Scholieren maakten de duinen 'troepvrij' neem toch gerust datextra kopje koffie want 'WAT LATE' REIZENDE SURINAME TENTOONSTELLING IN VLISSINGEN Landbouwschap voor handhaven mengprijsstelsel suikerbieten Vbnco Gemeente wil 1 7-ekerkje in 's-Heerenhoek van sloop redden UITVOERING VAN DE THEORIE9 Venco Burgemeester Westerhout opende expositie in de voormalige Sint Jacobschool 22 april Kuiperspoortcentrum kreeg nieuwe ontmoetingsruimte B. EN W. BORSELE OP ZOEK NAAR BESTEMMING met&Êam DONDERDAG 8 APRIL 1976 Tot en met gen de^reizende onderwijstentoonstel- woonachtig is, dat ook een schoolop- ,r.-u»i ,i..„ nnu van h». z t, VLISSINGEN - „Ik geloof dat voor Su riname een goede toekomst is wegge legd. Daar moeten we oog voor heb ben en daarom is deze tentoonstelling zo belangrijk. Mijn hoop is daarom, dat niet alleen jongeren, maar ook ou deren - en niet alleen uit Vlissingen - deze tentoonstelling gaan bekijken". Met deze woorden heeft burgemeester drs. Th. J. Westerhout woensdagmor gen de reizende onderwijstentoonstel ling 'Drie eeusen Suriname Neder land' in de voormalige Sint Jacob- school aan de Vlissingse Brcestraat voor geopend verklaard Drs. Westerhout vroeg zich in zijn ope ningswoord af: „Zijn we niet rijkelijk laat?" „In die zin", aldus de burge meester, „dat we ons in hel. verleden wat intensiever met deze vraagstukken bezig hadden moeten houden". Hij vond het niet overbodig, dat de ten toonstelling nu in Vlissingen wordt ge houden. zeker omdat in de Schelde- stad een groot aantal Surinamers woonachtig is, dat leiding krijgt Nog mooier had de heer Westerhoul hel gevonden wanneer niet alleen in formatie over Suriname aan de Neder landers werd doorgespeeld, maar ook andersom. „Het gaat tenslotte om een elkaar beter leren kennen. Vooral de jongeren komen in rechtstreeks con- lal kent. De heer P. Tjan Jong Chu ilinksi geeft een rondleiding tijdens de tentoonstel ling, die met aandacht wordt gevolgd door vertegenwoordigers van hel col lege van b en w, genodigden en schoolkinderen. tact met alkaar Hel h lang dat Je niet alle* maar ook weet met wie je te maken hebt."zei hij Deze reizende tentoonstelling wil een beeld geven van het Suriname van nu. Door middel van 24 panelen, waarop gemiddeld vier foio's, wordt onder an dere belicht de economie, cultuur, ge schiedenis en de verschillende be volkingsgroepen. Daarnaast wordt in formatie gegeven over de moeilijkhe den waarmee Suriname te kampen heeft en wat er is en wordt gedaan om deze problemen het hoofd tre bieden De tentoonstelling werd samengesteld door de Nederlandse stichting voor culturele samenwerking met Suriname en de Nederlandse antillcn iStlcusai, gesubsidieerd door het ministerie van erm, en op initiatief van de werkgroep Profosoe van de stedelijke raad voor maatschappelijk welzijn naar Vlissin gen gehaald Veel respons De heer C'. J L. B. ten Kat<- van Sticu- sa. afdeling tentoonstellingen, die voor de heer Westerhout hei hoe en waarom van de expositie uileen zette, deelde desgevraagd mee. dat de be zoekersaantallen in den lande altijd goed zijn geweest'. Er is ook al een flinke res:pons van de scholen binnen om een bezoek aan de tentoonstelling te brengen. Naast, hel bezichtigen van het docu mentatiemateriaal beslaat ook de mo gelijkheid een diavoorstelling over Su riname te volgen. De heer P. Tjan Jong Chu begeleidt als rondleider en ver strekt de bezoekers achtergrondinfor matie. beantwoordt vragen en leidt eventueel discussies. Tot en met don derdag 22 apnl is de tentoonstelling, verdeeld over 'wee ruimtes, in de voormalige Sin' 'acobschool ingericht- Hij is da ge lijk geopend van 8.30 uur tot 16.30 uur C :oepen kunnen de ten toonstelling eventueel 's avonds be zoeken. Een groep scholieren van de chns'eltjk het duingebied bij het Vebenabos GEDURENDE JAREN 1976- '77 EN 1977- '78 'BRUSSEL' WILDE CONTRACTSTELSEL DEN HAAG - Het bestuur van het Landbouwschap is in meerderheid voor handhaving gedurende de oogst jaren I976T77 en I977/'78 van meng prijsstelsel voor suikerbieten. Het heeft dit standpunt, vastgesteld in zijn vergadering van woensdag, nog diezelfde dag meegedeeld aan minis ter A. van der Stee van landbouw en visserij, die het scliap om advies had gevraagd. Het mengprijsstelsel houdt in dat, wanneer de Nederlandse suikerpro- duktie groter is dan de hoeveelheid waarvoor de EEG een prijsgarantie wil geven, het prijsnadeel over alle Neder landse bietentelers wordt omgeslagen. Bij het contractenstelsel, dat 'Brussel' graag in Nederland ingevoerd zou wil len zien. worden met iedere teler af zonderlijk produktiecontracten geslo ten. Handhaving van het mengprijsstelsel geeft Nederland geringere mogelijkhe den voor produktie met prijsgarantie dan het contractenstelsel zou hebben gedaan. De hoeveelheid van 690.000 ton volledig gegarandeerde suiker die Nederland dit jaar mag produceren blijft, bij welke keuze ook. onaange tast Een percentage van die hoeveel heid mag bovendien geproduceerd worden met gedeeltelijke garantie Dat percentage had dit jaar 35 kunnen zijn als Nederland nu op het contracten- stelsel was overgestapt. Het had 25 iADVERTENTIE HONINGDROP de drop voor zoetekauwen. Niet ie hard, met ie zacht, nel daar lussen in Mei 'n fijne honingsmaak om uw lippen van af Ie likken... IS smaken kunnen zijn als die overgang tot vol gend jaar was uitgesteld Nu echter gekozen wordt voor twee jaar behoud van het mengprijsstelsel mag er in die twee jaar niet meer dan 35 procent van de volledig gegarandeerde jaarhoe- veelheid komen aan gedeeltelijk gega randeerde suiker: in een jaar gemid deld dus maar 17,5 procent. In het eer ste geval had Nederland dit jaar in to taal 931.500 ton geheel cn gedeeltelijk gegarandeerde suiker kunnen produ ceren: in het tweede geval 862 500; bij de nu gedane keuze wordt het 810 750 ton. Het Landbouwschap schat op gemid deld 910.000 ton. Daarvan zal, nu voor het mengprijsstelsel is gekozen. 11 procent het moeten hebben van de wereldmarktprijs, terwijl voor 13 procent een gedeeltelijke garantie geldt. Bij handhaving van de meng- prijs alleen in 1976 zou 5 procent van de wereldmarkt hebben afgehangen, terwijl 19 procent gedeeltelijk zou zijn gegarandeerd. Bij overgang op het contractenstelsel dit jaar zouden de risico's van de we reldmarkt zijn uitgesloten, terijl 24 procent gedeeltelijk zou zijn gegaran deerd. De volledig gegarandeerde hoe veelheid zou in alle dne gevallen 76 procent zijn- Het Landbouwschapsbestuur besloot in navolging van de hoofdafdeling ak kerbouw. het wereldmarktrisico te aanvaarden Na de zeer sterke stijging van enige jaren geleden is de wereld marktprijs voor suiker wel weer sterk gedaald, maar de hoofdafdeling acht een terugkeer naar het zeer lage prijs peil van voor die stijging niet erg waar schijnlijk Bij een Londense notering van ongeveer 120 pond per ton ruwsui- ker zou het produceren van ongega randeerde suiker nadelig worden Nu is die notering ongeveer 180 pond liet suikerverbruik, dat door de zeer hoge prijzen van enige tijd geleden was af genomen. zal zich door de daarop ge volgde prijsmatiging wellicht herstel len en op langere termijn gezien zal de wereldsuikerproduktie misschien moeite hebben om de ontwikkeling van het verbruik tegen te houden, al dus de mening van de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap. ben zich in hun interne beraad voor de mengprijs uitgesproken. Een motief voor deze keuze was mede dat, toen begin maart de Brusselse prijsbesluiten vielen, de boeren hun bietenzaad voor 1976 al besteld had den. Te zijner tijd zal men zich bezin nen over de keuze voor 1978 en latere jarern. Tentoonstelling in 'Het Markiezenhof van De Verzamelaar BERGEN OF ZOOM - De Nederlandse Vereniging 'De Verzamelaar' afdeling Bergen op Zoom houdt zaterdag een tentoonstelling in 'Het Markiezenhof. Deze expositie loopt tot 10 mei. Wet houder ir. R. Amoys van Bergen op Zoom opent morgen, vrijdag, de ten toonstelling om 20 uur. Er worden al lerhande objecten ten toon gesteld. De expositie wordt gehouden ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van De Verzamelaar' en het tweede lus trum van de afdeling Bergen op Zoom. DISHOEK - Ruim 100 leerlingen van vier basisscholen uit de ge meente Valkenisse hebben er woensdag een middagje vrij voor over gehad om de duingedeelten langs de kuststrook van Valkenisse Troepvrij" te maken. Onder aan voering van hun onderwijzers verzamelden de scholieren gewa pend met plastic vuilniszakken alle mogelijke vuilnis. De vuilniszak ken werden later op de middag door de gemeentelijke reinigings dienst opgehaald. De deelnemende scholen aan dit project waren de christelijke lagere scholen uit Zoutelande. Biggekerke en Koudekerke en de openbare la gere school uit Koudekerke Het waren allen leerlingen uit de vijfde en zesde klassen, die verdeeld over Hoofd J J. Ma: duingebieden weer ingezicht probeerden t Koudekerke. die met zijn leerlingen volop met rein- Igingswerk in de omgeving van het Vebenabos bezig was. zei dat dit werk een praktische uitvoering be tekende van het theoretisch ge deelte dat de scholieren op school hebben gehad Op school werden de leerlingen namelijk al voorbereid met projecten over het milieu en de daarmee samenhangende veront reiniging. De gedachte orn de scholieren bij de 'grote schoonmaak' te betrekken is. zo vertelde de heer Maalderink. af komstig van hel college van b. en w hoorüjk vuilnis, d Ujd aan c Ingeroepen. Dc hebben daaro;. met b. en w. in verschillende deeld. Zo hebben d' Koudekerke d* tot aan camplr genomen, dc m deed de omgev terwijl de scl meer In de elp Geslaagden TERNEUZEN - Op de school tot op leiding van verpleegkundigen en zie kenverzorgenden Infra Scaldem' te Terneuzen, slaagden voor het examen ziekenverzorgende de dames: M. Baart, N. S. Barentsen, D A. van Doorn. J. J. M. Goossens. V. C. A. Groosman. A. W Kools. I. R. A. Mattheijssen. J S.. Meijer. J. F. de Regt en P. J. Verhagen en de heren: M. L. M. Coppejans. P R. Wilting. De geslaagden kregen hun praktische opleiding in het verpleeghuis 'Ter Schorre' te Terneuzen. MIDDELBURG - De dames van het comité zomerpostzegels in Middel burg hebben woensdag nog eenmaal 'Sinterklaas' ges-peeld uit de verkoop opbrengst van 1975. Nadat eerder de ziekenomroep 'Nomen Nescio' in Goes. 'Radio Walcheren', de 'Stichting Wel- Uitbreiding Voorzitter drs. K. C. van Kempen van de hoofdafdeling zei in de bestuurs vergadering dat de produktie- uitbreiding. die volgens sommigen door het mengprijsstelsel kan w orden teweeggebracht, ook bij het contrac tenstelsel niet uitgesloten is. De hoofdafdeling, zo bleek uit de door haar geleverde documentatie, meent dat de bietenteelt zich onder het mengprijsstelsel ombelemmerd heeft kunnen aanpassen aan zich wijzigende omstandigheden. Een contractenstel sel had hierop een remmende invloed kunnen hebben, enerzijds door minder soepele uitbreidingsmogelijkheden, anderzijds door de neiging om teelt contingenten te blijven benutten In de kring van de Nederlandse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond. zo bleek in de bestuursvergadering, voelt men voor het contractensel. Een aan tal CBTB-leden had dat zelfs dit jaar al ingevoerd willen zien CBTB- woordvoerder A. Biesheuvel sprak zich echter persoonlijk voor het mengprijs stelsel uit. De andere twee landbou worganisaties. KNLC en KNBTB. heb KERKVOOGDIJ KAN KOSTEN NIET MEER OPBRENGEN S-HEERENHOEK - B. en w. en de raad van Borsele willen voorkomen, dat het gebouw van de Nederlandse hervormde kerk in 's-Heerenhoek legen de grond gaat. Het college en de raadsleden vinden, dat alles in het werk gesteld moet worden om dit mo nument voor 's-Heerenhoek te behou den. Het college van b. en w. gaat zich beraden over een eventuele aankoop van hel uit de 17e eeuw daterende ge bouw en wil verder kijken of er een geschikte bestemming voor gevonden kan worden. Het kerkgebouw wordt sinds enkele jaren gebruikt als meu belopslagplaats. Het kerkbestuur van de hervormde kerk 's-Heerenhoek- Nieuwdorp wil het gebouw maar al te graag van de hand doen. Het zou financieel niet meer te doen zijn om het gebouw goed te on derhouden. vooral niet nu er lekkage aan hel dak komt. Het kerkgebouw staat sinds 1966 op de monumenten lijst. Het kerkbestuur heeft de minister gevraagd de kerk van die lijst te schrappen. B, en w. en de raad staken daar echter een stokje voor Het ge meentebestuur vreest, dat het kerkge bouw gesloopt zal worden, of een be stemming zal krijgen die niet past in het op te stellen sanerings- en rehabili- latieplan voor dit gebied. Vandaar, dat b. en w. met dc suggestie kwamen te onderzoeken of de gemeente het ge bouw niet kan aankopen. Die suggestie werd door de raad van harte onder steund men in 1672 de beschikking over het huidige gebouw In de periode van 1830 tot 1833 is het gebouw grondig verbouwd en voorzien van een dakruiter. Nadat in 1919 de Nederlandse hervormde kerk te Nieuwdorp was ingewijd liep het be zoekersaantal van de kerk in 's- Heerenhoek snel terug. In 1934 besloot ie kerkeraad. dat er voortaan in 's- Heerenhoek niet meer iedere zondag ren dienst zou worden gehouden, maar iat slechts een keer in de maand de leuren zouden opengaan. In die Ujd yezochten nog zo n twintig mensen nin of meer regelmatig de Nederlandse ïervormde kerk. Vanaf 1962 tot 1970 verden er nog een paar keer per jaar itreekjeugddiensten gehouden Na 1970 hielden alle kerkelijke acUviteiten >p en werd het gebouw verhuurd als neubclopslagplaats. Bovendien werd le hele inventaris, uitgezonderd de cansel. verkocht. Foto. Het hervormde kerkje in s- Heerenhoek. dat het gemeentebes tuur wil behouden. Foto PZCf Geschiedenis De geschiedenis van de Nederlandse hervormde kerk in 's-Heerenhoek gaat lerug tol de zeventiende eeuw. In die tijd waren ook de inwoners van Nieuwdorp aangewezen op de kerk te s-Heerenhoek Aanvankelijk werd een schuur als kerk ingericht, maar nadat op 21 oktober 1669 het grootste ge deelte van het dorp was afgebrand i en waarschijnlijk ook de schuuri kreeg zijnswerk voor ouderen in Middel burg hun deel uit de Zeeuwse 'buil van ruim tienduizend gulden hadden ontvangen, was het woensdag de beurt aan twee culturele instellingen: de 'Stichting Werktheater Middel burg' en de 'Zeeuwse stichting vooi kunstzinnige vorming'. De jaarlijkse opbrengst van dc zomer- zegels wordt verdeeld over landelijke en provinciale instellingen op sociaal-maatschappf hjk -n cultureel terreur. De provinciale verdeling ge schiedt op voordracht van de commis saris der koningin. Een cheque van 1800.- was er voor het Werktheater voor de aan :baf van een basisdecor en een van ƒ3350.- voor de 'Stichting kunstzinr.vorming die het geld reed- heeft besteed voor de inrichting van een ontmo'-ring.s ruimte met bar en de pJautsu.v van een zogenaamde kunst-kijktafel In het Kuiperspoortgebouw In nieuw ontmoetingsruimte v.;,:- ;;e uitrei king van de cheques Z- - het Werk theater als dc Stichting kunvusnniK' vorming hebben in du rr.«-r» met de Zeeuwse Muzfrk- hun hoofddomicilh- Gedeputeerde A L. van Geesbergen nan. als voorzitter de cheque voor de stichting kunstzinnige vorming in ontvangst van mevrouw M C. J. ter Weer-Verheul De cheque vooi het Werktheater werd overhandicd aan penningmeesteresse. mevrouw F. W Schardijn. Regisseur Ad van Noon velde da', het in mei 1973 opgcnchte Werktheatei 'voortgekomen uit een werkgroep dramatische vorming va:. tichtlng kunstzinnige vorm Int-, r.«tot vooi kort zonder decor heelt moe'.en doen Het nieuwe decor bestaat uit d'-n aan tal neutrale vakken die op allerlei ma nieren ziln te gebruiken ADVERT, coffeïnevrije

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9