PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VORSTER HAALT WAPENS IN ISRAEL Kapers naar Maleisië MINI KRANT \\\\\y^w\^ Vs\\> Met verhoging van de dijken langs de Oosterschelde is 18 tot 20 jaar gemoeid DRIE WEKEN UITSTEL KAMERDEBAT ABORTUS NIEUW BRITS KABINET Zie pagina 22 Belangstelling voor gevechtsvliegtuig 'Kfïr' Christen-democraten willen beraad WHO ongerust over Spaanse griep PRO VINCIALE WA TERSTAA T IN RAPPORTA GE: 219e jaargang no. 85 Vrijdag 9 april 1976 (Van onze correspondent) JERUZALEM - De Zuidafrikaanse premier John Vorster is donderdagavond-voor een vierdaags bezoek in Israèl aangekomen. Hij is de gast van premier Rabin, in wat genoemd wordt „een pel grimsbezoek ter gelegenheid van het paasfeest aan het Heilige Land". Maar Vorster komt niet alleen het paasfeest vieren. Hij komt ook zaken doen. Er bestaan nauwe betrekkingen tussen Israël en Zuid-Afrika, en volgens berichten uit buitenlandse bron levert Israël Zuid-Afrika wapens, onder meer de Gabriël-raket. Vorster zou onder meer belangstelling hebben voor het Israëlische ge vechtsvliegtuig „Kfir". De betrekkingen tassen Israël en Zuid-Afrika hebben ups en downs ge kend. Zuid-Afrika was een van de eer ste landen die Israël in 1948 erkende. In het begin van de jaren zestig knoopte Israël diplomatieke betrek kingen aan met de meeste zwarte Af rikaanse landen. Daarom stemde Is raël in de Verenigde Naties voor sanc ties tegen Zuid-Afrika. Dat had een diepgaande ideologische discussie in Israël tot gevolg. Zuid-Afrika heeft een joodse ge meenschap van 100 000 zielen, en de oppositie vreesde dat deze Zuidafri kaanse joden in moeilijkheden zouden kunnen geraken. Maar de toenmalige premier Ben Goerion - inmiddels over leden - gaf weliswaar toe dat Israël als regel met iedereen die dat wil diploma tieke betrekkingen onderhoudt, maar desondanks noopte de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek Israël tot het stemmen voor sancties in de VN. Het gevolg was dat de Zuidafrikaanse rege ring schenkingen van Zuidafrikaanse joden aan Israël verbood. Na 1967 toen door de sluiting van het Suezkanaal Zuid-Afrika opeens zeer belangrijk werd. verbeterden ook de betrekkingen tussen Israèl en Zuid-Afrika langzamerhand, al bleef Israël in Pretoria slechts vertegen woordigd door een zaakgelastigde, terwijl in Tel Aviv geen Zuidafrikaanse vertegenwoordiging was. En in 1971 verslechterden de betrek- DEN HAAG - Het abortusdebat in de Tweede Kamer zal min stens drie weken worden uitgesteld. Dat gebeurt op verzoek van de christen-democratische fracties, die meer ruimte willen voor nadere bestudering van het PvdA-WD-akkoord. Daarnaast heeft met name de PvdA meer tijd nodig voor overleg met an dere fracties teneinde aanneming van het compromisvoorstel te verzekeren. Het kamerdebat, dat gepland was voor de eerste twee weken van mei, zal nu waarschijnlijk pas op 25 mei beginnen. De stemming zal dan vallen op dinsdag 8 juni. Het uitstel is een direct gevolg van het donderdag voortgezette overleg tussen PvdA en WD om hun beide wetsvoorstellen voor een meerderheid van de Kamer aanvaardbaar te maken. Daartoe zal op korte termijn contact worden op genomen met D'66, PPR, PSP en ook de CPN om te peilen of die partijen Gelden uit de werkgelegenheidspot naar België?; VUssingen, marinebol- werk. blaasje op Kamerlid introduceert nieuw alcohol- blaastoestel; WD bleef alleen in de 'aandelenkritiek' op Lubbers PAGINA 4 wolven Opinie en achtergrond: "Grijze wolven" actief fascistisch front in Turkije: Mon tedison en de 'gepasseerden' nader be keken. omroep Voorlopig geen radiootje spelen in re gionaal verband; Rijn - Schelde - Ver- olme had een gunstig jaar 1975. pagina 9 a-sociaal De officier van justitie te Middelburg wil misbruik van de sociale voorzienin gen scherp bestraft zien staking Leraren dreigen met staking; Zes jaar voor de Molukse bezetters van het In donesische consulaat: Kankercentrum te Rotterdam hanskraay Het vorige week door PvdA en VVD bereikte akkoord houdt, zoals gemeld. - abortus uit het strafrecht; - de beslissing is aan de vrouw en de arts gezamenlijk; - controle achteraf op de klinieken door een toetsingscollege; - de ingreep mag alleen plaatsvinden in ziekenhuizen of door de overheid er kende inrichtingen; - een "anonieme registratie van alle ab- ortusgevalleri uitsluitend voor statisti sche doeleinden. De eerste twee punten zijn, globaal genomen, afkomstig uit het wetsvoor stel van de PvdA, de volgende drie uit het voorstel van de WD. Opmerkelijk (Slot zie pagina 3 kolom j AMSTERDAM - Een gewapende onbekend gebleven man die don derdagmorgen in het Amsterdamse Apollo-hotel 4000 gulden roofde, heeft het personeel en de hoofdste delijke politie in grote opwinding gebracht, omdat niemand de man heeft zien vertrekken Daardoor werd aangenomen dat hij zich in het hotel had verschanst, maar een intensieve speurtocht heeft niets opgeleverd. ue man stapte om half elf het dure Apollo-hotel binnen, drentelde wat rondom de balie heen en weer en stak onverhoeds het vrouwelijke personeel daar een pistool onder de neus. Hoewel een van hen direct stil alarm sloeg, slaagde de man er toch in over de balie te springen en twee geldkistjes weg te grissen, die 4000 gulden bevatten. In de opwinding die ontstond zag niemand de man uit het hotel ver dwijnen, waarop men veronder stelde dat hij elders het hotel was ingevlucht. Foto: de mobiele eenheid 'bestormd' het Apollo-hotel. kingen weer toen Isral een schenking deed van 10.000 dollar aan een Afri kaans verzetfonds. Het Isralische geld werd echter door de Afikaanse revolu tionairen van de hand gewezen, zodat ditmaal de blokkade van gelden uit Zuid-Afrika - er wonen veel rijke Joden - van korte duur was Ommekeer De grote ommekeer kwam na de Jom Kippoer-oorlog, toen vrijwel alle Afri kaanse landen de diplomatieke be trekkingen met Israël verbraken. Israël promoveerde haar gezantschap in Pre toria in 1975 tot ambassade, en in ja nuari 1976 werd het Zuidafrikaanse consulaat-generaal ook tot ambassade verheven De Israëli's staan op het standpunt dat zij een ..real Politik" moeten voe ren. hoewel een bezoek van Vorster uiteraard niet veel goodwill kweekt. In Afrika heeft Israël niets te verlie zen: Israël zit niet dik in de vrienden, en Zuid-Afrika is een belangrijke handelspartner, speciaal voor wapens. MANILLA - De drie Mohammedaanse kapers, die wonesdag een lijntoestel van de Filippijnse luchtvaartmaatschappij kaapten, hebben donderdag dc 72 passa giers vrijgelaten, in ruil voor de plv. president-directeur van de maatschappij, de 60-jarige Rafael Igoa, en drie piloten, die dienst doen op internationale lijnen. Op de foto gebruikt een van de gewapende kapers een passagier als schild tijdens de onderhandelingen over de vrijlating. PASSAGIERS VRIJGELATEN KOTA KINABALOE (RTR, UPI) - De drie mohamme daanse rebellen die woensdag een vliegtuig van de Filippijnse luchtvaartmaatschappij heb ben gekaapt, hebben donder dag besloten met 12 gijzelaars naar de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer te vliegen, zo GENEVE (AFP) - De wereldgezond heidsorganisatie (who) maakt zich on gerust over het verschijnen van de Spaanse griep, ook wel varkensgriep genoemd, in de Verenigde Staten. Ze beveelt de gezondheisauloriteiten een soort van verhoogde waakzaamheid Op uitnodiging van de WHO waren woensdag en donderdag in Geneve de voornaamste griepdeskundigen van ede wereld bijeen ter bespreking van het probleem. De deskundigen, con cludeerden donderdagavond dat 'het verstandig zou zijn als de gezondheid sautoriteiten (in nationaal verband) de toepassing van noodmaatregelen voorbereiden voor het geval dat er een epidemie uitbreekt". hebben de autoriteiten be kendgemaakt. Het toestel, een BAC-111. kwam don derdag aan in de hoofdstad vande oost-Maleisische staat Sabah. Kota Kinabaloe, vanuit Manilla waar de ka pers een losgeld van 300.000 dollar (ruim 800.000 gulden) en de vrijlating van vier gevangenen van de Filippijnse regering hadden geeist. Deze eisen werden niet ingewilligd, maar het vliegtuig verliet tenslotte toch de Fi lippijnse hoofdstad, na eerst 72 passa giers te hebben vrijgelaten. In Manilla kwam de vice-president van de Filip pijnse luchtvaartmaatschappij, Rafael Igoa. aan boord. De Maleisische auto riteiten hebben vijf uur lang met de kapers, lid van de Filippijnse moham medaanse afscheidingsbeweging Moro. onderhandeld voordat de rebellen er mee instemdennaar Maleisische hoofd stad te vertrekken. LONDEN (AP-RTRi - De Britse pre mier James Callaghan heeft donder dag zijn nieuwe kabinet gepresen teerd. waarin Anthony Crossland is benoemd tot minister van buiten landse zaken. Deze functie bekleede I sint zie pagina 3 kolom Ij Glasvezeltechniek, een nieuw tijdperk i in de overbrenging van geluid en beeld; radio- en tv-programma's; strips. De christelijke werkgevers roepen op tot een "gezamenlijke bezinning' op de toekomst; beurs, economie, financiën. KOSTEN-ZONDER AANPASSINGEN - F 1,1 MILJARD MIDDELBURG - Met een ver hoging van de dijken langs de Oosterschelde zal - inclusief de voorbereiding - een periode van achttièn tot twintig jaar gemoeid zijn. De kosten komen - zonder allerlei aanpassings- werken - op ruim 1,1 miljard gulden. Een beveiliging, die ge lijkwaardig is aan een afslui ting van de Oosterschelde wordt met dijkverzwaringen niet bereikt. Dat staat in het in december 1973 opgestelde en vorige maand 'geactualiseerde' rapport van de provinciale wa terstaat in Zeeland over de dijkverzwaring rond de Ooster schelde. Uit het globale plan voor de verzwa ring van de bestaande Oosterschelde- dijken blijkt onder meer: dat wordt uitgegaan van 3 fases van vijf jaar. waarbij een aanloopperiode van 2 tot 3 jaar moet worden opgeteld en waarbij 'zware eisen gesteld zullen worden aan het in de regio aanwezige technische apparaat." Tegen de ach tergrond van de ervaringen langs de Westerschelde wordt ..een veel sterkere coördinaüe dan tot op heden gebruike lijk" bepleit: dat de kans op een 'catastrofale wa terstand aanmerkelijk kleiner is dan in 1953," maar dat die kans bij een bevei liging over twintig jaar op een water stand als in 1953 wordt verviervoudigd, „zodat relatief de veiligheid sterk daalt"; dat Ou dijkverhogingen ingrijpende gevolgen te verwachten ziin voor een aantal inlagen van natuurwetenschap pelijk belang; dat zien dij enkele aorpen extra moeilijkheden voordoen - Bruinisse en Colijnsplaat - en dat in het bijzonder voor Yerseke de gevolgen ingrijpend zullen zijn. Schade In de nota over de consequenties van een dijkverhoging langs de Ooster schelde wordt betoogd, dat bij bewo- ningskernen direct acter de zeewering geprobeerd is aan die dorpen zo weinig mogelijk schade te doen. Waar mogelijk is dan gedacht aan buiten dijkse verzwaring, hoe%vel die tech nisch minder aantrekkelijk en kost baar is. Bij een binnendijkse verzwa ring valt niet alleen de afbraak bij zonder ongunstig uit. maar wordt nok de leefbaarheid van de betrokken ge meenschap sterk aangetast, aldus provinciale waterstaat. In dit opzicht krijgen met name Colijnsplaat, Bruin isse en Yerseke een 'aparte' behande ling. Voor Colijnsplaat wordt een binnen dijkse verzwaring een 'onverantwoorde ingreep in de dorpsbebouwing' ge noemd. Bij de verzwaring aan de bui tenzijde zouden 'slechts de op de zee wering staande gebouwen nabij de oude haven alsmede de gebouwen aan de vissershaven moeten verdwijnen." Er zou een nieuw plateau aan de West zijde van de haven kunnen komen dat plaats biedt aan vismijn, magazijnen. kantoor en dorpshuis. De ligplaatsen voor jachten zouden elders moeten komen evenals de bestaande bankin stelling. Ook voor Bruinisse zou een binnendijkse verhoging 'een geweldige ingreep in de dorpsgemeenschap' be tekenen. De consequenties van een verzwaring naar buiten zijn - aldus provinciale waterstaat minder be langrijk, al komen ook dan zowel de oude als de nieuwe haven plus de daar gevestigde bedrijven in het geding: de oude haven vervalt dan geheel, de nieuwe valt deels in het werk. een nieuwe haven plus industrieterrein zou in de Stoofpolder kunnen worden aan gelegd. De bestaande zeedijk zou ha- vendam worden en de deltadijk zou over de binnendijk van de Stoofpolder kunnen lopen. Wel moeten dan 35 hui zen en enkele bedrijfsgebouwen wor den gesloopt. (Slot zie pagina 9 kolom 3) Te zijner tijd: standpunt nodig Gedeputeerde sUiten heb- ben gisteren bet rapport ge publiceerd dat provinciale waterstaat destijds heeft ge maakt voor de commissie- Klaasesz over dc consequen ties van dijkverhogingen indien de Oosterschelde open zou blijven Hel betreft het stuk. waarover vonge maand het PvdA-statenlid Sherlock Roe Is zijn detective-achUge vragen heeft gesteld, wetende dal hij naar de bekende weg vroeg Zoal* bekend gaal het om een rapport uit december 1973, dat destijds aan de orde is geweest tij dens de hoonatung van de commissie-Klaasesz In de Middel burgse abdij en dal is vooraen van een aanhangsel - gedateerd maart 1976 - waarin het oorspronkelijke stuk verder wordt uitgediept. Elders op de» pa gina kan men '-en samenvatting van rapport en aanhangsel vinden. Een ty pisch technisch verhaal, een opsom ming van wat nodig zou zijn indien de Oosterschelde open zou blijven. Dc samenstellers hebben voor een inven tarisatie gezorgd, maar ach verre ge houden van het verkondigen van een beleidsstandpunt. Terecht: dat is aan de politieke organen voorbehouden. £lulk een beleidsstandpunt is op dit ogenblik nog niet aan de orde. omdat formeel gesproken altijd nog de moge lijkheid van een doorlaatdam in onder zoek is. Zolang minister Westerterp daarover niet aan de kamer heeft ge rapporteerd. moet er van worden uit gegaan cal een dergelijke dam moge lijk blijft. Allerlei geruchten evenwel doen vermoeden, dal de kosten daar van zo hoog zullen zijn dat de bekende ontbindende voorwaarden - in het na jaar van 1974 in de kamer geformu leerd - van kracht zullen worden. Des tijds Ls afgesproken dat dan de Ooster schelde op de 'oude' manier zal worden opgesloten. Zou dat de strekking van Westerterps beslis sing zijn. volgt on getwijfeld een nieuw kamerdebat Kernvraag is dan vanzelfsprekend hoeveel duurder komt de doorlaatdam dan oorspronkelijk geraamd Daarbij moet tevens duidelijk worden of het de minister van financiën mogelijk ls de grenzen te verruimen, in welk geval de doorlaatdam toch zou kunnen worden gebouwd. Sommigen betogen nu dat indien minister Duysenberg geen vrijheid vindt om zijn collega Wester terp de hogere kosten toe te staan, het openhouden van de Oosterschelde weer ter discussie zou dienen te ko men. Er zal in ieder geval rekening mee moeten worden gehouden dat een aan tal kamerleden dit punt aan de orde zal stellen, ook al werd in 1974 aange nomen dat de» kwestie nu eens en vooral was besproken Mocht de» kwestie in het hier bedoelde komende kamerdebat - mei of juni - inderdaad ter sprake komen, dan ligt er ln ieder geval een technisch en geactualiseerd stuk op tafel, namelijk het thans gepu bliceerde stuk. Maar is dat voldoen de Jf]anffynJ Ne, ee. geen sprake van. Het zal in dat geval noozakeiijk zijn ook het beleids standpunt van de Zeeuwse staten over dit stuk te formuleren. Met andere woorden: zou het (volgende maand te verwachten» rapport van minister Wes terterp over de doorlaatdam negatief uitvallen, dan dienen de Zeeuwse sta ten onmiddellijk bijeen te komen om op hun beurt hun standpunt te actua liseren. reker nu een stuk naar buiten is gekomen dat tot nu toe in de pu blieke discussie niet heeft meege speeld. Alle belangrijke zaken uit het Oosterschelde-debat van de afgelopen jaren komen namelijk in dit rapport van provinciale waterstaat aan de or de. De veiligheid, de tijdsduur, de ver tragingsmogelijkheden. de aantasting van natuur en landschap, alsook een nieuwe factor de situatie van een aan tal dorpskernen. Een rapport als dit - in oorsprong uit Zeeland afkomstig - kan niet zonder meer tijdens de laatste ronde van de Oosterschelde- discussie bij de stukken worden ge voegd zonder dat er een duidelijke uit spraak aan is toegevoegd van de sta ten van Zeeland. Trouwens, de menin gen van gemeenteraden en water schappen zullen eveneens gehoord dienen te worden We e herhalen: op dit ogenblik is er geen aanleiding om tot een beleids standpunt van met name het provin ciaal bestuur te komen. Zou echter binnenkort blijken dat een doorlaat dam niet mogelijk is. dan behoort zon der omwegen een Zeeuws beleids standpunt over dit inventariserende rapport te worden geformuleerd. Er blijkt in ieder geval uit dat tot nu toe wel erg makkelijk - te gemakkelijk - is gesproken over een verhoging van de Oosterscheldedijken ais alternatief voor de doorlaatdam. Het behoort tot de verantwoordelijkheid van de Zeeuwse bestuurders daarover duide lijk hun mening vast te leggen. Een mening, die bij een eventueel debat in de kamer ter sprake móet komen. Twaalfduizend illegaal in Nederland verblijvende buitenlanders hebben zich sinds vorig jaar mei, toen de mo gelijkheid daartoe wettelijk werd g^ schapen, laten regulariseren. Dit heeft een woordvoerder van bet ministerie van Justitie donderdag ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1