Masurel: massale inenting tegen Spaanse griep onnodig Man die 1,3 miljoen kwijtraakte: gang van zaken is inderdaad krankzinnig PZCX Roussini uit eigen wil naar Sowjet-Unie Gewelddadige acties tegen KS A-bestuurders ACTIE ZOU PANIEK IN DE HAND KUNNEN WERKEN Ziekenfondsverzekerden gebruiken meer bedden Verscherpte controle auto's Stonchouse voor leeg Lagerhuis DRIE ARREST A TIES NA BRANDSTICHTINGEN April brengt lenteweer ZATERDAG 10 APRIL 1976 binnen-buitenland 13 GRONINGEN - „Massale inenting tegen de Spaanse griep is niet nodig. Het zou volstrekt overbodige paniek in de band kun nen werken, waar eventuele gevaren niet tegenop wegen. Het be ste is om vanaf nu de groep oudere, zieke mensen een beetje an tistof te geven, zodat ze, wanneer de epidemie over enkele jaren uitbreekt, voldoende afweer hebben" De voorlichtingsdienst van het mi nisterie van volksgezondheid merkt verder op dat de Scandinavische lan den reeds hebben laten weten niets te voelen voor massale inenting. Dat zou volstrekt overbodig zijn, Dr. Masurel verwacht dat die houding in geheel West-Europa zal worden aangenomen. onze berekening klopt, die inenting te vroeg geschiedt. De stoffen zijn uitge werkt als het werkelijk nodig is", aldus dr. Masurel, ministerie van volksgezondheid daalde het aantal gricpaplicnten in Zeeland, Brabant en Limburg van 47 tot 45 per 10.000 inwoners. Dat zegt de gricpdeskundige dr. N. Masurel. hoogleraar in de virologie aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam. Hij is lid van een commissie die namens de Gezondheidsraad een advies moet opstellen voor staatsse cretaris Hendriks van volksgezond heid. Zoals gemeld, wil de WHO verhoogde waakzaamheid in alle landen en de voorbereiding van noodmaatregelen. Dr. Masurel is het ermee eens als die noodmaatregelen in eerste instantie gericht zijn op zwakke groepen die een verhoogd risico lopen. „Deze mensen kunnen dan tegelijk met het normale griepvaccin dat ieder jaar wordt aan gemaakt, een beetje van het varkensin- Quenzavaccln toegediend krijgen. Zo verhogen we hun weerstand". Pas in de jaren 80 Dr. Masurel heeft berekend dat een echte „Spaanse griep-epidemie" pas in de jaren '80 kan uitbreken. Dat gebeurt als slechts weinig mensen meer antis toffen bezitten uit de vorige periode waarin de epidemie heerste. Dat was in 1918, kort na het einde van de Eerste Wereldoorlog. Niet alleen dr. Masurel wijst er met klem op dat het aantal slachtoffers dat de griep toen maakte vooral een gevolg was van de enorme verzwakking (slecht voedsel, bijvoorbeeld) en het ontbreken van voldoende medische kennis om complicaties te bestrijden. Andere deskundigen, en ook de voor lichtingsdienst van het ministerie van volksgezondheid, delen die mening. Van de 20 mifjoen slachtoffers die de griep toen maakte, stierf een groot deel aan longontsteking en andere compli caties, waartegen de medische weten schap toen geen medicijn had. „Daar komt nog bij dat. wanneer Volgens de voorlopige cijfers v 'Gewone' griep Wanneer de Gezondheidsraad advies zal uitbrengDe 'gewone' griepgolf is de afgelopen week met forse kracht naar het noorden gerold. Terwijl het lande lijke griepcijfer in de veertiende week van 1976 daalde van 69 tot 63 per 10,000 inwoners, steeg het in Gronin gen, Friesland en Drenthe van 86 tot 132. dat wil zeggen tot ruim boven het epidemie-niveau i - a 110 per 10.000). i het HERBEREKENING DR. FOKKENS (Van onze departementale redactie) DEN HAAG - Ziekenfondsverze kerden gebruiken 40 procent meer bedden dan particulieren. Tot die conclusie komt dr. O. Fokkens, di recteur van de Stichting Medische Registratie (SMR) na een nieuwe berekening. Daarmee valt hij de eerder door drs. M. Leers van het Centraal Ziekenfonds in Tilburg geleverde cijfers aan. Leers stelde dat de ziekenfondspatiënten ruim 11 procent meer beddengebruik hadden. De gegevens van Leers stonden in het ziekenfondsblad Unie en waren uitgerekend naar aanleiding van publikaties van de SMR. In het art- senblad 'Medisch Contact' komt Fokkens nu met een antwoord. Hij zegt dat ziekenfondspatiënten wél grootgebruikers van bedden zijn, Leers is ten onrechte uitgegaan van de veronderstelling dat in 1973 ge rapporteerde ligdagen een compleet beeld geven. Door de berekeningsmanier die Leers gebruikt, aldus Fokkens. zijn alle 'vergeten categorieën', zoals de onderberekening voor het informa tiesysteem van de ziekenfondsen, dagen voor rekening van de AWBZ e.d. naar particulieren overgehe veld. Hier moeten correcties-worden toegepast, de rest stemt overeen, maar de meerconsumptie is niet 11,2 maar ten minste 40 procent. Fokkens kapittelt Leers als hij erbij zegt dat hij zich kan voorstel len dat de publikatie van Leers in ziekenfondskring niet onwelkom is geweest. „De onzorgvuldigheid van het onderzoek en de daaraan gege ven ruime publiciteit geven echter geen bijdrage tot verhoging van het inzicht. Een meer serieuze reactie was op haar plaats geweest". Geen Zuidafrikaans visum voor dr Van den Heuvel DEN HAAG (ANP) - De secretaris van de Nederlands Hervormde Kerk, dr A. II. van den Heuvel, heeft vrijdag te horen gekregen, dat hij geen visum krijgt voor een bezoek aan Zuid- Ai'rika. Dit is hem per brief meege deeld door de ambassadeur van Zuid-Afrika in Den Haag. die dit deed op verzoek van de autoriteiten in Pre toria. Dr Van den Heuvel zou. samen met de praeses van de Hervormde Synode ds G Spilt, deze maand naar Zuid-Afrika gaan voor het bijwonen van de synode van de zwarte Nederduits Gerefor meerde Kerk. Beiden waren uitgeno digd door ds Sam Buti. scriba van deze kerk Ds Spilt heeft wel een visum ge kregen voor Zuid-Afrika. Het wordt echter niet waarschijnlijk geacht, dat het breed moderamen van de Neder landse Hervormde Kerk beslist, dat ds Spilt nu de reis alleen gaat maken KORTGEDING TEGENSTAAT OVER DRUG VOORLICHTING DEN HAAG (ANP) - De stichting 'Landelijk Comité Drugpreventie' wil met een kort geding rectificatie berei ken van een aantal belangrijke punten uit het februari-nummer van het ge neesmiddelenbulletin. een uitgave van het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne voor artsen en specialisten. Dit nummer 'Een venster op hennep' is geheel gewijd aan het gebruik van ver dovende middelen. Bovendien wil men rectificatie naar aanleiding van deze voorlichtingsuitgave in de Nederlandse dagbladpers onder de kop: 'ministerie van volksgezondheid: hasj niet versla vend' zijn verschenen. UTRECHT - Automobilisten die in een ondeugdelijk voertuig rijden, geen rij- of kentekenbewijs (deel 3) hebben of doorgaans zonder veilig heidsgordels rijden, mogen vol gende week wel oppassen. Van 12 tot en met 16 april wordt namelijk een verscherpte landelijke controle gehouden waarbij juist op deze punten zal worden gelet. De kernthema-actie „Laat 'm na kijken" is donderdag in Utrecht be gonnen met een bliksemcontrole waarbij in vijf kwartier 128 voertui gen werden nagekeken. Tegen 39 automobilisten werd proces-verbaal opgemaakt Vier auto's werden uit het verkeer genomen. Het openbaar ministerie zal dit keer voor een zo snel mogelijke bestraf fing van overtreders zorgdragen. Daarvoor worden - regionaal - spe ciale zittingen gehouden. Het is overigens niet de bedoeling dat de boetes hoger zullen zijn dan anders. LONDEN - John door schandalen huislid dat de reg< van haar meerde door te bedenken heeft vrijdag voor ten banken moeten aehouw, het fit beroofde Labuur-lid, :enoeg verln- BREDA. - Ter gelegenheid van de tiende Nederlandse kunst- en an tiekbeurs in Breda is een speciale expositie ingericht met voorwerpen, die de band tussen het koninklijk huis en de stad Breda goed accen tueren. Prinses Margriet opende deze expositie vrijdagmiddag en bracht daarna een bezoek van ruim een uur aan de kunst- en antiek beurs. De prinses kreeg van de ge zamenlijke antiquairs een Chippen dale notenhouten kinderstoellje aangeboden als geschenk voor prins Floris. die vandaag zijn eerste verjaardag viert. ZAAK VOOR REGERING AFGEDAAN •De 63-jarige B. Proem en de 64-jarige H M. Bontekoe, beiden uit Lelystad, zijn om het leven gekomen bij een ver keersongeval in de polder Zuid- Flevoland. De auto waarin zij zaten kwam in botsing met een andere per sonenwagen die bestuurd werd door burgemeester H. A. van Zwieten uit het Friese Sloten. De heren Proem en Bontekoe waren op slag dood. DEN HAAG - De Russische veearts Roussini wil terug naar de Sowjet-Unie. Dat blijkt uit een gesprek dat hij vrijdag morgen heeft gehad op het mi nisterie van buitenlandse za ken in Den Haag. Tegen een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken heeft de veearts verklaard dat hij uit vrije wil terug wil keren naar DEN HAAG (ANP) - In de nacht van donderdag op vrij dag hebben drie vij de Katho lieke Sociale Academie in Den Haag betrokken jongeren ge- weldadige acties ondernomen tegen twee leden van de direc tie van de KSA en tegen een bestuurslid. De 25-jarige student aan de KSA Sjors H. de 25-jarige ex-student aan de KSA Frans P., thans zonder beroep, en de 23-jarige cultureel werker Cor \V„ al len uit Rotterdam, zijn donderdag nacht om half twee in Rotterdam gearresteerd. Zij worden verdacht van bet in brand steken van een auto en het pogen in brand te steken van een tweede auto. Daarnaast zouden zij op een muur bij de woning van de directrice mr. M. Walham in Den Haag leuzen gekalkt hebben. Een daarvan was 'Walham fa scist'. Toen ae drie na het kalken we greden, kon een omwonende het ken teken van de auto noteren en de politie waarschuwen Dit leidde tot de arres tatie van het drietal enkele uren later in Rotterdam. De rijkspolitie in Voorschoten kreeg in de loop van de nacht een melding dat de auto van de onderdirecteur van de KSA, de heer Van DulJemen, in brand stond. De auto ging geheel verloren. De technische recherche zal nog een onderzoek instellen, maar het staat vast dat de auto in brand is gestoken. Tweede auto Na deze melding stuurde de Haagse politie surveillanceauto's naar de adressen van alle KSA-bestuursleden. Bij één bestuurslid werd onder de auto een teiltje benzine gevonden, met daarin een primitieve lont. Deze had wel gebrand, maar was weer uitge gaan. De acties van de drie Rotterdammers zijn een uitvloeisel van de ruzie, die vo rig jaar bijzonder hevig woedde tussen bestuur en directie van de KSA en een groepje studenten. Het conflict over de invloed van de studenten op het leer plan leidde tot een bezetting. Een kort geding daarover werd door het bestuur gewonnen. In de nacht van 17 op 18 februari wer den enkele molotov-cócktails gewor pen naar het kantoor van de raadsman van het KSA-bestuur in het kort ge ding. Deze poging brand te stichten mislukte gedeeltelijk: er ontstond slechts een klein brandje, doordat niet alle flessen met benzine ontploften. zijn land. Tijdens dit gesprek heeft, volgens een woordvoer der van justitie, 'de Neder landse overheid de overtuiging gekregen dat de man uit vrije wil handelde'. Vrijdagmorgen bleek dat op de zelfde avond (dinsdag) dat de Russi sche veearts Roussini verdween uif het pension aan de Scheveningse Nieuwe Parklaan, dc Russische am bassade verlenging van bet visum van de veearts heeft aangevraagd. Bij he! ministerie van justitie wekt dit enige verw ondering. „Als de Rus Nederland had willen verlaten, had hij zijn vi sum niet nodig. Het is ons nog niet duidelijk wat de bedoeling hiervan was", aldus een woordvoerder van justitie. Uit de aanvraag van de Russische ambassade om visumverlenglrig blijkt dat de Nederlandse overheid al vroeg op de hoogte was van het feit dat Roussini zich bij de Russen bevond De veearts verliet dinsdagmorgen zijn kamer, om volgens de beheerster van het pension, mevrouw De Goede-Goos, 'een hoofdtelefoon voor zijn bandrecor der te kopen. Dezelfde avond kwam een aantal Russen met CD-auto's bij het pension om de spullen van de veearts op te halen. Het is in de SowjetrUnie niet onge bruikelijk dat mensen die naar het bui tenland vluchten bij terugkeer zwaar gestraft worden. Het is zelfs voorge komen dat mensen die al een Jaar te rug waren in Rusland, alsnog werden opgepakt om gevangenisstraf te on dergaan. Nu vrijdagochtend is vast komen te staan dat de Rus inderdaad uit vrije wil heeft besloten naar Rusland te willen terugkeren, beschouwt dc Ne derlandse regering de zaak als afge daan. „Wij zullen de heer Roussini niets in de weg leggen, om naar dc Sow-jet-Unie terug te keren", aldus een woordvoerder. flec aantal geregistreerae overnach tingen van buitenlandse hotelgasten in Nederland is in 1975 ten opzichte van 1974 toegenomen met 4.3 procent, na melijk van 5.638.000 naar 5.857.000. Het aantal aangekomen buitenlandse gas ten in hotels steeg van 2.452 OW» in 2974 tot 2.603.000 in het afgelopen jaar, het geen een toeneming betekent van 6.1 procent. Een en ander blijk: uit de voorlopige cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek 'CBS» in Den Haag. WOLFSBURG - Voor de inwoners van DEN HAAG (ANP) - Het werkgever- Wolfsburg geen ongewoon gezicht: elf soverleg detailhandel heeft de winke- brandweerlieden die op één fiets door liers vrijdag geadviseerd op konin- de straten snellen, niet op weg naar de ginnedag, vrijdag 30 april, om 13.00 brand, maar zo maar voor hun lol en in uur de winkels te sluiten. hun vrije tyd- In plaatsen waar op vrijdagen koop- zestienjarige C. Loots uit Hoog avond is. wil het werkgeversoverleg KarsPel is vrijdagmiddag om het leven dat de winkels donderdagavond open gekomen nadat hij in Enkhuizcr. met zijn. zijn bromfiets tegen een tegemoetko mende auto was gebotst. (Van onze weerkundige medewerker) April is bezig over te schakelen naar wat zachter en aangenamer lenteweer. Dit na de zeer koude nacht van vrij- DROOG Droog en in het algemeen zonnig weer, maar in het noorden van het land ook wolkenvelden. Zwakke tot matige westelijke wind. Maximumtempera turen van 10 graden aan de kust tot 14 graden in het zuidoosten van het land. Vooruitzichten voor zondag en maan dag. Eerst zonnig, later regen en in het al gemeen hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zondag aantaiuren zon: 3 tot 10: min. temp. omstreeks 4 graden, max. temp.: omstreeks 13 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor maandag, aantal uren zon: 0 tot 8: min. temp.- omstreeks 6 graden, max. temp.: omstreeks 13 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent dag met in een groot deel van ons land 3 tot 5 graden vorst (op het vliegveld Eelde zelfs min 6 graden). Een tempe ratuur die alleen in 1905 en in 1969 in ons land iets lager is geweest. Een hogedrukcentrum ligt dicht bij Noordwest-Frankrijk en houdt zeker tot zondagavond de fronten buiten ons land. De zwakke wind draait naar west tot zuidwest en de middagtemperatuur gaat langzaam stijgen. Zondag kan in het Zuiden al 14 tot 16 graden worden bereikt. Op enkele plaatsen in de och tend nog wat mist die echter snel op lost. Maandag kan een zwak front even wat regen geven waama nog wat zach tere lucht ons land zal bereiken. Hier door zijn de vooruitzichten voor de komende paasweek gunstig te noemen nu de lange periode van veel te koud lenteweer eindelijk verleden tijd is ge worden. Dit laatste kan van de opval lende droogteperiode nog niet worden ZAANSE HANDELAAR BEGRIJPT HET NOG STEEDS NIET (Van onze correspondent) ZAANSTAD - Wat be weegt een man die 1,3 mil joen gulden in zijn auto heeft, de auto met kostbare inhoud in de Amsterdamse binnenstad te parkeren en vervolgens een biefstuk te gaan eten? Is dat niet om diefstal vragen? Dat zullen ongetwijfeld ve len zich hebben afgevraagd na de diefstal van f 1,3 mil joen uit de auto van de heer H. de Vries uit Zaanstad. Een van hen is de 42-jarige Henk de Vries zelf. „De kranten schrijven dat het volgens velen niet te be grijpen is. Nou, ik begrijp het ach teraf ook niet", zegt hij in zijn rus- lig gelegen woning in het buurtje Vrouwenverdriet aan de Nauern- asche vaart. Hij wil graag vertellen wat zich dinsdag in de uren voor ae diefstal heeft afgespeeld, ook al. zo zegt hij, om een einde te maken aan de stroom van geruchten in kranten. Om ook om een einde te maken aan de verhalen en suggesties dat hij zelf wel iets met de zaak te maken zal hebben. Voorts om nadrukkelijk te vragen of men zijn vrouw en kin deren niet meer lastig wil vallen, omdat het gezin het al zo moeilijk heeft. Het relaas van de directeur van Steintron Electronics BV in oprich ting te Zaanstad komt erop neer, dat hij al geruime tijd zaken doet in hifi-apparatuur. Hij heeft de verte genwoordiging voor de Benelux. Toen de markt in het westen van ons land verzadigd raakte, kwam hij via een agent („m'n agent voor het oosten") in contact met een bedrijl in stoelen. De handel daarin bleek winstgevend, ook ai behoorden stoelen niet tot het pakket van Steintron. De firma waarmee men contact had. bleek bindingen te hebben met caravanbedrijf Beko BV in het Gelderse Oosterhout. De Vries bracht, zo zegt hij, directeur W. M. bergervoet van Beko en G. Kerkhof van Kerkhof BV in Zaandam bijeen voor een zakengesprek over de ver koop van zo'n 70 caravans. Er zou. aldus het relaas van de heer De Vries, zijn besloten dat hij de cara vans zou kopen en vervolgens door verkopen aan Kerkhof, waarmee hij in of omstreeks november vorig jaar al zakelijke contacten onderhield. „Ik heb de bewijzen dat de cara vans aan mij zijn verkocht", zegt de heer De Vries. De caravans wer den rechtstreeks aan Kerkhof gele verd, zegt hij. Dat thans door Beko •vordt beweerd dat Kerkhof de ko per zou zijn en dat daarom beslag zou zijn gelegd, noemt hij zakelijk gezien niet juist, maar menselijk wel te begrijpen. „Beko probeert het geld terug te krijgen, en men weet dat bij mij maar weinig te ha len is", zegt hij. De aflevering van de caravans verliep volgens De Vries niet zonder problemen. „Geen bedrijf in de Zaanstreek wilde voor Beko rijden", zegt hij. „En toen de caravans ten slotte kwamen, kwamen ze soms diep in de nacht. Er waren bescha digde caravans bij en caravans die niet uit Oosterhout kwamen maar uit Helvoirt", aldus De Vries. Ze werden geplaatst op het terrein van Kerkhof in Zaanstad en later ook op een terrein in de Beemster. Eind vo rige week waren alle caravans gele verd. Toen wilde Beko geld zien. De Vries zegt dat hij de afspraak heeft gemaakt dat woensdag zou worden betaald, omdat hij het geld dinsdagavond van Kerkhof zou vangen. Op de vraag of 's avonds zeven uur een niet wat late tijd is voor een grote geldtransactie, volgt: „Ik pas me altijd aan aan de wensen van een cliënt". Hij zegt met nad ruk, dat hij naar volle tevredenheid zaken met Kerkhof heeft gedaan en dat steeds allés contant werd be taald. Het bedrag van f 1.3 miljoen was een deel van een grotere transactie. Het geld werd uitbetaald in het kantoor van Steintron in Zaanstad. Na het tekenen van de kwitantie als bewijs van betaling - naar zijn me ning ook een bewijs dat hij de koper annex verkoper was - werd besloten iets te gaan eten De Vries zegt res taurant Rick in Zaanstad te hebben voorgesteld, maar de andere partij stelde voor naar Amsterdam te gaan. Het gezelschap bestond op dat moment uit de heren Kerkhof en De Vries. Witmarsum namens Kerkhof ep J. van Splunterer,. en Nijhuïs voor de partij Steintron. Met de heer Van Splunterer. is be sproken dat men het geld best in diens kluis zou kunnen onderbren gen. Eerst reed men naar het thor- beckeplein. „Volgens sommigen had ik me toen moeten realiseren dat in Amsterdam per nacht zo'r. dertig auto's worden gekraakt, maar daar dacht ik toen niet aan. Ik was veel te blij dat de transactie was ge slaagd. Wel legde ik uit voorzorg een slaapzak over de tas met geld, die ik tussen de stoelen had ge plaatst. zodat je hem niet kon zien aldus de heer De Vries, die volgens zijn zeggen met de anderen een biefstuk ging eten, aan de bar van ae zaak aan hetThorbeckepleln wat dronk, en daarna in de auto van cliënt Kerkhof naar „De Caroussel" reed en vervolgens naar een bar in de Amsterdamse binnenstad. Daar namen de twee partijen af scheid. De Vries. Nijhuis en Van Splunteren lieten zich 's avonds om tien uur ongeveer per taxi naar het Thorbeckeplein rijden, waar Nijhuis als eerste ontdekte dat de tas met kostbare inhoud verdwenen was. Krankzinnig weet nog dat en toevallig passerende politie heb aange houden. maar van u at daarna ge beurde weet ik nauwelijks iets. Wel begreep ik dat ik het geld kwijt was en dat me dat een hoop moei lijkheden zou geven". „De gang van zaken is inderdaad krankzin nig", zegt De Vries.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13