Axelse Afrikareiziger gestrand in Marokko Anderlecht schittert ook speelplaa,sen nu weer op eigen bodem ex t*A BELGISCH VOETBAL Inrichten van in Groede vv Terneuzen kampioen zaalvoetbal Adieu of tot ziens? Sluiskilse wielersponsor doet dit jaar stap terug EERSTE REIS VERSLA G VAN RIGOBERT ANTHEUNIS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEEUWSCH-VLAANDEREN CLUBBRUGGENU NAGENOEG ONBEREIKBAAR TERNEUZEN - Na het onverwachte cupsucces van Anderlecht in de uit wedstrijd tegen het Oostduitse Zwic kau lijkt het alsof de Brusselaars het vertrouwen in eigen kunnen volledig hebben teruggevonden. De sub-topper in de Belgische competiie tussen RWD Molenbeek en Anderlecht leverde zondag een eerder gemakkelijke 2-0 overwinning voor Anderlecht op. Het herstel van RWDM, dat zich in de laatste wedstrijden had aangekondigd is door het bijzonder matige optreden van Felix Week's formatie ernstig in opspraak gekomen. Anderlecht speelde in dit duel namelijk ook niet zo geweldig maar het had nauwelijks moeite met de thuisclub. De overwinning van Anderlecht kwam tot stand door enkele individuele staaltjes van Rob Rensenbrink en het 19-jarige talent Vercauteren Voor de rest werd de zaak achteraan keurig ge sloten gehouden en dat geeft toch weer moed voor de toekomst. Ressel scoorde de openings treffer een kwartier na rust na een geweldige solo van Rensenbrink. Frankie Vercauteren legde de 2-0 eind cijfers vast. Op het meesterschap van Club Brugge staat in deze slotfee geen maat Door de 5-1 overwinning op Charleroi heeft Brugge nu 5 punten voorsprong met nog 5 wedstrijden voor de boeg Lokeren volgt in tweede posi tie en het kan bijna niet meer mis gaan. dat Lubansky volgend jaar weer Europees speelt. Uiteraard heeft Beve- ren waas. dat een vrij weekeinde had. ook nog ambities in die richting Lierse volgt in het spoor van Beveren door de 2-0 overwinning van Cercle Brugge. Hans Posthumus scoorde tweemaal. Onderaan was het een slechte dag voor Racing Mechelen. Zelfs verloren de hekkesluiters met 1-0 van Beerschot maar men zag bovendien Berchem twee punten verder weg lopen. Het on derlinge verschil bedraagt nu vijf pun ten en we kunnen rustig stellen dat er voor Racing Mechelen geen redding meer mogelijk is. Berchem versloeg FC Luik in eigen huis door een doelpunt, diep in de tweede helft gescoord door Crockaerts. Berchem profiteerde van het feit dat Luik het nadrukkelijke meesterschap niet in doelpunten kon uitdrukken. Sporting Charleroi is nu binnen het bereik van Berchem geko men evenals Beringen trouwens. De mijnjongens verloren na een spannend duel tegen Standard met 2-3. Standard nam eerst de leiding door Sigurvinsson en verhoogde die voorsprong nog voor rust door een treffer van Garot Door Vahove werd het 1-2 door Garot 1-3 en twintig minuten voor tijd 2-3 door Van Hove. La Louvière haalde een belang rijk punt tegen Waregem. Pas in de laatste minuten kon Haleydt de voor sprong van La Louvière teniet doen (2-2). De stand in le klas: Club Brugge 31 20 6 5 46 66-27' Lokeren 31 19 3 9 41 56-30 Anderlecht 30 15 8 7 38 53-34 'De snelle Duif hield vergadering TERHOLE - De Terhoolse duivenhou- dersmaatschappij 'De Snelle Duif hield onder voorzitterschap van de heer P. van Campen een vergadering in zaal J. Schonenberg te Terhole. Eerst werd het vluchtprogram voor het komende seizoen besproken. 'De Snelle Duif doet mee aan vluchten op België en Frankrijk. De eerste 'leer- vlucht wordt zondag gehouden op de Belgische plaats Serskamp. Vanaf 18 april beginnen de gewone wedvluch ten. waarvan de eerste op Quevrain. RWD Molenbeek 30 14 9 7 37 46-25 Beveren 30 12 13 5 37 32-16 Lierse 30 14 8 8 36 54-35 Beerschot 30 14 8 8 36 50-44 Waregem 30 12 11 7 35 49-33 Standard 30 13 7 10 33 45-39 Antwerp 30 10 11 9 31 30-38 Cercle Brugge 31 9 12 10 30 39-41 FC Luik 30 10 9 11 29 48-48 KV Mechelen 31 9 9 13 27 40-48 AS Oostende 30 8 9 13 25 36-49 La Louvière 30 5 13 12 23 33-51 Beringen 31 7 8 16 22 25-48 Sp.Charleroi 30 6 7 17 19 37-59 Berchem 31 4 10 17 18 20-51 Rac.Mechelen 30 4 5 21 13 16-47 In de tweede klas haalde Winterslag de titel binnen door et ■n logische 4-1 Topbiljart zege op Bergen. De leiders liepen bo vendien nog een punt uit op Water schei dat bij hekkesluiter Merksem 'niet verder kwam dan 1-1. De voor sprong bedraagt nu zeven punten, een ongekende weelde die vooral tot stand is gekomen door het regelmatige op treden van kampioen Winterslag en het veelvuldig in de fout gaan van de concurrentie. Hoe is het bijvoorbeeld mogelijk dat een elftal als Diest, dat enige weken ge leden nog een ernstige bedreiging leek voor Winterslag in die korte tijd volle dig van slag is geraakt? Tilleur. dat na Merksem de belangrijkste degradatie kandidaat is. speelde Diest bij vlagen van het veld en won met 2-1 Kortriik. TERNEUZEN - De Terneuzense zaal voetbalcompetitie is afgesloten met een kampioenschap van de Temeuzen veteranen. Voor de derde keer in de laatste vier waren de oudjes van de V.V. Terneuzen te sterk voor Van der Poel. De tweestrijd, die alleen vorig jaar door Van der Poel werd gewon nen, heeft eigenlijk ook weer deze competitie beheerst. De andere ploe gen komen vrijwel ieder jaar een straatlengte kort en dat is toch wel jammer voor de spanning. Een team als HKC bijvoorbbreeld, dat erin slaagt Van der Poel twee nederlagen toe te brengen, moet in komende jaren in staat worden geacht om zich in de tweestrijd te mengen. Hopelijk is dat volgend jaar al. Terneuzen Veteranen had. ondanks een weinig overtuigende wedstrijd, op de laatste dag weinig met Elopak. De kampioenen hadden al met de rust een 2-0 voorsprong door doelpunten van Deij en Francken. Na rust werd het 3-ldoor een schitterende treffer van Jansen en pas toen Elopak tegensco- ren door Minneboo. De eindstand werd bepaald op 5-1 door doelpunten van Gile EN Deij. De nieuwe kampioenen ontvingen bloemen van Elopak en kre gen uit handen van secretaris Piet Pie- ters van de V.V Terneuzen een leuke herinnering. Van der Poel bleef op twee punten door een 3-1 overwinning op DOW 2. HKC Won met 3-2 van PZEM, DAT DAARDOOR DEFINITIEF OP DE LAATSTE PLAATS EINDIGDE. Mistrappers bleef daar net ver van daan door de 6-3 nederlaag tegen Dow 1 De eindstand: vierde in de rangschikking deed het al niet veel beter. Het elftal van oudge dienden als plaskle en inarmehout kwam tegen Tongeren niet tot scoren •O-Oi. Het verlies van dal ene punt was overigens voor Kortrijk waarschijnlijk minder belangrijk dan de onbeschik- baarheid voor onbepaalde tijd van twee spelers. Vanneste liep ln de vnj harde wedstrijd blessure op aan de meniscus en Vermeersch moest wor den vervangen met een voetbreuk. Be langrijk was de uitslag van St. Ni- klaasboom. Boom speelde eindelijk weer eens een goede wedstrijd. Aan St. Niklaas was het duidelijk te meken dat er niets meer op het spel stond. Boom profiteerde en won met 1-0 door een treffer van Tielemans De stand 2e klas: groep speeltuigen twee speelplaats* worden ingericht. Met stencils en ei geluidswagen wordt de bevolking o geroepen zoveel mogelijk te hel pi met de werkzaamheden. Al sinds begin 1975 Is een wer groep onder leiding van SJ< functionaris F Bergwerf! beng met realisatie van dit project Na een vt zoek van de plattelandsvrouwen v; Groede. nam de SJC' deze opboir werktaak op zich en probeerde middc huur functionaris zoveel tnogeh. bij het Er werd t werkgr trek- >rmd Winterslag Waterschei Diest KV Kortrijk VG Ostendeb Patro Eisden St. Truiden Tongeren Turnhout St.Niklaas Monügnies AA Gent Bergen Boom Tilleur Merksem 27 18 6 3 42 34-12 27 13 9 5 35 46-24 27 14 5 8 33 40-30 26 12 9 5 33 51-25 27 12 6 9 30 30-28 27 12 5 10 29 41-33 27 10 9 8 29 33-28 27 9 11 7 29 30-21 27 10 7 10 27 21-25 27 9 3 10 26 32-25 27 7 11 9 25 22-31 26 9 6 11 24 39-41 27 8 5 14 21 24-49 26 6 8 12 20 23-36 27 5 7 15 17 25-46 26 3 2 21 8 28-66 Het programma voor volgende week le klas: Rac. Mechelen-FC Luik. AS Oostende-RWDM, Standard-KV Me chelen. Charleroi-Beringen. Antwerp- Club Brugge. Cercle Brugge-Beveren. Berchem-La Louvière. Anderlecht- Beerschot en Waregem-Liersem de twee laatste duels worden zaterdaga vond gespeeld. 2e klasse: Turnhout- Montignies. Boom-Tilleur, Bergen-St. Niklaas Patro Eisden-Kortrijk. Diestr Merksem. Tongeren-VG Oostende. Winterslag-AA Gent, SL Truiden- Waterschei Frits Bakker beslaande Clubhuis Groede. Dorpsverenlgmg Groede. en de Katholieke en Platte lands Vrouwenverenigingen. Deze groep stelde na het houden van een enquête een ontwerpnota op. waarna een subsidie aanvraag volgde De sub sidie werd verkregen en een uit Groe- dese ambachtslieden samengestelde technische commissie, met als advi seur I. A. van Overbeeke chef gemeen tewerken Oostburg. kon een definitief plan worden uitgewerkt, dat zaterdag gestalte zal krijgen Er zullen tien speeltuigen geplaatst worden, waarvan er acht in Groede en twee in de sociale werkplaats Oostburg zijn vervaardigd De speelplaatsen komen aan de Everaerslaan (achter de openbare school» en tn de Quarlus van Uffordstraat iblj de gemeenteschuur». Voor de plaatsing van de toestellen zijn behalve het verenigingsleven ook de Oostburgse gemeenteraadsleden, de heren I A de Hullu en A I Verhage. de voorzitter van de Oostburgse jeugd raad H. de Vries, chef gemeentewer ken. Van Overbeeke en de wethouder van jeugdzaken J Vergouwe uitgeno digd De openingsplechtigheid zal be slaan uit het omheinen van de ter reinen door de afgevaardigden. Zij mo gen daar de naam van hun vereniging op het door hen geplaatste hekdeel plaatsen. SJC-werker Bergwerf! heeft goede hoop. dat zich zaterdag tussen 10 en 12 vele Groedenaars zullen mel den bij de gemeenteschuur. waar de plaat.singsactivitciten zullen beginnen. Trips. ICC verbazini danspan; fés Ver apie tops ngc vakantie nam omdat hij de uitbetaling van dc nood- net aan zijn geliefde plussers niet wilde stagneren De arme man betaalde, zoals eenieder weet de uitke ringen uit eigen portemonnee Er ontstond spraak verwarring over de woorden welvaart en welzijn alsof iemand dal ene moer kon schelen hoe dc op gang werd genoemd Speciaal cachet aan de wervelende uitjes verleenden de dames met hun reddende wedloop naar beruchte Belgische stilletjes Ze waren er toen nog. geheel tn stijl, echte houten plees, ingericht op het achtererj van het estaminet waar halt werd gehouden ln me tersdikke rijen stelden de vrouwen zich er achter el kaar op Het ononderbroken suizen van lozend wa ter. Want vrouwen moeten altijd allemaal tegelijk 'pas je op mijn stoel BerthaBertha, vinnig tot een nietsvermoedende mederecreanle - ..Nee. deze stoel is bezet". Met de hand op de tas ran de zo jiust ver t rokkene die zich heeft aangesloten bij de file Eens was ook ik opgenomen in een retsclub waar ruwe mannen de scepter zwaaiden. Herejee. een club voor dagreisjes naar dc bollen, de vennen, bergen en dalen, grotten en spelonken en ander ongeregeld op vaderlandse bodem Wie kijkt er nu nog uit naar een reisje naar de bollen'' Wie pocht er nog op leeuwen die in het safaripark op de kap van de autobus springen1 Wie draait er zijn hand nog om voor Caubcrg en Drielandenpunt? En wie haalt herinneringen op aan hel lieflijke Berg en Dat? De ruue leiding van de club - bouwvakkers van pro- Optreden van Maastreechter Staar WESTDORPE - Ruim 600 aanwezigen woonden het optreden van de Maas treechter Staar in de rk kerk te West- dorpe bij. Het gezelschap zong ondei leiding van Martin Koekelkoren. JASDECALUWE Temeuzen Vet. Van der Poel HKC Dow 1 Dow 2 Elopak Mistrappers PZEM 14 1 1 25 76-24 1 2 23 66-27 3 4 17 32-33 3 6 13 25-33 1 8 11 31-41 4 7 10 19-50 3 9 7 22-41 2 10 6 19-48 HEIKANT - Vijf jaar geleden richtte de heer Alb Olieslager gesteund door W. de Belie en G van Overmeire de trimclub 'Heikant' op. Deze club telt inmiddels 21 leden. Elke zondagoch tend stappen de leden van 'Heikant' op de fiets voor een tocht van vijftig tot zeventig kilometer. Sposnor Th. Wee- maes schonk 'Heikant kortgeleden nieuwe trainingspakken. Binnenkort gaan de leden van 'Heikant' per fiets een tocht naar Schouwen-Duiveland maken, terwijl ze ook de Mergel-route in Zuid-Limburg op het pgrogramma hebben staan. WESTDORPE - De topbiljartclub 'Oud-Raedhuys' te Westdorpe. heeft de thuiswedstrijd tegen ONA uit Hulst met groot verschil gewonnen. De sterk spe lende Westdorpenaren wonnen met 13- De uitslag was: R. van Dhaele - A. Schil- lemans 1-1; J. Martinet-E. Seeghers2-0; R. Pollet - L. Roodhuyzen 2-0; J. v. d. Goes - A. v. d. Voorde 2-0: R. v. Acker - Fl. Wentzeler 0-2; W. Allonsius - E. Wentzz- ler 2-0; C. v Acker - J. Pielaet 0-2; M. Telrlynck - L. Seeghers 0-2: M. v. Lent- C. de Wolf 2-0: F. v. d. Abeele-R. Pielaet2-0. Veteranenvoetbal WESTDORPE - Het veteranen elftal van Ria-W uit Westdorpe. heeft een vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tegen de gelegenheidsploeg 'Mi Amigo' uit Sas van Gent De Ria- veteranen wonnen deze wedstrijd, die gespeeld werd op het sportterrein van Ria te Westdorpe. met 6-2. Deze wed strijd stond onder leiding van scheids rechter C. de Hulsters. HENGEL WEDSTRIJD VAN'DEZEEKRAB' BRESKENS - Aan de zaterdag gehou den hengelwedstrijd voor het kam pioenschap 1976 van HSV 'De Zeekrab' te Breksens namen 69 hengelaars deel. Er werden 37 bovenmaatse en 53 on dermaatse vissen gevangen. De prijsuit reiking werd direct na de weging in het clublokaal café 't Zonneke bij H. Schelstraette. gehouden. De uitslag is als volgt: 1 A. Vonhout 572 punten; 2 A Adam 447. 3 A. Schellinck 433; 4 J. Vonhout jr. 384; 5 A. de Maillie 352; 6 C. Dijl 307; 7 A. de Dauwe 303; 8 A. Sim pelaar 292; 9 C. Tellier 277; 10 J. Ver- herbrugge 218. Wedvlucht GROEDE - De postduivennouaersvere- niging 'Strijd in Vrede' te Groede hield een wedvlucht vanuit Knesse- laere met oude duiven. De uitslag is; 1 en 9 L. van de Wege. 2. 5 en 10 H. Sim pelaar; 3 G. de Roeck; 4 en 6 Ch. Ras; 7 J. Manhave: 8 A. Manhave. Rigobert Antheunis uit Axel is nu anderhalve maand op weg naar Centraal Afrika. Zijn reisschema is intussen hopeloos in de war ge stuurd, omdat hem al geruime tijd de toestemming wordt geweigerd om de Sahara te mogen doorkrui sen. Zowel de Marokkaanse als de Tunesische autoriteiten hebben deze woestijn Lot oorlogsgebied verklaard. In de Marokkaanse stad Fez werkt Rigobert Antheunis thans aan een alternatief reisplan Hij wil proberen het militaire gebied per boot te omzeilen. In dit eerste reisverslag verhaalt hij van zijn ob stakels die hij tot nu toe heeft moe ten overwinnen. ..Vredig ben ik inmiddels tot in Ma rokko gesukkeld. Daar hebben zich direct al de eerste moeilijkheden aangekondigd. Twee dagen voor mijn aankomst heeft Marokko alle banden met Algerije verbroken en is hel consulaal in Rabat opgeheven. Dat is op zich natuurlijk niet zo ver schrikkelijk. als Algerije niet zijn grenzen tussen Marokko en Algerije gesloten had. Er is een mogelijkheid om dat land binnen te komen, ech ter alleen via Tunesië ln vijf dagen tijd moet die afstand gereden wor den, gezien de geldigheid van mijn visum. Maar de zuidelijke Sahara naar Tamanraset is afgesloten en naar de Algerijnen beweren tot mili tair gebied verklaard. Dus hoe je Algerije ook binnenkomt de noord- zuid-verbinding is onmogelijk te nemen. Nu waren er verschillende oplossingen mogelijk. De meest voor dc hand liggende was een paar we ken in Marokko rondkarren. Dat is niet zo plezierig want de mensen, vooral die woonachtig zijn in de toeristische gebieden en dat is het. hele noorden tot Marakesh. zijn er erg opdringerig. Vaak op een op dringerige manier, naar het arro gante neigend, willen ze geld peuren uit. hel verschijnsel toerist De tweede mogelijkheid was om ge woon te wachten tot het conflict voorbij is of tol de Algerijnen zo goed wilden zijn om een konvooi au to's door te laten. Af en toe gebeurt dat. maar aangezien de affaire hier zich een beetje aan het toespitsen is, zit er voorlopig geen oplossing in en zal het doorlaten van konvooien wel steeds zeldzamer worden. Misschien volgt er wel een totale afsluiting Mogelijkheid drie was aan de west oost-verbinding om via Tunesië. Ly- bié. Egypte en zo langs de Rode Zee via Soedan, Ethiopië naar Kenia te rijden. Was dit al een schier ondoen lijke zaak. zowel om politieke reae- nen als voor wat betreft de toestand van het wegennet, zo is ook die mo gelijkheid afgenepen. Enige dagen geleden heeft Egypte zijn grenzen voor Lybiè gesloten. Lybié heeft verder in het zuiden noch wegen noch pistes. Oplossing vier zou kunnen zijn om via de Spaanse Sahara en Maure- tanic naar Malié te rijden en dan van Malië via lüoorkust, Ghana. Togo en Dahomey naar Nigeria. Af gezien van de politieke situatie zou dit wel een vreselijke krachttoer worden voor mijn besteleend. Een landrover kijkt al met schrik en beven tegen dit traject aan. omdat er levensgevaarlijke tracees tussen zitten. Aangezien echter Marokko het zuidelijk gedeelte van zijn land tot militair gebied heeft verklaard en. tot voor kort Tan-Tan het verste punt. was om als toerist te bereiken, is dit punt nu verlegd naar Goule- jierine. Dus ook deze mogelijkheid kon ik van mijn lijstje schrappen. Restte mij nog èen uitweg en dat was per schip vanuit Casablanca te varen naar Senegal of naar Ivoor kust. Na lang puzzelen bleek er in derdaad een ferry-verbinding te be staan tussen Casablanca en Dakar i Senegal/. Was dit niet alleen een extreem dure verbinding, ik ont moette op deze manier ook de hou ding van een monopolistische scheepvaartmaatschappij, die een enorme arrogantie, bij het onbe schofte af. inhield. Dit heb ik dan maar geslikt en verder heb ik een groot deel van mijn budget op tafel gelegd, zodat ik het op de verdere reis wel heel erg zuinig aan zal moe ten doen. Als je deze brief ontvangt zit ik waarschijnlijk midden op zee. want mijn boot vertrekt 29 maart. De tijd die ik in Marokko moest blij ven hangen heb ik benut voor het regelen van mijn visum voor dc eerstkomende landen waar ik naar toe ga. Alles is daar één grote lij densweg. In de visa-cultuur daar wordt je door ambtenaren van het. bekende kastje naar het bekende muurtje gestuurd. Na bijna alle am bassades en consulaten inclusief het ministerie van buitenlandse zaken te hebben afgelopen was het uitein delijke resultaat één visum voor Ivoorkust. Van Marokko heb ik intussen wat plaatsen bezichtigd, zoals Tetuan. Chechaouen. Rabat. Casablanca en Mecknes. Vanuit Fez wil ik nog even de beroemde ko- ningstad Marakesh aaan bezoeken. Ik doe dat alleen maar om wal van Marokko gezien te hebben, want voor ae rest is ait land ai aardig door het toerisme verbroddeld De Marokkanen zijn wel zo lastig en zo brutaal, dat je ais westerling nog niet eens de Medina tbinnenstadi durft in te gaan. Je vlucht van cam ping naar camping. Tenslotte zeig je met een zucht van verlichting neer in een door militairen beschermd kampement, wetend dat je be schermd wordt tegen al te opdrin gerig volk. Het ziet de toerist als een mens die vreselijk rijk is en daar wil hel van profiteren. Groeten vanuit een koud en bewolkt Fez". SLUISKIL Wielersport bedrijven zonder financiële steun van het zaken- en bedrijfsleven is een onbegonnen zaak. Het wielrennen is immers een zeer drukke tak van sport geworden en daarom zijn sponsors onontbeer lijk. Zeker voor de renners die geen deel uitmaken van dc op veel reclame beluste .sponsorploegen. In Zeeuwsch-Vlaanddren mag men zich dan ook gelukkig prijzen met de aanwezigheid van Jas de Caluwe van A. en O. Sluiskil. Een man. die de laat ste jaren veel heeft gedaan voor ren ners die niet op het allereerste plan meereden. Het wielrennen is zijn hob by. Vanuit deze stelling redeneert hij. dat het daarom ook geld mag kosten Jas de Caluwé: ..Iedere hobby, wat men ook doet, kost geld. Dat vind ik niet erg. De laatste jaren is het echter te gek geworden. Vorig jaar heb ik 18 mille in de wielersport gestoken, dat zal me dit jaar beslist niet gebeuren. Het is economisch gewoon niet meer verantwoord om dat te blijven doen. Ik ga een stapje terug doen, laat nu de andere zaken of bedrijven er ook maar eens iets voor doen". Voer veel organi satoren van koersen zal dit betekenen dat men niet langer beroep op Jas de Caluwé zal kunnen doen ais om het geld gaat Voor zichzelf heeft Jas al een lijstje samengesteld van evenementen waaraan hij dit jaar niet zal meewer ken. Voor het eerst zal hij niet met een ploeg starten in de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen en zal hij geen bijdrage geven aan de Zeeuws-Vlaamse jeugdtoer Wel is Jas de Caluwé zater dag. samen met de PZC. een van de voornaamste sponsors van de 'Omloop van de Braakman'. De mannen uit Phi lippine konden nog wel op zijn steun rekenen. Jas de Caluwé: ..Het is de derde keer dat ik meedoe aan de Om loop van de Braakman. Dat zal ik ook wel blijven doen. Het wielercomité Phi lippine doet veel voor de wielrennerij, niet alleen voor de amateurs maar ook voor de jeugd en alleen de gentleman- koers aan het einde van he: seizoen vind ik al een geweldig iets. Daarom zal ik niet zo gauw met de Braakman stoppen" Jas de Caluwé heeft zijn hart al lang aan de wielrennerij verpand. In 1959 en 1960 reed hij als nieuweling een groot aantal wedstrijden maar stopte omdat hij, zoals hij zelf zegt, niet mee kon. Daarna verdween hij geruime tijd van de koersen maar zoals bij zo- velen kon hij de wielrennerij toch niet helemaal vergeten. Jas dc Caluwé: „Ik kon er toch slecht afstand van doen. maar door mijn diensttijd en zakelijke beslommerin gen kwam het er niet van totdat ik in Sluiskl kwam te wonen. Toen ben ik weer terug naar koersen gaan kiiken. Als je dan eenmaal de sfeer hebt ge proefd dan wil je gewoon terug in de wielrennerij op welke wijze dan ook". De terugkeer van Jas de Caluwé heeft voor het wielerleven in Zeeuwsch- Vlaanderen alleen maar prettige kan ten gehad. Vooral omdat hij zich het lot van de mindere renners aantrok. Hij is onder meer sponsor van Willy de Feber, Charles de Smit en Johnny Verbeke die bij de amateurs rijden en van een grote groep liefhebbers terwijl er daarnaast ook nog een groot aantal trimmers een beroep op hem kunnen doen. Jas de Caluwé is bovendien pen ningmeester van de wielervereniging 'Zeeuwsch-Vlaanderen', verzorgt hij bijna op zijn eentje het clubblad van de wielervereniging, heeft hij in Sluis kil een nieuw wielercomité opgericht en heeft hij een zoon die actief is als jeugdrenner en waarmee hij de jeugd- koersen afgaat. Kortom een groot aan tal activiteiten in de wielersport, naast zijn financiële bijdrages waardoor het des te duidelijk wordt dat Jas de Ca luwe een echte weierfan is. Het fietsen van zijn zoon als jeugdrenner is een van de oorzaken waarom Jas de Ca- hiwe dit jaar het jeugdwielrennen niet zal steunen. Jas de Caluwé. „Als ik dat wel zou doen dan zou dat ten koste gaan van mijn eigen kinderen en dat wil ik in geen geval. Het kost toch al V isie in Zeeland spellingen gi ziet het aller de Caluwe Jaar veel ko overmacht als Prlenr s met gauw Bunder ze won. II tijden van renner Waal en Bal bij d zullen terugkeren. Maar lk geloof toch dat er voldoende jongeren zijn die iets durven Renners ais Wim Jeremiasse, Thijs Fase. Hcddy Nleuwdorp en Cccs Spaans, hebben vorig Jaar toch dik wijls de koers gemaakt. Ze hebben be duidend minder klasse, maar ze dur ven in de aanval te gaan. Ik geloof wel dat er opnieuw een opleving zal ko men. Als vooral de Jongere renners zich maar niet te snel neerleggen bij de su prematie van renners als Toine van de Bunder en Peter Gödede". Ik voorzie ook een grote toekomst voor de lief hebbers»-a tegone Die groeit nog steeds Nee ik ben echt niet pessimis tisch'' Het optimisme van Jas de Ca luwé voor de toemomst van de wiel rennerij loopt dan ook met helemaal ld c dat hij du wielrennerij jaar minder g gaat steken H keer dat we he praktijk heeft i „Ik weet dat het moeilijk voor me is om nee te zeggen, toch ga ik het doen", zegt hij. Toch blijven er twijfels, want de beide speakers in Zeeuwsch- Vlaanderen weten maar al te goed hoe men Jas moet lijmen om toch in de portemonee te duiken. „Er zal niets anders opzitten, dan wat meer tbuis te blijven", antwoordt Jas de Caluwe. Chiel Harte

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 23