lm oud-Vlissingen is buurman nog buurman Oude PZEM-centrale bij Driekwart verkocht HOEKSE WIJK WIL KARAKTER HOUDEN VLAAMSE RAND- COURANT VRIJDAG 9 APRIL 1976 ZEEUWSCH-VLAANDEREN HOEK - Oud-Vlissingen in Hoek. Een dijkje met lage buizen, zoals geen ste- debouwkundige het nog zou aanleg gen. Het loopt niet recht en er ligt geen asfalt. Op de meest vreemde plaatsen vind je openingen in de ge velrij. Daar bloeit dan een tuintje. Le ven op menselijke maat of - zoals Henk Koke zegt: „In Oud-Vlissingen is buurman nog buurman." Peter Clijsen woont er nu bijna anderhalf jaar. Bij de geboorte van zijn kind stuurde hij kaartjes rond - omdat je dat nu een maal doet. „Ik ben misschien niet voor iedereen zc duidelijk," zegt hij, doelend op zijn haar- en baardgroei en zijn weinig alle daagse uitmonstering. „Maar iedereen, is altijd erg positief, de mensen hebben me nooit een strobreed in de weg ge legd." Peter Clijssen en Henk Koke zit ten met een aantal anderen in de "Werkgroep Leefbaarheid Hoek in Pro ject Oud-Vlissingen'. een mond vol voor een open club, die spreekbuis wil zijn van de bewoners van dit buurtje en de Noordstraat, nu de gemeente Temeuzen voor dit oude stukje Hoek een rehabilitatieplan op stapel heeft staan. In november vorig jaar kwamen de omtrekken daarvan naar buiten op een informatiebijeenkomst in een afge laden Gehoorzaal. Ing J. F. de Mul, hoofd van de gemeentelijke hoofdafde ling stedebouw, en een aantal andere ambtenaren ontrolden er een kaartje, met daarop Oud-Vlissingen zoals het zou kunnen worden. Debijna 40 slechte woningen in het gebiedje verbeterd en voor een deel gesloopt, wat nieuwe huisjes en garageboxen en een ïn- steekweg met parkeer- en laad- en lo- r>- - - Peter Clijsen van de werkgroep 'Indianenverhalen' splaatsen tussen de Azaieastraat, de Molendijk en de Markt Kosten: rond de 1,2 miljoen De bewoners hoefden zich nog niet ongerust te maken- het waren maar schetsjes, de rest kwam la ter wel Geruststellende betogen, die niet wegnamen dat er in het propere zaaltje harde woorden vielen. Sommi gen vroegen zich af of Terneuzen het groen niet kon sparen, of de insteek- weg nu wel nodig was en of er nu wer kelijk zoveel ruimte moest worden op geofferd aan het rijdend blik. 5Machteloosheid' Na de hoorzitting werd de werkgroep geboren. „Uit onvrede van een aantal mensen," zegt Henk Koke. „Op zo'n bijeenkomst word je weer eens gecon fronteerd met de machteloosheid van instellingen- als zo'n gemeente. De on macht om mensen aan te spreken op hun individuele wensen en problemen. Jc hoorde dan ook al heel snel daarna mensen zeggen: als het zo moet gaan.... wat gebeurt in 's-hemelsnaam?" Clijsen herinnert zich, dat er toen hij zich in de buurt vestigde al 'indianen verhalen' de ronde deden. „Er werd gezegd: heel de buurt moet plat. Ken nelijk was er toen al over Oud- Vlissingen gepraat." Hij vindt het fout van Terneuzen dat de gemeente de bevolking onvoorbe reid naar de informatiebijeenkomst heeft laten gaan. „Een gemeente die voor allerlei zaken foldertjes en bro chures uitgeeft had bij de mensen een kleurenkaartje in de bus moeten stop pen en moeten aangeven: dat en dat zijn onze ideeën, zo liggen de mogelijk heden. Dan was iedereen van tevo ren geïnformeerd geweest" De werk groep herstelde het abuis enkele we ken geleden door "Van De Karre Ge- val'n' te verspreiden een voor een groot deel door Clijsen samengestelde brochure, waarin kort en helder duide lijk wordt gemaakt wat Terneuzen wil en hoe daar door de bewoners van Oud-Vlissingen over wordt gedacht.De viae van de werkgroepleden valt sa men te vatten in het motto 'hou het klein'. Waar Terneuzen een ontslui- tingsweg met parkeer- en los- en laad plaatsen projekteert, kiezen zij voor een voetpad. Het lossen en laden kan dan gewoon doorgaan op de Molendijk, zoals dat vanouds is gebeurd. De bouw van 3 woningen en 6 garageboxen in het gebiedje tussen Azaleastraat, Mo lendijk en Markt hoeft niet. „Een park met speelgelegenheid lijkt ons beter, daar dit in onze buurt ontbreekt." staat er m van De Karre Geval 'n' Verder moeten de bestaande groente en bloementuinen zoveel mogelijk worden gehandhaafd en hoeft er geen groen te worden opgeofferd aan par keerruimte, wanneer ht nieuwe buurt huis van de 'Centrale Stichting' iets verder naar achter wordt gebouwd. Voor de deur kunnen dan de auto's staan. Blij mee zijn'. Peter Clijsen verwerkt deze ideeën momenteel in een alternatief plan. Hij komt er straks ongetwijfeld mee naar buiten, maar voorlopig heeft de werk groep andere zorgen aan het hoofd: hoe laat je de buurt zich uitspreken via een verantwoord opgestelde en quête? Aan de vragenformulieren wordt nog gewerkt. Twee deskundigen uit de .streek hebben gratis hulp toegezegd. Enkele weken geleden zijn de leden van de werkgroep ook begonnen met het bezoeken van bewoners van Oud- Vlissingen en Noordstraat. Henk Koke: „Toen zijn we er pas goed achtergeko men dat een aantal mensen zich se rieus zorgen aan het maken is. Dan krijg je vragen als. wat komt er voor m'n deur? Of: moet mijn tuintje weg"5 Het blijkt dat de mensen zich wel plaatselijk willen uitspreken, maar daarvoor geen reisje maken naar het Temeuzense stadhuis. Ik vind over igens dat de gemeente blij mag zijn met wat er nu gebeurt. Als Terneuzen hoort hoe de mensen erover denken, is het voor de gemeente makkelijker om tot een verantwoord plan te komen." Hij bekent, het soms moelijk te vinden om uit te maken of wat de bewoners zeggen slaat op beperkte privébelan- gen of te maken heeft met het alge meen belang. „Kijk, als werkgroep wil len we dat algemeen belang natuurlek boven water" tilïën. Maar dat kan he'ej. goed als je opmerkingen over privébe-' langen op de juiste manier weet te hanteren. Iemand die bang is dat zijn tuintje wegmoet praat over zijn be zit...." „Maar ook over bloemen, groen." vult Clijsen aan. Koke: „Zeg maar gerust: voor die man een stukje levensgeluk." Rechtstreeks overleg met Temeuzen heeft de werkgroep nog niet gehad. Wel worden er ideeën uit gewisseld met het plaatselijk contact orgaan, de officiële vertegenwoordiging van de .Hoekse bevolking. Clijsen kondigt aan, dat de werkgroep een bijeenkomst gaat houden als de EHB O-examens NIEUW-NAMEN - In het gemeen schapshuis te Nieuw-Namen namen 21 kandidaten deel aan het examen tot verkrijging van het EHBO-diploma. De kandidaten kwamen uit Nieuw- Nameni5i. Kieldrec-ht (België) (8). Hulst (4). Graauw <3)en Clinge (1). Ze slaag den allemaal. Docent van de cursus was de heer Jos. Valckx, kader instruc- teures uit Hulst en examinator dr W. J. C. Aarts uit Hulst. uitslag van de enquête binnen is. De resultaten worden daarnaast huis- aan-huis verspreid, waarbij inwoners op een blanco briejje suggesties kun nen doen. Koke waarschuwt al bij voorbaat: „We blijven deze zaak bege leiden, dit laten we niet zomaar los." Oud-Vlissingen - een buurt zoals ze zeldzaam worden - staat nog heel wat te wachten. Maar als buurman er büürman blijft is er eigenlijk niks de hand. Tekst: Bob Lagaaij Foto: Henk van den Brink Voetbalwedstrijden paaskampioenschap O-Z-Vlaanderen SINT-JANSTEEN - Op het sportter rein van Sint-Jansteen werden voet balwedstrijden gespeeld in het kader van de paaskampioenschp van de ba sisscholen van Oostelijk-Zeeuwsch- Vlaanderen. De winnaars van de poules, te Kloosterzande. Sint- Jansteen, Hulst en Clinge traden aan voor de finale. De eindzege ging naar de Nobelhorstschool uit Hulst. De uitslagen luiden: Michaëlschool uit Sas van Gent School 'De Schakel' uit Vogelwaarde 0-0, School 'De Nobel- horst' uit Hulst-School Willibrord uit Hulst 3-0, De Schakel-Wiliibrord 1-0, Michaëlschool-Nobelhorst 0-1. De ein duitslag luidde: 1. en kampioen De Nobeihorst 6 punten, 2. De Schakel 3 punten. 3 Michaë.school 3 punten. 4. Willibrordschool 0 punten. De Nobel horstschool kwam in het bezit van de wisseibeker van de gemeente Hulst Dinsdag 20% april neemt het team deel aan de voetbalwedstrijden in het ka der van het Zeeuws kampioenschap te Goes. JAARBOEK OVER 'DE FRANSE NEDERLANDEN' Zowel in Nederland als in Vlaande ren stelt men een groeiende belangstel ling vast voor Noord-Frankrijk, waar nog tenminste 100.000 personen onze taal spreken, zij het dan in een dialec tische vorm. Dezelfde tendens komt ok steeds duidelijker tot uiting in de de partementen Nord en Pas-de-Calais met zijn vier miljoen Inwoners Er wordt toenadering gezocht met Bene lux en opvallend is hierbij hoe het Ne derlands terreinwinst in deze nijvere streek. Het dialect wordt echter ter zijde geschoven voor de beschaafde taalvorm, die ook onderwezen wordt aan de universiteit van Rijsel „In het licht van deze evolutie werd nu een nieuw initiatief genomen door de bedrijvige stichting 'Ons Erfdeel', waarvan het gelijknamige en over de hele wereld verspreide cultureel tijd schrift bekend is. Er werd toen een eer ste jaarboek over "De Franse Neder landen' ten gehouden. Dit jaarboek wil men ieder jaar uitgeven. In dit m het Nederlands en in het Frans gestelde werk wordt een overzicht gegeven van de handel en wandel in de departe menten Nord en Pas-de-Calais. terwijl uiteraard ook ruimschoots aandacht besteed wordt aan dde wisselwerking met het Nederlandse taalgebied Onder leiding van Vlaming Jozef De- leu. hoofdredacteur van 'Ons Erfdeel' en ook van het in het Frans verschij nend. tijdschrift 'Septentrion'. dat onze Nederlandse cultuur naar de vier winstreken uitdraagt is dit eerste Jaar boek samengesteld. Hieraan werd zo wel door Fransen als door Vlamingen en Nederlanders meegewerkt Men heeft niet alleen oog heeft gehad voor de cultuur, maar eigenlijk voor alle facetten van de samenleving Zo boer aan op een grondig taalsociolo gisch onderzoek De Vlaamse schrijver AndiDemedts, die zich al sinds dertig jaar Inzet voor een inniger verstand houding en samenwerking met Frans-Vlaanderen, vertelt hoe deze contacten tijdens de afgelopen tien Jaar verlopen zijn Wat er allemaal ls gebeurd in 1975. wordt uiteengezet door Erik Vandewalle Treffend is de wetenschappelijke ernst. en zijn medewerkers dit eers boek over de Franse Nederland ben opgevat crijs: 35 gulden komen bij de stichting 'Ons i Murissonstrnal 160 te B. 8350 Rekkem - Belglêl VLAMINGEN TE SLORDIG OP HUN TAAL De Westvlaamse commissie voor Letterkunde en Taal heeft officieel ge waarschuwd voor de verregaande slor digheid. die vele Vlamingen thans aan de dag leggen in het gebruik van het Nederlands. Het dialect wint blijkbaar weer veld en de commissie acht dit bij zonder betreurenswaardig Hetzelfde verschijnsel uit zich ook in Frankrijk. Duitsland en Engeland. De algemene omgangstaal wordt door vele afgewe zen, omdat men er een element van verburgerlijking in meent teherken- nen. Vooral de leerkachten worden door de commissie stevig op de vingers getikt, want er zou ook op hun ge dragslijn met betrekking tot het ge bruik van het Nedelands wel een en ander zijn aan te merken. Er wordt zelfs onomwonden voorgesteld drstisch tegen hen op te treden. Indien zij al te erg hun boekje te bulten gaan. Dit kan natuurlijk niet tegen de sympathieke en over het algemeen populaire lied jeszangers. die bij voorkeur het dialect CASINO'S VREZEN NEDER LANDSE CONCURRENTIE De Belgische casino's - en dan vooral de speetzal kerke, Blan voor ruim Hiervoor w nde. Middel- >oral Knokke Nederland, s-ven ter be schikking gesteld, die de gokkers naar de Belgische casino's brengen. Vorig Jaar boekten de Belgische casino's een totale omzet van 9,4 miljard fr. op de roulette en 1,2 miljard fr met het bac- cara tepel. Op dc winst werd niet min der dan 318 miljoen fr belasting be taald. waarvan er naar schatting ook 26 miljoen fr van Nederlanders afkom stig was Gelukkig vormen roulette en baccarattafeLs slechte êën onderdeel van de in een casino geschapen sfeer. Men trekt er ook heen voor de show. de vrienden en de culturele manifestaties, om van de gastronomie nog niet te sspreken. Men heeft al begrepen, dat aan de Belgische kust met sportieve middelen zal gestreden worden voor hel gehoud van de Nederlandse clien tele. Tritsen en bollen CLINGE - Aan de gaaiboiling bij P. Boets te Clinge namen 82 personen aeeL De uitslag luidt: 1 F. d'Hanis; 2 G. van Hoeye; 3 L. van der Kelen: 4 E. Himbrecht en 5 R. de Block. t ADVERTENTIE, CENTRALE STOND AL JAREN LEEG SLUISKIL - De voormalige, al jaren Sluiskil) is dinsdagmiddag in Terneu- aert. De naam van de koper is niet be- leegstaande PZEM-centrale met twee zen voor 43.500 openbaar verkocht. kend, omdat de hoogste bieder han-' dienstwoningen bij Driekwart (onder oat gebeurde door notaris mr J. Ever- delde in opdracht van een ander UW kleding adviseur zaamslag 01153-1332 Vraagtekens achter Broomchemie tijdens PvdA- bijeenkomst TERNEUZEN - De bijeenkomst voor jonge kiezers in hotel De Post' in Ter neuzen is slechts door een klein aantal jeugdige kiezers bezocht. Dat nam niet weg. dat een enkeling grote vraagte kens zette achter het nut van de komst van Broomchemie naar Temeuzen. Het 'Milieu-Actiecentrum Nederland' (M-A.N.i verzamelde indertijd 5000 handtekeningen tegen het bedrijf. Volgens de heer Stenvert zijn de toen aangevoerde bezwaren wel degelijk zwaar overwogen door de milieudes kundigen van rijk en provincie. ZU hadden geen bezwaar tegen de komst Broomchemie. zij het onder strenge voorwaarden. Het statenlid P. J Huijbrecht betoogde, dat 5000 hand tekeningen van tegenstanders welis waar indrukwekkend zijn, maar dat het nog zltijd om een grote minderheid ging. ..Vijfduizend handtekeningen vormen geen absolute factor om een bedrijf tegen te houden", was zijn me ning. De heer Sten ert had de indruk dat een heleboel mensen de draag wijdte niet beseften van hetgeen waar voor ze tekenden. Wethouder van on derwijs J. H. Strijbos verwachtte, dat Temeuzen binnen een jaar grotendeels uit de huisvestingsproblemen van het onderwijs is. „Ik heb de indruk dat de gemeente vroeger een beetje te traag op de ontwikkeling van het leerlinge naantal heeft gereageerd. Dat schept problemen van financiële aard", zei hij. Fractievoorzitter J. M. Hamelink maakte melding van een 'redelijke' samenwerking met PPR-D '66 in de Temeuzense raad. Volgens hem heeft de Pv. d. A die samenwerking van meet af aan gezocht. Collecte BIERVLIET - De Reurr.afondscollecte heeft te Biervliet 755.35 opgebracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 37