminste vijien- veertig meetpunten. Ze zijn niet alle maal onderdeel van de bemonstering, die nu voor de commissie kwaliteit re creatiewateren Zeeland op gang komt: een deel namelijk wordt al bemonsterd via het onderzoek van de Watermaat schappij Zeeland. Dat zijn er twaalf, de andere drieëndertig zijn nieuw. Ir. Slump van rijkswaterstaat liet desge vraagd weten, dat het ook de bedoe ling is, dat aan het meetprogramma nog enkele binnenwateren (kreken) waar wordt gezwommen, worden toe gevoegd. Opzet is dat de commissie tot verant woorde voorlichting kan komen over de toestand waarin het zwemwater zich in verschillende recreatiegebieden van de provincie bevindt. Omdat men - zo wel door waterstaatsmetingen in het recente verleden als door de bemonste ringen van de WMZ - al wel een aantal gegevens over de kwaliteit van het zwemwater heeft, is het volgens ir Slump al mogelijk ook dit seizoen iets aan de voorlichting te doen. Bij het komende programma zijn op de vijfenveertig punten een totaal van ongeveer vijfhonderd monsters ge nland. Gespreid over de maanden juni, juli en augustus betekent dit. dat er ongeveer om de tien dagen watermon sters zullen worden genomen. Het gaat voorlopig om een bacteriologisch on derzoek. waarbij in elk monster de gehalten aan colibacterien worden be paald. Ir Slump spreekt van 'een vrij intensief onderzoek: naar de indruk is het mogelijk, dat na de nauwkeurige en uitgebreide metingen van het ko mende seizoen in 1977 bijvoorbeeld meteen onderzoek van kleiner omvang zou kunnen worden volstaan. In zwemwater, waar druk gebruikt wordt gemaakt, zullen meer monsters worden genomen dan in andere wateren. W, fiantlipx Meetpunten Langs de Zeeuwse stranden - een van de belangrijkste zwemgebieden - zal óf door de WMZ óf door rijkswater staat - worden gemeten bij Cadzand- 3 ad, Nieuwvliet, Breskens, N'olle- strand en badstrand Vlissïngen, Dis hoek, Zoutelande, Westakapelle bad strand, Domburg Weststrand, Vrou wenpolder, Westerschouwen (de Punt), Vuurtoren Haamstede, Scharen- dijke. Voor het Veerse Meer komen meetpun ten hij Vrouwenpolder, Schotsman- Ruiterplaat, De Piet, ten zuiden van Veere. het strand bij Katsveer. In het Grevelingenbekken zijn de meetpun ten gesitueerd bij Schrendijke, Brou wershaven. Bruinisse en de Plaat van Oude Tonge. Langs de Westersehelde gaat het om monsters bij Hoofd plaat, Griete, Knuitershoek, Krevers- hille, Baaihoek-Kmispolaer, de Zim- mermanpolder. Waarde-West, Bieze- linge Ham. Baarland, EUewoutsdijk, Borssele en Ritthem. Langs de Ooster- schelde worden watermonsters geno men bij Yerseke. Oostdijk. Gorishoek, Ouwerkerk. Zierikzee (Borrendamme). terwijl een apart soort onderzoek wordt geconcentreerd in het gebied Schelphoek-Hammen om na te gaan in hoeverre de nieuwe lozing van afvalwa ter van Westerschouwen van invloed is op de stranden. Verder zijn meetpun ten in het Mastgat iBiuinisse en Sta ven! sse) en in de Krabbe kreek (St. An- naland en St. Philipsland). c hebben het voorstel met de bij behorende vragenlijst uitvoerig beke ken en daarbij was onze eerste indruk dat het besluit van gedeputeerden be grijpelijk was. Maar bij het uitspreken van een dergelijk oordeel moet men tegenover zichzelf eerlijk zijn: hoe komt men tot een dergelijke rtegatic-ve uitspraak? We willen niet verhelen dat een omstandige vragenlijst als door de deskundigen van de commissie Is op gesteld op ons nogal Irriterend werkt Ónze ervaring ln dit opzicht 1? dat we niet de enigen zijn: 'Waar is dat voor nodig?' bleek een stereotype reactie als we de stukken aan anderen Heten zien. Op zichzelf zou dat een reden tot enig onderzoek kunnen zijn: waarom wekt een enquéte-formuher irritatie op? Is het de onbewuste afleeer om informatie te geven, waarvan men meent dat niemand er verder mee heeft te ma ken? Ligt de oor zaak wellicht bij de belastingdienst, de instelling die ln Ne derland het impopulair;!/- vragenfor mulier de wereld instuurt? In ieder ge val heeft het te maken met twijfel aan het nut: wie een dergelijke uitgebreide vragenlijst krijgt voorgelegd, rneent zijn tijd wel beter te kunnen gebruiken. Een serieuze behandeling van het for mulier kost Inderdaad tijd: Is het die tijd waard? We erkennen dat al deze overwegingen ons door het hoofd speelden toen we het pakket vragen van de commissie bestuur-bestuurden doorkeken. En we moesten denken aan het grapje dat een Zeeuws beleidsamb tenaar in het verleden wel eens maak te: 'Sociologen? Dat zijn mensen die vragen: leven uw ouders nog. zo Ja waarom?' Toch is het onjuist om op grond van deze weinig rationele bedenkingen 'nee' tegen een onderzoek als dit te zeggen. Indien deze emoties eveneens een rol hebben gespeeld tijdens de be sluitvorming van gedeputeerde staten, dan lijkt ons dat onjuist. Er zijn dan ook redenen te over voor het college om zijn beslissing te heroverwegen: de hier gevraagde enquête kan namelijk van groot nut zijn. nuttig voor Zeeland, in het bijzonder voor de relatie bestuur-bestuurden. eveneens belang rijk voor het inzicht in deze verhouding in het algemeen. Bij soortgelijke on derzoekingen ln en om het Haagse Binnenhof zijn in de afgelopen jaren frappante gegevens naar bulten geko men. die zeker van invloed waren op het beleid, onder andere bij de voorbe reiding van het wetsontwerp open baarheid van bestuur en het - nog met ingediende - ontwerp inzake de om budsman. Vorig Jaar is er een aardig boek verschenen onder de titel 'Minis ters. ambtenaren en parlementanérs in Nederland', een bundel waarin een aantal artikelen is samengebracht on der meer over onderzoeken al: hier be doeld. Gedeputeerden zouden dat boek eens moeten aanschaffen, sterker nog; ze zouden het ook eens moeten lezen. Met name de beschouwing van dr. M. P. C. M. van Schendelen onder de titel 'HetNederlandseparlementonderzocht" is de moeite waard. Zo zet deze auteur onder meer uiteen dat de kiezers er in grote meerderheid van uitgaan dat kamerleden de opvatting van hun kie zers moeten laten prevaleren boven hun eigen mening of die van hun partij. Daarentegen is slechts een kleine min derheid van de kamerleden - dertien procent - het daarmee eens. Een ander voorbeeld: niet meer dan twintig pro cent van de kiezers meent dat contact met een kamerlid nog enig effect ople vert, Andere actiemiddelen worden hoger gewaardeerd zoals ook de prak tijk van schippers, boeren en vrachtau tochauffeurs heeft onderstreept. Uit al lerlei gegevens, die de laatste jaren bij enquêtes naar voren kwamen, blijkt dat de relatie tussen kiezers en gekozenen specifiekespanningenkentiHoezitdatin Zeeland? Er ir is reden om dat eens uit te zoe ken, vooral in deze provtnncie waar deltazaken, industrialisatie, planologi sche maatregelen. Baalhoek en wat al niet meer mogelijk van grote invloed zijn op de verhouding bestuur- bestuurden. De commissie wil dat we ten en acht het onjuist om deze dingen met de natte vinger te laten onderzoe ken. Terecht. Gedeputeerden zullen er goed aan doen nun natte vingers te drogen opdat langs wetenschappe- lijk-verantwoorde weg de hier aan de orde zijnde zaken kunnen worden op gespoord. Bovendien: waarom niet de staten zelf over dit onderzoek geraad pleegd? De relatie bestuur-bestuurden gaat deze gekozenen in de eerste plaats aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1