Restauratie aan het Lands Huis Hulst stopgezet: geld op behoud Actie voor gevel 'Pand De van Gier' Middelburg zet in 1976 de restauraties voort PZC/p kunst Het Zeeuws Orkest EEN WETENSCHAPPELIJKE ONTDEKKINGSREIS NAAR ONZE GRIJZE CELLEN. viert het voorjaar Restaureren altijd kwestie van kiezen WACHTEN IS OP MINISTERIE VAN FINANCIËN DINSOAG 6 APRIL 1976 HULST - De restauratiewerkzaam heden aan 's Lands Huis aan de Stcenstraat in Hulst heeft men noodgedwongen moeten stopzetten. De oorzaak daarvan is gelegen in het feit dat het toegewezen geld op is. In de loop van de vorige week zijn de laatste steigers voor het ge bouw weggehaald en maandag wa ren er nog wat schilders bezig aan de afwerking. De achterzijde an het monumentale pand is nog dringend aan een grondige opknapbeurt toe, maar daaraan zal pas mogen wor den begonnen als het ministerie van financiën - eigenaar van het pand - weer over de brug komt. Gebleken is nu, dat er niets terecht is gekomen van de vorig jaar geuite veronderstelling dat in de loop van de werkzaamheden voor de eerste fase wel geld los zou komen voor de volgende fase. Nun heeft het 's Lands Huis alleen een nieuw dak en een vernieuwde voorgevel. De res tauratiewerkzaamheden die kortge leden in de hal waren begonnen moesten worden beperkt tot het vernieuwen van een moerblak. Nu zal alleen het allernoodzakelijkste nog worden gedaan om het gebouw - de residentie van de Stichting Gemeenschapswerk Hulst - bruik baar te maken. De werkzaamheden zijn in de zomer van 1975 begonnen. In de 39 weken daarna is het dak helemaal ver nieuwd en toen men daarmee bezig was bleek dat ook het karakteris tieke torentje moest worden ver vangen door een nieuw exemplaar. Verder zijn in deze periode werk zaamheden verricht aan de lijsten van het dak, de kozijnen en de voorgevel. Het interieur van het ge bouw, dat ook aan een herziening toe is. blijft ook in de huidige staat totdat er geld komt. De heer M. P. Vermaire. de opzich ter van rijksgebouwendienst, die het hele werk heeft meegemaakt be treurt het dat er nu moet worden gestopt: „Bij de overheid is het zo dat er pas kan worden gewerkt als er geld komt. Wij moeten er voor zorgen dat het gebouw water- en winddicht is. Dat is dan nu het ge val. Met de resterende werkzaam heden moet nu maar worden ge wacht Er wordt nog enig schilder werk verricht en de bliksemafleider moet nog worden aangebracht en dan is het voorlopig voorbij". De eerste fase van de restauratie is uit gevoerd in eht kader van de bestrij ding van de werkloosheid. VVD-raadslid stelt vragen zwembad Middelburg provincie 'MIDDELBURG - Het Middelburgse VVD-raadslid mr. D. F. Vos heeft aan b. en w. schriftelijke vragen gesteld over het gebruik van het gemeente lijke zwembad 'Poelendaele' door zwemverenigingen. Het VVD-raadslid komt met name in het geweer tegen het advies van de bestuurscommissie en adviesraad voor sport-, jeugd- en recreatiezaken om de gemeentelijke zweminrichting toestemming te ver lenen 's-avonds tussen 19.00 uur en tijdstip waarop thans nog de zwem verenigingen 'Luetor el Umergo' en 'De Zuidwesters' zwemlessen aan hun leden geven. Juist de jongere leden van deze vereni ging dreigen hiervan volgens de vra gensteller de dupe te worden, omdat een later zwemuur gezien hun leeftijd 'tot circa twaalf jaar) op bezwaren stuit. Volgens de heer Vos bedreigt de voorgestelde maatregel daarom het bestaan van de twee bloeiende zwem verenigingen, die juist voor een be langrijk deel hun bestaansrecht ontle nen aan de jeugdige leden Het WD- raadslid acht dit in strijd met het al gemeen belang en met het belang dal met de bouw van het overdekte zwem bad werd gediend. De gemeentelijke zweminrichting zou volgens de heer Vos op deze wijze een monopoliepositie verwerven in het zwemonderricht. ter wijl de gemeentelijke overheid op dit punt slechts een aanvullende functie zou moeten vervullen door genen die geen lid van een zwemvereniging wil len worden, uit een oogpunt van volks gezondheid toch in de gelegenheid te stellen om te leren Zeeuwsch Genootschap MIDDELBURG - Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten- schappenhoudt wocnsdag21aprilinhet gebouw Abdij 11 (statenzaalcomplex) in Middelburg de jaarlijkse algemene ver gadering. Deze bijeenkomst begint om half acht 's avonds. Naast de huishoudelijke zaken komt hierin de stand van zaken wat betreft de catologisering van het boekenbezit in de Provinciale Bibliotheek aan de orde en verder de situatie rondom de Zeeuwse encyclopedie, de restauratie van het zo genaamde Van der Weele orgeltje en een subsidieverzoek van Jeugd en Muziek voor het Xenakis-festivaldatdeze zomer in Middelburg wordt gehouden. Verderbespreekt de algemene vergader- ingookhetjaarprogrammal976/1977.De jaarlijkse excursie van het Genootschap gaatditjaar-op 11 september-naarOost Zeeuwsch-Vlaanderen. Na afloop van de algemene vergadering krijgen de aanwe zigen hierover ter voorbereiding een in leiding te horen. 'Sater'met'Niks aan de hand' in sportzaal Van Duijvenvoorde VLISSINGEN - De Amsterdamse to neelgroep'Sater'voert vrijdag in de Van Duyvenvoordesporthal te Oost- Souburg het stuk 'Niks aan de hand' op. Deze tweede grote politieke produktie handelt over werkomstandigheden, de wao. natuurlijke afvloeiing, de verhou ding vakhond en haarleden en de invloed daarvan op het leven van alledag. Cen trale figuur in 'Niks aan de hand' is ene Wlter Soethoudt. Als deze timmerman meubelmaker wordt ontslagen denkthij alles zelf wel te kunnen opknappen. De voorstelling begint 's avonds om half ne gen. Foto De restauratie op de hoek van de Spuistraat/Spanjaarstraat gebeurt voor het grootste deel van de grond af. Van de vijf woonhuizen staan alleen nog maar een paar voorgevels overeind. MIDDELBURG - In Middelburg blij ven restauraties - ook na het monu mentenjaar 1975 - een belangrijke plaats in het stadsbeeld uitmaken. Weliswaar is de straatgewijze aanpak (Spanjaardstraat, Bcllinkstraat en Noordstraat) ver voorbij, maar op in dividuele schaal wordt verspreid door1 de gehele binnenstad nog het nodige ondernomen. Juist in de omgeving van de Span jaardstraat. waar het hoofdstedelijke restauratiebeleid in de woonhuis-sfeer een zes jaar geleden gestalte kreeg, wordt nu op de hoek met de Spuistraat nog een van de grootste projecten van dit moment uitgevoerd. Op deze plaats laat de 'Middelburgse Maatschappij tot Stadsherstel' - een particuliere instelling - een vijftal woonhuizen restaureren. Het gaat hier om een ingrijpende aanpak. Op enkele voorgevels na zijn de monumentale, maar zeer verkrotte panden tot de grond toe afgebroken om steen voor steen als vernieuwde monumenten te verrijzen. Deze restauratie betekent in feite een afronding van de restauratie in de Spanjaardstraat. Daar is het monu mentenherstel - op twee panden aan de andere zijde van de straat na - zo goed als voltooid. Het project op de hoek met de Spui straat, waarmee begin dit jaar is be gonnen, moet eind dit jaar gereed zijn. De vijf panden worden stuk voor stuk verkocht, maar volgens directeur J. van Tuinen van 'Stadsherstel' zal een aantal kopers de woning zeker verhu ren. Voor 'Stadsherstel' is dit het grootste project dat men onder handen heeft. Tot nu toe beperkten de activiteiten van deze particuliere instelling zich veelal tot individuele panden. Daarbij maakte men zich vooral verdienstelijk met de aanpak van hoekpanden, die bij restauraties vaak achterblijven. worden gerestaureerd in opdracht van het pensioenfonds van Van Gelder Papier. Ook deze panden zijn bestemd voor verkoop. Voor Van Gelder Papier is dit het tweede restauratie-project in de Mid delburgse binnenstad. Het eerste - de woonhuis-restauratie in de Korte Noordstraat - is nu ver gereed. Van deze monumentale panden, die stuk voor stuk in de verhuur komen, zijn er nu vijf bewoond. Het is de bedoeling dat alle 13 woningen over enkele maanden - juni/juli - klaar zijn. Voor de gerestaureerde panden aan de Korte Noordstraat bestaat een grolt belangstelling. Voor alle panden u momenteel een huurder en er bestaa: zelfs al een kleine wachtlijst. Deze b* langstelling heeft in sterke mate t( maken met de ontwikkeling van dn huurprijs. Aanvankelijk werd voor den restauratie-panden een huur van tu>. sen de 350 en 800 gulden gevraagd Deze bleek echter toch te hoog te zijn Mede op aandrang van de gemeente it. de huur teruggebracht tot een nivcar van 280 tot 650 gulden. Verkoop In de onmiddellijke omgeving van de hoek Spanjaardstraat/Spuistraat - verderop in de Spuistraat - is nog een tweede restauratie-project aan de gang. Het gaat hier om 4 woningen die die hem zitten in de toegepaste na tuursteen en in voorzieningen ten be hoeve van de brandpreventie. De rijks overheid draagt 40 procent bij in ƒ335 000 van de oorspronkelijk ge raamde 913.000. terwijl van de pro vincie een bijdrage wordt verwacht van 10 procent van de eerste 30.000 en 5 procent van de rest. De rest komt voor rekening van de gemeente Volgens de restaurateurs duurt het werk nog een maand of drie. De bij het gebouw horende toren is vrijwel ge reed, het stukadoorswerk is. voor 75 procent gereed en de voorgevel moet nog onder handen worden genomen. De restaurateurs bevestigen de indruk van de heer Brand, dat ook zij liever zagen dat de oorspronkelijke gevel behouden zou kunnen blijven: „Maar dat kost veej meer geld." xils eerste van een serie uitvoeringen (voorjaarsconcerten) was hwt Zeeuws Orkest gisteravond te gast in het Zuid- landtheater te Terneuzen. Het orkest, dat vanavond in Goes zal optreden is verder deze week nog te beluisteren in Middelburg en Vlissingcn. Van Ar.to n Dvorak werd de 'Achtste symfonie' ge speeld. Het is met de volgorde van deze symfonieën zo. dat de meeste een ver keerde nummering hebben gekregen. Het werk van gisteravond, dat in 1889 ontstond, wordt vaak gekenschetst als de vierde. Het 'Zeeuws Orkest', dat haar pro gramma hier gisteravond mee afsloot, heeft met dit zowel voor bespelers als toehoorders aantrekkelijk stuk veel eer ingelegd Hoewel er af en toe wel eens kleine technische probleempjes waren, kwam hetals to taalwerk uitstekend over en dat geeft moed voor de rest van deze tournee. Heteerstedeel(AUegroconbrio) geeft naast een landelijk karakter ook felle en emotionele bewogenheid weer, die door Jan Out en de zijnen voortreffe lijk werden weergegeven. Het 'Adagio' heeft in het middendeel een geheimzinnige overgang en werd punc tueel vertolkt. Het 'Allegro grazioso' heeft een wat Slavisch karakter, er ko men volkswijsjes (men zou haast kunnen zeggen 'meezmgertjes' in voor. Het slot deel ('Allegro ma non troppo') met de trompetals inzet, heeft velespeelse.soms oosterse wijzen en werd ervaren als een brillant slotfeest van een geslaagd con cert. Abbie de Quant, fluit, en Edward Witsen- burg.harp, waren desolisteninhet'Fluit- harp concert' van Mozart. Eerstge noemde soliste hoorde in dit zelfde werk vorige maand toen het Amsterdams Philharmonisch Orkest deze compositie in Zierikzee vertolkte De combinatie" metEdwardWitsenburgvoldeedt.o.v.de fluittiste beter dan in Zierikzee. Witsen- burgs spel (aanslag) is wat feller, pikan ter; hun samanspel in de cadenzen was bijzonder fraai en met hetsoepel begelei dend orkest aan hun zijde ontstond een fraai combinatiespel, dat door de vele aanwezigen in het Zuidlandtheater vol doende werd gehonoreerd na het fraai gespeelde 'Rondo-Allegro'Veel applaus (geen bloemen) voor Abbie de Quant en Edward Witsenburg. V an Hendrik Andriessen speelde het "Zeeuws Orkest' zijn 'Ricercare'. Een Ri- cercare is een instrumentale vorm van compositie uit de 16e en 17e eeuw, in een imiterende stijl en kan als een voorloper vandefuga worden beschouwd. Het werk ontstond in 1949 in opdracht van de Johan-Wagenaarstichting. De composi tie is één van de meest gespeelde uit net grote repertoire van werken, dat And nessen geschreven heeft. Decornponistschrijftoverdezecomposi- tiedat het bedoelt te zijn een oproep van verschillende thema's, dieogenschijnlijk onderling tegenstrijdig zijn. maar die juist door hun contrast een contra- puntische samenspraak een symfonisch geheel vormt. Het is een prettig speelbaar stuk. waar naar het met genoegen luisteren is. Het werk doet af en toe wat filmisch aan; er zitten wat fugatistische gedeelten in, he t eindigt met slotakkoorden van een vol wassen symfonie. Voor strijkorkest waser dan nog de 'Sim- pleSymphony'vanBenjaminBritten.Zo eenvoudigals de componist de titel heeft aangegeven was het nu ook weer niet, maar het was juist een werk wat het 'Zeeuws Orkest' goed lagen met plezier musiceren en dan ook goed musiceren is heel wat waard. Naasthet pikante eerste deel ('Boisterous Bourré) en het geestige pizzicato-gedeelte volgde het 'Senti- m an tel Saraband", wat eindigt met een populaire Engelse wals. De 'finale' 'Fro licsome-. deed in de eerste maten wat rommelig aan. maar spoedig had ieder zichweer inhetjuiste ritmepatroon gezet en zo werd ook deze compositie een goede opmaat voor de verdere avonden die het 'Zeeuws Orkest' nog te wachten staan. Een goed programma werd op een uitste kende wijze voor het voetlicht gebracht, waarmee het 'Zeeuws Orkest' zich deze week best kan laten horen Het enige organisatorische foutje schuilde in de in Middelburg achtergelaten program ma's. zodat het Temeuzense publiek te vergeefs naar he tpersoneel van hetZuid- landtheater liep om een programma te kopen. De tweede concertmeester van het 'Zeeuws Orkest'. Frits Tavenier, gaf nu als een soort 'lady-speaker' tekst en uit leg van de te spelen composities. A. L. (Slot van pagina 1) nier waarop Hulst met zijn schat aan monumenten omspringt. Zo hoeft hij er al herhaaldelijk voor gepleit om het kleine waterpompje op een steenworp afstand van het 'Pand De Gier' te laten restaureren. Het pand in kwestie staat officieel be kend als het Refugium van de abdij Ter Duijnen. Het is vermoedelijk in de loop van de vijftiende eeuw gebouwd en tot 1645 heeft het dienst gedaan als residentie voor de gouverneurs van Hulst, die het huurden van de abt van de abdij Ter Duijnen. Later is het on der meer gebruikt ais woning voor welgestelde particulieren. De gemeen teraad van Hulst heeft enige tijd gele den 913.000 beschikbaar gesteld voor de restauratie. Halverwege het karwei is men echter met een tegenvaller van 68.455 geconfronteerd, extra kosten HULST - De architect ir. P. J. 't Hoofd uit 's-Heer Arendskerke. wiens bureau door de gemeente Hulst met de restaurantie van het oude 'Pand De Gieri is belast, zegt in een reactie op de actie om de oorspronkelijke gevel weer bloot te leggen: „Restaureren is altijd een kwestie van kiezen". Hij legt er de nadruk op, dat de beslissing om het pand te restaucreren mèt de pleisterlaag niet zomaar genomen is: „De zaak is ernstig onderzocht en overwogen, waarna in overleg met monumentenzorg tot deze wijze van restaureren is besloten". Er zijn volgens ir. 't Hooft verschillende architectonische redenen, die niet in kort bestek zijn samen te vatten, om niet over te gaan tot het blootleggen van de oorspronkelijke gevel. Hij noemt onder meer het feit. dat er onvoldoende indica ties zijn hoe de gevel er oorspronkelijk uit heeft gezien. Verder zijn in de loop der jaren de kozijnmaten veranderd. „We hadden natuurlijk de pleisterlaag er wel helemaal af kunnen halen", aldus de heer 't Hooft. ..maar dan was er een niet geringe kans geweest dat je dan helemaal niets meer had gehad, wanneer zou blijken dat de natuurstenen gevel niet aan de verwachtingen voldeed". Een andere mogelijkheid zou misschien geweest zijn om een middeleeuwse na tuurstenen gevel voor de oude gevel te bouwen. „Dan zouden we het origineel waarschijnlijk nog het meest benaderd hebben, maat wat is in dat geval origi neel stelt ir. 't Hooft, die er tenslotte nadrukkelijk op wijst, dat men de zaak niet te zwart-wit moet zien, daar er bij de keus tussen de natuurstenen gevel en de pleisterlaag een heleboel factoren hebben meegespeeld ook financiële. De aanbieding is geldig t/m 8 mei 1976. Echter zolang de voorraad strekt. "Domme" of "knappe" mensen bestaan niet. Dat is één van de belangrijkste con clusies uit dit interessante Boek van de Maand. U neemt een kijkje achter de scher men van het modernste hersenonderzoek. U ontdekt, wat er zich in uw hoofd af speelt, als de letters die u nu leest, via uw ogen door uw brein worden opgenomen. En u begrijpt plotseling meer van de eigenlijke werking van ons doen en laten dan tot nu toe mogelijk was. "Hoe wij denken, leren en vergeten" is op een heldere manier geschreven door een deskundig auteur: Frederic Vester. In vier uitgebreide hoofdstukken leidt hij u rond in de wonderbaarlijke wereld van onze grijze cellen. Het boek omvat 128 pagina's met ca. 200 illustraties, bijna allemaal in kleur. De Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek vindt "Hoe wij denken, leren en ver geten" zo'n uitzonderlijke uitgave, dat het als 25e Boek van de Maand voor een speciale prijs wordt aangeboden Zodat het binnen het bereik komt van die meer wil weten over: Hoe wij denken, leren en vergeten. "HOE WU DENKEN, LEREN EN VERGETEN:' ALS BOEKVAN DE MAAND F14,50. DAARNA F28,50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4