Rekenkamer van Suriname de overheid in Paramaribo klaagt aan Van Agt wil wijziging strafrecht inzake hulp weggelopen kinderen Schippers trekken weer naar Den Haag Beroering in Den Haag over bezuiniging Pronk IN BEPAALDE GEVALLEN NIET LANGER STRAFBAAR Uitzendkracht verduisterde 45 mille Treinrovers in zaken het weer Oei! Wij zijn ingeslagen WOENSDAG 7 APRIL 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Van Agt van justitie wil de hulp aan weggelopen minderjarige kinderen binnen bepaalde grenzen niet langer strafbaar stellen. Hulpverleners worden zo in staat gesteld weggelopen minderjarigen gedurende korte tijd op te vangen, in afwachting van een beslissing van de kinderrechter. Minister Van Agt ontvouwde dit plan in een lezing voor de Amster damse Notariële Vereniging. Op het ogenblik is het verbergen van minder jarigen nog steeds strafbaar op grond van artikel 280 Strafrecht. De vervol ging van hulpverleners heeft enkele malen tot scherpe kritiek geleid van maatschappelijke instellingen en ka merleden. De straffeloosheid van hulpverleners geldt niet als het zeer jonge minderja rigen betreft. Ook het onderdak bieden aan minderjarigen die onder toezicht zijn gesteld en uit hun inrichting zijn weggelopen, alsmede aan buitenlandse kinderen blijft vallen onder artikel 280 Strafrecht. Minister Van Agt heeft lange tijd ge weigerd in te gaan op verzoeken uit de Kamer om artikel 280 te wijzigen, Zijn argument was dat de overheid niet het recht heeft in de verhouding tussen ouders en kinderen tussenbeide te ko men, als de ouders een verzoek tot op sporing doen. De PvdA-kamerleden Roethof en Haas-Berger dienden daarop begin september vorig jaar een initiatief-wet in om de „zorgvuldige hulpverlening aan minderjarigen van 12 jaar en ouder" niet langer strafbaar te stellen. Doorgc aan Dr Roethof verklaarde dinsdag in de mededeling van Van Agt echter geen OP 27 A PRIL AANBIEDING PETITIE ROTTERDAM (ANP) - De binnenschippers trekken dinsdag 27 april opnieuw naar Den Haag om voor hun rechten op te komen. Zij zijn van mening, dat het overleg in de commissie binnenvaart die is ingesteld na de blokkades van vorig jaar te traag verloopt. Zij zijn het wachten op een goede regeling beu. Vorig jaar zijn de schippers ook al naar het Binnenhof getrokken om hun wensen kanbaar te maken. De onafhakelijke Nederlandse Schip- persvakbond, het Algemeen Zand- en grindschippers Verband en het Aktie- comitc hebben de binnenschippers opgeroepen naar de regeringsstad te komen. De proteslbijeenkomst wordt gehou den m de Houtrusthallen. In de loop van de middag zullen de schippers naar het Malieveld trekken en tegen het eind van de middag gaat een dele gatie naar het Binnenhof. Hier zullen de afgevaardigden de staatssecretaris Van Huiten van verkeer en waterxtaat een petitie en een fotoboek van de schippersblokkade van vorig jaar overhandigen. Eisen In de petitie eisen de schippers verbe tering van het systeem evenredige vrachtverdeling, een wettelijk regeling van de bodemtarieven en een toer beurtsysteem voor het noord-zuid ver keer tussen België, Frankrijk en Neder land, een functionaal beleid betref fende het verlenen en verlengen van vervoersvergunningen en het verplicht stellen van nachtr en zondagsrust in de binnenvaart. Commentaar De federatie van schippersbonden is het met de eisen van de actievoerders voor het grootste deel eens. DE heer S. Veninga. woordvoerder van de geza menlijke schippersbonden. vindt het echter vreemd dat de schippers protes tacties gaan voeren tegen zich zelf. De bonden hebben eveneens zitting in de commissie. De feceratie heeft officieel nog geen standpunt ten aanzien van de actie ingenomen. De heer Veninga geeft toe. dat het oveceleg traag verloopt. „De problema tiek is echter zo ingewikkeld dat het moeilijk te verwachten is op korte termijn tot resultaten te komen. Ik be treur het echter dat er nog geen maat regelen zijn afgekondigd met- betrek king tot de sloopregeling waarin in principe al overeenstemming over is bereikt". Volgens de heer Veninga is er bij het overleg geen sprake van onwil. De on afhankelijke schippersbond. die vorig jaaf kort voor de blokkade werd opge richt en het initiatief nam tot de ship- persblokkade. denkt daar geheel an ders over. „Vanaf de blokkade hebben Het Amerikaanse federale hoogge rechtshof heeft een verzoek om revisie van het proces tegen de voormalige luitenant William Calley afgewezen. Calley werd in 1971 door een krijgs raad tot levenslang veroordeeld voor zijn aandeel in de moord op zeker 22 van de 102 ongewapende burgers in het Vietnamese dorp My Lai in 1968. wij gepraat, zijn wij in overleg getre den. maar wij lopen tegen een muur van onwil en misleidingop", aldus het bestuur. aanleiding te zien zijn wetsontwerp in te trekken. Naar zijn mening moet de voorbereidende behandeling door de Tweede Kamer gewoon doorgang vin den. Over niet al te lange tijd zei hij de memorie van antwoord te zullen indie nen. In de Eerste- Kamer zei minister Van Agt dinsdag dat het initiatief- wetsontwerp van Roethof en Haas- Berger de rechter bij het vellen van een oordeel weinig zal helpen De strafuit sluitingsgrond die dat wetsontwerp bevat, is al bijna gelijk aan de huidige algemene regel, dat geen straf wordt opgelegd als schuld bij de betrokkene afwezig is. „Men kan waardering heb ben voor de besluitvaardigheid bij de initiatiefnemers, maar hun wetsont werp bewijst hoe moeilijk het is tot goede wetgeving in deze zo moeilijke materie te komen", aldus Van Agt. In afwachting van de wetswijziging blijft de huidige situatie bestaan, dat in sommige gemeenten wel en in an dere niet door de politie wordt opge treden. In een aantal gevallen bestaan er tussen de politie en de hulpverle ningsorganisaties afspraken, dat deze ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft een 20-jarige uit zendkracht A. J. uit Zwijndrecht gear resteerd wtgens verduistering en valsheid in geschrifte. Volgens de politie was de jongeman, die door allerlei manipulaties er in ge slaagd een spaarbankboekje van een klant van een bank in Rotterdam- Zuid. waar hij als uitzendkracht werk te. te plunderen. De buit was 45 000. laatste vrijwillig aan de politie mel den dat zij onderdak bieden aan een weggelopen minderjarige. De politie grijpt dan meestal niet in. hoewel in het verleden conflicten over de uit werking van de regeling niet zijn uit gebleven. HOOFDBESTUUR VOO: 'Geen leerplicht tot achttien jaar' UTRECHT - Leerplicht moet niet gelden tot 18 jaar, maar tot 16 jaar. Vanaf 16 jaar moet een leerrecht gelden in het nieuwe onderwijsbestel. Dit vindt de meerderheid van hel hoofdbestuur van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO), waarbij 120.000 onderwijsconsumenten (ou ders) zijn aangesloten. De VOO reageert met dit standpunt op de contourennota van minister Van Kemenade van onderwijs en weten schappen. De meerderheid van het hoofdbestuur gaat ervan uit. dat het verplicht volgen van onderwijs frusterend kan werken op de jeugd. ..die deze verplichting er vaart als strijdig met de drang naar "eigen" verantwoordelijkheid". Op grond van deze psychologische over weging wordt daarom voorgesteld niet meer te spreken van leerplicht na de middenschool maar van leerrecht, een recht op aansluitend volledig dagon derwijs of ilatr) tweede-kansonderwijs Een ander deel van het hoofdbestuur wil wel vasthouden aan leerplicht tot 18 jaar. omdat anders, zo vreest het. juist die leerlingen weer uit de boot vallen die van huis uit het minste over zicht hebben over de gevolgen van een onvoldoende opleiding. De VOO vindt dat de ouders in de con tourennota veel te weinig kans krijgen op school mee te denken, mee te pra len en mee te beslissen. De VOO vindt dan ook dat er nieuwe vormen van ou derparticipatie moeten komen die veel wezenlijker zijn dan het verlenen van hand- en spandiensten' op de school. MOSKOU: Plnguin Micky kan het in het dolfinarium in Baku nu best vinden met de dolfijnen. Toen de pinguïn pas bij de dolfijnen was ge zet. waren deze wantrouwend en hielden het beestje bij het voedsel vandaan. Zoals de natuur vaker laat zien bleek het echter slechts een kwestie van wennen. Ze zijn nu de beste vrienden. JAARTBR VOOR DUBBELE MINISTER:'BERICHTEN LIT DE LUCHTGEGREPEN' MOORD (Van onze correspondent) DEN HAAG - Bij de behandeling in hoger beroep van de destijds ge ruchtmakende dubbele moord in Schoonhoven is dinsdagmorgen voor het Haagse gerechtshof de 23-jarige Erwin L. tot L. tot een jaar met aftrek en tbr veroordeeld. De procureur- generaal, mr. F. J. G. van Voorst tot Voorst eiste veertien dagen geleden vijf jaar plus tbr. Erwin. uit het Limburgse Haeren. had op 27 mei van het vorig jaar achte reenvolgens Nico van der Tas uit Lun- teren en Anette Kalkman uit Winters wijk met twee schoten om het leven gebracht in hun woning te Schoonho ven. De zaak werd in hoger beroep be handeld omdat naar de mening van de procureur-generaal de Rotterdamse rechtbank een te lichte straf - twee jaar en tbr - had opgelegd. (Van onze parlementaire redactie) DEN' HAAG - In politieke kringen in Den Haag is nogal wat beroering ont staan over de berichten dat op de be groting van het ministerie van ont wikkelingssamenwerking forse be zuinigingen zullen moeten plaatsvin den. Vooral in linkse kringen is fel verzet tegen de bezuinigingsvoome- mens aangetekend. Minister Pronk zelf noemt al de berich ten uit de lucht gegrepen. Hij zegt nog geen concrete bezuinigingsvoorstellen van 't ministerie van financiën te heb ben gezien. De bezuinigingen zouden nodig zijn in het kader van de algehele bezuinigingsoperatie van de regering. Aan de ene kant overweegt men pos ten van andere ministeries naar dat van ontwikkelingssamenwerking over te hevelen, terwijl voorts het „stuw meer" (de reserve aan ontwikkelings gelden) aangetast zou worden, PvdA en PPR hebben fel verzet aan getekend tegen deze gedachten. De PvdA vindt het onaanvaardbaar dat minister Pronk daardoor minder ont wikkelingsprojecten in de derde wereld zou kunnen aankaarten. Voor de socia listen is het ontwikkelingshulp-beleid een hoofdpunt in het progressieve be leid. Het PPR-Tweede-Kamerlid Cop- pes heeft maandag schriftelijke vragen over deze zaak ingediend. Uitsluitsel Kamervoorzitter Vondeling heeft de vragen nog even ln beraad gehouden. Hij vraagt zich af of ze wel zin hebben, omdat de regering al heelt toegezegd voor 15 mei met uitsluitsel te zullen komen over de algemene bezuin igingsmaatregelen. Aan de rechterzijde van de Kamer vindt men het bezuinigen op de uitga ven van minister Pronk niet onverant woord. te meer daar men zegt dat dit de werkelijke bestedingen niet hoeft aan te tasten. Het stuwmeer omvat namelijk gelden, waarvoor wel een be stemming is maar die nog niet zijn uitr gegeven. De directe ontwikkelingspro jecten kunnen normaal doorgaan. Bij de KVP zegt men we! dat het niet de bedoeling mag zijn om projecten bij ontwikkelingshulp onder te brengen, die niet ten goede komen aan de derde wereld. Bij de VVD wijst men erop dat al eerder - bij de behandeling van Pronks begroting voor 1976 - werd gewezen op de grootte van het stuw meer. De liberaal Waalkens deed des tijds de suggestie om gelden uit dit fonds te halen en te geven aan bedrij ven ten behoeve van investeringen in de derde wereld. BOSTON: Blanke jongelui kijken aandachtig en geamuseerd toe, hoe de zwarte advocaat Landsmark in Bos ton in elkaar wordt geschopt, nadat beurde tijdens een 'anti-busing' de hij eerder al met een gebroken neus monstratie van blanke studenten en tegen de grond was geslagen. Het ge- hun ouders. LONDEN (Reuter) - De mannen die in 1963 de sensationele treinrool in Engeland pleegden hebben besloten op legale wijze munt uit hun daad te slaan. Van de groep van elf treinrovers die bij de overval 2.6 miljoen pond ster ling buitmaakten hebben er zeven de handen ineen geslagen en een naamloze vennootschap gevormd met een perschef in volledig dienst. Zij zijn van plan een kompleet boek over de treinroof te schrijven en verder munt te slaan uit alles wat met de overval verband houdt. Elf overvallers werden dertien jaar geleden opgespoord en veroordeeld tot een totaal van 365 jaar gevangenisstraf. Zeven van hen zijn intussen in vrijheid gesteld. Drie komen in de loop van dit jaar vrij. De elfde is Ronald Biggs Hij ontsnapte uit de gevangenis en woont tegenwoordig in Rio de Janeiro. Een lid van het Britse parlement is van plan maatregelen voor te stellen die het onmogelijk maken dat. naar hij zei. „misdadigers wordt toeges taan profijt van hun misdaden te trekken". MALVERSATIES EN ONBEGRIJPELIJKE SUBSIDIEVERLENINGEN: WISSELEND BEWOLKT Opklaringen, maar ook plaatselijk een bui. Matige tot vrij krachtige noord westelijke wind. Maximumtempera turen van 7 tot 10 graden. Opklaringen eerst nog plaatselijk een bui. Vrij koud. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland Voor donderdag: aantal uren zon 1 tot 8; min temp.: omstreeks 2 graden, max. temp.: omstreeks 9 grade'n, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal. 60 procent Voor vrijdag: aantal uren zon 3 tot 9: min temp., omstreeks 2 graden, max. temp omstreeks 9 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 2 graden en voor vrijdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. PARAMARIBO (ANP) - Mal versaties, aanwenden van rijksgelden voor eigen doelein den, communicatiesoornissen op alle niveaus, onwettige be slissingen, gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel, hande len op eigen houtje en onbe grijpelijke subsidieverleningen. Dat is een bloemlezing van de bevindingen van de Rekenka mer van Suriname over het af gelopen jaar. De rekenkamer kwam onlangs met haar jaarverslag, dat in Paramaribo enig stof deed en doet opwaaien. Mi nister vcan economische zaken mr E. Bruma heeft over het verslag al ge zegd, dat waar het zijn ministerie be treft de bevindingen van de rekenka mer betrekking hebben op de periode van voor 1975. Bij een voorschothouderskas van het ministerie van binnenlandse zaken staat nog een post open van ruim 800 000 Surinaamse guldens van waar uit lonen voor de dienst der beplanting (werkverschaffing) zijn betaald. Vol gens de rekenkamer is het niet uitslui tend te wijten aan nalatigheid van het ministerie van arbeid en volkshuisves ting. De verrekeningen in de begrotin gen van 1967 tot en met 1970 moeten nog geschieden. De liquidatie van de voorschottenkas van de farmaceuti sche dienst duurt inmiddels meer dan vier jaar, voor de rekenkamer iets on begrijpelijks. Op het ministeri van sociale zaken hebben ambtenaren volgens de reken kamer van Suriname valse beschik kingen opgesteld, waardoor aantoon baar 25 mensen uitkeringen hebben gekregen van de dienst algemene en maatschappelijke zorg Controle is er niet, aldus de kamer. De voorzitter van de commissie, die beslist over de uitke ringen. zat ongezien handtekeningen. Bij de dienst behoeftigen - en bejaar denzorg zijn beschikkingen getekend door onbevoegde functionarissen, soms op grond van rapporten die niet zijn ondertekend door de aanvragers ol rapporten, die gewoon vals zijn. Beta lingen zijn verricht aan anderen dan de belanghebbenden en boekjes met be schikkingsformulieren zijn eenvoudig verdwenen, aldus de rekenkamer. Nonchalant Over de administratie van de onderaf deling Saramacca van het ministerie van sociale zaken verwijst de reken kamer naar een functionaris van de centrale 1 andsaccountantsdienst iCLAD). die zei: „Het is een toonbeeld van hoe er door onverantwoordelijke functionarissen op nonchalante wijze wordt omgesprongen met 's lands gelden". De rekenkamer noemt de ambtenaren bij deze dienst daarom ongeschikt voor hun taak. In haar verslag kondigt de kamer aan te zullen protesteren tegen de goed keuring van de uitgave van toenmalige kabinet van gevolmachtigs minister in Den Haag. nu de ambassade van Suri name in Nederland. Daar zijn ruim 16.000 Nederlandse guldens uitgegeve door de stoffering van het particuliere huis van dat kabinet. Dat zou zijn ge beurd na een gesprek tussen de direc teur en premier Aron van Suriname, aldus de kamer. In de ministerraad van Suriname is er niet over gespro ken. Er is alleen overeengekomen, dat de stoffering Surinaams eigendom blijft De kamer wijst erop. dat kosten aan de woning van de gevolmachtigd minister de Surinaamse kas de laatste jaaren al 60.000 hebben gekost. Voor een dienstwagen in Den Haag is in een maand 21 keer benzine gekocht, aldus de kamer. Ook heeft het kabinet de heer van een auto betaald (ruim 600.- ivoor een Surinaamse, die in Neder land op dienstreis was en van Suri name al een volledige vergoeding in clusief vervoer kreeg van ongeveer 115.- per dag. Ergenis Onbegrijpelijk vindt de rekenkamer. dat aan de organisatie gemeenschaps- werk NAC een nieuwe lening is gege ven van 35.000 Surinaamse guldens. NAC had al twee leningen lopen van samen 102.000 gulden, waarvan zij ruim 80.000 per jaar zou aflossen. Dat is de afgelopen zes jaar niet gebeurd. De minister van sociale zaken. A. Soe perman. is niet ingegaan op het ver zoek van de rekenkamer, die achter stallige betalingen ten minste zo snel - mogelijk te doen plaatsvinden, aldus de kamer. Overwerk is een bron van ergernis voor de rekenkamer. Vooral het ministerie van openbare werken en verkeer spmgen gemakkelijk om met vergoe dingen voor overwerk. Zo verdienen drie hoofdcommiesen in vijf weken tiid tweeduizend gulden (Surinaams) aan overwerk. De rekenkamer verwijt het ministerie van economische zaken een slechte administratie en controle. De boekhouding van sommige afdelin gen klopt niet. Aanstellingsbeschikkingen van amb tenaren ontbreken, mensen staan soms dubbel op de loonlijst. Autovergoedin gen en salarissen zijn in enkele geval len doorbetaald terwijl de begunstigde allang niet meer op het ministerie werkt. Een en ander heeft de rekenkamer in het verleden besproken met de direc teur van economische zaken, die be loofde er iets aan te doen. Maar het is bij woorden gebleven zo besluit de re kenkamer. Bij het centraal imporibedrijf Suri name CIS ontbreken volgens de re kenkamer tenslotte de meest elemen taire gegevens over inkoop en ver koop. Het moet voor de directeur van dat bedrijf, die daarvoor verantwoor delijk is. gemakkelijk zijn geld in ei gen zak te steken, aldus de kamer. Philips geschrapt van Arabische boycot-lijst CAIRO (UPI) - Het Arabisch bureau voor de boycot van Israël heeft vorige week enkele bedrijven, waaronder Philips, geschrapt van de 'zwarte lijst'. Dit bureau houdt een lijst bij van bedrijven die handel drijven met Israël die ten goede komt aan de Is raëlische defensie, of economie, met de bedoeling dat deze bedrijven wor den geboycot door de Arabische lande. Volgens het persbureau van het Midden-Oosten is op de bijeenkomst van het boycot-bureau vorige week m Aiexandrlè besloten een aantal bedrij ven af te voeren van de zwarte lijst omdat ze hun zaken met Israël hebben gestaakt Jongen probeerde meisje (6) te doden DORDRECHT - De 17-jarige N. v. d. B. uit Dordrecht heeft bekend te hebben geprobeerd een 6-jarig Grieks meisje te doden, nadat hij zich aan haar had vergrepen. Dit heeft de politie van Dordrecht dinsdag bekendgemaakt. De jongen, bekend bij de politie we gens diefstallen en insluipingen, staat onder toezicht van de reclassering ln Utrecht. Daar is hij voorgeleid aan de officier van justitie. De jongen heeft verklaard het meisje eerst te hebben meegelokt naar een leegstaand pand. om zich daar aan haar te vergrijpen. Omdat hij dacht dat iemand het pand binnenkwam gooide hij het meisje om last te voorkomen door een gat in de vloer van de derde naar de tweede eta ge. De politie trof het kind met een ga pende hoofdwond in het pand aan. (ADVERTENTIE) Frank &Jean dan. Als een bom. De Lois en Levi's jeans vliegen de winkel uit. Plus jackets, hemden, riemen, rokken,T-shirts. Frank Jean verheugen zich in de belangstelling van jong en oud. Wij blijken kortom, op de goede weg. Welke? Dat staat hieronder. Noordstraat 47, Terneuzen St. Jacobsstraat 18, VTissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11