hoort-ziet-ffcAn/fl Het einde van een huisindustrie Frans Sinke niks doen is niks voor mij Engelse kadetten van Heilsleger rond Pasen op bezoek in Zeeland Het kwartet van Bet [PZC^ 'Spijkers met koppen slaan in kwestie van regionalisatie brandweer Midden-Zeeland' MN Zware schade bij ongeval in Eikerzee Vlissinger opgelicht voor F1100,- DINSDAG 6 APRIL 1976 provincie onder redactie van Jacques Cats Als u ooit garnalen hebt gepeld, weet u wat voor een friemelwerk dat is. Dat moet je echt in de vingers hebben. Ik ken mensen die er helemaal kriebelig van worden. Eerst zit je een poos te frunniken om dat schaaldiertje uit z'n jas te helpen en dan houd je nog amper wat eetbaars over. Toch zijn sommige mensen er heel handig in. Die hebben aan dat pellen van garnalen zelfs een leuke bijverdienste. kor*t ge mi Meneer J. H. Schroote die in 'Ter Reede' in Vlissingen woont schrijft naar aanleiding van het overlijden van de heer Alex Lommen het vol gende: ..Lemmers teas een van ome actieve medetcerkcrs van blok acht van de Blokploetj. Hij heeft zich ten tijde van de Tweede Wereldoorlog buitengewoon verdienstelijk ge maakt bij de bominslag in het Cor- nerhous op de hoek Zeibnarkt Wat- straat. Lommers was, met onder getekende en 2 gemeentewerklie den betrokken bij het uithangen van de vier vlaggen vanaf de St. Ja- cobstoren bij het beëindigen van de oorlogshandelingen in onze ge meente". Het einde van die schnabbel lijkt echter in zicht, nu er andermaal proeven op stapel staan met nieuw ontwikkelde garnalenpelmachines. Ik zeg andermaal want er wordt al jaren gedokterd aan het idee van het mechanisch pellen. Proever, met zo'n machine worden deze maand genomen bij garnalenhan- del Jansen in Brouwershaven, vanwaar dc garnalen nu nog naar Stellendam worden gebracht waar vlugge vingers de schaaldiertjes van hun schildje ontdoen. Slaagt die proef dan zal dat moge lijk het einde betekenen van een zeer oude huisindustrie. Want zo kun je dat garnalen pellen wel noe men. Er zijn nog eens tijden geweest dat bijna heel Arnemuiden garnalen pelde Gezindsleden wisselden el kaar van 's morgens een uur of vijf tot 's avonds tien. elf uur af aan de peltafel. Garnalen pellen was vroe ger niet bepaald een bijverdienste Die extra een ten waren bitter hard nodig. Zodra de kinderen konden lopen werden ze al ingeschakeld bij het garnalen pellen, waar hele ge zinnen zich mee bezig hielden om het schamele loontje van pa, die als vissersmens met een rijksdaalder of daaromtrent thuiskwam een beetje bij te spijkeren. Maar die tijden zijn voorbij. Nu wordt er niet meer ge peld" voor den brode. „Het is nu meer een kwestie van een centje bijverdienen, Een beetje garnalen- peller verdient met die bezigheid een gulden of vijf per uur. Toch is met name dat avondwerk er nauwe lijks meer bij. Net als in vele andere gezinnen elders willen ze in Arne muiden graag om zeven uur bij de televisie zitten Misschien wel bij de kleurentelevisie die met garnalen pellen bij elkaar is verdiend Volgens den registratie die wordt bijgehouden ten kantore van de keuringsdienst van waren in Goes zijn er in Arnemuiden en in Nieuw en St. Joosiand door de tweehon derd vergunninghouders voor het pellen van garnalen. In Breskens staan er elf pellers ingeschreven. Gezinsleden die mee pellen zijn daarbij niet meegerekend Wat betekent de invoering van dat mechanische pellen voor u en mij, voor ae consument dus. Dit. de gar naal zal weer volksvoedsel worden, weer redelijk betaalbaar zijn. De hoge pellonen zullen niet meer doorberekend hoeven te worden Nu is er nog sprake van belachelijk prijsverschillen Vijfenvijftig cent per ons ongepelde garnalen tegen drie gulden en meer voor een ons van die gepelde schaaldieren. Ver wacht wordt, dat straks de prijs van de gepelde garnaal door die mecha nisatie met tientallen procenten zal dalen. En dat lijkt mij mooi meege nomen. Die pelmachine heeft ook nog een ander voordeel; garnalen pellen is nu nog handwerk. Daar zitten dus allerei mensen met hun vingers aan. Door een pelmachine in te zetten wordt de handbaarheid van net produkt gunstig beïnvloed. Nou wil ik niet beweren, dat de garnalen die nu gepeld op de markt komen vies zijn De keuringsdienst van waren ziet er. zo verneem ik van waarne mend directeur drs P. M. Pateer uit Goes, nauwlettend op toe. dat de cragnon vulgaris, zoals dit schaal dier uit de orde der tienpotige kreeftdieren officieel heet met vol doende waarborgen betreffende hy giëne worden omringd Op geregelde tijden bezoeken con troleurs de pellers thuis om na te- gaan of dat pellen wel gebeurt voi- gens de in de warenwet gestelde re gelen. Ook moetfen alle pellers en pc-lsters eenmaal per jaar naar hun huisarts om gekeurd te worden. Dat alles zal straks niet meer nodig zijn, wanneer de pelmachines worden in gezet om dit kostelijke zeebanket klaar te maken voor consumptie. Zolang dat niet het geval is zullen we voor een broGdje garnaal in het cafetaria nog omstreeks vier gul den moeten neertellen. Inderdaad, wat u zegt: de vis wordt duur be taald. Nog iets te melden? Bel 01184-15144 De 84-Jarige Frans Sinke uit Yer- seke kan cmog telkens nijdig om worden als hij wordt herinnerd aan dat ingezonden stuk van een me neer uit Wolphaartsdljk die het vond getuigen van een schaamte loos eergevoel om als zevenenzeven- tlgjarige nog steeds een betrekking te hebben. Het was een reactie op een artikel ln deze rubriek, waarin ik schreef over Ko Nleuwenhuijze uit Yerscke. die deze maand vijfen zestig Jaar in dienst is van de firma van der Peijl in zijn woonplaats „Als die man zoiets bij mij zou pro beren zou ie cr niet ongeschonden vanaf komen." roept Frans Sinke strijdlustig uit. Sinke! voelt zich ln ernstige mate aangesproken door dat ingezonden stuk. want hij heelt lot vorig jaar nog gewerkt En toen was nog niet gemakkelijk om te stoppen ..Niks doen Ss niks voor mij „Neen." zegt Frans. „De meeste mensen krijgen een knak als ze met pensioen moeten, dan vallen ze in een zee van vrije tijd die ze ruet altijd nuttig kunnen besteden, wan: lang niet iedereen heeft een hobby Die overgang is Frans Sinke heeft er toen hij 65 werd nog niet eerfs over gedacht om te stoppen Hij had het veel te druk rnc-t zijn viswinkel In Doomick Daar. diep in België, verkocht Frans Zc-euws zeebanket. Tegenwoordig runt zijn zoon. die zaak alleen. Hoe komt een Yersekse ingezetene aan een viswinkel in België. Dat zit zo: aLs dertienjarige jongen kwam Sinke in 1905 recht van school bij zijn vader aan boord. Sinke senior was schelpdiervisser. Frans mocht fokken opzetten en zo. want de vis sersvloot bestond in die tijden nog uit zeilschepen. Later ging hij bij anderen aan boord werken, maar lang duurde dal niet want in 1912 kocht Frans Sinke zijn eigen zeil boot. Een enkele keer voer hij in die tijd al naar België om daar de in de Zeeuwse wateren gevangen vis uit te venten. Maar tegen het eind van de twintiger jaren begon daar een grotere regelmaat in te komen. Sinke had een mooi plekje gevon den in Doornlck, De Schelde loopt er midden door de stad. Vlak bij de vismarkt legde Sinke dan aan, zette een groot bord op de wal, liet de bel rinkelen zodat Iedereen ln de buurt wist dat er weer verse vis te koop was En wanneer dc lading was uit- gevent vertrok Sinke weer richting Zeeland, Later kwam daar een scheepje voor ln de plaats dat ln Doornk bleef liggen en dat vanuit andere plaatsen werd bevoor raad Maar halverwege de vijftiger Jaren moest Sinke zijn ligplaats ver laten. De Schelde werd ter plaatse verbreed. Op het vismarktje in Doomick ontdekt/- Frans Sinke toen een winkelpandje, waarin hij de mensen hier ging or het bootje kelrult noi Chez Fram op die win- roegtng bU Door dc week deed Frans de winkel in Doomick cn in het weekeinde zat hij ln Yerscke. waar hij dc laatste nieuwtjes verzamelde voor zijn we kelijkse 'brief uit Yerscke' in hel Oostcnds vivcrijblad. Want daar had hij dan ook nog tijd voor De resterende vrije tijd vulde hjj met dialectenonderzoekingen voor hei Zeeuws Woordenboek van mej. Ghijsen. En met lezen, Niet zo maar een romannetje. Nee stevige lec tuur. Om daarvoor een indruk te geven troont Frans Sinke me mee naar de welgevulde boekenkast, waar hij enkele sociologische wer ken uit haalt „Ik heb een zoon die doctor is in de sociologie.' zegt Sin ke. „Ik wilde gewoon meer weten over de sociologie Want wat moet je als zo'n Jongen thuis komt en Je weet niks te praten. Nou weel ik er wat van." Sinds vorig jaar kan Sinke langer in de boeken duiken. Want sinds die tijd helpt hij de zoon, die nu de winkel in Doornick runt. niet meer. „Ik begon wat tegen hel werk op te zien, zoals het tillen van een zakje mosselen." zegt Sinke. Maar dat is nog maar van kort geleden. Tussen de zeventig en de negenenzeventig heb ik niet kunnen merken dat ik achteruil ging." Nu heeft Sinke van de Dokter het advies gekregen om het wat kalmpjes aan te doen. Schoorvoetend geeft de 84-jarige Yersekenaar gevolg aan dit advies. Hij zegt: „ik heb er de pest in om onproduktief werk te doen." 'DARLINGTON CORPS CADET BRIGADE' NCVB-AFDELING ZEELAND: OPTREDENSIN GOES,MIDDELBURG VL1SS1NGEN EN WiSSENKERKF, GOES - Goede vrijdag, paas-zaterdag en eerste paasdag krijgt Zeeland be zoek van de 'Darlington Korpskadet- ten Brigade' van het Leger des Heils uit Engeland. Deze groep van 31 jon gelui maakt rond de paasdagen een tournee door Nederland en België. Tijdens deze tour zal evangelisatie- arbeid worden bedreven en ook veel muziek en zang ten gehore worden ge bracht. Dc korpskadetten zullen onder meer te Goes, Middelburg. Vlissingen en Wissenkerke te horen en te zien zijn. De 'brigade' bestaat uit jonge mensen van 14 t.ot en met 19 jaar. die de korps- kadettenopleiding volgen. Ze worden voorbereid tot 'plaatselijk officier' op het lokale Leger des Heils-terrein. of tot Heilsofficier; een functie die.min of meer te vergelijken is met die van pre dikant in een protestantse kerkge meente. Voor die laatste functie is een aanvullende cursus op de nationale kweekschool vereist. De Darlington Korpskadetten zullen niet alleen spreken aan de hand van bijbelgedeelten, maar ook een uitge breid muzikaal programma afwikke len. Zo is er in het gezelschap een 'Folkgroup', een pianist, een clarinet tist en voorts bespelen de meeste van hen de in het Leger zo bekende koper instrumenten uit de brassband bezetting, Op hun repertoire staan on der meer songs uit Heilsleger-musicals. De leder van de groep heeft kapitein Russel King, hienn bijgestaan door plaatselijk korpskadettenleider mr. Cross. Zeeland-toer Donderdag voor Pasen komen de ka detten in Rotterdam Europoort aan. Na een optreden in 'Holland' komen ze Goede Vnjdag 's morgens naar Mid delburg. Om 11 uur 's morgens nemen zij deel aan de 'heiligingsbijeenkomst' in de Leger des Heilszaal te Middel burg, onder leiding van kapitein A. van Hal, centraal korpskadettenofficier voor Nederland, 's Middags maken ze een rijtoer over Walcheren om dan om 16.00 uur in Vlissingen hun bijdrage te leveren aan een openluchtbijeenkomst 's Avonds half acht zijn de korpskadet ten weer actief in de Goede Vrijdag bijeenkomst in het Vlissingse Leger des Heils. die onder leiding van majoor Ph. van Dalen staat Paaszaterdag maakt het gezelschap een tocht door Middelburg en gaat na een openluchtdienst om 11 uur. om 16.00 uur een openluchtbijeenkomst in Goes houden, waar om 19 00 uur een speciale 'Teener Meeting' wordt be legd. Zondag 18 april wordt de groep in tweeën gesplitst Eén deel gaat naar het Goese Leger des Heils. het andere naar Middelburg om in beide plaatsen de zogenaamde 'heiligingsbijeenkomst' van 10 uur bij te wonen Vóóraf - zo is althans het plan - nemen de koperblazers van de groep deel aan de interkerkelijke paaszangdienst op de Markt in Middelburg, waar zij de brassband 'Onda'. die daar begeleidt, zullen versterken. Zondagmiddag is er om 15.00 uur een dienst in de hervormde kerk van Wis senkerke en 's avonds een bijeenkomst in de Goese Legerzaal. Beide diensten staan onder leiding brigadier C Nieuw- land, divisie-officier voor het zuiden des lands. Uit Temeuzen geweerde antiekbeurs nu in Sas van Gent SAS VAN GENT - De antiekbeurs die antiquair A. C. J. de Vos uit Schiedam begin maart in het Temeuzense Zuid- landtheater zou houden, maar waar het gemeentebestuur op het laatste ogenblik een stokje voor stak, gaat toch door. Het evenement wordt in het komende weekeinde gehouden in 'De Vlaanderen' in Sas van Gent, beide dagen van 11.00 tot 18.00 uur. De opzet van de beurs verschilt niet met die in Temeuzen. waar de anti quair niet de vereiste vergunningen had. Er zal in 'De Vlaanderen' een ruime keuze zijn aan meubelen, juwe len. zilver, kristal, klokken, spillegang- horloges, koper, tin en schilderijen. Ook nu kunnen bezoekers hun meege brachte antiek laten dateren en taxe ren. Tweede paasdag vertrekt de groep naar Antwerpen. Ook bezoeken aan Haarlem en Maastricht staan nog op het programma, waarna de kadetten weer naar Engeland reizen. ELKERZEE - Zondagavond is bij een eenzijdig ongeval ter hoogte van res taurant 'De Lelie' op de Elkerzeese- weg te Eikerzee. de autobestuurder J. B. uit Serooskerke licht gewond ge raakt. Het ongeluk gebeurde toen B. met zijn wagen te hard door de bocht reed en de macht over het stuur kwijtraakte. De auto driemaal over de kop en werd totaal vernield. B. liep lichte ver wondingen op aan zijn handen. BESLISSING MOE I 8APRIL VALLEN VLISSINGEN' - De afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten vindt dat ten aanzien van de regionalisatie van de brandweer in Midden-Zeeland ein delijk eens spijkers met koppen moe ten worden geslagen. Deze hele zaak heeft tot nu toe vrij lang op zich laten wachten en de Zeeuwse NVBC- afdeling zou het droevig vinden als een eventuele belissing niet van de grond komL De brandweercomman danten wachten dan ook met grote be langstelling op de resultaten van een overleg, dat de verantwoordelijke be stuurders van gemeenten op Walche ren en de Bevelanden op donderdag 8 april in Goes hebben. Van de zijde van de brandweer zijn die verwachtingen hoog gespannen: men realiseert zich terdege dat een beslissing moet val len. Deze standpunten zijn op de algemene ledenvergadering van de Zeeuwse NVBC-afdeling. afgelopen zaterdag in het Vlissingse Scheldekwartier. naar voren gekomen. Duidelijk werd ge steld, dat brandweertechnisch de re gionalisatie uitvoerbaar is. Er is even wel een aantal oorzaken aan te wijzen, die de regionalisatie tot op heden heb ben opgehouden. Die liggen op het be stuurlijke vlak. De regio Schouwen-Duiveland heeft van aansluiting afgezien en contacten gezocht met de regio Goeree- Overflakkee De regio's Noord- en Zuid-Beveland hebben nog steeds geen beslissing genomen over aansluiting bij de regio Walcheren. Het hete hang ijzer in de hele zaak van de regionali satie blijkt voorts de plaats van vesti ging van het regionaal commando. De Bevelanden willen het commando in Goes hebben, terwijl de regio Walche ren het goed functioneren in Middel burg, liever gecontinueerd ziet. Overi gens stelt de regio Walcheren dat eer der gestreefd moet worden naar een perfecte onderlinge samenwerking, dan te bekvechten over de vestigings plaats. Onderwerpen, die verder ter sprake werden gebracht, waren 'Hulpverle ning rijks- en provinciale wegen' door de Vlissingse brandweercommandant Chr. Janse, 'Hulpverleningsmaterieel' door regionaal commandant brand weer Zeeusch-Vlaanderen A. J. Vesseur en 'Wie de hulpverlening in Zeeland?' door H. den Hertog, hoofdbestuurslid NVBC en voorzitter afdeling Zeeland- Regionalisatie brandweer1 werd door ing. J. M. W. Beenhakker, regionaal brandweercommandant Walcheren, aangestipt. De heer J. Simons, plaats vervangend commandant van de Drandweer te Temeuzen. werd tijdens de vergadering onderscheidingen met het ere-lidmaatschap van de Belgische Koninklijke Oost-Vlaamse brandweer- oond. Hij ontving de medaille uit han den van luitenant O. Eeckhout van het korps Wichelen. De gastheren onder scheidden op hun beurt twee Belgische collega's. De luitenants R. Derleyn van de brandweer Oudenaarde. Oost- Vlaanderen en A. Bertrcm van de orandweer Wenduyne. West- Vlaanderen. kregen door door de heer Den Hartog de medaille 'brandweer Nederland' uitgereikt VLISSINGEN - De Vlissinger P. E. W. N heeft bij de politie aangifte gedaan van valsheid in geschrifte c.q. oplichting voor een bedrag van 1100 gulden. De jongeman heeft in maart te Breda zijn giro-betaal pas en enkele cheques verloren. Nu is gebleken dat hel geld van zijn giro is opgenomen. Vernielingen aan bedrijf en zwembad Temeuzen TERNEUZEN - Afgelopen weekeinde zijn er zeven ruitjes vernield in het ge bouw van een havenbedrijf aan de Noorwegenweg in Temeuzen. Uit een nabijgelegen werkkeet - waar van de deur uit de hengsels was gelicht - werd gereedschap gestolen. Ook in het Temeuzense Scheldebad zijn de afgelopen dagen ruiten gebro ken. Er werd een berghok beschadigd. Auto botste tegen AN W B-paal ZIERIKZEE - Een personenauto is maandagmiddag omstreeks vijf uur zwaar beschadigd bij een botsing met een wegwijzerpaal van de ANWB aan rijksweg 18 bij Zienkzee De auto. be stuurd door G. uit Nieuwerkerk, kwam uit de richting Haamstede en kreeg op die kruising met de weg naar ae Zee- landbrug geen voorrang van een auto. bestuurd door A. uit Ridderkerk. G. week uit naar links en wist een botsing te voorkomen, maar zijn auto raakte daardoor wel in de benn en kwam tegen de ANWB-paal tot stilstand. De paal werd eveneens beschadigd. NISSE - Was net entceie weken geit Kee in het Walcherse Serooskerke die Zeeland verstomd deed staan door maar eventjes vier jongen op de wereld te zetten, in Nisse hebben ze nu ook hun eigen 'wonderdier'. Een van de schapen van de familie Slabbekoom aan ut Paui Kruger straat (het brave beest heeft geen naam. maar we zullen haar voor het gemal maar Betje noemeni heeft een prima prestatie geleverd. Betje baarde vier zwarte lammetjes. En dat is ook niet mis. Trouwens. V, V Betje wist toch wel vzan aanpak ken. Het brave schaap zorgde bij de familie Slabbekoom al eerder voor verheugde gezichten, door drie jon gen te werpen. Een vruchtbaar dier dus. Betje en de vier lammetjes maken het goed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7