Secretarie van de verhuist naar het gemeente Veere Godshuis Veel belangstelling voor trip naar Middleburg Attractie Goes-Zuid: zandbak bij 'De Springplank' werd trampoline Ij Gymnastiekzaal Zoutelande wordt ook slechtweer-accommodatie KOSTEN F478.000,- Eindrapport vlasvezelzak over veertien dagen klaar Bisamratten op terugtocht A. Roctus in Axel begraven DONDERDAG 8 APRIL 1976 COMMISSARIS DR. BOERTIEN VERRICHT 7MEI OPENING CDA-bijeenkomst met raadsleden MIDDELBURG ADVERTEN77EI Alléén deze maand 'n geweldige banden-aanbieding: voor o.a, OPEL KADE TT, FORD ESCORT en TOVOTA COROLLA de VREDESTEiN 165* 12 SPRINT TUBELESS RADIAAL Wal rlog artyy /<f» mi *<irf geval VEERE - De secretarie van de ge meente Veere - nu nog gebrekkig ge huisvest in de vroegere burgemees terswoning aan de Kaai - verhuist binnenkort naar een riant onderko men. Nog deze maand betrekt men het geheel gerestaureerde Godshuis aan de Kerkstraat, waarna commissaris der koningin, dr. C. Boertien op 7 mei de officiële opening verricht. Voor het secretarie-personeel betekent de overgang een aanzienlijke verbete ring. ..We gaan er enorm op vooruit", zegt burgemeester A. Hack. De inge bruikname van het Godshuis als secre tarie betekent dan ook het einde van een jarenlange huisvestingsprobleem. In feite is het personeel van de ge meente sinds de herindeling van 1966. toen Veere. Vrouwepolder en Seroos- kerkr één gemeente werden, onvol doende gehuisvest. De vroegere bur- gemcesterswoning, waar men sinds 1970 zit. was behalve onpraktisch voor gebruik als kantoor vooral ook veel te klein Overenkele weken is deze situatie ech ter helemaal van de baan „We be schikken straks over een riant kan- toorgïbouw. waar alle medewerkers een giede werkruimte hebben, terwijl er ooi: nog mogelijkheden zijn om uit te bre.den We zijn er dan ook erg blij mee", aldus burgemeester Hack Voor het gebruik als secretarie is het Godsiuis. dat tot 1970 in gebruik was als btjaardentehuis, volledig gerestau reerd Met begrip van de inrichting is daarnee een bedrag van ruim 1.2 mil joen gilden gemoeid. Buiten een sub sidie van monumentenzorg komt het overgnte deel daarvan voor rekening van de jemeente. Het ge bauw verkeerde dan ook in een zeer verallen staat Nadat het in 1970 werd oitruimd als bejaardentehuis heeft he. jarenlang voor het grootste deel lee? gestaan. Alleen "Het Veeree Neer" gebruikte een deel van het gebouw als kantoor door de direc teur. hofka sampermans bandenspecialisten Woonhuizen De bistemming van het eeuwenoude Godshuis als nieuw onderkomen voor de scretarie heeft de gemeente Veere veel moeite gekost. Aanvankelijk wildi de rijksdienst voor de mo- Dummtenzorg hierin niet meegaan. Van leze kant zag men meer in een bestenming tot drie woonhuizen. Na laigdurig overleg wist het gemeen- tebesliur de rijksdienst tenslotte toch te ovirtuigen, vertelt de burgemeesr Hack. Een belangrijk argument daarbij was hit feit dat binnen de wallen van het stadje Veere geen andere moge- lljkhïcen aanwezig waren. Voor nieuvbouw zou men aangewezen zijn gewest op een plaats buiten de wal len. Overie restauratie van het Godshuis, waaran in de zomer van vorig jaar werd iegonnen, is burgemeester Hack zeer e spreken. „De restauratie is voortrffelijk uitgevoerd. Het ziet er al lemaal bijzonder goed uit", zegt hij. Naast de restauratie is aan het Gods huis ook nog een deel nieuwbouw aan gebouwd. Dit. is echter helemaal in de stijl van het historische gebouw ge beurd. Buiten het secretarie-personeel dat momenteel een 16 man omvat en de burgemeester zelf wordt het Godshuis straks ook betrokken door de directeur van het 'Veerse Meer' Deze houdt daat een eigen werkvertrek. Het is verder de bedoeling dat het pand waar de secretarie nu nog ge huisvest is weer de bestemming van burgemeesterswoning krijgt. De raad is hiermee in principe al akkoord ge gaan, maar burgemeester Hack ziet Het Godshuis is :oor het gebruik als secretarie volledig gerestaureerd. De voorgevel wacht enkel nog een verf. voorlopig nog wel de nodige financiële problemen. „Ik ben bang dat het een kostbare zaak wordt", zegt hij. RAAD VALKENISSF TREKT F 1700 UIT VOORONDERZOEK ZEEWATER VALKENISSE - De Remeenteraad van Valkenlsse heeft woensdagavond vlol goedkeuring gehecht aan een nage komen voorstel een krediet van 478.U00.- uit te trekken voor de bouw van een gymnastieklokaal te Zoute lande. Men wil aansluiten hij een bouwstroom: soortgelijke lokalen worden in Mariekerke (li en Verre <3i gebouwd. De bouwstroom wordt uit gevoerd door de Systeem-, Montage- en Tumkeyprojecten BV te Tilburg. Het lokaal in Zoutelande zal tevens dienst kunnen doen als slechtweerac- commodatie. Burgemeester Francke kkon de raad verzekeren, dat de jaar lijkse bijdragen van het njk in de stichtingskosten voldoende zullen zijn om de lasten te dragen. Voor de ge meente blijft een jaarlijkse last over van 15.000.- He', nieuwe gymnastic klokaal komt in de omgeving van hel sportveldencomplex te Zoutelande Er blijft dan nog voldoende grond over voor de aanleg van twee tennisbanen, howel over de plaats van deze banen nog niets definitiefs is besloten. Een bedrag van 1700,- werd uitge trokken voor uitbreiding (nog dit Jaari van het onderzoek van de kwaliteit van het zeewater langs de stranden bij Valkenisse. Per monsterpunt wil men raad ging voorts akkoord an vullend krediet van de veroorzaakt door de onen en prijzen) voor de erke. Het le PTT- ïs garant indere garantlecellen In de ge- e heeft de gemeente in de prak- oede ervaringen opgedaan: de ten zijn nihil of zeer i Herhaling Met het gebruik van het Godshuis als secretarie herhaalt de geschiedenis zich min of meer. Uit historische ge gevens is komen vast te slaan dat op de plaats van het vroegere bejaarden tehuis eeuwen geleden ook een soort gemeente-huis heeft gestaan. Burgemeester Hack spreekt van een 'werk-stadhuis' dat dienst deed naast het eigenlijke stadhuis op de Markt. Met de ingebruikname van de nieuwe secretarie blijven de raadsvergaderin gen en officiële gebeurtenissen, zoals Dertig mensen willen naar 'naamgenoot' Zeeuwse hoofdstad MIDDELBURG - Er blijkt een onver wacht grote belangstelling te bestaan voor de trip naar Middleburg in de Amerikaanse staat Pennsvlania, waarvoor 'alle ingezetenen van Mid- welkom, delburg' door de 2000 inwoners van het plaatsje in de USA zijn uitgeno digd. vraag of men ook op een dergelijk groot aantal mensen berekend is. Er kwam bijzonder snel een telegram te rug: ook het. grote aantal mensen is van de VS koppelt. De kandidaten zul len dan een keuze moeten maken uit de twee mogelijkheden. 'ONDERZOEK NAAR TOEPASSING A>L MAANDEN BEZIG' OÖSlBÜRG/DEN HAAG - Binnen veerien dagen, misschien nog voor Pas;r, zal minister Trip van weten- schipszaken het eindrapport over het ond-rzoek naar de toepassingsmoge- li jkieid van de vlasvezelzak gereed helnen. Dit rapport handelt onder mee over het effect van de produktie van le vlasvezelzak op grote schaal en de verkgelgenheid. Een ander aspect dit ritvoerig zal worden belicht, is de gronistoffenbalans van de vlasvezel- zik in vergelijking met die van de plasticzak. ïkomenteel is men druk bezig aan de costelling van de juiste specificatie wn de componenten, zoals die uit een rauwgezet laboratoriumonderzoek van ein 60-grams 'milieuzak' is op te ma len. Vooral over de in de zak ver- verkte percenten lijmstoffen, nodig Unie van Waterschappen Meld enquête natuurbehoud FLISSLNGEN - De Unie van Water- chappen heeft een enquête in het hele and gehouden om inzicht te verkrij- en in de mate waarin de water- chappen aandacht besteden aan het Utuurbehoud in hun gebied. Alle ne en Zeeuwse waterschappen hebben greageerd op het verzoek van de Unie vn Waterschappen en hun gegevens zi,i opgenomen in het rapport 'Water- saappen in Nederland en Natuurbe- hcid'. Alabetisch worden de Zeeuwse water trappen behandeld. Het Axeler Am- ia<ht heeft, zo blijkt uit het rapport, ie tracés van de waterlopen zodanig 'astgesteld dat landschappelijk waar- levolle gebieden behouden blijven, letzelfde waterschap heeft besloten en aanzien van beplantingen in het vaterbeheersingsplan en bij wegverbe- ering rekening te houden met flora en auna. Jijna alle waterschappen noemen tanplan tLngen als een vorm van na- uurbehoud. Het waterschap De Brede Vatering van Zuid-Beveland geeft als 'orm van natuurbehoud aan de afwa- ering van het poldergebied naar de Vesterschelde in plaats van naar het 'eerse Meer op. voor de binding van het groenvlasvc- zelvlies, wil men zekerheid hebben. Ruim een half jjaar geleden heeft mi nister Trip. op verzoek van de PPR- politici, 't eerste-kamerlid C. van Wa terschoot uit Oostburg en het tweede kamerlid H Waltmans uit Oosterhout, enkele ambtenaren van zijn ministerie belast met de opdracht 'n diepgaand onderzoek naar de vlasvezelvuilniszak in te stellen. Dinsdagmiddag heeft er in Den Haag over de vlasvezelzak. ontwikkeld door de biochemicus J Roeloffzen in Sas van Gent. nog een gesprek plaatsgehad tussen het tweede-kamerlid Waltmans. de advi seur van de PRR-werkgroep milieu B. Panacker en enkele ambtenaren van het wetenschapsministerie. Uitlatingen Tegen deze achtergrond moet worden vastgesteld, aldus Van Waterschoot, dat de negatieve uitlatingen van mi nister I. Vorrink van volksgezondheid en milieuhygiëne over de vlasvezel zak, vorige week woensdag in de tweede kamer, wat voorbarig zijn ge weest. Bovendien is uit het antwoord van deze minister gebleken dat zij op dit punt geen contact heeft onderhou den met haar collega-minister Trip van wetenschap. Anders had zij kun nen weten dat de vraag over de toe passingsmogelijkheid van de 'milieu zak' al enige maanden in studie was, aldus de PPR. Zowel de heer Van Waterschoot als de heer Waltmans zijn verbolgen over de de mededeling van minister Vorrink dat er 'onvoldoende redenen' aanwezig zouden zijn om de vlasvezelvuilniszak aan 'n nieuw onderzoek en gebruiks- testen te onderwerpen. „Er is hier duidelijk geen sprake van coördinatie tussen beide ministeries. Terwijl het tweede-kamerlid van de KVP, me vrouw Groensmit-van der Kallen, in haar vragen wel op het aan de gang zijnde onderzoek heeft gewezen". ÖUD-VOSSEMEER - Het rattenbe- stand op Tholen en Sint-Philipsland is aan het teruglopen. Dat is de mening van rijksrattenvanger J. Meijl. In totaal werden 275 bisamratten ge vangen. Hiervan werden er 260 op Tho len gepakt en 15 op Sint-Philipsland. Volgens de heer MeijU is dat een aan wijzing dat het aantal bisamratten op de twee eilanden terugloopt. Voor dit bezoek, in de week van 1 tot 8 augustus als overal in de Verenigde Staten twee eeuwen onafhankelijkheid wordt gevoerd, hebben zich al demg kandidaten aangediend, welk aantal mogelijk wordt vergroot als de Mid delburgse folkloregroep 'Mediobur- gum' het plan kan uitvoeren, de tocht met ruim twintig mensen mee te ma ken. Gezien de grote belangstelling heeft het Middelburgse gemeentebes tuur. aan wie de uitnodiging voor een week gastvrijheid in Middleburg was gericht, contact opgenomen met de Tijdens een in de trouwzaal van het stadhuis gehouden bijeenkomst met de ertig belangstellenden voor de trip gaf burgemeester drs. P. A. Wolters een toelichting op de uitnodiging, die een kosteloos verblijf garandeert. Voorlich tingsambtenaar, de heer M. A. Mon- deel, ging nader in de reiskosten, een reisbureau becijfert thans de kosten van een achtdaags retour, die op onge veer 1350.- zullen komen en de kosten van een twintigdaags retour, die aan merkelijk lager, op ongeveer 1000.- liggen Bijkomende kosten zijn dan evenwel die van het lagere verblijf in de Verenigde Staten. Mogelijk dat men aan het achtdaags bezoek aan Middle burg een rondreis door bepaalde delen Fietser gewond na aanrijding met bus KOEWACHT - De 75-jarige fietser H. de C. uit Koewacht heeft dinsdaga vond bij een aanrijding te Koewachl een hoofdwonde opgelopen. De C moest zich onder behandeling van dokter Th. C. M. Melchers uil Koe wacht stellen. De C. werd bij het oversteken van de Eikenlaan te Koewacht aangereden door een ZVTM-bus bestuurd door W V. L. D. uit Sint Jansteen. Management in jaren tachtig voor NI VE MIDDELBURG - Voor de afdeling Zeeland van de NIVE. de Nederlandse vereniging voor Management spreekt donderdagmiddag 22 april prof. dr. J. A P. van Hoof van het sociologisch in stituut van de katholieke universiteit te Nijmegen over 'Het management in de 80-er jaren Tweede spreker is ir. H. P van Heel. directeur van Hoechst Holland NV. Vanuit zijn praktijk als manager zal de heer Van Heel zijn zienswijze geven op het management in de tachtiger jaren. De bijeenkomst, die om hall'vijf begint, wordt gehouden in de kantine van de Vitritefabriek in Middelburg. Auto richt ravage aan bij stadhuis in Vlissingen VL1SS1NGEN - De Vlissingse automo bilist A. M. heeft woensdagmiddag op het Stadhuisplein in zijn woonplaats een flinke ravage aangericht De man reed achteruit weg in zijn au to. die op het Stadhuisplein gepar keerd had gestaan. Zijn rechtervoet schoot van de gaspedaal onder de rem. Hierdoor reed de wagen in een wijde boog achteruit over het grasveld bij het Stadhuisplein. Eerst reed de per sonenauto een zitbank ondersteboven en kwam vervolgens tot stilstand tegen twee geparkeerde auto's. De auto van M. liep flinke schade op. ter wijl de beide andere wagens lichte schade opleipen. De zitbank werd ge heel vernield. GOES - De wijk Goes-Zuid heeft er een attractie bij. Waar jarenlang kinderen, die met schepje en em mer de zandbak instapten, in de hondenuitwerpselen pakten, is nu een trampoline verrezen. Geen echte trampoline overigens. Het is het net, waarover de laatste dagen in Goes zoveel te doen is geweest. Het net over de zandbak van kleu terschool 'De Springplank' sat honden en katten moet weren. De voorgeschiedenis is bekend: de oudercommissie van de school ver stuurde eind vorige week een boze breif aan het Goese gemeentebes tuur met de mededeling dat men de kinderen thuis zou houden, wanneer de gemeente niets deed aan de on hygiënische situatie in de zandbak. „Gemeente, doe er iets aan. want we pikken het niet langer", schreef de oudercommissie en de gemeente heeft er iets aan gedaan. Het net. dat overigens al zo'n kleine tien maanden in de school in een hoekje lag omdat de haken, waarmee het moest worden bevestigd, maar niet werden afgeleverd, is dinsdag over de zandbank gespannen. Het leed is geleden.. Maar wat ontdekten wakkere jonge tjes uit de buurt? Dat het net een prachtige trampoline is. waarop je metershoog kunt springen. De poli tie heeft er handenvol werk aan om de kinderen van het net weg te houden Er, tenslotte nog dit: we thouder J. H. Roose heeft een on derzoek in laten stellen en uit dat onderzoek is gebleken dat het niet ging om katten, maar alleen om hondenuitwerpselen. De zandbak-trampoline in Goes-Zuid In verband het de exploitatietekorten, voornamelijk ontstaan door de hoge kosten, die het schoonhouden van het strand meebrengt, werden de subsidies van de VW'x Koudekerke en Zoute lande belangrijk opgetrokken. Deze werd van vier gulden op acht gulden per vierkante meter strand gebracht, wat voor WV-Koudekerke een verho ging met ƒ11.240.- betekent en voor WV-Zoutelande een verhoging met 18 600.- Deze VVV's kregen boven dien nog een eenmalige subsidie, onder meer voor de aankoop van een red dingboot met motor voor het werkge bied Koudekerke. voor de plaatsing van afvaLs tand aards 'ruim 100) en de AXEL - Woensdag is in zijn woon plaats te Axel dr heer Roctus (411. ter aarde besteld. Hij overleed eerder deze week in het academisch zieken huis te GenL Dinsdagavond ging pav toor W. R. Vervaal uit Axel voor in dr Eucaristieviering in de parochiekerk van de H. Gregoriux de Grote le Axel. Woesdag was cr In dezelfde kerk een concelebratie, die geleld werd door pastoor Vervaet en pastoor A- Ruyloft uit Graauw. de plaats waar de heer Roctus vroeger gewoond heeft, toen hij nog ambtenaar ter secretarie en waar nemend secretaris van de gemeente Graauw was Hij bleef dlngent van het r.k. kerkkoor in Graauw De manneko ren van Slnt-Jur.stecn en Graauw zon gen tijdens de dienst de Gregoriaanse gezangen.. Het dameskoor van Graauw voerde de Nederlandse kerkelijke lie deren uit. De koren stonden onder lei ding van de heer W Bartz uit 8lnt- Jansteen, die ook het orgel bespeelde Dat de heer Roctus lid was of in dienst van verschillende verenigingen, instel lingen en stichtingen, bleek uit de aanwezigheid van vele afgevaardigden van besturen, directies, personeel en leden van onder meer de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwver eniging, de Intercommunicale Ophaal dienst. gemeenten. Expo Axel. stich ting Streekcentrum AxeL stichting Promenade. Rieizend) Z<eeuwxi Vlaamsi T<oneel.Zeeuws Centrum Amateurtoneel en toneelverenigingen uit Hulst. Sint-Jansteen. Heikant en Boschkapelle. Na deze Eucaristieviering werd het stoffelijk overschot van de heer Roctus ter aarde besteld op het r.k. kerkhof te AxeL waarna gelegenheid was lot con doleren in het Gezellenhuis te Axel. Aan het graf werd niet gesproken. Zeeuwse Jeugdraad voor provinciaal service-bureau MIDDELBURG - De Zeeuwse jeugd raad staat positief tegenover de tot standkoming van een provinciaal service-bureau voor het jeugd en jon gerenwerk. Tijdens de woensdaga vond in Middelburg gehouden verga dering besloot men zonder meer aan gedeputeerde staten een gunstig ad vies uit te brengen. Het service-bureau wordt opgezet door een aantal provinciale instellingen voor het jeugd- en jongerenwerk. De bedoeling ervan is om de diensten van de verschillende instellingen te bunde len en zo de kwaliteit van de dienstver lening te verhogen. Zeeland is landelijk de enige provincie waar een dergelijk bureau nog ontbreekt. Tijdens de bespreking van deze zaak in de Jeugdraad kwam overigens wel naar voren dat spoedige totstandko ming van het bureau nog een onzekere zaak is. In ieder geval zit een start per 1 juli van dit jaar er zeker niet in. Een snelle totstandkoming heeft sterk te maken met de bereidheid van het ministerie van erm om deze zaak te fi nancieren. Jeugdraad-secretaris drs. J. F. C. J. Hunscheid had daar gezien 't belang dat erm aan een service-bureau hecht wel goede hoop op, maar stich ting Zeeland-medewerker drs. F. J. van Grunsven was gezien de uitgavenstop voor nieuwe werksoorten bij het minis terie minder optimistisch. Aan de andere kant lijkt de provinciale bijdrage vrij zeker. Tenslotte staat voor het service-bureau al een post ge reserveerd op de provinciale begroting. Gedeputeerde A. L. van Geesbergen maakte de Raad echter wel duidelijk dat de subsidiëring nooit zo snel zal gaan dat het bureau al per 1 juli kan beginnen. De raad hechtte verder goedkeuring aan een plan van een van de werk groepen om een brochure op te stellen over jeugd en hulpverlening. Deze bro chure zal informatie bieder, voor men sen die beroepshalve met jongeren in aanraking komen 'onderwijzers, op bouwwerkers. artsen i om jongeren die hulp nodig hebben zonodig door te kunnen verwijzen naar bepaalde in stanties. De werkgroep die hiermee be zig is wil deze brochure in september gereed hebben

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7