PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN PRIJSCOMPENSATIE MAAR VAST BEDRAG VOOR IEDEREEN CNV voor een centraal akkoord Zeeuwse landbouwbedrijven leden in 1974 een netto verlies van 61 miljoen gulden KAMERFRACTIES PvdA EN VVD ACHTER ABORTUSCOMPROMIS Suggestie FNV in discussienota economisch beleid: PvdA: kabinet moet eisen FNV honoreren Wijzigingsnota VVD verwacht vandaag IN ZEELAND VOOR 14 MILJOEN OOGSTHULP VERSTREKT 219e jaargang no. 83 Woensdag 7 april 1976 NEW YORK - Drie gemaskerde overvallers hebben dinsdag in New York vier mensen korte tijd gegij zeld in een bankgebouw en ont kwamen vervolgens met een buit van 851.000 dollar (ruim 2,2 miljoen gulden) aan baar geld. Volgens de politie vond de overval plaats in het centrum van Manhat tan, in een gebouw waar de New York Daily News is gevestigd, bene vens een filiaal van de City bank (voorheen de First National City Bank). De vier gijzelaars, die door de over vallers aan een trapleuning werden vastgeketend, waren twee veilig heidswachten die het geld, in 20 zakken, bij de bank wilden afleve ren, en twee medewerkers van de New York Daily News die hen ver gezelden. Niemand raakte bij de overval gewond. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM - Als er voor de tweede helft van dit jaar geen prijscompensatie op de lonen wordt toegepast, zou de koopkracht onaanvaardbaar worden aangetast. Daarom zou te denken zijn aan een loonsverhoging in de vorm van een vast bedrag voor iedereen. Dat zou een soort voorschot zijn, later te verrekenen. Met deze gedachte komt de Federatie Nederlandse Vakbeweging in haar dinsdag geopenbaarde discussienota inzake het sociaal-economisch beleid. Voorzitter Wim Kok verklaarde uit drukkelijk. dat deze mogelijkheid - en andere - slechts „denkpatronen" zijn, waaruit nog geen keuze is gemaakt. Dat gebeurt later. Maar wel is het zo, dat de FNV neigt naar een „bijstel ling" van de uitgangspunten, zoals die oorspronkelijk (voor de loonbevrie- zing van december 1975) op tafel la gen. Dit betekent dat de top van de vakcentrales NW en NKV de al eer der uitgesproken mening dat ook de werknemers moeten matigen, blijft huldigen. De federatie heeft berekeningen ge maakt, waaruit blijkt dat als er prij scompensatie zou moeten worden ge geven om de koopkracht voor de zoge naamde modale werknemer (ge trouwde man met twee kinderen en f25.000 jaarsalaris) te handhaven en die voor de laagst betaalden wat te verbeteren er een loonstijging op jaar basis van twee procent ontstaat. Tot dusver is de loonsomstijging op jaar basis al ongeveer 8,8 procent, zodat dan ongeveer de 11 procent zou wor den bereikt. Daarmee zou de doelstelling van maximaal 8,5 a 9 procent die de rege ring zich ten doel heeft gesteld, ruim schoots worden overtroffen. Dergelijke loonstijgingen zouden ook de beruchte inflatiespiraal nog verder aanzwenge len. aldus de FNV Ook is het van groot belang de collectieve voorzieningen zoveel mogelijk veilig te stellen. Stij gende belasting- en premiedruk ver oorzaken dit jaar dat de collectieve in de lonen worden gecompenseerd als ten minste wordt erkend dat de collec tieve voorzieningen ook deel uitmaken van de individuele welvaart van de .•erknemer. Het beginsel van de prij- sector ongeveer 2 procent van de be- scompensatie moet wel worden ge- schikbare ruimte van ongeveer 2 pro- handhaafd. vindt de FNV Bijstelling cent opslokt. zou kunnen worden gevonden door de Wellicht moet niet eerdere verzwa- ring van de belasting- en premiedruk ltslot sie pagina 3 kolom ll De grootste regeringspartij, de PvdA. heeft dinsdag mm of meer gedreigd met een kabinetscrisis als de regering niet tegemoet komt aan de eisen, die door de vakbond zijn gesteld in ruil voor het verzachten van de looneisen. Dan krijg je een moment waarop de PvdA zegt: wij doen niet meer mee met zo'n be leid". aldus het Tweede-Kamerlid Van der Doef, dinsdagavond in het televisieprogramma Den Haag Vandaag Hij zei zo'n situatie, feite lijk een kabinetscrisis echter als een zeer zwaar middel te zien. Volgens Van der Doef moet de re gering medio mei met een beslissing komen Er is geen week uitstel meer te bedenkenzo zei hij. „De maand mei wordt een zeer beslis sende voor het kabinet-Den Uyl" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De fracties van PvdA en WD hebben dinsdag hun fiat gegeven aan het vorige week door de twee partijen be reikte akkoord over abortus. De kans blijft echter bestaan dat beide partijen onafhankelijk van elkaar hun eigen wetsontwerp in de Kamer zullen verdedigen, maar dat het VVD-voorstel via enkele wijzigingen voor de PvdA aanvaardbaar gemaakt zal worden. blauwdruk Personeel van de met sluiting bedreigde abriek Smit en Bolnes werkt zelf aan een blauwdruk' met oplossingen. drie van breda De regering blijft bij haar standpunt over de drie oorlogsmisdadigers die in Breda gevangen zitten. lockheed Opinie en achtergrond: Lockheed- jvereenkomst is erg eenzijdig; de tweede •kamer bemoeit zich met rijlessen en de slotaflevering van de Italiaanse Montedison-verkennine' PAGINA 5 streek Nieuws en nieuwtjes uit de streek (ook ia 12) 'PRIJSCOMPENSA TIEHANDHA VEN' (Van onze redactie economie) UTRECHT - Het CNV blijft voorstander van centrale afspra ken tussen regering, werkgevers en vakbeweging over het in de naaste toekomst te voeren arbeidsvoorwaardenbeleid. Voordat een centraal akkoord voor de tweede helft van dit jaar tot stand komt, wil het CNV echter eerst wel de zekerheid hebben, dat een wetsontwerp voor de vermogensaanwasdeling voor 1 juli wordt ingediend bij de Tweede Kamer, en dat het prijs- en tarievenbe- leid zo effectief is, dat ook alle andere inkomensgroepen op ge lijke wijze naar draagkracht hun bijdragen leveren aan het sociaal-economisch beleid. oosterschelde De meerderheid van de kamer wil vas thouden aan de afspraken over de afslui ting van de Oosterschelde; Wim Kok en de strijd tegen de inflatie tam-tam Rubriek 'Gewoonweg' met ditmaal 'Meer tam-tam voor het Wereldnatuur- fonds via de Rangers' penningen De Surinaamse rekenkamer maakt be zwaar tegen Paramaribo's beheer der penningen; Schippers opnieuw naar Den Haag; Bezuinigingsberoering rond Pronk. michels weg Sport Freddy Maertens slaat opnieuw toe en wint Gent-Wevelgem, Rinus Mi chels neemt ontslag bij Ajax. film Famlly-acteur Huib Broos heeft zijn hart aan de film verloren; radio- en tv- programma's, strips. olie-pils Heineken wil Bols overnemen; Rotter dam 'logisch' verzamelpunt Britse export-olie; beurs en financiën. In Den Haag wordt verwacht dat de WD-indieners Geurtsen en Veder- Smit op korte termijn een nota van wijzigingen op het eigen wetsontwerp zullen indienen. Hierin zal de straf baarheid van de arts worden geschrapt en vervangen door het door de PvdA voorgestane tuchtrecht. Bij de PvdA blijven desondanks en kele verschillen van inzicht bestaan, maar deze zijn niet onoverkomelijk van aard De reden dat de PvdA waar schijnlijk formeel vasthoudt aan haar eigen wetsontwerp (dat dan vrijwel ze ker zal worden verworpen) is dat men z'n gezicht wil redden ten opzichte van de achterban. Na verwerping van het eigen wetsontwerp, zo neemt men in Den Haag aan, zal de PvdA het afge zwakte WD-ontwerp steunen om te voorkomen dat het abortusvraagstuk in een impasse terecht komt. Uitgeslo ten is echter niet, dat PvdA en VVD donderdag alsnog besluiten hun twee wetsontwerpen tot een nieuw voorstel aaneen te smeden. Het opstellen van een nieuw wet sontwerp houdt het gevaar in, dat het debat in de Kamer, dat nu is vastges teld op 4 mei. moet worden uitgesteld. Die kans is nu ook al. zij het in geringe mate, aanwezig omdat de andere in dieners KVP-ARP niet voetstoots de nota van wijzigingen van de WD voor kennisgeving zullen aannemen. Een argument tegen uitstel van het abortusdebat voor het CDA is daaren tegen dat de eerste ondertekenaar, mr. Van Schaik (KVP), op de nominatie staat benoemd te worden tot lid van de Raad van State. Wordt het abor tusdebat uitgesteld tot na het zomer reces, dan zal Van Schaik het wet sontwerp niet in de Kamer kunnen verdedigen, omdat hij dan opgehou den is lid van de Kamer te zijn. De KVP is echter bereid een ander frac tielid achter de regeringstafel te laten plaatsnemen, als de zorgvuldige pro cedure dat naar haar smaak vereist. Ook stelt het CNV als voorwaarde vooraf, dat de regering uitvoering geeft aan de gedane toezegging om een afzonderlijk beleid te voeren t.a.v. de inkomens van topfunctionarissen bij de overheid, de gesubsidieerde instel lingen en het bedrijfsleven. Boven dien moet er zicht komen op resulaten van het beleid op het terrein van de werkgelegenheid. „Meer winst moet inderdaad leiden tot meer werkgele genheid", aldus de CNV-nota arbeids voorwaardenbeleid voor de tweede helft van 1976. Het CNV heeft berekend, dat er voor de tweede helft van dit jaar voor alle werknemers nog een prijscompensa tie, berekend volgens het nieuwe door het Centraal Bureau voor de Statis tiek voorgestelde systeem moet ko men. Dit percentage betekent een bruto-loonstijging van f75 per maand, waarvan dan netto f42 overblijft, voor de modale werknemer Zowel de regering als de vakbewe ging is er steeds van uitgegaan dat de werknemers met een laag inkomen er zo mogelijk in koopkracht iets op vooruit moeten gaan. „Dit kan alleen wanneer de trekkers van hogere in- (Slm zie pagina 3 kolom 7) MADRID - Van de 29 politieke ge vangenen die maandag uit de ge vangenis van Segovia ontsnapten, heeft de Spaanse politie er 22 weer opgepakt, aldus de commandant van de civiele garde. Een ontsnapte werd in een vuurgevecht bij de grens met Frankrijk doodgescho ten. Generaal Campano deelde aan de pers mee dat een eenheid van de Baskische guerrillagroep ETA uit Frankrijk was gekomen om de vluchtelingen te helpen. In de Franse grensplaats Hendaye wor den sinds zondag twee Spaanse politie-agenten vermist, zo is dins dag bevestigd door de Franse auto riteiten. Volgens niet-officiële zegs lieden in Frankrijk zijn ze mogelijk ontvoerd door Spaanse Basken. Het Spaanse hooggerechtshof heeft de vonnissen tegen vijf vakbonds leiders bekrachtigd. Zij waren tot gevangenisstraffen veroordeeld op beschuldiging van lidmaatschap van verboden socialistische en communistische partijen en illegale propaganda. Op de foto een aantal van de hon derden politiemannen die bij de achtervolging van de ontsnapte ge vangenen werden ingezet APARTE REGELING VOOR RAMPEN IN LANDBOUW BEPLEIT VLISSINGEN - De vijfduizend levensvatbare agragische be drijven in Zeeland hebben in het natte najaar van 1974 te maken gekregen met een netto-verlies van 61 miloen Als er geen bijdrage zouden zijn geweest van het ministerie van landbouw (schadevergoedin gen) en geen uitkering op basis van de rijksgroepregeling zelf standigen zou het verlies op ƒ75 miljoen zijn gekomen. De Zeeuwse landbouw heeft dus voor 14 miljoen oogsthulp gekregen. Het gemiddelde (netto) verlies als ge volg van de wateroverlast kwam op de vijfduizend Zeeuwse bedrijven met levensvatbaarheid op rond de 12.000,-, zo blijkt uit het rapport. „Na de regen", waarin een commissie met deelnemers uit de kring van het bu reau Zeeland van erm, het consulent schap bijstandszaken, de directie be drijfsontwikkeling, DIVOSA-Zecland en gemeenten de balans van de hulp verlening opmaken. De opzet is, dat dit rapport met erva ringen bij de hulpverlening in een rampsituatie naar de staatssecretaris van erm en de minister van landbouw wordt gestuurd. Er wordt bij die ge middelde verliescijfers per bedrijf - 12.000,aangetekend, dat het ge middelde fiscaal jaarinkomen van de Zeeuwse bedrijven de laatste jaren op ongeveer ƒ24.500.- lag. Een schatting van de provinciale directie bedrijf sontwikkeling geelt aan. dat door. de wateroverlast het voortbestaan van ruim tien procent van de levensvat bare bedrijven in Zeeland op het spel kwam te staan. De hoogste uitkeringen gingen naar de gebieden, waar de wateroverlast het sterkst speelde. West-Zeeusch- Vlaanderen en Zuid-Beveland. Zeven tienhonderd ondernemers vroegen een bijdrage a fonds perdu aan voor niet geoogste produkten, waarvoor 9 mil joen werd uitgekeerd. Er kwamen vier- rentwintig aardappelhandelaren van de 98 ingeschreven handelaren voor een uitkering in aanmerking, totaal 2 miljoen. Het aantal aanvragen voor hulp in het kader van de versoepelde toepassing van de rijksgroepregeling zelfstandigen beliep in Zeeland 545. Er was met de verstrekkingen 12 mil joen gemoeid, waarvan ruim 10 mil joen in de vorm van leningen, zo blijkt uit de rapportage. De commissie heeft zich in de rappor tage voor de bewindslieden met een aantal aspecten van de hulpverlening beziggehouden. In die 'evaluatie' zijn betrokken de exacte ramingen van de schade, de hulpmaatregelen en een analyse van de uitkeringen, een en quête naar de bevindingen van getrof fen landbouwers, de visie van de ge meenten over de gevolgde procedures en de visie van de landbouworganisa ties. Het geheel resulteert in een serie aanbevelingen. Daartoe behoren onder meer: dat het aanbeveling verdient voor calamiteiten zoals die in de land bouw kunnen voorkomen, 'zo moge lijk een specifieke regeling wordt ge- creèrd'; dat er in de voorlichting aan de boe ren meer op gewezen wordt dat de aanvragen voor uitkeringen op grond van de rijksregeling zelfstan digen ook via derden kunnen wor den ingediend, nu is gebleken, dat deze mogelijkheid 'bij veel boeren de drempelvrees voor een aanvrage' heeft weggenomen. Ilcttheater van Andriessen §ÏAVP-U*ldrr AndriMUK-n heeft deze week tijdens een* toespraak ln Sneek flink tegen Wiegel aangeschopt De VVD-fracUevoorzlltcr voert naar het oordeel van Andriessen een goedkope oppositie', omdat hij er stampij over maakt dat de bezuinigjngsnota van minister Dul- senberg pas half mei beschikbaar komt Vandaag zal Wiegel deze be windsman over dit uitstel interpelleren en dat nu is onzin, vindt Andriessen verontwaardigd Het U altijd aardig om politici kwaad te zien wezen: in ne gen van de tien gevallen kan men er namelijk van op aan dat zij toneelspe len. zoals elke voetbalprof theater ver koopt door zich bij tijd en wijle ker mend ln het strafschopgebied u; laten vallen. De verontwaardiging van de KVP-fracuevoonatter doet vooral in deze kwestie nogal overdreven aan: als namelijk de politieke situatie ook maar even anders zou zijn geweest, zou hij zelf met groot vertoon precies de zelfde interpellatie hebben gehouden. W., fiantlijn aarom reageert Andnessen zo op gewonden? Vermoedelijk omdat Wie gel hem in verlegenheid brengt. De KVP-fracticvoorzltter heeft immers zelf in eerste instantie om de bezuim- gingsnota gevraagd. Dat gebeurde bij de algemene beschouwingen van vorig Jaar. bij welke gelegenheid de KVP-er nogal kritisch deed over het uitgaven beleid van het kabinet. Andriessen legde toen zijn verlangens neer ln een motie, waarover nogal wat te doen Is geweest: men vreesde voor een herha ling van de nacht van Schmelzer. Al gemeen werd zijn houding uitgelegd als êém van die befaamde schoten die steeds weer voor de kabinelsboeg wor den gelost. Uiterlijk februari zou de minister van financiën een stuk ter ta fel moeten brengen - eiste Andriessen toen - waarin zou worden uiteengezet hoe het uitgavenbe leid van de regering moest worden om gebogen. Om die nota gaat het een stuk waarom de KVP zelf nogal dreigend had gevraagd. Maar nu de regering vier maanden over tijd is met dit geschrift, is het vreemd genoeg niet Andriessen die daarover interpelleer!, maar WiegeL De KVP-fractlevoorritter heeft ziin VVD-coIlega wel laten weten het wel iswaar ook te betreuren dat de nota in februari niet werd Ingeleverd, maar dat zal hij de minister wel vertellen bij de behandeling te zijner tijd van het stuk. Een speciale interpellatie acht An driessen overdreven. Vanwaar deze milde houding? An driessen wil blijkbaar demonstratief vriendelijk zijn jegens het kabinet Een paar maanden geleden echter had hij geen zin of geen aanleiding om aardig te doen jegend Den Uyl en zijn ploeg: de kabinetsonderhandelingen over de ondernemingsraad gaven hem alle ge legenheid om het kabinet onder druk te zetten, bij welke gelegenheid het woord 'crisis' niet van de lucht was. Men kwam er toen op het nippertje uit: er werd een compromis gesloten, waarvan eigenlijk memand weet hoe het er uit ziet en wanneer het de kamer zal bereiken. Er zijn nog een paar hete hangijzers over gebleven, maar daar van is de temperatuur op dit moment kennelijk niet zodanig hoog dat An driessen er stampij over wil maken. Hij heeft aanleiding om lief te zijn voor het kabinet Die liefde is ingegeven door nuchtere overwegingen, waarbij met name het CDA een rol speelt. Andries sen voelt zich kennelijk zeker over de totstandkoming van de CDA-liJst en wil die niet in gevaar brengen. Zou hij bijvoorbeeld al te kritisch zijn voor het kabinet, dan loopt hij het risico een aantal progressieve AR-figuren tegen zich in het harnas te jagen met als ge volg een intensivering van het AR- verzet tegen de ene CDA-lijst Andries- sens tactiek derhalve: vriendelijk zijn voor het kabinet en geen moeilijkhe den maken over het uitblijven van de bezuinigingsnota. Zodra de CDA-lijst wel gevaar zou lopen, valt te voorzien dat de KVP-houding jegens het kabi net direct kritischer zal worden. Op dat ogenblik zal Andriessen namelijk onmiddellijk gaan proberen die kiezers te trekken die hij nu aan de WD dreigt te verliezen. Nog een overwe ging; het is politiek weinig aantrekke lijk om thans een kabinetscrisis te ver oorzaken nu het grootste deel van de rit voor Den Uyl en de zijnen er op zit dat regionalisering - Noord- en Midden-Zeeland en Zeeusch- Vlaanderen - van de plaatselijke commissies zelfstandigen zal leiden tot een beter niveau van adviseren en tot bevordering van de rechtsge lijkheid. Over een mogelijke specifieke hulpver lening in calamiteuze omstandigheden zegt de commissie nog; „Gelet op de vrij geregeld voorkomende calamitei ten verdient het overweging na te gaan in hoeverre de organisatie van hulp verlening in dergelijke omstandighe den bijvoorbaat reeds geregeld zou kunnen worden. Een soort blauwdruk derhalve op grond waarvan in acute noodsituaties direct kan worden inge grepen". Daarbij verdient volgens de commissie 'vanwege de snelheid van werken vooral de aanvraagprocedures, het on derzoek. de advisering en de beslissing de aandacht". Ook de organisatie kan iSlot zie pagina 6 kolom 5) D, e oppositie van Wiegel is niet zo 'goedkoop' als Andriessen wil doen ge loven. maar integendeel goed bekeken. Hij kan Immers proberen met een in terpellatie de regering in het nauw te drijven en is bovendien in staat de KVP in verlegenheid te brengen. Was het niet uitgerekend Andriessen die destijds met veel vertoon van macht eiste dat de bezuinigingsnota uiterlijk februari in de kamer moest zijn? Het betoog van de KVP-fractievoorzitter in Sneek maakt duidelijk dat hij zich van deze zwakke positie bewust is. En daarom doet hij bij voorbaat veront waardigd: het theater van een prof- politicus. Vijf mensen hebben net leven verloren bij een ontploffing in een olieraddinaderij in Donges bij St. Nazaire, Frankrijk. De oorzaak van de explosie, die maandagmiddag gebeur de. is nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1