"Gr ij ze Wol ven" fascistisch front actief in Tnrkij c N' <Wr' Montedison, de Nederlandse overheid en het ongenoegen bij de gepasseerden HOEA KWO FENG NU TWEEDE MAN VAN CHINA VRIJDAG 9 APRIL 1976 (Van onze correspondent drs. Frans van Hasselt) I STAN BOEL - Ze hebben vele namen: „Grijze Wolven", „Idealisten", of kortweg „Commando's", de fascistische stoottroepen in Turkije, maqrze hebben één aanvoerder, of Basbug (spreek uit Basboe de 59-jarige oud-kolonel Alparslan Turkesj, een van de drie vice-premiers in de regeringscoalitie van het „Nationalistisch Front" onder Suleyman Demirel, die nu alweer bijna een jaar aan de macht is. Turkesj' Partij van Nationalistische Actie" is in die vierpartijencoalitie de kleinste, doch zij doet haar naam des te meer eer aan. Van harde acties moet zij het helemaal hebben, die vanzelfsprekend gerechtvaardigd worden als „tegenacties" tegen het opdringend communisme. STRIJD TEGEN DE LINKSE GUERILLA Maar de Commando's komen zonodig ook in het geweer (hoewel dan iets minder letterlijk) als er een vergader ing verstoord moet worden van de in dit lang nog prille beweging voor ge- boortenbeperking. en dan zijn ze het plotseling een eindweegs met de com munisten eens: dat zijn ideeën uit het vijandige Westen, bedoeld om Turkije uit te hollen en te verzwakken. Volgens Turkesj moeten er julstmeer en meer Turken komen, de huidige aanwas van 2,8 procent per jaar (een van de hoogste ter wereld) is nog niet genoeg, er moeten binnen de korst mogelijke ter mijn 50 miljoen Turken binnen de gren zen leven om de (minstens) 50 miljoen Turkssprekenden daarbuiten te bevrij den van de merendeels communistische Jukken waaronder zij, tot in China toe. leven, in die Aziatische steppen- contreien waar het superieure Turkse ras is gekneed. Er moet een „groot- Turkse Natie" van minstens een miljard komen. Anti-communist Het was de mythische „Bozkurt" (Grijze Wolf) die de Turkse stam in een legenda risch verleden de weg wees door die nauwe pas over de. al even legendari sche, „bergen van Ergenekon" vanwaar ze in de wijde wereld het edele ambacht van de Verovering zouden gaan uitvoe ren, tot aan de poorten van Wenen en Boedapest. Het zijn de huidige Grijze Wolven die de Turken aan hun edele Aziatische herkomst en verplichtingen moeten herinneren, de oer-deugden van het ras moeten toepassen zoals die wer den hooggehouden in die mythisch- idylllsche voortijd toen de Turken dicht opeen leefden in hun vallei; zij zijn het die als bolwerk moeten fungeren tegen alle verwekelijkende invloeden uit het Westen, tegen de ondermijnende activi teiten van Griekse, joodse en Armeense minderheden in Istanboel, en bovenal tegen de barbariserende werking van het communisme dat geen vaderland kent en in Turkije zowel boven- als on dergronds voortwoekert. De uit Cyprus geboortige Turkesj ver kondigde deze ideeën al, zonder de titel Basbug, tijdens de Tweede Wereldoor log toen hij en zijn mede-Toeranisten (zo heten deze aanhangers van een groot- Turkije) hoopten op Duitse steun om hun rasgenoten in de Sowjet-ünie en Perzië te kunnen bevrijden. Ambassa deur Von Papen buitte hun acties be hoorlijk uit; toen echter de oorlogskan sen weken werd de regering in Ankara veel strenger tegen deze aanhangers van een leer die al door Ataturk buiten de wet was gesteld. De stichter van de republiek immers wilde juist een klein Turkije, zich samenballend rondom zijn nieuwe hoofdstad Ankara. (Zelfs de Cyprus-kwestie zou door Ataturk waar schijnlijk niet aanhangig zijn gesteld, als hij in de jaren 50 nog had geleefd). Turkesj en zijn medestanders werden voor het gerecht gedaagd, maar toen na de oorlog Stalin met zijn bedreigingen tegen Turkije begon, verwaterde deze zaak. Staatsgreep In het leger bracht Turkesj het tot kolo nel en wü horen weer van hem in 1960. als hij een leidende rol bekleedt bij de militaire staatsgreep tegen het rechtse bewind van Manderes, datsteeds verder naar een autoritair bestel afgleed. Tur kesj speelde in deze periode een rol die enigszins is te vergelijken met die van Carvalho (chef van de militaire veilig heidspolitie Copcon) na de Portugese omwenteling: in zijn drang naar radi cale „hervormingen" verzette hij zich tegen een spoedig herstel van het par lementaire systeem dat de meeste gene raals voor ogen stond. Met zijn 13 aan hangers vormde hij een minderheid in het militaire „Comité van Nationale Eenheid", dat het land tijdelijk be stuurde en in november 1960 werden de „Veertien" uitgerangeerd en naar di verse diplomatieke posten in het bui tenland verbannen. Vijfjaar later besluit de inmiddels afge zwaaide Turkesj nadat hij uit New Delhi terug heeft mogen komen, het dan maar eens langs parlementaire weg te probe ren. Een reeds bestaand, doch kwijnend agrarisch partijtje weet hij naar zijn hand te zetten met een soort „coup" die volgens pessimistische Turken een ge nerale repetitie is geweest voor wat hij later met de republiek wil proberen. De onder zijn huidige naam herdoopte par tij krijgt als embleem drie halve manen, aanvankelijk zó geordend dat ze op een hakenkruis lijken - maar daar steekt de 3taat een stokje voor. Ook wordt er een ideologie van de „Negen Lichten" uit de grond gestampt. Het electorale succes van het partijtje is steeds gering gebleven - het heeft mo menteel drie afgevaardigden, van wie twee ministers, in het 450-koppige par lement. Maar Turkesj' groepering is al lerminst alleen maar om te lachen. De leider heeft de laatste jaren een fana tieke aanhang gekweekt van enkele tienduizenden jongeren, gehard in zo merkampen waar ze semi-militair zijn getraind, terwijl rechtse en half- militaire regeringen een oogje toededen. En die jonge wolven zijn nu bezig, de straat te heroveren op de communisten, om hun eigen terminologie aan te hou den Dit gaat des te gemakkelijker om dat hun leider als vice-premier de su pervisie heeft over de orde-handhaving in het land Bloedbad Men onderschatte de methoden van sommige van die linkse - vooral de maoïstische - guerrillagroepen intus sen niet. In het begin van van de jaren 70 heeft Turkije ondervonden hoe ze te werk gingen bij hun kidnappingen en bankroven en juist eind vorige maand werd een van de meest dramatische hoogtepunten uit deze periode, het bloedbad van Kizildere, waarbij het leger drie buitenlandse gijzelaars sa men met hun acht Turkse ontvoerders in de lucht liet vliegen, van linkse zijde herdacht met een „Avond voor Hen" en later met bomaanslagen in Istanboel en Ankara. Links-extremistische organisaties zijn nog geenszins opgerold in Turkije, maar zij lijken te druk bezig met on derlinge rivaliteit en de indruk over heerst da t het het rechtse ex tremisme is dat nu het initiatief heeft bij het uitvoe ren van gewelddaden en daarbij minder dan links terugdeinst voor gangsterach tige moorden. Zeker 25 van de 34 stu denten. die alleen al dit seizoen werden gedood behoorden tot de linkerzijde, volgens Turkesj moorden de link sen ook elkaar uit. Penetratie Naast harde actie is penetratie het fa scistisch wachtwoord. Penetratie in de studentenwereld, en penetratie in de rest van het onderwijs, vooral in de pro vincie, waar een uiterst-rechtse leer krachtorganisatie is opgericht als tegenwicht tegen het sterke llnksgeo- rinteerde vakverbond, en waar onder de leerlingen op geheimzinnige wijze met „insignes" wordt gewerkt. Penetratie in de overige vakbeweging - naast de grote a-politieke en de kleinere linkse is nu .ook,een „nationalistische" vakbeweging opgezet, die zich op som mige fabrieken reeds met gewapende intimidatie heeft doen gelden. Ook on der de arbeiders in het buitenland is de partij actief- in West-Duitsland leidden vragen in het parlement tot de ontdek king dat de partij reeds in zes steden is georganiseerd en 3000 leden heeft die door het sociaal-democratische par tijorgaan „Vorwaerts" de „Turkse SS'ers" worden genoemd. Penetratie ten slotte in de Turkse radio en televisie, waarvan de nieuwe directeur onlangs heeft gezegd dat hy „kracht ontleent aan het vertrouwen van Turkesj". Aan hangers van de PNA komen daar op strategische posten, zoals onlangs aan de top van de nieuwsuitzendingen op de korte golf. Gangsters Dit alles kan, dank zij Turkesj' hoge po sitie. onder regeringsdekking worden Peking - Hoea Kwo Feng, die woensdag werd benoemd tot pre mier en eerste vice-voorzitter van de Chinese communistische pai- tij, is nu na voorzitter Mao de tweede man in de Chinese hiërarchie, j De fors gebouwde glimlachende Hoea heeft vooral de laatste zeven j jaar opmerkelijk snel carrière gemaakt. Zijn benoeming tot waar nemend premier, op 7 februari jl, kwam voor de buitenwereld vol komen onverwacht. Algemeen werd de benoeming verwacht van Teng Hsiao-Ping, die woensdag uit al zijn officiële functies is gezet. uitgevoerd. Oppositieleider Ecevit be schuldigt premier Demirel ervan, sa men te werken met gangsters en moor denaars, en noemt het „Nationalistisch Front" een „agressief oorlogsfront". Er zijn in Demirels regeerkasteel ook wel gematigder figuren, die afzouden willen van Turkesj' compromitterende aanwe zigheid, al was het alleen al vanwege diens bemoeiingen inzake de buiten landse politiek. Hij verklaart minstens zes grote Griekse eilanden terug te wil len hebben en natuurlijk ook zijn „ei gen" Cyprus helemaal-het zwembassin in het partijhoofdkwartier heeft de vorm van dat eiland. Menig intellectueel vergelijkt de toe stand in Turkije met die in het Duits land van kort voor de machtsovername door Hitler. Ook hy was een „belachelij ke" man, waarvan de niet-fascistische rechterzijde gebruik maakte totdat ze hem niet meer de baas kon. Optimisti scher Turken geloven dat het leger, waarin Turkesj wel enige maar toch niet veel aanhang heeft, zo'n ontwikkeling nooit zou dulden. En dan is er nog een factor die in het pré-Hitleriaanse Duitsland ontbrak en die men met enige goede wil als „licht punt" kan omschrijven: de concurrentie die Turkesj' partij ondervindt van een andere fanatieke islamitsche regerings partij. de Partij van Nationaal Behoud onder vice-premier Erbakan, (ADVERTENTIE) Speel NU uw /Syr/-/,rr'S' .r/ thuis! Twéé langspeelplaten, waardoor u 1% ->< uur lang volop geniet van onvergankelijke muziek. Uw lievelingsmuziek van TSJAIKOWSKY LISZT CHOPIN - j. BEETHOVEN STRAUSS BEKENb VAM MENDELSSOHN SP10 en rv Overal verkrijgbaar! De basis van Hoea's machtspositie ligt in de provincie Hoenan. de streek waar ook Mao Tse Toeng uit afkomstig is. Over Hoea is nog minder bekend dan over de meeste andere Chinese leiders Na de dood van Tsjoe en-Lai begin dit jaar werd vice-premier Teng Hsiao Ping onverwacht aan de kantgeschoven door toédöèn van de uiterst linkse stroming ln de partijtop Hoea bleek de aangewe zen man om het politieke vacuum te vul len Hy had niet het etiket van de 'radi caal', en evenmin dat van de 'gematig de'. maar als onomstreden, zelfs wat saaie tacticus leek hy een ideaal compromis-figuur in de politieke strijd. Officiële zegslieden hebben bevestigd dat Hoea is geboren in de provincie Sjansi, maar ze konden nietzeggen ofhy is getrouwd, en hoe oud hij is. Aange nomen wordt dat hy rond 1920 is gebo ren. In dejaren dertig of het begin van de jaren veertig verhuisde hij naar de pro vincie Hoenan. Het eerst verschijnt Hoea in de officiële documenten in 1955. als hij partijsecretaris wordt in het dis trict Hsiangtan in Hoenan. Tijdens de graantekorten van 1959 - de nasleep van slechte weersomstandig heden en de 'grote sprong voorwaarts' - kreeg hij de leiding van de voedseldis tributie in Hoenan. In 1964 werd hij ge kozen als afgevaardigde naar het volks congres, het parlement in Peking. In deze periode vestigde hij een reputatie als landbouwdeskundige, toen hij (je leiding kreeg van een belangrijk irriga tieproject in Mao's geboorteplaats Sjaosjan. In de turbulente jaren van de culturele revolutie, steeg zijn ster ln het provin ciaal bestuur, waar hij in 1968 opge klommen was tot tweede man in het be stuur van de provincie Hoenan. Toch was hij in de begintijd van de cul turele revolutie mikpunt van de radi cale rode gardisten In de plaatselijke muurkranten werd zijn beleid aangeval len. Hij wist echter tijdig de bakens te verzetten, en mocht in 1967 Mao ont vangen in de provinciehoofdstad Sjangsja.Hoeaiseen van de weinige pro vinciale leiders die vrijwel zonder kleer scheuren de woelige jaren van de cultu rele revolutie overleefde. Nationaal Zijn entree op het nationale politieke toneel maakte hij in april 1969 toen hij werd benoemd in het centraal comité van de communistische partij. In 1970 was Hoenan de eerste provincie die na de culturele revolutie de partijstructuur weer opbouwde.. Hoea werd gekozen tot eerste secretaris, en tot politieke co» missaris voor het milltarc district Hoe- nan In dat jaar bevond hü zich in een nogs] penibele positie omdat Lln Piao tww van zijn medestanders benoemd hai l weten te krijgen in het provinciale par tijcomite van Hoenan. Mei 1971 beu- kende een keerpunt voor Hoea Kwj Feng Toen. enkele maanden voordeva! van Lin Piao. werd hy in de offlclek stukken voor het eerst beschreven ali 'partij en regeringsleider' Hoea bleef in Peking aan tot na de m& lukte machtsgreep van Lin Piao. Na diens val was hij secretaris van de con> missie die een onderzoek naar de sa menzwering instelde. Daardoor kreej hij zijn eerste ervaring in het werk vsi veiligheids- en inlichtingendiensten. Na een periode terug in Hoenan vei- scheen hij in 1973 weer in Peking, waa: hy met name was belast met de ont- vangst van buitenlandse delegaties vaa iandbouw-experts. In augustus 1973! werd hij gekozen in het politburo. Zij; eigenlijke functie was onduidelijk, mat- had mogelijk te maken met. veilig- heidswerk. In de zomer van 1974, tijdens de can- pagne van kritiek op Lin Piao en ct wijsgeer Confucius werd Hoea gebit seerd op de muurkranten in Pekir,: Hem werd 'onderdrukking van de revc- lutionaire massa's' en 'sabotage van campagne tegen Confucius en Lin Piao verweten. Niettemin werd hij in hetvo: jaar van 1975 vice-premier en ininiste van openbare veiligheid. Aangenaam Buitenlandse bezoekers hebben ee aangename indruk van Hoea Kwo Feri de Venezolaanse ambassadeur in Po king noemt hem 'erg hartelijk, open va geest, en uitstekend op de hoogte ve internationale problemen'. Een westej diplomaat beschrijft hem als een ha: dig, en niet al te doctrinair politicus Hoea is prettig in de omgang, en 'als), een ijzeren vuist heeft verbergt hij diet een fluwelen handschoen', aldus d» zegsman. Diplomaten hebben uit gesprekke met Hwa de indruk gekregen datb volledig doordrongen is van de no# zaak van goede betrekkingen met b buitenland, en niet erg hamert uiterst-linkse leuzen. Evenals zijn en nente voorganger Tsjoe en Lai het' Hoea Kwo Feng veel bekwaamheid as; de dag gelegd in het sluiten van con promissen en de kunst van politii! overleven.-. KurruuRLyü HEE r CU BP RILE RECHT OP ONTt/IKKti HUN UITERSTE BEST OM ZICH &LUVENO IN lil WERELD TE VESTI GEN 4" OEROE cA rv- "*0Lp-«V,yto» Wa, aar komt nu precies het volle gewicht te liggen van de verantwoordelijkheid om duidelijk en overtuigend te reageren op de bezwaren er. vragen die in het afgelopen halfjaar zijn gerezen rondom een eventuele vestiging van het Italiaanse bedrijf Monte dison in het Sloegebied Als je alle kritiek, aanelingen en bedenkingen die de voomë- mens van het chemische bedrijf tot nu toe hebben omgeven, op een rij probeert te zet ten en nagaat tot wie deze hele verzameling in feite was gericht, is er maai- één brieven bus aan te wijzen: die van Nederlandse overheid (de regelrecht betrokken ministe ries, de provincies en de gemeenten om wier territoir het gaat) Er is in de kwestie- Montedison de laatste maanden vooral een stuk ongenoegen ontstaan. Ongenoegen over de gang van zaken die is gevolgd bij de beoordeling van de voorlopige plannen van Montedison om zich aan de Westerschelde te vestigen. Opvallend was daarbij dat de indruk werd gewekt als was nog nooit eer der in een zo vroeg stadium van voorberei ding in een zo open overleg met alle regel recht betrokkenen gehandeld. Het werke lijke effect was dat tegelijk de lijst van or ganisaties en instellingen die zich 'gepas seerd' voelden almaar groeide: de vakbewe ging maakte ernstig bezwaar dat ze bulten het overleg was gehouden, uit de hoek van de landbouw kwamen protesten dat elk contact had ontbroken, een man als dr. J. Tesink. directeur van de gezondheidsdienst voor dieren, (bij eerdere gelegenheden wel als deskundige geconsulteerd) kwam met een serie vragen en bezwaren op het gebied van de milieubescherming die tot op heden niet zijn beantwoord, nog deze week werd duidelijk dat zelfs de adviescommissie be drijfsleven van het havenschap Vlissingen _vindt dat zij in de gelegenheid had moeten "worden gesteld om te adviseren, uepaaiu overtuigend is er niet afgerekend met al deze 'gepasseerden'. Het ging zo n beetje in de trant van: 'iedereen kan wel vinden dat ie in de (provinciale) adviesgroep Monte dison had moeten zitten; -we hebben ons beperkt tot ambtenaren en daarmee is dan ongeveer alles gezegd' In deze sfeer van ongenoegen zijn een aan tal bezwaren en bedenkingen tegen het Ita liaanse concern van Montedison recht streeks geuit Ze betroffen een breed pa troon van terreinen: de milieutechnische consequenties en arbeidsveiligheids- technische aspecten van de produktie van polyvinylchloride (pvc), de mogelijke uit stoot van kwik. de bijdrage aan de totale milieubelasting in het Sloegebied. de inten tie die Montedison er ten opzichte van mi lieubescherming op na zou houden, het so ciale klimaat dat in deze onderneming zou heersen. Tot voor kort heeft het bedrijf zich volstrekt buiten de discussie gehouden. Men beschouwde in Milaan de Nederlandse overheid als de enige gesprekspartner over een vestiging in het Sloegebied en als zoda nig ook de sluis naar alle andere belang hebbenden en betrokkenen. Met een pakket vragen op zak zyn wij als PZC-redacteuren in de gelegenheid gesteld om een aantal chemische fabrieken van Montedison in Italië te bezoeken, wat lig ging, opzet en produktieproces vergelijk baar met de belde complexen die eventueel in het Sloegebied zouden komen. Als niet- deskundigen konden we ons een beeld pro beren te vormen: wat is Montedison precies voor een bedrijf? Welke eisen worden aan de bedrijfsvoering gesteld op de terreinen van milieubescherming en arbeidsveilig heid In hoever kan Montedison daaraan voldoen, in hoeverre wordt de onderneming er toe gedwongen Ui. 'it deze algemene oriëntatie, uit een groot aantal gesprekken met de bedrijfslei ding en gespecialiseerde deskundigen op de verschillende terreinen ls de afgelopen twee weken op deze pagina een aantal indrukken weergegeven. Samenvattend kunnen daar bij nog de volgende kanttekeningen worden gemaakt: 1. De typering van het industriële optre den van het Montedison-concern kan moei lijk los worden gezien van de Italiaanse verhoudingen. Het gaat om een onderne ming, die tien jaar terug is ontstaan uit een fusie van twee gewortelde Italiaanse indus triële groeperingen met in hoofdzaak fa brieken in het binnenland. De buitenlandse vestigingen (enkele tientallen op de hon derdvijftig) zijn ver in de minderheid en Montedison is veel later dan andere chemi sche mammoets aan internationalisering toegekomen. Dat stempelt als het ware de 'industriële sfeer' bij Montedison: een on derneming. die gewend is te opereren in een land waar de arbeidsverhoudingen sterk rijn gepolariseerd. Werkgevers en werkne mers staan doorlopend fel tegenover elkaar en er hoeft maar weinig te gebeuren of er breekt een staking uit die ver om zich heen grijpt. Sympathiestakingen zijn er dan de orde van de dag. ook in de communicatie tussen regering en bevolking wordt het sta kingsmiddel met vrij grote regelmaat toe gepast De verhouding tussen de overheid en het bedryfsleven in Italië is af en toe wat 'impulsief van karakter. Onder invloed van soms plotseling opkomende - met partijpo litieke druk bereikte - voorschriften moet er met zelden razend snel tot maatregelen worden overgegaan. Verschijnselen diesoms jarenlang zijn onderschat krijgen dan van het ene op het andere moment de hoogste voorrang (het saneringsprogramma voor Venetië bijvoorbeeld), waarbij aan een grondige voorbereiding nogal eens wat ont breekt en veel van het improvisatietalent wordt verwacht. En dat gaat de Italianen dan doorgaans weer goed af. Het onrustige sociale klimaat in Italic, is medebepalend voor de beeldvorming van Montedison in bet buitenland. 2. In zijn algemeenheid kan worden vast gesteld dat Montedison zeker niet slechter of beter is dan andere grote chemische con cerns. Wel is ons gebleken dat de top van de onderneming gevoelig is voor een optreden van de overheid waarin duidelijkheid niet ontbreekt. Zo het men duidelijk merken respect te hebben voor de deskundige bril waardoor tijdens de onderhandelingen van Nederlandse kant de Montedison- voomemens voor het Sloegebied zijn beke ken. Op het gebied van milieubescherming en bedrijfsveiligheid staat bij de Italiaanse overheid de kennis en ervaring kennelijk nog in de kinderschoenen. Uitgevaardigde maatregelen zijn niet steeds even grondig onderbouwd en de controle op de naleving laat ook nogal eens te wensen over. De laat ste jaren komt er op het gebied van de mi lieubescherming in Italië (het land van de Club van Rome) bij de vakcentrales, in de publieke opinie en in organissaties van milieu- en natuurbeschermers zoals Italia Nostra tegenover het bedrijfsleven een toe nemende kritische activiteit. Dat uit zich in processen met harde vonnissen, bevelen tot sluiting van bedrijven en (af en toe) ook stakingen en andere harde acties. Monte dison heeft ervaren dat het voor de toe komst een doelgerichte milieupolitiek bin nen de eigen onderneming zal moeten voe ren. Dat daartoe in ieder geval de wil aan wezig is en dat men bereid is op dit terrein zelf een stuk wetenschappelijke inbreng te leveren bewijzen de deelstudies naar de mogelijkheden om concentraties van vi- nylchloride, vrijkomend bij de plasticpro- duktie, tot een uiterste minimum terug te brengen. In de publieke discussie in Nederland over de eventuele vestiging van het Italiaanse bedrijf in het Sloegebied wordt de mllieube- schermingsmentaliteit van Montedison steeds opnieuw getoetst aan het voorval met de dumping van de zogenaamde 'rode modder', afkomstig van het bedrijf te Scar- lino, in de Middellandse Zee ter hoogte van de Corsicaanse kust. Daarbij dient dan wel de kanttekening te worden gemaakt dat het hier ging om een produktieproces. waarvan bij een complex in het Sloegebied geen sDrake is. De omstreden Droduktie in Scar- lino is intussen stilgelegd zo fat men ons bij Montedison ze verstaan, maar ze blijft de sondanks in de beeldvorming meespelen. 3. In de onderhandelingen met de Neder landse (rijksioverheid draait de zaak voor Montedison in het laatste stadium van de beslissing om de vraag welke vestigings premie het ministerie van economische za ken bereid is aan te bieden. Voor zover valt na te gaan cirkelt het in het overleg tussen de Nederlandse autoriteiten en de top van het bedrijf om een bedrag dat de 50 mil joen te boven zou moeten gaan. In het ge heel van het pakket van vestigingsfacilitei ten speelt deze premie een niet onaanzien lijke rol, vooral wanneer Montedison de zaak afweegt tegen de specifieke voordelen die de nog twee overgebleven serieuze an dere lokaties in noordwest-Europa bezitten: Noord-Duitsland (Wilhelmshafen) en de En gelse oostkust In beide andere gevallen zijn een voordeliger grondprijs en de nabijheid van andere chemische bedrijven pluspun ten van aanzienlijke betekenis. Tegenover uitbreiding van activiteiten in het eigen (Italiaanse) moederland weet Montedison zich bij een nieuwe vestiging in het noord westen van Europa verzekerd van: 1. een medewerking van de kant van de overheid waarbij sluitende afspraken kunnen worden gemaakt over het tempo van uitvoering (in Italië een volstrekt onzekere zaak) en 2. een bijzonder rustig sociaal klimaat zonder de produktie-onderbrekingen als waarmee men door stakingen in Italië steeds heeft te maken. xVlles bijeengenomen blijft dus voorop staan dat het eerst en vooral een zaak zal zijn van de Nederlandse overheid hoe een bedrijf als dat van Montedison zich van het eerste moment af (het gaat tenslotte om een nieuwe nederzetting) in het Sloegebied bij Vlissingen zal 'gedragen'. In politiek Zee land (provinciale staten en de gemeentera den van Vlissingen en Borssele) is men voornamelijk dichtgevaren op de bevindin gen van de deskundige ambtelijke advies groep. Van de andere kant realiseert men zich bij Montedison terdege dat een bedrijf in Nederland zich zal hebben te schikken naar de Nederlandse eisen, voorwaarden en opvattingen op een groot aantal terreinen. Daarom zou het verstandiger zijn wanneer de Nederlandse overheid zich eens wat minder als een 'buffer' en wat meer als een 'verbindingsschaker zou opstellen tussen Montedison aan de ene kant en allen die zich bij een dergelijke vestiging belangheb benden voelen aan de andere. KEES VAN DER MAAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4