PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FILIPPIJNSE KAPERS LOSGELD GEWEIGERD Russische veearts opnieuw spoorloos Mao stuurt Teug weg 'Kabinet moet meer dan 3 miljard extra geven voor getij dendam Oosterschelde' de krant van zeeland Terroristen dreigen vliegtuig met 75 mensen op te blazen Brandbom doodt gezin in Ulster Justitie: waarschijnlijk in ambassade STELLING PROF. DR. R. DE WOLFF Michets retour? pagina 15 219e jaargang no. 84 Donderdag 8 april 1976 MANILLA (RTR, UPI) - Het Filippijnse staatshoofd, Ferdinand Marcos, heeft woensdag gewei gerd de geëiste 300.000 dollar (ruim 800.000 gulden) losgeld te laten betalen aan de drie gewapende mannen, die op het vliegveld van Manilla 75 mensen in gijzeling houden aan boord van een ge kaapt Filippijns vliegtuig. De kapers hebben gedreigd de inzittenden te doden als niet wordt inge gaan op hun eisen, namelijk het geld, de overbrenging van vier gevangenen naar het vliegtuig, een BAC-111 van Philippine Airlines, voedsel, water, een piloot en brandstof en een vluchtplan voor Singapore. Marcos zei de onderhandelin gen over te laten aan de mili taire autoriteiten. Hij hoopte dat er geen geweld nodig zou zijn. Volgens de president wa ren de eisen inzake een piloot en brandstof ingewilligd. Los geld zou echter niet worden betaald. Een tweede ultima tum liep gisteravond om half elf af, maar werd later voor onbepaalde tijd verlengd. gif Intussen zijn twee van de gevangenen vroegere politiesergeant. Ah Jasper. bezuinigen PAGINA 4 kraker Dow voert de produktie op en stelt nieuwe kraker in gebruik, studieperike len Oosterscheldedam. PAGINA 7 zak PAGINA 9 kerkje Gemeentebestuur wil 17-e eeuws kerkje van -s-Heerenhoek voor sloop behoeden PAGINA 13 race Vorderingen in de nek-aan-nek-race om Amerikaanse presidentskandida tuur. jan raas Sport, de desillusie van een wielrer PAGINA 15 psv: beker Sport PSV wint (met 1-0) de beker tegen Roda; Michels terug naar Barce lona? pretmachine Frans Kokshoorn nieuwe 'lolaangever' van André van Duin. radio- en tvpro- gramma's, strips. PAGINA 21 winst daalt Nettowinst Philips 'ingezakt'; beurs- financiën - economie. wier vrijlating door de kapers was ver langd, naar de luchthaven overge bracht. Het zijn Emilio Bara, die be trokken zou zijn geweest bij een derge lijke kaping afgelopen jaar. en een De twee anderen, de radio- en televi siecommentator Rafael Yabut en de luitenant van politie Mushib Calanda- ga. vertoeven nog in de gevangenis. De onderhandelingen met de kapers worden gevoerd door generaal Mariano Castaneda, adviseur van de Filippijnse luchtmacht. De generaal vertelde de pers op een overgave van de kapers te hopen omdat hij niet van plan was hun eisen te honoreren. De kapers hebben zich op het vliegveld van Cagayan de Oro. in het zuiden van de Filippijnen, toegang tot het vlieg tuig verschaft, na een bewaker te heb ben neergeslagen. Het vliegtuig kwam uit Manilla en had als uiteindelijke be stemming Davao. nog verder zuid waarts. De piloot van het toestel kreeg oparaent naar de Filippijnse hoofdstad terug te keren Onder de gijzelaars be vinden zich twaalf vrouwen en een zui geling. Een van de kapers maakte zich via de radio van hel vliegtuig bekend als 'commandant Machmud' van de Zuid- fïlippijnse mohammedaanse afschei dingsbeweging. Hij drgigde het vliegtuig te zullen op blazen als de eisen niet worden inge willigd. De autoriteiten hielden 9 am bulances en 7 brandweerwagens in gereedheid. MANILLA F.en BAC-JJ1 van de Filip pijnse Luchtvaartmaatschappij met aan boord 67 passagiers en zes be manningsleden. is gekaapt De kapers ragen een lospnjx van 300 000 dollar alsmede de vrijlating van zes gevan genen. Ook willen de drie kapers een piloot, die hen later naar hel westen kan vliegen Op de foto het gekaapte toestel op de startbaan van hel vlieg- BELFAST (RTR) - Door een brand bom die blijkbaar door een sectari- sche moordenaar geworpen was is woensdag in het Noordierse dorp Dromore een uit drie leden bestaand protestants gezin levend verbrand. De vader, de 64-jarige William Herror, was maker van protestantse banieren en versieringen voor godsdienstige op tochten. Zijn 58-jarige vrouw en 27-jarige doch ter kwamen ook om. VERKEERSDRUKTE PAASWEEKEINDE normaal verkeersbeeld op zaterdag 17 april. Het zwaartepunt zal ver moedelijk in de morgenuren liggen. Dit verkeer zal rond twee uur 's middags haar eindbestemming hebben bereikt. DEN HAAG (ANP) - De grootste verkeersdrukte rond de paasdagen verwachten ANWB en de verkeers- centrale van de rijkspolitie in Driebergen op donderdagavond 15 april. Op deze avond wordt meer verkeer verwacht dan gebruikelijk doordat velen in verband met Goede Vrijdag een lang weekeinde zullen nemen. Op Goede Vrijdag zelf wordt, ver spreid over de gehele dag, meer dan normaal verkeer verwacht. Het avondspitsuur zal echter een rustig beeld vertonen en waarschijnlijk vroeger beginnen en eindigen dan normaal het geval is. Er moet reke ning worden gehouden met de komst van veel Duitsers. Beide instanties rekenen op een Op zondag/eerste paasdag wordt geen verkeersdrukte van betekenis verwacht. Alleen kan het - bij mooi weer - extra druk zijn op de kust wegen. Op maandag/tweede paasdag zal het verkeersbeeld 's morgens sterk afhankelijk zijn van het weer in sa menhang met het aantal dagre creanten. In de late middag- en avonduren wordt meer verkeer ver wacht dan op een normale zonda gavond in deze tijd van het jaar. (Van onze correspondenten) DEN HAAG - De Russische veearts Konstantin Roussini (46), die in fe bruari dit jaar in Nederland politiek asiel aanvroeg, is sinds dinsdag spoor loos. Hij verliet dinsdagmorgen zijn pension in Scheveningen, waarna niets meer van hem is vernomen. Dinsdagavond kwamen functionaris sen van de Russische ambassade zijn spullen uit het pension halen. Een woordvoerder van het ministerie van justitie heeft woensdagavond ver klaard dat Roussini waarschijnlijk verblijft in de Russische ambassade in Den Haag. Er zou sprake van zijn dat PEKING (RTR/AFP) - Op rechtstreeks en persoonlijk in itiatief van partijleider Mao Tse-Toeng heeft het centrale comité van de Chinese com munistische partij de omstre den vice-premier, Teng Hsiao-Ping. ontslagen uit al zijn functies in regering en par tij. Het persbureau Nieuw China meldde in Peking dat de directe aanleiding tot dit eenstemmig besluit genomen was gelegen in de onlusten die zich maan dag afspeelden op het Tien An Men plein (plein van de hemelse vrede) in het centrum van de hoofdstad. Tegelijk daarmee is Hoea Kwo-Feng. die al waarnemend regeringsleider was, benoemd tot premier en eerste vice-voorzitter van de partij Teng, de afgelopen maanden het voor werp van een felle campagne door ulta-links in de partij, was behalve vice-premier ook vice-voorzitter van de partij en waarnemend stafchef van de strijdkrachten. De 72-jarige Teng, door links gegispt wegens vermeende 'kapitalistische' dwalingen, was aanvankelijk alge meen getipt als opvolger van de in ja nuari overleden premier Tsjoe En-Lai. Teng Hsiao Peng maar werd tot ieders verrassing ge passeerd ten gunste van Hoea Feng. Tijdens de culturele revolutie was Teng een van de mensen die in onge nade vielen, drie jaar geleden maakte hij. mede op voorspraak van Tsjoe. een politieke come-back. Nieuw China maakte duidelijk dat het centrale comité Teng verantwoordelijk acht voor de incidenten van maandag, waarbij diverse auto's en een gebouw in brand werden gestoken. Woensdag was het hemelse vrede-plein volledig afgesloten door soldaten van het rode leger Elders in de stad werd druk gepatrouilleerd. Kicq Feng Nieuw China meldde nog dat het cen trale comité heeft besloten om Teng de allerdiepste vernedering te besparen door hem zijn (gewone) parüjlidmaat- schap niet af te nemen. De tweede val van Teng betekent vol gens China-kenners niet automatisch dat ook de partijstrijd ten einde is Aan de orde zijn enkele voor China zeer fundamentele zaken, met name de manier waarop het land moet worden uitgebouwd tot een economische we reldmacht Teng stond in zijn visie, meer technocratisch dan ideologisch gericht, in de partijtop lang niet al leen. hij naar Rusland wil terugkeren. Vol gens de woordvoerder zal Nederland hem daarbij niet in de weg staan, mits blijkt dat Roussini zijn beslissing vrij willig heeft genomen. Om dat uit te zoeken moet eerst een vertegenwoor diger van de regering met Roussini spreken. Volgens de woordvoerder be staat er geen aanleiding te veronder stellen dat Roussini ons land al verla ten heeft. Van regeringszijde is woensdagavond een verzoek aan de Russische ambas sade gedaan om een gesprek met Roussini te mogen hebben. Op dit ver zoek kwam in eerste instantie een min of meer afwijzende reactie van de Rus sen. De Nederlandse autoriteiten zou den donderdag andermaal proberen om contact met Roussini te krijgen. De zaak werd dinsdagavond laat in de publiciteit gebracht door Amnesty International, de internationale orga nisatie die zich inzet voor politieke ge vangenen en vluchtelingen. Roussini vroeg 4 februari asiel aan bij de Neder landse autoriteiten. Hij verbleef toen al een half jaar in ons land. Samen met een andere Russische veearts. Proga- renko. logeerde hij in het Oranje Hotel in Leeuwarden. Van daaruit regelden zij voor een Russisch staats- importbedrijf zaken met onder meer de vee- en exportbedrijven Coveco-Export en een firma Schaap. Voordat Roussini zich eind januari bij de Nederlandse autoriteiten meldde was hij ook al spoorloos. Hij bleef op 24 december 1975 opeens weg uit het ho- tSlot zie pagina 3 kolom 6l Schaken met lintjes §In H.-T Parool van Klaurr- avond werden enkele bijzon derheden Kcmeld over een voorstel dat minister De Gaay Fortman aan de minis terraad zou hebben gedaan over de lintjesregen Een zaak. waar over nu al jaren wordt gediscussieerd zonder dat er ook maar Iets verandert Elk kabinet van de laatste Jaren deelt steevast bij het begin van zijn optre den mee dat er binnenkort voorstellen zullen volgen, maar vanaf dat moment hoort men er niets meer over Als Het Parool het bij het rechte eind heeft, ligt nu echter het plan van dc huidige mi nister bij het kabinet zo ver zijn vo rige bewindslieden met gekomen - maar ook ditmaal schijnt het dat er nog allerlei moeilijkheden moeten worden opgeruimd Om in stijl te blij ven: de minister vindt nog leeuwen en beren op zijn decoratie-weg. Overigens worden In zijn voorstel de leeuwen Juist met opgeruimd, wel de bekende medailles m brons, zilver en goud. die bij de orde van Oranje-Nassau horen. Zijn plan zou er op neerkomen dat het ridderschap de laagste klasse wordt een ieder die met een lint wordt begif tigd. begint als ridder. Dat beginnen moet er extra thj worden vermeld: het zou namelijk ln de bedoeling liggen om ledereen die voor een onderscheiding in aanmerking komt. met deze laagste klasse te laten starten. Later kan dan worden nagegaan of de bewuste man of vrouw - na nog weer meer verdiensten voor staat en maatschappij - moet worden bevorderd. Zelfs een afgetre den minister zou na zijn vertrek de maagdelijke borst slechts met een rid derkruis mogen sieren Als dit verhaal waar is. blijft de vraag overeind of er. vergeleken bij d«- tegenwoordige toestand, wel zo heel veel zal veranderen. Goed. iedereen begint op hetzelfde ridderlijke niveau - sympathiek een ge lijke decoratie-start voor allen - maar dan komen de be vorderingsmogelijkheden M't andere woorden er zal na het ridderschap hard worden gewerkt om deze of gene tot hoger heerlijkheid te bevorderen, tot officier of commandeur, om enkele rangen te noemen. En daarmee ls de ongelijkheid weer terug, die sommigen zo onjuist en verwerpelijk vinden. Alle mensen zijn gelijk - zo ongeveer schreef eens George Orwell - maar sommigen zijn meer gelijk dan ande ren. Diegenen, die tot de groep beho ren. die 'meer gelijk' wordt geacht dan anderen, zullen tot het einde hunner dagen ridder blijven, de overigen daar entegen zullen kans maken op een be vordering. Daarover zou overigens - volgens het voorstel - een 'kapittel moeten oordelen, een comité van res pectabele burgers, die aan de kroon advies uitbrengt Dat laatste zou een hele verbetering zijn vergeleken bij de huidige situatie op dit moment is de advisering namelijk in handen van ambtenaren, ongetwijfeld nauwgezette mannen, maar ze werken heel precies volgens het boekje en het punteniijstje Daardoor ontstaan nog wel eens extra-ongelijkheden bij de vele die er al bestaan. Een advisering door bur gers zou wel eens de meest vergaande stap kunnen zijn in het proces van de decora tie-democratisering fiantlijn De 'MOEILIJK TE BEPALEN WAAR GELDVANDAAN MOET KOMEN' (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De regering en het parlement zouden bereid moeten zijn enkele honderden miljoenen guldens meer dan tot nu toe aanvaardbaar werd geacht, uit te geven voor de bouw van een half open dam in de Oosterschelde. Die stelling verdedigde prof. dr. R. de Wolff, hoogleraar wiskundige economie aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam en lid van de commissie-Klaasesz woensdag tijdens het sympo sium, dat op de Technische Hogeschool in Delft werd ge houden over de Oosterschel- deproblematiek. Naar de me ning van prof. De Wolff zou de regering bereid moeten zijn boven de drie miljard gulden extra uit te geven voor de bouw van een dam, die het be houd van het getij in de Oos terschelde mogelijk maakt. De Amsterdamse hoogleraar gaf woensdag een uiteenzetting over de manier waarop de Klaasesz een kosten-baten- analyse heeft opgesteld over een aantal vor men van afsluiting van de Ooster schelde. Hij stelde dat nu onder meer voor de visserij aan de batenkant een aanzienlijk hoger bedrag kan worden gezet dan waarvan destijds werd uit gegaan en hij meende dat mede óp grond daarvan een hoger bedrag voor de dam kan worden uitgegeven. Over igens constateerde prof. De Wolff, dat het op dit moment moeilijk zal zijn te bepalen, waar het extra geld vandaan moet komen. „Dat is een vraag die ik aan de politici overlaat", zei hij. In een nadere toelichting zei prof. De Wolff desgevraagd dat de uitgaven voor de half open dam naar zijn inzicht wel een half miljard meer zouden mo gen bedragen dan het extra bedrag van 2.6 tot 2.7 miljard dat op dit mo ment in discussie is. ..Het gaat om een uitermate belangrijk gebied en met het oog op de situatie in de bouwnijver- ging. ..Wijziging van de Deltawet was heid zou het ook niet onverstandig zijn in 1974 niet haalbaar en wellicht is het een zo groot werk als de half open dam dat nog niet", aldus de D'66- uit te voeren", stelde hij. fractieleider. De heer De Wolff kreeg tijdens het symposium steun van de fractieleider van D'66 in de Tweede Kamer, de heer Terlouw. die tijdens de discussie ver klaarde: „Wij zijn voor een open Oos terschelde ten koste van ieder bedrag". De heer Terlouw meende dat integrale verhoging van dijken rond de Ooster schelde de beste oplossing zou zijn. maar hij stelde dat zijn fractie bereid is het compromis van de half open dam te aanvaarden. In een inleiding die hij hield over de politieke besluitvoering had de heer Terlouw eerder twijfel geuit over de vraag of voor verhoging van de diiken op dit moment in het parlement een meerderheid te vinden is. Hij meende dat de commissie- Klaasesz in 1974 om die reden weinig aandacht heeft besteed aan dijkverho- fractieleider. Discussie Nadat een belangrijk deel van het symposium was besteed aan een aan tal vooral technische inleidingen, werd woensdagmiddag in de aula van de TH in Delft onder leiding van prof. ir. H. W'iggerts. hoogleraar civiele planologie in Delft, een forumdiscus sie gehouden aan de hand van een aantal stellingen over de Oosterschel- dekwestie. De heer A. J. Kaland. lid van gedepu teerde staten van Zeeland, benadrukte bij die gelegenheid dat het kabinet met het oog op respect voor de besluitvoer- i Slot zie pagina 5 kolom 4l 'e afgelopen Jaren ls steeds weer de grote vraag geweest of er nu één klasse voor iedereen zou moeten komen dan wel of er verschillen moesten blij ven. Kennelijk heeft de bewindsman voor het laatste gekozen, daarmee aansluiting zoekend aan de verhou dingen in de bestaande maatschappij. Er bestaan nu eenmaal in het huidnre bestel - in elk bestel trouwens - grote verschillen, ook in het drager, van maatschappelijke verantwoordelijk heid. Een ministersbaan - om maar een voorbeeld te noemen - is in deze tijd geen functie meer als in een vorige eeuw. een honorabel bestaan dat een rustige dagtaak vergde en gelegenheid gaf om in ambtscostuum - met witte pantalon - de opening van de sta ten- generaal bij te wonen. Bij sommige po litici - onder wie menig minister - is het afbraaksysteem van deze tijd vaak via de tv zichtbaar. Menig bewindsman wordt in de huiskamer van commen taar voorzien. ..Hij heeft wallen onder zijn ogen - hij ziet er uit alsof hij hoofdpijn heeft - die man krijgt nog eens een hartinfarct", het zijn zo van die opmerkingen, die sommige be kende Nederlanders meekrijgen als ze op het scherm verschijnen. Weinigen zullen er bezwaar tegen maken, dat diegenen die de last van een grote ver antwoordelijkheid dragen met de on ophoudelijke inzet van hun hele per soonlijkheid, een hoger onderscheiding krijgen toegekend dan een man die het een leven lang op zijn sloljes heeft ge daan. Tenzij men de democratisering zo ver wenst uit te strekken, dat men elke vorm van ongelijkheid wenst te ontkennen. In dat geval is er nog heel wat zending in de Nederlandse samen leving te bedrijven, een missie die vermoedelijk zeer onvruchtbaar zou blijken. Een Groningse promovendus maakte dat dezer dagen duidelijk via een stelling bij zijn proefschrift: „Con sequente democratisering zou moeten leiden tot verbod van het schaakspel". Heel mooL Men zou er aan kunnen toevoegen: zolang het schaakspel als een nobele sport wordt beschouwd is het verantwoord bij onderscheiding een indeling Ln enige klassen te hand haven. De Gaay Fortman denkt er kennelijk ook zo over hij wil de regels van het decoratie-schaakspel we! ver eenvoudigen. maar niet principieel wij zigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1